Reusachtige winsten oliemaatschappijen dwingen OPEC tot nieuw prijssysteem Oud-V oorhouter Steven Donley beste immitator van Ome Joop Kohl met grote meerderheid als CDU-voorzitter herkozen Een mantel kostuum is gewild. uiameete 1 Spionage-apparatuur ii Eisenhowers vliegtuig Wiesje Bouwmeester KUNST LEIDSE COURANT MAANDAG 26 MAART 1979 PAGlf Q\ (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) GENèVE De kans is groot dat de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) op haar vandaag in Genève begonnen vergadering zal besluiten een nieuw systeem te gaan hanteren voor de berekening van haar prijzen. De lidstaten vinden het „onaanvaardbaar", zo verklaarde adjunct-secretaris-generaal dr. Fad- hil Al-Chalabi zondag, dat „ande ren" (de grote oliemaatschappijen) het meest profiteren van een schaar ste op de wereldoliemarkt, zoals er nu is ten gevolge van de revolutie in Iran. Het huidige systeem is gebaseerd op een bo dem-limiet, de zgn. „marker", waarvan alle dertien OPEC-landen hun prijzen afleiden. Deze .marker" kan alleen veranderd worden met instemming van alle lidstaten. Dit stelsel werkte prima in de afgelopen jaren, toen er sprake was van een olie-overschot. „In de te genovergestelde situatie biedt het échter te weinig flexibiliteit voor de producenten om de winsten te incasseren, die hun rechtmatig toe komen", zo zei dr. Al-Chalabi. Hij wees erop dat de grote oliemaatschappijen bijna alle de afgelopen maanden „reusachtige" winsten hebben geboekt, maar zij zeggen niet dat ze OPEC-olie, ingekocht tegen de „lage" OPEC-prijs, verkochten tegen prijzen die sa menhangen met die op de vrije markt. Vol gens experts in de olie-industrie maken de maatschappijen op deze manier alleen in Eu ropa al ongeveer 1 miljard dollar winst per 2 weken. Volgens dr. Al-Chalabi zal de OPEC een officieel onderzoek instellen naar de mate, waarin de oliemaatschappijen profiteren van de huidige schaarste. Uit de jongste berichten is gebleken, dat de 24 grootste maatschappijen in het laatste kwartaal van vorig jaar gemid deld 10,2 procent meer verdienden dan in de vergelijkbare periode van 1977. Hoe het nieuwe prijssysteem er uit zal zien, kon of wilde dr. Al-Chalabi niet zeggen. Wel licht wordt er een variërende bodemprijs af gesproken. Wat het nieuwe systeem betreft merkte Al-Chalabi alleen op, dat het meer re kening zal houden met de ontwikkeling van de afgelopen jaren. Daarmee doelde hij onder meer op het feit, dat de OPEC veel meer zware dan lichte olie produceert, terwijl de prijzen zijn afgestemd op „arabian light" (Arabische lichte olie). „Zware olie moet dus hoger in het prijzenstelsel worden ingepast", aldus de adjunct-secretaris-generaal. Naar verluidt zijn alle OPEC-landen het er over eens, dat de genoemde wijzigingen nood zakelijk zijn. Dat geldt echter niet voor een onmiddellijke verhoging van de prijzen, zoals bepleit wordt door een aantal lidstaten. Saoe- di-Arabië, dat bezorgd is over de effecten daarvan voor de Westerse economie, heeft er voor gezorgd dat dit onderwerp niet op de agenda is gekomen. Naar verwachting zal de officiële OPEC-prijs, zoals vorig jaar door de lidstaten afgesproken, per 1 april op 14,5 dol lar per vat (van 159 liter) worden gebracht. Saoedi-Arabië zal echter wel voorstander zijn van een centraal afgesproken productie in de OPEC-landen Dit om de hoeveelheid olie in de wereld beter te kunnen controleren en om te bereiken dat de OPEC-voorraden niet te snel worden uitgeput. Nadat de oliestroom uit Iran was opgedroogd, verhoogden Saoedi-Ara bië en Koeweit hun produktie en zorgden er zo voor daty de schaarste niet al te groot werd. Volgens dr. Al-Chalabi kunnen en wil len deze landen daar echter niet mee door gaan. Het zal zelfs zo zijn, dat de produktie van Saoedi-Arabië inmiddels door de regering in Riad al is vastgesteld op 9,5 miljoen vaten per dag. Dat is ruim een half miljoen minder dan de produktie in de afgelopen maanden. Vooral nu Iran weer is gaan leveren, zouden de Saoedi's een reden te meer zien om de to tale „output" van de andere OPEC-landen in te perken. Volgens dr. Al-Chalabi is de OPEC overigens in principe wel bereid om de wereld meer olie te leveren. Daarvoor moeten echter wel nieu we velden worden gevonden en nieuwe pitten geboord. „Dat is alleen mogelijk als de prijzen reëel verhoogd worden", aldus de adjunct-se cretaris-generaal. Hij wees erop dat de OPEC- landen aan hun huidige inkomsten „nauwe lijks voldoende hebben om te voldaan aan de economische en sociale behoeften van hun be volkingen". CHICAGO, (Reuter-UPD De Amerikaanse marinier Ro bert Garwood die na zijn ge vangenneming in Zuid-Viet- nam in 1965 naar de Viet Kong overliep, is gisteren in zijn vaderland teruggekeerd. „Ik ben blij weer thuis te zijn. ik houd van Amerika", zei hij bij aankomst Garwood werd na de ontmoe ting met zijn familie onderge bracht in het Great-Lakehos- pitaal van de Amerikaanse marine op 50 kilometer ten noorden van Chicago. Daar zal hij een strenge medische keuring ondergaan en ook" worden ondervraagd door de Amerikaanse militaire inlich tingendienst. Overloper naar Vietnam terug ii de V.S. Garwood, die op 25 sej ber 1965 in de omgevir Danang verdween en vi men voor het laatst hooi 1969, toen hij in een krij vangenkamp zat, wordt beschuldigd dat hij deelgenomen aan Vietna; patrouilles tegen het kaanse leger in Vietn; dat hij heeft meegedaj ondervragingen van Amerikaanse krijgsgt NEW YORK (Reuter) Volgens het nieuwe nummer Newsweek heeft de CIA „Air Force One", het Amerika presidentiële vliegtuig, uitgerust als spionagevliegtuig een reis die president Dwight Eisenhower in I960 had voi jy nomen naar de Sovjet-Unie. De reis werd geschrapt als gevolg van de deining die i veroorzaakt door het neerschieten diep in de Sovjet-Unie het spionagevliegtuig U-2 van Gary Francis Powers. Eisenhower is volgens Newsweek waarschijnlijk niet op* hoogte geweest van het feit dat CIA-directeur Allen Dulles t Force One had laten uitrusten met spionagecamera's. Gefï is er niet mee en ze werden weggehaald in 1961, tijdens presidentschap van John F. Kennedy. „Geef mij maar een neut" en „Nee nou wordt 'ie mooi" schalden zaterdagmiddag veel vuldig door het bovenrestaurant van de NCRV-studio in Hilver sum. Dat was natuurlijke niet zo vreemd want voor de eerste keer werd de „Nationale Ome Joop Verkiezing" gehouden. De eerste prijs bij de senioren was voor Steven Donley(24), engels- man van geboorte maar in Voorhout opgegroeid. Steven Donley werkt momenteel als ambtenaar in Lelystad. Van zijn zestiende tot twintigste jaar werkte hij in Voorhout op het gem een teh uis. Een draagbare televisie was zijn prijs. De po pulaire figuur uit de „Dik Voormekaar Show" heeft heel wat teweeg gebracht in Neder land. Waar worden in ons land geen moppen over vogelpoep vertelt of de kreten „Duidelijk joh" en Flauwekul allemaal" geslaakt. Binnen korte tijd ging iedereen Ome Joop nadoen. Dat was genoeg aanleiding voor de NCRV om een verkiezing uit te schrijven. De omroep heeft het geweten. Er kwamen meer dan 4000 bandjes binnen, waar uit tenslotte 31 kandidaten werden gekozen, die de strijd konden aanbinden om te laten zien wie de beste Ome Joop imitator is. De NCRV had de wedstrijd verdeeld in een junioren (tot 17 jaar) en een senio ren-groep. Terwijl Ome Joop, De Groot en Dik Voormekaar allerlei commen taar de zaal inslingerden of inspeelden op wat de kandidaten zeiden, trad de ene na de andere Ome Joop op. Bij de junioren was er een verlegen vijfjarige Dennis Verhagen, die eenmaal op het toneel, zijn tekst kwijt was, wat hij nog wel zo zorgvuldig met zijn ouders had ingestudeerd. Christian Schurink (9 jaar) uit Monnickendam riep spontaan toen hij het toneel opstapte „Ben ik in beeld mensen". Hij had een heel ver haal en terwijl hij „Nee nou wordt 'ie mooi" in de microfoon schreeuwde, stampte hij met zijn voet en liet zich op het toneel vallen. Het waren niet al leen jongens die aan de verkiezingen meededen. Marlies Kroon (13 jaar) bijvoorbeeld was een van de vrouwelij ke kandidaten. Ze maakte het erg kort wat bij Ome Joop de uitspraak ontlokte „Hoe eerder het afgelopen is hoe beter, geef mij maar een neut mensen". Van het gebeuren werd in het NCRV pro gramma „Los vast" een korte impressie gegeven. Aanstaande zaterdag zal het radio-programma „Op stap" en op maandag 2 april zal „Showroom" aan de verkiezingen, die gepresenteerd werd door Gert van Brakel, aandacht beste den. Het geheel verliep niet helemaal vlekkeloos. De ruimte waar de verkie zingen gehouden werden was te klein. Hierdoor moesten een hoop mensen buiten blijven en de brandweer moest een aantal keren ingrijpen omdat er toch teveel mensen binnen waren. Voor de finale junioren kwamen drie kandidaten op: Martin Toussaint uit Wassenaar, met een eigen gemaakte carnavalsplaat werd derde. W. Kraan (16) uit Utrecht werd tweede en Christi an Schurink (9) werd eerste. De prijzen, waaronder een cassetterecorder, werden uitgereikt door Ome Joop zelf. Die al snel uitriep: „Maak me niet kwaad, want ik sta met een duur ding in mijn handen". Hoewel de junioren spontaner overkwa men, waren de senioren interessanter omdat die zelfs hele korte „Dik Voor- mekaar Shows" opgevoerden. Derde prijswinnaar Van Tol had bijvoorbeeld zelfgemaakte poppen bij zich. Kun je het adres van die ijzergieterij geven waar jij je bril heb laten maken" riep hij o.a. uit. De 24-jarige eerste prijs winnaar Steven Donley, Engelsman van geboorte maar opgegroeid in Voorhout, deed een perfecte immitatie van Ome Joop. Hij vertelde o.m. over de trein- reiskosten die door de NCRV vergoed zouden worden maar dat er in Lelystad helemaal geen trein rijdt. Hij bood Voormekaar ook een paasei aan. De verkiezing gaf de imitators de gele genheid om grieven te uitten. Zo had de 21-jarige A. Lammers het over een misschien door te voeren 8 proc. huur verhoging. Velen riepen ook tegen de echte Ome Joop „He wat doet dat fi guur daar. Ik ben de echte Ome Joop". De tweede prijs bij de senioren werd gewonnen door F. Zwiers. André van Duin, die samen met Ferry de Groot de jury vormden, vertelde achteraf dat het opmerkelijkste verschil was geweest dat de junioren eigenlijk alleen maar kre ten slaakten terwijl de senioren hele to neelstukjes opvoerden. Hij gelooft niet dat er volgend jaar .weer een verkiezing komt omdat hij denkt dat dan weer de zelfde mensen zich zullen aan melden. HANS PIET. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Op het 27ste alge mene partijcongres van Christen-Democratische Unie in Kiel is Helmuth Kohl gis teren met grote meerderheid van 617 stemmen als CDU- voorzitter herkozen. Tegen stemden 82 kandidaten en 41 onthielden zich van stemmen. Deze demonstratieve aanhan kelijkheid van de afgevaar digden moet echter vooral worden gezien tegen de ach tergrond van het feit dat vol gende maand verkiezingen worden gehouden in de deel staat Sleeswijk-Holstein, waar ministerpresident Stol- tenberg een uiterst krappe meerderheid voor de CDU moet verdedigen. In werkelijkheid is het de laatste maanden een hevig ge krakeel geweest om de leiding in de CDU. Dat Kohl deson danks tot nu toe het hoofd boven water heeft weten te houden, wordt vooral veroor zaakt door het feit dat er voor hem geen werkelijk al ternatief in de partij voorhan den is. Zijn herverkiezing als voorzitter betekent echter nog geenszins dat hij daarmee als kanselierskandidaat voor CDU en CSU de Bondsdag verkiezingen van volgend jaar •in zal gaan. Hierover zal in mei in een besloten vergade ring met de CSU overleg worden gepleegd. Hoe weinig rooskleurig de CDU ervoor staat ondanks de uitdrukkelijke betuigingen van het tegendeel bleek gisteren vooral Uit de herhaal de hartstochtelijke smeekbe den van Kohl en van secreta ris-generaal Geissler om toch vooral de eenheid in de partij te bewaren. „Wanneer wij meer naar de tegenpartij kij ken dan naar onszelf, moet het met onze capaciteiten mo gelijk zijn om in 1980 de soci aal-liberale coalities in Bonn te verdrijven", aldus Kohl, die tegelijkertijd een felle aanval deed op het beleid van SPD en FDP, vooral wat betreft hun veiligheids- en gezinspoli tiek. LAATSTE DOCHTER VAN GROTE LOUIS" O VERLEDEN Met de dood van Wiesje Bouwmees ter is de laatste actieve telg uit het roemrijke toneeigeslacht van de Bouwmeesters van de planken ver dwenen. Het allerlaatste kind boven dien dat toneelgeweldenaar Louis Bouwmeester op z'n zeventigste jaar kreeg en dat een wel heel andere carrière zou beleven dan hijzelf. Wiesje Bouwmeester, die 69 jaar is geworden, was de eerste om haar to neelloopbaan te relativeren. Bij haar 50-jarig toneeljubileum in 1972 liet ze weten: „Waarom die huldiging? Ik ben toch geen Ida Wasserman. Ik ben een bruikbaar actrice, meer niet." Wiesje Bouwmeester werd juist door dat relativeren een van de aardigste vrouwen binnen het Nederlandse to neel. Al speelde ze vele theaterrollen, in het cabaret van Floris Meslier (met Toon Hermans), haar grootste populariteit kreeg ze door de radio in de wat dat medium betreft roem ruchte vijftiger jaren. Eli Asser schreef de strip Mimosa, miljoenen luisterden en imiteerden Ko van Dijk als minister Hozebaar, Rijk de Gooijer (Goeidag), Jan Oradi (Papa- ki, papaki) en Wiesje Bouwmeester („Ik geloof nooit dat we 't drooghou- den"). Het Ome Joop-effect van van daag. Wiesje Bouwmeester was juf frouw Kruivedons, een toen legenda rische naam die banketbakkers er toe brachten hun koekwerk in de etalage aan te prijzen als „Kruive- donsjes, gebakken in de roomboter". Wiesje lag er niet van wakker, al zei ze: „Ik dacht wel: Als m'n vader dat (nog had moeten meemaken. Stel je voor: Shylockjes in de roomboter ge bakken". Taartjes Bij Wiesje Bouwmeester over de vloer komen, betekende zelfs voor de meest vreemde vogel overladen wor den met grote hoeveelheden gebak van eigen maaksel. Collega-acteurs profiteerden ervan en kwamen er voor langs. Als ze thuis een feestje gaf, struikelde je over de eetwaren, de emmers paté en de ketels soep. Toen ze bij de gesubsidieerde gezel schappen belandde, veraangenaamde ze de busreizen met eigen baksels. Een briefje van Jeroen Krabbé uit die tijd: „Wat leuk dat je bij ons in Hedda Gabler komt spelen. Ik proef de taartjes al." Wiesje Bouwmeester was een nuchter mens en een vak vrouw. Altijd paraat met anecdotes uit de toneelwereld: Hoe de grote Louis haar als 12-jarige op de plan ken zette in „Voerman Henschel", hoe ze na zijn dood gids speelde voor Nederlanders in Parijs („Als je dat werk doet, wou je dat je in een ander land geboren was"), Toon Her mans aan een nieuw kunstgebit hielp ter vervanging van zijn muisgrijze oorlogsexemplaar, en hoe ze na haar 65ste in moderne stukken terech- tkwam, („Geen bezwaar. Als het maar niet modern is van „Het gras is groen en gisteren is m'n moeder overleden")." Wiesje Bouwmeester, een bruikbaar actrice, meer niet. Misschien waar, maar wat een aardig méns! „De jon ge generatie weet echt niet meer wie ik ben," constateerde ze zonder de minste moeite. „Ik merk het met een telegram opgeven. Wat zegt u? Bouwmeester? Met of zonder w?" Met diezelfde jongeren komt ze bij toeval onzacht in aanraking tijdéns de Damrellen van weleer. Ann uit de kom, maar meteen een gesprek. Resultaat: Vijftien langharige, maar niet kortzichtige jongelieden bij haar over de vloer. Wiesje Bouwmeester is zoals het in haar geslacht bijna hoort, zo goed als in het harnas ge storven. Het laatste, kleine rolletje in haar 57 jaar toneelloopbaan had ze •dit seizoen in Tsjechovs „Drie zus ters" bij het PUbliekstheater. Ze moest 't, door ziekte gedwongen, aan een ander overgeven. Met tegenzin mag je aannemen. Want ze zei het Louis Bouwmeester, „de liefste vader en mijn beste vrindje" vaak genoeg na: „Zelfs een brief opbrengen is be langrijk op het toneel". BERTJANSMA Mantelkostuums worden steeds graag gedragen. Wamecke brengt deze in prachtige stoffen en kleuren. Komt u eens kijken, dan bent u overtuigd f459,- bijpassende blouse f109,- Breestraat 151-153 telefoon 071 - 124586 00K FENJAL IS MERKBAAR Ö0EDK0PEI, Fenjal douche- crème Inh. 150 gr. V&D-aktieprijs Fenjal crème de parfum Inh. 60 ml. V&D-aktieprijs Fenjal cologne Inh. 100 ml. V&D-aktieprijs Fenjal zeep Inh. 100 gram V&D-aktieprijs Fenjal badolie Inh. 250 ml. V&D-aktieprijs Fenjal koordzeep Inh 200 gram. V&D-aktieprijs VROOM DREESM ANN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6