Opnieuw onenigheid over -huren inSchouwenhove" Lenteshow- prijswinnaars maakten een vliegreis Verkeersbrigadiers krijgen opleiding op oefenterrein bij Groenoordhallen Bontroof aan Nieuwe Rijn fgjJNieuwe bewonerscommissie wil bestuur doen aftreden Botsing op Maresingel MAANDAG 26 MAART 1979 PAGINA 3 Ruiten Burgemeesterswoning Een aantal ruiten van de woning van burgemeester dr. AL J. Vis van Leiden is in de nacht van donderdag op vrijdag ingegooid. De vernielingen werden gepleegd door een 33-jarige Lei denaar, die zijn woede op de ramen koelde nadat hij eerder in opdracht van de burgemees ter uit een gekraakte woning aan de Dijkstraat was ge zet. De man bewoonde bet kraakpand met zijn zwangere vrouw en twee kinderen. Aanvankelijk zou de man al eerder uit de woning worden gezet, maar interventie van het PSP-raadslid mevrouw Passchier en de Leidse Kraakbond wisten een, overigens korstondig, uitstel te bewerkstelligen. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Herbestrating De Zandstraat wordt op dit moment herbestraat Begonnen is aan de kant van de Oude Singels. Geduren de bet werk, dat ongeveer vier weken gaat duren, is de straat afgesloten voor bet verkeer. Buurtvergadering Buurtvereniging „Transvaal" houdt vanavond, 26 maart een vergadering in clubbuis ,Jiïet Mierennest". Bespro ken wordt het verbeteringsplan voor de wijk Tevens wordt een film vertoond waarin de knelpunten in de buurt aanschouwelijk zijn gemaakt De vergadering begint om acht uur. Bedden De komedie „Bedden" van Dimitri Frenkel Frank wordt dinsdag 27 maart opgevoerd in de Leidse Schouwburg. In de hoofdrollen Liesbeth List en Dimitri Frenkel Frank zelf. Zij spelen vier verschillende echtparen die tegelijkertijd reageren op een moord die buiten het ho tel waarin zij zich bevinden plaatsvindt In iedere slaap kamer vindt een confrontatie plaats tussen man en vrouw. Met zijn acht haarscherpe portretten tekent Frank typisch hedendaagse variaties van angsten, ijdel- beid, erotiek en hebzucht Aanvang 20.15 uur. Aktief Het bestuur van de wijk vereniging Aktief beeft op dins dag 27 maart baar jaarvergadering uitgeschreven. Deze zal worden gehouden in de koffiekamer van 3 M Neder land BV, de Rooseveltstraat Aanvang 20.15 uur. De vergadering is openbaar. Promovendus De beer P. A. G. Huisman (Rotterdam) is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurwetenschappen. Zijn proefschrift is getiteld „Vinyl- en formylhalides". Het optreden van de Gebroeders Grimm in De Kopermolen. ONDERWIJSEXPERIMENT MET LEIDSE HOUTSCHOOL EN PRINSES IRENE SCHOOL LEIDEN Op bet oefenter rein rond de Leidse Groe noordhallen, waar autorij schoolhouder Van Rooden zijn lessen geeft, wordt op dit moment een uniek onder wijsexperiment je gehouden voor jeugd-verkeersbrigadiers, de zogeheten „klaar-overs". Hoofdagente van Verkeersza ken bij de Leidse politie, m» vrouw L. Charité is in de weer geweest om bel experiment van de grond te krijgen. Samen met de rij schoolhouders en Veilig Ver keer Nederland is bet ha»» uiteindelijk gelukt om met twee scholen uit de stad, de Leidse Houtschool en de Prinses Ireneschool, het expe riment doorgang te laten vin den. Tot voor kort vond het verkeersonderricht slechts in de schoolbanken plaats, maar nu het LWB-oefenterrein voor een paar uurtjes in de week wordt afgestaan, kun nen de scholieren nu ook kennis maken met de prakti sche aspecten het verkeers brigadiers vak. Hoofdagente Charité: ,Jk ben nu al zeven jaar beiast met de opleiding van verkeersbri gadiers op scholen. In al die tijd heb ik alleen maar theo rielessen kunnen geven voor de klas. Van praktijklessen kwam weinig terecht Spora disch gingen we de straat op, maar dat zette weinig zoden aan de dijk. Totdat ik in overleg met het bestuur van Veilig Verkeer Nederland een gesprek aanvroeg met de heer Van Rooden. Daar heb ik eerst nog wel een tijd over na moeten denken, want ik had nogal wat plannen in mijn hoofd, maar ik heb het toch Hoofdagente L Charité geeft instuctie aan „klaar-overs" gedaan. Van Rooden zegde mij toe dat ik drie vrijdagen achtereen met twee scholen kon oefenen op zijn terrein. In september vorig jaar heb ben we met die klassen een instructiefilm opgenomen met de camera's van de LWR en onder mijn regie. Deze film, die wij verleden week vrijdag voor het eerst in de opleiding scaravan van de rijschool af draaiden, toont de verkeer- spraktijken van de stad, zoals de brigadiers die binnenkort zullen tegenkomen. De film hebben we in drieën geknipt, zodat er iedere vrijdagoch tend gedurende acht minuten een stukje van te zien is. Hierna gaan de kinderen het terrein op, waar de prakti sche opleiding begint In totaal nemen de lessen die vrijdagsochtends worden ge houden zo'n vijf kwartier in beslag. Op het terrein vinden de scholieren een met pilon- nen uitgezette weg, een zebra pad en allerlei verkeersbor den. Met een auto van de LWR waarin een aantal leer lingen meerijden, wordt de verkeersrealiteit in scène ge zet Men leert er de snelheid die een auto heeft door taxe ren, ook de remweg die het verkeer in bepaalde gevallen nodig heeft als er zich plotse ling iets voor zou doen, of als de brigadiers het verkeer tot stoppen moeten manen. De fouten die tijdens de lessen door de kinderen worden ge maakt, worden onderling kri tisch doorgesproken. Verkeer- slessen zijn een verplicht on derdeel op ieder lesrooster, alleen in het geval van de brigadiersopleiding moeten de ouders toestemming aan de school verlenen. Jaarlijks oe fenen in Leiden ongeveer 600 verkeersbrigadiertjes zo'n vrij willige bijbaan uit Het zijn allen leerlingen van de zesde klas van de lagere schooL In de vijfde klas worden zij via een aantal over het jaar ver spreide lessen vertrouwd ge maakt met de consequenties van het „klaar-over-zijn". Het ligt in de bedoeling van me vrouw Charité om, als het ex periment lukt (wat ongetwij feld het geval zal zijn), alle scholen in Leiden van de LWR-oefenterreinen te laten profiteren. ,4k kan wel iedere week in een klas leuke kruispuntjes en poppetjes op het bord te kenen, maar ik zie daar toch niet meer zoveel heil in. Prak tisch onderricht is zonder meer noodzakelijk als je kin deren tijdens de drukke spit suren de straat op stuurt Ie dere leerling legt na afloop van het experiment (en ook als het verkeersonderwijs op deze manier voortgezet gaat worden) een klein examen af, waarvoor hij of zij een diplo ma krijgt We vinden dat zij daar recht op hebben, want uiteindelijk doen zij werk waar de politie geen tijd voor heeft Verkeersbrigadiers zie ik nog steeds als de rechter hand van de politie. AGI NISTADLEIDSE COURANT LEIDEN Voor ruim twintigduizend gulden aan bontwaren is in de vroege zondagmorgen gestolen bij de bonthandel De Water en Co aan de Nieuwe Rijn 27. De diefstal werd gepleegd kort voor zes uur. Onbekenden verbraken een ruit aan de voorzijde van de winkel. De alarminstallatie trad' in werking. Een van de omwonenden alarmeerde de politie. De inbrekers hebben ondanks de al in werking zijnde alarminstalla tie toch hun slag geslagen. Van de daders ontbreekt tot op heden nog elk spoor. voor _j ,,B"roodnodig Bnakti LEIDEN Ontroerende bal- li lades afgewisseld door mees- ia? lampers, serene triangels con- 1» 'ra scheurende saxofoons, dat was dit weekeinde in het Leids Vrijetijdscentrum te horen op het Leidse festival »B"roodnodig. „B"roodnodig werd gehouden door Leidse links georiënteerde groepen, horen, ensembles, jazz- en ca baretgroepen. Deze groepen, die alle in het Leids Vrijetijdscentrum repe leren, wilden laten zien wat er in Leiden op dit gebied ge beurt. Gedurende twee avon den was te zien en te horen dat er in Leiden veel kuituur wordt gebracht ter ondersteu ning van de linkse ideologie en dat een groot Leids pu bliek daar belangstelling voor issMf heeft. irptf Vooral zaterdagavond was de V17J afeeladen, maar ook zon dag had men over aandacht met te klagen. Open huis „De Burcht" De muziekvereniging „De Burcht" Lei- bezochten veel mensen de openbare re den hield zondagmiddag open huis in petitie van de majorettes, tamboers en de nieuwe repetitieruimte in de Mor- het orkest, spoortkazerne. Van 12.00 tot 16.00 uur Twee personenauto's raakten gisteravond kort na half ze ven zwaar beschadigd bij een aanrijding op de hoek van de Haarlemmerweg en de Mare singel. Geen van de inzitten den raakte gewond. De bot sing onstond doordat een van de auto's door het rode licht reed, hoewel beide bestuur ders verklaarden slechts „groen" te hebben gezien. Adj. Noordhoek overleden LEIDEN OP 54-jarige leeftjd is vrijdag plotseling overleden de adjudant van de Leidse politie W. Noordhoek. De heer Noordhoek was de afgelopen drie jaar chef van het bureau recherche en sous chef van de algemene recher che. De heer Noordhoek begon zijn loopbaan bij de Leidse politie in 1946. Lange tijd heeft hij gewerkt bj de afde ling verkeer. Voor zijn benoe ming tot chef van de recher che, was hij plaatsvervangend chef van de surveillance dienst. De heer Noordhoek werd vrijdagmiddag, kort na dat hij er zijn dagtaak had opzitten, getroffen door een hartaanval. Binnen het Leidse corps was de heer Noordhoek een zeer gezien collega. A <W 19.20 Blast-ol ears on; bnca, 5 Morg slprofri LEIDEN De nieuwe bewonerscommis sie van de serviceflat „Schouwenhove" blijft het dagelijks bestuur van de Stich ting Zomerland wantrouwen en adviseert de bewoners de huurverhoging niet te betalen. De commissie is er door eigen onderzoek naar de juiste cijfers bij het Ministerie van Volkshuisvesting achter gekomen, dat de cijfers die het Dagelijks Bestuur de bewoners voorschotelt, niet kloppen. In overleg met de Huuradvies commissie en een advocaat eist de bewo nerscommissie nu van het Stichtingsbe stuur een verklaring voor de onjuiste cij fers over de voorlopige kale huur. De commissie dringt er voorts bij de ge meente Leiden op aan het stichtingsbe stuur te doen aftreden wegens wanbe leid. De gemeente zou hiertoe in staat zijn omdat zij financieel aanzienlijke be langen heeft in het project „Schouwen hove". Vorige week stuurde de oude bewoners commissie een circulaire naar alle bewo ners waarin zij melding maakte van een tussen de bewonerscommissie en Dage lijks Bestuur overeengekomen prijs voor de huurverhoging. De nieuwe commissie, verklaart dat aan dit besluit rechtskracht ontbreekt omdat er noch van de voorzit ter, noch van de secretaris van de Stich ting Zomerland een handtekening ter be krachtiging van het besluit te vinden is. Voorts is het onduidelijk waar de bezui nigingen die tot de overeengekomen prijs geleid hebben, zullen gaan plaatsvinden. Volgens de nieuwe bewonerscommissie zou men nog het meest bezuinigen wan neer de Stichting de banden met het in- koopbedrijf „Cibaco" zou verbreken. Evenwel ligt dit niet voor de hand met het huidige dagelijks bestuur. De voorzit ter van het bestuur is de heer A. C. H. Graafland sr. en zijn zoon, A. J. W. Graafland vormt de directie van Cibaco. In een bewoners vergadering maakte de commissie echter melding van wat zij noemde „hoopgevende ontwikkelingen". De heer Nuboer, voorzitter van de bewo nerscommissie vertelt: „De vorige maan dag is het dagelijks bestuur van de Stichting „Zomerland Den Helder", waarin dezelfde heren zitting hebben als in het DB van Leiden, terzake analoge moeilijkheden met de serviceflat „Zuy- der-Hom", bij het gemeentebestuur van Den Helder ter verantwoording geroepen en is toen gedwongen af te treden. Twee jaar geleden heeft de serviceflat „Zomer land" in Wassenaar door het aftreden van voorzitter Graafland tevens de ban den met het bedrijf van de zoon „Ciba co" kunnen verbreken, hetgeen enorme besparingen betekende op de service- prijs. In Wassenaar betaalt men nu min stens tweehonderd gulden minder aan kosten dan nu in Leiden. Navraag bij de penningmeester van het huidige Stich tingsbestuur van „Zomerland" in Wasse naar, de heer W. Smallengange, leert dat het verbreken van de banden met de fir ma „Cibaco" een kostenbesparing per jaar opleverde van 40.000 tot 50.000 gul den. „We hebben 11/2 jaar moeten pro cederen om van het contract dat we met „Cibaco" hadden af te komen. Het be drijf gebruikte bovendien een bungalow op het terrein van de serviceflat, die we nu beschikbaar hebben als woonruimte voor de directrice, De mensen regelen nu de inkoop zelf onder supervisie van de chefkok of de directie en dat loopt pri ma", aldus de heer Smallengange. „Wij hopen dat de gemeente Leiden het voorbeeld zal volgen van Den Helder, maar de eerste reactie van wethouder Schoute geeft tot nu toe niet veel hoop", aldus de heer J. F. W. Nuboer. In een commentaar zegt wethouder Schoute: ,Jk ben met het Stichtingsbestuur in bespre king, maar verder kan ik daar niets over melden. Formeel is er niets aan te doen, maar als dat nodig is zullen wij niet schromen van onze bevoegdheden ge bruik te maken. Ik ben voornemens bin nenkort contact op te nemen met de be woners. Wanneer kan ik moeilijk zeggen, omdt ik een erg volle agenda heb. Maar er zijn zaken die prioriteit hebben en ik zal zien of ik al snel een gaatje kan vin den", aldus een druk bezette wethouder. Diakenwijding J. Hendriks In do St.-Petruskerk aan de Leidse Lammenschansweg vond zater dagavond de feestelijke diakenwijding plaats van J. Hendriks, sinds oktober van het afgelopen jaar stagiair In de Petrusparochie voor het bisdom Rotterdam. De wijding voltrok zich tijdens een plechtige eucharistieviering, waarin werd voorgegaan door bisschop mgr. A. J. Simonis (midden) onder meer bijgestaan door de pastores van de Leidse parochie E. C. Hoogervorst en H. M. Giezeman. De plechtigheid werd bijgewoond door veel parochianen en een groot aantal studiegenoten van de heer Hendriks. LEIDEN „Kijk nou, mijn man staat buiten te treuren", sprak een prijswinnares van de Lenteshow van de winke liersvereniging „De Kopermo len" in de bus op weg naar Schiphol. Sommige prijswin naars van een vliegtochtje over Leiden waren echter I wel zo slim geweest om thuis j vrouw, man of kinderen en I het fototoestel op te halen nadat zij gehoord hadden dat lij waren uitverkoren voor dit buitenkansje. De presen- tator Hans Versnel van de Veel belangstelling liet horen werd lustig meege zongen en geklapt. Vooral twee wat oudere dames die samen de prijs hadden ge wonnen door uitbundig te dansen op het plein voor het winkelcentrum, wisten van wanten om een beetje sfeer te brengen. Al snel had een knorrige oude heer ook de handen op elkaar, aangesto ken door het jolige tweetal. Maar in het vliegtuigje viel het voor velen toch niet mee. Van de 44 mensen waren er een zevental die last hadden van luchtziekte. Er waren mensen bij voor wie het de eerste maal was dat zij vlo gen, maar voor wie het met een ook de laatste keer zou rijn, zo riek hebben rij zich gevoeld. Op Schiphol teruggekomen kreeg iedereen nog een kop koffie en een punt appeltaart Voor sommigen een verspilde versnapering. De bustocht te rug had dan ook minder stemming dan heen. Toch was de onderneming voor de meesten een groot succes. Lenteshow ging niet mee op reis „vanwege, ik ken die toestellen" zei hij om de rei zigers flink angst aan te ja gen. Maar hij werd waardig vervangen door de gebroe ders Grimm, die tijdens de show hadden opgetreden met hun lied „Het is maar een meisie van alle dag", door veel mensen meegezongen. In de bus van de Kopermolen in de Merènwijk naar Schip hol zat de stemming er al snel in Op alle stampers en meezingers die de chauffeur

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3