K alternatieve kankertherapiën amer wil onderzoek naar Er dreigen nog meer aanslagen op inkomen ambtenaar nterviewRabbani nag verschijnen £eidóe(2otvumt INNENKORT VIJFJARENPLAN KANKERBESTRIJDING RAlid rechtstreeks betrokken )ij aanslag in Brussel Overbodige reclame onge mensen met artinfarct meer risico's Bejaardenzorg wil 5500 extra personeelsleden ,,CDA liet middengroep vallen als baksteen" weer INNENLAND leidse courant DINSDAG 27 MAART 1979 PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De regering moet een onder» oek laten instellen naar de waarde van al- ematieve kankertherapieën, zoals de voe- ingstherapie van de hoogbejaarde Vlaarding- t arts dr. Moerman. Dit onderzoek moet zo »edig mogelijk een aanvang nemen. eze wens heeft de Tweede Kamercommissie oor Volksgezondheid gisteren uitgesproken jdens een vergadering over de kankerbestrij- Ite aagse crema- rium Ocken- gecre- Vooraf is een rouw- st gehou- in de Ang- aanse kerk de Ary v.d. uyweg. Mevr. en haar deren verla- hier de CHUTTER AFKOMSTIG UIT NEDERLAND (Van onze verslaggevers) tUSSEL/DEN HAAG De ilgische politie, die kort na de nslag vorige week nderdagavond op de Brusselse nkfunctionaris een Belg heeft arresteerd, heeft ook de twee- aanslagpleger kunnen identi- ceren. Deze zou volgens de ■Igische autoriteiten een Ierse rrorist zijn, die in de voora- van de aanslag -enkele vódr de moord op de bank- nctionaris- uit Nederland zou n gekomen. In de ochtenduren ircn de Britse ambassadeur in derland Sir Richard Sykes en ens huisbediende Karei Straub een moordaanslag in Den ag om het leven gekomen. ding, waar minister Ginjaar en staatssecreta ris Veder-Smit (volksgezondheid) vorig jaar een nota over hebben opgesteld. De wens tot onderzoek naar de waarde van alternatieve kankertherapieën werd verpakt in een motie van CDA en WD, die ook ge steund wordt door de oppositie. De bewindslieden deden de kamercommissie de toezegging, binnenkort een vijfjarenplan voor de kankerbestrijding te zullen presente ren. Daarin zullen beleidslijnen worden uit gewerkt aan de hand van hun nota kanker bestrijding, die gisteren in de kamercommissie van alle kanten veel kritiek ontmoette. Brede bestond gisteren voor een CDA-motie, waarin de regering wordt gevraagd, de recla me voor tabaksartikelen verder te beperken. De regering zal ook initiatieven moeten nemen om een dergelijke beperking in geheel Europa mogelijk te maken. In een door CDA, VVD PvdA, D'66 en PPR ondertekende motie wordt de regering voorts verzocht, de aanschaf van .borstprothesen voor vrouwen op te nemen in het ziekenfondspakket. Tenslotte werden de bewindslieden Ginjaar en Veder-Smit geconfronteerd met een aantal moties (zowel van oppositie- als van regeringspartijen) met verzoeken om betere voorlichting over kanker, betere samenwer king tussen medische hulpverleners met be trekking tot kankerpatiënten en een betere registratie van gegevens over kanker. De Belgische politie had deze Ier volgens eigen zeggen geruime tijd geschaduwd, maar had hem op een gegeven uit het oog verlo ren. Mede in dit verband hebben Belgische politiefunctionarissen de Nederlandse en Ierse politie korpsen verweten niet voldoende medewerking te hebben verleend vóór en na de aanslag op de Brusselse bankfunctionaris. De Brusselse politie houdt het erop, dat de IRA achter de aan slag in de Belgische hoofdstad heeft gestaan. De Britse diplo maat Paul Holmer zou het doel wit van de aanslag zijn geweest. In dit verband circuleren zowel in België als in Nederland ge ruchten, dat Sir Richard Sykes en Paul Holmer met speciale op- dprachten ten aanzien van IRA- contacten In Nederland en België waren belast. Voor de bewaking van de ambassadegebouwen in Den Haag zou een speciale poli- tie-eenheid zijn gevormd. In Den Haag is gisteren in alle stilte het stoffelijk overschot van de bij de aanslag omgekomen Sir Richard Sykes gecremeerd. Alleen de directe familieleden woonden deze crematie bij. Het stoffelijk overschot van de huis bediende Karei Straub is van middag na een uitvaartdienst in de parochiekerk van de HH. An- tonius en Lodewijk te Den Haag op het kerkhof van Sint Barbara ter aarde besteld. Abva-voorzitter Dutman: DEN HAAG Los van bestek '81 heeft de werkgever/overheid nog een potje op het vuur, waaruit kwalijk riekende dampen opstijgen: voorstellen om de continu-toeslag en de toeslag voor onre gelmatige diensten aanzienlijk te verla gen. Dit heeft voorzitter Dutman van de Abva vanmorgen gezegd in de toespraak waarmee hij in het Congresgebouw in Den Haag het driedaagse congres van zijn bond opende. „Doorvoering van deze voorstellen, waar van de werkgever weet dat wij die be slist afwijzen, zou een psychologische blunder betekenen. De werkgever staat kennelijk zover van de bij dat onder werp betrokken ambtenaren af, dat hij niet weet dat deze groepen geen cent van hun toeslagen wensen in te leveren", zo zei Dutman. Dutman zei verder: „Wij hebben er geen enkele moeite mee om buiten-parlemen tair werkzaam te zijn. De Abva is im mers ook een actiegroep en kan zich zo nodig best buiten-parlementair opstellen. Wat wij niet moeten doen is ons in dit geval anti-parlementair gedragen". Daar mee is niet gezegd dat de Abva zich nooit anti-parlementair zal opstellen. „Als er zeer belangrijke zaken in het gedrang komen te denken valt bijvoorbeeld aan de vrijheid van de vakbeweging kan bij het bestrijden van zulke zaken wel degelijk een anti-parlementair optre den noodzakelijk zijn". De Abva wijst elk ingrijpen in de over eenkomst ten aanzien van de lonen in de cao-bejaardenzorg volstrekt af. Men zal het recht op vrije onderhandelingen met alle middelen verdedigen, zo nodig via inschakeling van de rechter, aldus Dut man. Ambtenaren melden zich uit protest ziek (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Omdat ambtenaren niet mogen staken hebben tien maatschap pelijke werkers van de gemeentelijke dienst herhuisvesting in Amsterdam zich gisteren maar ziek gemeld om op deze manier te protesteren tegen de „onaan vaardbare situatie" die door het beleid van het gemeentebestuur bij de dienst is ontstaan. De maatschappelijke werkers vinden het onjuist dat het gemeentebestuur de af deling maatschappelijk werk wil overhevelen naar de sociale dienst. Op korte termijn betekent dit hun inziens een verslechtering van de service aan de 45.000 Amsterdamse woningzoekenden, anderzijds vrezen zij dat de reorganisatie het begin is van een geleidelijke vermindering van het maatschappelijk werk. De actie, die de steun heeft van de vakbond, duurt totdat de controlerend arts de werkers zal gebieden weer aan het werk te gaan, zo hebben de „zieken" laten weten. 'Jdink verliest geding !N HAAG Het vakblad Cobouw mag een interview met honorair consul van Koeweit, Mahmoud S. Rabbani, ge nu publiceren in zijn uitgave van 30 maart. De president a de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, heeft steren de eis bij kort geding van drs. B. J. Udink, voorzit- van de raad van bestuur van O. Gem. Holding NV om iblicatie van het interview te verbieden afgewezen, rechter deed direct na het geding uitspraak. Hij stelde dat oraf controleren van perspublicaties in strijd is met de >ndwet, tenzij er uitlatingen in worden gedaan die als ken- ijk onrechtmatig of beledigend moeten worden beschouwd, r. Blaauw oordeelde dat hij dat pas zou kunnen vaststellen lezing van het betrokken interview. zijn uitgave van 16 maart heeft Cobouw het interview met bbani aangekondigd. De honorair consul zou daarin Udink van beschuldigen dat hij door een gebrek aan tact „hoogst- rsoonlijk bouworders in het Midden Oosten heeft verspeeld dat hij een slecht management voert". Ook vorig jaar «ber heeft Rabbani openlijk kritiek geoefend op Udink. Hij 'klaarde dat Udink zich had schuldig gemaakt aan onbe- loft gedrag, dat hij over het paard getild was, dat hij zich droeg als een circusartiest en dat hij mensen tegen elkaar tspeelde en gebruikte. MEUBELOPSLAG VERWOEST Een hevige brand heeft gisteravond de Hiva-meubelopslagplaats in Culemborg in de as gelegd. De hele meubelopslag ging verloren. Door de sterke wind werd het complex binnen een half uur com pleet verwoest. Gootscheepse zoekactie naar vermiste jongen UTRECHT Duikploegen van het leger, de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie, de hondenbrigade en twee paragnosten zullen de Utrechtse politie assiste ren bij een grootscheepse zoe kactie naar de sinds vorige week zaterdag vermiste 7-ja rige Ronald Giersbergen uit Utrecht. In totaal zijn onge veer 40 man ingezet. Afgelopen week is kosten noch moeite gespaard om het jongetje op te sporen, maar tot dusver zonder resultaat Familieleden en vrienden van Ronnie hebben de afgelopen week intensief meegezocht. Er zijn luchtfoto's gemaakt van het gebied waar hij wordt ge zocht, de paragnosten Croiset en Tolen zijn zondag ingezet in de omgeving van'de Catha- rijnesingel, die door duikers is onderzocht, maar tever geefs. In de Tweede Kamer bestaat brede steun voor een verdere inperking van reclame voor tabaksartikelen, zo bleek gisteren tijdens een speciale commissievergade ring gewijd aan het onderwerp kanker. Dat is een ver heugend feit. Maar de stellingname moet dat kan niet anders ook consequenties hebben voor de hou ding van het Nederlandse parlement, en dus uiteinde lijk de overheid, tegenover het reclame maken voor an dere artikelen dan alleen tabak. Uit een oogpunt van volksgezondheid valt onder meer te denken aan snoepgoed, alcohol etc. Net als tabak zijn dat zaken waarvan het consumeren schadelijke ge volgen voor de gezondheid kan hebben, en alleen al om die reden is het wenselijk dat dit soort artikelen niet eenzijdig als zaligmakende produkten door de produ cent aan den volke worden gepresenteerd. (Zoals bijvoorbeeld „Staat de Bokma al koud, schat?", waarbij we in dit kader nog maar even voorbij gaan aan het ook nog eens anti-emancipatoire en rolbevestigende ka rakter van een spot van dit soort). Het staat buiten kijf en het is ook logisch, dat de producent met het maken van reclame slechts één be lang dient: het verkopen van zijn artikel. Andere belan gen, zoals de volksgezondheid, dienen in een stelsel waar het maken van reclame voor een produkt vrij is, door de overheid te worden behartigd. Daarom is in grijpen in de reclamewereld volstrekt gerechtvaardigd. MAAR dat ingrijpen moet eigenlijk in een veel brede re perspectief worden gezien. De tijd van ongelimiteer de economische groei, en van steeds maar toenemende consumptie, is voorbij. Aan de orde is nu een periode van bezuiniging, van vermindering van het voor con sumptie beschikbare geld. Dé sfeer die de reclamewe reld ademt geeft de consument een tegengesteld beeld, een onjuist beeld van de werkelijkheid. Die werkelijkheid is een tijdperk van versobering, een periode waarin het goede uit de tijd van de economi sche groei behouden moet blijven, maar waarin het overbodige aan de kant moet worden gezet. Ingrijpen in de reclame ten behoeve van de volksgezondheid moet tevens de weg openen naar het reguleren van de reclame in het algemeen, waarbij wel steeds het belang van ingrijpen moet worden afgewogen tegen andere be langen, zoals bijvoorbeeld de werkgelegenheid. Vlak voor haar vertrek naar Is raël om deel te nemen aan het Eurovisiefestival met het liedje Colorado, pro beerde zange resje Xandra op Schiphol elegant voor de fotograaf te po seren. Maar- ...haar moderne kokerrok speel de haar daarbij parten en Xan dra ging, min der elegant, onderuit. Vermiste Nederlander doodgeschoten MAASTRICHT In het Belgische Rekem, vlakbij Maas tricht, is gisteravond het lijk van de 35-jarige Nederlander J. M. uit Geleen uit de Zuidwillemsvaart gehaald. Op het li chaam zijn twee schotwonden aangetroffen. Volgens de Belgische rijkswacht heeft het lijk al enkele weken in het water gelegen. De man werd al sinds twee maanden vermist. Volgens de politie verkeerde de man in onderwereld- kringen en is het niet uitgesloten dat hij door personen uit die kringen om het leven is gebracht Wiesenthal door koningin onderscheiden DEN HAAG Simon Wiesenthal, directeur van het Bureau voor Opsporing van Oorlogsmisdadigers in Wenen, is bij het bereiken van de 70 jarige leeftijd door onze koningin be noemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau. Deze hoge onderscheiding wordt maar zelden aan een buitenlander toegekend. ISTERDAM (ANP) Bij mensen, jonger dan veertig jaar, een hartinfarct krijgen, komen vaker levensgevaarlijke mestoomissen voor dan bij infarcten op oudere leeftijd, oomissen in de pompfunctie van het hart komen daarente- o op jongere leeftijd zelden voor. ivendien blijken bepaalde gewoonten, zoals roken en vet ■n, ook voor jonge mensen gevaarlijker dan voor ouderen, jongeren is het veel meer de aanwijsbare oorzaak. Bij een derzoek onder een groep van 68 hartinfarctpatiënten jonger o veertig jaar, bleek 87 procent meer dan tien sigaretten r dag te roken en 57 procent had een te hoog vetgehalte, k bleek bij 32 proecent de erfelijkheid voor wat betreft co- >aire hartziekten (kransslagader) mee te spelen. De resulta- van het onderzoek in het Wilhelminagasthuis in Amster- ri zijn vastgelegd in een proefschrift waarop G.K. David ^morgen hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskun- Samenwerking justitie Nederland en Amerika eel HTS-ers maken studie niet af SN HAAG Ongeveer 40 procent van de HTS-ers breekt ortijdig de studie af. Van studenten die tot het voorberel- ftd jaar zijn toegelaten, is na drie jaar nog geen 60 procent fcrover. ri wie rechtstreeks tot de studie werden toegelaten, heeft na le jaar eenderde afgehaakt. Verder blijkt uit de CBS-gege- is dat van de genoemde groepen na 1 jaar achtereenvolgens en 21 procent de studie hebben opgegeven, terwijl 13 en 27 °cent het nog een jaartje overdeden. in AMSTERDAM (ANP) In verband met het onderzoek tegen de oud-KLM-directeur, ir. F. Besanfon, hebben de afgelopen week in Washing ton Nederlandse en Ameri kaanse justitie-autoriteiten besprekingen gevoerd. Aangezien er tussen Neder land en Amerika geen weder zijds rechtshulpverdrag be staat, hebben de twee landen voor deze gelegenheid een overeenkomst gesloten betref fende vermoedelijk onwettige handelingen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Mac- Donnell Douglas. Op grond van deze overeenkomst zullen wederzijdse gegevens worden uitgewisseld. Ir. Besangon wordt ervan verdacht als KLM-directeur giften van MacDonnell Douglas te heb- beh aangenomen.Hij zou dit voor de KLM hebben verzwe gen. Bovendien wordt hij er van verdacht opzettelijk een of meer onjuiste of onvolledi ge belastingaangiften te heb ben gedaan. (Van een onzer verslaggeefsters) HAAG Er moeten in de bejaardenzorg 5500 personeelsleden bijkomen, wil de kwaliteit van de verzorging op een behoor lijk peil komen. Deze berekening is afkomstig van de Federa tie Landelijke Samenwerking Bejaardentehuizenorganisaties (LSB). Dit zijn 2000 meer arbeidsplaatsen dan is berekend door een eerder ingestelde commissie van deskundigen, die tot een uit breiding met 3500 man adviseerde. De LSB heeft in deze cij fers absentie wegens vakanties, ziekte en nachtdienst meebere- kend. Met deze personeelsuitbreiding zou een bedrag «van 93 miljoen gulden zijn gemoeid, dat in de tarieven moet worden doorberekend. De helft van dat bedrag zal de overheid voor haar rekening moeten nemen en wel via de bijstandswet voor de vijftig procent bejaarden die zelf de tariefsverhoging niet kunnen betalen. De andere bejaarden worden geacht dit be drag wel op tafel te kunnen leggen en dat zou gemiddeld on geveer 60 gulden per maand betekenen. Door het huidige personeelsgebrek zijn er duidelijk tekorten in de kwaliteit van de verzorging in de tehuizen waar te nemen, aldus de LSB. Men ziet, dat in de allernoodzakelijkste posten is voorzien, waardoor andere taken met name in de huis houdelijke sector blijven liggen. vvd-kamerlid: (Van onze sociaal-economische redactie) REEUWUK Het VVD-Ka- merlid dr. Rudolf W. de Kor te heeft de CDA-fractie giste ravond ernstig gekapitteld - „het spijt me dat zo hard van een coalitiegenoot te moeten zeggen" - omdat zij ook in de komende jaren de ambtenarensalarissen wil af toppen en daarmee de mid dengroepen „heeft laten val len als een baksteen". Tijdens een toespraak voor een WD-afdeling stelde laak te De Korte dat het CDA niet alleen de aftopping van de prijscompensatie voor ambte naren voor 1979 „warm heeft omarmd", maar ook nog een zelfde aftopping voor de ja ren 1980 en 1981 wil en aldus „haar ware gezicht aan de onder druk staande midden groepen heeft getoond". Het weer in Nederland zal ook morgen beheerst worden door een depressie boven de Noordzee. Om deze storing heen wordt koude lucht van noordelijke breedte afkomstig, naar ons land gevoerd. In deze lucht kunnen gemakke lijk buien tot ontwikkeling komen. Ook blijft er veel wind. In vrijwel geheel West- Europa is het voor de tijd van het jaar koud. Gisteren vormde het grensgebied tus sen Zwitserland en Oostenrijk een uitzondering. Een föh- nwind deed de temperatuur in Vaduz en Feldkirch tot cir ca 20 graden oplopen. Max. temp: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent zlrnL,, Barcelona Berlyn Mu Neer- Kopenhagen zw-bew. Vooruitzichten voor donder- Rome dag: buiig weer met middag- iR^kr>oim temperaturen rond 8 graden. wenen Weersvooruitzichten in cijfers Casablanca voor donderdag: uJpSSlaa Aantal uren zon: 1 tot 8 TliAviv* Min. temp: omstreeks 3 gr. Tunia »w.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9