ZWARTKRUIS WACHT O Openhartig gesprek Oranje Jong Oranje springplank voor Wim Woudsma PLANNEN VOOR NIEUWE EINDHOVENSE IJSBAAN Wim Rijsbergen naar Cosmos WISSE NIET MEE MET AMATEURTEAM PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MAART 1979 PAGINA 13 DEN HAAG Het Nederlands amateur-voetbalelftal is giste ren zonder verdediger Wim Wisse (RKC) vertrokken naar Al- meria, waar morgen de wedstrijd voor het voor-Olympisch toernooi tegen Spanje wordt gespeeld. Wisse liep zondag in de competitiewedstrijd tegen Limburgia een lichte hersenschudding op. In zijn plaats is Stinus Haan van Bennekom meegereisd naar Spanje. De wedstrijd België—Nederland, voor de voorronden van het Olympisch voetbalkampioenschap, die is vastgesteld op 25 april, zal in Luik worden gespeeld. Filer wil meer geld van Jum pers (Van onze basketbalmedewer- plaats vond tussen de leiding ker) van Jumpers, sponsor Van DEN HAAG De Ameri- Haaien en de twee spelers, kaan Phil Filer zal niet uit- De onderhandelingen met Fi komen in de playoffs voor de Ier (die per 1 april gaat spe- Haagse eerste divisie basket- len voor het door Europa balvereniging Tekkels Jum- trekkende team van McGre- pers. Hij vroeg van Jumpers gor) liepen vast. meer geld voor de wedstrij- Dat Jones wel meespeelt is den in de na-competitie. ook te danken aan het feit dat de Nederlandse boksbond Ook de tweede Amerikaan het uit het veld sturen van de Geoffrey Jones verlangde Amerikaan tijdens de wed- meer inkomsten, maar hij strijd tegen BV Hoofddorp kwam terug op zijn eisen in slechts bestrafte met een een gesprek dat gisteravond voorwaardelijke schorsing. EINDHOVEN Een gemeentelijk projectteam heeft plannen ontwikkeld voor een nieuwe kunstijsbaan in Eindhoven. Ge dacht wordt aan de bouw van een ijshal met een baan van dertig bij zestig meter en een toeschouwerscapaciteit van 4.000 zitplaatsen. Bovendien zou naast de 400 meter buiten baan nog eens een openlucht krabbelbaan eveneens van der tig bij zestig meter moeten worden aangelegd. Met dit alles is bijna 17.600.000 gulden gemoeid. De Eindhovense gemeente raad zal er zich nog over moeten uitspreken. In de nacht van 1 op 2 september vorig jaar brandde de overdekte kunstijsbaan in Eindhoven geheel af. Daarbij ont stond een schade van ongeveer 6,5 miljoen gulden. Omdat de machinekamer gespaard bleef kon de 400 meter buitenbaan weer vrij snel in gebruik worden genomen. Er wordt nu naar' gestreefd om voor het begin van het volgend seizoen tenminste ook te kunnen beschikken over een van de twee aan te leggen ijsvloeren van dertig bij zestig meter. Van de nieuwe kunstijsbaan moeten jaarlijks 400.000 mensen gebruik kunnen maken. In de ijshal zouden in de zomermaan den alternatieve activiteiten zoals tentoonstellingen en culturele manifestaties kunnen worden gehouden. De plannen zijn zoda nig opgesteld dat een gefaseerde uitvoering mogelijk is. Damstrijd in twee steden DEN HAAG De strijd om aannet (Amsterdam), Johan het Nederlands kampioen- de Boer (Amsterdam), Gerrit schap dammen zal dit jaar Boom (Almelo), John van de op twee plaatsen worden ge- Borst (Hoensbroek), Evert houden. Van 8 t/m 14 april Bronstring (Leiden), Rob vinden de wedstrijden in Ze- Clerc (Amsterdam), Jos Hooij- venaar plaats, van 16 t/m 21 berg (Amsterdam), Hans Jan- april is de voortzetting in sen (Leeuwarden). Jan de Soesterberg. Ruiter (Deventer), Jos Stokkel Naast titelhouder Frank Drost (Hoogezand), Jannes van der (Franeker) spelen: Bart van Wal (Groningen) en Harm Aalten (Huissen), Johan Basti- Wiersma (Leeuwarden). Kritiek Wim Jansen leidraad bij zinvolle discussie BASTIA Wim Rijsbergen, de voorstopper van het Ne derlands elftal dat in 1974 en 1978 tweede werd in het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal, zal zich in de loop van de volgende week naar New York begeven om een contract te tekenen met de New York Cosmos. Momenteel speelt Rijsbergen bij de Franse eerste-divisie- club Bastia, waar hij nog een contract van twee jaar heeft Wim Rijsbergen. 'im Jansen, de initiatiefnemer van het openhartige gesprek dat Oranje-selectie in Zeist had. ZEIST De Oranjeselectie heeft verbaal afgerekend met de nederlagen in de oefenduels tegen West-Duitsland en Italië. De aanzet die aanvoerder Wim Jansen onmiddellijk na de in terland tegen Italië gaf om eens met de gehele selectie hardop van gedachten te wisselen over het Nederlands topvoetbal, heeft gisteren in de Zeister bos sen gestalte gekregen. Met als forumvoorzitter bondscoach Jan Zwartkruis werd de kritiek die Wim Jansen in kranteninter views geventileerd had door de gehele groep uitgebreid doorge praat. Zwartkruis: „Er is goed en openhartig gepraat. Ik ben blij dat Jansen als aanvoerder de selectie aan het denken heeft gezet. Van een ruziesfeer was geen sprake. Integendeel zelfs: als volwassen profs heeft de groep gereageerd op de kri tiek van Jansen. En wel in die mate dat het gesprek ons alle maal goed heeft gedaan. Met het oog op de toekomst was dat een belangrijke bijeenkomst, waar we met z'n allen veel aan gehad hebben". Direct na de beschamende afgang in het Italiaanse San Siro-stadion ver kondigde Wim Jansen dat het de hoogste tijd werd dat de selectie- groep van het Nederlands elftal eens keihard de waarheid verteld zou worden. Jansen deed dat ook door zonder veel omhaal van woorden de instelling van vooral de jongere Oranjeklanten te hekelen. Dat facet vormde ook het belangrijkste uit gangspunt van het gesprek dat Zwartkruis op het KNVB-sportcen- trum te Zeist met de spelers van het Nederlands elftal had. Zwartkruis: „Het mentaliteitsverschil tussen de ouderen en de jongeren stond centraal. Niemand, ook Jansen niet, ontkent dat de jongere spelers er echt wel een houtje van kunnen. Alleen aan de discipline ontbreekt nogal eens het een en ander. Vooral in die oefenduels. Zelf ben ik ook geen voorstander van dergelijke wedstrijden, maar je moet er nu eenmaal mee leren leven. Ook de jongere garde. Het probleem met de jeugd is dat zij meer willen doen dan zij kunnen. De kortsluiting ligt bij het woord „discipline". In moei lijke situaties kan de jeugd niet so ber genoeg spelen. Daar heeft Jan sen de groep op gewezen. En te recht". Wim Jansen zelf wenste gisteren nauwelijks in te gaan op het ge sprek dat eerder op de dag op het sportcentrum werd gehouden. „Zo veel heb ik niet gezegd", grinnikte de Feijenoorder. „Zwartkruis had wat krantenverhalen op de kop ge tikt en citeerde me daaruit. Dat was eigenlijk mijn inbreng". Ontevreden over het verloop van de discussie was Jansen overigens niet. „Verre van dat", oordeelde hij. „Je moet natuurlijk afwachten wat de resulta ten zijn maar ik zou het wel ver helderend durven noemen. Het was van mijn kant ook positieve kritiek. Echt met de bedoeling dat we er wijzer van zouden worden". Eerlijk Dat is inderdaad gebeurd, want nie mand van de jonge garde voelde zich door Wim Jansen dermate aan gesproken dat tijdens het onder houd van een gespannen sfeer spra ke was. Woordvoerder Kees Kist: „Alles is eens lekker op een rijtje gezet. Eerlijk en openhartig, zonder ruzie te maken". De internationals zijn er na het ge sprek van doordrongen dat het twee keer achtereen veroveren van het zilver tijdens het wereldkampioen schap voetbal verplichtingen met zich meebrengt. „Ook in vriend schappelijke wedstrijden", zoals Zwartkruis beaamde. Dwars door die discussie liep uiteraard de terug lopende kwaliteit van het Nederland se topvoetbal. Zwartkruis: We kunnen er bijna niet meer onderuit om dat toe te geven. We moeten er kennen dat we in een neergang zit ten. Alleen met keihard werken is die tegen te gaan. Dat zal ons pa rool de komende tijd moeten wor den. Op die manier moeten presta ties afgedwongen worden. Vergeet niet dat we in de voorronden van het Europees landenkampioenschap voorlopig zes punten uit drie inter lands hebben. Zo slecht gaat het dus ook weer niet. We zullen er al leen keihard voor moeten knokken. De bereidheid daartoe heb ik in dat gesprek geproefd. En dat is een be langrijk winstpunt". ROB HARTOG EVENTER De nederlagen tegen West- IÜ tsland (3-1) en Italië (3-6) hebben de öiingen bij velen versterkt, dat Oranje na *ee plaatsen bij de afgelopen wereldkampi- «nschappen een sublieme voetbalgeneratie A het verliezen is. De periode Cruijff-Krol kt definitief zijn einde te naderen. Dat is ets nieuws, ook bondscoach Jan Zwartkruis eeft dat zien aankomen. Hij maakte bij het etste WK in Argentinië naam door de jeugd tends, Poortvliet, Wildschut) een kans te even. Logisch ook dat de onwikkeling van mg Oranje (tot en met 21 jaar) zijn grote mdacht heeft. e inderhaast vastgestelde interland tussen •ig Oranje en Jong Denemarken, vanavond Maastricht, geeft nogmaals de goede bedoe- Jgen aan van de technische directie van de «VB. Bovendien heeft Zwartkruis als voor- mlig trainer van het militaire team het voor al de problematiek van deze leeftijdsgroep h/na aan te voelen. Hij kent van de meesten e kwaliteiten en de mentaliteit uit eigen er- aring. 10 ook van Wim Woudsma. de middenvelder van Go Ahead Eagles en al twee jaar speler en aanvoerder van Jong Oranje. „Het voor deel om bij Zwartkruis in het militaire team te voetballen is dat je jezelf in de schijnwer pers kunt spelen. Nu hij bondscoach is heb je daar natuurlijk alle belang bij." Woudsma deelt overigens niet de mening, dat de jongere generatie minder zou zijn dan de voorgaande. „Het is pure onzin. Valke, Metgod, Wildschut, Brands, Poortvliet, Koster, het zijn allemaal jonge jongens. Vertel mij maar eens wanneer zo'n grote groep jeugd op zo'n jonge leeftijd zich al bij de Nederlandse selectie heeft ge meld. Ik vind dat we relatief een goede jeugd hebben". „Maar", gaat Woudsma verder, „het is vaak een kwestie van mentaliteit Als ik naar het militaire team kijk, verbaas ik me over de houding van sommigen. Die maken er vaak een potje van. Onbegrijpelijk. Je traint met de bondscoach van het Nederlands elftal. Voor hem moet je je toch uit de naad lopen. Het voetbal van vandaag trekt een grote wissel op het karakter. Er wordt nu minder mooi ge speeld dan vroeger. Tegenwoordig moet je keihard kunnen knallen, anders red je het niet" „Vroeger was je dolblij met een contract van 6000 gulden. Nu is een A-contract al snel 30.000 gulden. Maar een voetbalwet blijft over eind: alleen de sterren redden het" Toch heeft de 21-jarige Deventer middenvel der ook af en toe zijn bedenkingen over de manier waarop Jong Oranje gecoached wordt In de eerste kwalificatiewedstrijd om de Euro pa Cup tegen de Oostduitse jeugd moest Woudsma bij absentie van Johnny Metgod li bero spelen. „Een week eerder had ik onder Zwartkruis in de militaire interland tegen Al gerije voor het eerst van mijn leven op die plaats gespeeld. Na een helft werd ik al uit het veld gehaald, omdat het te slecht ging. En dan komt het merkwaardig over als je dan toch in zo'n belangrijke wedstrijd op die plaats wordt opgesteld." Oranje ging destijds in Rostock mede door hete zwakke spel van het centrale duo (met clubgenoot Lodeweges) met 2—0 ten onder. „Ik hoop nooit meer op die plaats te spelen", verzucht Woudsma. Anderzijds is hij prof genoeg om. positief te reageren als er opnieuw een beroep op hem wordt gedaan om laatste verdediger te spelen. „Want", zo zegt hij, „op Metgod van AZ'67 na is er niemand in onze leeftijdsklasse te vinden die bij zijn club libéro speelt De clubleidin gen kiezen voor die plaats veelal spelers met ervaring en routine." De in Nijverdal wonende Woudsma maakt momenteel met de Eagles een uitstekende periode door. „We spelen lek ker aanvallend voetbal. Dat is een hele ver lichting na het degradatievoetbal, dat we de afgelopen seizoenen hebben moeten spelen. Ik geloof dat de voetballers tegen een trainer op moeten kijken. Er moet discipline zijn. Wat dat betreft zouden de touwtjes bij Jong Oran je ook wel iets strakker aangehaald kunnen worden. Assistent-bondscoach Ger Blok bege leidt deze groep nu alweer zo'n vier jaar. On willekeurig raak je met sommige spelers té vertrouwd. Dat komt een objectieve doorstro ming niet ten goede. Maar voor de rest bevalt 't me uitstekend." Voor Woudsma is Jong Oranje een spring plank naar de top van het nationale voetbal, zegt hij: „Over een half jaar ben ik 22. Dus nu moet ik het maken. Dat is het enige doel dat ik momenteel voor ogen heb." ZEIST Jan Zwartkruis heeft nog geen beslissing genomen. De bondscoach van het Nederlands elftal durft het nog niet aan de namen van de elf spelers prijs te geven die morge navond in Eindhoven via een overwin ning op Zwitserland verder moeten werken aan het bereiken van de ein dronden van het Europees landenkam pioenschap volgend jaar in Italië. Begrip voor Zwartkruis is er echter wel. Het pad van de bondscoach gaat niet bepaald over rozen sinds hij defini tief de macht heeft overgenomen van Ernst Happel. Nog geen enkele keer heeft de legerofficier zijn sterkste for matie het veld in kunnen sturen omdat er steeds opnieuw hetzij afmeldingen, hetzij blessures waren die dat verhin derden. Ook met het oog op de confrontatie met de Zwitsers heeft Zwartkruis het weer allerminst gemakkelijk. Twee belangrijke steunpilaren, Ajacied Ruud Krol en Anderlechtspeler Ruud Geels, zijn immers door blessures niet be schikbaar, terwijl ook Krol's vervanger, de PSV'er Adri van Kraaij, nog in de lappenmand zit. Zwartkruis moet daarom andermaal ex perimenteren. Zal opnieuw een of mis schien zelfs wel meer noodgrepen toe moeten passen om een redelijke forma tie het veld in te krijgen. Geen eenvou dige taak. Temeer niet omdat op dit moment nog hoogst onzeker is of Johan Neeskens mee kan spelen. De vedette van Barcelona arriveerde gisteren niet zoals de rest van de selectie in Zeist omdat hij de aansluiting vanuit Spanje miste. Pas in de loop van vandaag komt hij in Zeist aan. In welke conditie is voor Zwartkruis en bondsarts Frits Kessel de grote vraag, want al maan denlang wordt Neeskens door blessures geteisterd. Zwartkruis: „Ik hoop dat we op Nees kens kunnen rekenen, maar vast staat dat allerminst. Zondagavond heeft hij nog gespeeld. We weten alleen niet of hij fit is/ Dat moet je met Neeskens toch maar afwachten. Daarom ook kan ik nu nog geen speelplan maken. Pas als Neeskens door onze dokter is onder zocht kan ik aan het werk gaan". Voorkeur Veel mogelijkheden heeft ZXwartkruis overigens niet. De bondscoach liet wel doorschemeren dat hij het indien Nees kens speelt niet aandurft John Metgod de plaats van laatste man toe te bede len. Zijn voorkeur gaat duidelijk uit naar Wim Jansen als ausputzer. Zwartkruis: „Veel kan ik daar nog niet over zeggen. Ik kies inderdaad liever voor routine. Met de spelers zelf heb ik dit echter nog niet doorgesproken". En Wim Jansen: „Het zou niet zo onlogisch zijn als ik laatste man werd. Heb ik wel meer gespeeld. Niet in het Neder lands elftal, wel bij Feijenoord. Mij maakt het allemaal niet zo veel uit Zwartkruis moet doen wat hij voor het elftal het beste acht". Jan Zwartkruis ziet het duel tegen Zwitserland vooral in relatie met het zware karwei begin mei tegen Polen in Katowice. „Daarom wil ik niet al te veel experimenteren,,, verklapte Zwart kruis. „Ik vrees dat Krol er ook tegen Polen nog niet bij zal zijn. Dat is ten Debutant in de selectie Jan Peters (Feyenoord) houdt de bal hoog achter de rug van Jan Zwartkruis. minste mijn indruk na een gesprek dat ik met Ajax' dokter Rolink heb gehad. Mede daarom wil ik tegen Zwitserland hetzelfde verdedigingskoppel laten spe len als straks tegen Polen. En omdat die interland erg zwaar wordt, kies ik- toch voor routine. Misschien een onjuis te keuze, maar dat zien we wel na de komende twee interlands". Opm.erkingen die er op wijzen dat Zwartkruis niet JVIetgod, maar Jansen als laatste man kiest. Daarmee uiter aard een vacature achterlatend op het middenveld, waar normaal gesproken Neeskens, Jansen en Willy van de Kerkhof het meeste aanspraak kunnen maken op een plaats in de basis. Schuift Jansen naar achteren dan heeft ^Zwartkruis (indien Neeskens speelt) de keuze tussen Jan Peters en John Met god, beiden van AZ'67. Zwartkruis zelf daarover: „Het is nog te vroeg om daarover te praten. Eerst moet Neeskens hier zijn. Vervolgens spelen we nog een partijtje tegen de amateurclub Unitas en pas dan ga ik de namen invullen. Ik wil op dit mo ment geen valse verwachtingen wekken bij sommige spelers. Ook voel ik er niets voor nu uitspraken te doen die la ter misschien weer herroepen moeten worden omdat de planning anders uit pakt dan gedacht". Problemen Problemen dus nog voor Jan Zwart kruis. Erg gebukt lijkt hij er niet on der te gaan. „Ik ben blij met dat ge sprek van vanmorgen. Iedereen weet dat ik een voorstander ben van kei hard werken en knokken. Persoonlijk initiatief vind ik best, maar wel zolang dat niet ten koste gaat van het collec tief. Die gedachte is helemaal doorge praat met de groep. En voor zover ik dat kan taxeren is die goed overgeko men". Daarom behoud ik mijn vertrouwen. Het zal ongetwijfeld zwaar worden, maar mogelijkheden zijn er toch wel, dacht ik. Vooral nu de afgang van Düs- seldorf en Milaan in de groep helemaal uitgepraat is". ROB HARTOG

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13