grCeimte FRf^rr BL OEMEN B#LLEIM VeilingBerkeltimmert aan hallen en.aan de weg jan land en tuinbouw Vijfenveertig schapen krijgen tegehjk lammeren KAMERLEDEN WILLEN MIDDELBARE TUINBOUWSCHOOL IN EMMEN SLA WORDT GOED BETAALD VEEL WERK VOOR NARCISSENVEREDELAARS LEIDSE COURAN1 MAANDAG 26 MAART 1979 PAGINA 11 BERKEL -„Veiling Berkel, goed voor bloemen en plan ten". Wie hiervan nog niet overtuigd was wordt dat wellicht nu. Want onder dat motto is men in Berkel be gonnen met op nogal specta culaire wijze aandacht te trekken voor dit dynamische tuinbouwgebeuren vlak on der de rook van Rotterdam. Er is daartoe een fraaie fol der uitgebracht, waarin op populaire wijze getracht wordt de populariteit van de veiling vooral onder de kwekers, voor wie men tuin- bouwgrond beschikbaar stelt op te vijzelen en er is een serie stickers in omloop ge bracht, die de actie moet on dersteunen. Het gaat deze veiling dan ook voortdurend voor de wind. Groeide de omzet in 1971 bijvoorbeeld van 14 naar 19 miljoen gulden, en bereikte men in 1976 de 56,5 miljoen, vorig jaar was het al 84 miljoen. Het ziet er naar uit dat in 1979 de 100 miljoen wordt bereikt Daar mee is een omzetstijging be reikt van twintig procent, terwijl de landelijke gemid delde stijging elf procent is. Bij deze veiling wordt door ongeveer zeshonderd tuin ders gezorgd voor een regel matige aanvoer van rozen, anjers, gerbera 's, orchideeën, chrysanten, tulpen, an thuli ums en diverse bloeiende en zogenaamde groene plan ten. In de in kleurendruk uitge voerde folder wordt ook door middel van een kaart aangetoond, dat de ligging van de veiling bijzonder gunstig is. Midden in een Nederlands tuinbouwgebidd, in het hartje van de Rand stad Holland. En ook aan snelle verbindingswegen met Duitsland, België, Frankrijk en Engeland. De veiling is dan ook bezig zich uit te breiden. En als in 1981 de nieuwbouw klaar is dan staat er voor 60.000 vierkante meter aan hallen. Geen wonder, dat de folder vermeldt: „Je hoort 't er groeien". Wageningen Precies op de eerste lentedag woens dag 21 maart kregen 45 schapen waarmee door de vakgroep Veehouderij van de Landbouwhogeschool in Wageningen een zogenaamde synchronisatieproef wordt gedaan, allemaal tegelijk lammeren. Over 17 dagen herhaalt zich deze procedu re nog eens met een tweede groep van 30 schapen. De gelijktijdige geboorte wordt opgewekt door alle ooien 142 dagen na de bevruch ting een hormooninjectie te geven. Om dit te kunnen doen is het nodig dat de schapen in het najaar ook ongeveer ge lijktijdig bronstig en be vrucht worden. Daarvoor was al langer een methode bekend. Deze methode geeft echter nog een zeer geva rieerde draagtijd te zien. De Wageningse methode om ook aan het eind van de dracht het proces te beïnvloeden is nieuw. Het doel van beide hormooningrepen is vooral de boer minder werk te be zorgen in een periode dat hij het met de rest van zijn vee ook erg druk heeft Zon der beïnvloeding duurt het wel zes weken voor alle, lammeren geboren zijn. Het Nederlandse schaap, het Texelse ras, is een goed pro- duktieras, maar het heeft wel de eigenaardigheid dat er nogal vaak hulp bij de geboorte nodig is. Dat kost in het voorjaar de boer veel werk en nachtrust, temeer daar ^veel koeien dan juist ook die hulp nodig hebben. Onder andere om deze re den is de LH vijf jaar gele den de proef begonnen die nu als geslaagd en afgeslo ten beschouwd mag worden. Nu kan de proef nader uit gewerkt worden op enkele proefboerderijen in het land waar op praktijkschaal wordt gewerkt en vervolgens kan de veehouder er zijn voordeel mee doen. Van be lang is ook dat alle lamme ren ongeveer even oud zijn en op dezelfde wijze gevoe derd kunnen worden. Uit de proef is gebleken dat bij beïnvloeding van én be vruchting én geboorte onge veer 80% van de kudde tege lijk, dus binnen 24 uur lam meren werpt De rest zijn vroeg-geboorten. Woensdag tijdens de geboorte-mara thon bij dé LH, waren er konstant drie helpers bij de schapen. De proef werd uitgevoerd onder leiding van dr. ir. A. Osinga, die met zijn beide assistenten dr. J. E. M. Scheerboom en W. Hazele- ger, vijf jaar aan de proef werkte. Het doel van de stu die was in de eerste plaats meer inzicht te krijgen in het geboorteproces bij vee in het algemeen. De gaande man: de heer Schenderling. Exporteurs kozen nieuwe voorzitter De Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Frultexpor- teurs heeft een nieuwe voorzitter. Het is de heer M. L Polak (55). Hij volgt de heer mr. P. L. Schenderling op, die al ruim veertig jaar, vanaf 1970 als voorzitter, bij de Bond werkzaam is. De heer Schenderling zal, vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, in de loop van het'jaar ook zijn nevenfunkties neerleggen. De nieuwe voorzitter is een beken de exporteur uit Pijnacker, alwaar hij het In 1933 door zijn vader gestichte bedrijf in 1946 voortzette. Met de heer Polak heeft de exporteursbond dus typisch een voorzitter uit het ••ak gekozen. DEN HAAG - De Tweede Kamerleden ten van het land een middelbare tuin- reeds een middelbare landbouwschool Hermsen en Borgman (beiden CDA) en bouwschool komt Zij wijzen daarbij bevindt Zij stellen dan ook voor om de Evenhuis (VVD) willen, dat Emmen de met name op de groei van de glastuin- gewenste middelbare tuinbouwschool te vestigingsplaats wordt van een middel- bouw-en bloementeelt in Drenthe. koppelen aan de reeds bestaande mid- bare tuinbouwschool voor het noord- delbare landbouwschool. Tenslotte vesti- oosten van het land. Dé Kamerleden De Kamerleden suggereren Emmen als gen de Kamerleden er de aandacht op, hebben hierop in schriftelijke vragen vestigingsplaats voor de nieuwe school dat de nieuwe schoolopleiding voor Env bij minister Van der Stee (Landbouw) te nemen, omdat Emmen gemakkelijk men „bepaald niet zonder betekenis aangedrongen. bereikbaar is en centraal ligt temidden moet worden geacht voor de werkgele- van de tuinbouwgebieden in noordoost genheid en de infrastructuur van een Volgens de Kamerleden is het zeer Nederland. Bovendien wijzen de Ka- der zwaarste probleemgebieden van noodzakelijk, dat er voor het noordoos- merleden erop, dat zich in Emmen Noord-Nederland. C*"- De afzet van sla liep in de afgelopen week weer op rolletjes. Nederland is nog steeds heer en meester op de Westduitse markt De concurrentie van buitenlandse sla bleef duidelijk achter bij die van vo rig jaar. Naast de export naar West- Duitsland zat er ook groei in de export naar Engeland, Noorwegen, Oostenrijk en Zwitserland. Er was dus sprake van een ideale marktsituatie. Deze gunstige marktsituatie kwam duidelijk in de vei- lingprijzen tot uitdrukking. Er werd de afgelopen week gemiddeld 50 cent voor een krop sla betaald. De gemiddelde prijs lag hierdoor 17 cent per krop hoger dan vorig seizoen. Uit de gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit, deze instelling ver strekt dagelijks een overweldigende hoe veelheid gegevens over de marktsituatie, blijkt, dat het seizoen '78r79 tot op he den goede resultaten te zien geeft Over het seizoen gerekend, dus van 1/6 t/m 17 maart komt er een gemiddelde prijs van 41 cent per krop uit de bus. In "77/78 was dit 30 cent en in 76/77 lag deze prijs op 37 cent per krop. Over de eerste drie weken van maart gerekend is dit verschil nog gunstiger, want de gemid delde prijs over deze periode bedroeg dit seizoen 55 cent tegen vorig jaar 32 cent. Er zit dus tot op heden duidelijk muziek in de slahandel. Let wel de natuur heeft hier dit jaar ook een handje aan mee ge holpen en op het weer, dit wijzen de er varingen uit, valt moeilijk te rekenen. Het is natuurlijk verheugend om deze goede resultaten te kunnen melden, maar er zal toch rekening gehouden moeten worden met grotere aanvoeren waardoor de prijs wat lager uit zal vallen. Een prijs van 25 cent per krop lijkt op het ogenblik nog niet te zullen ontstaan. Minder rooskleurig Op de tomatenmarkt is de situatie duide lijk minder rooskleurig. De aanvoer op de binnenlandse markt stijgt aanmerke lijk sneller dan voorgaande jarep, daar naast is de aanvoer dok groter. Op de Westduitse markt verloopt alles ook wat moeizaam door de concurrentie aldaar. De Marokkaanse tomaat is er sterk ver tegenwoordigd, evenals voorgaande ja ren. Daarnaast werd Bulgarije dit sei zoen plotseling dktief. In de periode van 12 t/m 17 maart exporteerde dit land 257 ton tegen vorig jaar niets. De export van Hollandse tomaten naar andere landen speelt tot op heden geen rol Al met al is er dus sprake van een moeilijke mark tsituatie, de veilingprijzen getuigen hier ook van. Voor de A-I-tomaten daalde de prijs naar 4,79 per kilo. Hierdoor ont stond er een verschil van 82 cent per kilo met de prijs van vorig jaar. De ge middelde prijs van een kilo tomaten in de periode van 1/1 t/m 17/3 ligt op 5,11, vorig jaar was dit 5,49 en in 1977 was dit 4,93. Gezien de jaarlijks stijgende kosten mag er tot op heden van teleurstellende resultaten gesproken worden. Op verbetering in de situatie wordt er voor de komende weken niet gerekend. Het aanbod zal verder groeien en de prijsdruk blijft aanhouden. Komkommerpri j s Er werd door een gelijkblijvende aan voer rekening gehouden met een stabili satie van de prijs. Het pakte de afgelo pen week gunstig uit want de prijzen lie pen op. Vooral de lichtere sorteringen stegen aanmerkelijk in prijs. Dit is erg gunstig omdat dit de groei van de ge wassen ten goede komt. Door niet te zware vruchten te oogsten kan de plant vlotter doorgroeien en is daardoor ook in staat om meer komkommers te produ ceren. Voor de sortering 26/31 liep de prijs op naar 74 cent, voor de sortering 31/36 naar 93 cent en voor de sortering 36/41 naar 1,04. Dit betekent een prijs verschil van 3 4 dubbeltjes per kom kommer in vergelijking met de week er voor. De Commissie van de Europese Gemeenschappen heeft met ingang van 20 maart een compenserende heffing van 20,89 ingesteld op de invoer van Griek se komkommers. Dat het komkommersei zoen tot op heden goed gedraaid heeft blijkt uit de gemiddelde prijs over de pe riode van 1/1 t/m. 17/3. De gemiddelde prijs ligt op 75 cent per stuk. In 1977 was dit 56 cent en in 1978 was dit 68 cent Het ziet er echter wel naar uit dat deze gunstige situatie zich door een gro ter wordend aanbod niet zal kunnen handhaven. Overige gewassen Voor de radijs werd er ernstig rekening gehouden met lagere prijzen. Op donder dag 22 maart lagen de prijzen echter ho ger als de week er voor. Voor een 1/1 bosje radijs werd er namelijk 1,12 be taald. Zodra het aanbod groter wordt zal de prijs dalen. Door het aanhoudend koude weer blijft de aanvoer van andij vie ver achter bij die van vorig jaar. Als gevolg hiervan handhaafde de prijs zich goed, te weten 3,60 per kilo. De ko mende week zal men toch op wat lagere prijzen moeten rekenen. Hetzelfde kan van spinazie gezegd worden, er werd de afgelopen week nog een prijs van 1,1? per küo betaald. Ook hier komt de ko mende week wat verandering in. Voor raapstelen werd er een dijk van een prijs op de veilingklok afgedrukt, te we ten 59 cent per bosje. Koolrabie daalde een dubbeltje in prijs, er werd gemid deld 80 cent per stuk betaald. Deze prijk zal de komende week door groter wor dende aanvoeren verder dalen. BLOEMENPRUZEN BLUVEN BENEDEN PEIL De late Pasen demonstreert zich ook in de bloemenhandel, die achterstand heeft vergeleken bij de situatie in het vorig jaar, toen we Pasen juist achter de rug hadden. Dat wil zeggen, het is nog steeds rustig in de bloemenhandel het geen een weerslag geeft in de prijzen, die ook afgelopen week veel te wensen overlieten. Over de hele linie waren de prijzen op een lager niveau met heel weinig uitzonderingen. Ook het aanvoer- patroon gaf een duidelijk verschil te zien en eveneens het totale omzetcijfer aan de CCWS. De aanvoer beliep nu in totaal 27.147.039 bos of stuks met een opbrengst van 10.698.329,31 tegen aanvoer van 34.186.140 en opbrengst van 14.657.173,81 in dezelfde week van het vorig jaar. Maar, zoals gezegd, toen za ten we vlak voor de Pasen en dat telt mee. Maar als geheel is er toch een zekere matheid in de handel, waaraan vermoe delijk de nog steeds winterse weersom standigheden bijdragen. De potplanten liggen nog wel op vrijwel gelijke hoogte, maar voor de perkplanten is weinig animo hetgeen is te begrijpen. Het omzetcijfer voor de snijbloemen lag afgelopen week met een bedrag van ƒ9.008.053,73 ruim vier miljoen gulden achter vergeleken bij vorig jaar. Bovendien is het nog steeds zo, dat er fors gestookt moet worden en daar zal de rekening aan de kwekers voor gepre senteerd worden. Die kosten worden door de opbrengsten beslist niet goed ge maakt. Voor slechts enkele produkten kunnen de prijzen redelijk worden genoemd, vee lal blijven die beneden peil. Snijgroen deed het wel aardig hoewel de gemiddelde prijs toch beneden die van vorig jaar bleef. Tot de bloemen die het goed deden be horen de Amerikaanse anjers met een gemiddelde prijs van 31 cent tegen 19 cent vorig jaar. Maar hierbij moet aan getekend dat de aanvoer nu beperkt was tot 759.780 tegen 1.065.572 in dezelfde week van het vorig jaar en dat speelt uiteraard mee een rol. Met de trosanjers lag het weer iets anders, hier een gemid delde prijs van 24 cent tegen 29 vorig jaar bij een vrijwel gelijke aanvoer van ruim een miljoen en bijna de helft van vorig jaar. Andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: anthuri- um 2.02 (2,50) snijgroen 24, (31), jaarrond troschrysanten 54 (77) idem geplozen 77 (82), freesia 27 (28), gerbera 32 (48), iris sen 20 (27), lelietak 56 (59), grote cymbi- dium 60 (60), idem klein 24 (41), grote ro zen 53 (72), idem klein 34 (48), sonia 49 (66), belinda 38 (44), tulpen 20 (24). Er was een forse import van trosanjers, ruim 700.000 met een opbrengst van 36 tot 55 cent. Verder anjers 36 tot 47 cent en de statice bleef rustig met nog geen miljoen aanvoer en prijzen van 37 tot 74 cent. De import wordt kennelijk momentel aardig beperkt hetgeen de concurrentie nog niet te zwaar maakt. Bij de huidige weersomstandigheden is geen grote uitbreiding van de bloeme- naanvoer op korte termijn te verwach ten, hoewel tegen het einde van afgelo pen week het zonnetje toch wel wat vriendelijker werd en dat kan dan van invloed worden op de aanvoer. Zoals vrijwel iedereen, zitten de bloe- menkwekers te wachten op wat milder klimaat maar zonder dat het ineens te warm wordt Donderdag 17 mei zal de CCWS een le denvergadering houden waarin onder meer aan de orde komen de toekomst plannen voor verdere uitbreiding van de gebouwen. De vaderlandse narcissenkwekers weten van wanten!... Ze zijn erin geslaagd een groot aantal nieuwe soorten te creëren. Ook de Engelse kwekers weten hun par tij zeer goed mee te blazen. Onlangs kre gen ze in Hillegom de gelegenheid te la ten zien wat ze in hun mars hadden, maar daar ontbraken juist de allernieuw ste zaailingen. Het heet dat met name op het Kirton Experimental Horticulture Station in Lincolnshire en op het Rose- wame Experimental Horticulture Station in Cornwall opmerkelijke resultaten zijn bereikt Maar daarvan kreeg men in Hil legom niets te zien. Boze tongen fluiste ren dat de Engelsen van hogerhand geen' toestemming kregen hier hun nieuwste creaties voor het voetlicht te brengen. Maar daar willen we het hier verder niet over hebben. GEEN ECHTE DOORBRA KEN Aan nieuwe narcissen dus geen gebrek, maar is er daarom plaats voor een onbe zorgd optimisme? Hebben de veredelaars kans gezien om tot werkelijke doorbra ken te komen? Helaas moet het ant woord op die vraag ontkennend luiden. Op de keper beschouwd werd de krui sing van de eeuw uitgevoerd in 1911 door de Sassenheimse kweker Willem Warn aar. Hij kruiste toen de gele trom pet King Alfred met de gele trompet Golden Spur en uit het zaaisel kwam om. de fraaie warmgele Golden Harvest, een trompet die vandaag de dag nog een dominerende plaats in het assortiment inneemt NIET SUNPROOF Al is een narcis mooi, dan zegt dat op zich nog niet zo veeL Dat hebben Neder landse kwekers die een groot aantal nieuwigheden in Engeland kochten tot hun schade moeten ervaren. Vele rood- cup-narcissen bleken niet sunproof: het oranje of rode cupje verschoot sterk als er ook maar even zonnig weer kwam. Anderen bleken maar heel matig te groeien en dan willen we het nog maar niet hebben over de gevoeligheid voor ziekten. Een alleraardigste cyclamineus- narcis als Peeping Tom is bijv. in enkele jaren vrijwel geheel uit de culturen ver dwenen, omdat men deze cultivar niet vi rusvrij kon houden. Narcissen veredelaars wacht nog veel werk MATIG HOUDBAAR Een zwak punt van vele narcissen is de matige houdbaarheid. Dat is vermoede lijk een gevolg van het feit dat veruit de meeste narcissen diploïde zijn. Met ande re woorden: het aantal chromosomen is gering. Heel zelden zijn narcissen bijv. tetrapoïd en exemploren die hexaploïde zijn, komen nauwelijks voor. Hexaploïde wil zeggen: zeven maal vijf of wel 35 chromosomen. Intussen is al aangetoond dat er in het wild wel degelijk "narcissen voorkomen die hexaploïde zijn. De hor- tulanus van de Botanische Tuinen in Utrecht, de heer M. H Hoog (telg uit een vermaard geslacht van bloembollenkwe kers in Haarlem) trof dergelijke narcis sen aan toen hij als „planthunter" door Noord-Spanje trok. Naar zijn mening moeten de narcissenkwekers deze narcis sen gaan kruisen met de allerbeste die ze nu in cultuur hebben. Dan zal men wellicht wel komen tot revolutionaire doorbraken en ook narcissen creëren die een veel grote houdbaarheid hebben dan de meesten van het huidige assortiment MIGRATIE De narcis komt met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid uit Noord- Af rika. Omdat Afrika destijds door twee bergruggen met het vaste land van Euro pa was verbonden, kreeg de narcis de gelegenheid te migreren naar Spanje, via een thans verdwenen bergrug bij Gibral tar. Daarnaast was er nog een bergrug die Noord-Afrika met Italië verbond. Het eiland Malta is nog een overblijfsel van de bergrug-van-weleer. Via Spanje kwa men de narcissen ook in Frankrijk, Bel gië en zelfs Nederland. Het deel dat via Italië oprukte, boog oostwaarts af en daar kan men vandaag in de Balkan de bewijzen nog van vinden. In Noord- Spanje kómen wilde narcissen voor die extreem veel kunnen hebben. Enkele species groeien in moerassige gebieden en de vindplaatsen staan enkele maan den per jaar zelfs onder water. Dat is onder meer het geval met Narcissus Longispatus. Daarmee moeten de Nederlandse kwe kers gaan kruisen. Dat zijn narcissen met een groot aantal chromosomen en als vuistregel kan men aannemen: zo veel te meer chromosomen, zo veel te beter ook de houdbaarheid. GEEN ZIEKE PLANTEN Wat betreft de ziekten werd door de heer Hoog meegedeeld dat hij geen zieke planten in het wild had aangetroffen. Op hun natuurlijke groeiplaatsen komen in de onmiddellijke nabijheid van de nar cissen ook vele sterk geurende scherm- bloemigen voor. Vermoedelijk houden die de narcisvlieg en andere veroorza kers van plagen op een afstand. Wellicht verdient het aanbeveling die schermbloemigen in Holland eens in combinatie met narcissen te telen. Wie weet welk een goedkoop en doeltreffend middel men op die manier kan hebben om tal van aantastingen te voorkomen. En dat de chemische fabrieken op die manier een brokje afzetterrein zouden kwijt raken, dat is een punt dat beslist niet zal knagen aan de immer frappante gemoedsrust die vele bloembollenkwe kers van oudsher kenmerkt!...

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11