Mj lekenhuizen wachten iet personeel werven Banken maken zich schuldig aan kartelvorming" QeidóaQowuvnt Ga 5ÜO 1 CDA-kamerlid wil tijdelijke VAD uit fiscale winst Kamer wil mislukte herstucturering wolindustrie gaan onderzoeken De olieprijzen pagil ilNENLANDleidse courant donderdag 29 maart 1979 PAGINA 13 i oetf Ikon. ind. zoen cnsion. rek ECHT De directies de achthonderd bij de male Ziekenhuis Raad I) aangesloten ziekenhui gaan voorlopig nog niet unachtig extra verpleeg- :t de M; ig personeel aantrekken, t.) 'is gisteren besloten op bijeenkomst van de NZR trecht. Eerst zal nog een ;k worden gevraagd het Centraal Orgaan enhuistarieven, om meer los te peuteren voor het rekken van extra perso- Ook wil de raad op termijn overleg met tssecretaris Veder-Smit volksgezondheid over kwestie. Eerst verder praten,niet eigenmachtig optreden Tijdens de bijeenkomst werden mo ties waarin om het aantrekken van personeel werd gevraagd, zonder toe stemming van het COZ verworpen. Dit ondanks de groeiende ongerust onder directeuren en personeel van ziekenhuizen over de kwaliteit van de verzorging. Klachten over de kwaliteit van de ziekenhuizen worden steeds vaker in gediend, zo blijkt onder meer uit een rapport dat de Algemene Vereniging tot Behartiging van Patiëntenbelan gen gisteren heeft uitgebracht. Vorig jaar kwamen bij de vereniging 100 klachten binnen. De vereniging ziet een steeds toenemende groei in de onvrede onder patiënten. Het Konsumenten Kontakt heeft in een brief aan mevr. Veder-Smit ver ontwaardiging geuit over de reclame voor geneesmiddelen. Volgens KK voldoet die reclame niet aan de wet telijke bepalingen. Sinds vorig jaar juli is het verplicht om in de recla me de voornaamste bijwerkingen van medicijnen te vermelden. Konsumen ten Kontakt wijst er op dat de Vere niging van Geneesmiddelen Fabri kanten die bepalingen negeert, zon der dat daar tegen opgetreden wordt. Verwijderd Huurders van woningen van de Rotterdamse „krotten- koning" Fennis hebben gisteren de veiling verstoord waar 140 panden van de hand werden gedaan door de Westland Hypotheekbank omdat Fennis zijn hypotheek verplichtingen niet na kwam. Zij werden door de poli tie uit het veilinggebouw verwijderd. Drie kinderen gedood bij brand in Vlissingen VLISSINGEN - Bij een brand in de Vlissingse bin nenstad zijn zeker drie, maar vermoe delijk vier, Duitse kinderen omgeko men. De lichamen van drie kinderen, meisjes van negen maanden, vier en zes jaar, zijn giste ravond in de ro kende puinhopen gevonden. Er wordt nog gezocht naar het lichaam van een tweejarig jon getje. De kinderen waren met hun moeder in Vlissin gen op vakantie. De moeder, die ten tijde van de brand boodschappen aan het doen was, raak te bij het zien van de vlammen buiten bewustzijn. 1; M in «*%e! ree lijken >orgen van xaco Spain TERDAM (ANP) Uit undergelopen pompkamer de tanker Texaco Spain gisteren de lichamen ge in van twee zeelieden, derde man, die bij de overstroming is omgeko- wordt nog steeds ge- tanker ligt in de haven Rotterdam. Het ongeluk de pompkamer gebeurde dagavond. De slachtoffers een 41-jarige stuurman, 31-jarige tweede machi- (beiden uit Engeland) en 45-jarige pompman uit UTRECHT De Unie BLHP (beambten, leidinggevend-, hoger personeel) heeft ernstige kritiek op de wijze waarop het bankwezen functioneert.„De banken heb ben zich ontwikkeld to financiële burch ten waar zich zaken afspelen die voor de gewone man onbegrijpelijk zijn. Hen ontgaat volledig wat zich bij de bankin stelling voordoet", aldus bestuurslid Moeskops in het laatste nummer van het maandblad van de Unie BHLP. Moeskops heeft de indruk dat de banken zich ontwiukkelingen tot de „oligarchie van de 20ste eeuw". Volgens hem is er duidelijk sprake van kartelvorming bij de banken. Ze werken op een tamelijk duidelijke wijze met concurrentie-uitscha- kelden financieringscontracten. Voor het publiek en het bedrijfsleven is er in we zen geen keuzemogelijkheid meer. Of je nu naar de ene of de andere bank gaat, hst lood om oud ijzer, aldus Moes-kops. CAO-onderhandelingen Net als bij het verzekeringsbedrijf zijn gisteren ook de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 80'000 werkne mers in het bankbedrijf vastgelopen op de vakbondseis voor een gefaseerde in voering van een 35-urige werkweek. De bonden gaan zich nu verstaan met hun achterban. Kampen voelt zich beledigd door Dikke van Dale KAMPEN - In het IJssel- stadje Kampen is een ac tie op gang gekomen te gen de „Dikke van Dale". In dit woordenboek staat de stad als volgt omschre ven: „Kampen - oude stad in Overijssel, van welke burgerij van ouds allerlei dwaze streken en onnozel heden verteld worden". Er worden nu handteke ningen verzameld om de uitgever te bewegen deze tekst te objectiveren. )ESTAND MINISTER :ER ZORGWEKKEND HAAG-ROTTERDAM De gezondheidstoestand van mi- M. (Rinus) Peijnenburg (Wetenschapsbeleid) is zeer zorg- cend. De artsen in het Dijkzigt Ziekenhuis te Rotterdam, de bewindsman sinds 16 maart is opgenomen wegens ïartinfarct, hebben niet veel hoop op herstel. Peijnenburg kreeg de hartaanval enkele weken geleden in Haagse Westeinde Ziekenhuis. Hij lag daar om een vaato- in een been te ondergaan. Na tien dagen vond men beter de minister over te brengen naar het Thorax Cen- het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam, waar men erg ervaring heeft met de behandeling van infarcten, lenburg ligt nu aan de zogenoemde ballonpomp. Dat is instrument waarmee de pompfunctie van het hart wordt ïrsteund. Het infarct heeft het hart van de minister zoda- beschadigd, dat het gebruik van de pomp noodzakelijk is. ens de behandelende artsen is het vrijwel uitgesloten dat lenburg ooit nog zal terugkeren in de politiek. snel mogelijk afremming n consumptief crediet HAAG (ANP) Volgens minister-president Van Agt ten de maatregelen, die het consumptief crediet (persoon leningen, hypotheken e.d.) moeten terugdringen, zo snel elijk ingaan. zegt dat in een brief aan kamervoorzitter Vondeling, waa- de premier een tijdschema aangeeft voor de in de voort- gsnota aangekondigde beleidsvoornemens. Over de afrem- l van het consumptief crediet wordt overleg gevoerd met Vederlandsche Bank en na afronding van dit overleg zal Tweede Kamer over de voorgenomen maatregelen worden licht. loo f bes? ikk< ollege Amsterdam erkent ilen in schorsing topman iTERDAM Tijdens een vergadering van de gemeente van Amsterdam heeft het college van B en W gistera- toegegeven fouten te hebben gemaakt in de kwestie d de geschorste adjunct-directeur van de afdeling onder- s. Het college zei de zaak bestuurlijk te hebben onder- at. •aad schaarde zich met uitzondering van de WD achter motie van de PPR, waarin daarover verontwaardiging 'd uitgesproken. Een motie van afkeuring van de PSP eg nauwelijks steun. De adjunct-directeur, die speciaal met wzaken was belast, wordt verweten de richtlijnen van het 'ige niet te hebben opgevolgd, projecten ondershands te >en aanbesteed en leermiddelen en meubilair te hebben ge- |t buiten het Rijksinkoopbureau om. de gebied komt nu op veel plaatsen regen en sneeuwval voor. kali WÊ- weer bij ons blijft aan de kant. 'Vrijdag zal met noordoostelijke wind ht worden aangevoerd arin de middagtemperatu- i ongeveer hetzelfde zullen n als de afgelopen dagen, bevindt zich in deze lucht- gming nog wat bewolking. TT neerslagkansen zijn even- 1 niet zo groot. Een uitge- ekt lagedrukgebied, met centrum dat sinds gister- irgen boven de Noordzee sen Nederland en Enge- 'd lag, veroorzaakte in bij- heel West-Europa slecht r. Het afgelopen etmaal eft boven de Britse eilan- n een storm met regen en n. ieuw gewoed. Boven het >engebied is inmiddels een uw centrum in het lager systeem ontstaan. Zowel de Alpen als het omringen- Den Helder Luchth. R'dv FSr, Aberdeen Innsbruck Klagonhjrt Kopenhagen Lissabon Stockholm Wenen Casablanca STUDENTEN DOOD OP KAMER IN VAALS AANGETROFFEN MAASTRICHT (ANP) In een woning in Vaals zijn gister middag de lijken gevonden van twee Duitse studenten die in Vaals woonden en in Aken studeerden. Een van hen, de 26-jarige J.B., bewoonde de kamer waar de lichamen gevonden zijn. De 25-jarige E.H. heeft hem op zijn kamer opgezocht. Daar heeft hij hem, zo vermoedt de politie, met een pistool doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Over de toedracht is weinig of niets bekend. Volgens getuigenverklaringen wist E.H. dat J.B. gisteren alleen op zijn kamer was. Verdovende middelen zouden in het drama een rol spelen. Geen kans op nieuw centraal overleg korter werken (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgeversorganisaties noch vakcentrales hebben er behoefte aan het centraal overleg over het arbeids voorwaardenbeleid 1979 te hervatten en daarbij minister Al- beda van Sociale Zaken als een soort bemiddelaar te laten optreden. Zij hebben hiervan vandaag ondershands blijk ge geven naar aanleiding van het Kamerdebat over de impasse waarin het CAO-overleg in bedrijfstakken en ondernemingen is beland. Albeda zei in de Kamer, dat van hem pas aktie is te verwach ten als hem signalen uit het bedrijfsleven zouden bereiken, dat zijn interventie gewenst zou zijn. Die interventie zou dan be trekking hebben op het grote twistpunt waarop de onderhan delingen stuk zijn gelopen, de arbeidstijdverkorting. De sociale partners maakten ons desgevraagd duidelijk, dat van hen op dit moment geen signalen zullen uitgaan. Ministeriële interventie werd temeer onwenselijk geacht omdat op verschillende plaatsen reeds CAO's zijn afgesloten. Die re sultaten zal men niet meer laten beïnvloeden door overleg op centraal niveau. Er werd ook op gewezen, dat op centraal ni veau, namelijk via Sociaal-Economische Raad en Stichting van de Arbeid, reeds aanzetten zijn gegeven voor een studie van de arbeidsmarktproblemen, inclusief korter werken. ROTTERDAM (ANP) Volgens CDA-kamerlid Van Rooijen, de voormalige staatssecretaris van financiën, zou de vermo- gensaanwasdeling als tijdelijk alternatief op de fiscale winst kunnen worden gebaseerd in plaats van op de overwinst van bedrijven. Dit alternatief zou tijd geven voor een verdere, zijns insziens noodzakelijke studie om tot een zorgvuldiger wetgeving te ko men. Hij pleit ook voor een fundamentele herbezinning op het vraagstuk, alvorens de parlementaire behandeling van het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp voort te zetten. Volgens hem is er niemand blij met de voorgestelde regeling. Een VAD-regeling van 1 procent op de fiscale winst met een VAD-vrije drempel van vijftigduizend of honderdduizend gul den - zou helemaal bestemd kunnen worden voor de individu ele uitkering aan de werknemers, zodat er geen plaats is voor een collectieve VAD. De opstelling van de FNV ten opzichte van het VAD-fonds vindt Van Rooijen een „niet verhulde drang" tot uitsluiend macht die de top van de vakbeweging zelf wil uitoefenen. Een van de partijen die niet blij is met het VAD-wetsvoorstel dat momenteel bij de Tweede Kamer ligt, is het CNV. Volgens deze bond is er in het geheel geen sprake van maatschappij vernieuwing. Naar de mening van voorzitter H. Vermeulen is het huidige ontwerp niet meer dan een verplichte winstdeling, terwijl het collectieve gedeelte alleen maar leidt tot een fonds voor goede doelen. De werknemers krijgen er geen enkele medezeggenschap door. DEN HAAG een grote ka mermeerderheid wil dat van uit het parlement zelf een onderzoek wordt ingesteld naar het mislukken van de herstructurering van de wo lindustrie. De vier grootste partijen in de Kamer willen nader uitgezocht zien hoe het kon gebeuren dat één man, de ex-directeur van het be drijf AaBe Feens tra zo'n alle soverheersende rol in de her structurering heeft kunnen spelen. WD, CDA, PvdA en D'66 willen, gezien de vernietigen de conclusies van de Algeme ne Rekenkamer, ook onder zoeken of de gelden voor de herstructurering voor per soonlijke doeleinden mis bruikt zijn. WD-woordvoer der Van Erp noemde de ver strengeling van functies van de heer Feenstra de voor naamste oorzaak van de mis lukte herstructurering, die de overheid in totaal 60 miljoen heeft gekost. In totaal zijn in de wolindustrie 14.000 ar beidsplaatsen verloren ge gaan. Volgens de industiebonden FNV en de PvdA luidt ook in de textielindustrie de noodk lok harder dan ooit „ook al beweren de werkgevers dat deze industrie al door het diepste dal heen is". Dit staat in de discussienota „Textiel nieuwe stijl", die eergisteren in Hengelo werd gepresen teerd. In de nota wordt aan gegeven wat er zal moeten gebeuren om verdere afkal ving van het aantal arbeids plaatsen te voorkomen en de textiel nieuw leven in te bla zen. De periode van overcapa citeit dient te worden over brugd door werktijdverkor ting en de invoering van een meerploegendienst Wetenschap levert industrie te weinig bruikbare antwoorden DELFT (ANP) De wetenschap geeft te weinig bruikbare antwoorden op maatschappelijke en industrële vraag stukken. Toch kan in het algemeen wor den gesteld dat er in ons land grote en veelzijdige kennis is voor onderzoek en ontwikkeling. Ook is de kwaliteit van het verrichte wetenschappelijke werk over het algemeen hoog. Dr. E. Spiegel, directeur-generaal voor wetenschapsbeleid, heeft dit vandaag ge zegd bij de opening van het laboratori um voor apparatenbouw voor de indus trie van de Technische Hogeschool in Delft- In dit laboratorium wordt ook voor be drijven onderzoek verricht om produkten of produktieprocessen te verbeteren, energie te besparen of milieuvriendelij ker processen te vinden. Het vervult vol gens dr. Spiegel een voortrekkersrol op het gebied van samenwerking tussen TH's en industrie. De Opec-landen hebben voor de tweede maal dit jaar de prijs van hun olie verhoogd, en wel sterker dan eer der door hen was aangekondigd. De olieleverende lan den hebben geen begrip voor de problemen van het westen. De kans dat er dit jaar nog meer verhogingen komen, is zeer groot. Er zijn pas drie maanden voorbij en in de komende negen kunnen zich nog tal van ont wikkelingen voordoen, die voor de Opec aanleiding zijn tot prijsverhoging. conferentie in Genève ook is besloten dat de olie leve rende landen onafhankelijk van elkaar hun olieprijs ex tra mogen verhogen. De nu door de Opec aangegeven olieprijs is dus niet meer dan een bodemprijs. De erva ring heeft geleerd, dat de Opec-landen uiteenlopende opvattingen hebben over de hoogte van de prijzen, en dat landen die een sterke verhoging voorstonden tijdens een conferentie nog wel eens door goedwillende landen tot dndere gedachten konden worden gebracht. Die mo gelijkheid lijkt weg te vallen, nu elk land zelf kan be palen wat er met de prijs gebeurt. ALS eéh van de oorzaken van het optreden van de Opec moet overigens ook de houding van de oliemaat schappijen worden gezien. De olieleverende landen zijn duidelijk geïrriteerd over het gedrag van de oliemaat schappijen, die ook op vrije markten opereren, en die daar zelf ook nogal eens als prijsopdrijver fungeren. Voor het departement van Economische Zaken wordt het steeds lastiger om in de toekomst te bepalen hoe veel de prijzen van olieprodukten in Nederland mogen stijgen. Door de vrijheid van handelen, die de Opeclan- den elkaar nu hebben gegeven, wordt het erg moeilijk om na te gaan, hoeveel olie een maatschappij in welk land voor hoeveel geld koopt. Misbruik van deze situa tie door de oliemaatschappijen is daardoor eenvoudiger. Het is nu van des te meer belang geworden dat zo snel en zo goed mogelijk een vorm wordt gevonden voor het voorstel van CDA-kamerlid Van Houwelingen tot een informatieplicht van de maatschappijen aan het kabi net. DOOR ERICSOREL „Aangaande huiselijk geluk" Als vrouwen bij elkaar op de thee gaan, komen hun afwezige mannen doorgaans gelijk op de koffie. Zolang zo'n kostwinner nou maar thuis wat rondlummelt, zweeft rondom zijn hoofd nog een mager aureool om te bewijzen, dat hij de baas in huis is. Maar zodra hij 's morgens de buitendeur achter zich heeft dichtgetrokken, wordt er om hem nog slechts meewarig geglimlacht. Zelfs een tanige houtvester, die slechts door losjes leunen een forse eik kan vellen, degradeert op zo'n moment tot een zielepoot, over wie gesproken wordt als over een onmondig kind, dat nog lang niet zindelijk is. Dan krijg je ook automatisch gesprekken in de trant van„Zeg Ans, heeft jouw Jaap dat nou ook? Ik bedoel, dat eeuwige gezeur over de balletjes gehakt, die zijn moeder vroeger maakte. „Die waren veel krokanter", zegt Kees. Waar haalt ie het vandaan „Ach meid", zegt Ans dan, „daar trek je je toch zeker niks van aan. Gewoon je eigen gehaktballen geven hoor. En als meneer babbels krijgt, reik je hem zwijgend de telefoongids aan en zeg je erbij: „je moederstaat onder de T... Kees. En je schone kleren kun je in de groene koffer doen. Maar denk er wel om, dat het linker slotje het niet doet. Ja. ik zeg het er maar bij, want voordat je het weet. liggen straks je schone onderbroeken op het tweede perron". Het is natuurlijk sneu voor het image van de mannen, maar dat zijn wél de gesprekken, die vrouwen tijdens de achturige werkdag der huisvaders met elkaar voeren. „Zeg Corrie, Joop kleppert de laatste tijd zo akelig met zijn gebit onder het eten. Het is net. alsof hij voortdurend een mond vol kiezelstenen heeft. Denk jij, dat daar wat aan gedaan kan worden?". Zo rijgen zich de flinterdunne damesconversaties aaneen als namaakparels aan een nylondraad. Elke ochtend en middag wordt er in huiskamers en bij aanrechten gediscusieerd over Joop, die zo kriebelt met zijn snor, als ie je zoent en over Barend, die zijn vrouw 's nachts altijd het bed uitkiepert, als ie zich omdraait. Nu meende ik tot gistermiddag, dat ik door een merkwaardige veine in het rijke bezit was van een echtgenote, die dergelijke kwalijke doorkijkjes op ons huiselijk geluk niet aan haar vriendinnen doorgeeft. Die mening zal ik echter drastisch dienen te herzien, want toevallig kwam ik wat vroeger thuis dan anders en hoorde ik in de voorkamer een mi) vreemde vrouwenstem, die op compagniessterkte riep: „Ach meid. dat is toch allemaal flauwekul. Denk je nou heus. dat ze ziek zijn, als ze 's maandags thuis blijven? Nee hoor. dan hebben ze een kater. Of ze zijn gewoon schoolziek. Het zijn toch zeker net kinderen. Die willen gewoon een daggie spijbelen. Zoals vroeger op de mulo. Weet je. dat ik dat in het begin van ons huwelijk nog niet dóór had? Wist ik veel, ik bleef maar sjouwen met zachtgekookte eitjes en beschuitjes met basterdsuiker. Maar toen ik achter mekaar zeven dik belegde boterhammen door dat doodzieke keelgat had zien glijden, is me toch een licht opgegaan. „Dat je te lui bent om voor de duvel te dansen", heb ik gezegd, „dat is jouw zaak. Maar denk niet, dat ik nog langer je kussens opschudt en een hete groc voor je maak". Ik was benieuwd, wat mijn vrouw daarop te zeggen had. Ja, daar was onmiskenbaar haar stem: „Ach. voor mij mag ie rustig thuis blijven hoor. Maar dan wel graag in bed. want als ik ergens de pest aan heb. dan is het aan een man. die de hele dag door voor je voeten loopt. Heb je net de boel aan kant. ligt er overal weer as. Dat soort werk. Nee. zolang ie maar in bed ligt. heb ik geen kind aan hem". „Dat is nou mijn thuisfront", dacht ik bitter „daar moet ik mijn toekomst op bouwen. Ouwe wijven". „Maar een spijker kan ie niet eens fatsoenlijk in de muur Ik was even de draad kwijt geweest, maar nu hoorde ik toch weer de stem van mijn vrouw. „Ja, weet je. wat ie wel kan? Stom voor zich uitkijken. Dat houdt ie uren vol". De stem, die ik niet thuis kon brengen, sprak vergoeilijkend:" „Ach meid, je moet maar zo denken: ze brengen toch ook een stuk gezelligheid in huis. De ene keer vind je een broek, waar een knoop van af is en dan weer een das, die nog gestrikt is. Dat heeft toch ook zijn charme. Je moet maar denken: het zijn net honden. Je hebt er wel eens last van, maar je zou ze toch I niet willen missen". Op dat moment bën ik zachtjes gaan blaffen en heb ik tegen dedeurgekrabt. Ik had geluk: ik mocht gelijk binnenkomen en kreeg ook nog een kop lauwe thee. „Of zal ik nieuwe zetten?" vroeg mijn vrouw. „Doe vooral geen moeite", kon ik er nog net uitbrengen. Ze keek me glimlachend aan en zei: „Ga maar lekker in je eigen stoel zitten". Was het valse achterdocht, of klonk het inderdaad zoals je tegen een taxhond roept: „Ga in je mand!"?.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13