Tegen drankrijders slechts een remedie: rijbewijs inleveren Zorgen over economie geven stilte voor politieke storm a uil BSïïHSiSï IHS! «W «lil Van der Klaauw naar Roemenië en Bulgarije D'66 WIL EUROPESE GRONDWET feófb Eerder boete dan celstraf ZWOLSE OFFICIER VAN JUSTITIE: KABINET POOGT GATEN IN BESTEK TE DICHTEN BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 MAART 1979 PAGINA 9 TALENKNOBBEL 1 ..Hij was vroeger het knapste jongetje van de klas en dat zal hij altijd blijven ook". Deze typering tekenden wij deze week op uit de mond van een amb tenaar van het ministe rie van Onderwijs, toen hij sprak over „zijn" minister, Arie Pais. „Die man is bijna geni aal. Wat-ie allemaal weet en kanda's ongelooflijk. Neem nou z'n fotografisch geheu gen. Complete alinea's uit boeken en rappor ten weet hij letterlijk uit zijn hoofd op te le pelen. Met bladzijver- melding erbij. En dan z'n talenkennis. Toen hij bij ons op het mi nisterie kwam, kregen we al van diverse kan ten te horen, dat we een talenwonder in huis zouden krijgen. Nou, daar was niets van gelogen, hoor. Hij spreekt vloeiend Frans, Duits, Engels en Spaans. En in een aan tal andere talen kan hij zich ook aardig red den. Maar het aller mooiste is, dat hij ook perfect IJslands spreekt Een ontzettend ingewikkelde taal. Een aantal jaren geleden ging hij een keer met vakantie naar IJsland. Die taal daar intrigeer de hem geweldig en hij dacht: „Die moet ik on der de knie zien te krijgen". En aangezien het land hem ook boei de, ging hij er regelma tig heen. Zo leerde hij die taal spreken en le zen. Daar word je ge woon eng van TALENKNOBBEL 2 Een ander deeltje van zijn talenknobbel toon de Pais drie weken ge leden, toen hij op be zoek was in China. Tot grote verbazing en be wondering van zijn gastheren hield hij tij dens een diner in Pe king zonder blikken of blozen een tafelrede in het Chinees. Spreekt hij die taal dan ook al? Nee, dat niet, maar hij vond het gewoon een uitdaging om die vreemde woorden en klanken uit zijn keel te laten glijden, zo hoor- Afgelopen woensdag troffen wij de minister in het restaurant van de Tweede Kamer. Een mooie gelegenheid om hem even rechtstreeks te vragen hoe hij zich dat Chinees had eigen gemaakt. „Ach", glim lachte de bewindsman bescheiden, ,Jiet leek me wel leuk om die mensen in hun eigen taal toe te spreken. Ik heb daarom een paar weken voor mijn ver trek contact gezocht met mijn vriend pro fessor Zürcher uit Lei den. Een sinoloog. Die heeft mijn speech in het Chinees vertaald en voor mij op een band gezet. Want de uit spraak is het moei lijkst, met al die ver schillende toonhoogten. Maar het lukte vrij aardig. In China heb ik vlak voor dat bewuste diner mijn tekst nog even doorgenomen met de tolk die we daar hadden en die zei dat ik het redelijk deed. Nou, mijn gastheren hebben in ieder geval begrepen wat ik be doelde". „Kreeg u stormachtig applaus?" „Nou ja, stormachtig- ze vonden het wel leuk geloof ik" „U gaat volgende week naar de Antillen. Krij gen ze daar een tafel rede in het Papiamento voorgescho teld „Nee zeg, hou op. Laat ik het nu maar even rustig houden. Ze ver staan me daar in het Nederlands of in het Engels ook wel". NEELIE Neelie Smit-Kroes, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, heeft al bij vele gele genheden gezegd dat ze niet houdt van zwaar wichtige politieke taal. „Gewone huis-tuin- en keukentaal, dat komt bij de mensen het best over",luidt haar credo. Sommigen zullen zich nog herinneren hoe Neelie enkele maanden geleden een officiële, maar ongezouten brief stuurde aan de dwars liggende organisaties van binnenschippers. „Ik voel me genomen", zo luidde de aanhef van het schrijven en op die manier foeterde ze nog een poosje door. Haar ambtenaren kre gen er een rolling van. „Dat kun je niet ma ken als politicus", von den ze. Maar de be windsvrouwe zette door. Ook in de Tweede Ka mer bezigt de staatsse cretaris zoveel mogelijk „gewone" woorden. De afgelopen week gaf ze daar nog mooie staal tjes van weg tijdens het debat over de twij felachtige financiële praktijken bij de KLM- vestiging in New York. Ziehier enkele voor beelden. Om aan te geven dat de New Yorkse gebeur tenissen slechts een in cident vormden en dat de Kamer daarom niet tegen de hele KLM te hoop moest lopen, zei ze:„Ik heb steeds ge vonden dat men voor zichtig moet zijn om meteen het leger in stelling te brengen als de douane een smokke laar betrapt". De ontslagen KLM-ac- countant in New York, Jos de Wit, die de zaak aan het rollen bracht, werd door sommigen ook beschuldigd van enkele foutjes. Neelie hierover: „Als iemand misstanden aan het licht brengt, hoort u mij niet roepen, dat hij zelf de melkboer niet heeft betaald". En even later: „Ik weet niet of mijn positieve gevoelens voor de KLM met het woord liefde goed getypeerd zijn, maar één ding is zeker: ik ben niet blind!". Concluderend stelde de staatssecretaris, dat het met de beschuldigingen jegens de KLM achter af best wel meeviel: „Men riep: Die koe is bont! En ja hoor, er zat inderdaad hier en daar een vlekje aan En tenslotte blijkt een van haar uitroepen zelfs diverse krantekop pen te hebben gehaald. Deze: „De internationa le luchtvaart is geen kleuterschool!". DICK VAN RIET SCHOTEN ne: 'o am bij oeken op lich- 48,80, e van ;scha- eerstf Land n 120 id en ill o1 1 laat- Voor ihoud le 504 rokko voor brui n 20Ö De Nederlandse rech ter treedtde laatste tijd soepeler op tegen drankmisbruik in het verkeer, zo heeft, zoals gemeld, een onderzoek van het tijdschrift „Dehkt en delinkwent" uitgewezen. Er wordt minder vaak een on voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd, minder vaak ook wordt de Wel worden hogere boetes opgelegd. De Zwolse officier van Justitie mr Tielkemeijer vindt echter dat er maar één remedie is tegen drankrijders: rijbewijs intrekken. GROTE VERSCHILLEN TUSSEN BALKANLANDEN Justitie zou strenger tegen drankrijders moeten optreden, vindt de Almelose officier van Justitie mr Tielke meijer. De rechter zou zijns inziens steeds zonder pardon moeten zeggen: „hier met je rijbewijs". (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE „De mensen zouden er van doordrongen moeten worden dat hun strafbare verkeersgedrag niet ge tolereerd wordt, dat Justitie dit ge drag domweg niet pikt, dat Justitie het beiang van de tegenwoordige en toekomstige verkeersslachtoffers niet wenst te laten wijken voor dat van degenen die hun biertje of borreltje en him autoplezier boven alles stel len. Het antwoord van Justitie zou moeten zijn: hier met je rijbewijs". De Zwolse officier van justitie mr. W.Tielkemeijer heeft zo langzamer hand de buik meer dan vol van „drankrijders". Het is de laatste jaren schering en inslag geworden, dat iede re dag weer in Nederland eindeloze rechtzittingen worden gehouden, die alleen gewijd zijn aan automobilisten die met een te hoge promillage alco hol in hun bloed achter het stuur kruipen. Voor de Zwolse officier van justitie is daar maar een remedie tegen: „rijbe wijs inleveren". En dat in het kader van de algemene preventie als straf- doel. Hij doelt daarmee op het effect, dat een dergelijke straf heeft op het gedrag van potentiële daders van soortgelijke strafbare feiten. De enige straf voor het rijden met drank-op is volgens hem ontzegging van de rijbevoegdheid: „de auto is im mers een van de grootste heilige koeien in onze moderne samenleving. De mensen onderwerpen zich aan de auto en maken zich ervan afhankelijk. Soms lijkt het wel of er zonder auto geen enkele kans meer is op werk, ge luk en vrije tijdsbesteding. Dit zij zo, maar dan dient men zich zonder uit zondering te realiseren hoe men het kostbare bezit van het rijbewijs moet koesteren en wel door zich aan de verkeersregels te houden. Men dient te weten en zich te realiseren, dat men zonder meer het rijbewijs op het spel zet als men onder invloed zou gaan rijden en daarmee de baan, het geluk, de vrije tijdsbesteding en andere wen sen en verplichtingen". Mr.Tielkemeijer vindt het autorijden na drankgebruik met recht een mis drijf, omdat de risico's op een ongeval in zeer grote mate er door worden vergroot. Het beklemt hem dat men in Nederland nog veel te -weinig van het besef van die risicovergroting is door drongen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) brengt volgende week een bezoek aan twee landen op de Balkan: zondagmiddag vertrekt hij naar de Roemeen se hoofdstad Boekarest en woensdagmorgen reist hij door naar Sofia voor een ontmoeting met de Bulgaarse regering. Het is een inter essante reis, niet het minst omdat op de Bal kan politieke spanningen bestaan, ook tussen de volksrepublieken Roemenië en Bulgarijë. Hoewel Roemenië en Bulgarije qua staatsbes tel grote gelijkenis met elkaar vertonen van democratie in de Westeuropese zin is in geen van beide landen sprake zijn er ook forse verschillen. In haar buitenlandse politiek voert de regering in Boekarest een ander beleid dan die in Sofia. Roemenië is weliswaar, net als Bulgarije, bij het Warschau Pakt aangesloten, maar het interpreteert dit lidmaatschap an ders dan de overige Warschau-Paktlanden. Men zou van een randpositie kunnen spreken. Onder leiding van de nu 61-jarige Ceausescu is Roemenië zich steeds onafhankelijker van Moskou gaan opstellen. Opmerkelijk zijn de steeds hechter wordende vriendschapsbanden tussen Roemenië en de Chinese Volksrepu bliek, die de regering in Moskou uiteraard een doorn in het oog zijn. Ceausescu's buitenlands beleid heeft veel weg van acrobatiek. Roemenië stelt binnen het Warschau Pakt en de Comecon (de Oosteuro- pese EEG) steeds meer zijn eigen voorwaar den, die Moskou met onvoorstelbaar veel moeite slikt. Maar hoe „soepel" het buiten landse beleid van de Roemeense regering ook lijkt, haar binnenlandse politiek is zeer straf. Andersdenkenden krijgen er geen of nauwe lijks kans, de minderheden in Roemenië (die bepaald niet te verwaarlozen zijn) hebben het bijzonder moeilijk. Ceausescu's wil is wet, hij domineert met zijn sterke persoonlijkheid het Roemeense politieke toneeL Veel strakker Het buitenlandse beleid van het tweede land dat Van der Klaauw bezoekt, Bulgarije, is veel strakker. De regering in Sofia doet geen enkele stap die in Moskou mishagen zou ver oorzaken. Bulgarije is een van Moskou's trouwste bondgenoten; van een eigen Bulgaars geluid in het Warschau Pakt is niets te mer ken. Ook intern is sprake van een strakke re gie onder leiding van partijleider en president Zjivkov, veruit de machtigste man in het land. In tegenstelling tot Roemenië (waar geen Sov jet-troepen gelegerd zijn) bevinden zich op Bulgaars grondgebied wel duizenden Russi sche militairen. Al sinds tientallen jaren ruziet Bulgarije met Joegoslavië over Joegoslavisch Macedonië. Volgens de regering in Sofia zou dit gebied tot Bulgarije moeten behoren. Dat is een van de oorzaken van het feit dat op de Balkan van enige politieke spanning gesproken kan President Ceausescu. worden. Men vergete niet dat tot de Balkan ook nog landen als Griekenland (NAVO-lid), Joegoslavië en Albanië behoren. Dezer dagen verklaarde Ceausescu ter gelegenheid van een bezoek van de Griekse premier Karamanlis dat de Balkanlanden „moeten ophouden een instrument in dienst van andere machten te zijn". Hij drong aan op de bevestiging van de onafhankelijke positie van elk land". Betrekkingen De betrekkingen tussen Nederland en Roeme nië zijn aanzienlijk intensiever dan die tussen ons land en Bulgarije. Vorig najaar hadden er drie Nederlandse (politieke) bezoeken in twee maanden tijd plaats: achtereenvolgens van een delegatie van het CDA onder leiding van voorzitter Steenkamp, van minister van Finan ciën Andriessen en van de PPR-ers Waltmans en Verbeek. Binnenkort gaat ook minister Gardeniers van CRM naar Boekarest- De han delsrelaties met Roemenië hebben veel meer te betekenen dan die met Bulgarije. Ongetwij feld zal in de gesprekken in Boekarest het ge brek aan evenwicht in de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Roemenië onderwerp van gesprek zijn. Onze uitvoer naar Roemenië be loopt ongeveer de helft van de invoer uit dat land. De uitvoer naar en de invoer uit Bulgarije hebben een aanzienlijk geringere omvang. Een interessant punt is dat het aantal toeristen uit Nederland dat Roemenië of Bulgarije als va kantieland uitkiest de laatste jaren niet onaan zienlijk gegroeid is. EVERT MATHIES (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Naar de mening van de lijsttrekker van D'66 bij de aanstaande Europese verkiezingen, dr. A. de Goede, zou er een soort Europese grondwet moeten komen ter vervanging of aanvulling van de huidige Euro pese Confentie inzake de Rechten van de Mens. De Goe de lanceerde dit idee vanmorgen in een rede voor het tweédaags congres van D'66 in Amsterdam. In zo'n grondwet zou het democratisch fundament van Europa moeten worden vastgelegd, samen met een aantal elemen taire mensenrechten. Zoals in een parlementaire demo cratie gebruikelijk is, zou ook de Europese Commissie, de regering van Europa, bij de aanstaande verkiezingen haar mandaat ter beschikking moeten stellen en in een nieuw Europees Parlement het vertrouwen van dat parle ment moeten verwerven. Dr. Anne Vondeling, PvdA-lijstrekker bij de Europese verkiezingen zei op partijraad van de PvdA dat Europa een sterke vuist moet maken tegen Amerika „omdat wij er anders onder door gaan", aldus Vondeling. Hij wees er onder meer op dat veertig Nederlandse bedrijven door Amerikaanse zijn overgenomen sinds de oorlog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Nederlandse politiek heerst op het ogenblik de sfeer van een stilte voor de politieke storm. Het parlement wacht vol spanning op de nota die de regering kennelijk met veel pijn en moeite - over de uitvoering van de ombuigingen van Bestek'81 gaat uitbrengen en buiten het parlement wor den min of meer chaotische discussies gehou den over wezenlijke zaken als verkorting van de arbeidstijd. Toen de Tweede Kamer vorig jaar oktober over de nota Bestek'81 debatteerde werd van verschillende zijden aan (met name) minister van Financiën Andriessen gevraagd zo spoe dig mogelijk te laten weten hoe de ombuiging soperatie verloopt Ten tijde van het debat was Bestek'81 immers nog min of meer een theoretisch stuk; de vraag was hoe de opera tie zich in de praktijk zou ontwikkelen. Van de kant van de regering werd toen opge merkt dat er geen enkele„rek" in zat. Met grote stelligheid zei Andriessen dat de over heid in deze regeringsperiode tien miljard gul den „minder méér" mag uitgeven en dat het voor 1979 begrote financieringstekort van zes procent het absolute maximum is; krachtig ondersteund door de president van de Neder landse Bank Zijlstra, zou hij zich fors verzet ten tegen elke poging om het financieringste kort nog te vergroten. In de afgelopen maanden zijn tijdens de be handeling van de departementale begrotingen en enkele wetsontwerpen verscheidene gaten in Bestek'81 gevallen. Omdat afgesproken is dat die gaten bij voorkeur door het daaraan „schuldige" departement moeten worden opge vuld is men daar (o.a. Sociale Zaken en Volkshuisvesting) ijverig, soms krampachtig, naar compensaties gaan zoeken. Uit het stuk dat het kabinet Van Agt vóór het paasreces van de Kamer zal uitbrengen moet blijken of dat gelukt is. Premier Van Agt zei vorige week vrijdag dat het kabinet „knap in de zorgen" zit over de ontwikkelingen in 's lands economie. Tegen vallende factoren zijn o.a. dat de inflatie weer aan het toenemen is en we met een negatieve betalingsbalans te kampen hebben. Ook is er terecht - ongerustheid over de loonontwikke ling. Allerlei berichten over de onderhandelin gen in het bedrijfsleven wijzen op de kans dat het streven van de vakbeweging naar ver korting van de werktijd in een aantal belang rijke sectoren dreigt afgekocht te worden met loonstijgingen. Het is duidelijk dat dit een rampzalige ontwikkeling zou zijn, die zeer ern stige gevolgen voor de economie kan hebben. Het is een onbegrijpelijke zaak dat een écht gesprek over arbeidstijdverkorting kennelijk niet mogelijk is; niet voor niets liet minister van Sociale Zaken Albeda donderdag weten dat hij graag van de werkgevers wil horen waarom ze zich op deze wijze tegen arbeids tijdverkorting afzetten. Zonder geheel aan de eisen van bijvoorbeeld de FNV-Industriebonden tegemoet te komen kan met het in dit eisenpakket genoemde ele ment van werktijdverkorting toch wel een be gin gemaakt worden. Ook (beter: juist) de mi nister van Sociale Zaken wil de „afkoop" via. loonsverhogingen voorkomen. Het zou, dach ten we, voor alle partijen het beste zijn als in de harde onderhandelingen over de cao-me taal (de leidende cao) een compromis bereikt wordt in de geest van het voorstel dat de CNV-Industriebond vorige week deed, maar de vraag is of de geesten sindsdien niet al te zeer verhard zijn. Inderdaad is er, in het licht van de recente ontwikkelingen op financieel-economisch en sociaal terrein, alle reden om de nota van het kabinet met grote spanning af te wachten. Dat het kabinet het knap moeilijk heeft met het stuk blijkt onder meer uit het feit dat deze week twee langdurige extra vergaderin gen van de ministerraad gehouden moesten worden. Antillen Overigens is de economische situatie in het andere deel van het Koninkrijk, de Neder landse Antillen, nog veel ongunstiger. Deze week heeft het Nederlandse Centraal Planbu reau een zeer schokkend rapport over de An tilliaanse economie gepubliceerd. De sanering svoorstellen van het Planbureau zijn zo ingrij pend dat Bestek'81 daarmee vergeleken een uiterst kleine ombuiging is. Opnieuw blijkt dat de Nederlandse Antillen een zeer moeilij ke periode tegemoet gaan die door Nederland zeer goed begeleid moet worden. Zowel econo misch als staatkundig zijn er zoveel voetan gels en klemmen dat minister Van der Stee en zijn staf op het kabinet voor Nederlands- Antilliaanse Zaken handenvol werk aan deze begeleiding zullen hebben. De Antillen mogen ver van Den Haag liggen, de verantwoorde lijkheid van het Europese deel van het Ko ninkrijk voor de ontwikkelingen daar is er niet minder om. EVERT MATHIES

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9