Franco s ijzeren regime begon veertig jaar geleden de. stad In handen was gevallen van de troepen van generaal Franco in straat In Madrid nadat i kort hiero ïn du! e"i;; EN HAAG - Op een za- irdagmorgen in het najaar in 1975 knalden de gewe- en van Spaanse executie- 1920 ilotons voor het laatst op .°P oog bevel van de caudil- IS i. Op een oefenterrein van zij. E e artiuerle bij Hoyo de Dd1~ lanzanares, niet ver van ladrld, werden op die och- fld drie „terroristen" te- ZinW ,c^9e8teld' beschuldigd in moord op een politie- d tan; twee anderen stier- ^tïin tegelijkertijd op de ge- Ré": angenisterreinen van Bar- twee #|ona en Burgos, geba *e d uropa ziedde van machte- H ize verontwaardiging en Dbli jifs cje pauSi die vergeefs I. Lé/i Bprobeerd had de execu- 7 rwBs te gebruikte Cd rmen a|s „moordende on- erdrukking". Anti- etogers bezorgden Parijs e onrustigste dagen sinds ren. De Zweedse eerste linister noemde de 5 regering onverbloemd »n bende „duivelse moor- Bnaars" en in Nederland irgaten de politici hun artij-tegenstellingen om bij hand in hand de straat te gaan, teneinde van afschuw te getuigen. In inje zelf staakten Basken Catalanen, maar eerste iter Arias Navarro liet in, dat er niets aan de was. Behalve dan dat 9 orde op zijn eigen stelde, dat de le- itstellingen geenszins lenselijk waren, omdat voortvloeiden uit een in 1975 aangenomen anti- ristenwet en dat die testerende buitenwereld eens moest denken het lot van de wedu- en wezen der vermoor- •litiemannen. inje", aldus Navarro, niet toestaan, dat zijn ireiniteit wordt be- igd". En als om te de- itreren, dat de caudillo steeds de meest gelief- lan van het land was, iheen Franco een week de terechtstellingen op balkon van het konink- paleis in Madrid om •iba Espana" te roepen de hulde in ontvangst te van naar schatting ,000 aanhangers, die fa- istische liederen zongen de fascistengroet brach- in. Spanje leek te zijn te- jggekeerd in de dramati- i periode van na de jeroorlog, waarin dezelf- bfl* B caudillo 200.000 republi- 6(einen in de gevangenissen 1 j ad laten vermoorden. 263 1 Iwingeland lajaar 1975. Europa keerde ich voor de zoveelste keer an de dictator af en sloot voorbaat de deur voor Spanje in de economi- le gemeenschap. Alleen Amerikanen bleven min meer op goede voet met dwingeland en gingen gewoon door met de lopen de onderhandelingen over een nieuw vriendschaps- en samenwerkingsverdrag: de basis voor een verlenging van de Amerikaanse militai re aanwezigheid in Spanje sedert 1953. Dat het verdrag uiteindelijk voor de Span jaarden niet zo winstgevend uitpakte als het bedoeld was, duidelijk als gevolg van de jongste verschrikkin gen in het land, deerde de Spaanse regering niet bij zonder. In de gevangenissen wachtten ruim tweehonderd „verdachte terroristen" op hun veroordeling en op hun dood. Een menselijke dood door de kogel, want de caudillo had de wurgpaal als executie-instrument afge-. schaft. „Arriba Espana", riep de menigte in Madrid. Een paar weken later was Franco dood en de nacht merrie voorbij, waaronder hij vele Spanjaarden decen nia lang heeft laten lijden. Vanaf de dag waarop hij de burgeroorlog was ingegaan in 1936 en zeker vanaf de dag waarop hij die burger oorlog in zijn voordeel ge ëindigd verklaarde: op 1 april 1939, veertig jaar gele den. Wat met terreur be gonnen was, eindigde vlak voor diezelfde terreur in alle hevigheid had kunnen te rugkeren: de doden van Hoyo de Tanzanares waren Franco's laatste persoonlijke slachtoffers. En ineens lag voor het eerst in deze eeuw open voor nieu we mogelijkheden, voor een ontwikkeling naar een echte democratie onder een jonge koning, Juan Carlos, die dan wel door de dictator was „uitgekozen" om zijn taak voort te zetten, maar die voorzichtig en verstan dig genoeg was geweest om te wachten op nieuwe tijden en nieuwe vormen van Spaans koningschap. De caudillo was dood; arri ba Espana en leve de de mocratie. Geschiedenis Waar men in deze eeuw ook de geschiedenis van Spanje wil laten beginnen: in elk begin klinkt het ge luid van exploderende bom en het geratel van ma chinegeweren mee. Op de trouwdag van de ongelukki ge koning Alfonso smeet een rebel (het was 1906) een bom naar de trouw koets. Er zat kwaad voorteken, zeiden bijgelovi ge Spanjaarden bloed op de trouwjapon van de vor- Troepen op weg naar het front in Talaxfts^dp Jto,$«jna. stin, toen het paar zich op het bordes van het aan het juichende, monar chistische deel van het volk vertoonde. Het koningschap blééf, maar de vorst was niet bij machte het achtergebleven land in nieuwe banen te lei den. Revolutionairen riepen om een republiek; democra ten eisten vanuit de onder grond een „democratie", wat dat dan ook was; de verre provincies schreeuw den om zelfstandigheid en „los van Madrid". Spanje werd een land waar nie mand greep op had en de koning had andere zorgen dan het dagelijks bestuur. Erfelijke kwalen maakten het koningshuis tot een hospitaal en de lichamelijke zwakten van de troonopvol gers (in feite was alleen de vader van de huidige ko ning gezond) droegen er niet toe bij vertrouwen in het koningschap te houden. In de jaren twintig kon Spanje alleen nog in de greep gehouden worden door het instellen van een half militaristisch, half fas cistisch bestuur, waarbinnen generaal Primo de Rivera de rol van dictator speelde. Steeds duidelijker werd de roep om de republiek en in 1931 was het zover. Bij de raadsverkiezingen wonnen de republikeinen eclatant; de koning ging aan boord van een oorlogsschip en verdween uit de historie. De republiek was een feit, maar niemand had geleerd hoe met een democratie om te gaan. Weliswaar werden oude wensen vervuld: er kwam een scheiding van kerk en staat en de haat te gen de grootgrondbezitters brak zich baan in revolutio naire landhervormingswet- ten, maar het ging te snel. De meer bedachtzame repu blikeinen schrokken van het effect der „revolutie" «n sloegen van de weeromstuit door naar rechts, welke be weging op links een tegen hanger kreeg in de vorming van een „volksfront" van communisten en syndicalis ten. Argumenten waren er niet meer. Er ging geen dag voorbij of ergens in Spanje werd iemand om po litieke redenen vermoord. De onrust groeide en in juli 1937 was het zover: vanuit Marokko trok een groep of ficieren zich het „lot van het land" aan en pleegde een staatsgreep. In de meeste garnizoenssteden stelden de militairen zich achter de revolte op. Het was in die maand, dat de wereld min of meer voor het eerst de naam hoorde van de man, die 36 jaar lang de historie van het land zou beheersen: Fran cisco Franco y Bahamonde. Slachter Wanneer Franco later zou zeggen, dat het „lot" hem in zijn positie van revolutie leider had gebracht, dan had hij daarin gelijk. Of schoon hij ih het onder drukken van opstanden al enige „vingeroefeningen" (hij onderdrukte in 1934 een mijnwerkersop stand in Asturië zo bloedig, dat men hem de bijnaam „slachter" had gegeven), was het niet zijn roeping een staatsgreep te plegen. Die rol was aanvankelijk toebedeeld aan generaal Sanjurjo. Maar de militairen moesten op het laatste mo-. ment het draaiboek veran deren: een vliegtuig met Sanjurjo aan boord stortte neer en de leider van de militaire staatsgreep werd de jongste generaal van Eu ropa: Franco. Een eerzuchtig man en een houwdegen, die als vijftien jarige jongen al voor de mi litaire loopbaan had geko zen en die, terwijl in Spanje in de jaren twintig het ge zag wankelde, in Marokko het kolonialistische bestuur met geweld in het zadel had gehouden. Koningsge zind, maar realistisch ge noeg om te beseffen, dat het koningschap van Alfon so geen enkele kans had. Voor zichzelf ontwikkelde Franco een „nuttigheidsstra tegie" en ofschoon hij wist, dat hij ten paleize te boek stond als de lievelingsgene- raal van de vorst, stak hij in 1931 geen vinger uit om het Spaanse koningschap te redden. Franco kwam pas in actie na de verkiezingen van 1936, die voor hem het voorteken waren van anar chie. De militairen grepen in juli 1937 in en binnen enkele dagen werd duidelijk, dat de staatsgreep méér werd dan dat. Europa was in be weging en bereidde zich voor op de grote botsing tussen democratie, nazisme en communisme en al deze bewegingen zagen in de ge beurtenissen in Spanje aan leiding om de nagels te scherpen. Het volksfront, aangevallen door de militai ren onder Franco, vroeg en kreeg hulp van de Sovjet- Unie en de communistische partijen uit heel West-Euro pa; Hitler en Mussolini stel den zich achter Franco. En de generaal van de Duitse Luftwaffe, Goering, stuurde zijn eskaders naar Spanje, waar ze, vóór Goebbels het woord „totale oorlog" had gelanceerd, alles bombar deerden wat onder de bom- luiken kwam. Europa vocht het eerste bedrijf van de wereldoorlog in Spanje uit. Oproer Douglas Hyde, één van de Britse communistenleiders, die zich na de oorlog tot het katholicisme bekeren zou, herinnert zich in zijn boek „I believed": „De communisten zagen Spanje als een goede gelegenheid om de kunst van het op- roer-maken in de praktijk te leren, zodat we die later in eigen land zouden kunnen toepassen". Maar er was desondanks veel idalisme bij en ondanks het feit, dat Hyde later het communisme zou gaan verafschuwen, klinkt er in zijn memoires toch iets door van de trots, die alle tegenstanders van Franco, uit welke natie ze ook voortkwamen, een leven lang zou blijven bezielen: „Op een één mei-viering be leefde ik één van de hoog tepunten van mijn gevoels leven als communist. Ik liep mee in de gebruikelijke be toging in Londen en terwijl we langs Oxford Street mar cheerden, keek ik langs de rijen; ik liep in de staart van mijn eigen groep. Toen ik mij omkeerde, dacht ik de gewone rode vlag of een vaandel van een vakvereni ging te zullen zien. Maar in plaats daarvan zag ik een zwart spandoek met daarop: „Voor iedere man die ach ter dit vaandel loopt, is een lid van de communistische partij gesneuveld in de strijd tegen het fascisme in Spanje". Daarachter volgde de ene rij mannen na de andere, het hoofd fier gehe ven: de levenden, die de doden vertegenwoordigden in deze bittere één mei-vie ring". Het waren niet alleen gewo ne strijdbare communisten en socialisten, die het ge vecht tegen Franco opna men. Ook de literaire zie ners van die dagen kozen partij: Hemingway en Mal- raux maakten van het bloe dige gevecht van man tegen man wat het werkelijk was: een strijd van wereld machtsgroepen en ideeën. Wie het eerste de steun van buitenaf verloor, zou ook deze strijd verliezen. De Westeuropese regeringen, die officieel niet aan de strijd deelnamen, hadden maar één zorg: te voorko men dat de strijd zich tot buiten de Spaanse grenzen zou uitbreiden. Fransen en Britten vreesden de linkse invloeden van de Spaanse anarchisten; Hitler was nog niet gereed voor zijn oorlog en Stalin kwam tegen het einde van de jaren dertig in de problemen, toen hij met het Duitsland van Hitier een niet-aanvalspact sloot. Het was dit pact dat de burger oorlog in Spanje in feite besliste: het Kremlin kon zich niet langer permitteren zijn troepen tegenover de nazistische eenheden te stellen, die steeds driester Spaanse steden bombar deerden en van de „open stad" Guernica in enkele uren tijds een massagraf maakten. Stalin staakte zijn hulp: niet officieel, maar ge leidelijk aan. En in april 1939, veertig jaar geleden. was het zover. Madrid, de hoofdstad, die zo lang stand gehouden had tegen het militaire geweld van Franco en de zijnen, capitu leerde en de caudillo kon digde de overwinning aan. Terreurregime Het was een begin van nieuwe ellende. De oorlog had Spanje meer dan 600.000 levens gekost; de vrede zou nog honderddui zenden slachtoffers vergen. Want terwijl Europa zijn we reldoorlog uitvocht, duurde in Spanje de verschrikking van de burgeroorlog voort. Franco vestigde met zijn Movimiento Nacional een bloedig terreurregime. Ter wijl Europa de handen vol had aan zijn eigen oorlog, verdwenen twee miljoen Spanjaarden in de gevange nissen van de geheime poli tie. Naar schatting tweehon derdduizend van hen ver dwenen voorgoed. Toen Eu ropa eindelijk de vrede ge wonnen had, ging in Spanje het bloedige bewind door. Ongehinderd door het feit dat Franco, dankbaar voor de hulp in de burgeroorlog, in de wereldoorlog de kant van de asmogendheden had gekozen, regeerde hij ver der: Spanje hield zijn Hitier, De naties wisten intussen niet beter te doen dan het land vol afschuw links te la ten liggen. Het werd niet opgenomen in de Verenigde Naties en het Verenigde Eu ropa hield het Spanje van Franco op afstand. Het zou 1953 worden, eer de weste lijke landen enigi contact met het Spanje van Franco zochten. Het waren de Ame rikanen. die omwille van het militaire belang Spanje no dig hadden voor de vesti ging van lucht- en vlootba- ses. Pas na 1960 begon de greep van Franco op zijn volk iets te verflauwen: eco nomische noodzaak dwong tot hervormingen. Maar de fronten van de burgeroorlog waren nog niet opgeheven: vrijheidsbewegingen bleven zich verzetten, de oude veldslagen werden in bloe dige aanslagen herhaald. In 1974 bliezen terroristen in het hartje van Madrid de auto op waarin Franco's eerste minister en „bloeds broeder" van het uurste uur zat: admiraal Carrero Blan co. Franco had hem als zijn opvolger gedoodverfd. Naast de koning, die hij in zijn oude rechten wilde herstel len. had Carrero Blanco het vaandel van het fascisme verder mosten dragen. Fran co, de eerste man van de burgeroorlog, zou ook de laatste worden. Enkele da gen na de executies bij Hoyo de Manzeneras was Franco dood en de oorlog voorgoed voorbij. Behalve in de provincies. Maar dat zou een nieuw hoofdstuk worden in de historie van Spanje. JOVEUGELERS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 27