Margaret Thatcher een onvervaarde Vechtersbaas Rus blaast zich op in V S-ambassade Van Huiten op bres voor Sahel Vrij baan voor nieuwe executies in Amerika Egypte klaagt bij Washington over gebrek aan vertrouwen GOEDE KANS OP EERSTE VROUWELIJKE PREMIER IN GROOT-BRITTANNIË Hunt beschuldigt Nixon is Bulgarije valt uit tegen China in gesprek met Van der Klaauw ■^JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 MAART 1979 PAGINA 7 J)NDEN „De vrouw van ijzer", „militante opval^^one" en „de nieuwe ridder van de koude u eer^r\0g"t zijn een paar van de bijnamen die ide Vfc Russen hebben gegeven aan de leidster :won«n de Britse conservatieve partij, Margaret hauspatcher cen van hun minst favoriete Zujy»itse politici. Mevrouw Thatcher trekt er jch niets van aan. „Ik ga gewoon door met >t vaststellen van de feiten", zegt ze. Jjargaret Thatcher, het is buiten kijf, is geen Stje om zonder handschoenen aan te pakken. ier jaar geleden, toen ze 49 was, streefde ze lie mannelijke concurrenten voorbij en werd rsonakdster van de conservatieve partij of, om 1. aar officiële titel te bezigen, „Leider van Ha- bij P*rMajesteits Getrouwe Oppositie". eitshöu' gehard na vier jaar op de troon van de p Viservatieve partij, waar zij in februari 1975 2 -^warcl Heath van af stootte, en klaar om estikt^ar eerste gevecht als leidster in Lagerhuis- iren jrkiezingen te leveren, komt ze er meer dan :u, gripnd voor uit dat zij eerste-minister wil wor- cam#n- „Natuurlijk wil ik premier worden", zegt tegen iemand die het haar vraagt. „En hoe trder hoe liever". largaret Thatcher is in 1925 geboren als Mar- aret Hilda Roberts, dochter van een kruide- Ier in Grantham in Lincolnshire. Met een lem die klinkt alsof ze in Buckingham Pala- geboren werd, komt zij herhaaldelijk terug haar eenvoudige afkomst en jeugd boven e winkel van haar vader om te onderstrepen pt ze maar heel gewoon is. Na studies in scheikunde en rechten werd ze in 1959 voor het Noord-Londense kiesdistrict Finchley gekozen in het Lagerhuis. Dat mid denstandsdistrict vertegenwoordigt ze nog De eerste grote politieke taak van Margaret Thatcher was directeur-generaal van Onder wijs in het conservatieve kabinet van Edward Heath in 1970'74, in welke functie ze de gra tis schoolmelk afschafte. Toen de „Tories" in maart 1974 werden ver slagen, werd Thatcher parlementair woord voerster van de oppositie, eerst voor milieu- later voor financiële zaken. Toen mevrouw Thatcher leidster van de con servatieve fractie werd, wist ze, naar men zei, weinig af van buitenlandse zaken. Daar bracht ze snel verandering in aan met reizen naar o.a. de Verenigde Staten en China. In het parlement scherpte zich haar degen in het vuur- en antwoordspel met premier James Callaghan. Spotprenttekenaars hadden altijd een dank baar onderwerp in mevrouw Thatchers spec taculaire hoofddeksels, en critici meenden dat zij als vrouw alleen maar stemmen zou verlie zen. Maar men heeft ervaren dat onder dat zorgvuldig gekapte blonde haar, achter die rose koontjes en in die bedrieglijk frêle ver schijning, een van de meest onvervaarde vech tersbazen in de wereld van de nog steeds door mannen beheerste Britse politiek schuil- Margaret Thatcher; mogelijk een kans. jmes Callaghan; èén stem teveel (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het historische vertrou wensvotum van gisteravond dat het einde betekende voor de regering-Cal- laghan, heeft 311 stemmen opgebracht voor de oppositie tegen 310 voor de minderheidsregering. Conservatieven werden gesteund door de liberalen, de Schotse nationalisten en de 8 Noordier- se parlementsleden. Met Labour stem den de 3 Welse nationalisten, de 2 on afhankelijke Schotse socialisten en 2 Noordierse Lagerhuisleden. Labour werd verslagen, omdat één soci alistisch Lagerhuislid, Sir Alfred Broughton, die een ernstige hartkwaal heeft, er niet in geslaagd was naar de stemming te komen. Wegens het grote belang van het vertrouwensvotum had de conservatieven geweigerd rekening te houden met de afwezigheid van Sir Alfred, wat ze in gewone omstandighe den wel gedaan zouden hebben. Het is voor het eerst sedert 1924 dat in Groot-Brittannië nog een regering uit het zadel gelicht werd door middel van een vertrouwensvotum. Aangezien in dit land de leider of leidster van de partij, die overwint in de verkiezingen, auto matisch premier wordt, maakt Margaret Thatcher nu een goede kans om binnen afzienbare tijd op Downingstreet 10 m te trekken. Dat huis is de officiële resi dentie van Britse regeringsleiders en bovendien de plaats waar het kabinet bijeen komt. DEN HAAG (ANP) - Oud secretaris Van Huiten is mo menteel in Nederland om bij de regering steun te zoeken voor een aantal ontwikke lingsprojecten in het Sahel- land Mali. Behalve een parti culier object dat via de No- vib gaat, heeft Van Huiten nog enkele projecten bij zich die voor overheidssteun in aanmerking zouden kunnen komen. In een vraaggesprek met het ANP bevestigde hij dat 4000 ton door Nederland betaald graan die ons land eind vong jaar zou leveren aan Mali, daar nooit is aan gekomen. Gisteren heeft het kamerlid Knol de regering gevraagd ervoor te zorgen dat het graan alsnog wordt bézorgd. Van Huiten treedt op als ver tegenwoordiger van Euroacti- on-acord, een particuliere or ganisatie op het gebied van ontwikkelingshulp. Hij woont al sinds een jaar in Mali, een van de armste landen ter we reld. Van Huiten heeft vandaag een gesprek met minister De Koning over een speciaal project dat is opgezet door de Euro action-Acord voor het noordoostelijk gedeelte van Mali, waar armoede en de hongersnood het ergste is. Dat project wordt uitge smeerd over vijf jaar en gaat ongeveer tien miljoen gulden kosten, „een zeer klein bedrag in de internationale verhou dingen". Dat bedrag zou moe ten worden opgebracht door Westeuropese particuliere or ganisaties waaronder de No- vib. De Novib heeft in princi pe toegezegd aan dit project deel te nemen, maar hoopt op financiële steun van de rege ring. Het project behelst de oprichting en begeleiding van een aantal coöperaties van landbouwers, boeren en vis sers. Van Huiten wil los van dit project bij de regering aan kloppen voor aparte projecten die zich volgens zijn zeggen niet lenen voor de particuliere organisaties maar aie geschikt zouden zijn voor ontwikke lingsprogramma's van Westeu ropese regeringen. Hij denkt daarbij aan net aanleggen van weg, het aanbrengen van een waterleiding en het aan schaffen van busjes die door het land kunnen trekken met filmateriaal over moderne landbouwmethoden. Voor de veelal analfabetische boeren is dit een ideaal voorlichting smiddel. Van Huiten gaat voor de pro jecten ook aankloppen bij an dere Westeuroepse regeringen. MIAMI (UPI) E. Howard Hunt, de Watergate-inbreker die 32 maanden gevangenisstraf heeft uitgezeten, wil binnenkort in een tijdschrift een artikel plaatsen, dat een beschuldiging tegen oud-president Nixon bevat. Hij wil daarmee voorkomen, dat Nixon „gerehabiliteerd" gelei delijk aan in de politieke arena terugkeert. Hunt zegt te kunnen bewijzen dat Nixon niet alleen van de tweede Watergate-inbraak afwist, maar hem zelfs leidde. Hunt is niet eerder tot pubükatie overgegaan omdat hij vond dat Nixon met rust moest worden gelaten, zolang hij buiten de politiek bleef. Grieks hof spreekt Barbara de Jong vrij DEN HAAG (ANP) - De 24- jarige mevr. Barbara de Jong uit Gouda, die in augustus vorig jaar in Griekenland tot zeven maanden gevangenis straf werd veroordeeld we gens het veroorzaken van een dodelijke aanrijding, is giste ren door het gerechtshof van Thessaloniki vrijgesproken. Dit heeft de ANWB, die me vrouw De Jong rechtsbijstand heeft verleend, gisteravond meegedeeld. Mevrouw De Jong had in overleg met haar Griekse ad vocaat en de ANWB hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechter in Polygeros. hbrandbare leding ivaarlijk - JSSEL (ANP) - De Euro- Commissie, het „dage- bestuur" van de EG in «sel, is van mening dat rijn laatst op 1 januari de verkoop van kleding rin tri-fosfaat is verwerkt te Europese Gemeenschap (oden moet zijn. Ze heeft Itoe voorstellen gedaan. >rf tundigen, die op verzoek de EG-commissie een on- de déaek hebben ingesteld, :ide SOen gerapporteerd, dat tri- >peel#a* bij dieren kankerver- van £end is en hoogstwaar- t jnlijk ook voor de mens jjren inhoudt. Tri-fosfaat IT oCfljt gebruikt bij het ver- :ige. -digen van hitte-bestendige ing. jigelsterfte >or olie in ïorwegen iO (UPI) Zeker 10.000 lis en mogelijk zelfs PO. meest alken, zeekoeten èidereenden, zijn omgeko- I tengevolge van een olie- I die de kust van de'Va- (erfjord in het noorden Noorwegen over een Ie van 100 kilometer be- [ens de politie van de ■■Is Vardo lekt de olie pPPfrschijnlijk uit het Russi- 'iWjk fabrieksschip Metrostov, j^Wbegin februari in het ge- met man en muis zou m vraagt 5 wapens rug te kopen SHINGTON (DPA) De sring van Iran heeft de Is geuit dat de V.S. een 1 van de wapens die zij de sjah hebben geleverd Ir terug te kopen. woordvoerder van het irikaanse ministerie van inlandse zaken heeft sdag verklaard dat de rikaanse regering bereid lierover te onderhandelen, besprekingen zijn nog in oorbereidend stadium, wil onder andere tachtig ichtsvliegtuigen van het F-14, uitgerust met Phoe- 'aketten aan de V.S. te leven omdat het geen per- iel heeft dal deze kan be ien. De vliegtuigen verte- 'oordigen een waarde van veer twee miljard dollar miljard gulden). Eerste doodstraf binnen enkele weken? (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Wellicht al over enkele weken wordt in de Verenigde Staten voor het eerst sinds begin 1977 weer een doodstraf ten uitvoer gelegd. Alleen de gouverneur van Florida kan nog voorkomen dat John Spenke- link (30) binnenkort zal sterven in een onder 2500 volt stroom staande elektrische stoel. Spenkelink is van een lange „dodenlijst" de eerste die al zijn wettelijke middelen om de dans te ontspringen heeft verbruikt. Deze week wees het hoogste gerechtshof zijn derde en laatste beroep af, ondanks nog steeds be staande twijfels over de toedracht en on danks Spenkelinks beroep op noodweer. De uitspraak kan het begin betekenen van een vloedgolf van executies. In 24 staten zit ten bijna 500 veroordeelden, waaronder 5 vrouwen, op tenuitvoerlegging van de dood straf te wachten. Het „Supreme Court" in Washington heeft de weg vrijgemaakt voor mogelijk veertig executies voor het eind van dit jaar. Het „Supreme Court" komt met de uitspraak terug op een vonnis- van 1972, waarin de doodstraf „ongrondwettelijk" werd genoemd. Sedertdien hebben 34 van de 50 Amerikaanse staten nieuwe statuten met betrekking tot de doodstraf ingevoerd. In 1976 liet hetzelfde „Supreme Court" de eerste nieuwe wetten passeren. Het nieuwe conservatisme, dat rich sedert het begin van de zeventiger jaren bij een groot deel van de Amerikaanse bevolking manifes teert, blijkt onder meer uit de gewijzigde op vattingen over de doodstraf. Bij een landelijke enquête in 1965 toonde 38 pet zich vóór de doodstraf, bij eenzelfde enquête in 1977 was dat percentage opgelopen tot 73. De oppositie tegen de doodstraf is krachtig, maar heeft tot nu toe geen enkel succes ge boekt bij de pogingen het tij te keren. In ie der geval kon een hartstochtelijk beroep van veertien religieuze organisaties het „Supreme Court" in de zaak-Spenkelink niet vermurwen. Groepen, die tegen de doodstraf zijn, gaan binnenkort een grote nationale betoging hou den in Atlanta (Georgia), dat met 74 „wach tend" na Florida (119) en Texas (105) een der de plaats inneemt op de ranglijst van staten met de strafste justitiële hand. De laatste executie in de Verenigde Staten had plaats in januari 1977. Gary Gilmore, ver oordeeld wegens dubbele moord, werd toen in Utah voor een vuurpeloton terechtgesteld na dat hij zelf, tegen de pogingen van zijn advo caten in, op een snelle executie had aange drongen. Tien jaar daarvoor, op 2 juni 1967, vond de laatste „onvrijwillige" executie plaats. Tegenstanders van de doodstraf vrezen, dat door de recente uitspraak en het huidige tem po, waarin de doodstraf wordt opgelegd (ge middeld tweemaal per week), in de komende jaren meer dan 100 executies per jaar moge lijk rijn. Wellicht komt zelfs het record van 1935 (199 executies) snel binnen bereik.. De tegenstanders menen, dat er nog steeds sprake is van een duidelijke discriminatie. Méér dan de huidkleur van de dader blijkt die van het slachtoffer bepalend. Het doden van een blanke komt veel eerder in aanmer king voor de doodstraf. MOSKOU (UPI) De Rus, die gisteren de Amerikaanse ambassade was binnenge drongen om politiek asiel af te dwingen en zich urenlang verschanst heeft gehouden, heeft zichzelf uiteindelijk op geblazen met een zelfgemaak te bom die om zijn middel zat. Hij overleefde de explosie, die volgens ambassadeur Malcolm Toon alle kleren van rijn lijf rukte, maar werd wel met brandwonden opgenomen. Toon had eerder de hulp van de Russische politie ingeroe pen en deze gebruikte traan gasgranaten om de man te overweldigen, maar deze slaagde er volgens Toon bij het eind van de aanval toch nog in de bom aan rijn mid del tot ontsteking te brengen. Des 's middags was de man volgens het Russische persbu reau TASS voor het ambassa degebouw samengekomen met een lid van de consulaire af deling en was hem de ambas sade in gevolgd. Binnengeko men verklaarde hij plotseling dat hij in een pakket onder rijn jas een bom had, die hij tot ontploffing zou brengen, Toon nam direct contact op met het Russische ministerie van buitenlandse zaken en liet een vleugel van het am bassadegebouw ontruimen. Na uren onderhandelen nam hij een voorstel van de Sowjet- autoriteiten aan om de man met geweld uit het gebouw te halen. De Russische politie schoot tweemaal traangasgra naten in het gebouw. De on bekende man bracht rijn bom blijkbaar pas na de tweede aanval tot ontploffing. Minister Van der Klaauw. (Van onze speciale verslagge ver Evert Mathies) SOFIA De Bulgaarse mi nister van Buitenlandse Za ken Petar Mladenov heeft van zijn gisteren met zijn Nederlandse collega Van der Klaauw gehouden besprekin gen gebruik gemaakt om het Westen te waarschuwen voor wat hij „het machtsstreven van de regering in Peking" noemde. Naar zijn mening speelt China met vuur en was het Chinese optreden te gen Vietnam een provocatie ten opzichte van de volken van Azie en een bedreiging voor de wereldvrede. De houding ten opzichte van China stond woensdag cen traal in de urenlange bespre kingen in Sofia tussen de Bulgaarse en Nederlandse mi nister van Buitenlandse Za ken. Het was duidelijk, dat het veranderde beleid van de Chinese Volksrepubliek de Bulgaarse regering, die op vrijwel alle punten de rege ring van de Sovjet-Unie pleegt te volgen, bijzonder hoog rit. Van der Klaauw, die China onlangs bezocht heeft, gaf van een veel genuanceer der visie blijk. Hij onder streepte dat Nederland geen militaire hulp aan China geeft. De Nederlandse minis ter veroordeelde de Chinese inval in Vietnam, maar ook het Vietnamese ingrijpen in Cambodja. Mladenov zei, dat er aan de Vietnamees-Cam- bodjaanse grens hoogstens sprake geweest is van scher mutselingen; overigens was het een gebaar van opstand van het Cambodjaanse volk tegen het regime van Pol Pot. De besprekingen tussen Van der Klaauw en Mladenov wer den door de woordvoerder van de Nederlandse minister gekenschetst als „zeer open hartig". Tal van zaken rijn aan de orde gesteld, uiteraard net als in Roemenië ook de voorbereiding van de volgend jaar in Madrid te houden ver volgconferentie over vrede en veiligheid in Europa. Suarez krijgt formatieopdracht MADRID (DPA) Koning Juan Carlos heeft gisteren, overeenkomstig de verwach tingen, de huidige minister president Adolfo Suarez be last met de vorming van een nieuwe regering. Bij de verkiezingen op 1 maart heeft de „Democrati sche Unie van het Centrum" van de 46-jarige Suarez dui delijk voor de tweede maal sinds het democratiseringspro ces na de dood van de dicta tor Franco begon, gewonnen van de socialisten. De bewe ging van Suarez haalde bijna de absolute meerderheid. Bestand Iraans Turkmenië TEHERAN (R«uter-DPA> Een staakt-het-vuren heeft gisteravond een eind gemaakt aan de strijd tussen Iraanse milities en Turkmenen in de stad Gonbad Kavoes in het noordoosten van Iran. WASHINGTON (Rtr/UPI) Egypte heeft bij de Amerikaanse regering ge klaagd over de garanties die zij Israël gegeven heeft in verband met het Egyptisch-Israëlische vre desverdrag, omdat die zouden uitgaan van boos opzet bij Egypte. Maar volgens de Amerikaanse minister Vance, die over de klacht gesproken heeft met de Egyptische pre mier Chalil, stoelt de Egy ptische klacht op een on juiste lezing van het Ame rikaanse akkoord met Is raël. Volgens Vance had Egypte aanvankelijk laten doorschemeren geen be zwaren te hebben tegen Amerikaanse garanties voor Israël. Egypte is een soortgelijk akkoord aange boden door Washington, maar het heeft er niet aan gewild. Egypte heeft verklaard tweemaal schriftelijk bezwaar tegen een dergelijk akkoord te hebben gemaakt. Het be schouwt het akkoord als van nul en gener waarde. Het akkoord tussen Amerika en Israël, dat met terugwer kende kracht is ingegaan op 1 september 1975, houdt on- Bijwijze van protest hebben Israëlische betogers een symbolische wegversperring gemaakt in de buurt van El Arish in de Strook van Gaza. Zij gebruikte daartoe struiken, die zij in brand'staken Politie en militairen moesten er aan te pas kotnen om het brandende spul op te ruimen. dermeer ui dat de VS Israël gedurende vijftien jaar van olie zullen voorzien, als dit land olie moet derven door het overgeven van de olievel- tvergeven n de Sinaï. President Sadat, die gistera vond Washington heeft verla ten om iri Bonn economische steun te zoeken voor Egypte, als waarborg voor het vredes proces, heeft trouwens in de Verenigde Staten ook steun aangeboden gekregen. De Amerikaanse regering is van plan Egypte voor 300 miljoen dollar steun te verlenen en voor 1,5 miljard dollar aan le ningen en militaire kredieten te verschaffen. In Bagdad, waar de Arabi sche ministers van buiten landse zaken het vredesver drag hebben besproken, is gisteren een breuk ontstaan. Syrië, Libië en de PLO verlie ten de conferentie omdat de andere Arabische landen naar hun zin niet ver gemoeg wil-, den gaan met sancties tegen Egypte. De andere landen wil len Egypte niet isoleren van de Arabische wereld. Aanlei ding tot de moeilijkheden was de eis van PLO-leider Arafat ook tegen de VS economische maatregelen te nemen, waar tegen zich vooral Saoedi-Ara- bië verzette. Ook premier Begui heeft gis teren de Verenigde Staten verlaten. Gisteravond heeft hij in New York verklaard dat het behoud van Jeruza lem als zijn „onverdeelde hoofdstad" Israel een oorlog waard is. Nu hij vrede heeft gesloten met Egypte, zei Be gin. zal hij de strijd gaan aanbinden met de armoede in Israël.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7