~JE& MIT DEN i SLHNELLEN BWiTER! Siemens- directeur wil snel beginnen met bouw kern centrales Bij voorbaat al kritiek op discussie over kern energie land. Een zaak waar Siemens zich zeer bij betrokken voelt, als bou wer van de kerncentrale in Borssele. Een centra le waar Henny niet zon der trots van vermeldt dat een beschikbaar heidsgraad van 94% wordt gehaald. Nu, een paar weken la ter, zijn zijn uitlatingen opnieuw actueel. De door het kabinet aange kondigde „brede maat schappelijke discussie" staat voor de deur en de jongste kritiek binnen de EEG maakt het er voor Nederland ook niet eenvoudiger op. Reden om nog eens wat door te praten met de Sie- mens-directie over de huidige stand van zaken. Een gesprek waarin we hebben geprobeerd ons twee beperkingen op te leggen. De discussie over de nadelen van kernenergie, hoe belang rijk en actueel ook, heb ben we in dit verband even laten rusten en Henny wil zich ook na drukkelijk buiten de po litiek houden en „objec tief kijken hoo we er voor staan" „Als we praten over ker nenergie. zijn er drie uitgangspunten", zo zegt Henny, „welke eigenlijk in elkaar grijpen. De energievoorziening voor de toekomst moet wor den veilig gesteld. Er is een grondstoffenschaar- ste en de concurrentie positie van Nederland moet in het oog worden gehouden. De aardga sexporten hebben een versluierend effect ge had op onze betalingsbalans. Er is nu een tekort en er is geen alternatief exportartikel". „De opbrengsten uit het aardgas zijn consumptief aangewend, dat wil zeg gen in de sfeer van so ciale voorzieningen en niet produktief in de zin van investeringen in de industrie. Dat met be trekking tot het laatste punt. De eerste twee kunnen we bij elkaar nemen. De afhankelijk heid van olie is een na deel dat heb ik al aan gegeven en wat we na tuurlijk ook zien is dat de wereldbevolking steeds toeneemt. Kijk naar het Midden-Oosten, kijk naar de Aziatische landen". „In Zuid-Amerika is de helft van de bevolking jonger dan twintig. Je kunt voorspellen wat er gebeurt als die straks volledig in het produk- tieproces gaan meespe len en dan de lijn naar de behoefte aan energie doortrekken. Daar ligt een enorm spannings veld. Het appèl op de traditionele energiebron nen wordt groter en groter en de dreiging van schaarste groeit mee. In dat licht moet het zoeken naar alterna tieven worden gezien en kernenergie is daar een heel belangrijke factor in. Kijk om ons heen. Frankrijk bouwt centra les, Duitsland en België doen het ook. De kritiek in Parijs was in dat op zicht natuurlijk te ver wachten". Een ander belangrijk as pect bij de bouw van een kerncentrale is dat van de werkgelegenheid en meer toegespitst de vraag wat de rol van het Nederlandse bedrijfsleven kan zijn. Drs. Henny daarover: „We kunnen er vanuit gaan dat als er morgen een nieuwe centrale ge bouwd moet worden, Nederlandse bedrijven voor zo'n zeventig pro cent die opdracht kun nen uitvoeren. Er zit dus een duidelijk werkgele genheidsaspect aan die zaak. Maar ik moet daar wel direct bij zeggen dat ik het dan heb over morgen. Als die discus sie twee jaar gaat du ren, en je voegt daarbij dat het ontwikkelen van plannen en de bouw van een centrale tien jaar kosten, dan komen we uit op 1991. Bij Sie mens en dat zal voor andere bedrijven ook gelden, hebben we te maken met het pro bleem dat we de kennis in huis hebben om zo'n centrale te bouwen. Wel nu, we hebben op het moment geen nieuwe opdrachten, dus onze kennis blijft onbenut en als die opdrachten uit blijven, is het onvermij delijk dat het niveau van de kennis die we heb ben achteruitgaat". Henny doelt daarbij op het gevaar dat als nieu we opdrachten uitblijven, de rol die Nederland kan spelen steeds klei ner zal worden. „Zolang je orders hebt, blijf je bezig en hou je ook nieuwe ontwikkelingen bij en perfectioneer je het eigen apparaat ook steeds meer. Dat is veel moeilijker als je buiten spel staat", zo zegt hij. Nog even voortbordu rend op de werkgele genheid, die overigens niet alleen in het geval van de bouw van kern centrales aan de orde is, maar ook als andere centrales moeten wor den gebouwd, kan aan de hand van de ervaring in Borssele worden be rekend, hoeveel mensen bij de bouw van een nieuwe centrale betrok ken kunnen zijn. De bouw van een centrale als Borssele levert 800.000 mandagen werk. Dat betekent globaal dat 4000 mensen een jaar aan de slag zijn. Als Ne derland inderdaad een aandeel van 70% kan le veren, betekent dat werkgelegenheid voor tenminste 2800 mensen gedurende een jaar. Drs. Henny sluit zich overigens aan bij de re sultaten van een onder zoek van TNO, dat uit wees dat Nederland in het jaar 2000 behoefte heeft aan zes kerncen trales. Dat betekent dat ruim twintig procent van de energievoorziening dan door kernenergie gedekt wordt, een cijfer dat ook door de Samen werkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) als uitgangspunt wordt gehanteerd. Over de vraag welk type centrale dan gebouwd zou moeten worden, is op dit moment nog geen duidelijkheid te ge ven. De lichtwaterreactor (Borssele) vindt Henny een goede keus. maar er zijn alternatieven, on der meer de snelle kweekreactor (Kalkar). Over een nieuw type. de zg. Hoge Temperatuur Gas Gekoelde Reactor, waarmee op het ogen blik in West-Duitsland wordt geëxperimenteerd en dat, zo heeft onder zoek geleerd, met name Directeur drs. B. Henny: „Bang voor emotionele discussies". uit oogpunt van veilig heid hoge ogen kan gooien, kan Henny min der zeggen. „Het onder zoek is nog erg pril. er is nog te weinig bekend over de mogelijkheden en ook niet op welke termijn de studies zijn afgerond, dus het is nog te prematuur om te zeg gen dat zo'n reactor een goede keus zou zijn". Terug naar de discussie nu en de rol die Sie mens daar eventueel in gaat spelen. Siemens- voorlichter Scheele: „In principe kunnen wij elk type centrale bouwen Principieel en even los van alle aspecten als energieschaarste en spreiding van energie bronnen. maakt het ons dus niet uit wat er ge^ bouwd gaat worden' Drs. Henny „Het is dui delijk dat wij veel kennis op dit gebied hebben en zeker een belangrijke rol zullen spelen als er ge sproken wordt over nieuwe centrales. In dat licht neem ik aan dat het ministerie ons wel om informatie zal vra gen. Die zullen we dan geven, maar dat gebeurt niet op eigen initiatief. En verder: die hele dis cussie is een politieke noodzaak. Of het funda menteel zin heeft, weet ik niet. Ik blijf daar ook liever buiten, maar ik zie heel goed dat dit voor elk kabinet een heel moeilijke zaak is. En dat men dan graag de be volking achter zich wil hebben, kan ik me voor stellen. Maar hoe die di aloog in de praktijk zal uitvallen, ik weet het niet. Ik zie wel dat er vreselijk veel misverstan den leven over de geva ren van kernenergie en als deze discussie een bijdrage kan leveren tot een beter beeld bij de mensen, dan is dat een zinvolle zaak. Maar ik heb mijn reserves en ik ben toch erg bang voor grote emoties. Als ik kijk naar de zakelijke discussie die hierover voor het referendum in Zwitserland is gevoerd, vraag ik me sterk af of dat in Nederland ook in die vorm zal kunnen". TON VAN BRUSSEL ;erncentrale in Borssele DEN HAAG „De bouw van nieuwe kern centrales kan eigenlijk geen dag worden uitge steld. Gebeurt dat toch en ik moet toegeven dat het daar wel naar uitziet, dan wordt de si tuatie elke dag zorgelij ker dan die nu al la. Het ontbreekt in Neder land aan een goede va riatie van energiebron nen ten opzichte van onze behoefte. We zijn voor zeventig procent aangewezen op olie, dan is er aardgas en vervolgens wat kolen en ergens ver onderaan de lijst is er ook nog kernergie. Strategisch gezien is dat eigenlijk onverantwoord. De olie crisis in 73 en ook nu weer de situatie in Iran, hebben ons geleerd dat een grote afhankelijk heid van eéri energie bron, enorme risico's met zich meebrengt Ik heb sterk de indruk dat men zich in het buiten land veel meer reken schap geeft van dat probleem dan bij ons". Drs. B Henny. directeur van Siemens Nederland wees onlangs bij de pre sentatie van de jaarcij fers van zijn bedrijf nog eens nadrukkelijk op zijn bezorgdheid over het uitblijven van nieuwe kerncentrales in Neder- ?en In West-Dultsland neemt het verzet tegen kernenergie toe, als gevolg van de voortdurende storingen in de centrales de consumptie, zou moeten bevatten. Drs. Tieleman zag met name op het gebied van de olie-aanvoer spannin gen in de tachtiger ja ren. „Een uitermate zor gelijke situatie", oordeel de hij. Desondanks zal ons land, mede gezien de huidige tijdrovende beslissingsprocedures, niet vóór 1990 nieuwe eventuele kerncentrales naast de twee bestaande (Doodewaard en Borsse le) installeren. De discussie die op dit ogenblik wordt voorbe reid en die gecoördi neerd zal worden door het departement van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. ontmoet overigens lang niet over al instemming. Op die zelfde studiedag bijvoorbeeld stelde de Twentse hoogleraar prof. dr. G. P. A. Braam (so ciologie) zich kritisch op tegenover de kabinetsbe slissing. Zijn belangrijkste be zwaar is dat de discus sie gebruikt zou kunnen worden als regulerings model van een diep gaand sociaal conflict. „De term „brede maat schappelijke discussie" houdt de suggestie in, dat de overheid een uit breiding van de in vloedsmogelijkheden van de burgers nastreeft", aldus prof. Braam. Vol gens hem is daar geen sprake van. Een ander bezwaar is zijn angst dat het resultaat van de discussie zal uitmonden in een situatie, waarbij de duidelijkheid evenals de rationele besluitvor ming, ver achter de ho rizon zullen verdwijnen. „Men is bang voor re percussies", zo besloot hij. „Bang voor demon straties en conflicten, want ook elders in de wereld heerst discussie over kernenergie. Van daar deze maatschappe lijke discussie, die een van de slechtst denkba re middelen is om dit conflict op te lossen, ook al omdat de uitslag ervan volstrekt onvoor spelbaar is" De bezwaren van prof. Braam zijn bepaald niet uit de lucht gegrepen. Het ziet er naar uit, dat de discussie, zoals het kabinet die voor ogen heeft, twee jaar gaat du ren. Als het kabinet de rit uitzit, levert het einde van de discussie een datum op die gevaarlijk dicht de verkiezingen voor de Tweede Kamer nadert. Vast staat, dat politiek gezien elke be slissing over de bouw van meer centrales bij voorbaat omstreden is en dat een dergelijk be sluit nadelige gevolgen zal hebben voor het succes van de regerings partijen bij die verkie zingen, laat zich raden. Om die reden is kerne nergie een wellicht wat onderschat heet hangij zer. Want wat te doen als grote stromingen in de bevolking zich tegen kemergie zouden keren en het kabinet, mede door grote druk van buitenaf, toch over moet gaan tot een positief be sluit. Dat Nederland nau welijks lijkt te kunnen ontkomen aan de bouw van nieuwe kerncentra les is een conclusie die steeds reëler wordt. Er lijkt niet zo gek veel meer ruimte te zijn dan een discussie over de vraag van het hoe en wanneer. Belangrijk in dit licht is de druk die op Neder land en Denemarken is uitgeoefend tijdens de jongste Europese Top in Parijs. Premier Van Agt werd daar duidelijk ge maakt dat als Nederland in de toekomst in ener gieproblemen komt, er niet hoeft te worden aangeklopt bij buurlan den, die het wel hebben aangedurfd om in dit stadium kerncentrales te bouwen. Daarom zal in de discussie heel goed duidelijk gemaakt moe ten worden wat de rol van de bevolking is. En dat is niet die van „kno- pendoorhakker", zoals bijvoorbeeld in Zwitser land, waar onlangs per referendum voor kern centrales werd gekozen. Voorstanders van kemer- nergie en ook deskundi gen die er minder en thousiast over zijn, maar geen ander antwoord kunnen bedenken op de nog steeds alarmerend stijgende behoefte aan energie, vinden het in tussen niet verantwoord om nog twee jaar te wachten met een be sluit. Discussie is be langrijk. maar er moet wel al worden begonnen met de ontwikkeling van plannen. Liever vandaag bouwen dan morgen is hun devies. Eén van hen, is drs. B. Henny, direc teur van Siemens Neder land, het bedrijf dat de centrale in Borssele bouwde. DEN HAAG Nog een paar weken en de le den van de Tweede Ka mer vinden in hun post vakjes het voorstel van het kabinet over de ma nier waarop gestalte moeten worden gege ven aan de dialoog met de bevolking over kern energie. Tijdens -deze discussie zullen de uit komsten van het onder zoek naar de mogelijk heden om radio-actief afval op te bergen In Oost-Groningse zouthor- sten bekend moeten worden. Het vinden van een aanvaardbare me thode voor afvalberging Is namelijk essentieel voor de besluitvorming rond kernenergie. van het ministerie van Economische Zaken, drs. W. H. J. Tieleman, zei dat onlangs nog op een studiedag rond energie vraagstukken op de Technische Hogeschool in Twente. Tieleman ver wacht dat de stuur groep, die de maat schappelijke discussie over kernenergie zou moeten begeleiden, over circa 4 maanden geïn stalleerd zal worden. Daarnaast merkte hij op dat ook de overheid ac tief zou kunnen meespe len in de discussie rond deze problematiek, wel ke niet beperkt zou moeten worden tot de kernenergie aleen, maar die alle aspecten van de toekomstige energievoor ziening, inclusief een eventuele beperking in

Leidse Courant | 1979 | | pagina 25