SADAT TEKENT ZIJN DOODVONNIS Van der Klaauw voert pii AMIN INGESLOTEN OP LUCHTHAVEN ENTEBBE openhartig gesprek over mensenrechten Koerden krijgen eigen gouverneur Felle kritiek op vicepremier Deng Links boekt winst in Franse kantonnale verkiezingen Vorster vroegtijdig bij schandaal betrokken Syrische president Assad: 'aguBUITENLAND leidse courant MAANDAG 26 MAART 1979 PAGINA 7 die -Unie Dood aan Carter, Sadat en Begin luidt dit opschrift in Teheran, als Gefi protest tegen het vredesverdrag tussen Israël en Egypte, ijdens BIJ BEZOEK AAN ROEMENIË Assad tekent president Sadat van Egypte vanavond zijn politieke dood vonnis als hij zijn handtekening plaatst onder het vredesverdrag met Israël. Volgens Assad heeft Sadat, toen hij instemde met een vredesver drag met Israël de „waardigheid, be langen en beginselen van het Egypti sche volk en de Arabische volkeren verkwanseld". Deze volkeren zullen hem ter verantwoording roepen, aldus Assad. Over de Amerikaanse Midden- Oostenpolitiek zei Assad dat het er een is van „verdeel en heers". Koning Hoessein van Jordanië heeft in een interview met Newsweek over het vredesverdrag gezegd dat het de Arabieren het bos instuurt met niets. Hij is overtuigd van president Carters goede wil, zei hij, „maar de man is eenvoudig om de tuin geleid". Hij ver wacht dat Saoedi-Arabië zijn militaire hulp aan Egypte zal stopzetten, wat zal leiden tot nog meer spanning in de Saoedisch-Amerikaanse betrekkingen. Koning Chaled van Saoedi-Arabië heeft zich zaterdag achter de bijna dertig Arabische landen geschaard die zich verzetten tegen voortduring van het Israëlisch bestuur over Jeruzalem. Chaled heeft een telegram gezonden aan de conferentie van ministers die in Mekka heeft opgeroepen tot een heilige oorlog ter bevrijding van isla mitische heiligdommen in bezet Pales tina. Koning Chaled spreekt evenwel niet over een heilige oorlog. Koning Hoessein is vandaag naar Sy rië en Irak vertrokken voor besprekin gen over de situatie in het Midden- Oosten. In Damascus heeft in het wee keinde de Russsische minister Gromi- ko gesproken met PLO-leider Arafat en hem de steun aangeboden van de Sovjet-Unie. In de Syrische hoofdstad is ook een bomaanslag gepleegd op de Amerikaanse ambassade. De schade aan het gebouw is niet ernstig ge noemd. Tegenover de gezamenlijke Arabische acties tegen het vredesverdrag staat het plan van de Zionistische wereldfe deratie om nog eens 27.000 joodse ge zinnen in de komende vijf jaar een woonplaats te geven op de bezette Westelijke Jordaanoever. Het gaat daarbij om 46 nieuwe nederzettingen die op grond van de staat gebouwd moeten worden, zodat geen particulie re Arabische gronden hoeven te wor den onteigend. Vorige week heeft pre mier Begin aan de religieuze ministers in zijn kabinet beloofd dat direct na ondertekening van het vredesverdrag met Egypte een begin zal worden ge maakt met een reeks nieuewe neder zettingen. De sfeer in Cairo was gisteren, aan de vooravond van de ondertekening van het vredesverdrag, niet uitgelaten. Er staat geen massale viering op het pro gramma, omdat men overtuigd is dat de moeilijkheden van alledag na de ondertekening van het vredesverdrag niet voorbij zullen zijn. De staatsme dia hebben er de laatste dagen op ge wezen dat nog hard gewerkt moet worden om de vrede in het hele Mid den-Oosten tot stand te brengen. NAIROBI (UPI/AFP/AP) Tanzaniaanse troepen en tanks zijn doorgedrongen tot in de buitenwijken van de Oegandese hoofdstad Kampala en hebben de weg van Kampala naar de luchthaven Entebbe af gesloten. President Idi Amin Dada van Oeganda bevindt zich met zijn militaire adviseurs in Entebbe en zijn daar ingeslo ten. Waarnemers in Nairobi zijn van mening dat het lot van Amin nu zeer snel bescho ren zal zijn. Verscheidene Oegandese ver zetsgroepen hebben in Tanzania overeen stemming bereikt over een gezamenlijke strijd ter „bevrijding van Oeganda" Een Oegandese wpprdvoerder en naaste medewerker van Amin heeft telefonisch gezegd, dat de moraal van Amin nog steeds zeer hoog is: „Hij verheugt zich er op om met de vijand het ontbijt te gebrui ken". De woordvoerder legde uit, dat Amin daarmee bedoelt dat hij zich voorbed reidt op de beslissende slag. Entebbe, de voormalige residentiestad on der het Britse koloniale bewind, was eer der deze maand de belangrijkste toevoer haven voor wapens uit Libië. Entebbe staat met Kampala in verbinding door middel van een klinkerweg. Volgens de woordvoerder was het in Kampala rustig en gingen de mensen ge woon naar hun werk. Naar zijn schatting zouden er nog steeds 2000 Europeanen in Kampala zijn, een cijfer dat veel hoger ligt dan de schattingen van Westerse diplomaten. BOEKAREST In de van morgen begonnen besprekin gen tussen de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw en lijn Roemeense ambtgenoot Stefan Andrei wordt van Ne derlandse zijde sterk de na druk gelegd op de Europese problematiek. De Nederland se bewindsman vindt het van zeer groot belang dat er op enhartig van gedachten ge wisseld wordt over zaken als ontspanning en mensenrech ten. Uiteraard zal het punt van de mensenrechten bijzondere plaats in de besprekingen in Boekarest innemen. Intern voert Roemenië een zeer straf beleid waarop onlangs ook door Amnesty International nog met klem gewezen is.. Men mag aannemen dat Van der Klaauw het op het terrein van de mensenrechten sterg 'geprofileerde beleid van zijn voorganger Van der Stoel zal voortzetten. In het afgelopen weekeinde voltooide het mi nisterie van Buitenlandse Za ken de grote nota over de mensenrechten die, naar wij vernemen, waarschijnlijk op 6 april in de ministerraad be handeld zal worden. Minister Van der Klaauw is van plan ook enkele specifie ke zaken aan de orde te stel len. Een van die problemen betreft de huwelijken tussen Roemeense vrouwen en Ne derlandse mannen. Tal van Roemeense vrouwen krijgen van hun regering geen visum om zich bij hun Nederlandse mannen te voegen. TEHERAN (AP) - Voor het eerst in de geschiedenis is een Koerd benoemd tot gou verneur-generaal van een Koerdistaanse provincie, zo heeft het Iraanse ministerie van binnenlandse zaken zon dag bij monde van minister Sejed Javadi bekendgemaakt De minister van binnenlandse zaken deed zijn bekendma king na terugkeer uit do stad Sanandaj, hoofdstad van Twee Koerden wijzen op de in slagen van mortiergranaten in een gebouw in Sanandjah waar vier dagen lang vinnige gevech ten .geleverd zijn tussen Koer den en Iraanse legereenheden. De vrede in het gebied is thans weergekeerd. Koerdistan, waar het akkoord is bereikt tussen Koerdistaan se godsdienstige en politieke leiders en moslimleiders uit Teheran. Het akkoord, zaterdagavond definitief gesloten, kwam na bloedige gevechten tussen Koerden en regeringstroepen in Sanandaj vorige week. Daarbij kwamen tweehonderd mensen om en raakten hon derden gewond. De nieuwe gouverneur-gene raal, Ibrahim Joenesi, is eens ter dood veroordeeld geweest tijdens het bewind van de sjah in verband met zijn stre ven naar autonomie voor de Koerden. De straf werd later verzacht tot acht jaar gevan genis. Argentijnen ter verantwoording geroepen BUENOS AIRES (AFP) Achtenveertig Argentijnen die hoge ambten bekleedden tijdens het vorige bewind moeten binnen een maand aantonen dat zij hun bezit op wettige wijze verkregen hebben. Blijven zij in gebreke dan wordt aangenomen dat zij er niet op eerlijke wijze aan zijn gekomen. Op de lijst van namen in de staatscourant staan die van ex- president mevrouw Maria Estela Peron, ex-president Hector J. \V1 Campora en ex-minister van sociale zaken, Jose Lopez Rega. PEKING (AFD) De Chinese vice- premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao- Ping) heeft gisteren in China onver wachte en felle kritiek te verduren gekregen omdat hij „de onderdruk king van het volk" zou voortzetten en een „dictatuur" zou handhaven „zoals ten tijde van Mao Zedong (Mao Tse- toeng)". De kritiek is afkomstig van een van de organisaties van „de Lente van Pe king", en stond zondag afgedrukt in het tijdschrift „Onderzoeken". Ze is^ met name gericht tegen de poging die" Deng half maart heeft ondernomen om de beweging voor de mensenrech ten in China enigszins te beteugelen. „Onderzoeken", een van de meest ge lezen bladen van de beweging voor de mensenrechten in de Chinese hoofd stad, verwijt Deng Xiaoping zijn popu lariteit te hebben misbruikt om „de democratie te bestrijden", om de „on derdrukking van het volk" te willen handhaven en om „een dictatuur zoals onder Mao Zedong" in stand te willen houden. Het blad veroordeelt het ge vaar van een „terugkeer naar het fas cisme" en stelt het huidige bewind verantwoordelijk voor een „failliet" economisch beleid. fj\ Space shuttle hoog te „paard" Hoog te paard schijnt de space shuttle Columbia te zitten, terwijl de luchtmachtjumbo'rug een landing maakt op de met het pendelvliegtuig op de luchtmachtbasis Eglin in Pensacola (Florida). PARIJS (AFP) Het succes van links in de Franse kan tonnale verkiezingen is gis teravond door de officiële uitslag formeel bevestigd. Er blijkt uit dat de socialisti sche partij haar voormalige bondgenoot, de communisti sche partij, heeft gedomi neerd, zowel naar verkregen aantal zetels als naar de winst in vergelijking met *1973. In 1836 kantons hebben de socialisten 557 zetels gewon nen, tegen de communisten 225 en de andere linkse kan didaten 74. De UDF van Gis- card d'Estaing overtreft met 429 zetels de gaullistische par tij RPR (198 zetels). De linkse oppositie in Frank rijk heeft nu de meerderheid in bijna de helft van de Fran se departementen. Zeven de partementen zijn naar links overgegaan, één naar rechts en links en rechts houden el kaar in evenwicht in drie de partementen. Frangois Mitterrand, eerste-se- cretaris van de socialistische partij, stelde, overigens triom falisme achterwege latend, het „grote succes" van zijn partij vast 37 procent van het to taal aantal stemmen in de tweede kiesronde. Hij zei dat de gestage vooruit gang van de socialistische partij voortging en dat zij heeft gewonnen ondanks de scheuring in links. Hij prees de „zeer grote discipline" van de linkse kiezers en verheug de zich, zei hij, in hun „vol harding waar het de wil tot- eenheid" betreft. De verschillende partijwoord- voerders hebben gezegd dat zij in de komende dagen de consequenties uit de verkie zingsuitslag zullen trekken, mede met het oog op de eer'-" ste Europese verkiezingen van !0 juni. De linkse oppositie in Frank rijk (in eerste instantie socia listen en daarna communis ten) heeft nu haar Moei met 54 procent van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen be reikt De malaise in de gele deren van de regeringsmeer derheid is duidelijk. CONNIE MULDER ONTHULT: JOHANNESBURG (Rtr) De voormalige, in ongenade gevallen Zuidafrikaanse mi nister voor informatie, dr. Connie Mulder, heeft gisteren verklaard dat de president (en voormalig premier) van Zuid-Afrika John Vorster en minister van fihanciën Owen Horwood op de hoogte zijn geweest v»o het in het geheim aanwenden van Overheidsgelden voor het dagblad The Ci tizen voor het propageren van het regeringsbeleid. Mulder zei dat Vorster en hij al in december 1976 over het blad ge sproken hebben, toen zij besloten van de oorspronkelijke „Nieuwsbrief" een dag blad te maken. Het project van The Citizen, dat de code naam Annemarie droeg, ligt aan de wortel van het schandaal dat sinds het aftreden van minister Mulder bekend is geworden als „Muldergate" (naar apalogie met het Watergateschandaal). Mulder werd tot af treden gedwongen toen bekend werd dat hij illegaal miljoenen rand had besteed aan geheime plannen voor het verbeteren van het aanzien van Zuid-Afrika in bin nen- en buitenland. Mulder deed zijn onthullingen gisteren na dat hij woensdag met president Vorster ge sproken had. Vorster gaf donderdag een verklaring uit waarin hij zei dat hij pas in augustus 1977 van de besteding van de overheidsgelden had gehoord. Mulder ver klaarde gisteren dat hij zijn onthullingen niet deed uit wrok, maar omdat hij van mening was dat het publiek maar eens moest horen hoe de vork aan de steel zat De oppositiepartijen in het parlement be reiden nu een actie voor om president Vorster te onttronen. Vandaag wordt de parlementsvoorzitter e^n petitie aangebo den met het verzoek het gedrag van de president te laten onderzoeken. Levensteken van ex-premier Bakhtiar TEHERAN (AFP) Bij het kantoor van het Franse pers bureau AFP in Teheran is zaterdagochtend een bandop name ontvangen met de stem van oud-premier Sjapoer Bakhtiar van Iran. Het is het eerste levensteken van Bakhtiar, die nog door de sjah als premier werd aan gewezen maar die het veld moest ruimen toen de ayatol lah Khomeini in het land te rugkeerde en die sedertdien verdwenen is. In een boodschap aan het Iraanse volk zegt Bakhtiar: „Wij hebben een oude en cor rupte dictatuur vervangen door een dictatuur die ge paard gaat aan anarchie, en dat alles in de hoop dat er een islamitische republiek zal worden gevestigd. Wat zal deze islamitische republiek zijn? Vraag mij dat niet, want niemand kan de karakteristie ken duidelijk definiëren. De heer Bazargan (de huidige premier) heeft gezegd dat tot op heden geen enkel boek daarover is geschreven en hij heeft gelijk. Anders gezegd, u heeft aan de natie gevraagd te kiezen voor het totaal on bekende, zonder andere keu ze. En dat op een ogenblik waarop de radio en de televi sie alleen maar hebben ge sproken van vrijheid. La Malfa (75) overleden ROME (REUTER) Vice-pre mier Ugo la Malfa van Italië is vanmorgen vroeg op 75-ja- rige leeftijd overleden. De voorzitter van de kleine re publikeinse partij is sinds za terdagmorgen vroeg toen hij een zware beroerte kreeg, buiten bewust zijn. La Malfa was pas vijf dagen vice-premier in het nieuwe kabinet van premier Andreot- ti. Vorige maand probeerde de republikein nog een oplos sing te vinden voor de Itali aanse politieke crisis door een kabinet te formeren waaraan zowel de christen-democraten als de communisten niet zou den deelnemen. Deze partijen zouden dan het minderheids kabinet moeten gedogen. Deze partijen zouden dan het min derheidskabinet moeten gedo gen, maar hierover werd geen akkoord bereikt. Aanslag op oud- burgemeester van Bilbao BILBAO (Reuter) De oud burgemeester van Bilbao me vrouw Pilar Careaga is gister middag neergeschoten toen zij haar woning in Balbao verliet om naar de kerk te gaan. Zij is licht gewond naar een ziekenhuis in de hoofdstad van Baskenland gebracht Volgens de eerste berichten werd de 70-jarige vrouw door verscheidene onbekenden, ver moedelijk leden van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA, bedreigd. Landelijke betoging tegen Gorlebenproject HANNOVER (DOPA) - Een meer dan zeven kilometer lange stoet met ongeveer 400 tractors en 2.000 burgers is gisteren voor een mars van een week naar Hannover ver trokken om tegen de voorge nomen bouw van een opwerk ingsfabriek en opslagplaats van kernafval bij Gorleben in Neder-Saksen te protesteren. Behalve deze stoet uit het ge bied Lüchow-Dannenberg worden ook demonstranten uit andere delen van de West- duitse Bondsrepubliek op 31 maart in Hannover verwacht, waar op die dag een grote demonstratie zal worden ge houden. Proces tegen militairen van Sjahregime TEHERAN (UPD Radio Teheran heeft gisteren be kendgemaakt dat een proces wordt voorbereid tegen negen hoge militairen uit de tijd van de Sjah en 27 andere, misdadigers en handlangers van het voormalige bewind. Het wordt het eerste normale proces tegen hooggeplaatste figuren uit de tijd van de Sjah. Tientallen hooggeplaat- sten zijn doodgeschoten na standrechtelijke processen die in het geheim gevoerd werden voor zogenaamde revolutionai re rechtbanken. Sjtsjaranski be dankt Amnesty STOCKHOLM (Upi-AFP) De Russische dissident Ana toli Sjtsjaranski die in een concentratiekamp in de Sov jet-Unie zit, heeft aan een medegevangene gevraagd Amnesty International te be danken voor wat zij voor' hem doet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7