Van der Klaauw pleit voor meer uitreisvisa in Roemenie ^Dick Verkijk 4n Boekarest vastgehouden Informatieschandaal drijft Zuidafrikaanse regering in het nauw IV. ran Agt tot CDU: v-uitzending )eledigend voor Kohl Belgische kabinetscrisis naar oplossing VOOR TROUWLUSTIGE ROEMENEN )EGANDESE BALLINGEN 5 N BE VRUDINGSFRONT v Kreisky: Wiesenthal hanteert maffia- methoden Li verhoging landbouwprijzen Benelux voor lichte Sofia Loren in Londen De Italiaanse filmster Sophia Loren in een grote zaak in Londen, waar zij persoonlijk verscheen om voor de liefhebbers haar handtekening te zet ten in het door haar geschreven boek „Sophia, Living and Loving", De animo was zo groot dat Sophia op een gegeven moment ijlings de benen moest nemen, om niet onder de voet te worden gelopen. 3UITENLAND iOEKAREST De Nederlandse journalist ick Verkijk (49), die deze week voor de OS-radio minister Van der Klaauw van uitenlandse Zaken vergezelt op zijn reis aar Roemenië en Bulgarije, heeft gisteren :durende anderhalf uur in een politiebureau Boekarest vast gezeten. èrkijk wilde een persoonlijk bezoek brengen een leidende figuur van het comité ter trdediging van de godsdienstige rechten in •menië, Pavel Nicolescu. Toen Verkijk in straat arriveerde, zag hij er een auto staan iet twee mannen erin. Hij belde op het opge- jven adres aan, maar trof de man die hij weken wilde daar niet aan. Deze was, zo erd door zijn huisgenoten verteld, zondag aar de politie gebracht Hij zou met arresta- e bedreigd zijn. Ie twee mannen, die in de wachtende auto aten. bleken politiemensen te zijn. Ze namen under enige verklaring Verkijk's paspoort af ri vroegen hem mee te gaan. Het doel van de orte autotocht bleek het politiebureau te zijn, 'aar Verkijk na anderhalf uur werd vrijgela- •n. Op de vraag van Verkijk waaraan hij dit erbiijf op het politiebureau te „danken" had, Teeg hij ten antwoord dat er in de straat aar hij was geweest een „probleem" was. ok kreeg Verkijk het dringende advies om ie straat niet meer te betreden. Hij ontving jn paspoort daarop terug. LEIDSE COURANT/ DINSDAG 27 MAART 1979 PAGINA 11 PAGINA OHANNESBURG (AFP, Rtr.) - Bet lluldergateschandaal" heeft het Afrika ir nationalisme in zijn ernstigste inter- crisis gestort in de 31 jaar dat de asionale Partij het Zuidafrikaanse po- tieke toneel domineert. Tegen de kri ek op de apartheidspolitiek door de Engelstalige oppositie, de zwarte natio- alisten en het buitenland vertoont het amp van de Afrikaners (afstammelin- van Nederlandse kolonisten) door- tans een gesloten front. Maar „Mulder- ïte" heeft tot een interne vertrouwens crisis geleid. Over en weer uiten de Af rikaner voormannen ernstige beschuldi gingen, en maken ze elkaar voor leuge naar uit Leiders van de Engelstalige oppositie in het parlement, de progressieve federale partij en de partij voor de nieuwe repu bliek, dringen aan op afzetting van presi dent Vorster, het aftreden van de rege- ring-Botha en het uitschrijven van nieu we verkiezingen. De oppositieleiders zul len een petitie indienen waarin wordt verzocht om benoeming van een parle mentaire commissie, die het gedrag van de president moet onderzoeken. Op grond van de uitslag van dat onderzoek zou het parlement kunnen besluiten Vor ster uit zijn ambt te zetten. Maar het parlement hoeft de petitie pas in behandeling te nemen als er 30 hand tekeningen onder staan. De oppositie be zet slechts 27 zetels in het parlement, waar de regeringspartij een overweldi gende meerderheid heeft. Niettemin hoopt de oppositie op enkele overlopers uit het regeringskamp. De politieke positie van premier Pieter Botha lijkt directer in gevaar. Hij heefi zelf steeds gezegd dat de regering zal af treden en nieuwe verkiezingken zal uit schrijven als wordt bewezen dat een lid van het kabinet direct betrokken is ge weest bij de affaire van de geheime fondsen van het ministerie van voorlich ting. Ex-minister van voorlichting Connie Mul der, een van de hoofdrolspelers in het schandaal, heeft zondag zijn stilzwijgen doorbroken met de beschuldiging dat ex- premier Vorster, nu president, en minis ter van financiën Owen Horwoord al ja ren op de hoogte waren van een van de meest omstreden geheime projecten: het gebruik van vele miljoenen guldens aan overheidsgelden voor de oprichting van een regeringsgezinde, Engelstalige krant, The Citizen. Het voormalige hoofd van de veiligheids dienst, generaal Hendrik van den Berg, heeft bevestigd dat Vorster al in het voorbereidende stadium, in 1975. op de hoogte was. Niettemin herhaalde Vorster zondagavond dat hij pas in 1977 was in gelicht. Voorts zijn miljoenen uit de geheime fondsen besteed aan het „verkopen" van de apartheidspolitiek in het buitenland. Tot de projecten behoorde het financie ren van het weekblad To the Point, ge slaagde en mislukte pogingen om bladen in Europa en de Verenigde Staten op te kopen, en financiële bijdragen aan ver kiezingscampagnes van Amerikaanse po litici die de Zuidafrikaanse regering goed gezind zijn. Moezorewa wil nauwe banden met Zuid-Afrika (Van onze correspondent) DNN Op het algemene irtijcongres van de CDU in iel heeft minister-president an Agt als gastspreker gis ten kritiek geoefend op de /-uitzending van het Duitse DF uit Den Haag waar de indag herkozen voorzitter ■icdt1! 111 christen-democraten tlmut Kohl door een aantal ,p° ederlanders scherp was on dervraagd. an Agt noemde deze uitzen- /PPv^ing een belediging voor de tri „n !DU-voorzitter. Onder luide .c.Jv tejuichingen zei Van Agt in et Duits: „Mijn vriend, Herr ükvoe oktor Kohl, is daarin zeer ,v apper opgetreden". De mees- Nederlanders veroordelen deze manier van vragen stel len en de groep ondervragers was zeker niet representatief voor de Nederlanders, aldus de minister-president. Hij voegde eraan toe dat men een gast uit een bevriend land niet zo kan behandelen. Nog niet zo lang geleden had de minister-president tegen over een Duitse correspon dent in Den Haag het verwijt van Kohl dat hij uitsluitend met communisten en socialis ten zou zijn geconfronteerd een „oude bekende slogan" genoemd en gezegd dat wan neer iemand als Kohl in Ne derland zaken als radicalen- besuit, de Berufsverbote en oud-Nazi's verdedigt, toch op heftige reacties moet rekenen. VLAAMS FRONT UITEENGESPAT (Van onze correspondent) BRUSSEL Als de partijcongressen het komende weekeinde akkoord gaan met de oplossing voor de Belgische regeringscrisis, die gisteren door de diverse onderhandelaars werd goedge keurd, kan België eind volgende week een nieuwe regering hebben. Deze zal dan bestaan uit de Waal en Vlaamse socialisten en christen-democraten (PS, BSP, PSC en CVP) en het front der Francofonen in Brussel, FDF. Deze vijf partners van de oude coali tie hebben gisteren namelijk hun ja woord gegeven aan kabinetsformateur Paul Vander Boeynants, die een mini maal staatshervormingsplan heeft voorgesteld en twee nota's voor de oplossing van de sociaal-economische problemen, waarover vandaag onder handelingen zullen beginnen tussen de nieuwe regeringspartijen. De kans dat die onderhandelingen sla gen wordt algemeen in België hoog aangeslagen, nu de Vlaamse taaipartij, de Volksunie, voor de eer heeft be dankt De nieuwe doorbraak in de Belgische regeringscrisis is mogelijk geworden doordat met veel tam tam het Vlaamse front van christen-demo craten, socialisten en Volksunie uiteen is gespat. Tot nog toe hadden de Vlaamse CVP en BSP gesteld dat geen nieuwe regering in België kon worden gevormd met het Brusselse FDF en zonder de Volksunie. Gisteren echter slikten de Vlaamse christen-de mocraten en socialisten deze voor waarde in omdat de franstalige par tijen aan alle essentiële Vlaamse eisen inzake de staatshervorming zouden zijn tegemoet gekomen. Achteraf bleek deze verklaring echter niet juist. Want de grote lijnen van de staatshervorming moeten nu door het parlement worden uitgewerkt, zoals de positie van de gewestregeringen èn hun financiële middelen. De positie van de toekomstige, door Franstalige overheerste Brusselse gewestregering zal wel tijdens de komende regering sonderhandelingen worden geregeld. Ook is nog niets bepaald omtrent de positie van Brussel en de randgemeen ten. De Vlaamse socialistenleider Ka- rel van Miert zei gisteravond dat zijn partij door de knieen was gegaan over de regeringsdeelname met het FIJF en zonder de Volksunie omdat zijn partij op het inhoudelijke vlak genoegdoe ning had gekregen. CVP-voorzitter Wilfried Martens liet zich in gelijke termen uit Het wegblijven van de Vlaamse Volk sunie betekent echter, dat er (als de regeringsondt-rhandelingen slagen) drie Franstalige partijen en twee Neder landstalige in de regering zullen zijn vertegenwoordigd. Het is de vraag wat de diverse partijcongressen aanstaan de weekeinde zullen doen. 'AIR O BI Oegandese ballingen hebben gis- dele eren officieel de oprichting aangekondigd an een „Oegandees Nationaal Bevrijdings- iinaront>'' d*4 president Idi Amin van Oeganda wet afzetten. jw a /rijsta lij hebben een communique uitgegeven, waar- iak v° n werd verklaard dat alle onderlinge verschil- /jp en overwonnen zijn. Ook werd de formering ekend gemaakt van een uitvoerende raad, 20 kai e[f leden, die Oeganda na de val van Z55 Imin gedurende twee jaar zal regeren. Voor- iden, itter van deze raad is Yusufu Lulu, een ze stigjarige academicus. De raad telt leden van allerlei politieke kleur, van aanhangers van de oude monarchie tot leden van uiterst links, onder anderen kolonel Tito Okello, die voor de staatsgreep van Amin in 1971 de lei ding had over een legereenheid. Hij voert ook het bevel over de strijdkrachten van het Oe gandees Nationaal Front De voormalige presi dent van Oeganda, Milton Obote, die lang werd beschouwd als de leider van de ballin gen, komt echter niet op de ledenlijst van de raad voor. Het Afrikaanse persbureau meldde dat Yusufu Lulu zich binnenkort in Masaka, 120 kilometer ten zuidwesten van de Oegande se hoofdstad Kampala, zal vestigen. 3913. IENEN (AFP) De Oostenrijkse kanselier öTr^0 Kre sky heeft gisteren te Wenen op- on»er "euw kritiek geuit op Simon Wiesenthal, di- )rv ecteur van het Joods Documentatiecentrum, __.it toor te zeggen dat diens activiteiten blijk ga- te lefetven van een „ideologie, die omgekeerd corres- rden ^ondeert met het nazisme". wj verweet hem ook „methoden analoog aan die van de maffia" te gebruiken. Kreisky heeft zijn verklaringen afgelegd in de loop van het proces tegen Peter Michael Lingens, hoofdredacteur van het Oostenrijkse weekblad „Profil", die gisteren tot een boete van 2.000 gulden veroordeeld is wegens smaad jegens de kanselier. Lingens had Kreisky verweten, „opportunistisch", „amo reel" en „onwaardig" te zijn. SALISBURY (Reuter-UPI) Bisschop Abel Moezorewa, van wie wordt verwacht dat hij bij de aanstaande verkie zingen in Rhodesië als over winnaar uit de bus komt, heeft gisteren verklaard dat hij een pragmatisch econo misch beleid wil voeren en de nauwe economische ban den met Zuid-Afrika wil handhaven. De bisschop, een van de zwarte leden van de Rhodesi- sche overgangsregering, zei in een interview voor de Rhode-, sische televisie dat zijn land het voorbeeld van Malawi zal volgen, wiens economische ontwikkeling baat vindt bij nauwe handelsbetrekkingen met Zuid-Afrika. Leden van de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid hebben kritiek ge leverd op Malawi vanwege deze banden. Bankschandaal in Italië ROME (AP) Topfunctiona rissen van de Italiaanse cen trale bank hebben gisteren gestaakt uit protest tegen de arrestatie van de plaatsver vangend president-directeur en beschuldigingen tegen de president-directeur van de bank naar aanleiding van een omstreden krediet-schandaal Mario Sarcinelli, de tweede man in de bank, werd zater dag gearresteerd en ervan be schuldigd dat de resultaten van een bankonderzoek naar de twijfelachtige kredieten, die tegen zeer lage rente aan het noodlijdende chemische bedrijf „Sir" verleend werden niet aan gerechtelijke functio narissen bekend waren ge maakt (Van onze speciale verslaggever Evert Mathies) BOEKAREST De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft gisteravond met zijn Roemeense collega Andrei gesproken over de nu ongeveer 25 be kende gevallen van verzoeken om uitreisvisa van Roemenen, die hier een Nederlandse of Nederlander hebben ontmoet, met wie ze wil len trouwen. Ze krijgen hun uitreisvisum ui termate moeilijk, waardoor hun huwelijk moet wachten. Er is één geval bekend waar bij al vijf jaar op zo'n visum wordt gewacht In Nederland is in dit verband een „club van Roemenië-slachtoffers" opgericht. Vorig jaar zijn bijna 50 uitreisvisa naar Nederland ver strekt, maar dat zijn er lang niet voldoende. Het is ook wat andere Westeuropese landen betreft min of meer gebruikelijk dat na een gesprek op hoog niveau door de Roemeense regering uitreisvisa worden gegeven. De Nederlandse minister heeft er zijn Roe meense ambtenoot gisteravond in een tafelre de op gewezen, dat de Nederlandse regering zeer groot belang hecht aan de aanpak van de problematiek van de mensenrechten in Eu ropa, een wezenlijk bestanddeel van de slotak te van de in 1975 in Helsinki gehouden confe rentie voor vrede en veiligheid in Europa. „Respect voor de mensenrechten en de funda mentele vrijheden is een essentiële bijdrage aan vrede en gerechtigheid", aldus Van der Klaauw. Een aantal Roemeense staatsburgers, die asiel In Frankrijk hebben gevraagd, betogen hier aan de voet van de Eiffeltoren in Parijs tegen de weigering van de Roemeense regering om gezinshereniging toe te staan. De meegevoerde slagzinnen laten aan duidelijkheid niets te wensen over: „Geef onze kinde ren terug" en „Een pas voor iedere Roemeen". Overdag hield Van der Klaauw urenlange be sprekingen met zijn Roemeense collega. In kringen rond de Nederlandse delegatie werd vernomen, dat de Roemeense minister een be langrijk deel van zijn gespreksbijdrage wijdde aan de noodzaak van ontwapening in Europa. De Roemeense regering vindt dat er een gede militariseerde zone moet komen tussen de beide blokken in Europa. Onder meer zal de troepensterkte aanzienlijk moeten afnemen; NAVO en Warschaupact zullen zich niet mo gen beperken tot maatregelen ter verminde ring van de kernbewapening. Andrei wees erop, dat het Roemeense voorstel tot instelling van een internationale ontwapeningsorganisa tie onder auspiciën van de Verenigde Naties veel gelijkenis vertoont met een voorstel dat de Nederlandse regering enige tijd geleden deed. Andrei beklemtoonde het Roemeense standpunt dat elk volk het recht heeft op on afhankelijkheid en het zelfstandig kiezen van eigen sociaal en politiek systeem. )ambreukbij Neurenberg Elke EURENBERG (DPA) -r- Een ém van de hoofdroute voor Rij n-Main-Donau-scheep- aart is gisteren bij Neuren- èrg-Katzwang in Beieren oor nog onbekende oorzaak P94ébroken. Volgens mededelin- ~9Tn van de politie stroomden anderhalf tot twee meter oge golven het centrum van g plaats binnen. in persoon is verdronken, IJS v" hkele huizen werden wegges poeld en andere stortten in. De autoriteiten hebben de noodtoestand uitgeroepen en' voorbereidingen getroffen voor de evacuatie van Katz- wang. Miljarden liters water zijn het dorp binnenges troomd. Aanvankelijk was het gat in de dam ongeveer tien meter, maar in korte tijd werd het ca. twee kilometer breed. Een politiewoordvoer der zei: „Van de auto's zijn alleen de daken nog te zien". VS-marinier Robert Gar wood, die destijds in Vietnam gedeserteerd is en naar de Vietkong is overgelopen, is na dertien jaar weer naar huis terug gekeerd. Links met zijn zus Sharon en rechts met zijn vader en zijn stief moeder. Hij zal nog voor de krijgsraad moeten ver schijnen. BRUSSEL (ANP) - Vijf EG-lidstaten, de drie Beneluxlanden, Duitsland en Frankrijk, zijn voorstanders van een lichte verhoging van de Europese landbouwprijzen in het komend sei zoen. De Beneluxlanden en Duitsland pleiten voor 2 pet. verhoging. Frankrijk wil 3 A 4 pet., maar voor granen, suiker en melk slechts 1.25 pet. Het Verenigd Koninkrijk wijst elke prijsverho ging radikaal af. Ierland wil een maximale prijsverhoging, Denemarken is het eens met het voorstel van Europees landcommissaris Gundelach de prijzen dit jaar te bevriezen en Italië stelt zich open voor de standpunten van zowel Gundelach als van zijn partnerlanden in de gemeenschap. Dat is in het kort de stand van zaken na een eerste „ronde" in de Euro pese landbouwprijs-marathon die gistermiddag in Brussel is begonnen. De Nederlandse bewindsman, mr. Van der Stee, die dit na afloop van dit eerste gesprek meedeelde, zei dat slechts een algemene dis cussie was gevoerd, waarbij nog niet over produkten gesproken is. Wel zijn ook stand punten bekend geworden over de door Gunde lach voorgestelde „strafheffing" op melkleve- ranties. Daarbij heeft, aldus Van der Stee, de Benelux een gecoördineerde positie ingenomen die er op neer komt dat voor leveranties van 0 tot 30.000 kg. melk slechts een heffing van 0.5 pet. (van de richtprijs voor melk) zou gel den en voor leveranties boven de 30.000 kg. per jaar 2 pet Twintig jaar lang is Meta de steun van de EG en gepropageerd door de EG het soort fami liebedrijven tot stand gekomen dat er 60 koeien op na houdt en dat jaarlijks zo'n 325.000 liter produceert Die bedrijven mogen zeker niet al te zeer gestraft wprden, aldus de Nederlandse minister in Brussel. Uit de discussie is gebleken dat Frankrijk een ander schema voorstaat. Dat land wenst voor leveranties van 0 tot 70.000 kg. melk slechts een heffing van 0.5 pet. Produkties boven de 70.000 en tot 200.000 kg. melk wil dit land „bestraft" zien met een heffing van 2 pet en produkties boven de 200.000 kg. met 3.5 pet. WASHINGTON (UPI-DPA) Een Boeing-747 van Pan American World Airways heeft gisteren op last van de Syrische luchtverkeersleiding een landing moeten maken op de luchthaven van Damas cus, omdat het toestel het Sy rische luchtruim zou hebben geschonden. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington dat dit bekendmaak te, maakte de Jumbo-jet een rechtstreekse vlucht van New York naar Dhachran in Saoe- di-Arabie, met 89 passagiers en een bemanning van 16 le den. De piloot moest bij de gedwongen tussenlanding daarvoor betalen. Na drie uur mocht hij met alle inzittenden zijn vlucht voortzetten. Miskraam bij vrouw Hoessein AMMAN (DPA) Koningin Noer al Hoessein van Jorda nië heeft in de derde maand van haar zwangerschap een miskraam gehad, als gevolg van een ziekte, zo heeft een hofarts in Amman gisteren medegedeeld. Koning Hoessein is vorig jaar in- het huwelijk getreden met Noer al Hoessein, die uit de Verenigde Staten afkomstig is, nadat zijn derde vrouw bij een helikopterongeluk om het leven was gekomen. Uit eer der huwelijken heeft Hoessein al zes kinderen. Panam-Jumbo gedwongen tot landing in Damascus

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11