Bondsdag in kleine meerderheid tegen verjaring Arabieren kunnen het niet eens worden over sancties tegen Egypte ,,Een ongeluk dat niet kon gebeuren" President Zuid- Jemen bereid af te treden Margaret Thatcher wil voorsprong snel uitbuiten PARTIJGENOTEN TOT BHOETTO: GA ETEN BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1979 PAGINA 11 VERWACHTING IN BONN: (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De schaduwen van het verle den lagen gisteren weer over de West- duitse hoofdstad waarin de Bondsdag het thema verjaring van moord, in het bijzonder moord gepleegd in de Nazi- tijd centraal stond. In het debat dat de gehele dag duurde en dat rechtstreeks via radio en tv werd uitgezonden, was een voorstel aan de orde van het groot ste deel van de SPD en van enkele SPD-ers om de verjaring van moord in het algemeen op te heffen, alsmede een soortgelijk voorstel van een 30-tal afge vaardigden van de oppositionele CDU. De verjaringstermijn voor moord, die al twee keer is verschoven, loopt op 31 de cember van dit jaar af. Wanneer zij niet wordt opgeheven is het denkbaar dat tot nu toe onbekende Nazi-misdadigers daarna niet meer kunnen worden ver volgd. Op dit moment ziet het ernaar uit dat een(kleine) meerderheid in de Bondsdag voor opheffing van de verja ring zal stemmen. Gisteren werd het onderwerp alleen in eerste lezing behandeld; waarschijnlijk in juni zal na een hernieuwd debat de eind stemming plaatsvinden. Eens te meer bleek gisteren dat de scheidslijn tussen voor- en tegenstanders dwars door de drie fracties loopt en dat zowel voor als tegen de verjaring juridisch en moreel respectabele argumenten zijn aan te voe ren. Duidelijk is wel dat het voorstel om de verjaring van moord in het algemeen op te heffen niet zou zijn ingediend wan neer het daarbij niet vooral zou zijn ge gaan om Nazi-moorden. De voormalige minister van Binnenlandse zaken en staatsrechtgeleerde Maihofer is in dit op zicht dan ook het meest consequent. Hij stelt, gesteund door slechts 6 leden van de FDP-fractie, voor om op grond van de wetgeving inzake volkerenmoord al leen de verjaring van Nazi-moorden op te heffen. In een indrukwekkend maar gecompliceerd betoog wees hij er giste ren op dat de juridische en staatsrech terlijke argumenten zowel van degenen die voor als van hen die tegen algemene verjaring zijn onvoldoende rechtsgrond bezitten. Voor het eerst verklaarde bondskanselier Schmidt gisteren officieel dat hij per soonlijk het standpunt van de meerder heid van zijn fractie (opheffing van de verjaring) deelt. De regering wil echter in deze kwestie van grote morele com plexiteit geen eigen wetsontwerp indie nen omdat het een zaak van eigen gewe ten is. De mogelijkheid dat straks een onbekende Nazi-misdadiger opduikt, zon der kans op vervolging zijn daden roemt en de schokwerking die dit zou hebben is het belangrijkste motief van Schmidt om tegen verjaring te zijn. Hoewel de kans dat dit gebeurt uiterst gering is alle gevallen waarin misdaad en naam van de dader bekend zijn val len nu al niet onder de verjaringstermijn is alleen al deze kleine mogelijkheid voor de meeste bondsdagafgevaardigden een reden om de verjaring van moord te willen opheffen. Reuzengroei zeepieren WASHINGTON (AFP) - Amerikaanse biologen hebben met hun onder zeeboot 'Alvin' bij de Ga- lapagos-archipel een zee- pier van 2,55 m. lengte opgehaal± In hetzelfde gebied zijn in 1977 zee- pieren van 45 cm. gevon den Op 2500 meter diepte leeft daar een nog groten deels onbekende fauna, profiterend van warmte die opstijgt uit spleten in de aardkorst Vorig jaar trof men er vissen, krab ben en garnalen aan die groter waren dan nor- BAGDAD (Rtr) De conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken in Bagdad is er niet in geslaagd de kloof te overbruggen tussen de gema tigde landen en de voorstanders van harde sancties tegen Egypte. Gisteren is de conferentie verdaagd om de minis ters de gelegenheid te geven contact op te nemen met hun regeringen voordat de belissende ronde van besprekingen vanavond begint. Saoedi-Arabië, de aanvoerder van het ge matigde kamp, wil Egypte beperkte sanc ties opleggen, zoals afgesproken is op de Arabische topconferentie in november. Deze sancties zijn het opschorten van het Egyptische lidmaatschap van de Ara bische Liga, tijdelijke verwijdering van het hoofdkwartier van de Liga uit Cairo en een economische boycot van Egypti sche firma's die handel drijven met Isra ël. De PLO gaat veel verder en eist het verbreken van de diplomatieke betrek kingen met Egypte, het verbreken van alle economische banden, waarbij inbe grepen een olie-embargo, en een olie-em bargo tegen de Verenigde Staten. Irak heeft nu voorgesteld op zeer korte termijn een nieuwe Arabische topconfe rentie te houden in Bagdad, „om de een heid in de Arabische wereld nog te red den". De Israëlische minister Mosje Dajan heeft gisteren verklaard dat het vaststel len van de beginselen en de omvang van de autonomie in de bezette gebieden de komende weken het voornaamste punt van bespreking zullen zijn voor de Israë lische regering. Gebaren van goede wil, waarom Egypte heeft gevraagd, zijn niet nodig, aldus Dajan, omdat de gevraagde politieke en bewegingsvrijheid in Gaza en op de westelijke Jordaanoever al be staan. Hij ging hiermee voorbij aan de stringente beperkingen die in deze gebie den zijn gesteld aan politieke redevoerin gen en bijeenkomsten. Volgens Dajan zullen de onderhandelin gen over autonomie nog moeilijker wor den dan die welke tot het vredesverdrag hebben geleid. Alles wijst erop dat Israël slechts-een beperkte autonomie zal wil len toestaan. Wel heeft Israël bekend ge maakt dat in de Sinaï een tweebaanscor- ridor wordt opengesteld om burgerver keer tussen Egypte en Israël mogelijk te maken. Bewoners uit de omgeving van de kerncentrale in Harrisburg, Pennsylvania, aan de wandel. Toen deze foto op woensdag werd genomen, was het kwaad al ge schied. PANIEK ROND KERNCENTRALE PENNSYLVANIA (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het wellicht ernstigste on geluk uit de Amerikaanse kernenergiegeschie denis heeft in het zpidoosten van de staat Pensylvanië, maar ver daarbuiten voor pa niek gezorgd. De situatie in de kerncentrale nabij het stadje Harrisburg, waar woensdag door het in ongerede raken van een koelvat oververhitting van de kernreactor optrad was gisteren nog niet onder controle. Er komt nog steeds radio-actieve stroom uit de reac tor. Hoewel autoriteiten stellig beweren, dat de radio-activiteit in de omgeving geen ge vaar voor de gezondheid oplevert, hebben honderden mensen in de nabijgelegen plaats jes Middletown en Londonderry het zekere voor het onzekere genomen en zijn naar el ders vertrokken. Het ongeluk komt op een moment, dat de dis cussie over de gevaren van kernenergie in de Verenigde Staten opnieuw is opgelaaid en een bloedstollende film („The China Syndroom") over een bijna-ongeluk in een kernreactor overal in het land volle zalen trekt. Tv-repor- tages over het ongeluk in Pensylvië compleet met sussende autoriteiten en verhitte discus sies tussen voor- en tegenstanders, lijken bijna geknipt uit de film". Een aantal employés van de fabriek, vermoe delijk acht is blootgesteld geweest aan sterke radio-actieve straling, maar volgens de directie wijst niets erop, dat zij letsel hebben opgelo pen. Het ongeluk is volgens deskundigen mo gelijk verergerd, doordat een employé bij ver gissing een pomp zou hebben afgezet. In de directe omgeving van de reactor was de stra ling gisteren nog 1000 maal sterker dan nor maal en de temperatuur in het reactorhuis be droeg nog tegen de 3000 graden. De kerncentrale bij Harrisburg, die elektrici teit levert voor grote delen van Pensylvanië en New Jersy, is vorig jaar vier maal stil ge legd wegens kleine defecten. Volgens officiële rapporten zouden vorig jaar bij een onderzoek in de centrale 22 kleine gebreken zijn gecon stateerd. Wat de tegenstanders vooral veront rust, is het feit dat het gaat om een ongeluk, waarvan de kernindustrie altijd heeft gezegd, dat het onmogelijk, of in ieder geval zeer on waarschijnlijk is. Een groep van 322 vooraan staande Amerikaanse artsen heeft gisteren in een verklaring de sluiting van alle kerncentra les in de V.S. geëist en opstelling van een programma voor behoud van bronnen van energie en de ontwikkeling van alternatieve bronnen. V.S. bezuinigt op defensie WASHINGTON (Rtr) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren be kendgemaakt dat het 15.300 man militair en burgerlijk personeel afstoot door enkele militaire bases te sluiten en andere te reorganiseren om 264 miljoen dollar te bespa ren. De maatregel betreft 157 ba ses in de hele Verenigde Sta ten. Zo zullen de bataljons met luchtdoelraketten van het type Hawk die als gevolg van de Cubaanse rakettencrisis in 1962 werden ingezet, uit Flori da worden weggehaald. Suarez vraagt vertrouwen MADRID (RTR) De Spaan se kabinetsformateur Adolfo Suarez heeft vandaag het vertrouwen van het congres van afgevaardigden, de „Tweede Kamer", gevraagd dat nodig is om zijn forma tie-opdracht te kunnen vol tooien. De 46-jarige Suarez die al tweemaal premier is geweest, wordt dan het hoofd van de eerste constitutioneel gekozen Spaanse regering sinds 40 jaar. Koning Juan Carlos gaf Sua rez woensdagavond opdracht een kabinet te vormen, nadat diens Unie van het Democra tisch Centrum (UCD) bij de verkiezingen op 1 maart 168 zetels had gekregen in het congres, acht te kort voor de absolute meerderheid. De for mateur kan echter zeker zijn van de instemming van het congres, aangezien de negen afgevaardigden van de recht se Democratische Coalitie (CD) hem hun steun hebben toegezegd. Referendum over Islamitische republiek TEHERAN Vandaag en morgen worden in Iran ver kiezingen gehouden over de invoering van een Islamiti sche republiek. Gisteravond verklaarde de religieuze lei der Khomeini dat de Perzen bij het referendum de keuze hebben tussen de Islam en het kwaad. Tevens werd gis teren bekend gemaakt dat de Iraniërs ook morgen nog him stem kunnen uitbrengen om zo iedereen de gelegenheid te geven naar de stembus te gaan. De verwachting luidt dat de invoering van een Islamitische republiek met een grote meerderheid van stemmen zal worden goedge keurd. Een internationale commissie van juristen arriveerde gister avond in Teheran in verband met het referendum. De juris ten willen de situatie rond de rechten van de mens bekijken en willen ook nagaan hoe de nieuw ingestelde juridische organen functioneren. Tot voor kort werden voormalige aanhangers van de sjah door anonieme revolutionaire rech tbanken berecht zonder dat rechtshulp of beroep mogelijk was. KOEWEIT (AFP, Rtr) Noord- en Zuid-Jemen voeren in Koeweit besprekingen over de hereniging van de beide sta ten. Volgens het persbureau van Koeweit, Kuna, hebben de beide partijen, op drie punten na, overeenstemming bereikt over een ontwerp van de grondwet van een herenigd Jemen. De president van Zuid-Jemen, Abdul-Fattah Ismail, heeft zich, naar verluidt, bereid verklaard af te treden ten gunste van zijn Noordjemenitische ambtgenoot, Ali Abdullah Saleh, die president van het herenigd Jemen zal worden. De minister van buitenlandse zaken van Noord-Jemen noemde donderdag de besprekingen, die woensdag zijn begonnen, „po sitief". Een functionaris van Zuid-Jemen verklaarde dat het grondwetsontwerp ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan de parlementen van beide staten. Daarna zal een voorlopige regering worden gevormd. Ook in 1972 hebben de beide Jemens een topconferentie ge houden over de eenwording. Evenals nu volgde de conferentie toen op een grensconflict. Ook destijds heeft de Zuidjemeniti- sche president aangeboden af te treden. Waarnemers geloven niet aat het gebaar van president Ismail op korte termijn in de praktijk gevolgen zal hebben. Sedert Zuid-Jemen, na het terugtrekken van Engeland uit het gebied, in 1967, onafhankelijk werd, heeft men gehoopt op hereniging van beide Jemens. In 1972 maakten de landen een eind aan een serie grensincidenten door overeen te komen dat ze tegen het eind van 1973 herenigd zouden zijn. Voor het echter zover was, werden de vijandelijkheden hervat. De be trekkingen tussen de beide Jemens verlechterden in de loop van de volgende jaren en vooral na politiek geweld in de zomer van 1978. Op 23 februari van dit jaar ontbrandde de strijd langs de grens weer in alle hevigheid totdat twee weken geleden de Arabische liga een staakt-het-vuren wist te bewerk stelligen. Tijdens-die laatste gevechten hebben de Verenigde Staten de wapenleveranties aan Noord-Jemen opgevoerd en beloofd de militaire hulp te verhogen van 100 tot 380 miljoen dollar aan oorlogsvliegtuigen en ander wapentuig Volgens Arabische persberichten hebben de Sowjet-Unie en Cubatroè- pen en militaire adviseurs van Ethiopië naar Zuid-Jemen over gebracht. Fusie-afspraken binnen de Arabische wereld zijn in de laatste decennia altijd breekbaar geweest. In 1958 vormde Noord- Jemen, samen met Syrië en Egypte de Verenigde Arabische Republiek. Die eenheid werd echter drie jaar later opgebroken toen Syrië zich eruit terugtrok en de toenmalige Egyptische president Nasser het verbond met Jemen opzegde. J Friendship stort neer bij Quebec: zestien doden Politie op onderzoek in de resten van het neergestorte Canadese vliegtuig. BRITSE VERKIEZINGEN OP 3 MEI (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse kie zers worden op 3 mei naar de stembus geroepen. Hoewel die datum niet helemaal naar de zin is van de conservatie ve oppositie, heeft minder heidspremier James Callag- han hem uitgekozen om nog wat tijd te winnen. Tory-Ieid- ster Margaret Thatcher gaf de voorkeur aan de vroegst mogelijke datum van 26 april. De verkiezingen vinden in Groot-Brittannië practisch altijd plaats op een donder dag. Margaret Thatcher re kende op een felle maar kor te verkiezings-campagne, om haar voorsprong bij de opi niepeilingen (twee onderzoe ken geven haar een voor sprong, resp. van 53 tegen 35 en van 51 tegen 42 procent). Premier Callaghan geniet ech ter het voorrecht van de keu ze van een verkiezingsdatum. Hij heeft 3 mei uitgezocht om Labour meer tijd te geven. Callaghan en zijn mede werkers hopen, dat Margaret Thatcher, die veel minder sluw en handig is dan de hui dige minderheidspremier, in de komende vijf weken een fatale politieke flater zal be gaan. Die zou haar dan de overwinning kunnen kosten. De vervroegde parlementaire verkiezingen, veroorzaakt door Callaghans nederlaag met precies één stem in het vertrouwensvotum van woens dagavond, zullen samenvallen met gemeentelijke verkiezin gen in Engeland en Wales. Om vergissingen te voorko men zal vermoedelijk gebruik i gemaakt worden van stem briefjes in verschillende kleu ren. Premier Callaghan en zijn partij vrezen dat het electo raat de ellende van de afgelo pen maanden, veroorzaakt door de stakingen op de spoorwegen, in de ziekenhui zen, de gemeentelijke diensten en elders, nog lang niet ver geten zijn. Bovendien is La bour nog niet gereed voor de verkiezingen. De socialistische partij beschikt momenteel slechts over 500.000 pond (twee miljoen gulden) voor de campagne-kosten. Ze heeft nog een miljoen pond extra nodig. Haar verkiezingscam pagnes worden altijd gefinan cierd door de vakbonden, die nu wel geld beloofd hebben, maar het nog moeten inzame len. Sommige vakbondsleden tonen zich niet bepaald vrij gevig. Ze zijn boos omdat ze in het recente verleden door Labours gestrenge loonpoli tiek gedwongen werden lang durig in staking te gaan. De sociale onrust in Groot- Brittannië is trouwens nog niet afgelopen. Maandag leg gen practisch alle ambtenaren voor 24 uur het werk neer. In regeringskringen wordt nu toegegeven, dat zelfs wanneer premier Callaghan woensdag avond geen nederlaag geleden had in het Lagerhuis, de om standigheden hem toch vrij spoedig gedwongen zouden hebben de Britten naar de stembus te roepen. Wat de conservatieven betreft, is de verkiezingscampagne al sinds afgelopen september aan de gang. Labourpremier Callaghan heeft toen echter aangekondigd, dat hij nog door de komende winter wen ste te ploeteren „voor het welzijn van het land". Nadien is de conservatieve verkiezing smachine op volle toeren blij ven draaien. Deze partij wordt royaal gesteund door Britse industriëlen en haar plaatselijke afdelingen. Ze is goed voorbereid. Wat de kleine partijen betreft, zijn de vooruitzichten nog minder gunstig dan die van Labour. De liberalen gaan ge bukt onder het vooruitzicht van het Jemery Thorpe-pro- ces dat op 3D april zal begin nen in de Old Bailey van Londen. Wegens de politieke implicaties van die zaak be hoort een uitstel nu wel tot de mogelijkheden. In de ver kiezingen van 1974 hebben de liberalen veel zetels gewon nen, dankzij de populariteit van hun toenmalige leider Thorpe. Zijn aandeel in het homofiele schandaal bedreigt echter de liberale kansen in een mate, die niet vooraf te overzien is. De val van de minderheidsre gering Callaghan werd woens dagavond mede in de hand gewerkt door de Schotse nati onalisten. In 1974 hebben die zetels afgesnoept van de con servatieven. Nu de populari teit van Margaret Thatcher weer toegenomen is, maken de Schotse nationalisten geen goede kans om hun vroeger succes te vernieuwen. Mis schien had premier Callaghan gelijk, toen hij bij het begin van het debat van het ver trouwensvotum, doelend op de nationalisten van Schot land, verklaarde: „Voor het eerst in de geschiedenis stem men de kalkoenen voor een vroege Kerst". QUEBEC (AP) Bij een vliegramp nabij Quebec in Canada hebben zestien van de inzittenden van een Fok ker F-27 Friendship gistera vond het leven verloren. Het toestel van Quebec Air boor de zich vlak na de start in een heuvel en stortte bran dend neer. Van de acht overlevenden, al len gewond, verkeren er twee in levensgevaar. Volgens een zegsman op de luchthaven van Quebec meld de de gezagvoerder even na zijn aanloop een defect in een van de twee turboprop-moto ren. De captain vroeg de ver keerstoren verlof naar de baan terug te keren. De tijd ontbrak hem echter. ISLAMABAD Achttien hoge partijgenoten van de afgezette en tot de strop veroordeelde Pakistaanse premier Zoelfikhar Ali Bhoetto hebben een beroep op hem gedaan weer voedsel tot zich te nemen, omdat het land hem nodig heeft. Zij spra ken tevens „ernstige bezorgdheid" uit „over de miserabele om standigheden waaronder Bhoetto in zijn dodencel wordt vast gehouden" in de Rawalpindigevangenis te Islamabad. In Rhodesië is de voorbereiding op de verkiezingen in april in volle gang. In een voorstad van Salisbury zijn zwarte aanhangers van ds. Sithole bijeen, een van de drie zwarte leiders die een compromis hebben geslo ten over de machtsovername na de verkiezingen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11