Helmut Kohl geen partij voor Schmidt Zo groeit uw geld bij de ABN. ABN Bank Inbouw LPG jj in Fiat h voor tennis atfidas- de top in kwaliteit en Opbouwwerklamp adidas PRESTIGEMODEL BIJ CHRYSLER Pechmap Spaarboekje/ Spaarrekening. Girospaarrekening. Spaar-Ejqra-rekening of -boekje. Kapitaalmarkt- spaarrekening. Spaardeposito's met opzegtermijn. Spaardeposito's met vaste looptijd. Zilvervloot-sparen. Kasbiljet. Groeikasbiljet. Automatisch sparen met het ABN Spaarplan. Wij helpen. „Eenden"-bezitters kunnen thans hun voertuigen ook uitrus ten met H4-halogeenlampen. Bosch heeft een nieuwe koplamp uitgebracht onder de naam „Kiruna!\ trillingsvrij, stof- en waterdicht. De lamp werd niet alleen ontwikkeld voor de 2 CV, maar is ook geschikt voor trekkers, landbouwwerktuigen enz. Zowel hangende, staande als zijdelingse montage is mogelijk. Het huis is voorzien van een zwarte resicoatlaag. De lichtdoorlaat is 130 mm in doorsnede. schap in 1980 zou worden. Strauss kent de weerstanden die er tegen hem bestaan en laat voorlopig de tijd voor zich werken. Inmiddels speelt hij met de gedachte, zonder die nog concreet te hebben uitgewerkt, van een „vierde partij". Aangezien de CDU waarschijnlijk niet in staat is om in haar eentje de vereiste meerderheid te bereiken, zou volgens dit plan de CSU ook buiten Beieren met eigen lijs ten moeten uitkomen. Door dit grotere aanbod, al dus de filosofie, zouden de CDU en CSU samen mis schien wel de absolute meer derheid kunnen bereiken. De CDU heeft zich tot nu toe nog niet erg happig getoond, omdat ze weet dat een derge lijke constructie er ongetwij feld aan de rechterflank stemmen zal gaan kosten, ter wijl er in het conservatieve Beieren voor haar weinig eer te behalen is. Eeh andere ge dachte van Strauss is om sa men te werken met een „al ternatieve" groepering zoals de belastingpartij van de voormalige SPD'er Freder- dorff. Hoe het ook zij, de CDU zal nooit aan het geslo ten front van de Beierse zus ter voorbij kunnen gaan. In dit opzicht speelt de CSU on danks haar betrekkelijk gerin ge omvang, binnen de Unie een soortgelijke rol als de FDP in de coalitie zonder wie de SPD niet zou kunnen rege ren. Benoeming tweede hoogleraar thorax-chirurgie LEIDEN - Dr. H.A. Huys- mans is dezer dagen aan de Leidse Rijksuniversiteit be noemd tot tweede hoogleraar in de thoraxchirurgie. Hij zal naast prof. dr. A.G. Brom gaan functioneren en als af delingshoofd gaan optreden. Ten gevolge van de benoe ming van de heer Huysmans zal een reeds lang bestaande wens van prof. Brom vervuld kunnen worden, namelijk dat voor hem meer tijd vrij kan komen voor de verdere ont wikkelingen in de thoraxchi rurgie. Prof. Huysmans is op dit moment werkzaam als hartchirurg in het St. Antho- nius-ziekenhuis in Utrecht. Commissionair blijkt te zijn verdronken (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De 47-jarige commissionair in effecten Hans Oosthoek uit Bilthoven blijkt door verdrinking om het leven te zijn gekomen. Dit heeft sectie op het stoffe lijk overschot gisteren uitge» wezen. Het lijk van de man werd maandag uit het Singel in Amsterdam opgehaald. De heer Oosthoek was sinds 31 januari, na met enkele vrien den enkele café's te hebben bezocht,spoorloos verdwenen. De politie neemt aan dat hij op de gladde wegen toen is uitgegleden en in de gracht terecht is gekomen. Er is een nieuw accessoire op de markt dat uitkomst kan bieden voor pechvogels langs de weg: de autopechmap, een lichtgevend gele plastic map met daarin bladzijden met de volgende opschriften: Wegen wacht a.u.b.; Benzine a.u.b.; Wegslepen a.u.b.; Dringend dokter; Help pech; Politie a.u.b. Proeven in de praktijk heb ben uitgewezen, dat er binnen de vijf minuten altijd wel ie mand reageert op de duidelij ke aanduiding waarom de auto langs de weg staat. Zon der zo'n bord kan het wel uren duren en dat kan in een jagende sneeuwstorm, bij strenge vorst of slagregens behalve onaangenaam ook ge vaarlijk worden. Prijs f 14,75. L.P.G.-rijders, die de aanschaf van een Fiat overwegen, kijxJ nen thans rechtstreeks een installatie laten inbouwen. In 1 Fiat-distributiecentrum in Bora is voor dit doel een specii afdeling ingericht. Ni De Fiat-leiding meent, dat voor de Ritmo het A.P.S.-syste) het meest geschikt is en voor de types 131 en 132 een uitvfc™ ring van het merk Necam. Interessant is daarbij, dat modellen worden uitgerust met een „gas-vullings-meter" op 1) dashboard. Extra bijzonderheid bij de Ritmo is, dat de vulo| ning zich bevindt achter de kentekenplaat, die met scharnier^ is bevestigd aan de achterbumper. Voor „veelvervoerders" die zich geen ruimteverlies kunn-» permmitteren en toch op de L.P.G. willen rijden, is een oplCJ sing gevonden in de panorama-uitvoering van de 131 MirafiJ^ De L.P.G.-tank kan onder de laadvloer worden geplaatst. TP"' is hiermee een extra bedrag van f 625.- (exclusief BTW) moeid. De normale prijs van een complete installatie bedrat f 1.590,-(incl. BTW). In tegenstelling tot diverse andere merken, worden bij j)A Fiatmotoren geen wijzigingen aan de originele conceptie a^ t gebracht. Kleppen, klepzetels en cilinderkop zijn volledig jen stand tegen de gewijzigde belasting waaraan deze onderdeks bij het rijden op L.P.G. worden blootgesteld. jno; Bij een rechtstreekse inbouw blijven de garantiebepalin^m, ongewijzigd geldig. be< De eenvoudigste spaarvormen, waarbij u vrij mag opnemen tot f2.500,- per maand1 Handig, want opnemen en storten doet u via uw bank- of giro rekening; zonder opnamekosten mag u tot f 5.000,- per maand opnemen Ideaal als u méér rente wilt, maar toch nog vrij over uw geld wilt beschikken (nu wel tegen opname kosten, namelijk 1% resp. 2%). Spaar-Extra-rekening I/Boekje Spaar-Extra-rekening II U kunt zonder opzegtermijn geld opnemen. U profiteert van de hoge rente van de kapitaalmarkt en loopt geen koersrisico. Wel betaalt u bij opname 3% q /aq/ opnamekostenVoor april O^O^/O Nu zet u uw geld minstens voor enkele maanden vast, maar de rente is dan ook hoog. Bij aan koop van onroerend goed is het saldo direct opvraagbaar. Opzegtermijn: 3,6,12,24 en 36 maanden. Rente tot Uw geld staat hier echt een aantal jaren vast. Het door u gestorte bedrag komt vrij na het ver strijken van de gekozen looptijd. De looptijden zijn 2,3,4,5 en Q3/0/ 6 jaar. Rente tot0/4 /O Goudmijntje voor jonge spaarders. Want het Rijk keert liefst 10% extra premie uit over inleg plus rente. Men moet minstens 15 en nog geen 21 jaar zijn, tussen 6 en 9 jaar lang sparen en tussen f 30,- en f 480,- per jaar utleggen. g% +]Q% premje Waardepapier aan toonder, dus niet op naam en vrij overdraagbaar. Looptijden ca. 3,4,5,6 en 7 jaar. Vaste eindwaarden, namelijk f 1.000,- of f 10.000,-. De koopprijs is lager en afhankelijk van de looptijd.Rente tot Ook een spaarbewijs aan toonder. Na twee jaar is het Groeikasbiljet op elk moment te verzilveren. De maximale looptijd is 5 jaar. De aankoopprijzen zijn f 1.000,- en i' 10.000,-. Vanafhet derde jaar groeit de rente tot Hiermee wordt u zonder moeite een regelmatige spaarder. Van uw Privé- rekening wordt dan periodiek een bedrag overgeboekt naar de spaarrekening van uw keuze, al vanaf f 25,- per maand. Hoe kiest u Dejuiste spaarvorm voor u hangt natuurlijk van bepaalde zaken af. Wilt u per se vrij over uw geld kunnen beschikken of kunt u het wat langer missen en dan van de hoogste rente profiteren? Leg uw wensen eens op tafel bij het ABN-kantoor in uw buurt. Bij goed sparen hoort een goed advies. En daar kunt u op rekenen. Chrysler Nederland N.V. heeft een nieuw prestigemodel in haar leveringsprogramma opgenomen: De Chrysler New Yor ker, die door zijn luxe en motorvermogen zeer concurrerend zal zijn in het betreffende marktsegment. De wagen heeft een 8-cilinder 5,2 liter motor, die 125 kw (170 DIN pk) levert. De Chrysler New Yorker 1979 is geheel opnieuw ontworpen en vertegenwoordigt de nieuwe visie van Chrysler op de grote Amerikaanse auto. Het is een vierdeurs-sedan met een strakke lijn en wegklapbare koplampen. Deze nieuwe prestigeauto, die 24 centimeter korter en bijna 150 kg lichter is dan het oude type, karakteriseert zich door vergroot comfort: nieuw, zeer compleet dashboard; nieuwe lederen, elektrisch verstelbare stoelen; verbeterde voorwielophanging en dwars geplaatste tor siestangen; nieuwe combinatieschakelaar op de stuurkolom met wiswasinstallatie; richtingaanwijzers; lichtbediening en speedcontrol. In de kofferbak kan men meer kwijt doordat het reservewiel compacter is en onder hoge druk (ongeveer 6,5 kilo) opgeblazen kan worden. Tenslotte is de New Yorker 1979 uitgerust met nieuwe verchroomde aluminium bumpers, die 25 kilo lichter zijn (toename elasticiteit 67 procent). Chrysler New Yorker (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Drie dagen congresseren in Kiel, het vlagvertoon en de gloedvolle toespraken hebben de Westduitse christen-Democratische Unie deze week geen stap verder geholpen om uit de crisis te raken waarin ze nu al geruime tijd verkeert. Helmut Kohl mag dan herkozen zijn als voorzit ter, de manier waarop dat gebeurde - een op de zes afgevaardigden stemde tegen hem - heeft zijn prestige als leider verder aangetast. Hij zou waarschijnlijk allang van het podium zijn ver dwenen als hij niet zo'n enorm incasseringsver mogen bezat en als er anderen klaar hadden ge staan om het roer van hem over te nemen. Maar een opvolger voor Kohl is op dit moment nog niet in zicht. In de Ostsee Halle in Kiel hing dan ook radeloosheid in de lucht, al werd deze niet met zoveel woorden uitgespro ken. Deze radeloosheid viel te beluisteren in de bezwerende woorden die telkens weer smeekten om de eenheid en solidariteit te bewaren en om niet terug te vallen in berus ting en gelatenheid. Daarbij speelde bij ieder in het ach terhoofd mee dat als er ver kiezingen voor de Bondsdag worden gehouden, het niet mogelijk zal zijn als er om Helmut Schmidt en de zijnen ten val te brengen. Dat is het grote trauma van de CDU. Als de politiek niet zo'n hard bedrijf was, zou men de toe stand bijna tragisch kunnen noemen. De CDU lijkt door haar eigen gewicht in het moeras weg te zinken. Zij is de partij met verreweg de meeste leden. De CDU-CSU is de grootste fractie in de Bondsdag, ze heeft de meer derheid m de Bondsraad e- venals in de Bundesversamm- lung die de president kiest. Maar het laatste belangrijkste stapje heeft ze sinds 1969 niet kunnen maken namelijk de overname van de macht in Bonn. Een aantal maanden geleden kwamen de nervositeit en het ongenoegen dat m de partij heerst, tot uitbarsting; in plaats van een zakelijke be zinning op de te volgen koers ontstpnd echter groot gekra keel over persoonlijke kwes ties en over de kwaliteit van de partijleiding. Meest voor aanstaande criticus van Hel mut Kohl was daarbij de Noordrijn-Westfaalse partij ideoloog prof. Kurt Bieden- kopf. Deze interne partijstrijd leek de afgelopen dagen in Kiel te zijn bijgelegd, maar dat was slechts schijn. Bij de laatste deelstaat-ver kiezingen in Berlijn en Rijnland-Pfalz kon de CDU geen stemmen winnen. In de laatste deel staat moest zij zelfs met een fiks verlies genoegen nemen. Nu staan verkiezingen in het noordelijke Sleeswijk-Holstein voor de deur, waar minister president Stoltenberg een meerderheid van slechts één zetel in het parlement moet verdedigen tegen de heftige aanvallen van SPD en FDP. Tegen deze achtergrond be zien is het niet meer dan lo gisch dat men zich in Kiel nogal koest hield. Het was echter een stilte voor de storm. Want ongetwijfeld zul len later de partij conflicten weer in alle hevigheid losbar sten, vooral wanneer sociaal- demokraten en liberalen in Sleeswijk-Holstein een meer derheid zouden weten te krij gen. Kohi weet dat hij het op dit moment tegen bondskanselier Schmidt moet afleggen en er moet wel iets geks gebeuren als dat volgend jaar anders zou zijn. De populariteit van „crisismanager" Schmidt stijgt nog steeds, terwijl die van Helmut Kohl een dalende lijn vertoont en op een abso luut laagtepunt is beland. De 1.92 lange Kohl is eerlijk, in teger, taai en geduldig en hij kan tegenstellingen verzoenen. Maar hij heeft niet de allure van een staatsman zoals de huidige bondskanselier. Bovendien moet de CDU met haar Beierse zusterpartij CSU het alleen zien op te knappen, terwijl de coalitie twee ver schillende partijen kan aan bieden. Lange tijd heeft Kohl de koerswending van de FDP in 1969 gezien als een bedrijf- songelukje dat nog wel te corrigeren zou zijn. Maar langzamerhand (te laat mis schien) is het tot hem doorge drongen dat hij de liberalen niet meer van de sociaal-de- mokraten kan losweken. Het succes van de FDP bij de re cente verkiezingen zal hem in deze overtuiging hebben ge sterkt. De CDU verkeert bij dit alles in een bijna onoplosbaar di lemma. Met Kohl zijn de Bondsdagverkiezingen nauwe lijks te winnen, maar binnen de partij is er voor hem geen alternatief. Kohl kondigde daarom aan dat hij voortaan met een ploeg de verkiezingen wil ingaan, maar of dit zou den aan de dijk zal zetten, blijft twijfelachtig. Vanuit deze patstelling kijken steeds meer CDU-politici schichtig naar de reacties van de grote sfinx in München, Franz Josef Strauss. De Be ierse minister-president is on getwijfeld de sterkste per soonlijkheid van de Unie-par tijen maar er moet heel wat gebeuren voordat de CDU er in toe zou stemmen dat hij de kandidaat voor het kanselier

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8