Jshockevers an twee iaar naar de top Ajax dendert langs Utrecht a Olympische kwalificatie ook de A-groep Göbel beste doelman, De Heer topscorer TOPSCORERS anan verdediger, maar wel als aanval ler. Het resultaat was er naar, al moet ik toegeven dat hem ook geen strobreed in de weg werd gelegd". Eenzijdig jank Arnesen scoort Ajax' eerste. De Amsterdammers wisten niet van ophouden (ischoten nog vijfmaal raak. Rechts v.d. Vlagt, die te laat is. AMSTERDAM Mis schien had routinier Mar co Cabo na afloop wel gelijk, toen hij sprak: „Met 6—1 van dit Ajax verliezen is een schan de. Als je je tegenstan der echter zo veel ruimte geeft, vraag je om een dergelijke uitslag". Bij Ajax zal men zich niets aantrekken van het leed van FC Utrecht Gretig Inhaleerde Ajax zijn suc ces. Cor Brom, door zijn bestuur In het openbaar ernstig afgevallen, besef te dat deze monsterzege op het uiterst zwakke Utrecht hem zeer gele gen kwam. Met snel en gevarieerd aanvals- spel, daarbij slim gebruik ma kend van de gaten die FC Utrecht liet vallen, denderde Ajax langs zijn opponent. Zo zelfs dat trainer Han Berger ventileerde: „Ik heb er geen woorden voor. Je prent je spe lers van alles in. resultaat nihil. Zoals Erkens heeft mogen voet ballen, was toch een schan daal". Ongelijk had Berger niet, maar waarom greep hij dan niet in. Reeds vanaf de eerste minuut was het concept van Ajax dui delijk: ruim aanvallen via de flanken en in dat aanvalspa- troon had Cor Brom voor Hans Erkens een belangrijke taak in geruimd. Brom: „Ik probeer Er kens nu al een paar weken wijs te maken dat hij verreweg het best tot zijn recht komt op de rechtsbackplaats. Niet zozeer als Ajax—FC Utrecht werd door de zwakte van Utrecht een eenzij dige wedstrijd. Met een veel vuldig switchende Arnesen, een herboren Tahamata en een dit keer niet nodeloos met zijn krachten woekerende Schoena ker werd Utrecht al vanaf de eerste minuut op de proef ge steld. „Ik had nog wel vier middenvel ders geformeerd", debiteerde Han Berger. „Op het midden veld wilden we Ajax ontregelen. Vier tegen drie, dat moet toch lukken". Het lukte niet. Scoreverloop: 17. Arnesen 1—0, 34. Flight (eigen doel) 2—0, Van Veen (strafschop) 21, 44. Clarke (straf schop) 3—1, 49. Schoenaker 41, 63. Clarke S-1, 78. Clarke 6-1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 4000. A|ax: Schrijvers; Erkens, Zwambom, Krol (Kaiser), Meutstege; Schoenaker, Tahamata, Lerby; Ling, Clarke. Ame- FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta- melen, Wildbret, De Kruyk, Wïtbaard (Van der Vlag, die later werd vervan gen door Cabo); Tervoort, Gozems, Flight; Rietveld, Van Veen. Van Staa. ILATI De vreugde kende en grenzen. Tegen het onver- lanbaar geachte Oost-Duitsland 5tte het Nederlands ijshockeyte- i zaterdag in de finale van het kampioenschap een achterstand L n 30 om in een zege van 43 9 promoveerde daarmee voor het rst in de geschiedenis van het iderlandse ijshockey naar de A- ule. Na de Olympische kwallfl- tie het tweede grote succes In n week. In twee jaar is Neder- fl id vanuit de onbetekenende C- S. oep opgemarcheerd naar het ml- u waar de titels worden' ver- J eld. De twaalf opeenvolgende ccessen bij het wereldkampioen- thzp werden zaterdag voor 5200 jSJfithousiaste toeschouwers in de al van het Roemeense Galatl jebreid met een dertiende, aarvan coach Westberg na af- ip alleen maar kon zeggen, dat ervan had gedroomd. Trou- ins, wie niet I team is niet te kloppen". Zo hoog atte Westberg voor de finale de Oost- itsers. De DDR had de vijf voorgaande idemissen met een overtuigende vanzelf- fkendheid genomen. Ook in de eindstrijd die ploeg, bij een voorsprong van 3—0, aantastbaar. Maar op het moment dat de istduitsers zich al zeker waanden van de ugkeer in de hoogste afdeling, sloeg Ne- rland terug. Het publiek dat de avond te ren de Nederlandse spelers bij de ont- ieting met Roemenië nog had uitgefloten, DS partij voor de gedoodverfde verliezers, iptain Larry van Wieren verklaarde: „We ïgen het ijs op met de gedachte, we ma in er het beste van. Zoals we dat in de- imber t< GALAT1 De lijst van topscorers, hier aangevoerd door Jack de Heer, ziet er als volgt uit (resp. doelpunten, assists, punten, straf- punten): sderland begon met een handicap. Göbel. later zou worden uitgeroepen tot de ite doelman van het toernooi, moest met i blessure aan de kant blijven. In zijn aats speelde John de Bruyn. Dat leek in it begin fatale gevolgen te hebben. Binnen De Nederlandse ijshockeyploeg werd overstroomd met bekers van king sizeformaat. Jack de Heer ont ving er een als topscorer, doelman Göbel werd geëerd als de beste van de B-groep maar de mooi ste was toch deze, door de op de schouders gehe- tien minuten stonden de Oostduitsers op 2—0. Kuhnke en het jonge talent Radant waren de makers van de doelpunten. De wedstrijd leek beslist. De Heer, De Cloe en Van der Broek begingen overtredingen, waarvoor de goed leidende Rus Grigorjev hen naar de strafbank verwees. De Oostduit sers waanden zich toen al kampioen en ver zuimden door te drukken. Van der Broek: „Wanneer zij op dat moment (halfweg de Wissels Coach Westberg haalde voor de tweede periode zijn zwakste verdedigingslijn Bak ker (nog steeds gehinderd door een In de competitie opgelopen blessure) en Hllle de finitief van het Ijs en ruilde In de aanval ven coach Hans Westberg, aan den volke getoonde trofee voor de eerste plaats. Dolgelukkige ijshockey ers hieven in Galati hun coach spontaan de lucht in want wat hij, in samenwerking met zijn mannen, had gepresteerd, was uniek. Hulzinga en De Bruyn voor de stevige re serves Klooster en Tooren, die zich de hele week op de bank hadden zitten ver bijten. Het liep daardoor iets beter. De Graauw was dichtbij een treffer, maar zijn inzet werd van de doellijn gehaald. Onverwacht maakte Oost-Duitsland 0—3. Slapke schoot vanaf afstand allerminst slap in en De Bruyn was kansloos. Ook die tegenvaller in- 1. De Heer (Ned) 2. Wakabayashl (Jap) 3. D. Peters (O.D.I) 4. Itoh (Jap) 5. MGUer (O.DI) 6. Van Wieren (Ned) 7. Janssen (Ned) 9. Deolce (Ned) 10. Petemousek (Ned) 22. Berteling (Ned) 23. De Graauw (Ned) 24. vd. Broek (Ned) 9 8 17 4 9 7 18 0 8 8 16 0 8 4 12 0 6 4 10 4 2 8 10 14 7 2 9 4 5 2 7 2 casseerde Oranje zonder te denken aan ca pituleren. De moed kwam er weer helemaal in, toen De Graauw in de 34ste minuut na een foutje van Bielas attent reageerde op een voorzet van Barteling (1—3). Slijtage Westberg gebruikte de pauze voor de laat ste periode voor enige peptalk. Jack de Heer, die te horen had gekregen dat hij topscorer van het toernooi kon worden kreeg vleugels. In de 42ste minuut schaat ste hij langs drie Oostduitse verdedigen. Het belang van de ploeg ging hem boven het eigenbelang. Hij gaf een pass, waaruit Janssen 2—3 maakte. Vanaf dat moment was er ineens sprake van slijtage In de Oostduitse ploeg. Dietrnar Peters, Patschinki en Reinier Peters gingen in de persoonlijke duels ten onder. Oranje ging het spel controleren en de ac ties in de richting van het doel van de twin tigjarige Schmeiszer werden brutaler. In de 46ste minuut toch weer een combinatie tus sen De Heer en Janssen, nu bekroond door De Heer, de stand gelijk (3—3), voldoende voor promotie naar de A-groep. Maar Jack de Heer was nog niet tevreden. Eén treffer erbij en hij zou alleen bovenaan de lijst van topscorers komen. In de 55ste minuut zette hij drie Oostduitse verdedigers op het ver keerde been en scoorde 43. De hele ploeg stormde van de bank het ijs op om in de vreugde te delen. „Ik kan het nog niet geloven", aldus De Heer na afloop. Na de Olympische kwalificatie was ook de pro motie naar de A-groep een feit. All stars Twee Nederlanders werden na afloop geko zen in het zg. all stars-team: doelman Göbel en Jack de Heer. Het team werd als volgt samengesteld: Göbel(Ned.), Frenzel (O.-Dld), Cunningham (O.-Dld). Peters (O.-Dld), Waka- bayschi (Jap) en De Heer (Ned.). Roemenië versloeg met 3—2 Noorwegen (1—0, 11, 1—1), Zwitserland won van Oos tenrijk met 72 (1—2, 4—0, 3—0) en Japan behaalde een zege van 11—4 (5—2, 6—0. 0—2) op Denemarken. Eindstand B-groep: Promotiegroep: Nederland 3 3 0 0 6 15- 6 Oost-Duitsland 3 2 0 1 4 16- 9 Roemenië 3 1 0 2 2 8-9 Noorwegen 3 0 0 3 0 5-20 Degradatiegroep: Zwitserland 3300614-6 Japan 3 2 0 1 4 17-10 Oostenrijk 3 1 0 2 2 8-13 Denemarken 3 0 0 3 0 618 Oostenrijk en Denemarken degraderen met Hongarije en China naar de C-groep. :hov BBBH :N HAAG Op veel terrel- n zit FC Den Haag in een ergangsfase. Naast bestuur- •rikelen, problemen rond een igelijk vertrek van Hans Gal de veel en terecht bekrltl- erde terugkoop vanAad insveld en de onzekerheid er de contractverlenging van 32^ ilner Piet de Visser zoekt de poeg naar een ander gezichL (gerekend in die fase van el onrust lijkt FC Den Haag "ïoucfct evenwicht tussen aanval- roen nd voetbal en Intelligentie ge- inden te hebben. Beter dan lit doseert de ploeg zijn In- nties de tegenstander onder uk te zetten. Piet de Visser icht al een tijd naar die ande benadering. Zonder al te «I van zijn visie op te offe- n, Is hij teruggekomen van n aanpak zoals die vorig jaar istalte kreeg In vaak aantrek- Gjk pressievoetbal, dat echter lor zijn simplistische uitvoe- ig vroeg om veelvuldig ver is. Als nawerking van die pe- speelde FC Den Haag onder de voorlopig uitgescha- side Oekl Hoekema) gisteren |n zoveelste degradatieduel In tt Zuiderpark. Volendam on- ervond dat er intussen indor sed lets bestaat als „het an- tere FC Den Haag". moeilijkste in voetbal is het iliseren van kwaliteit en re- iat. Ook De Visser weet dat. et voorzichtige succes tegen olendam (2-1), gaf de trainer lettemin het idee dat FC Den zeker in de toekomst, ïnstanter prestaties kan leve- ..Als ik de wedstrijd tegen olendam vergelijk met die te- to PEC en MW, dan vind ik s huidige ploeg twee klassen e'er". verwoordde hij zijn ver duwen. In zijn woorden ligt al het bewijs opgesloten dat FC Den Haag is veranderd. Nog niet helemaal zoals De Visser voor ogen staat, maar het on stuimige, ongecontroleerde voet bal maakte plaats voor inzicht en beheersing 'terwijl de werk lust bleef. De ironie wil dat Aad Mansveld voor een belangrijk deel verant woordelijk is voor de gedaante verwisseling. Terwijl hij niet past in een beleidsplan dat zich vóór jeugd en tégen abrupte afbouw uitspreekt, functioneert hij uit stekend in het team. Hij straalt autoriteit uit en geeft met zijn overzicht de lijnen in het spel van FC Den Haag aan. Zijn te rugkomst heeft bovendien voor malige laatste man Ton Wicket niet psychisch geknakt. Sterker nog, Wickel speelt als voorstop per aanmerkelijk zekerder dan in de rol die hem aanvankelijk was toebedacht. Maar er ook nog andere, facetten die de groei naar volwassener voetbal bij FC Den Haag kunnen verkla ren. Verkoop De verkoop van Romeo Zonder van naar FC Twente bracht Joop Korevaar terug als link sachter en talent Ce es Tempe laar op de andere flank. Kore vaar en Zondervèn pleegden door toedoen van De Visser nogal eens te wisselen van po sitie, waardoor Korevaar, zeker tegen beweegelljke vleugelspit sen, een onzekere verdediger werd. Zondervan toonde zijn grote kwaliteiten, maar verprus- te in zijn groeplperiodo bij FC Den Haag ook veel, al gebeur de dat meestal onopvallend. Misrekeningen werden hem te recht vergeven, want zijn talent stond voorop. Nu hij eenmaal weg Is, wekt Ceea Tempelaar de indruk een zo goed als kos teloze vervanger te kunnen worden. Tempelaar heeft de schijn tegen een technisch minder begaafde speler te zijn dan Zondervan. Onder invloed van Mansveld en het vertrouwen dat De Visser hem geeft, rondde hij gisteren een gewenningsperiode overtui gend af. Dat hij het winnende doelpunt maakte was een ex traatje. Vooral door de vrijheid die hij van het kwantitatief sterk bezette middenveld van Volen dam kreeg kon hij uitgroeien tot de uitblinker. Vaak kon hij op schuiven haar het middenveld omdat Wickel en, na de rust, Van Vliet zich met linker spits Frank Kramer bemoeiden en Ko revaar Wim Kwakman uit de wedstrijd speelde. Maar natuur lijk ook door het loopwerk van Aad Kila (in de 84e minuut toch weer uitgevallen na een trap te gen zijn geopereerde knie) en Roger Albertsen (opgeschreven wegens wegtrappen van de bal). Tenslotte stonden zij in de wis selende dekking tegenover vier Volendammers. Van Vliet was in de eerste helft „pendelaar" tus sen verdediging en aanval. En In het tweede gedeelte had Tempelaar een nog aanvallender opdracht. Nieuwste aankoop Jan Verheyen bond Dick de Boer de hele ont moeting aan zich en Henk van Leeuwen probeerde zijn vormcri sis en bleésure (in het achterdij been) te doen vergeten met veel op balbezit gerichte acties. Jos Jonker liep onzichtbaar op links. In de eerste helft had dat tot gevolg dat Verheyen op de rechter vleugel keer op keer werd aangespeeld en dat Tem pelaar vaak in beeld kwam. Gebrek Het gebrek aan een specifieke linker vleugelspeler werd In de tweede helft opgelost door Fred Goeman». Nog niet In staat een hele wedstrijd te spe len na twee ernstige blessures werd hij door de Visser pas na 45 minuten Ingezet voor WIckeL Zijn eerste actie, na dertig se conden al, betekende 1-0. Ver heyen brak op rechts door, plaatste zijn enige fraaie trekbai voor het doel van de merk waardige flegmatieke doelman Jaap Bloem en Goeman» vol leerde met de binnenkant van zijn voeL Daarna werd duidelijk dat Vo- Tempelaar (links) haalt uit en helpt FC Den Haag aan 2-1. De Volendam mers Braan (no.6) en Hel ling (no.9) kunnen daar niets aan veranderen. lendam geen slechte ploeg be zit. maar dat Jan Mak vooral scherpte mist in zijn voorste li nie. Kramer is sterk aan de bal, evenals Dick Bond, maar tot doelpunten leidt dat nauwelijks. Daardoor werd een periode van overheersing door Volendam slechts omgezet in één treffer, de gelijkmaker van Bond (58e minuut) na een oggstrelende •combinatie tussen Kees Guyt en Jaap Braam. De treffer van Tempelaar (buitenkant rechter voet) betekende dat Volendam alweer dichtbij de eerste divisie staat. FC Den Haag daarentegen zit met de gedachte bij volgend seizoen. Want dat werd ook dui delijk: even gretig als FC Den Haag dit seizoen wil beëindigen met een veranderde instellingi wil De Visser in de nieuwe competitie gokken op een klas sering die dit seizoen ver boven de macht van FC Den Haag ligt. Al heeft hij zijn contract nog niet verlengd, de manier waarop hij FC Den Haag nu laat voet ballen wijst erop dat De Visser met zijn gedachten al goeddeels in het nieuwe seizoen zit. DICK HOFLAND Scoreverloop: 46. Goemans 1-0. 58. Bond 1-1, 66. Tempelaar 2-1. Scheidsrechter. Thomas; Toeschou wers: 5000. FC Oen Haag: Galjé; Tempelaar. Mansveld. Wickel (Goemans), Kore vaar; Kila. Van Vliet. Albertsen; Ver heyen, Van Leeuwen, Jonker. Volendam: Bloem; Molenaar. Guyt. And ré. De Boor; Tuyp. Bond. Helling, Braan (Visser), Kwakman, Kramer.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13