ohan van Ier Velde aakt zich voorlopig inog geen lillusies Wat is de waarde van waarnemingen op t.v. JOHN BOLTEN WIL DIT JAAR REHABILITATIE DISCUSSIE LAAIT FEL OP IN DUITSLAND gSPORT LEIDSE COURAN ZATERDAG 31 MAART 1979 PAGINA 13 (Van onze correspondent) BONN De elektronische zegeningen van onze moderne tijd hebben nog geen bezit van het voetbalveld genomen. Wel buiten de lij nen waar steeds vernuftiger camera's het ge beuren voor de buis registreren; maar niet daarbinnen waar de scheidsrechter nog steeds gewapend met een stopwatch, een potlood, een notitieboekje en een almachtige autoriteit met de 22 spelers meedraait. Zijn beslissin gen zijn niet meer terug te draaien, zelfs wanneer een stadion met 25.000 mensen iets anders heeft gezien dan de scheidsrechter constateerde. Aan deze situatie heeft Hans Kindennann, de „schoonmaker" van de Duit se voetbalbond (DFB), die in de tijd van het Bundesligaschandaal zijn reputatie als onpar tijdig aanklager voor eens en altijd heeft ge vestigd, een einde gemaakt, en daarbij een precedent geschapen dat van grote invloed op het Duitse voetbal - maar ook daarbuiten - zou kunnen zijn. In de wedstrijd Borussia Mönchengladbach Hamburger SV betrapte scheidsrechter Quin- deau de speler Wohlers van Borussia erop dat hij Felix Magath van HSV natrapte, Wohlers werd van het veld gestuurd. Maar in de „Sportschau" van diezelfde avond toonde de opname van deze wedstrijd glashard aan dat Magath de boosdoener was omdat hij zijn te genstander had geslagen, of in elk geval een poging daartoe had gedaan. Ook Kindermann, de voorzitter van de controlecommissie van de DFB, zag vanuit zijn luie stoel deze uitzen ding. Magath moest op het matje komen en werd aan de hand van de opnamen voor zes wedstrijden geschorst. En daarmee lag het precedent levensgroot op tafel; in hoeverre mag de televisie tot rechtbank worden gepro moveerd? In de bondsrepubliek is een discussie ontstaan of televisiebeelden gebruikt mogen worden om achteraf te bepalen wat er precies op het veld gebeurd is en om aan de hand daarvan straf fen op te leggen of te corrigeren. De voor standers lijken in de minderheid te zijn. Tot hen behoort bijvoorbeeld Harrie Valerien, de presentator van „Sport-studio" op het tweede Duitse net. Hij demonstreerde in zijn pro gramma enige tijd geleden een installatie van camera's die als een soort verlengstuk van de scheidsrechter fungeerde. De beelden van deze op strategisch belangrijke delen van het voet balveld gerichte camera's werden ontvangen door een „technische scheidsrechter" die over monitors beschikte en zijn bevindingen onmid dellijk draadloos doorgaf aan de scheidsrech ters op het veld. Volgens Valerien is het onzin dat de scheidsrechter niet van het hoge tech nische peil van elektronische apparatuur ge bruik zou mogen maken. „Wie kan zien hoe mensen op de maan landen, kan zich moeilijk voorstellen dat elektronika uitgerekend op een voetbalveld moet stilhouden", zei hij. Daarbij merkte hij ook op dat bij sporten als atletiek en zwemmen deze elektronische hulpmiddelen niet meer weg te denken zijn. Waarom wor den ze dan op het voetbalveld niet gebruikt? Ondermijning Maar de negatieve oordelen overheersen, zo wel bij scheidsrechters als bij spelers, clubs en bestuurders. Deze bezwaren betreffen naast de technische mankementen vooral de ondermijning van de positie van de scheids rechter. De technische kant van de zaak heeft te maken met het feit dat zelfs de beste camera niet „in perspectief kan zien". De concurrent van Valeriens programma op het eerste Duitse net, de „Sportschau", toonde aan hoe bedrieglijk zelfs de „exacte" camera's langs het veld kunnen zijn. Drie op verschil lende plaatsen opgestelde demonstratie-came ra's wekten alle drie de indruk dat bij een be paalde opname de ene speler de ander in het strafschopgebied onderuit haalde. Pas uit de opname van de vierde bleek dat de spelers el kaar helemaal niet hadden aangeraakt Principiëler zijn de bezwaren ten opzichte van de macht van de scheidsrechter in de toe komst Als de scheidsrechter op het veld niet meer alleen zijn beslissingen kan nemen,'is er al gauw sprake van willekeur. Want welke beelden selecteert de TV? En wie staat achter de camera? Aan de hand van „alternatieve" opnamen zouden de betrokken partijen boven dien hun onschuld of schuld van de tegen stander kunnen bewijzen met een eindeloze procesvoering als gevolg. Het weekblad „Die Zeit" schreef ind it verband: „Als de TV-uit- zendingen als bewijs gelden, mag men ook vi deo-opnamen niet uitsluiten die misschien door verenigingen worden gebruikt om spelers van de tegenpartij te ontmaskeren". Het blad sluit zelfs niet uit dat mijnheer Kin dermann ook met een privé-opnameappara- tuur het sportveld betreedt om boosdoeners aan de kaak te stellen. Om nog maar niet te spreken van de gevolgen die het zou hebben wanneer uit opnamen zou blijken dat straf schoppen onterecht zouden zijn gegeven. De scheidsrechter moet de scheidsrechter blij ven, menen degenen die tegen TV-camera's als bewijsmiddel zijn. Een wedstrijd duurt ne gentig minuten en in die tijd moet hij onbeïn- vloed zijn werk kunnen doen en zijn beslissin gen kunnen nemen. Als hij deze opdracht niet goed verwilt, blijkt dat op den duur vanzelf wel. En als deskundigen tot de overtuiging ko men dat het moderne profvoetbal niet meer door één man te beheersen zou zijn, kan men nog altijd overwegen om andere maatregelen te nemen zoals grotere bevoegdheden van de grensrechters, uitbreiding van het aantal scheidsrechters tot twee of drie man zoals bij ijshockey en bij zaalhandbal het geval is of het aanstellen van scheidsrechters die, net als de spelers, van hun hobby hun beroep hebben gemaakt AMI VAN VREE HEILOO Een kleine twee jaar geleden bezwoer John Bol- ten na een geruchtmakende civiele procedure tegen de KNAC nooit meer een stap in de autosportwereld te doen. Nu, vele kriebelende bloedcirculaties verder, is het fanatisme waarmee de toenmalige kampioenskandidaat Bol ten zijn eed zwoer om geslagen in een ongelooflijke trek naar dit raceseizoen. De kersverse Golf-coureur: „Dat ik nu weer begin te racen, is ten dele een stuk rehabilitatie. Ik wil bewijzen dat ik dat ra cen in de vingers heb en dat er, zoals beweerd, geen trucs aan te pas hoeven te komen om een titel in de autoracerij te grijpen". Het andere gedeelte, dqt de Heiloo'er, meubelontwerper heeft aangezet tot het hervatten van zijn autosport-carrière is het „autosportbacil". John Bolten: „Als je eenmaal kennis hebt ge maakt met het sfeertje, het racen zelf, dan kan je er eigenlijk niet meer buiten. In het afgelopen jaar van mijn schorsing verscheen ik door mijn vriend John Vos uit Castricum, die nog" steeds in de Renault 5 klasse rondtoert, weer op het cir cuit Je zit in de pits naar zo'n wedstrijd te kijken en dan zeg je op een gegeven moment: „Potverdikkeme, ik heb toch wel weer zin". En zo is hij weer teruggekomen op zijn woorden. Woorden, die in augustus 1977 zeer vastberaden hadden ge klonken. Uitvloeisel van John Boltens grote verontwaardiging over het hem aangedane onrecht Een technische onvolkomen heid aan zijn „vijfje" kostte hem een totale diskwalificatie voor de alle eerder gereden races, en dus ook het leiderschap in het klassement in deze merkenidasse. En verder achtten de organiserende mensen van Renault en de KNAC het nodig om Bolten een schorsing van een jaar op te leggen. Nog zichtbaar spinnijdig schetst John Bolten de affaire, die hij twee jaar ge leden met een simpel „geen commentaar" afdeed. Verwisseld „In de voorlaatste van de negen nationale races op Zand- voort won ik, zoals zo vaak dat jaar. Ik werd aan een techni sche controle onderworpen. De carburateurs werden uit el kaar gehaald om te kijken of de sproeiers niet uitgeboord waren. Dat bleek niet het geval. Bij het weer monteren van die tweetraps carburateur heeft men, naar ik later heb verno men, de sproeiers van de eerste en de tweede trap verwis seld. De week in Zolder was dat duidelijk te merken." „Mijn top was veel lager. In de training wist ik echter toch de snelste tijd te verwezenlijken. Zolder is tenslotte een stuurcirc- uit, daar voel ik me wel thuis. Bovendien was ik erg gemoti veerd, want de laatste keer op Zolder was ik op mijn „harses" gegaan. Enfin, toch even mijn garage gebeld en gevraagd wat ze met mijn auto uitgespookt hadden. Niets, was het ant woord. Toen heb ik het maar laten zitten, 's Zondags win ik onder regenachtige omstandigheden de race. Na afloop moet ik met Deen en Stam, mijn concurrenten naar de controle. Hun auto wordt oppervlakkig gecontroleerd. Die van mij moet tot de laatste bout uit elkaar. Bij het allerlaatste onderdeel, de carburateur bleek de verwisseling van de sproeiers". De fout van de controle-functionarissen op Zandvoort werd John Bolten persoonlijk aangerekend. Uw auto is niet volgens de reglementen, meneer. U bent zelf verantwoordelijk, was het commentaar, dat Bolten in Zolder kreeg. Dat zijn auto van die technische onvolkomendheid slechts nadeel in de vorm van minder vermogen en dus geen voordeel had, daar had men geen enkele boodschap aan. Poppen aan dansen Een week later waren de poppen helemaal aan het dansen. John Bolten, die zelf een schorsing van een race verwachtte, kreeg de mededeling dat hij voor het gehele seizoen gedisk walificeerd werd en dat hij bovendien voor een jaar zijn li centie kwijtraakte. De Heiloo'er coureur was des duivels. Hij stapte in zijn drift over zoveel onrecht naar de rechtbank. Een unieke stap. Het was voor het eerst in de vaderlandse autosportgeschiedenis, dat er een coureur naar de rechter ging. John Bolten: „Dat was een verkeerde stap van me. Ik wilde via de rechter deel name forceren aan de laatste race. De rechter oordeelde ech ter gewoon volgens de reglementen. En die stelden me in het ongelijk. Ik had in protest moeten gaan bij de KNAC. Dan had ik in de tijd voor de uitspraak de resterende twee races kunnen rijden. Dat wilde ik zo graag, om het publiek te bewij zen dat ik ook zonder die zogenaamde foefjes de beste was". Na de rechtzaak, waarin Bolten in het ongelijk werd gesteld, heeft hij niet veel uitspraken meer gedaan in de media. Voor de buitenstaanders leek dat een soort schuld bekennen, maar het was volgens John Bolten, omdat hij er geen behoefte aan had de bond en Renault een trap na te geven. John Bolten wil nog iets zeggen over wat er indertijd vol gens hem achter de schorsing heeft gezeten. „Volgens mij ls het een stuk naar corruptie riekende politiek geweest van Re nault Nederland. Ik als privé-rijder stond voor drie door dea lers gesteunde coureurs. Men heeft gewoon alles geprobeerd om in die stand verandering te brengen. En dat is gelukt". John Bolten heeft er nog een nare smaak van in de mond. Toen hij dan ook wer besloot dit jaar te gaan racen, achtte hij het onmogelijk ooit nog in zo'n Frans „hondehok" te gaan zitten. Toen Gijs van Lennep hem benaderde om aan Golf GTI-merkenraces mee te gaan doen, hapte hij onmiddellijk. John Bolten vindt de merkenraces de enige klasse, waarin hij redelijk kan functioneren. „Het is betaalbaar, ongevaarlijk en iedereen heeft gelijke kansen", zijn zijn beweegredenen. Het ziet er naar uit, dat John Bolten, die in het seizoen 1977 grote internationale ervaring opdeed in de voorprogramma's van de Europese Grand Prix, een zeer toonaangevende rol gaat spelen in de Golf-klasse, hoewel hij afgelopen weekeinde door pech (een tegenstander deed hem buiten de baan belan den) nog niet in de prijzen reed. Ik ben zeer optimistisch over dit seizoen. Er bestaat wel een hevige concurrentie in deze klasse". Van incidenten als in 1977 wil John Bolten verschoond blijven. Öe coureurs zelf mogen met geen sleutel de motor aanraken. De zaak wordt steeds verzegeld. Een pak van het hart voor John. Vertrouwen in zijn eigen capaciteiten heeft hij tenslotte voldoende en dat moet in deze klasse voldoende zijn voor een titel. Autosportminnend Nederland wacht af. JOHN VOLKERS WIELERTALENT HEEFTVREDE METTAKTIEK PETER POST ."Sg#. Televisiecamera's naast het veld kunnen zowel in net voor- als het nadeel van overtreders beelden produce- ten. Als „controleur" van de scheidsrechter worden te over het algemeen in Duitsland afgewezen. h 11 iRIJSBERGEN De ogen van Johan vm der °.at 1 Velde beginnen, wanneer het gesprek op cb Ron- >ienb k van Romandië terecht komt, plotsel ng te flimmen. Het 22-jarige door Peter Post, de ploeg leider van TI-Raleigh-McGregor, gekoesteide ta lent denkt duidelijk met genoegen terug aan deze meerdaagse wedstrijd. „Toen is duidelijk geble ken dat ik in de bergen kon meekomen. Op de eerste dag was er een col van 1000 meter en kwam ik met de eersten boven. Op de laatste dag reed ik ze er allemaal af. Het wis een prachtig gevoel om ze de één na de andei er af te „peren". De wil om als eerste te finishen wordt dan steeds groter". Het zijn vooral deze herinneringen waaraan deze prof zich thais vas thoudt. Voorlopig is er namelijk weinig kans om opnieuw te schitteren. Terwijl zijn ploegmakkers l heel Europa door trekken, wordt Johan vin der Velde namelijk nog ver van het strijdtoneel ge houden. Johan van der velde hoopt door zijn voorzichtige brengen ook ooit eens figuurlijk hoog te paard te zitten. iat is geen verrassing, want al tijdens de pre- •s ..entatie kondigde Peter Post aan, dat hij met eeSv Johan van der Velde zuinig zou omspringen, lecti Het is de bedoeling hem heel zorgvuldig voor en li het grote werk klaar te stomen. Desondanks ut jöt Johan van der Velde zich voor de televisie VOt verbijten wanneer hij ziet hoe zijn vakgeno ten elkaar in de voorjaarsklassiekers het leven ruur maken. „Wat zou ik er graag bij zijn", kh-jverzucht hij. De grootste ellende lijkt intussen geleden, want ook voor Johan van der Velde V<X gaat binnenkort het grote spel weer beginnen. lu Éven als vorig jaar staat opnieuw de Ronde ngeil van Romandië op het programma, terwijl Post hem ook meeneemt naar de Amstel Gold yja -Race, Luik-Bastenaken-Luik en de Waalse Pijl. ne Dauphiné Liberé wordt de grote test Als -,»» daar goed doorheen kom, mag ik waar- ld e ichijnlijk mee naar de Tour". Len Jc De intensief met zijn vak bezig zijnde coureur uit Rijsbergen maakt zich voorlopig geen illu sies. Hij is gewend nuchter alles op een rijtje "fc zetten en niet al te veel op de zaken voor- lit te lopen. „Als ik naar de mensen om mij zou luisteren, ben ik nog beter dan :kx en over tien jaar miljonair. Nou, ik id me maar rustig en laat me door nie- nd de kop gek maken. Ik hoef niet met »te letters in de krant en heb er geen be- 'fte aan als een vedette te worden be- ouwd". Het klinkt een beetje fel, maar het begrijpelijk. Het winnen van drie intemaüo- 1 erkende ronden (Romandië, Engeland en Ierland) mag als een indrukwekkend prof- ïbuut worden beschouwd, maar het heeft i nog niet verlost van zijn twijfels. „Nie- id verwacht van mij dat die triomfen dit zullen worden herhaald. Dat kan ook am- Bc ben al blij met een paar goede over- gen. Maar je moet altijd maar afwach ten of dat lukt". Nauwgezet Tentinde het zo ver te brengen bereidt Johan van der Velde zich nauwgezet op het nieuwe scizten voor. „Ik doe overigens niets speci aals, Ik heb aan 3 14 uur training per dag genceg. Momenteel rijd ik vaak samen met amateurs. In een groep is het nu eenmaal prettiger trainen dan alleen. Voorts train ik vaal met de amateur Wies van Dongen. Het is echter niet zo dat ik tegenwoordig 100 kiloneter meer pak. Beslist niet". Johm van der Velde houdt zich vooral vast aan zijn ploegleider. „Ik heb regelmatig con tact met Post. Als ik hem in een weekend niet zie, dan bellen we wel twee keer per weer". En ook van Rini Wagtmans, de ama- teurcoach van de KNWU en voormalige prof, neent hij wel iets aan. „Als je Rini tegen komt, praat je automatisch over het vak. Het is interessant om naar die mannen te luiste ren. Ze hebben veel ervaring opgedaan. Ook in de privésfeer. Ik ben leergierig, heb nog nieb meegemaakt. Het is voor mijn toekomst goed om veel over dat soort zaken na te den ken*. Net getrouwd De nog maar net getrouwde belofte van het nationale wielerbestel vergeet uiteraard niet de nodige wedstrijdkilometers te maken. Na het trainingskamp aan de Middellandse Zee met de daar geplande bekende koersen, start hij Momenteel vooral in de Belgische kermis riten. Criteria over zo'n 200 kilometer rond voor velen onbekende plaatsen als Ledegem en lchtegem. Daar schaaft hij voorzichtig aan de rorm, die hem ook dit jaar op het eerste plar moet brengen. Daar ook probeert hij in praktijk te brengen wat geroutineerde colle ga's als Raas en Knetemann hem Ieren. Hoewel dat dit seizoen nog niet in overwinnin gen heeft geresulteerd, is hij niet ontevreden. Duidelijk is geworden, dat hij niet alleen kan klimmen, maar bovendien over,een uitstekend koersinzicht beschikt. Hij onderkent tijdig hoe het spel in elkaar zit en weet daarmede zijn voordeel te doen. „Ja, en als je dan in een sterke ploeg zit, kan er iets worden bereikt Als je aan de leiding staat wordt er bij TI-Raleigh voor je gereden. Leeftijd maakt dan niets uit. Maar je moet natuurlijk wel een beetje geluk hebben. Als je védt, is het dikwijls meteen bekeken. En als je verliest heb je het bij de mensen natuurlijk prompt verkeerd gedaan". Duidelijk is dat Johan van der Velde snel leert Ook de manier waarop Jan Raas werd aangepakt door de pers na de klassieker Mi- laan-San Remo ontging hem niet. Beter dan wie ook beseft hij momenteel dat het niet al leen niet eenvoudig is een plekje tussen de er varen en erkende profwielrenners te verover en, maar dat het nog moeilijker is het een maal veroverde terrein te controleren. „Als je niet brutaal bent", zo zegt hij, „dan lukt het beslist niet. Er komen bovendien steeds meer jonge eerzuchtige coureurs, waardoor de con currentie groter wordt". De voormalige timmerman - „Ik ga nooit meer naar de bouw. Na mijn wielercarrière wil ik afwisselend werk of een eigen zaak" - is echter bereid om af te zien. Vooral nu er voortekenen zijn, dat hij tot de kleine groep kan behoren, die in de internationale wieler- wereld de lakens uitdeelt. Tegen deze achter grond is hij blij bij Post te zijn terecht geko men. Ook Van der Velde heeft lang gedacht dat een debuut in een Franse profploeg de voorkeur zou moeten hebben. Gesprekken met jonge collega's hebben hem inmiddels duide lijk gemaakt, dat deze ideeën naar de sprook jeswereld moeten worden verwezen. „In een Franse ploeg heb je niet alleen problemen met de taal, maar bovendien moet je alles zelf regelen en dikwijls nog betalen ook. Het is niet te vergelijken met de verzorging bij TI- Raleigh. Achteraf gezien ben ik enorm blij met het goede aanbod van Post". Laatbloeier Deze laatbloeier - na een zwakke aanloop van „wilde" wielercrosses en de officiële KNWU-wedstrijden drukt hij elk jaar vaker zijn wiel als eerste over de finishlijn heeft enkele zaken al helemaal door. Hij beseft dat een slechte dag tijdens een koers moet wor den gecamoufleerd en dat alles om geld draait. „Om dat te verdienen, moet je iets doen. Moet je kunnen pijn lijden. Daarom begrijp ik die voetbalprofs niet Hoe meer ze verdienen, des te meer klagen zij. Wielerprofs moeten heel wat meer doen voor hun geld". Hij signaleert het verschijnsel zonder opwinding. Voor hem geldt kennelijk slechts één ding. Voorlopig wil hij zich in elke wedstrijd waarmaken. Al is het alleen maar om zijn supportersclub (180 leden!) tevreden te stellen. En dat zal hem on getwijfeld lukken. Vooral omdat hij, net zoals indertijd een Eef Dolman zich uitstekend op een bepaalde wedstrijd kan concentreren. En een renner, die in zijn eerste profjaar in de Waalse Pijl al dertiende wordt, moet in staat worden geacht ook in ééndagskoersen voor sensatie te zorgen. De tweede helft van de maand april zal in ieder geval veel duidelijk maken. PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13