CDA en linkse vier willen uitspraak over verhouding tussen huur- en koopwoningen Universiteitsraad buigt zich over studentenstops ïteSÜberoep guzn- Gemeente Leiden verontwaardigd over opschorting nieuwbouw AZL VOORDAT WORDT GEBOUWD IN GROTERE LOCATIES OPNAMECAPACITEIT TILBURG VERGROTEN Statuut tegen misbruik infor matiesystemen Geen subsidie voor Dierenhulpdienst LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MAART 1979 PAGINA 3 Boete voor «j langzaam Mi ie) 1 njden LEIDEN—Veel weggebruikers achten een Sei maximum snelheid van "hott 100 kilometer per uur ai 1 alleen goed voor seniele the Pli oude dwazen in afgeleefde Dafjes. Vandaar dat de mma Rijkspolitie dagelijks de handel vol heeft aan het afremmen van automobilisten die het volle vermogen van hun iet|e (l vehikel benutten en ook 'mi op het Leidse kantongerecht zou men zo ,ing e( langzamerhand stil van Gi kunnen gaan leven van Veneb de opbrengst van de !m boetes voor te snel rijden. 1 J Vrij uniek was dan ook g 8pei op de zitting van het F, voo kantongerecht gisteren de verschijning van een 1 Joun verdachte die was Démai ëodagvaard vanwege het te langzaam rijden. Daar j za t ech ter een fiks verkeersconflict met een paar vrachtautochauffeurs 2 aan vast. „Ik reed op de J Rijndijk (ter hoogte van et de Haagse Schouw) toen itenne-l plotseling werd geraakt Sénl door een invoegende vrachtauto, afkomstig van n» Fr! de Valkenburgseweg. Het n i kan ook zijn dat ik een vluchtheuvel raakte want ik werd bijna van de weg tk A geduwd. Ómdat ik was I 5 aangereden wilde ik die vrachtauto doen stoppen en toen ben ik langzaam en). V(5ór hem gaan rijden en heb ik de chauffeur proberen testoppen. Die chauffeurs hadden daar geen zin in, die bijrijder Igabaardenogvan „Joh, 13 zoek het maar uit" en ,obs. 1 toen passeerden ze me lay Scl aan de rechterkant", 20 Tot aldus de verdachte die er n°c uiteindelijk toch in was Out geslaagd de zaak naar de afl.2. ^kantte krijgen. Aldaar werd de sfeer een beetje onwld^onvriendelijk. Verdachte was druk doende de to GhaPohtie te bellen toen de 45 pi vrach twagencha uffeurs op lay Stieen gegeven moment vonden da t ze wel weer .genoeg tijd hadden en 2 verdaan met die irritante automobilist en ze 10 Tlplmaakten aanstalten om te vertrekken. De verdachte vond dat het ter 1 e f] verhoging van de feestvreugde alleen maar vert, gunstig was als de chauffeurs nog even bleven en haalde, van de telefoon wegrennend de sleuteltjes uit het Icontactslot van de ammmJ vra ch twagen. De bijrijder ^^ipakte daarop e$n zware moker en probeerde de ne mei verdachte duidelijk te 20.ooimaken dat hij in geval de ensejsleuteltjes niet ao®fsionmiddelijk werden S 23teruggegeven wat heiwerk 55 Nwszou gaan verrichten op het hoofd van verdachte. I Deze besloot toen de I s^eute^Jes maar weer jazz. I ^rugte geven. Inmiddels Nacht) was de politie echter it. 5.03 gearriveerd en kon het I gereedschap weer worden opgeborgen. Verkeersschout Van Ham had geen goed woord over voor beide partijen. „Volgens mij was er geen (S) jpprake van een aanrijding eld en maar voelde u zich Mi gewoon letterlijken figuurlijk gepasseerd door die vrachtwagen. 9 b0$ Vervolgens bent u eigen trechter gaan spelen en VastJS levensgevaarlijk in de mfhet verkeer. Dat soort kunnen we niet gebruiken aldus de schout die voor verdachte en chauffeurs 75 gulden Het w^oete e>ste. Kantonrechter n. g.ooi Van Dijke zag meer d. 10.(1 schuld bij de latentiivrachwagenchauffeurs en |vonni'ste 75 voorde fhauffeurs, en 51 gulden ocondvoor de automobilist die imerati van plan leek in hoger °00 (9 - Leiden De Leidse ge meenteraad zal wellicht vol gende week in een brief aan minister-president Van Agt zijn bezorgdheid uitspreken- over het besluit van minis-, ter Pais (onderwijs en we tenschappen) om de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) uit te stellen. Minister Pais heeft deze beslissing verle den week met onbekende reden genomen en hiermee zowel bij het AZL als bij de gemeente de nodige ver ontwaardiging teweegge bracht. De gemeente heeft inmiddels een conceptbrief opgesteld en ter bekrachtiging aan de In een brief aan minister-president Van Agt raadsledengestuurd, waann het ongenoegen van de Leid se politici met deze beslis sing wordt verwoord. In de brief staat onder meer het volgende: „Wij achten een eventueel uitstel van de nieuwbouw van het AZL met het oog op de volksge zondheid in de Leidse regio en ook daarbuiten bepaald onaanvaardbaar. Bovendien kunnen daardoor onze ge meentelijke plannen met be trekking tot de ontwikkeling van de Leeuwenhoek wor den doorkruist Voorts mer ken wij nog op dat de nieuwbouw een welkome sti mulans voor de werkgele genheid in Leiden en om streken zal betekenen. In verband hiermede doen wij een dringend beroep op u, bij de definitieve besluitvor ming in de ministerraad ten aanzien van deze aangele genheid, het mogelijk te ma ken, dat de nieuwbouwplan- nen volgens het genoemde tijdschema plaats vinden. Leden van de Tweede Ka merfracties van D'66, CDA, PvdA, PPR en DS70 heb ben er overigens in schrifte lijke vragen aan minister Pais en aan staatssecretaris Veder-Smit van Volksge zondheid op aangedrongen dat de minister van Onder wijs en Wetenschappen me teen zijn opdracht intrekt, waarmee hij de voorberei dingen van de nieuwbouw van het Leidse AZL heeft stopgezet. De Tweede Ka merleden willen weten op grond waarvan de minister de beslissing tot stopzetting heeft genomen en hoe deze te rijmen is met het kabi netsbesluit van mei 1977, waarin na heroverweging het groene licht is gegeven. LEIDEN De vier linkse partijen uit de Leidse gemeenteraad (D'66, PSP, CPN en PPR) alsmede het CDA zijn van mening dat er in de bijstel lingsnota van het volkshuisvestings beleid 1978 door het college van b en w niet wordt ingegaan op de vraag welke verhouding tussen te bouwen huur- en koopwoningen het meest te gemoet komt aan de behoeften van de ingeschreven woningzoekenden. De vijf partijen zijn er daarom op ge brand„dat geen beslissing genomen mag worden over uitgifte van bouw grond in nieuwe grotere bouwlocaties voordat de raad zich heeft kunnen uitspreken over een nota van het col lege waarin wordt ingegaan op de meest doelmatige verdeling van huur- en koopwoningen in stadsuitbreiding- sgebieden". Een motie waaronder de signatuur van genoemde fracties prijkt en waar in bovenstaande wensen nog eens dui delijk op een rijtje werden gezet kon de goedkeuring van b en w gistera vond tijdens de raadsvergadering niet wegdragen. Ook de tijd speelde een rol in het marathondebat met betrek king tot de woningbouw in het Leiden van nü en van de tachtiger jaren. De Leeuwenhoek, Roomburg, de Stevens- hofjespolder, dat waren gisteren we derom de „hot items" waar de raad al kieskauwend een oordeel over uit moest spreken. Voor de een een culi naire beproeving, waarbij alleen de smaak van een eigen gemaakte saus in de vorm van een gepeperde motie nog wat hielp en voor weer een ander was het helemaal mosterd na de maal tijd. Voor de heer Ham (CDA) was dat laatste het geval. Voor de zoveel ste keer verweet hij wethouder Waal (ruimelijke ordening en openbare wer ken) te laat te zijn geweest met het uitwerken van bestemmingsplannen (o.a. de Leeuwenhoek), waardoor er dit jaar een terugval in de woningpro ductie valt te verwachten. „Er moet daarom haast gemaakt worden met de bouwplannen voor de Stevenshof', al dus de heer Ham. Een locatie waar volgens Waal rond 1983 de eerste wo ningen zouden kunnen verrijzen. Het CDA verwacht dat dit een paar jaar eerder zal moeten gebeuren om de op gelopen achterstand in de bouwpro ductie te kunnen vullen. De heren Hoekema (D'66), Beijen (PPR) en mevrouw Passchier (PSP) vinden daarentegen dat het bouwen in de Stevenshof nog wel wat kan wach ten totdat een aantal andere locaties in de stad bebouwd zijn met verder nog de aantekening dat de bouw in deze enorme polder als het zover is dan ook wel „noodzakelijk" moet zijn. De WD stemde hier in zoverre mee in, dat de Stevenshof in een „aaneen sluitende realisatie" van andere bouw plannen van woningen voorzien moet worden, echter met dien verstande dat in het midden moet blijven welke lo caties dat dan zouden zijn. De WD verruimde hiermee het begrip „open gaten" in de binnenstad tot „alle" in Leiden voorkomende bouwlocaties (in clusief Leeuwenhoek, Roomburg en Coebel), waarmee deze partij hoopt te kunnen voorkomen dat het college door het vastleggen van een bepaalde plek zich in de vingers zal snijden. De heer Elzenga van de WD zei hierover dat het college te weinig rekening houdt met tegenslagen in het geplande volkshuisvestingsbeleid en zich te veel vastprikt op de in de bijstellingsnota aangegeven volgorde van bouwen. De gemeenteraad geeft aanstaande woens dag een definitief oordeel over deze nota. Vogelwachter Van Krieken erelid Leidse dierenbescherming LEIDEN De afdeling Lelden van Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren nam gisteravond in restaurant Boer- haave afscheid van twee be stuursleden: de heer Van Krie ken en de heer L Harms. De heer Van Krieken Is dé man achter de Vogelwacht Rijnland. Als dank voor wat hl| voor de Leidse afdeling heeft gedaan werd hij tot erelid benoemd. De heer Van Krieken zal zijn be- langijke werk bij de Vogelwacht Rijnland gewoon voortzetten. De heer L. Harms is voorzitter van de Stichting Nieuw Leids Dierenasiel. Zijn drukke werk zaamheden voor onder meer deze stichting hebben hem ge noodzaakt af te treden als lid van de Leidse afdeling. Hij kreeg de medaille van verdien ste aangeboden als dank voor zijn werk in de afgelopen vier jaar voor de afdeling. Verder trad af het lid mevrouw E. Mittelmeyer. Herbenoemd werd de secretaresse, mevrouw C. C. Besjes-Straasheijm.Als nieuwe bestuursleden werden benoemd mej. De Koning, de heer J. F. Beekman en de advo caat mr. M. Teekens. Voorzitter J. Nieuwenhujzen wenste hen veel succes toe. Voorzitter J. Nieuwenhuizen bedankt de heer L. Harms (midden) voor zijn inzet voor de dierenbescherming. Rechts de heer J. van Krieken die tot erelid werd benoemd. LEIDEN De universiteitsraad heeft gisteravond ingestemd met het voorstel van het College van Bestuur, waarin het mandaat van de delegatie van de Leidse Universiteit naar de Academi sche Raad werd vastgesteld. De Acade mische Raad is het orgaan waar het definitieve advies wordt opgesteld voor eventuele studentenstops. Na dit advies neemt de minister de uiteinde lijke beslissing. Het belangrijkste onderdeel van het voorstel is het feit dat er een studen- stop voor rechten wordt bepleit op een hoogte van 840 eerstejaars. Dit zal ge beuren, behalve als er op korte termijn overeenstemming met de overige uni versiteiten kan worden bereikt om de •opnamecapaciteit van deze universitei ten te vergroten voor zover het verant woord is; opdat men een studenstop kan vermijden. Om dit streven te on dersteunen is de raad tevens bereid het voorstel te doen om voor de jaren 1979 en 1980 400.000,ter beschikking te stellen van de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Door dit voorstel zou men daar de opnamecapaciteit kunnen ver groten, die in Leiden niet meer te ver wezenlijken is. Dit uiteindelijk aangeno men voorstel is in overeenstemming met de beslissing die de faculteitsraad voor rechten afgelopen vrijdag heeft ge nomen. De kans dat een numerus fixus voor rechten voorkomen kan worden, moet echter niet al te hoog aangeslagen wor den; omdat de Academische Raad 30 maart ad zijn definitieve advies moet geven. Het is niet zo waarschijnlijk dat een eventuele oplossing in zo'n korte tijd gerealiseerd kan worden. Wat betreft de overige studierichtingen is het opvallend dat de universiteitsraad in tegenstelling tot het voorstel van het college van mening was dat een studen tenstop voor geschiedenis niet accepta bel was. De raad wil voor deze studie richting volstaan met een plaatsing scommissie. Hierbij valt wel op te mer ken dat de kans bijzonder klein is dat dit voorstel door de andere universitei ten zal worden overgenomen. Zodat het toch zeer goed mogelijk is dat er uitein delijk toch een stop komt voor geschie denis. De voorstellen van het college betref fende stops voor geneeskunde, farma cie, en biologie werden zonder meer overgenomen. Met betrekking tot richtingen als dier geneeskunde, tandheelkunde en geogra fie besloot men de mening van de an dere universiteiten te volgen. LEIDEN De universiteits raad heeft gisteravond bet zogenaamde Informatiesta tuut goedgekeurd. Dit statuut is een regeling waarin voor namelijk de bescherming van de privacy van het individu wordt vastgesteld. Deze wordt dan in het bijzonder beschermd tegen misbruik, dat gemaakt zou kunnen wor den van de informatiesyste men die op de universiteit gebruikt worden. Dit gevaar is niet denkbeeldig omdat er in een dergelijk systeem per soonsgegevens, tentamenresul taten en dergelijke verwerkt zitten. Behalve deze bescherming worden in dit statuut onder meer regelingen gegeven om trent het gebruik en beheer van het systeem. In dit sta tuut is echter niet alles uitge breid geregeld. Het heeft meer de functie van een kap stok, waaraan eventueel nade re regelingen kunnen worden opgehangen. Deze regeling is nog niet defi nitief. Het is mogelijk dat na de evaluatie, die binnen twee jaar moet plaatsvinden, wijzi gingen worden aangebracht Een scène uit „De taxichauffeur" Het Zwarte Theater uit Praag speelt op donderdag 29 maart ,£)e Taxichauffeur", gebaseerd op een verhaal van Jules Veme in de Leidse Schouwburg. Het Zwarte Thea ter bestaat uit 22 leden, die werken volgens het principe van het „Zwarte Kabinet". De voorstelling vindt plaats op een geheel zwart toneel dat op een zodanige manier wordt belicht dat alleen die acteurs, actrices en voorwer pen zichtbaar zijn die het verhaal uitbeelden. De overige medewerkers zijn in zwarte kleding onzichtbaar voor het publiek, maar nemen wel deel aan de actie op het toneel Op deze wijze kunnen fantastische, toverachtige effecten worden bereikt die overigens bedoeld zijn als middel tot verbeelding van het gegeven, het verhaal. De voorstelling begint om kwart over acht. A vondstudie Sociologie De Leidse universiteit organiseert voor diegenen die in de avonduren sociologie willen gaan studeren op don derdag 29 maart en 3 april voorlichtingsbijeenkomsten. De inhoud van de studie, de eisen die de faculteit voor toelating van het avondonderwijs stelt en de facUiteiten die de faculteit avondstudenten biedt, zullen aan de orde komen. De bijeenkomsten vinden plaats op bet So ciologisch Instituut, Stationsweg 242 (eerste verdieping) in Leiden. Poppenkeet Poppentheater „De Poppenkeet" treedt morgenmiddag op in het LAK-theater voor kinderen. Opgevoerd wordt „De Bobby Glitter show". De voorstelling begint om twee uur. De toegangsprijs voor kinderen is twee gulden en voor volwassenen vier gulden. Werkloosheid De PvdA-afdeling Leiden houdt vanavond een introduc tie-avond voor nieuwe leden in bet Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Nadat uit de doeken is gedaan boe de PvdA als organisatie werkt, volgt een lezing van Arie de Jong over de werkloosheidsproblematiek. Tijdens de bijeenkomst kan men zich ook opgeven voor een discus sieproject over werkloosheid en de economische crisis die vanaf begin april tot begin juni wordt gehouden. In kleine gespreksgrocpjes van circa tien personen komt men acht keer bijeen. Elke avond wordt een andere in valshoek van de economische problematiek op een een voudige manier besproken. De kosten van deelname be dragen tien gulden voor het studiemateriaal. Behalve tijdens de bijeenkomst van vanavond kunnen deelne mers zich telefonisch tot omstreeks 1 april melden bij Joop Schriever, tel. 144673, Lenie van Rijn, tel. 210707 of bij Peter Amoldy, tel. 140632. Vrouwenhuis Het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a vertoont mor genavond de film ,JHet bloed van de Condor" van regis seur Jorge Sanjines. De film laat zien hoe in een Bohvi- aans dorp vrouwen, zonder dat zij dat weten, worden ge steriliseerd. Wanneer de dorpsbewoners hier tegen in op stand komen, wordt een aantal van hun leiders gedood en één gewond. Maar ook deze sterft, omdat het zijn vrouw en broer niet gelukt bloed voor hem te kopen. De filmvoorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is driegulden. Pet met de Zet De regionale groep „Pet met de Zet" houdt zaterdag 21 april een open dag in „t Breehuys" aan de Breestraat 19. Op creatieve manier zullen deelnemers bezig zijn met de vraag wat er gebeurt als je met een zwakzinnige buiten de inrichting wil wonen. De dag wordt georgani seerd in samenwerking met toneelgroep Kwiebus uit Eindhoven, die ook bun programma Jdensen van het slechte soort" zullen uitvoeren. De open dag begint om Cla vecymbel-concert In de Lutherse kerk wordt donderdag 29 maart ter af sluiting van de serie concerten die deze winter zijn ge houden een clavecymbelconcert gegeven door Annie Blankenstein-Offenberg, die gedurende 14 jaar organiste van deze kerk was. Zij bespeelt dan een twee-manualig clavecymbel, in 1977 gebouwd door haar echtgenoot, de vroegere Pieterskerk- organist Adriaan Blankenstein. De toonhoogte is, zoals in de 18e eeuwse kamermuziek ge bruikelijk was, lager (ongeveer een halve toon) dan te genwoordig en bet instrument wordt gestemd volgens een van de toen toegepaste ongelijkzwevende" stemmin gen. Medewerking aan dit concert verleent Betteke van den Berg-Groot Zij bespeelt een viola da gamba van David Rubio naar een in 1720 in Parijs gebouwde gam ba. Op het programma staan werken van Couperin, Ma rin Marais en Bach. Voor belangstellenden is er na bet concert gelegenheid nader met de instrumentalisten ken nis te maken. Het concert begint om half negen. De toe gang is gratis. ALDUS DIERENBESCHERMING IN BRIEF AAN GEMEENTEBESTUUR LEIDEN De afdeling Lei den van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren heeft de Leidse ge meenteraad in een brief afge raden om subsidie te verle nen aan de Leidse Dieren hulpdienst. De afdeling Leiden is het na melijk niet eens met de werk wijze van de Dierenhulp dienst. „De Dierenhulpdienst van de heer Raymakers werkt alleen voor haar eigen dona teurs, en rijdt bovendien al leen voor de door haar be voorrechte dierenartsen. Niet- donateurs worden doorverwe zen naar de dierenbescher ming. Tenzij de heer Rayma- kers zijn houding wijzigt moe ten we u afraden subsidie te verlenen", aldus de afdeling Leiden, die er op wijst dat gemeenschapsgelden niet zou den moeten worden benut voor instanties die alleen een betalend gedeelte van die ge meenschap te hulp schieten. De Leidse afdeling heeft in middels een andere firma (Hollebeek) in de arm geno men voor het vervoer van zie ke en gewonde dieren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3