Straks op eigen benen Stichting voor Kerkelijke Roeping ziet weinig heil in actieplan RUIM 1,7 MILJARD Gewicht Sutton kost Somer achtste profpartij AUTOSCHADE IN 1977 Waar je ook terecht komt, de Rabobank is altijd in de buurt. Moeder schiet zoon met pistool te hulp kerk wereld Inge Wulz weg bij Pro Patria AANHOUDING MET HINDERNISSEN SPORT/GEWEST LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MAART 1979 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De autoverzekeraars hebben in 1977 ruim 1,7 miljard gulden aan schades uitgekeerd. Er waren in dat jaar ongeveer één miljoen schade-aangiften en het gemid delde schadebedrag was 1.700 gulden. Voor 1978 wordt eenzelfde bedrag verwacht. Ge zien de slechte weersomstandigheden in het eerste kwartaal, wordt voor dit jaar een aan zienlijk hoger bedrag verwacht dan de afge lopen jaren het geval was. Ir M. van Ramshorst van de Bovag zei dit gisteren bij de opening van de Autovak-79, de tweejaarlijkse internationale vakbeurs van ga rage- en werkplaatsuitrusting in de Rai. Volgens hem zal het schadeverlopp geen gelij ke tred houden met de nog te verwachten toe nemende autodichtheid. Enerzijds leidt de gro tere autodichtheid tot een hogere schadefrequ- entie, anderzijds wordt door de afnemende snelheid en kilometrage het aantal schades verminderd. Het toenemend gebruik van kunststofmaterialen zal ertoe leiden, dat uit*- deuken na een aanrijding veelal niet meer mogelijk is. Volgens ir Van Ramshorst kan de bedrijfstak nog veel arbeidskrachten gebrui ken. Nederland telt nu 9.000 schademonteurs, maar dit aantal zal in 1985 zijn toegenomen tot 14.000. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat jaarlijks ongeveer zeven procent van -alle automobilis ten een of meer conflicten heeft met zijn ga rage, zo zei de Bovagfunctionaris. Thiemeprijs voor Elseviers v.d. Brink AMSTERDAM Aan drs. R. E. M. van den Brink is giste ren de D. A. Thiemeprijs uit gereikt. De prijs werd met de daaraan verbonden gouden legpenning uitgereikt door de voorzitter van de Vereeniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels, de heer Aize de Visser, tijdens een bijeenkomst in het Am- stel Hotel te Amsterdam. Van den Brink ontving deze prijs voor zijn prestatie op het terrein van de uitgeverij: de onder zijn leiding tot stand gebrachte groei van het Elsevier-concern. Van den Brink is sedert 1944 werkzaam geweest bij n.v. Uitgeversmaatschappij Else vier, in 1946 als adjunct-direc teur, van 1947 tot 1972 als di recteur en president-directeur en vanaf 1972 als voorzitter van de raad van bestuur. Deze functie heeft hij op 1 fe bruari jl. neergelegd. De Interdiocesane Stichting voor Ker kelijke Roeping (ISKR) heeft in een brief de bisschoppenconferentie laten weten weinig of geen mogelijkheden te zien om het voorgenomen actieplan voor roepingen uit te voeren. Aldus meldt het informatiebulletin van de kerkprovincie „1-2-1". De ISKR, waarin naast vertegenwoordi gers uit de bisdommen ook vertegen woordigers van de religieuzen zitting hebben, gaat in de brief uitgebreid in op de factoren, die het klimaat in de kerkprovincie ongunstig zouden bein- vloeden: er is een sfeer van verdeeld heid en polarisatie, ook in de bisschop penconferentie, waardoor de kerk haar missionaire zending niet meer optimaal kan vervullen. Dit „ondanks het elan dat op vele plaatsen aan de basis aan de dag wordt gelegd". De ISKR merkt daarnaast op, dat de kerk in de samen leving steeds meer gezien gaat worden als een randverschijnsel, omdat steeds meer christenen zich van haar ver vreemden. „Door tegengestelde uitspraken van le den van uw conferentie" heeft de kerk aan geloofwaardigheid ingeboet, vooral bij jonge mensen en goedwillende ka tholieken, aldus de ISKR, die ook wijst op. de houding van de bisschoppen op de laatste zitting van het Landelijk Pas toraal Overleg, waardoor de dialoog tussen bisschoppen en gelovigen, die groeiende was, afgebroken dreigt te worden. „Door al deze factoren wordt de kerk belet vanuit haar evangelische inspiratie haar bevrijdende rol in de samenleving te spelen", aldus de brief. „Waar de kerk zo weinig inspirerend en geloof waardig haar missionaire zending uit voert, daar voelt de stichting zich on machtig de haar gegeven opdracht om werkers in de wijngaard des Heren te werven en te roepen, zowel voor het bijzonder ambt, als voor het religieuze leven als voor tal van andere diensten in de kerk, naar behoren uit te voe- Voorzitter van de ISKR is mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem. Hij heeft de brief aan de bisschoppenconfe rentie niet mede-ondertekend, omdat de brief is gericht aan alle leden van de bisschoppenconferentie. Het informatiebulletin „1-2-1" meldt voorts, dat de zg. Selectiecommissie van de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft besloten het werk als gezamenlij ke commissie te beëindigen. De com missie heeft ongeveer tien jaar bestaan en had als doel kandidaten te toetsen; die zich in de bjsdommen Haarlem en Rotterdam aanmelden voor een pastora le taak. De commissie was voor de twee bisdommen gezamenlijk, omdat beide voornamelijk hun studenten be trekken van de Katholieke Theologische Hogeschool Rotterdam. De reden van deze beëindiging was het besluit van het bestuur van het bisdom Haarlem om deze samenwerking op te zeggen. In het bisdom Haarlem wordt een nieuwe diocesane raad voor amb tsopleiding opgericht. Oorspronkelijk was het de bedoeling dit samen te doen met het bisdom Rotterdam. Omdat de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, heeft besloten een advies college voor ambtskandidaten op te reichten, waarmee mogelijke ambtskan didaten twee jaren voor hun opname in het bisdom contact moeten opnemen, meende de selectiecommissie aan de bisschop van Rotterdam ontslag van zijn werkzaamheden te moeten vragen. Dit enerzijds, omdat zij een verdubbe ling van adviesfuncties niet raadzaam acht, anderzijds omdat zij meent dat dit voor de kandidaten zelf een hinderlijke en overbodige doublure is. Tevens speelt mee, dat tussen bisschop en de commissie fundamentele verschillen lig gen in beoordeling van de kandidaten. Tenslotte omdat aan de selectiecommis sie alleen nog advies gevraagd zou kun nen worden over kandidaten, die van een niet door de kerk erkend seminarie komen. In het bisdom Haarlem is een interim-selectiecommissie opgericht, waarin verschillende leden van de nu opgeheven commissie zitting hebben. Paus bekrachtigd slotdocument van Puebla Paus Johannes Paulus II heeft het slotdocument van de derde Latijnsamerikaan- se bisschoppenconferentie officieel bekrachtigd. Deze conferentie is van 27 janua ri tot 13 februari in Puebla, Mexico, gehouden. In een brief aan het parle ment van de conferentie en aan alle Zuidamerikaanse bisschoppen herinnert de paus met dankbaarheid aan zijn reis naar dit continent. Hij wijst met name op het belangrijke werk, dat in Pu ebla verricht is en dat nieu we impulsen voor de evan gelisatie van Latijns-Ameri- ka heeft gegeven. De kerk van Zuid-Amerika is, zo schrijft de paus, ver sterkt in haar overtuiging dat zij een antwoord moet geven op de noden en uitda gingen van onze tijd. Het door de paus bekrach tigde document telt 250 bladzijden. Vertalingen in het Spaans, Portugees, Itali aanse, Frans, Duits en En gels zijn in voorbereiding. Vaste grond onder je voeten. Basis voor een verdere toekomst. De eerste grote sprong is achter de rug en nu verderWant of je nu als schoolverlater doorstudeert of gaat werken, meer dan vroeger krijg je met geld te maken. Dan is het makkelijk om een eigen (gratis) privérekening te hebben. Via zo'n rekening kun je geld ontvangen, (automatisch) betalen en sparen. Je kunt bij de Rabobank overigens voor veel meer zaken terecht. Lees er alles over in de folder die voor je klaar ligt. Met meer dan 3000 kantoren, BB B^ fl is de Rabobank altijd in de w buurt. Handig! RQUUIIG11 LülP J geld en goede raad BLANCHARD BLIJFT ONGESLAGEN (Van onze verslaggever) GRONINGEN Roy Somer is er in Gronin gen niet in geslaagd ook in zijn achtste pari- tij als profbokser ongeslagen te blijven. De Asser bantamgewicht verloor op punten van de Engelsman George Sutton, die tijdens de weging overigens ver boven de gewichtsgrens bleek te zitten. In overleg met bokspromotor Henk RUhling was die bepaald op 56.3 kg, nadat eerder 55.2 kg was aangehouden. Toen de Engelsman in Groningen arriveerde woog hij evenwel 57,7 kg. „Een schoftenstreek", al dus Somer's manager Theo Huizenaar, „maar we besloten toch maar te boksen. We konden moeilijk het hele programma in de war stu ren". Het gewicht van de Engelsman bleek later evenwel toch de doorslag te geven. Met name in de laatste ronden (voor Roy Somer was het de eerste keer dat hij een partij over acht ronden bokste) moest de Assenaar ware mo kerslagen incasseren. Daar voor was Somer goed bijgebleven. Met snelheid en agressiviteit als belangrijkste wapens bouwde hij aanvan kelijk een lichte puntenvoorsprong op, die evenwel niet voldoende bleek. Toen de zeven de ronde aanbrak, zag Sutton zijn kans schoon en joeg hij Somer met geplaatste sto ten door de ring. Het deed de juryleden tot een uitspraak in het voordeel van de Engels man besluiten, (2-1) al bleef het vreemd dat de beoordelingen nogal van elkaar verschil den. De juryleden bij de partij van Ali Blanchard tegen de uit Zaire stammende Sonny Kamoen- ga waren het heel wat beter met elkaar eens. Na zes ronden werd Blanchard met 3-0 tot winnaar uitgeroepen, hetgeen de Nederlander enige schade bracht voor wat betreft zijn faam als k.o.-specialist. Die naam had hij immers niet alleen in zijn amateurcarrière opgebouwd, maar ook in zijn nog korte loopbaan als professional. In zijn twee profpartijen sloeg hij even zovele malen zijn opponent naar het canvas. Met Kamoenga lag het anders, al was de Afri kaan in de vierde ronde even aangeslagen na een goede links-rechts-combinatie van Blan chard. In de eerste fase van het over zes ron den vastgestelde gevecht leek de Amsterdam mer wat geïmponeerd door de zich als een soort Mohammed Ali door de ring bewegende Kamoenga, maar later herstelde hij zich. Met in de slotfase harde en geplaatste stoten naar maag en gezicht besliste Blanchard zijn derde profgevecht. ZOETERMEER - Topturn- ster Inge Wulz heeft bedankt als lid van Pro Patria. Ze wilde niet langer bij de Zoe- termeerse vereniging blijven omdat daar volgens haar te weinig rekening werd gehou den met haar gezondheid na het ernstige ongeluk van vo rig jaar. Inmiddels heeft ze zich aange meld bij Klimop uit Heiloo. Voor die club zal Inge Wulz slechts in wedstrijden uitko men. Trainen zal ze er niet Dat doet de Zoetermeerse sü- leen met de nationale selectie op Papendal, waar ze zich voorbereidt op de Europese kampioenschappen begin mei in Kopenhagen. TIPS VOOR DUINDIGT (Van onze sportredactie) WASSENAAR Drie rennen en zeven draverijen staan er woensdagmiddag op het programma van de Wassenaarse ren baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips: LADY BIRDPRIJS: Silent Speed, Petite Domien en Ruthi La- MASTER ROYALPRLJS: Sir Raaphorst, Polonaise en Sir Raa phorst. LORRELOTPRUS: Right van Boko, Remy Princess en Pretty Way. LADYPRIJS: Rusty Oostwijck, Rodita Hanover en Rillete Six DUCHES RICKYPRLIS: Amber Boris, Kiwan en Woodfeets LENIE BLOEMLUSTPRIJS: Oh You Winn, Remarquable W en Nilson B. LISSYPRIJS:Rio Tinto,Paulien Maaldrift en Nancy Volann. LORD ARMISTICEPRLIS: Royal Ballet, China Station en Our Jeremy. LELY RODNEYPRLJS: Prusso Supreme, Mister B en Panam. LENNEKE GPRUS: Pharosa Due, Partisan en Rappo B. DEN HAAG Een hoofda gent van de Haagse politie heeft gisteren de grootste moeite gehad om een ver dachte in te rekenen. De man, die zich tegen zijn ar restatie verzette door met een pistool te dreigen, werd later geholpen door zijn moe der, die eveneens een vuist vuurwapen ter hand had ge nomen. KORTE METTEN In de ouderdom van negen tig jaar is te Utrecht overle den mgr. dr. Andreas Rinkel, oud-aartsbisschop van Utrecht van de oud-katholie ke kerk. Mgr. Rinkel, die achtentwintig jaar dogmati sche theologie doceerde aan het oud-katholiek seminarie in Amersfoort, werd in 1937 tot aartsbisschop gekozen. Hij bleef dit tot 1970. Mgr. Kok volgde hem toen op. Mgr. Rinkel heeft baanbre kend werk verricht voor de oecumene. Hij bezocht onder meer de oosters-orthodoxe patriarchen van Constantino- pel en Moskou en ook met de anglicaanse kerkgemeen schap onderhield hij nauw contact. Hij was tweemaal ere-doctor en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De uitvaartplechtig heid zal vrijdagochtend zijn in de kathedrale kerk aan het Willemsplantsoen te Utrecht. Zaterdag 14 april organiseert COC-Limburg een landelijke demonstratie als protest te gen de uitlatingen van de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, over ho mofilie. Onder de titel „rose zaterdag" zal er een tocht door de stad richting bis schoppelijk paleis zijn, waar een delegatie handtekeningen gaat aanbieden. Daarna is er een manifestatie met mede werking van vele artiesten en groepen. Mgr. Gijsen besloot vorig jaar de subsidie aan het Landelijk Pastoraal Over leg in te trekken, mede naar aanleiding van het standpunt van het LPO over homofilie. In januari sprak hij zich in een interview in „Elsevier's Magazine" krachtig uit tegen de homofielen. De katholieke kerk van Bra zilië heeft zich uitgesproken tegen de gratis verspreiding van de pil door de regering. Deze wil de bevolkingsgroei afremmen. Mgr. Ivo Lor- scheider, voorzitter van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie, heeft verklaard, dat volgens de kerk voor de ge zinsplanning alleen van „na tuurlijke methodes" gebruik gemaakt mag worden. Hij beroept zich daarbij op de encycliek „Humanae Vitae" van paus Paulus VI. Op initiatief van mgr. J. Bluyssen, bisschop-referent voor liturgie en kerkmuziek, heeft de Nederlandse Sint- Gregoriusvereniging een cas sette uitgebracht, waarop alle gezangen zijn opgenomen die in het nieuwe altaarmissaal zijn afgedrukt. Voorgangers, cantores, koor en gemeen schap zingen, begeleid door Bernard Bartelink aan het orgel, de volledige orde van dienst met toevoeging van alle prefaties voor bijzondere gelegenheden. Paus Johannes Paulus II heeft in een toespraak tot het presidium van het inter nationale instituut voor de rechten van de mens, op nieuw het opkomen voor de mensenrechten als een van de taken van de kerk ge noemd. Het werk van het tien jaar oude instituut is van belang voor iedere christen die zich bewust is van het geheiligde karakter van de menselijke persoon. De richtlijnen van het insti tuut zijn uiterst actueel, al dus de paus. Het gaat erom met wijsheid en volharding de mensenrechten te verdedi gen, onderzoek op dit gebied te bevorderen en de openba re mening wakker te schud- De hoofdagent reed op de Prinsegracht toen hij daar een man zag lopen, die bij de Haagse politie bekend stond wegens „diefstal door middel van braak". De man stapte in een auto en reed weg, ge volgd door de agent. De man, een 21-jarige Hagenaar zonder beroep, kreeg in de gaten dat de agent hem op de hielen zat en poogde aan hem te ontkomen door een aantal rode stoplichten te negeren. Dit lukte hem tenslotte. De agent wist echter waar ver dachte woonde en reed naar diens woning in de Rem- brandtstraat. Daar was de man inmiddels uitgestapt Toen de agent, die ook was uigestapt, hem in de kraag wilde grijpen trok de man een pistool. Daarop sloeg hij op de vlucht en struikelde daarbij. Het pistool viel op straat en de vijf patronen rol den eruit. Er onstond een kleine vechtpartij tussen de agent en de verdachte. Plotse ling verscheen de 44-jarige moeder van de verdachte ten tonele. Zij bedreigde de agent met een pistool en beval hem haar zoon los te laten, het geen de agent toen maar deed. Op dat moment schoot een buurtbewoner de agent te hulp en greep de moeder beet Inmiddels was er politie- assistentie gearriveerd, zodat moeder en zoon beiden kon den worden ingerekend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7