Piet Vet de beste maar niet kampioen Joop Zoetemelk bewijst vorm Jubilaris Slotemaker ongeschonden „door de lucht" SPORTTRIBUME PLOEG POST GRIJPT NAAST SUCCES Jan Huisjes weer amateur OPENINGSRACES ZANDVOORT Schoonspringsters horen bij wereldtop Rijvers titel eerste klasse LEIDSE COURANT MAANDAG 26 MAART 1979 PAGINA HGSK39B&3H MONS Joop Zoete melk heeft zijn grote vorm in dit voorseizoen nog eens extra onder streept door het Criteri um National op zijn naam te schrijven. De winnaar van Parijs—Nice sloeg gistermorgen toe door in de 55 kilometer lange etappe van Saint Raphael naar Mons op de solotoer te gaan. Met ruim één minuut voor sprong ging hij over de eindstreep. In de afsluitende tijdrit consoli deerde Zoetemelk bekwaam zijn positie. Hij moest slechts negen seconden prijs geven aan Be rnard Hinault, die zich de snel ste toonde in de race tegen het uurwerk. In de algemene rang schikking van dit tweedaagse evenement hield Zoetemelk op Hinault 54 seconden over. Hen- nie Kuiper eindigde op de vier de plaats. Jan Raas is zaterdagmiddag winnaar geworden van de se- miklassieker Harelbeke—Harel- beke, een koers over 226 kilo meter. Raas legde de afstand af In 5 uur en 50 minuten. Op de tweede plaats eindigde de Belg Hoste. Pas in de laatste kilometers kreeg de koers een interessant verloop. Vijf renners sprongen (Van onze sportredactie) ALMELO Jan Huisjes keert terug naar de rijen der amateurs. Oe Almelose wielrenner Is er, na twee jaar beroepsrenner te zijn geweest, van overtuigd dat er dit seizoen voor hem geen sponsor te vinden is die hem een contract kan aanbieden dat aantrekke lijk genoeg is. Huisjes, bijna 28 jaar inmiddels: „Ik heb bij de KNWU toestemming gevraagd om me bij een gesponsorde amateurploeg aan te mogen sluiten, maar die kreeg ik niet. Vandaar dat ik dit jaar weer voor mijn oude club RTVZ in Zwolle zal rijden". weg uit het grote peloton. Raas. Hoste. Pollentier, Thurau en Lubberding. Van dit vijftal ging' Raas vlak voor Harelbeke op nieuw in de aanval. Hij demar reerde en finishte met een voor sprong van 23 seconden als eerste. Lubberding werd vijfde op 1.57. De 28-jarige Arte Hassink uit Eindhoven heeft gisteren voor de tweede maal de wegwed strijd voor amateurs van Keu len naar Schuld (Eiffel) en te rug gewonnen. Deze 160 kilo meter lange rit wordt be schouwd als de openingswed strijd van het Duitse wielersel- zoen. Hassink had een voor sprong van 1 minuut 23 secon de op de nummer twee, Her man Snoeyink, die de springt won van een groepje van vijf achtervolgers. De zege van de Eindhovenaar is des te opmerkelijker, omdat hij na 104 kilometer ten val kwam en daarbij een hand kneusd. Achttien kilometer voor de finish demarreerde Hassink en hij bouwde onder barre weersom standigheden in zijn eentje de voorsprong op zijn vijf achter volgers, waarbij de Nederlanders Snoeyink en Ribbers, uit Bert Oosterbosch kwam In de ZANDVOORT De jubilaris werd de grote ver liezer. Rob Slotemaker, 25 jaar actief in de au tosport, begreep zaterdag tijdens de training voor de openingswedstrijden van de NAV op het circuit van Zandvoort al, dat zijn Chevrolet voor lopig Is uitgeschakeld wegens een defect erger nog sloeg het noodlot daags daarop toe tijdens de race voor produktietoerwagena. Het had er alle schijn van dat zijn Camaro-produktiewagen gisteren winnend zou worden afgevlagd. In de tweede ronde kwam Slotemaker met honderden meters voorsprong door. Kort voor het einde van het lange rechte stuk weigerden echter de remmen. Met 230 kilometer raasde de bolide naar de Tar- zanbocht, „Eerst trachtte ik met de handrem de wagen in een slip te brengen, maar ook de han drem werkte niet. Toen heb ik het maar sturend geprobeerd. Het lukte, maar op de nog natte baan verloor ik te weinig snelheid om de wagen weer in bedwang te krijgen". De bolide sloeg over de kop, boorde zich door drie vanghekken en kwam bovenop de vangrail van de haarspeld bocht tot stilstand. Twee kraanwagens waren no dig om het meer van 1500 kilo zware gevaarte er vanaf te tillen. De Zandvoortse aanhang zou op deze kille, win derige openingsdag toch zijn „eigen" winnaar krijgen. Daarvoor zorgde Tonny Zwaanenburg in een magnifiek gevecht van de formule Fords 1600. Op het juiste moment stuurde hij zijn wa gen uit de slipstream van de voor hem rijdende Jean Pierre Devaux. Met meters werd de Belg verslagen. John Bolten zag zijn weg, die naar succes had moeten leiden, afgesneden. Toen bij de VW's Golf Evert Bolderhey halverwege de race het gas liet staan bij het inkomen van de Tarzanbocht. Bol ten, die in eerste positie reed, kreeg een duwtje en raakte van de baan. Een snelle verliezer was ook Ron Kluit bij de For mule Ford 2000. Hij werd in het prille begin van de race slachtoffer van het gedrang in het veld van C? wagens bij het opgaan van de Hunserug. Blikschade De eerste race van de strijd om da Europese titel In de Formule-ll werd gisteren op het circuit van Sllverstone gekenmerkt door veel blikscha de. Op het door de regen gladde wegdek kwa men talrijke carambolages voor zonder dat zich persoonlijke ongelukken voordeden. De race werd, nadat na vijf ronden de strijd on derbroken was voor de regen, gewonnen door de Amerikaan Eddie Cheever. De Ier Derek Daly leg de beslag op de tweede plaats. De Nederlander Huub Rothengatterwerd achtste. Veel publieke belangstelling bij het gen. Eén van de deelneemsters in fraaie weg naar het water. Het toernooi In Zwaag werd een afslachtingsrace. Winst was alleen mogelijk door een partij in 3 4 beurten uit te maken wie langer werk had kon het wel vergeten. En om dat zelfs mannen als Piet Vet niet alle partijen In één beurt uit kunnen maken, betekende dat er door iedereen om beur ten werd gewonnen of verloren. Daarom ook stonden na zes ronden vier biljarters met acht matchpunten op de eerste plaats. Piet Vet, Jan Arnouts, Louis Havermans en Hans Sund- quest. Die vier moesten in de fi naleronde tegen elkaar, de titel verdediger tegen Sundquest, de latere kampioen tegen Arnouts. Alle vier hadden kansen op het kampioenschap, maar dan dien de men zelf te winnen en was men afhankelijk van het resul taat van de andere partij. In een stampvolle zaal was de spanning te snijden. Piet Vet opende met een serie van vijf, Hans Sundquest miste waarna de Berkhouter een zes scoorde en de Papendrechter opnieuw geen carambole maakte. Op de andere tafel had Jan Arnouts een vijf gescoord en was Louis Havermans bezig aan een serie die bij 155 zou stoppen. In zijn derde beurt kwam Plet Vet los. Hij kwam tot 228, maar moest lijdzaam toezien hoe Louis Havermans ook steeds verder weg liep. Maar Jan Ar nouts kwam in zijn derde beurt formidabel terug. Het 20-jarige talent uit Etten-Leur sneuvelde op 216 en zag vervolgens zijn concurrent op 44 steken. De to taalstanden na drie beurten: Plet Vet 239, Hans Sundquest 118, Jan Arnouts 280 en Louis Havermans 223. In zijn vierde beurt bracht Piet Vet zijn tegenstander op de knieën. De Berkhouter bracht zijn totaal op 354; voor Sundqu est een te grote achterstand. Boven de andere tafel hingen echter dreigende wolken: Ar nouts kwam in zijn vierde beurt niet verder dan drie, terwijl Louis Havermans de ballen mooi bij elkaar kreeg, waardoor de resterende 177 niet onhaal baar waren. Louis Havermans hield de zaak goed onder con trole. Nadat Piet Vet in de vijfde beurt zijn partij had uitgemaakt, kwam het jonge talent uit Zun- dert nauwelijks in problemen. Gemakkelijk maakte hij de 400 vol en omdat Jan Arnouts geen nabeurt had ging de titel naar Noord-Brabant. Een furieus kijkende Plet Vet kon daar geen verandering in brengen. De zwaar teleurgestel de Berkhouter: „Ik heb vier da gen voor niets gespeeld door die belachelijke regel. Je breekt het ene record na het andere, je hebt het hoogste moyenne en dan nog geen kampioen. De mensen zelf snappen er ook niets van. Ze zien me winnen, ze feliciteren me en dan moet Ik zeggen dat ik geen kampioen ben". Louis Havermans. vorig jaar in Julianadorp na Piet Vet en Hans Sundquest derde, kon zich de gevoelens van de verslagen titel verdediger indenken. „Het is ook een idiote regel. En hoewel ik er nu mijn eerste Nederland se kampioenschap aan dank, vind ik dat ze dat zeer snel moeten veranderen. Piet heeft zonder meer erg sterk gespeeld, hij was gewoon de beste". Een geweldig verlopen toernooi kreeg daardoor een anti-climax. Dat er op hoog niveau werd ge speeld toonde het toernooige- middelde aan: 70,4 (met het oude op 45), ook dat betekende een record. Verder bewees Zwaag dat Nederland goed in zijn jeugdige talenten zit (Haver mans 23 jaar, Arnouts 20, Bon- gers 21Van der Smissen 24). Joop Zoetemelk passeert de finish, waarmee hij de basis legde voor zijn eindtriomf. finale van de Branbantse Pijl, een profkoers In België over 166 kilometer, iets tekort De neo prof uit de ploeg Post had 26 kilometer voor het einde het hazenpad gekozen, maar werd In de laatste plaatselijke rondo van zes kilometer achterhaald op de Alsembergklim. Eerst door Daniel Wiliems en later door een groepje van vier ren ners onder aanvoering van Ger- rie Knetemann. Wiliems konden zij niet meer achterhalen. De jonge Belg won de Brabantse Pijl met vijf seconden voor sprong op wereldkampioen Kne temann. Oosterbosch eindigde op de vijfde plaats. Zoals in Sint Genesius-rode kreeg de ploeg van Peter Post ook in Waregem de deksel op de neus. Won Wiliems de Bra bantse Pijl voor Knetemann, In Waregem werd Staf van Roos- broeck winnaar van "Dwars door België" en legde Jan Raas beslag op 'slechts' de derde plaats. De koers over 200 kilometer werd reeds na vijftig kilometer in een beslissend stadium ge bracht. Twintig renners vormden de kopgroep, onder wie Raas, Priem, Havik, Piet van Katwijk. Maertens en Van Roosbroeck, Na de Volkegemberg was dit groepje herleid tot vijftien ren ners. Tot de afvallers behoorde ook Freddy Maertens. De Belg reed veel met één hand en schijnt nog veel last te hebben van zijn pols. In een latere fase zou Maertens ontmoedigd af stappen. Frank Moons heeft de Omloop van de Baronie gewonnen. De renner uit Mierlo-Hout profiteer de van het feit dat Peter Kop- pert in de eindsprintg iets te veel aandacht besteedde aan Martin van den Bergh en Jacqu es van Meer. Rob Slotemaker staat weer lachend naast de tot een hoop schroot verworden bolide. ZWAAG Piet Vet heeft de biljartbond een enor me draai om de oren ge geven, want door In Zwaag niet het Neder lands kampioenschap an ker kader 47-2 ereklasse te winnen, heeft hij op zeer duidelijke wijze de blunder aangetoond, die de biljartbond heeft ge maakt, door aan het be gin van dit seizoen een nieuwe regel in te stel len, die vertelt dat bij gelijk eindigen van de eerste twee bij een nati onaal kampioenschap het onderling resultaat van beslissende betekenis is. Daardoor kon het gebeu ren dat in het Westfriese dorpje Louis Havermans als de nieuwe titelhouder kon worden gehuldigd en niet Piet Vet, de enige die er recht op had. Jarenlang bepaalde het moyen ne de plaatsing als twee of meer biljarters in een toernooi evenveel matchpunten hadden verzameld. De meest eerlijke re geling. want als er iets is dat veel zegt over de kwaliteiten van een biljarter, dan is dat zijn moyenne wel. En daarom werd bij gelijk eindigen de sterkste kampioen. Dat moest veranderen. Het ge beurde wel eens dat voor de fi naleronde de toemooiwinnaar al vast stond en om de spanning zo lang mogelijk te bewaren is de nieuwe regeling ingevoerd. In Zwaag had Piet Vet als eni ge recht op de titel. De Be- richouter speelde een IJzersterk toernooi, verloor weliswaar tweemaal, maar het verlies te gen Louis Havermans was uit eindelijk van doorslaggevende betekenis. Piet Vet behaalde net als de 23-jarige biljarter uit Zundort tien matchpunten. Het tweede verlies van Vet was te gen Jos Bongers. Piet Vet demonstreerde zijn kunde heel sterk met zijn vijf overwinningen. Drie daarvan be haalde hij in één beurt. Op de eerste dag mochten achtereen volgens Jan Arnouts en Wim van Deventer toezien hoe Piet Vet een geprolongeerde serie van 800 maakte. Met een ca rambole erbij van de derde ron de verbeterde de Berkhouter het Nederlands record van Hans (Van onze medewerker) DEN HAAG Dat de Nederlandse schoonspringwereld langzamerhand mag gaan meten met de absolute to| Amerika, Rusland en Oost-Duitsland, werd afgelopen v einde bewezen. Op het grootste springgala van Nedei met deelname op uitnodiging van liefst dertien Euro landenwaren alle titels bij de dames voor het thuisland. José de Frel van HSV De Morgenstond dwong internatii respect af door haar prestaties op de drie-meter plank. puntentotaal van 402.03 leverde naast de landstitel ook eerste plaats op in het internationale veld. Een uitermat vreden José de Frel: „Ondanks het éne uur trainen per is het uitstekend gegaan. Na die gedwongen rustperiode ruim vier maanden waarvan ik nog steeds de gevolgei dervind ben ik blij met dit resultaat." De tengere Caroline Linthuis mag zich erop beroemen haar dertien jaar al bij de Westeuropese top te behorei eindigde zowel nationaal als internationaal op een uitstek tweede plaats. En Caroline Linthuis geldt zonder twijfe toonaangevend voor de toekomst van de schoonspringtop mers, een relatief klein puntenverschil op haar collega tien punten op een totaal van ruim 400) moet binnen al bare tijd te overbruggen zijn. Coach Rob Voorbij kon trots de viering van het eerste tram van „zijn" club Morgenstond afsluiten: „Het kampi 1 schap is binnen. En goed ook! de dames Is nu eei recte aansluiting met de top mogelijk. De heren zijn nog niet aan toe. Maar gezien het feit dat Ik de twee b springers moest missen Renó Linthuis en John van Lingen hebben de sport de rag toe gekeerd mag Ik slist niet ontevreden zijn. De enige misser is die van M Bink geweest Met de gedachte dat hij de plank zou r kwam hl] erg slordig te water. Toch heeft hij zich goed steld, maar het kampioenschap was al weg." Die nationale titel werd nu overgenomen door Joop Marl van BSV—W34. De tweede en derde plaats waren voor ning van de Haagse vereniging De Morgenstond. M Binck en Ronald Nihot (terug van weggeweest) scoorden pectievleijk 353.67 en 332.13 punten tegen 360.18 van de houder Maréchal. Internationaal gezien kwamen hun prest niet in aanmerking voor de beste tien. Caroline Linthuis was de verrassing met tweede plaats achter José de Frel. Alkmaar Louis Rijvers is afgelopen weekeinde Nederlands biljart kampioen eerste klasse libre geworden. De Westlander bleef in Alk maar ongeslagen en leed slechts een verliespunt. Zijn gemiddelde van 60,86 was ook veruit het best van de acht deelnemers. Eindstand 1. Rijvers 's-Gravenzande) 13 389 60,86 2. Kooij Wieringen 11 285 45,88 3. Maarsman (Rotterdam) 8 373 37,26 4. Van Pruisen (Tilburg) 7 355 34,94 5. Bult (Losser) 6 395 41,32 6. Dijkstra (Grootegast) 6 225 20,13 7. Leek (Obdam) 4 119 15,39 8. Rouwe (Sibbe) 0 193 19,05 greep daardoor de titel. Vultink (735) en bracht dat op 801. Een ander nationaal record ging ook naar de Berkhouter. Door zijn sterke spel behaalde hij een toernooi-moyenne van 123,50. En dat bleek voldoende om de beste prestatie van Christ van der Smissen (119,23) naar de historie te verwijzen.' Opnieuw een bewijs dat de kwaliteiten van Piet Vet niet ge ring waren. Bij de internationale strijd vormde de Italiaan Giorgio notto een hoofdstuk apart. De krachtsexplosie die springer van wereldformaat bij elke sprong wist te len liet van'de concurrentie weinig meer heel. De 31-jarige Italiaan presteerde het om al zijn verplichte ren ter hoogte van de plank af te ronden, waardoor tijd vrij hield om zich perfect in he( water te laten Jury-waarderingen van acht of negen punten waren eerder regel dan uitzondering. Hij pakte de eerste dit sterk bezette toernooi met 568.02 punten. Tweede Dieter Dörr uit West-Duitsland met een score van wijl het trio aangevuld werd door Santilli uit Italië met pun,en' Jnrm Met dit perfect georganiseerde internationale springgala I A)ll HSV De Morgenstond op indrukwekkende wijze haar benadrukt. En zowel da internationale springvertegen ging als- het voltallige publiek kon de 0 de vice-voorzitter van de KNZB, de heer Toet, onderschrijptof'e „Laat de traditie die Morgenstond in een dergelijke korti riode heeft opgebouwd, ook in de toekomst traditie blijvenl" FRANK VAN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22