Wij worden zonder twijfel wereldberoemd" PLATEN Concert-agenda m Sex Pistols Van de be langrijkste groep van de punkbeweging. The Sex Pis tols, is een tweede en ver moedelijk laatste elpee „The Great Rock 'n' Roll Swind le" verschenen. De dubbel- elpee is een gedeelte van de soundtrack van de gelijkna mige film. De plaat opent met „God save the Queen" in orkestuitvoering la Tommy met ex-manager Malcolm McLaren die het sprookje van de Pistols ver telt. Behalve de bekende Sex Pistol-hits zijn ook en kele nooit eerder in vinyl geperste nummers te beluis teren. „No Lip" en Belsen was a Gas" (op de hoes „Einmal war Belsen vortref- flich") zijn de beste nieuwe nummers van de elpee. Ver der wordt een aantal rock 'n' roll-classics gecoverd, waarvan vooral „C'Mon everybody" door Sid Vici ous uitstekend klinkt. Johnnny Rotten waagt zich aan Chuck Berry's „Johnny B. Good", wat vervolgens overgaat in „Roadrurmer" van Jonathan Richman. Dit brengt Rotten tot wanhoop: „It's fucking awful, I don't know the words". De soundtrack bevat verder een Franse uitvoering van „Anarchy" en een disco-pot pourri van Sex-Pistolnum- mers door de Black Arabs. Treinrover Ronald Biggs mag nogmaals met enkele vocale bijdragen bewijzen dat zijn talenten zeker niet op het muzikale vlak liggen. De plaat eindigt met drie Walt Disney-achtige num mers, waarvan „You Need Hands" en Who killed Bambi?" de agressie, die uit de voorafgaande groeven spat, enigszins neutraliseert. „The Great Rock 'n' Roll Swindle" is een plaat die niet alleen voor punklief hebbers interessant is. De plaat geeft een goed over zicht van het oeuvre van deze belangrijke groep. Je krijgt er in ieder geval je schoonouders mee het huis uit en dat aspect maakt de aanschaf van de elpee tot een waardevolle investering. (Virgin!Ariola) The Police „Outlandos d' Amours" is de debuutelpee van een Engels trio, waar van de bezetting is voortge komen uit de meest uiteelo- pende muziekvormen. In vloeden van de punk, de pu broek, de jazz en de reg gae zijn onmiskenbaar in de muziek verweven. De gi tarist is afkomstig uit de begeleidingsgroep van Ke vin Coyne, de drummer heeft onder meer in Curved Air gespeeld en de zanger bassist is een exponent van' een uit noord Engeland stammende jazzgroep. Zijn zeer bijzondere, hoge stem geluid geeft de groep iets zeer eigens. Daarmee is gro tendeels het bijzondere van The Police verklaard. De plaat opent met het rock- achtige „Can't Stand Losing You". Vervolgens komen de twee meest interessante nummers van de plaat, „So Loneley" en „Roxanne". Kant twee heeft een iets an der karakter. Sting, de zan ger, laat horen dat zijn stem niet altijd hoog hoeft te klinken. „Sally", waarin op tamelijk kinderlijke ma nier een versje wordt voor gedragen over een opblaas bare sex-pop en het slot nummer van de elpee, dat je reinste blanke reggae is. Het enige minpuntje van de plaat is dat sommige num mers wellicht beter uit de verf hadden kunnen komen als men er (bijvoorbeeld door de productie) meer aandacht aan zou hebben besteed. Maar dat de band veelbelovend is, staat als een paal boven water. Een groep om in de gaten te houden (C.B.S.) Jonathan Richman and the Modern Lovers De in middels uitelkaar gevallen groep Jonathan Richman and the Modern Lovers' heeft juist voor het einde van het bestaan nog een el pee opgenomen. „Back in your Life" is de titel en het stemt verdrietig dat de, groep niet meer bestaat, hoewel Jonathan op de solo-toer ongetwijfeld voort zal gaan op de ingeslagen weg. Deze uit de punk af komstige Amerikaanse zan ger heeft zich de laatste ja ren toegelegd op de naïeve rock, waarbij hij zich laat bedienen van een zeer een voudig instrumentarium. Een staande bas, drie trom mels en een ouderwetse elektrische gitaar zijn de in grediënten voor zijn aanpak van de pop. Dat hij daar mee een aanstekelijke vro lijkheid en echtheid bereikt is even raadselachtig als knap. Ook op deze elpee staan weer een paar staalt jes vakmanschap van Jona than. „Affection" is een schitterend nummer, waarin hij vertelt hoeveel behoefte hij heeft aan affectie en dat hij vroeger een snob was, die zei niet geïnteresseerd te zijn in mensheid. Het titel nummer „Back in your Life" geeft zo'n vertederend beeld van Jonathan's ge voelsleven, dat de rillingen je over de rug lopen. Jona than Richman is de een voud zelf, maar van een echtheid, die een onmisbare tegenpool vormt voor de meer ingewikkelde muziek vormen. Beserkly!Ariola The Tubes „Remote Con trole", ofwel afstandsbedie ning is de titel van de nieu we elpee van the Tubes (be eldbuizen). Het eigen geluid van de vorige elpees is er een beetje van verdwenen, welk euvel vooral dient te worden toegeschreven aan de producer van de plaat, Todd Rundgren. Dat wil niet zeggen dat „Remote Controle" een slechte elpee zou zijn. Integendeel. Er valt nog altijd heel wat te genieten aan de nieuwe Tu bes. Maar het geluid is wat vervlakt. De voorkeur van Rundgren voor koortjes blijft niet verborgen en daardoor komt zanger Fee Waybill minder aan zijn trekken dan op de vorige drie platen. „Remote Con trole" heeft het karakter van een concept-elpee. De plaat is een grote aanklacht tegen de televisie, een appa raat waaraan de groep niet alleen haar naam te danken heeft, maar waar zij ook, gezien hun optredens, zeer veel affiniteit mee heeft. De plaat heeft een duidelijke eenheid in aanpak en er staan niet, zoals op de voorgaande pla ten, uitschietende songs op. Dat is een vervlakking die op deze elpee nog geen er nstige gevolgen heeft gehad voor de kwaliteit, maar voor de toekomst van de Tubes valt wel te vrezen. (A &M/C.B.S.). De i\ina Hagen Band: 99 De Nina Hagen Band beeft in de landelijke omgeving van Berg en Dal in Gelderland een rustiek hotelletje uitgezocht om zich voor te bereiden op het eerste Nederlandse optreden van de groep in Nijmegen. Er staat heel wat op het spel voor Nina en haar muzikale vrienden. Immers, de debuut-elpee ,Jfina Hagen Band" is goud geworden zonder dat dit vooraf werd gegaan door een hitsingle. Zoiets gebeurt in Nederland zelden. De vraag bij velen is nu kan de band zich ook live waarmaken. In de lounge is het rustig. Geen Nina Hagen Band te bekennen. Bij navraag blijkt alles uit de hand gelopen te zijn. Nina is pas om 11 uur opgestaan. „Ik hou van uitslapen "zegt ze la ter. Hierdoor moet het in terview later plaats vinden dan was afgesproken. Om de tijd door te komen, wordt er koffie geserveerd. Intussen zijn er wat bandleden binnen komen lopen wat la ter gevolgd door manager Jim Rakete. Er is iets mis met Nina Hagen. Bij het interview dat ze aan het doen is, heeft ze last van haar stembanden gekregen. Haar hele keel is opgezet. Nina geeft nu antwoord door alles op papier te schrijven. Er zijn inmiddels pillen gehaald vóórhaar stem, of het gesprek wat later kan plaatsvinden. Na het uitproberen van de geluids-installa tie misschien. Er wordt geopperd om alleen met de bandleden te praten, tenslotte kunnen die ook het een en ander vertellen, daar is Nina niet voor nodig. Een andere mogelijkheid is dat Nina er bij komt zitten en antwoord geeft als ze dat wil. Drummer Herwig Mitterregger vindt het niet zo 'n goed idee. „De Nina Hagen Band is een collectief en daar hoort Nina ook bij. Zonder haar of zonder een van de andere leden van de groep, doen we geen interview. We zijn dan onvolledig". Toetsenman Reinhold Heil, die geen zin heeft om te blijven zwijgen, begint te vertellen over de Europese tournee die net begonnen is: We zijn in Brussel met de tournee gestart. Daarna was Parijs aan de beurt. Daar zouden televisie-opnamen worden gemaakt, maar er werd net door de technici gestaakt. We zijn er een aantal dagen geleden weer geweest. Nadat we de hele installatie al hadden opgebouwd bleek dat er weer een andere staking aan de gang was. Ze werkten waarschijnlijk niet omdat ze niets met ons te maken wilden hebben"zegt hij lachend. Het is tijd om in De Vereniging te Nijmegen, waar het concert plaats vindt, de geluids-installa tie uit te proberen. Iedereen verdwijnt naar zijn kamer De Nina Hagen Band doet even anders dan alle andere groepen en valt daarom op. om zijn spullen te pakken. Reinhold Heil zegt tegen drummer Herwig Mi tteregger:Wa t een onzin nou weer. Nina mankeert helemaal niets aan haar stem. Het zijn gewoon zenuwen. Dit vind ik allemaal weerzo onprofessioneel". Nina komt heel onverwachts de lounge inlopen. Ze is niet groot, heeft een zwart balletpak aan, blauw-witte soklaarsjes, een witte wollen doek om haar nek en een rode cape aan. Haar lippen zijn donkerpaars gestift terwijl boven haar ogen hcht-blauw met gele vleugeltjes zijn geschilderd. Ze zegt niets kijkt alleen en loopt na te zijn voorgesteld door. Er zit niets anders op dan mee te gaan naar de zaal waar wordt opgetreden. Bij asuikomstis de band al aan het oefenen. De leden van de Nina Hagen Band staan onprofessioneel te klungelen. Er wordt lange tijd op het drumstel geslagen en gitaren afgestemd terwijl de geluidstechnicus de knoppen in de juiste stand probeert te zetten, dat niet schijnt te lukken. Er wordt een hoop tegen elkaar geschreeuwd. Zenuwen misschien Nina komt even het podium op om een aantal haarzuivere tonen via de microfoon de lege zaal in testuren. Nina was er niet iets met je stem Herwig Mi tteregger zegt later: „De acoustiek van de zaal is erg slecht, daarom duurde het tweeeneenhalf u ur voord a t het geluid goed af geregeld was. We maakten geen ruzie hoor, maar het lichten het geluid worden tegelijkertijd afgesteld en dat werkt wel eens op de zenuwen Terwijl de leden in de zaal verder klungelen, loopt manager Jim Rakete in de bar zenuwachtig heen en weer. Er zijn wat problemen. Een aantal mensen heeft namehjk niet het tekstvel bij hun plaat ontvangen. Of die er in Nederland niet bij geleverd wordt? „Dat tekstvel is heel belangrijk omdat de teksten, die Nina schrijft belangrijk zijn. Ze wil de mensen iets vertellen Ook de kwaliteit van de promotie-foto's, die zijn rondgestuurd, laten volgens Rakete te wensen over. „Te wit" vindt hij. Jim is een bekende fotograaf in West-Duitsland. Hij wil dan ook dat er alleen kwalitatief hoogstaande prenten in de kranten verschijnen. Daarom krijgen andere fotografen van hem geen toestemming voor een foto-sessie. Inmiddels is Herman Brood met zijn manager binnen komen lopep. Herman gaat de hoofdrol spelen in de film „Cha Cha Regisseur Herman Curiël loopt ook in De Vereniging rond. Hij wil Nina overheden ook een rol in zijn film te spelen. Herman Brood moet hem daarbij helpen. Later als hij Nina heeft weten te strikken zegt hij: „Ze gaa t de rol van een verpleegster spelen. In april komt ze naar Nederland voor opnamen. De film moet in december geworden. Wat het interview betreft is het nu of nooit. Er is nameijk niet zoveel tijd meer voor het concert begin t. De excen trieke maar vriendelijke Nina wil best even praten. Ze zegt: „Ik praa t hever met mensen als ik niet op tournee ben, want ik wil nu mijn stem sparen, maar je heb zo lang gewacht dat ik een uitzondering maak. Er staat voor ons heel wat op het spel vanavond. Nederland is een belangrijk land voor ons, tenslotte zijn er van de elpee meer dan 50.000 exemplaren verkocht". De andere leden van de band komen erbij zitten. De Nina Hagen Band is een vriendlijke groep al zien de leden er niet allerdaags uit. Nina heeft buiten haar opgemaakte ogen ook naar alle kanten uitstaand haar dat in dat model wordt gebracht met haarlak. Basgitarist Manfred Praeker, de vriend van Nina, heeft allerlei figuurtjes op zijn nagels geschilderd terwijl drummer Herwig Mi tteregger zwart gelakte nagels en opgemaakte ogen heeft. Een verklaring voor de goede verkoop van dé elpee heeft de band niet. „Het zal wel een goede plaat zijn zegt Nina.,Een plaa t die iedereen wil hebben". Nina werd op 11 maart 1955 in Oost-Berlijn geboren. Ze is de dochter van schrijver Hans Hagen en actrice Eva Marie. Als Nina twee is scheiden ze van elkaar. Tien jaar la ter leert Nina Wolf Bierman kennen als haar moeder een relatie met hem aanknoopt. Ze doet toela tings-examen vöorde theaterschool, wordt niet aangenomen en slaagt een aan tal jaren la ter cum la ude vooreen examen van de Studio für Unterhaltungsmusik. Ze ontwikkelt zich als popzangeres, speelt in baridjes, is voor de DDR een tijdje zoek in Polen en volgt in 1976 Bierman als deze het land wordt uitgewezen. Ze gaat naar Engeland waar ze de vrouwenband The Slits ontmoet en maakt kennis met Johnny Rotten. In 1977 ontmoet ze de bandleden en wordt de Nina Hagen Band opgericht. Nina heeft helemaal geen heimwee naar haar geboorteland. „Je kan hier tenminste interviews geven en doen watje wil. Je kan kritiek leveren op de maatschappij zonder datje in de gevangenis terecht komt. Als ik in de DDR zulke goede teksten zou hebben geschreven als ik nu gedaan heb, dan was er door de censuur niets van overgebleven. Ik heb het geprobeerd, maar het lukte daar niet". In een aantal nummers heeft Nina het over het feminisme. Wat betekent dat voor haar? „Feminisme betekent voor mij strijden om gelijke rechten voorde vrouw. Dat ze net zoveel geld krijgt als de man. Dat ze doorbetaalde vakantie kan nemen als ze in verwachting is en dat ze dan niet haar baan verliest Dat de vrouw in gezelschap net zo menselijk wordt behandeld als een man en niet alleen maar wordt gezien als een sex-object. Veel vrouwen hebben zich al aangepast. Als de mensen naar het concert komen hebben ze plezier en veranderen ze misschien ook". De Nina Hagen Band is een van de belangrijkste nieuwkomers uit de jaren zeventig. Door deze band zullen over niet al te lange tijd meer Duitse rock roll-groepen het aandurven hun stem te verheven om te laten horen dat de Duitse cultuur niet dood is. Duitsland dat momenteel nog slaapt, zal dan als cultureel een trum weer een opleving doormaken. „De Nina Hagen Band wordt zo wie zo wereldberoemd" zegt Nina, „Of we nu in het Duits zingen of niet. Het Duitse spraakgebied is natuurlijk niet zo groot. Daarom zullen wij binnenkort ook Engelse vertalingen zingen. Met beroemde personen uit de showbusiness zoals Frank Zappa, die en beetje Duits spreekt en Ariane van de Engelse vrouwengroep The Slits ga ik proberen mijn teksten in het Engels te vertalen Nina roept plotseling uit: „Ik zie vlekken voor mijn ene oog. Ik heb dat al meer gehad, misschien komt dat door het blauwe licht in deze kleedkamer. Ik moet gaan liggen en slapen wantik krijg straks on tzettende hoofdpijn en kan dan niet optreden". Ze raakt in paniek maar wil nog wel even iets kwijt over de populari tei t van de Nina Hagen Band Die populariteit is groot. Er zou een weekin Nijmegen en een week in Amsterdam kunnen worden opgetreden voor uitverkochte zalen waarom blijven ze dan maarzo kort Omda t het niet mogelijk is om langer te blijven. De echte reden weet ik ook niet. Het is de bedoeling dat we binnenkort weer terugkomen. Misschien deze zomer voor een optreden op een groot festival. Er bestaan ook plannen vooreen grote tournee in de herfst. We geven dan meer concerten in Nederland". Ze staat op en gaat in een stoel zitten met de handen voor de ogen. De rest van de band verlaat de kleedkamer. Ze willen niet verder praten. De Nina Hagen Band is immers een collectief. Nu Nina er niet meer bij is, is de groep niet compleet en het interview dus afgelopen. Na het optreden in een uitverkochte „Vereniging" h Nijmegen blijkt dat ze echt ziek is. Zelfs een dokter wordt er bij gehaald. Toch staat ze de volgende dag weer op het podium van het Amsterdamse Carré theater en geeft alles wat ze in zich heeft. Nina Hagen is een persoonlijkheid met een eigen wil. We zullen nog veel van de band horen. HANS PL Nieuw contract voor The Bintangs Een van Neerlands beste rhythm blues-groe pen, maar tevens ook de meest ondergewaar deerde band The Bintangs heeft Phonogram ver laten voor platenmaatschappij Ariola. Voor het Veronica-programma „Countdown" werden afge lopen week in de Sonesta Koepel in Amsterdam opnamen gemaakt. De band, die inmiddels 18 jaar bestaat, speelde een swingende set oud en nieuw materiaal. Binnenkort verschijnt van de band de eerste single op het nieuwe label. Een nieuwe elpee moet begin mei verschijnen. Paul McCartney krijgt het druk Het is een tijd lang erg stil geweest rond Paul McCartney. Hij was samen met Wings in alle rust bezig aan de nieuwe elpee, die begin juli in de winkel moet liggen. Een titel is nog niet be kend gemaakt. Paul heeft aangekondigd ook een aantal Engelse concerten te geven, die zowel in kleine als in grote zalen gegeven worden. Er be staan geen plannen om naar Nederland te ko men omdat hij zijn nieuwe show in eigen land wil uitproberen en de vernieuwde Wings, met gi tarist Lawrence Juber en drummer Steve Holly, eerst aan zijn landgenoten wil voorstellen. Begin volgend week verschijnt de nieuwe single „Good night, Tonight" met op de achterkant „Daytime, Nightime suffering". Deze single zal niet op de nieuwe elpee moet begin mei uitkomen Paul McCartney Pamla Stanley komt eindelijk De Amerikaanse zangeres Pamla Stanley komt eindelijk naar Nederland. Het heeft even ge duurd, maar Pamla, die ooit een rol zou gaan spelen in de musical „Evita", zal voor een kleine ommekeer op disco-gebied zorgen met haar uit stekende eerste elpee en nieuwe single „This is hot". Op woensdag 4 april komt zij naar Neder land voor een disco-show in het Lido te Amster dam. Het gebeuren duurt van 11 uur 's avonds tot 4 uur 's nachts. Pamla treedt tijdens die dis co-show tweemaal 15minuten op. Sweet d'Buster naar Amerika Sweet d'Buster, die nog steeds op zoek is naar een nieuwe drummer en een toetsenspeler gaat de nieuwe elpee in Los Angeles opnemen. De plaat zal geproduceerd worden door John d'An drea, die ook op de live-elpee Gigsde produc tionele leiding had. Reggae-promotie Om de reggae-muziek in Nederland wat meer bekendheid te geven, komt er van 16 tot 21 april een speciale reggae-bus naar Nederland. Dit ideetje is afkomstig van de Engelse platenmaat schappij Island. Tijdens de rondreis door ons land kan er in de bus informatie verkregen wor den en zijn er video's te zien van belangrijke reggae-artiesten. Nieuwe elpee van Lee Towers Op 23 april komt de nieuwe elpee van Lee To wers uit. De plaat „Definitly" bevat een groot aantal covers. De nieuwe single heet ,J31ess you". Zowel de single als de elpee werden gepro duceerd door Martin Duiser. Zaterdag 31 maart In het Paard van Troje speelt de Nederlandse blues-groep Hoochie Coochie Band. Maandag 2 april De Amerikaanse bands Journey en Pat Travers zijn in Nederland voor een optreden in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Aan vang 20.15 uur. Donderdag 5 april Eerste concert van de Engelse groep Japan in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Zaterdag 7 april Japan geeft een concert in Para- diso te Amsterdam. Aanvang 22.00 uur. Dinsdag 10 april Multi-instrumentalist Mike Old- field geeft twee concerten in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Aanvang 19.00 en 22.00 uur. John Denver is te zien en horen in het Ahoy' Sport paleis te Rotterdam. Aanvang 20.15 uur. Woensdag 11 april Tweede concert van de Ameri kaanse zanger John Denver in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Aanvang20.15 uur. Vrijdag 13 april Van Morrison treedt op in de Doelen te Rotterdam. Zaterdag 14 april Hollands Roem '79 festival in de kunstijsbaan te Utrecht met Jenner Band, Robert Jan Stips, Normaal, Gruppo Sportivo, Vitesse, Mas- sada en Kayak. Aanvang 14.00 uur. Voorverkoop van kaarten is reeds begonnen bij het bespreekbureau van onze krant bij Vroom Drees- mann in het Haagse stadscentrum. Zondag 15 april Optreden van Van Morrison in Carré te Amsterdam. Donderdag 19 april De Engelse Manfred Mann treedt op in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. In het voorprogramma speelt Judas Priest. Vrijdag 20 april Het Country Festival in het Ahoy'Sportpaleis te Rotterdam. Woensdag 25 april The Only Ones treden op in de Eksit te Rotterdam. Donderdag 26 april De Amerikaanse band Mo thers Finest geeft een concert in Amsterdam. De Nederlandse formatie Vitesse speelt in de Hout- rusthallen in Den Haag. Vrijdag 27 april Optreden van The Flyin' Spiderz in 0'16 te Voorburg. Zondag 29 april De Engelse zangeres Kate Busb geeft een éénmalig concert in Carre te Amstefdam. Maandag 30 april De Engelse new wave band The Strangiers zijn in Nederland voor een concert in Am sterdam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 24