Zware taak voor Arie Luyendijk Dames Starlift staan voor duel van de 99 Leidse roeiers slecht voorbereid Rijnsburgse Boys klopt Texas DHB Opvolger van Jam Lammers in formule drie Jumpers van de vloer geveegd Weinig opwinding in damstrijd MA 18 SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1979 PAGINA 19 LEIDSCHENDAM Arie Luyendijk en Rob Leeuwenburgh zijn de twee auto coureurs die voor het sinds vorig jaar weer actieve Racing Team Holland zul len deelnemen aan de komende races in de Formule drie. Verrassend genoeg is er dit jaar gekozen voor de minder be kende Argo-Toyota. Twee wagens van dit merk werden gisteren gepresenteerd in het Automobielmuseum te Leidschen- dain. Eregast Jan Lammers, nu uitko mend in de Formule één, kon het, te midden van de alleroudste motorvoer tuigen, wel eens zijn met de keuze van het Racing Team Holland. Op Arie Luy endijk rust nu de zware taak de presta tie van zijn ex-stalgenoot Lammers te evenaren: Europees kampioen worden. Johan Beerepoot, de secretaris van het Racing Team Holland, verklaarde de keuze van de Argo als volgt: „Bij Jan Lammers hebben we gezien, dat het een voordeel is wanneer er direct contact be staat tussen coureur en fabriek. Elk idee en iedere verandering kan dan ogenblik kelijk worden uitgevoerd. Toen Anglia ons voor dit seizoen de Argo aanbood en een directe begeleiding vanuit de fabriek, was de keuze snel gemaakt". De twee geleverde wagens verschillen tien centi meter in lengte, maar welke lengte het meeste voordeel biedt is nog altijd niet achterhaald. Opvallend aan de Argo is de lage uitlaatpijp, die horizontaal en vanuit het exacte midden naar achteren steekt. De twee-literwagen heeft een ver mogen van 165 pk. CENAV de exploitant van het Circuit van Zandvoort zorgde vorig jaar voor de wederopstanding van het Racing Team Holland, dat zich ten doel stelt ta lentvolle coureurs voor te bereiden op het racen in de klasse Formule één. Met Jan Lammers is dat al gelukt en Huub Rothengatter heeft dit jaar de Formule drie ingewisseld voor de Formule twee. Het is de bedoeling, dat de 25-jarige Arie Luyendijk in 1977 Europees kampioen in de Formule Super VW alle races zal rijden om het Europese kampioen schap Formule drie, waarbij hij kan be schikken over twee chassis. Luyendijk zal bovendien nog in Monte Carlo en in de Grand-Prix van Frankrijk en Enge land aan de start verschijnen. Niet haalbaar De tweede man, Rob Leeuwenburgh, zal slechts aan vijf races in de klasse For mule drie deelnemen, waaronder die in Zandvoort. Financieel is het niet haal baar om twee rijders een volledig kam pioenschap te laten rijden. In Marlboro. ARC, Toyota, Bilstein en Frami zijn desondanks toch goede spon sors gevonden. De 26-jarige Hagenaar wordt wel in de gelegenheid gesteld zijn Nederlands- en Beneluxkampioenschap in de Formule Ford 2000 te verdedigen. De eerste race in de klasse Formule drie werd op achttien maart jongstleden al verreden, maar leverde in het Italiaanse Vallelunga geen punten op voor het Ne derlandse team. Rob Leeuwenburgh was niet ingeschreven en Arie Luyendijk moest voortijdig de race staken als ge volg van een lekke band. De manier waarop Luyendijk zich vanuit het achter veld had opgewerkt naar een zevende positie, toonde echter aan, dat hij zeker kansen heeft in dit racegebeuren. De vol gende ontmoeting zal zijn op 1 april op de Nürburgring (Wdl). Het seizoen ein digt voor de Formule drie met de veer tiende race, die op zeven oktober op hei Westduitse Kassei Calden wordt verre den. HERMAN JANSEN (Van onze basketbalmedewerker) GRONINGEN Tekkels Jumpers heeft gisteravond In Gro ningen bewezen dat de verwachtingen omtrent de prestaties in de play-offs terecht niet te hoog gespannen waren. De Ha genaars werden door Celeritas van de vloer geveegd met 107- 71. Die score was niet eens zozeer de verdienste van Celeritas als wel een gevolg van de zwakte van Jumpers. Slechts Jones en Nicolic (respectievelijk scores van 25 en 26) haalden hun normale niveau. Jones was de beste speler terwijl Nicolic vooral in de beginfase te angstig speelde. Jumpers had bovendien de pech dat de scheidsrechters Rog en Bosrijks in de maleise deelden. Vooral het optreden van laatstgenoemde plaatst vraagtekens achter het beleid van de scheidsrechters- commisie, die verantwoordelijk is voor de aanstelling van arbi ters op dit niveau. Maar afgezien daarvan leed Jumpers, dat Van Eijkeren moest missen wegens werkzaamheden, een terechte nederlaag. Mor gen kan de ploeg zich revancheren tegen BV Groningen, dat om 20.30 uur de tegenstander is in sporthal Overbosch. De Groningers wonnen gisteren in eigen hal met 107-92 van Zaandam. Daardoor is de stand in de promotiecompetitie als volgt: 1. Zaandam 3-4, 2. Groningen 3-4, 3. Celeritas 2-2, 4. Jumpers 2-0. Arie Luyendijk. DEN HAAG L>e strijd om het Haagse damkampioen schap heeft in de vierde ron de weinig opwinding gekend. Liefst drie van de vier par tijen in de hoofdklasse wer den afgebroken. Toch kan voorzichtig gezegd worden dat koploper Lex Mulder gezel schap zal krijgen van Hans den Engelman, die zijn partij voordelig afbrak. De ontmoeting tussen Hans Vrolijk en Lex Mulder verliep heel wat minder vreedzaam dan de remise doet vermoe den. Vrolijk, die na zijn ne derlaag van vorige week niets heeft te verliezen, zette zijn partij bijzonder scherp op. Aanvankelijk leek de ingeno men „parti Bonnard" hem re gelrecht naar een nederlaag te voeren. Maar door het slim toelaten van een damzet wist hij zich voldoende te herstel len om alsnog een debacle te voorkomen. Uitslagen vierde ronde hoofd klasse: B aks oe 11 ah—G rouws tra afg. (prognose 1—1, Bomden Engelman afg.; Vrolijk—Mul der 11; ScheeresLagas afg. Eerste klasse: v. Embden Swami pershad 2—0; Verbe ek—Vorse lm an afg. Tweede klasse: O'Brian Trapman 0—2; Mooyman— Kraayeveld 0—2; PompKeus 0-2. Everton geldsmijter LIVERPOOL De Engelse eerste-divisieclub Everton beeft de naam van „geldsmij ter" opnieuw eer aan gedaan door vlak voor het sluiten van de transfermarkt in En geland twee spelers te con tracteren. Voor 600.000 gul den werd de spits Brian Kidd van Manchester City overgenomen. Mick Walsh, eveneens een spits, was bij Queens Park Rangers aan zienlijk duurder: één miljoen en 120.000 gulden. Overigens maakte Walsh in de laatste achttien wedstrij den slechts één doelpunt. Everton besteedde sinds maart vorig jaar niet minder dan 4 miljoen, 860.000 gulden voor de aankoop van nieuwe spelers. In Engeland werd in totaal voor tachtig miljoen gulden aan spelers verhan deld. Naast Everton roerde Bristol City zich danig op de trans fermarkt Bristol contracteer de de Fin Pertti Jan tun en voor 220.000 gulden en eerder Geert Meyer van Ajax voor 380.000 gulden. Bolton Wande rers versterkte zich met de Pool Tadeusz No wak van Le- gia Warschau voor 200.000 gulden. Henk Blok: ..Er zullen in Doetinchem twee gelijkwaar-1 dige ploegen aan het werk gaan". DEN HAAG Voor de volleybalda mes van Starlift staat morgenmiddag het „duel van de waarheid" op het programma. In Doetinchem speelt de Voorburgse formatie de noodzakelijke beslissingswedstrijd om het Neder lands kampioenschap. Tegenstander is Prins/DVC, de Friese ploeg die zater dag in Dokkum voor eigen publiek nog met 3-1 te sterk was voor Star lift. Dit keer, op neutraal terrein, zijn de winstkansen gelijk over beide teams verdeeld. Immers, de ploegen doen weinig of niets voor elkaar on der. Starlift-Prins DVC belooft daar om een bijzonder spannende aangele genheid te gaan worden. Ook trainer/coach Henk Blok van Starlift beseft dat terdege. Zijn team ging in Dokkum vooral ten onder aan de harde opslag van de Friese dames. Maar ook de topvorm van sterspeel ster Martje de Vries bij DVC was doorslaggevend. Driftig is de afgelo pen dagen naar een eventuele oplos sing voor beide problemen gezocht. Onder meer trainden de dames van Starlift in de Voorburgse sporthal De Vliegermolen op enkele door heren af gevuurde opslagen. De stop werd vak kundig onder handen genomen. Of het van nut is geweest, moet morgenmid dag in Doetinchem blijken. Gelijkwaardig Henk Blok: „Ik denk dat er straks twee volkomen gelijkwaardige ploe gen aan deze wedstrijd zullen begin nen. De vorm van de dag wordt be slissend. Hopelijk kunnen we met name Martje de Vries zoveel mogelijk de baas blijven. Met haar lengte en slagkracht is ze een geweldig sterke speelster. Daarmee zou dan al een be langrijk deel van de aanval van DVC ontkracht zijn. Maar ook de andere speelsters, ik denk bijvoorbeeld aan Carolien Keulen, mag je niet uit het oog verliezen. In Dokkum waren we bovendien in het begin te snel men taal aangeslagen. Dat enorm fanatie ke publiek, daar wisten onze meisjes duidelijk geen raad mee. DVC werd er geweldig door opgezweept. Daar houden we nu in elk geval meer reke ning mee. We zijn gewaarschuwd". De dames van Starlift maken momen teel een uiterst succesvol seizoen door. Op Tweede Kerstdag werd in Zwolle de nationale beker veroverd na de overwinning op Van Houten VCH, nu kan het seizoen worden bekroond met het zo fel begeerde kampioenschap. Dat zou een geweldig succes voor de Voorburgse vereniging betekenen om dat eerder dit seizoen ook de heren de landstitel voor zich opeisten. „We hebben tot nu toe steeds erg fijn gedraaid", aldus Henk Blok. „Vorig jaar kampten we telkens met allerlei blessures, dat is ditmaal gelukkig re delijk binnen de perken gebleven. Aan het begin van dit seizoen hadden we weliswaar niet de beschikking over Noor San berg in verband met haar knieoperatie en Marian Spring in 't Veld wegens rugklachten, maar dat is van vrij korte duur geweest Hoe be langrijk dat desondanks was, bleek wel uit de toen geleden nederlagen. Later hebben we vrijwel onafgebroken - behalve eenmaal een licht geblesseer de Annelies Visser - in de sterkste op stelling kunnen spelen". DICK KIERS Jeugd Ajax in Zuiderpark (Van onze sportredactie) DEN HAAG De betaal de jeugdelftallen van FC Den Haag en Ajax komen morgen in het Zuiderpark tegen elkaar uit. Momenteel gaat AZ '67 aan de leiding en wel met twee punten voorsprong op Fey- enoord, dat op zijn beurt twee punten meer verza melde dan Ajax. Daarente gen komt Den Haag er niet aan te pas met zijn plaats in de middenmoot. Niettemin kunnen de Zui- derparkers voor een ver rassing zorgen. Interessant kan het voor het publiek zijn dat bij Ajax de oud- VUC-speler Rob Alkemade tot de selectie behoort. De wedstrijd begint om half drie. RVC houdt zich in DEN HAAG - RVC heeft zich in zijn tweede oefenwed strijd deze week ingehouden. Tegen Soa (op Ockenburg) wonnen de rustig spelende Rijswijkers met 2-0 door tref fers van Ger Oosterveen en Karei Bouwens na rust. VCS leverde keurig werk af door in Wassenaar en combi natie van Blauw Zwart met 1- 0 te verslaan. LEIDEN - Op het LFC-ter- rein versloeg Rijnsburgse Boys gisteravond tijdens een hard duel Texas DHB met 2- 0. Deze wedstrijd, die werd gespeeld in het kader van het Zilveren Molentoernooi, werd in de 66e minuut be slist door een fraaie goal van Wil Groenendijk. De Rijns burgse aanvaller passeerde enkele verdedigers, haalde vanaf 20 meter vernietigend uit en scoorde het tweede, ditmaal „echte", doelpunt. Tien minuten eerder sloeg doelman Aad Buitendijk van Texas de bal uit een voorzet van Ruud van der Voort niet soals bedoeld naast, maar in het doel, waardoor de 'thuis club' gemakkelijk aan een, voorsprong werd geholpen. Aanvankelijk leek de Haagse club de beste papieren te be zitten, want vanaf het eerste fluitsignaal nam Texas DHB het initiatief en beschikte in die fase over een beter tac tisch inzicht, hetgeen echter niet kon worden omgezet in doelrijpe kansen. Na een half uur spelen kreeg de ploeg uit het bloemendorp meer greep op het spel en maakte het de zondagtweedeklasser soms lastig in het doelgebied van Buitendijk. De Haagse defen sie had in Fred Prosman, vroeger betaald voetballer bij Holland Sport, een sterke lei der, die met zijn verdediging* de deur naar het doel goed gesloten hield. Eenmaal in de tweede helft startte de zaterdagploeg een zwaar offensief, dat vaak door middel van harde acties de tegenstander ver achterin hield. In de tiende minuut werd het overwicht via het geschenk van Buitendijk in een voorsprong omgezet. Ver diend was het wel. Nadat het tweede doelpunt door Groe nendijk was gemaakt probeer de Texas nog iets terug te doen. Leen de Graaf, ook al ex-professional bij FC Den Haag, was de grote animator, maar veel geschikte medeaan vallers waren niet aanwezig. De ploeg van Herbert Zuma kon geen vuist meer maken, terwijl de zaterdagploeg bui ten enkele goede schietkansen van Henk van der Zwan en Gé Perfors, de voorsprong niet verder kon uitbouwen. Het weinige publiek heeft geen hoogstaand duel voorge schoteld gekregen en naar mate de tijd verstreek begon de verveling het Boshuizerka- decomplex binnen te sluipen. Het harde spel beïnvloedde de technische capaciteiten van beide ploegen teveel, waar door goed voetbal onmogelijk bleek. Na LFC, die van ARC heeft gewonnen, heeft Rijns burgse Boys nu ook de vol gende ronde van het Zilveren Molentoernooi bereikt NIEUWE KLASSE- INDELING VEROORZAAKT OPSCHUDDING Van onze roeimedewerker LEIDEN De Amsterdamse roeivereni ging Nereus houdt dit weekeinde de ze vende Heineken Roeivierkamp. Hier zal voor het eerst de nieuwe klasseninde ling worden gehanteerd die de afgelopen maanden voor veel opschudding in de roeiwereld heeft gezorgd. Tot nu toe kon een aankomende roeier de volgende carrière doorlopen: als hij eenmaal juni or-af was (ouder dan achttien) begon hij als nieuweling. Na één klasserende over winning kwam hij in de senior B klas se. (Welke overwinningen klasserend zijn en welke niet wordt jaarlijks door de roeibond bepaald). In de senior B klasse kon hij twee klasserende overwinningen behalen voordat hij promoveerde naar de senior A klasse. Na nog zes klasse rende overwinningen kwam hij in de hoogste klasse van de roeiwereld terecht en mocht hij zichzelf eliteroeier noemen. Op nationaal niveau liep dit systeem re delijk gesmeerd, maar bij internationale ontmoetingen gebeurden er wel eens ver velende dingen. Zo kon het gebeuren dat talentvolle jonge A-roeiers uit Oost-Duits- land op wedstrijden moesten uitkomen tegen A-roeiers uit Frankrijk die in ei gen land al vele malen nationaal kam pioen waren en zelfs ervaring hadden opgedaan op de Olympische Spelen, maar door het feit dat Frankrijk maar weinig klasserende wedstrijden kent nog steeds geen elite waren. Onder druk van vooral de Oostbloklanden en West-Duits- land, die veel jeugdige roeiers in hun ge lederen tellen, heeft de FISA, de interna tionale roeibond, daarom een nieuwe klassenindeling ingevoerd die alleen ge baseerd is op leeftijd. Roeiers van 19 tot en met 23 mogen voortaan in een nieuwe senior B klasse starten, terwijl roeiers die ouder zijn dan 23 in een nieuwe se nior A klasse moeten uitkomen. Internationaal gezien js dit geen slechte oplossing. Nederland kent echter relatief weinig jeugdroeiers. De meeste toproeiers ko men voort uit de studentenverenigingen waar men vaak pas op oudere leeftijd met roeien begint. Het komt dan ook vaak voor dat Nederlandse ploegen van 24 jaar of ouder nog lang niet het ni veau hebben van de toproeiers waar ze in het senior A veld tegen zouden moe ten roeien. De Nederlandse roeibond heeft daarom op nationaal niveau nog drie extra klassen ingevoerd die maar heel weinig afwijken van het oude sy steem. Een aankomende roeier begint als beginneling. Na een klasserende overwin ning wordt hij nieuweling en na nog twee overwinningen komt hij in de over gangsklasse terecht. Hier mag hij nog vijf overwinningen behalen voordat hij, al naar gelang zijn leeftijd, in de senior B of senior A klasse terecht komt. Op nationaal niveau is er dus maar weinig veranderd, op internationaal niveau des te meer. In hoeverre dit nieuwe systeem consequenties heeft voor het Nederlandse roeien moet nog blijken. Het enige voor deel is voorlopig dat de roeiwereld ein delijk van de impopulaire term „elitek lasse" verlost is. Slecht voorbereid Voor de meeste Leidse roeiers en roei- sters begint het wedstrijdseizoen op de Heineken Vierkamp. Een belangrijke wedstrijd dus, maar ook een die door bezorgde coaches met spanning wordt afgewacht. Door de hardnekkige vorst 'van de afgelopen maanden kwamen e ploegen nauwelijks aan boottraining toe. Noodgedwongen moesten de roeiers en roeisters hun conditie op het land op peil zien te houden, waardoor vooral bij Njord veel blessures ontstonden. Toch hebben de Leidse verenigingen dit jaar veel ploegen ingeschreven voor de Heine ken Vierkamp. Van Asopos de Vliet ko men bijna alle wedstrijdroeiers en roei sters aan de start: vijf verenigingsachten (twee beginnelingen damesachten, een lichte ouderejaarsacht, een lichte en een zware eerstejaarsacht), een dubbelvier en nog enkele roeiers in combinatieploegen (twee ouderejaars in een senior B acht met Die Leythe en Rijnland, twee eerste jaarsdames in een combinatie met Njord). Alleen de lichte nieuwelingenvier moet nog een weekje geduld hebben: zij maken hun debuut op acht april op de Head of the River in combinatie met een Njordvier. Njord heeft, naast de reeds genoemde combinaties, nog drie vereni gingsachten ingeschreven (eerstejaars zwaar, eerstejaars licht en ouderejaars zwaar) en eveneens een dubbelvier. Een dames nieuwelingenvier gaat dit week end naar Den Haag waar de Delft-Den Haagrace verroeid wordt. De oude vier van Njord komt pas later in het seizoen aan bod, evenals een lichte eerstejaars- vier die volgende week de Head roeit in combinatie met Skadi. Die Leythe ten slotte stuurt roeiers in de combinatie- acht met Asopos de Vliet en Rijnland, een sterke regionale jeugdacht en boven dien nog een veteranenacht. Over de kansen yan de genoemde ploe gen durft niemand zich nog uit te laten. De chaotische voorbereiding en de onbe kendheid met de tegenstander aan het begin van het seizoen maken een prog nose weinig zinvol. Zaterdag en zondag zal blijken of de Leidse roeiverenigin gen de strenge winter zonder al te veel schade aan conditie en techniek zijn doorgekomen. Televisie favoriet bij sport informatie HILVERSUM Over het algemeen is de televisie favoriet bij het verkrij gen van informatie over sport. Dat is gebleken uit een door het bureau La gendijk in opdracht van de AVRO ter gelegenheid van het gisteren in Hil versum gehouden sympo sium over „sport en me dia" verrichte onderzoek. Zowel als het gaat om uitslagen, berichten over een favoriete sport (voet- bal komt dan op de eer ste plaats), wedstrijdver- slaggeving, commentaar en actualiteit wint de tele visie het van de dag- en sportbladen en de radio. Alleen op het punt van de achtergrondinformatie geeft men de voorkeur aan het dag- of sportblad. Van de 750 personen van achttien jaar en ouder (evenveel mannen als vrouwen), die aan het on derzoek hebben deelgeno men, is ongeveer de helft wel tevreden over de wij ze waarop de media aan dacht aan de sport beste den. Daarbij blijkt men iets minder tevreden te zijn over de sportverslag geving op de televisie dan via de radio of in een dagblad. Een kwart van de onder vraagden vindt dat de commentatoren op de te levisie teveel blijk geven van hun aanwezigheid. Dit verwijt komt overi gens voornamelijk van de mensen, die ook in het al gemeen niet tevreden zijn over de televisieverslagge- ving over sport

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19