CETAn Jorge Flores Navea in LAK en Academie VROUWELIJKE REGISSEURS IN OPMARS Misdaad kan toch lonend zijn '"t Uilenest" Kamerkoor brengt Johannes Passie terug in Leiden Er» verder DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN Bar-Bodega in het hartje van Zuid-West LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1979 PAGINA 7 De twee hoofdrolspeelsters uit „Girlfriends" CAMERA: Girlfriends (a.l.) met Melanie Meyron en Eli Wallach. Regie: Clau dia Weill. De tijd, dat filmregisseur een zuiver mannelijk beroep was, ligt ver achter ons. Agnes Varda heeft mis schien voor de doorbraak gezorgd, maar het aantal vrouwelijke speelfilmregis seurs neemt hand over hand toe. Meestal maken zij films, waarin de vrouwelij ke hoofdfiguur centraal staat en niet meer zoals vroeger er alleen maar voor diende om door held gered te worden. Claudia Weill's „Girlfriends" draait geheel om de foto grafe Susan, die juist als zij een nieuw appartement zul len betrekken van haar jeugdvriendin met wie zij al jaren samenwoont te horen krijgt dat deze gaat trou wen. Claudia Weill laat zien hoe het lelijke jonge eendje, want mooi is Susan beslist niet-, te kampen heeft met de plotselinge eenzaamheid in een veel te grote flat, die zij niet of nauwelijks kan betalen. Zij vlucht weg bij een jongeman, die wel inte resse in haar heeft, een avontuurtje met een oudere rabbijn loopt op niets uit en een lesbisch lifstertje gooit zij de deur uit Tussen de bedrijven door slaagt zij er in haar fotowerk geëxpo seerd te krijgen in een gale rie, maar door haar gefrus treerd privé-leven verzuimt zij de tentoonstelling zelf in te richten. Even schijnt de zon door te breken als de jeugdvriendin weer ten to nele schijnt om een ruzie bij te leggen, maar dan ar riveert de echtgenoot en Su san is in het „bevroren" slotbeeld weer even een zaam als voorheen. „Girlfriends" is een sympa thieke, wat melancholieke film geworden zonder een sprankje humor voor diege nen die de eenzame fotogra fe anderhalf uur op de voet wil volgen. Aan Melanie Mayron in de hoofdrol zal dat niet liggen, terwijl de sfeertekening van het jood se milieu in New York uit stekend is, maar het moet je onderwerp maar zijn voor een avondje uit. MILO Moordlustige babies laten weer sporen na Trianon: Het monster slaat weer toe (16) met Frederic Forrest en Kat hleen Lloyd, v Regie: Larry Cohen. Als delinquent kun je niet vroeg genoeg beginnen, meende ene Larry Cohen en hij maakte enkele jaren geleden een bloedige film over een pasgeboren baby, die een halve kraamkliniek uitmoordt en vervolgens op pad gaat. „It's alive" eindig de met een bedroefde va der, die er maar niet toe kon komen zijn eigen zoon tje, hoe verderfelijk ook, dood te schieten. In het door diezelfde Larry Cohen verzonnen „It lives again" blijkt 'dat er in Amerika méér van die baby's geboren worden en de vader van de eersteling voelt zich geroepen deze jongeborenen tegen de in middels gewaarschuwde po litie te beschermen. Met alle gevolgen van dien. want er worden door de grommende zuigelingen heel wat strot ten afgebeten eer de laatste baby onschadelijk is ge maakt. Maar er zijn in Amerika nog meer vrouwen zwanger... Een smakeloos thrillertje, 'dat nu ook onbeschaamd in zijn aankondiging de kin derwagen leent uit de an nonce van Roman Polans- ki's „Rosemary's baby". Als u in verwachting bent kunt u er beter maar niet heen gaan, wie weet wat Larry Cohen voor u in petto heeft. LIDO I The silent partner (16) met Elliott Gould en Susannah York. Regie: Daryl Duke. Uit „The silent partner" of „De stille handlanger" blijkt dat een misdaad toch lonend kan zijn, mits het slim ge speeld wordt. Een op het eerste gezicht onschuldig uitzien de bankbediende, vrijgezel en alleen geïnteresseerd in tro pische vissen, komt door een toeval op de hoogte van het op handen zijnde plan om de bank waar hij werkt te overvallen. Een al geruime tijd bij het gebouw rondhan gende kerstman zal de overval moeten plegen. De dag dat de kerstman zijn inval doet, heeft de bankbediende het steeds binnenkomende geld in zijn eigen aktentas gedaan, zodat de overvaller met slechts enkele duizenden guldens moet verdwijnen. Als deze „kerstman" later op de radio hoort dat een bedrag van 50.000 dollar wordt vermist, zint hij op wraak op de bankbediende. De eerst nogal onnozel uitziende bankbediende, blijkt de aanvallende pogingen van de overvaller steeds te slim af te zijn. Hij zorgt er zelfs voor dat zijn belager een tijdje in het gevang terecht komt. Het meisje waar hij dan ken nisvaan krijgt, blijkt gestuurd tè zijn door de in de gevan genis verblijvende overvaller. Als later blijkt dat zij liever bij de bankbediende met zijn 50.000 dollar wil blijven, ver moordt de weer vrijgekomen overvaller haar op gruwelij ke wijze. Net als je dan denkt dat hij het wel op zal ge ven en de buit aan de steeds dreigende overvaller geeft, blijkt dat hij met een laatste meesterlijke zet de overvaller in de val laat lopen, waarbij deze om het leven komt. De bankbediende begint dan met zijn 50.000 dollar en een oude liefde een nieuw leven. Aaltje Noordewierlaan 52, Leiden. Open: alle dagen van de week, behalve 'swoendags van 's morgens elf uur tot de gebruikelijke sluitingstijden van één of twee uur na middernacht. Snacks: de uitgebreide kaart van het pe- tit-restaurant. waarin vooral de saté hoog genoteerd staat. Het Leidse café, waar ik ruim zesentwin tig jaar geleden die eerste onvergetelijke ontmoeting met drie Franse dichters had, bestaat niet meer. Het is spoorloos haast spookachtig verdwenen. Na de oorlog ben ik herhaaldelijk gaan kijken en bere kenen, waar dat café moet hebben ge staan, maar het is een complex van rian te winkelpuien geworden, Eric van der Steen in Literair Paspoort 1946-1973. Leiden Zuid-West. Met bijna evenveel dichterlijke vrijheid in ons hoofd hebben we deze week een bezoek gebracht aan het enige café, dat dit stadsdeel rijk blijkt te zijn. Alle nieuwbouw doet het oude spoorloos verdwijnen, hetgeen ook gezegd kan worden van café "'t Uilenest", dat niet langer dan tien jaar bestaat en om ringd wordt door een aantal rechthoekige winkelpanden. Harry en Rita van Hassel drijven hun bar-bodega nu zo'n zes jaar. Een onderneming, die vanaf de dag van hun intrek geslaagd mag worden ge noemd. Juist in de nieuwbouwwijken van een stad leidt het cafébedrijf een armetie rig bestaan. Maar niet hier aan de Aaltje Noordewierlaan in het "echte" Zuid-West, vlakbij de Churchilllaan. Harry daarover: "Ik geloof dat we met "'t Uilenest" goed in de roos hebben gescho ten. In een heleboel opzichten wijkt onze zaak af van de café's in de binnenstad. Volgens mij is het huiskameridee in dit bedrijf nog sterker aanwezig dan in de binnenstadskroegen. Bijna alle klanten hier zijn stamgasten. Ze komen uit alle delen van de stad en uit verschillende randgemeenten hierheen om een hapje te eten of een glaasje te drinken. Vrouwen net zo goed als mannen. Als de mannen bijvoorbeeld zondags naar het voetballen zijn, dan zitten de vrouwen met z'n allen aan de bar. Zoiets zie ik ergens anders niet zo snel gebeuren". Humor "Praat niet over jezelf, dat doen wij wel als je weg bent", staat er te lezen op het wandbordje achter de bar. Dat soort hu mor is nu precies datgene, waar de stam gasten uit "'t Uilenest" van houden. "We houden absoluut niet van bluffers en van figuren die denken, dat ze het hier wel even kunnen maken", zegt een van hen. Lawaaimakers en herrieschoppers pakken we bij kop en kont beet en zetten we net jes over de drempel. Zoiets is wel eens gebeurd. Maar dat is slechts een uitzonde ring, want we hebben eigenlijk nooit moeilijkheden. De humor wordt hier hoog aangeslagen. Er wordt ontzettend veel ge kletst. Zowel over sport als over politiek. In deze zaak wordt het land geregeerd en de wereld verbeterd", stelt de klant iro nisch vast. '"t Uilenest" is niet alleen bekend vanwe ge zijn bar (het café-aspect van dit be drijf), maar ook door zijn bistro, 's Mid dags treft men er veel mehsen aan de lunch en 's avonds kan men hier in een ontspannen sfeer dineren. De saté is zo'n beetje het handelsmerk van de door Rita en Harry bestierde keuken. "Het komt voor", zegt Harry, "dat een klant hier 's middags saté om mee naar huis te ne men bestelt en dusdanig door de gezellig heid aan de bar wordt afgeleid, dat hij pas uren later weer vertrekt. Intussen heb ik die saté dan wel tien keer boven het vuur moeten houden om ze niet koud te laten worden". Vrienden De klanten van *"t Uilenest" zijn tegelijk Harry's vrienden. "Toen ik een tijd gele den een half jaar in het ziekenhuis heb gelegen voor de behandeling van mijn al vleesklier, hebben de vaste klanten de zaak staande gehouden. Ze hebben Rita met alle mogelijke dingen geholpen. Som migen deden de boodschappen voor haar en weer anderen hielpen een handje in de keuken, 's Avonds reed er altijd iemand met Rita mee naar huis om het geld uit de kassa veilig over te brengen. Dat is nou tekenend voor de sfeer in dit café. Ik zie mijzelf dan ook absoluut niet als de kastelein van "'t Uilenest", maar gewoon als iemand, die een glaasje inschenkt voor zijn vrienden". Het sfeervolle interieur van 't Uilenest LUXOR Foul Play (a.l.) Regisseur Brian DePalma toont zich een waar opvol ger van Hitchcock met een meer dan voortreffelijke film. Boordevol humor, ac tie en spanning (derde week). LIDO II Live and let die (12) De eerste Bond-film met Roger Moore als agent 007. Uiteraard vol actie (re prise, derde week). LIDO III Een vrouw als Eva (16) Volwassen poging van regisseuse Nouchka van Brakel om mee te helpen aan de emancipatie van de Nederlandse speelfilm. De relaties van Monique van der Ven, Maria Schneider en Peter Faber als echtge noot worden emotievol in beeld gebracht (tiende week). STUDIO Interiors (16) Voortreffelijke film van Woody Allen, die als schrij ver-regisseur veel te vertel len heeft. Hij schetst een doorsnee Amerikaans^ gezin, waarvan de vader na vele jaren weer eens wat anders wil (vierde week). REX De pornoboerderij (16) Sexfilm voor de lief hebbers. EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Superman (a.l.) Bloedserieuze verfil ming van de avonturen van stripheld Superman. Vol speciale effecten, maar zon der een sprankje humor. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Orca the Kil ler (12) Het zoveelste spek takelstuk geënt op het Jaws-recept. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Dr. Zivago (12) Niet uit de vaderlandse bioscopen weg te slaan, deze melodramatische film. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Beuk, broe der beuk (12). LEIDEN - De be langstelling voor de Chileense kunst is de laatste tijd niet onbe langrijk toegenomen door de vlucht van veel vaak kunstzinni ge Chilenen voor het regime in hun eigen land naar West-Euro pa. Ook de Chileense kunstenaar Jorge Flo- res Navea zag zich gedwongen zijn vader land te verlaten. Sindsdien woont en werkt hij in Parijs. Jorge Flores Navea werd op 16 augustus 1941 te An- tofagasta geboren. Na de middelbare school volgde Chileense aarde, die in combinatie met de in een H contrasterende kleur aange brachte tekening het werk veel kracht geven. Door vele exposities in tal van plaatsen in Chili, Peru, Ecuador, Argentinië en Co lombia geniet zijn werk rui me bekendheid in Zuid- Amerika. In Europa expo seerde Navea eerder in Frankrijk (Reims, Vincen- nes, Parijs) en Nederland (Den Haag, Rotterdam en Delft). Navea heeft menige onderscheiding behaald en zijn werk is opgenomen in museumcollecties in Argen tinië, Ecuador en Frankrijk. De expositie is in beide ge bouwen geopend van maan dag tot en met vrijdag van ,9.00 tot 17.30 uur. doar Peter hij de experimentele school voor kunstzinnig onderwijs, de academie voor schone kunsten en de school voor de plastische kunst in zijn land. Zijn verdere artistieke vorming geschiedde aan het Atelier „17 Hayter" in Pa rijs. In Chili heeft Navea lange tijd les gegeven op di verse scholen. Daarnaast is hij als docent verbonden geweest aan een Chileense universiteit. Jorge Flores Navea exposeert tot en met 25 april in zowel de exposi tieruimte van het LAK-thea- ter aan het Levendaal 150 als het Academie-gebouw van de universiteit aan het Rapenburg 73. Het gaat om een vrij grote hoeveelheid werk, tekeningen en ge mengde technieken. Abstracte elementen voeren de boventoon in het werk van Navea; de hiermee ge combineerde figuratieve ele menten geven het echter een typisch Zuidamerikaans karakter. Door het gebruik van pré-Colombiaanse sym bolen heeft Navea bewerk stelligd dat zijn tekeningen indringend en tegelijk wat mystiek aandoen. Navea is evenals zijn landgenoot Pa- blo Neruda geïnspireerd door de mythologie en de legenden van zijn land. In zijn kleurkeuze beperkt hij zich tot de kleuren van de Tekening van Jorge Flores Navea LEIDEN Het Leids Ka merkoor bestaat al weer twintig jaar. Dit jubileum was een goede aanleiding om de Johannes Passion van Bach weer eens op het programma te zetten. Zo wel het Leids Barokensem- ble, dat zo'n drie jaar nauw samenwerkt met het koor, als diverse solisten o.a. uit het Nederlands Ka merkoor, zullen hun mede werking verlenen aan dit gebeuren op woensdag 11 april in de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht. Men herinnert zich mis schien de roerige beginperi ode van het Leids Kamer koor. Volgens de doelstellin gen ervan werd toen de Jo hannes Passion elk jaar op gevoerd. Na een wat slappe re tijd vonden er onder de bezielende leiding van Ba rend Schuurman weer een aantal interessante opvoe ringen van deze Passie plaats, de laatste in 1969. Het toeval wil dat er voor het koor nog meer jubilea te vieren zijn. want tien jaar geleden werd de Jo hannes Passion voor het laatst door het Kamerkoor opgevoerd, en al vijf jaar staat het onder leiding van Ton Beckers: een aardige samenloop van omstandig heden. Het koor bestaat uit zeven entwintig zangers en zange ressen. Sinds drie jaar wer ken ze vast samen met het Leids Barokensemble, iets dat verschillende voordelen biedt, o.a. bij repetities. Er worden regelmatig uitvoe ringen verzorgd in Leiden en in de regio, zo'n stuk of vijf per jaar. -De laatste tijd bestond het programma vaak uit kortere stukken zang, afgewisseld met mu ziek, en voor het eerst in jaren is men nu dan weer aan de Johannes Passion begonnen. De Johannes Passion is, naar men aan neemt, in 1723 geschreven, zes jaar eerder dan de Mat- thaus Passion die door zijn enorme populariteit de eer ste overschaduwde en die voor velen zelfs als de „eni ge echte" beschouwd wordt. Het genre van de Passie is ouder dan men zou denken. Vanaf de helft van de vijf tiende eeuw zijn er vele ge schreven, vooral in Duits land en Italië. Bachs beoe fening van het genre heeft het echter tot een begrip gemaakt. De Johannes Pas sion werd voor het eerste in 1723 gespeeld, te Leipzig. Tot 1740 is het in een aan tal opzichten veranderd. Vervolgens is het net als de andere werken van Bach een tijd in de kast blijven liggen, want als componist was Bach aanzienlijk min der bekend dan als orga nist. Mendelssohn was het die zo'n tachtig jaar later ervoor zorgde dat Bach als componist herontdekt werd. In 1829, precies honderd jaar na het ontstaan ervan, werd de Matthëus Passion opnieuw uitgevoerd, en in 1833 volgde de Johannes Passion, in Berlijn. Bovenaan het werk staat „J.J.", voor „Jesu Juva" wat „Jezus, help" betekent. De inhoud van de Johannes Passion is vanzelfsprekend naar het evangelie van Jo hannes. Net als bij de Mat- thaus Passion wordt het bij belverhaal steeds onderbro ken door koralen en aria's op profane teksten (gedeel telijk bewerkingen van het Passiegedicht van Brockes), een al voor Bach bestaande aanpak. Dirigent Ton Beckers kon digde vijf jaar geleden al aan in een interview ter ge legenheid van zijn aanstel ling bij het Kamerkoor, dat de Johannes Passion één van de dingen was die hij beslist een keer zou doen. Nu het eindelijk zover is, is het wel interessant om en kele opmerkingen over zijn aanpak te herhalen. Er zal gestreefd worden naar wat hogere dan gebruikelijke tempi. De partij van de Evangelist zal nauw aanslui ten bij het koor, terwijl de aria's en de koralen ietwat vrijer zijn. De koorzang moet zo strak zijn als be reikbaar is. Belangrijk is ook zijn opvatting dat on danks het feit dat in een kerk opgetreden wordt, er toch sprake is van een con certuitvoering en niet van een liturgisch gebeuren. Voor degenen die al jaren naar de Matthaus Passion gaan is het misschien inter essant om die eens te ver gelijken met de Johannes. De kaarten zijn verkrijg baar bij het VW en 's a- vonds aan de kerk. De aan vang is 20.00 uur. VERENA KOPERDRAAT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7