Levensrecht van kinderen niet afhankelijk van levensbeschouwing ouders Kwaliteit zwembadwater kan worden verbeterd Culturele attache's zijn niet tegen taak opgewassen Een hoeksteen voor de vrede of een steen des aanstoots? weer ginaJJNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 26 MAART 1979 PAGINA 5 ?en aai vervaa ste fasi meege Leider van dt dorp. huidi n loka d wor :len na rak de ou luk- de ko- de peil ft, dat h over 2 reali- gingen geluk- thans Lisse fficiële ssecre- de ge- jebrei- eel in ringen istraat g van Kat- hier- enkele an de se ge waar- niging g. op ctijdig ifhan- issing MGR. A.J. SIMONIS OP EO-ABORTUSCONGRES (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „De zoge naamde pluriformiteit (veel zijdigheid) in opvattingen doen, wanneer het gaat om abortus, niet ter zake. Ook al mogen volwassenen, met name ouders, in hun opvat tingen soms pluriform blij ken, de ongeboren kinderen' zijn in deze niet pluriform. Hun levensrecht hangt niet af van de levensbeschouwing der ouders en andere betrok kenen; een kind van niet-ge- lovige ouders heeft geen ge ringer levensrecht dan het kind van bijvoorbeeld een ge lovig christen". zei mgr. A.J. Simonis, bisschop van Rotterdam, zaterdag op het congres van de Evangelische Omroep in het Congresgebouw in Den Haag. Het congres had als thema ,Voor het leven" en was gewijd aan de abortusproblematiek. .Abortus is in feite dót erge, wat men pro beert te bewijzen wat het niet is: dat name lijk een opzettelijk uitgevoerde abortus in wezen hetzelfde is wat na de geboorte van het kind moord genoemd wordt. Dat klinkt misschien hard, gelet op de soms ernstige nood van de vrouw of ook van andere be trokkenen. Het kan niet voldoende herhaald worden, dat er voor die nood alle begrip en meeleven moet zijn en dat daarin op veler lei wijze hulp kan en moet worden geboden. Dat men echter de nood van de ene mens zou „oplossen" door de tot dat doel opzette lijk veroorzaakte dood van een ander per soonlijk mensenleven, blijft in elke nog .menselijk" te noemen samenleving ontoe laatbaar. Abortus kan dan ook geen werke- ijke oplossing betekenen. In het afzonderlij ke geval niet omdat de lichamelijke en psy- Irama chische nasleep van een abortus dikwijls tot n uil Twee sprekers op het congres „Voor het leven", de Rotterdamse bisschop mgr Simons en prof dr jhr. Alting von Geusau, in gesprek met het CDA-Tweede Ka merlid Leijenhorst (r). veel diepere nood blijkt te leiden dan waar uit men de vrouw dacht te redden. Evenmin helpt abortus de aanstaande moeders in het algemeen. Immers, zoals de bisschoppen in 1971 al waarschuwden: de mogelijkheid tot abortus gaat „als excuus fungeren" voor de échte hulpverlening van particuliere zijde zowel als van overheidswege", aldus mgr. Simonis. Andere sprekers op het congres waren o.a. Dr. K.F. Gunning, Dr. A.W. Mante, Prof. Dr. F.A.M. Alting von Geusau, Prof. mr. A.V.M. Struycken, mr. dr. M.J.J.A. Imkamp, mevr. mr. dr. F.T. Diemer en prof. dr. W.H. Vele- Mevrouw Diemer-Lindeboom bepleitte de mogelijkheid dat grootouders hun kleinkin deren adopteren. „Niet ondenkbaar is, dat mogelijk nog jonge ouders van heel jonge meisjes die in verwachting raken, bereid zijn het eigen gezin voor het nieuwe wezen tje open te stellen. Ter bevestiging van zulk een aanneming in het belang van het nieu we leven, zou de belemmering die de wet nu stelt om als grootouders een kleinkind te adopteren, moeten worden weggenomen", al dus mevrouw Diemer. Professor dr. F. A. M. Alting von Geusau, hoogleraar recht internationale organisaties, bepaalde zich tot het CDA-WD-wetsont- werp zelf. „Bij de ministers ligt een afwe ging van twee waarden ten grondslag aan het ontwerp: de bescherming van het onge boren menselijk leven en de hulpverlening aan de vrouw die in nood verkeert. Maar dat is een onjuiste afweging en daar gaat het niet om. Het gaat om een ondergraven van waarden in onze samenleving om een maatschappij die steeds minder eerbied heeft voor het menselijk leven en allerlei menselijke waarden in het algemeen. In die maatschappelijke context verkeert de aan staande moeder in grote nood, omdat vanuit die maatschappij op haar druk wordt uitge oefend om wanneer ze ongewenst zwanger is, maar aan het leven van dat ongewenste kind een einde te maken. De werkelijke nood is de nood van een aanstaande moe der die onder druk van de maatschappelijke ontwikkeling en het maatschappelijk denken in de verkeerde richting wordt gestuurd. Het is ook onjuist wat wordt gesteld in de memorie van toelichting bij het ontwerp van wet: dat het de taak van de wetgever zou zijn om zich aan te passen aan de maat schappelijke ontwikkeling en dat het de taak van de wetgever zou zijn om enige orde te brengen in wat er maatschappelijk aan de hand is. Integendeel, hij moet er te genin gaan. De sociale wetgeving in Neder land is er niet gekomen omdat de arbeiders zo goed beschermd werden; de wetgeving tegen de rassendiscriminatie is er niet geko men omdat er geen discriminatie was; de wetgeving ter bescherming van het mense lijk leven is er niet gekomen omdat het menselijk leven goed beschermd was. Inte gendeel, juist waar het gaat om de essentië le beginselen van rechtsorde zal de wetgever vaak tegen het maatschappelijk gevoel moe ten ingaan om de mensen en de maatschap pij te beschermen", aldus preofessor Alting von Geusau. De meeste bijval van de ongeveer duizend congresgangers werd geoogst door mr. dr. M.J.J.A. Imkamp, oud Tweede Kamerlid voor D'66. Deze stelde, dat volgens het wet sontwerp iedere vrouw die een kind ver wacht tot rechter wordt gemaakt. Igem wil verbod ublicatie gesprek onsul Rabbani innen spel >ouwê )urits, ol en Meer, ij ex- f ver- ..obke haar MSTERDAM President- recteur drs. B. Udink van bouwconcern Ogem heeft -Kas- ii kort geding aangespan- tn tegen zijn oude adviseur, insul Rabbani van Koeweit de uitgever van het blad ibouw. Dit om te voorko en dat in dit veertiendaag- vakblad een interview met ibbani verschijnt, waarin Udink wanbeleid ver- füt- „De et kort geding, dat vandaag oor de Haagse rechtbank »u dienen, is evenwel uitge- Jadatpld, omdat over de kwestie >g overleg gaande is. Ogem Undink zijn met name 5 omdat Rabbani Udink in gesprek vergeleek met en circusartiest. Ook andere zijns- assages in het artikel zouden zal olgens Ogem niet door de i tij- eugel kunnen. Louis nooy- eidde Gri- n to- geïn- n d de Iraad jeen- schrijver van het artikel, ;huis van Helsingen. is inmid- ils ook naar de rechter ge lapt, omdat hij in de zaak ■mde 'et is gekend en hij wil oorkomen dat Ogem de pu- licatie verhinderd. Inzet in geding van van Helsingen een dwangsom vaan een lilden, omdat deze niet meer zien dan een uitspraak Ver een principe en niet op eldelijk gewin uit is. Muskusratten "ukken op laar westen 1R0NINGEN De muskus- at blijft vanuit het oosten »n de provincie Groningen 'Prukken naar het westen, 'aarbij wordt de stad Gro ten niet door dit schade- ijke dier ontzien. meer meldingen van ^signaleerde ratten komen de Groninger politie bin- len, terwijl ook steeds meer eesten door auto's worden reden. Een van de rat- ;n die was aangereden leefde '°g en moest door de politie vorden afgemaakt wegens ag- ftssief gedrag. Eerder deze 'eek werd een groninger Hoor twee muskusratten aan ballen, waarop de man 'aastig in zijn auto stapte en erVandoor ging. OUD-DIPLOMAAT SADI DE GORTER: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In kringen van Buitenlandse Zaken ziet men cultuur als de franje van de totale Nederlandse „bedrijfsvaar digheid": een noodzakelijke, maar nogal pretentieuse omlijs ting van een levendig tableau van economische belangen. Dat vindt Sadi de Gorter. Hij is een kwart eeuw cultureel atta ché geweest aan de Nederlandse ambassade in Parijs en twintig jaar directeur van het Institut Neerlandais in de Franse hoofdstad. Het belang dat de Nederland se regering aan internationale culturele betrekkingen hecht komt overeen met het bruto- bedrag van dertien miljoen gulden (1976); in hetzelfde jaar besteedde Frankrijk hie raan 710 miljoen gulden: per hoofd van de bevolking onge veer dertien maal zóveel. Sadi de Gorter kwam van daag in zijn hoedanigheid van voorzitter van de gemengde commissie ter uitvoering van het cultureel verdrag met Frankrijk naar Den Haag, voor de hoorzitting in de Tweede Kamer over de rege ringsnota over de internatio nale culturele betrekkingen. De Gorter deelt de mening van de Raad voor de Kunst en de Federatie van Kunste naarsverenigingen, dat de cul turele attaché's op de Neder landse ambassades in het bui tenland niet tegen hun taak zijn opgewassen. Iedere cultu rele attaché doet maar zo'n beetje wat hij nuttig acht voor zijn land en tracht daar voor subsidie te vinden. Maar het subsidiebeleid gaat uit van het principe „wie het eerst komt, het eerst maalt". Het is dus zaak van die chao tische situatie gebruik te ma ken, aldus de vroegere cultu rele attaché. Voorts krijgt een culturele attaohé geen enkele instructie. Sadi de Gorter zegt tijdens zijn langdurig verblijf in Frankrijk nog nooit een in structie te hebben kunnen uit voeren, omdat hij er nooit een heeft gehad. De Raad voor de Kunst en de federatie vinden dat een cul tureel attaché een gedegener opleiding moet krijgen en dat het eigenlijk geen carrière-di plomaat moet zijn die na eni ge tijd weer wordt overge plaatst om elders met iets an ders te worden belast. De cul turele attaché's zijn de afgelo pen tijd hoe langer hoe meer vervangen door „generalis ten", zo klaagt de Federatie van Kunstenaarsverenigingen. Nederlandse rolstoelen voor Vietnam AMSTERDAM 25 rolstoe len van Nederlandse makelij worden volgende week naar Vietnam verscheept. De wa gentjes zijn bestemd voor het Instituut voor Revalidatie in Hanoi en werden vervaardigd door de TH in Eindhoven in het kader van een project van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Doel daarvan is een vervoer middel te ontwikkelen voor invaliden in de derde wereld. Het is de bedoeling dat dit model rolstoel in de toekomst in Vietnam zelf zal worden geproduceerd en gerepareerd. De rolstoelen zijn van het type dat met handkracht moet worden voortbewogen, een type dat in westerse lan den in onbruik is geraakt, waardoor er de laatste tien jaar geen onderzoek meer naar is verricht. Stankoverlast in Rijnmond ROTTERDAM (ANP) Rijn- mond is gisteren geplaagd door een sterke stankoverlast. Hierover kwamen bij de mi lieudienst van Rijnmond meer dan honderd klachten binnen. De meeste klachten kwamen uit Vlaardingen en omgeving. De milieudienst heeft de bron van deze stank niet kunnen achterhalen. Verlaat carnaval Het Groningse Kloosterburen heeft dan toch zijn carnavalsfeest gehad. Vorige maand kon het feest niet doorgaan vanwege de sneeuw en ijzel, maar dat bete kende niet dat men het leutig gebeuren had afgeschreven. Zaterdagmiddag trok de optocht door het dorp, met 21 wagens. VELDHOVEN Minister Ginjaar (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) heeft zaterdag op een congres van de Nederlandse vereniging van zwemonderwijs gepleit voor een onder zoek ter verbetering van de kwaliteit van het water in de zwembaden. Dat onderzoek zou kunnen worden verricht op hogescholen en universiteiten. De minister wilde daarmee niet beweren dat het water in de zwembaden momenteel van slechte kwaliteit is, maar er zijn zijns inziens nog teveel kwaliteit beïn- Welke invloed heeft bijvoorbeeld douchen vooraf op de waterkwaliteit, wat gebeurt er als men in het kader van een bepaald diplo ma gekleed te water gaat. Buitenlandse uni versiteiten houden zich al jarenlang met dit soort onderzoek bezig. De minister pleitte ook voor een periodieke controle van het zwemwater door deskundige externe laboratoria. Een dergelijke controle is er met name nodig nu er bijvoorbeeld in ho tels, op campings en dergelijke steeds meer kleine zwembaden bij komen. Daar ontbreekt het veelal aan goed geschoold personeel waar door het dagelijks toezicht op de waterkwali teit niet altijd even goed is, aldus de minister. In zijn inleiding ging de minister ook in op het energieverbruik van de zwembaden. Al leen al de overdekte baden verbruiken even veel gas en elektriciteit als een stad als Am- hem. Jaarlijks is daarmee ongeveer zestig mil joen gulden gemoeid. Veel warme gaat verlo ren via rookgassen, afgevoerde warme lucht en dergelijke. Openluchtbaden zouden zijns in ziens nachts best kunnen worden overdekt. Ook zou het aanbeveling verdienen deze ba den niet zo vroeg in het jaar te openen. Twee tot drie weken wachten, bespaart een aanzien lijke hoeveelheid energie; op het bezoeker saantal zal het nauwelijks van invloed zijn omdat er die eerste weken, zeker als het weer niet zo goed is, niet veel gasten te verwachten zijn. Daarenoven zou er bij zwembaden vaker gebruik kunnen worden gemaakt van alterna tieve energiebronnen, zoals zonne-energie. Ook wees de minister op de mogelijkheid van een warmtepomp, zeker als een zwembad en een ijsbaan naast elkaar gebouwd zouden worden. De overtollige warmte van de ijsbaan kan dan gebruikt worden om het zwemwater op te warmt ;n. £eidóe@omaitt Met recht mag de ondertekening vanavond van het vredesverdrag tussen Egypte en Israël in Washington een gebeurtenis worden genoemd die zijn weerga in de naoorlogse geschiedenis nauwelijks kent. De erkenning van de joodse staat door zijn voornaamste Arabische tegenstander, Egypte, wordt er immers een feit mee. Wat niemand na de Yom Kippoer oorlog in oktober 1973 voorstelbaar achtte, gebeurt nu dankzij Egyptische toegevendheid, Israëlische realiteitszin en Amerikaanse vastberadenheid. Het eens zo trotse Egypte dat ruim dertig jaar de strijd leidde tegen de joodse staat, wil vermoeid en ver armd door oorlogsinspanningen de strijdbijl begraven. De Israëliërs van hun kant hebben na veel aarzelen hun droom van permanente uitbreiding van hun land opgegeven in ruil voor een mogelijke vrede en veilig heid op langere termijn. Voor de Amerikanen tenslotte is er alles aan gelegen het Midden-Oosten-conflict uit de weg te ruimen. De olieboycot van 1973 immers ligt voor hen nog vers genoeg in het geheugen om er voor te zorgen dat zij niet opnieuw geconfronteerd worden met de nare gevolgen van de instabiliteit die het Mid den-Oosten tot nog toe kenmerkt. TERECHT wordt het Israelisch-Egyptische vredesver drag een hoeksteen genoemd voor een alomvattende vredesregeling voor het Midden-Oosten. De Amerikanen hebben bijna alle sleutels voor de oplossing van het conflict in handen. Echter, voor de Palestijnse kwestie die aan de bron ligt van de huidige moeilijkheden, zijn zij in belangrijke mate afhankelijk van de joodse staat Natuurlijk is het voor Israël een slechts moeilijk te ver teren vooruitzicht in de nabije toekomst in contact te moeten treden met de vertegenwoordigers van een volk, dat Israëls ondergang heeft gezworen, en dat mede door de Israëlische houding in de afgelopen dertig jaar is uitgegroeid tot een volk van desperado's. Er zijn niettemin sinds het akkoord van Camp David uit Pales tijnse kring reacties losgekomen die erop wijzen dat de Palestijnen de kansen die het vredesakkoord hen biedt niet onbenut zullen laten. Alles zal dan ook afhangen van de wijze waarop volgende maand, als volgende stap in het vredesproces, de onderhandelingen over het zelfbeheer van de Palestijnen vorm zullen krijgen. ZlJ hebben nu in meerderheid het gevoel dat zij, zoals zo vaak in de afgelopen dertig jaar het geval was, ver raden zijn door hun Arabische buren, die zich meer be kommerden om hun eigen belangen dan om het lot van de Palestijnen. Ook het huidige afwijzingsfront van Arabische landen tegenover het Egyptisch-Israëlisqhe akkoord lijkt meer symboolwaarde te hebben voor de al zo lang nagestreefde Arabische eenheid, dan werke lijke steun te bieden aan de Palestijnen. Worden zij op nieuw het slachtoffer? Dat zal gebeuren wanneer de komende onderhandelingen tussen Israëliërs, Egyptena- ren en Palestijnen niet zullen leiden tot effectieve actie voor Palestijns zelfbeheer. De hoeksteen voor vrede die vanavond wordt gelegd zal dan verworden tot een steen des aanstoots. ONDERZOEK NOG NIETS VERDER IRA—vleugel betrokken bij aanslag op ambassadeur (Van onze verslaggevers) BELFAST/DENHAAG - Ier se ondergrondse strijders zijn betrokken geweest bij de moordaanslag op Sir Richard Sykes, de Britse ambassadeur in Den Haag. Dit heeft een lid van de Provisionals de zogenaamde voorlopige vleu gel van het Ierse republikein se leger dit weekeinde in Be lfast gezegd. De IRA zelf zal voorlopig hierover geen ver klaring afgeven. De Provisio nals hadden al eerder laten weten dat zij Britse doelwit ten op het Europees vaste land zouden gaan aanvallen. Intussen heeft de Haagse po litie dit weekeinde bekendge maakt, dat volgens een voor lopige conclusie er geen ver band te vinden is tussen de moordaanslag in Den Haag en die in Brussel op de bank- functionaris Michaux. In Brussel is wel een man aan gehouden als verdachte van de moordaanslag aldaar. Een onderzoek naar de ge bruikte wapens en munitie heeft namelijk uitgewezen dat bij de aanslag in Brussel an dere wapens en munitie zijn gehanteerd dan in Den Haag. De twee Haagse rechercheurs die naar Brussel waren ge reisd om aan het onderzoek aldaar deel te nemen zijn na dit werk in Den Haag terug gekeerd. De twee leden van Scotland Yard, die enige da gen in Den Haag bij het on derzoek aanwezig zijn ge weest, zijn eveneens naar hun eigen basis teruggekeerd. De Haagse politie is met het on derzoek naar de daders van de moordaanslag op de Britse ambassadeur niets verder ge komen. Het buurtonderzoek is weliswaar uitgebreid, maar totnutoe zijn daaruit geen bruikbare gegevens gekomen. Op verzoek van de Haagse politie heeft de politie te Am sterdam een aldaar wonende Ier verhoord. Gebleken is echter, dat hij niets met de aanslag te maken heeft ge had. Waarom hij is verhoord wilde de Haagse politie niet mededelen. Vooruitzichten voor woens dag: Enkele opklaringen, later re gen met veel wind. Middag- temperaturen omstreeks ne gen graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent Kans op een geheel droog et maal 20 procent Dee len Eet de mes. Aberdeen oeh bew geh.be* sss» Casablanca Istanboel Las Palmas New York Nederland schenkt ruim miljoen tegen racisme DEN HAAG )ANP) - Neder land heeft dit jaar 1,1 mil joen gulden ter beschikking gesteld voor de bestrijding van de rassendiscriminatie in Zuid—Afrika, aldus de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties dr. H. Schel tema. Hij deelde dit secretaris—generaal Kurt Waldheim van de VN mee tijdens de internationale dag voor het uitbannen van de rassendiscriminatie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5