Voorschotense lanen na reconstructie herbeplant Bewonersvereniging voor huurders AMF-woningen Zierikzee op uitgekookte superdia versiert dertigjarige Keukenhof De vollesound" van Frits' Big Band naar ,,Jazz on Sunday" Q Oosterduinsemeer wordt uitgediept ^STAD/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244, u kunt dan naar toestel 18 vragen Het gaat helemaal niet zo gek met de jazz. Althans in Leiden, waar sinds enkele weken op de zondagen in de gezellige en akoestisch „welluidende" bistro van de Groenoordhallen een animerend vervolg wordt gegeven van de muzikale en ritmische negerbehoeften rond New Orleans, zoals die omstreeks de eeuwwisseling in het „bevrijde" zuiden van de States vanuit kelders tot de westerse samenleving doordrongen en ook daar, al meeslepende, een eigen plaats veroverden. Deze glorievolle overlevering heeft nu dus een plaats gevonden op zondagen in de hallen. Daarom „Jazz on Sunday". Henny Kwik, één van de begeesterde initiatiefnemers en vanouds een organisatorische doorbijter, zocht me gisteren even op en getuigde weer van een overrompelend succes. Zo hoorde ik van hem, dat er zaterdagavond heel wat liefhebbers zijn geweest, die het jubileumconcert van Frits Landesbergens Big Band niet hebben kunnen bijwonen, omdat de „place" geheel uitverkocht was. Geen nood, zeggen Henny en zijn medeaanstichters nu: „Men kan alsnog deze voortreffelijke Big Band (in Langs Omwegen werd eervorige week niet tevergeefs gepleit voor een optreden in dit Sunday-verband) beluisteren op zondag 8 april". Dan zal deze twintig man sterke koperen formatie van Landesbergen in Jazz on Sunday optreden. Dit werd afgelopen zondag meegedeeld in een volle Groenoordhal-bistro. Resultaat was, dat even later volop kaarten werden besteld voor dit komende concert. Kwik: „Overigens weten steeds meer musici de weg naar deze jazzclub te vinden. Zondag speelde o.a. het Bop-Quintet van Martin Verlind uit Den Haag. Landesbergen, die het hoorde en zelf toch echt wel wat mans is. dacht dat het beroepsmensen waren. Maar het was een louter amateur-kwintet. Voor de nog resterende zondagen in april (22 en 29) worden verwacht de combo's van Bob Rigter en Lex Schoenmaker, veel individuele solisten en waarschijnlijk zal ook een Haagse Big Band van het Conservatorium medewerking verlenen. Voor het.huisorkest", waarin onder andere gitarist Hans van Leeuwen mee gaat spelen, wordt nog maar een vaste bassist gezocht". Hoe dan ook, het contactadres van „Jazz on Sunday" 'is: Postbus 1020, Leiden. 8®i a a m a ïpje °n Dertig jaar Keukenhof wordt in velerlei opzichten een „tour de force", aan een krachtige manifestatie die inheemsen en buitenlanders een snuifje voorjaar gaat voorzetten dat deze bezoekers nog lang zal heugen, t.Natuurlijk" zal van de uitgelokte bloemen, de kinderen van Moeder Aarde en de Milde Zon, het nodige re- worden verwacht. Maar daaromheen lan- wordt ook het niet direct nodige in )on- het voorjaarsdaglicht geplaatst Zo t er zal deze keer onze nationale r te bloemententoonstelling in het vani internationaal bekend staande •ens Een vooraanstaande en uitgekookte fabrikant van filmrolletjes en ander lichtgevoelig materiaal die zoveel w beste kleuren in zijn produkt de kans geeft en op die manier een enthousiast koperspubliek trek, zal met de „grootste dia van Nederland" aanschouwelijk aanwezig zijn. Als het eenmaal zover is, zal in het Juliana-paviljoen (een naam die goede sier zou maken in een revalidatie centrum) een panorama-opname worden getoond van het historische Zeeuwse stadje Zierikzee, althans een karakteristiek deel daarvan. Met een boot, een stadsbastion-in- i-wal en met oud-Hollands-Zeeuwse De dia van Jan Gitz. Karante water, e I een-wal 4— geveltjes in een schilderachtige collectie. En met de bollende, winderige wolkendecoratie op de achtergrond. Het is een uitstekende compositie geworden; zeker als men in aanmerking neemt, dat een groot aantal factoren in gunstige zin moesten samenvallen alvorens fotograaf Jan Gitz over zijn foto tevreden was. En Jan Gitz is niet gauw tevreden, want Gitz is een perfectionistische vakman. Hij had een team tot zijn beschikking en dit team moest zich verder nog verzekeren van de medewerking van de politie ter plaatse en de dienst Gemeentewerken. Bij al deze bereidwilligheid kwam toen nog de assistentie van de Zierikzeese VW. Dan zit het wel snor, zou je als redelijk mens denken. Ho maar. Ondanks al die hartverwarmende enerverende medewerking moest de reis van fotografen met toebehoren negen keer gemaakt worden, voordat de situatie was zoals ze gewenst werd. Ik noem dit maar even, want Gitz en de zijnen waren niet voor één lensgaatje te vangen. Neerlands grootste dia moest finaal éf zijn. Ga maar na: vanwege de zonnestand kon slechts gefotografeerd worden tussen middagklokke twaalf en twee uur. Bovendien moest het tijdens deze belichtende periode hoog water zijn, want „slechts dan lag het schip op voldoende hoogte aan de kade". Maar Gitz ging verder. De overkant van de Zierikzeese haven wordt normaalweg of normaliter als parkeerplaats gebruikt. Toen Zierikzee nog echt Zierikzee was, vóór het benzinegedreven tijdperk, had deze scène geen moeilijkheden opgeleverd, maar in onze dagen heeft ook Zierikzee rekening te houden met de stalen vooruitgang. Daarom moest, om de mooi gerestaureerde bouwsels goed te laten uitkomen op de plaat, dat gedeelte van de haven's ochtendsin alle vroegte worden afgezet, zodat geen auto's er konden parkeren en de boel bederven. En daar heb je het al: „niet alleen de zonnestand was van belang", zo verneem ik van de persdienst van die grote gevoelige lichtdrukgigant, „maar ook de wolken in de lucht Immers, het Hollandse (Zeeuwse) landschap is niet volkomen zonder mooie wolkenpartijen". Er kwam nog meer bij, eer Gitz z'n slag kon slaan: „tenslotte mag een stad, ook Zierikzee, niet uitgestorven lijken. Vandaar dat er enige figuranten nodig waren". Een goed bedoelde visie van de producent, maar het geeft te denken over Zierikzee, zou ik menen. Maar dat was het minste probleem; er zijn altijd wel jongetjes te vinden die een hengeltje in de haven willen uitwerpen op verzoek. Maar geen enkele maal ging Jan Gitz op weg naar Zierikzee voordat er uitvoerig contact was onderhouden met de weerkamer van de voorspellers van het KNMI in De Bilt en met de weerkijkers van de Zierikzeese VW. Ik ga nu dingen neerschrijven waarvan ik de draagwijdte en de consequenties niet kan overzien, maar met grote stelligheid is me verzekerd, dat de opname werd gemaakt, de alleruiteindelijkste opname dus, met een „Sinar vak-camera op formaat 13 bij 18 op het kleurennegatiefmateriaal K...V...S. De camera was voorzien van het Schneider G-Claron objectief f/9 270 mm", it is voor mij hetzelfde abacadabra als waarmee eens Ali Baba z'n steenwand gespleten kreeg, maar ik besef, dat honderden van mijn lezers verlicht en bevredigd het hoofd zullen knikken. Dan mag ik verder verkondigen, dat ter realisering van deze fotografische manifestatie die het Panorama Mesdag op een onromantische manier naar de kroon dreigt te steken, werd verkregen door twee opnamen naast elkaar te monteren. U ziet: „monteren"; vroeger moest je „alleen" schilderen. Welnu, deze opnamen werden vanuit hetzelfde standpunt gemaakt „en de opname-hoek werd verkregen door de voor- en achterstandaard van de camera elk 6 cm zijdelings te verschuiven in tegengestelde richting". Volgens mij is er nog nooit een vrijmetselaar geweest die op een dergelijke blote manier het geheim van de smid heeft prijsgegeven. Jan Gitz moet erg zeker van zijn zaak zijn geweest. Daarna heeft een expert nabij Stuttgart in West-Duitsland de negatieven vergroot „op elf banen E printfilm (mijn hemel, wat moet je toch uitkijken met al die reclamevalkuilen, ik héb me trouwens al een paar keer vergaloppeerd) en monteerde deze tot één geheel". Ik ben bereid nog verder te gaan: „achter de dia, die in een metalen raam opgespannen hangt met een rubberband, bevindt zich een diffusie film. Daarachter weer is een paneel met 200 TL-buizen half-om-half van 65 en 40 Watt Een 65- en een 40- Wattbuis hebben tezamen een lengte van 3 meter. Als type hééft men een „cool white" gekozen omdat dit voor deze dia het meest geschikt bleek". Enfin, om lichtafscheidingen te voorkomen zijn de buizen in een lengte om en om gemonteerd op een witgeplastificeerde plaat. Door deze constructie is het mogelijk de kastdikte tot 25 cm beperkt te houden. Ik zou echt nog wel even zo door kunnen gaan, maar inmiddels ben ik ervan overtuigd, dat onze Haagse Mesdag het met zijn Scheveningen- rondom een stuk gemakkelijker heeft gehad in zijn scheppingsdrang. Hij had, zeg maar, niks met schakelapparatuur te maken. De kolossale dia op de Keukenhof wordt enigszins rond opgehangen. Een technisch foefje, voor de zoveelste maal. Hierdoor ontstaat namelijk een betere ruimtewerking. Buiten alle verstandelij ke berekeningen om en geheel gebaseerd op een „reële" romantiek, is de voorgrond van de Zierikzeese dia met echste rekwisieten „uitgebouwd", waardoor „een zeer natuurlijke indruk ontstaat". Het totale paneel heeft een lengte van 14 meter en wordt geflankeerd door drie detail-opnamen eveneens dia positieven met een grootte van 70 bij 100 cm. Kort en goed: Keukenhof biedt over enige tijd, behalve een dynamische bloemenpracht, een uit de kluiten gewassen fotografische opname van Zierikzee, zoals je het niet vaak meer ziet Maar bovenal is het een panoramisch stuk eigentijdse fotografie dat bewondering afdwingt en niet zal nalaten grote indruk te maken. Schilderen lat ri raiet bloemen >ied i ■kond AllkJNSBURG Gisteravond s inïnden de deelnemers van Rljnsburgse Bloemen- i de eerste ontwerpen 'onderen van de rljoen- bloemententoonstelling de eerste zaterdag van igustus door de Leldse gio zal rijden. jchilderen met bloemen" is creatieve motto van het encorso dat traditiege- wordt ontworpen en ikt door de meest joraanstaande bloemsier- jnste naars. VOORSCHOTEN De aanleg van fiets paden langs de Van Beethovenlaan en de Prins Bernhardlaan heeft nogal grote gevolgen voor de beplantingen langs deze lanen tot gevolg. Hier en daar moet de aanwezige beplanting wijken. Elders kan volstaan worden met ver plaatsing. Het werkterrein langs de Van Beethovenlaan en de Prins Bernhard laan levert momenteel een vrij trieste aanblik nu de groenstrook geschonden lijkt te zijn. Het lijkt echter erger dan het is. Het gaat ook het gemeentebestuur aan het hart, dat zoveel mooie beplanting moet wijken voor de verbetering van de ver keerssituatie. Daarom zal na het gereed komen van de reconstructie bijzondere aandacht worden besteed aan de herbe planting. Het aantal bomen langs de Van Beethovenlaan zal niet verminderen. Door aanplant van nieuw materiaal en verplaatsing van het bestaande groen zal de Prins Bernhardlaan en Van Beetho venlaan na de reconstructie een prak tisch even groene aanblik bieden als daarvoor. 65 procent van de bomen die verwijderd moeten worden, zullen op nieuw geplant worden. Dit met behulp van een speciale machine. 10. procent van de bomen moet worden gerooid in verband met ziekte en 15 procent is ge rooid omdat onder deze bomen gelegen nutsleidingen niet toestonden dat ze met wortelkluit zouden worden verwijderd. De gemeente Voorschoten heeft vorig jaar reeds besloten tot de aanleg van fietspaden langs deze lanen. Dit door de steeds toenemende verkeersdrukte. Deze maand is met de uitvoering ervan begon nen. Het gemeentebestuur heeft in haar overwegingen de verkeersveiligheid het zwaarst laten wegen. Vooral omdat van de weg veel gebruik wordt gemaakt door jeugdige fietsers van in de omgeving lig gende scholen. Het belang van deze groep verkeersdeelnemers is gesteld bo ven het sparen van de vervangbare be planting. tekening van de openingswagen NOORDWLÏKERHOUT Van Herwaarden's Kalk zandsteen fabrieken NV mag het Oosterduinsemeer bij Noordwijkerhout verder uitdiepen tot een diepte van 30 meter. Volgens een rap port van de provincie heeft dit geen gevolgen voor het milieu in de omgeving van de zandwinput annex recre* atiemeer. Het meer heeft nu een diep-, te van 12 meter. Bij een diepte van 30 meter is er volgens de onderzoekscom missie geen gevaar voor ver- zilting in het nabijgelegen bloembollengebied. Bij een verbreding van het Ooster duinsemeer zou zelfs een diepte van 50 meter aan vaardbaar zijn. Het meer dat langs de pro vinciale weg tussen Ruigen- hoek en Noordwijkerhout ligt is ten gevolge van zand winning ontstaan en heeft een oppervlakte van 35 ha. De provincie is begonnen met een inrichtingsplan voor de westelijke strandstrook Daarnaast heeft het ontgron- dings bedrijf de uiterste zuid west en noord-oosthoek voor recreatieve doeleinden aan de provincie in gebruik ge geven. De bollenkwekers in het aangrenzende Langeveld zijn bang dat verdere uitdie ping een verzilting van hun grond zal veroorzaken door dat het grondwaterpeil te ver zakt De commissie van deskundigen bestrijd deze conclusie omdat het water peil volgens hen in stand ge houden kan worden door het gemaal van dp polder elke dag een half uur langer te laten werken. JGSTGEEST Huurders van de wo- die tot voor kort nog eigendom van het Algemeen Mijnwerkers in het Oegstgeestse Floraplan jbben gisteravond hun instemming be- 1 met de oprichting van een bewo- rsvereniging. Hiermee willen de bewo- i een front maken tegen ongewenste wikkelingen die na afstoting van de flatwoningen en 28 eengezinswonin- p kunnen ontstaan. ede naar aanleiding van overeenkom- Jge situaties elders in den lande is er bij bewoners verontrusting ontstaan. Zij vrezen het slachtoffer te worden van speculatie. Daarom heeft een aantal huurders in het Floraplan een comité op gericht, dat de laatste dagen zeer actief in de wijk is geweest Het comité is met wethouder J. Thorn gistermorgen naar het bouwfonds Nederlandse Gemeenten geweest. Hier heeft men het comité aan geraden een bewonersvereniging op te richten teneinde het hoofd te kunnen bieden tegen de nieuwe ontwikkelingen. Dat er bij de bewoners belangstelling be stond bleek wel uit de gretige wijze waarop men zich gisteravond tijdens een bijeenkomst in het Gemeentecentrum als lid van de vereniging aanmeldde. De bijeenkomst in het Gemeentecentrum werd bijgewoond door het college van b en w, het Tweede Kamerlid voor de PvdA, mevrouw A. Salomons, en de heer Bas van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Burgemeester Van Eysinga sprak nogmaals zijn teleurstelling erover uit dat het AMF zijn met de gemeente gemaakte afspraak niet is nagekomen. De heer Bas gaf uitvoerig zijn visie op de gang van zaken. Daarbij noemde hij allereerst het belang van de oprichting van een bewonersvereniging en verder de mogelijkheden die het oprichten van een stichting inhouden. Deze stichting zou zich moeten bezighouden met het verwerven van de woningen. Met name werden de bewoners gewaar schuwd niet tot koop van de woningen over te gaan dan na overleg met de ver eniging. Er werden voorbeelden gegeven uit onder meer Assendelft waar bewo ners gezwicht waren voor een aanbod van 145.000 gulden terwijl na onderhan delingen de overige woningen weg gin gen voor 90.000 gulden. Ook huurders van woningen van het AMF in andere gemeenten, waaronder Leiden, waren bij de bijeenkomst aanwezig. Ook zij uitten hun verontrusting over de gang van za ken. Overigens dient nadrukkelijk te worden gesteld, dat bij de verkoop van de wo ningen van het Mijnwerkerspensioen fonds geen enkele Leidse makelaar is be trokken. Een erkende en derhalve beë digde makelaar kan niet handelen in huizen; een makelaar bemiddelt slechts voor verkoper en belangstellende. Het Tweede Kamerlid, mevrouw Salo mons, had weinig goede woorden over voor de gang van zaken. „Er ligt in de Tweede Kamer een wetsontwerp waarin de gemeente bij verkoop het voorkeurs recht krijgt. Het is van het grootste be lang dat deze wet er zo snel mogelijk doorkomt", aldus mevrouw Salomons. Zij zei voorts een grote bewondering te hebben voor het optreden van b en w van Oegstgeest dat zij betitelde als „zeer alert in het belang van de huurders". DINSDAG 27 MAART 1979 PAGINA 5 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5