Zekerheid over Neeskens bondscoach met rijk verleden Hofkens bespaart pong Oranje afgang JVim Jansen laatste man tegen Zwitserland Vijf jarenplan moet betaald voetbal in Dordrecht redden Uitslagen Hilversum LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 28 MAART 1979 PAGINA 17 EIST Bondscoach an Zwartkruis behoef- maar enkele woor- len met Johan Nees- ;ens te wisselen om erzekerd te zijn van eeskens' steun vana- ond in de interland gen Zwitserland. .Geblesseerd, wat ge- lesseerd?", riep Nees- ens uit toen hij on- iddellijk na aan- ;omst op het KNVB- port cent rum te Zeist '":werd ondervraagd door jde bondscoach van rjOranje. „Natuurlijk «mean ik spelen. Anders zou ik wel in Spanje n is v^ebleven zijn". Jan Zwartkruis had zich der halve onnodig zorgen ge- medqmaakt over de fitheid van het Neeskens. De bondscoach het dkan vanavond op de Barcelo- ït evedna-vedette rekenen, waar voor (door. zoals verwacht, de Fey- g klinkenoorder Wim Jansen terug- raarschschuift naar de positie van laatste man. Een plek waar- wat ze voor Metgod nog te onerva- 9 aar en werd geacht door Zwart- Phili|2wartkruis: „Ik heb zowel g heefhiet Jansen als Metgod lang )hinesegepraat. Jansen vond het he- ezen rflemaal niet bezwaarlijk om n. Is (als laatste man te spelen. Toen was mijn keuze snel aajgemaakt, want ik hang nu dit Seenmaal erg aan routine. En kijkendie heeft Metgod nog onvol- Nedeidoende. Zijn tijd komt nog Er wowel, dat heb ik hem ook ver- •d worjteld". *og dflMetgod had weinig moeite met debeslissing van Jan Zwartkruis om hem uit de VELTHbasis te houden. En dat ter- wijl de jeugdige speler van AZ'67 er toch eigenlijk na (het afhaken van Ruud Krol en Adri van Kraaij een {beetje op gerekend had dat Zwartkruis hem de verant- ,^-^^woordelijke positie van laat- LvJIyste man zou toebedelen. Zwartkruis: „Juist daarom heb ik uitgebreid met Metgod (gepraat. In de verdediging wil ik techniek en ervaring hebben. Technisch kan Met- igod het allemaal best aan, jmaar zijn ervaring is nog Jiet zo groot. Ik heb hem ok verteld, dat mijn keuze een miskenning is van zijn waliteiten, want ik ben er jvan overtuigd dat Metgod jeen hele goede kan worden. Ook als laatste man, hoewel ik hem toch liever als mid denvelder zie spelen. Dat heb ik Kessler, de trainer van AZ, ook gezegd. Ik heb er echter alle begrip voor dat I Metgod bij AZ laatste man I ^Aspeelt. AZ had tenslotte vol- middenvelders". Jan Zwartkruis koos via Wim Jansen voor een brok routine in het hart van de defensie. De bondscoach zelf daarover: „Ik heb al enkele malen uitgeroepen, dat het zo ontzettend jammer is, dat de Nederlandse clubs zo snel uitgeschakeld zijn in de di verse Europa-Cuptoernooien. Dat is niet zo maar een loze kreet, want juist die wedstrij den zijn bij uitstek geschikt om internationale ervaring op te doen. Met het oog op de doorstroming van de jon ge talenten is dat van kapi taal belang. Temeer omdat de stap naar het Nederlands elftal anders te groot wordt". Ervaring. Een begrip waar Zwartkruis kort voor de belangrijke interlands tegen Zwitserland en Polen (begin onsta Hen herw igsfai m« idend nT ,n (Van onze verslaggever) in difIAASTRICHT - Improvisa- iu nrfie is een &ve' waarover de ïrs si{«chnische leiding van Jong Oranje moet beschikken, wil met dit immer veranderende e nedteam resultaat geboekt wor- deden. In het. oefenduel giste- m htravond in Maastricht tegen in Iffong Denemarken (1-0) moest inderbondscoach Ger Blok op- e geshieuw een beroep op die en wpave doen. Een echte libero ïgste'fen een echte spits ontbraken. atisclLeo Degens (NAC) en Ron allaans (PEC Zwolle) namen oydeze voor hen vreemde posi- in. Bovendien werd er vfloelman Hans Galjé (FC ntijnpen Haag) te elfder ure op- er iteroepen om de geblesseerd een kraakte Hans van Breuke- n st4en (FC Utrecht) te vervan- d m^en. r feit Ger Blok koos daarom tegen als hüe zwakke Deense jeugd at mvoor de eenvoudigste oplos- dit t d". sing: aanvallen en nog eens aanvallen. Zo simpel als de bondscoach zijn tactiek do ceerde aan de ploeg, zo ge makkelijk nam Jong Oranje zijn taak op. De Denen, die veelal met Eriksen als eenza me spits speelden, gaven Jong Oranje alle' gelegenheid om voor amper 2000 toe schouwers flink uit te halen. Het duel, dat als voorberei ding gold voor de tweede kwalificatiewedstrijd voor de Europa Cup tegen Jong Po len op 1 mei in Zwolle (de eerste wedstrijd werd met 2-0 verloren tegen de DDR- jeugd), leverde voor de naas te voetbaltoekomst geen al te optimistisch beeld op. Niet voor niets heeft bondscoach Jan Zwartkruis naast het Jong Oranje-team een B-elf tal, waaraan geen leeftijdsg renzen zijn verbonden, inge steld. Daarmee moet een brug worden geslagen tussen mei) zwaar aan tilt. „De jeugd krijgt echter een kans", oppert Zwartkruis. „Maar het moet allemaal wel geleidelijk gaan. In relatie met Italië volgend jaar en Spanje twee jaar later, zal ik die doorstroming echt goed in de gaten houden, maar ook verjonging moet beetje bij beetje doorgevoerd wor den. Dat kun je niet van de een op de andere dag realise ren". Zwartkruis trekt zich inmid dels weinig aan van de kri tiek die Tscheu La Ling en Hugo Hovenkamp afgelopen dagen hebben geventileerd. Zoals hij ook nauwelijks wakker ligt van de weigering van Ling zich nog langer be schikbaar te stellen voor het Nederlands elftal omdat Zeist in de (teleurgestelde) ogen van Ling een duiventil is. Zwartkruis: „Beloftes doe ik nooit. Ik moet en wil vrijheid van handelen hebben. Geen van de spelers kan mij er op betrappen dat ik ooit een be lofte gedaan heb. Natuurlijk lokt dat incidenten uit, zoals nu met Ling, maar dat moet dan maar. De jongeren krij gen echt wel voldoende kan sen, maar niemand moet uit zo'n kans concluderen, dat hij voor vast thuis hoort in de Oranje-selectie". Als onderstreping van dat laatste heeft Zwartkruis ook uitvoerig gepraat met Feye- noorder Jan Peters, de debu tant in de Oranje-selectie. Zwartkruis: „Ik heb Peters gezegd, dat hij zich geen der de keus mag voelen, maar ook dat hij er niet blind van moet uit gaan, dat hij er vol gende keer weer bij zal zijn. Deze selectie komt voor hem iets te vroeg, maar ik kon moeilijk anders nu Geels en Nanninga niet beschikbaar zijn. Dat heb ik hem ook verteld. Met daarbij de raad om bij Feyenoord sterk en geconcentreerd te blijven voetballen, opdat het Neder lands elftal volgend jaar in Italië of daarna bij het we reldkampioenschap in Spanje kan beschikken over een rij pe Peters". Verrassend was het uiteinde lijk niet toen Jan Zwartkruis zijn formatie bekend maakte voor de interland tegen de Zwitsers. Zijn beginopstelling voor vanavond speelde giste ren in het oefenduel tegen het Gorkumse Unitas. Al thans in de eerste helft, want na de pauze maakte Zwart- krujs gebruik van de moge lijkheid wisselspelers in te zetten. Oranje klopte Unitas uitein delijk met 4-0. René van de Kerkhof en Kees Kist (2) scoorden voor de pauze en Johan Neeskens verhoogde na de rust de marge tot 4-0. Dat alles in een nuttig oefen duel, waarin de laatste lijnen voor de krachtmeting met de Zwitsers werden vastgelegd. ROB HARTOG De opstellingen zijn: Nederland: Schrijvers; Wild schut, Brandts, Jansen, Poortvliet; Willy van de Kerkhof, Neeskens, Peters; René van de Kerkhof, Kist, Rensenbrink. Zwitserland: Burgener; Brechbuhl, Schapuisat, Mon- tandon, Bizzini; Barberis, Schnyder, Hermann, Elsener; Sulser, Botteron. het grote gat, dat er nog steeds is tussen het A-elftal en Jong Oranje. Jong Oranje moest bij de schaarse Deense uitvallen zelfs nog attent zijn. Door het vele (soms nutteloze) op rukken van de verdedigers Romeo Zondervan (FC Twen te) en Stanley Brand (Feye noord) werd de eigen verde diging uiteraard kwetsbaar. Pas een kwartier voor tijd kon Hofkens de zege voor Jong Oranje veilig stellen. Uit een afgeslagen aanval, in geleid door Valke, plaatste de middenvelder vai. Beveren de bal Ln de uiterste hoek (1-0). Hij bespaarde Jong Oranje daarmee een af gang. Opstelling van Jong Oranje; Galjé; Zondervan, Degens, Molenaar, Brard, Woudsma, Hofkens, Valke; Ursem (Riet veld), Jans, Vermeulen. De Deense doelman Hoogh is eerder bij de bal dan Hofkens. DEN HAAG Turnster Marleen Houter (Klimop), die in oktober van het vorig jaar uitkwam voor de Nederlandse damesploeg bij de wereldkampioen schappen in Straats burg. stopt met de topsport. De 17-jarige turnster staat voor haar eind examen HAVO en kan daardoor niet meer voldoende tijd vrij maken voor de 'ntensieve training. Van de damesploeg, die naar Straatsburg ging, zijn nu drie turnsters gestopt: Connie Zwarthoed, Annelies Nijdam en Marleen Houter. DORDRECHT De beheersraad van de FC Dordrecht, be staande uit de heren Bouwer en De Vries, die in het leven werd geroepen toen de eerste divisieclub aan het begin van dit jaar ten grond dreigde te gaan, heeft een vijfjarenplan gepresenteerd. De raad heeft zich aanvankelijk beziggehouden met de inventarisering van de financiële problemen en becij ferde het negatieve vermogen van de stichting FC Dordrecht per 30 juni op bijna 860.000 gulden. Daarbij was dan nog geen rekening gehouden met een verplichting ten opzichte van de contractspeler Jan Klijnjan, die op minimaal 120.000 gulden moet worden getaxeerd. Via de aktiviteiten van de beheersraad heeft een aantal schul deisers van zijn rechten afstand gedaan. Volgens beheersraad- lid De Vries zou het al gaan om een bedrag van vijf-en-een- halve ton. Op basis van het tot nu toe bereikte ziet de be heersraad mogelijkheden om het betaalde voetbal in Dordrecht meer leven in te blazen. Daarbij zal een beroep worden ge daan op het Dordtse publiek, de gemeente, het amateurvoetbal in de stad en omgeving en het bedrijfsleven. Wanneer de gemeente Dordrecht eventueel niet bereid zou zijn in de ac commodatiesfeer steun te verlenen, of dit niet kan wordt zelfs overwogen naar een andere gemeente in de omgeving uit te wijken. In het rapport „Betaald voetbal in de Drechtsteden" worden wegen aangegeven om het betaalde voetbal voor Dordrecht te behouden. De beheersraad adviseert om de naam FC Dord recht te laten vallen en te kiezen voor een nieuwe naam. Temeer daar de naam FC Dordrecht een negatieve klank heeft gekregen. Geert Meyer naar Bristol City AMSTERDAM Geert Meyer, de 27-jarige voorhoedespeler van Ajax, is aan het Engelse Bristol City verkocht. Morgen zullen vertegenwoordigers van Bristol naar Amsterdam ko men om de contracten met Ajax en Meyer te tekenen. Geert Meyer kwam vier jaar geleden van FC Amsterdam naar Ajax. In die periode heeft hij nooit een vaste plaats in het eerste elftal kunnen veroveren. Vice-voorzitter Boering: „Ajax en Bristol City zijn rond. Het definitieve „ja" van de Engelsen is nog afhankelijk van een medische keuring". Tempo Team speelt onder protest (Van onze sportredactie) HAZERSWOUDE. De compe titieleider van de Nederland se tafeltennisbond heeft voor vanavond de wedstrijd Avan- tiTemto Team ingelast. Een besluit wat Tempo Team heeft doen besluiten dit duel onder protest te spelen. Avanti—Tempo Team zou ei genlijk aanstaande zaterdag worden gespeeld. De competi tieleider besliste echter an ders, een besluit dat er op neerkomt dat Tempo Team vanavond zonder Nico van Slobbe moet spelen daar hij afgelopen maandag zijn injec ties heeft gehaald voor het WK tafeltennis in Pjong Jang. Bettine Vriesekoop zou zater dag niet mee hebben kunnen spelen bij Avanti daar zij voor de Europa Cup met de Avantidames in Praag speelt Vanavond dus Avanti met Vriesekoop en Tempo Team zonder Van Slobbe. Tempo Team heeft, nu Avanti een goede kans maakt de wed strijd te winnen, besloten on der protest te spelen. Sportwereld YAMBOL Het damesbas ketbalteam van Levski Spar- tak uit Sofia is in Yam bol voor de tweede achtereenvol gende keer winnaar geworden van de Ronchettibeker. LONDEN Uitslagen Engel se competitie: Birmingham City-Norwich City 1-0, Midd lesbrough-Manchester United 2-2, Wolverhampton-Manches ter Citv 1-1. HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehou den koersen zijn: ZAMPA-PRIJS 2000 meter: 1. Re- beca Signal (A. J Mollema) km. tijd 1.25,8, 2. Rysdyk Bush, 3. Rin- go en Rinse Fortuna. TOTO win nend: 2,20, plaatsen 1,40, 2.50, 2,90 en 1,30, trio 305,50 (10-11-4) en 39,20 (10-11- 12). ZAH1R B-PRIJS 2440 meter: 1 Sainte Nitouche (P. Heynen) 1.23,3, 2. Samiros N, 3. Solo de Sol. TOTO winnend: 2,30, plaat sen 1,20,/ 1,50, trio 3,60. ZANY-PRIJS 2000 meter: 1 Rotel- lo (W. van Buytene) 1.24,9, 2. O Duke, 3. Ramina D. TOTO win nend 1,80, plaatsen 1,30, 1,90, 2,90, koppel 7,20, trio 152,90. ZAMPA HOLLANDI A-PRIJS 2000 meter: 1. Refin Buitenzorg (T. A. Oudendijk) 1.27,0, 2. Rose Rustburcht, 3. Parisiena. TOTO winnend: 4,80, plaatsen 2,00, 1,20, 1,60, koppel 5,80. ZEESTER-PRIJS 2000 meter: 1 Perspire (M. Bouwhuis) 1.22,9, 2. Orlando, 3. Playboy Fortuna. TOTO winnend: 2,50, plaatsen 1.70. 2,20, 2,00, koppel 14,70. trio 141,00. ZOON VAN KIEVIT-PRUS 2000 meter: 1. Nero Bond (T. H. Kooy- man) 1.22.4. 2 Ogram du Bois, 3. Macky. TOTO winnend: 11,90, plaatsen 2,50, 2,20, 1,50, kop pel/ 61.70. ZILVER KID-PRIJS 1600 meter: 1. Nisja (A. H. Suykerbuyk) 1,21,6, 2. Ooievaar B, 3. Mike Fortuna. TOTO winnend: 3,20, plaatsen 2,20, 2,40, 7.20, koppel 13,50, trio 376,50. ZORA W-PRUS 2440 meter 1. Micky (J. Wagenaar) 1.23,5, 2. Leo D, 3. Mac Buitenzorg. TOTO win nend: 1,70, plaatsen 1,20, 1,40, 1,80, koppel 3,40. ZORANl'S AXKIT-PRIJS 2920 meter: 1 Osald (A. de Wrede) 1.25,3, 2. Majoor Bloemlust, 3. Okelli. TOTO winnend 2.50, plaatsen 1,30, 2,20, 1,20, kop pel/ 13,90, trio 66,40. ZEALOT HOLLANDI A-PRIJS 2449 meter: 1 Opulent (Mej. A M van Dijk) 1.29,3, 2. Royan Brach, 3. Riki Kandia. TOTO winnend: 56,00, plaatsen 4,20. 2,40, 1,40, koppel 60,10. TOTALISATOROMZET 439.017,00. elhgrlf n Si rer d achtf (Van onze verslaggever) yster oyo>A DULCE Santa Maria is nauwelijks randerd. De centrale verdediger die de glorie- d van Real Madrid heeft meegemaakt, blijkt b£ immer een goed causeur al kan hij alleen mening in het Spaans kenbaar maken. Met pulp van in het trainingskamp bij Aqua iJrce öPE^Ponrde tolk en met handen en voe- stelaj wordt toch duidelijk dat de voormalige ve- r n°Jfte uit de tijd van Gento, Puskas en Di Stefa- onq het nog uitstekend naar de zin heeft. Zijn i hetgn a|s bondstrainer van het Spaanse nationa- ^amateurelftal, vandaag tegenstander van Ne- i ti *and in de voorronde van het Olympisch Iegeamooi houdt hem betrokken bij het voetbalge kst iiren. Meer wil hij eigenlijk niet. Voor het geld hoeft de voormalige Uruguees zich niet meer in te spannen. Want zonder dat te be nadrukken, laat hij merken in de loop der jaren in goede doen te zijn gekomen. Fijntjes merkt hij op: „In de verdediging heb ik op mijn ma nier een steentje bijgedragen aan de successen van Real en dat is niet onbeloond gebleven". Praten met José Emilio Santa Maria Iglesias, zoals hij officieel in het geboorteregister staat in geschreven betekent onvermijdelijk terugblikken naar het Europees bekergeweld uit de jaren 1956-1964 toen de club uit de Spaanse hoofdstad in de voetbalwereld regeerde en slechts zelden door een tegenstander werd verrast. Een periode waarin Santa Maria met zijn medespelers 110 achtereenvolgende competitie-wedstrijden onge slagen bleef, terwijl niet minder dan zestig Euro pa-Cupduels positief werden afgesloten. Het ge volg van het een en ander is dat hij zes keer in een Europa-Cupfinale uitkwam. Vier keer mocht hij na afloop van die gevechten de felbegeerde beker in zijn handen houden. Tegen Benfica en Inter ging het echter mis. Vooral de nederlaag tegen de Italianen zit hem nog altijd dwars. ,-,Ik was voor de nederlaag rechtstreeks verantwoor delijk. Ik verspeelde de bal aan Mazzola en die had toen geen moeite het beslissende doelpunt te maken". Hij heeft een indrukwekkende recordlijst opge bouwd. Desgevraagd vertelt hij: „Ik heb voor Real 450 wedstrijden gespeeld, 318 gewonnen, 55 gelijk gespeeld en 77 verloren. Voor Spanje heb ik zestien maal het nationale shirt aan gehad (9- 3-4), met Real ben ik zes keer kampioen van Spanje geworden en heb ik in talrijke Europa- Cupfinales gestaan. Tenslotte heb ik met Ileal ook nog de wereldbeker veroverd. Ik ben dik te vreden over mijn carriere". In tegenstelling tot bijvoorbeeld Alfredo di Stefa- no is Santa Maria bij Real gebleven. Eerst als technisch leider van de jeugdafdeling en later ook als leider van het belangrijkste amateurte am. Vandaar is het een kleine stap geweest naar de nationale amateurploeg. „Ik heb een contract tot 1982. Op dit moment heb ik een goede ploeg in mijn handen. En in tegenstelling tot alle ver halen zijn het allemaal echte amateurs". Op het onderwerp onkostenvergoedingen weigert hij in te gaan. Enig aandringen resulteert er alleen in dat hij een beetje korzelig wordt en de vraag niet wil begrijpen. Ook de opstelling voor de in het kader van de kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen afgewerkte interland geeft hij niet prijs. Met moeite wil hij alleen kwijt dat naast Gordillo van Betis ook twee anderen al voor het Spaanse A-team uitgekomen spelers meedoen. Dat zijn Manzanedo van Valencia en de Atletico Madrid-spits Rubio. De vermoedelijke opstellingen zijn: Spanje Manzanedo (Valencia); Gerardo (Las Palmas), Navajas (Burgos), Canito (Espagnol), Gordillo; Victor (Zaragossa), David (Gyon), Joaquin (Gyon); Arias (Valencia), Rubio (Atletico Madrid) en Carrasco (Barcelona). Nederland: Spierings (BW). Ouderland (FC Amsterdam). Van Dam (TOP), De Haas (Geldrop), Steeg (RHC); Hakkers (Hapert), Meyerink (Emmcn), Van Blanken (DWV); Verstraeten (RKC), Graaf land (Jodan Boys), Van der Ent (RWH).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17