Middeleeuws ridder steekspel grootste attractie op Leidse Paardendagen" Leidse rechtenfaculteit voor studentenstop Leimuiden koopt boerderij voor Technische Dienst -^STAD/REGIO RD'Êi S Opvallend $8 spel van ril Poolse toneelgroep Mogelijk minder voordeel op Cultureel Jongerenpaspoort Twee eerste palen voor Zoeterwoudse scholen Koudekerkse brug defect Atlantic College Choir in Leiden PAGI - LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 MAART 1979 PAGINA 3 liden De Leidse rechtenfaculteit •t zich genoodzaakt een studenten stop aan te vragen. Zij zou niet meer jan 840 studenten op willen nemen, izij vóór 30 maart tussen de Neder- idse rechtenfaculteiten en minister overeenstemming wordt bereikt ;n oplossing die de faculteit voor stelt. Met dertien stemmen voor de drie tegen nam de faculteitsraad giste ren een motie van die strekking aan, lobaal gezegd om te voorkomen dat e faculteit uit haar voegen barst. De discussie over een stop is nodig omdat er zich, landelijk gezien, 872 eerstejaars L :hten méér hebben aangemeld dan irrien in de financiële afspraak tus- universiteiten en minister. Zonder 3 ni Pais 5 <j«i rech stop zou de Leidse rechtenfaculteit dan 180 studenten extra moeten opnemen boven de afgesproken 800. De motie stelt dat nu het principe van vrije toelating afgewogen moet worden tegen het belang van de kwaliteit van het onderwijs. In de motie wordt met instemming de mening van het facul teitsbestuur geciteerd, dat het opnemen van deze extra studenten de organisatie en het onderwijs van de faculteit in ge vaar zou brengen. „Het achterwege la ten van een ioelatingsbeperking zou lei den tot een groeitempo dat op dit mo ment niet zonder ernstige schade is op te brengen", aldus het bestuur. In de motie wordt gesteld dat het beschik baar stellen van extra geld, zoals afge lopen maandag in de universiteitsraad ter sprake is gekomen, geen echte op lossing is. Alleen een structurele oplos sing volstaat, waarbij het aantal extra rechtenstudenten zo over de Nederland se faculteiten wordt verdeeld, dat de kleine rechtenfaculteiten meer studen ten opnemen. In dat geval zou de Leid se rechtenfaculteit bereid zijn 880 stu denten op te nemen, omdat dan een stop voorkomen kan worden. Alleen dan wordt het risico van het opnemen van die extra studenten aanvaardbaar geacht. De kans dat over de voorgestelde ver deling overeenstemming wordt bereikt lijkt vrij klein, maar geen van de raadsleden wilde deze kans voorbij la ten gaan. De raad wil dat deze herver deling over faculteiten in ieder geval ter sprake wordt gebracht wanneer uni versiteit en minister opnieuw een finan ciële afspraak maken. De rechtenfaculteit wil nu uitdrukkelijk de keuze stellen tussen een structurele oplossing of een studentenstop, omdat zij het gevoel heeft dat de moeilijke po sitie van de faculteiten het vorig jaar, toen de faculteit een stop afwees, niet goed overgekomen is bij het universi teitsbestuur en minister Pais. „We moe ten nu zeggen wat gezegd moet wor den", aldus dr. N. Cramer, decaan van de faculteit, „en het is niet onze taak de zwarte piet uit de handen van de re gering te nemen". Zoals gezegd heeft de faculteit de stop alleen maar aangevraagd. De universiti- teitsraad vergadert er komende maan dag over, en besluit dan over de zijn opstelling in de Academische Raad. Mi nister Pais neemt uiteindelijk de beslis sing, na advies van deze Academische raad. LEIDEN Een middeleeuws riddersteekspel is een van de grootste attracties op de Leidse Paardendagen, die 29, 30 en 31 maart en 1 april in de Leidse Groe- noordhallen worden gehouden. Acht „ridders" van de „Amethyst" uit Wijdewormer zullen met elkaar strij' den volgens de reglementen die golden ten tijde van Jacoba van Beieren om de gunst van de „dame van de dag". De ridderszullen zowel donderdagavond als zondagmiddag fraai uitgedost in het strijdperk tre den. De Leidse Paardendagen, die vorig jaar voor het eerst in de Groenoordhallen werden gehouden, zullen don derdag 29 maart om zeven uur worden geopend door wethouder mevrouw Fase. Vervolgens wordt er die avond een groots showprogramma afgewerkt met be- L(S« Een van de deelnemers tijdens de springcon coursen van vorig jaar halve het steekspel een dressuurdemonstratie, een „in- door"-optreden van een achtspan door de heer A. Chardon. Ook de Haagse bereden politie geeft op deze avond acte de présence terwijl de menverenigin gen „In 't Gareel" uit Rijnsburg en „Paard en Rij tuig" uit Alphen aan den Rijn fraaie aanspanningen laten zien. Acht majorettenpelotons uit Leiden zetten hun beste beentje voor en de muzikale omlijsting wordt verzorgd door de harmonievereniging „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wetering, die gedurende het gehele paardenevenement in de hallen aanwezig zal blijven. De vrijdag staat in het teken van de veiling en de springconcoursen. Meer dan 25 paarden en pony's, vele van interessante afstamming zullen ten overstaan van de heer A. van der Veen, Meerstadt, notaris in Alphen aan den Rijn te koop worden aangeboden, 's Avonds zijn er springconcoursen en equipespringen. De heer S. Pruikemaker uit Wassenaar laat zien en horen hoe hij zijn paard de hindernissen over „loodst". Zaterdagmorgen 31 maart is het de beurt aan de pony's om hun kunnen te tonen. Eerst individueel in een klassiek springconcours en daarna als groep. Te vens is er een monstering van Welshponyhengsten en Arabierenhengsten, van aangespannen pony's en een „pas de deux". Een jury gekozen uit het publiek be oordeelt aan het einde van de ochtend tien aange spannen Welshpony's. Zaterdagmiddag springen paar- dencombinaties uit de klasse middel en zwaar hun parcoursen in een klassiek springconcours, 's Avonds vinden de springconcoursen „Kies uw lijn" en „Win or loose" hun beslag. De zondag staat in het teken van de Nederlandse Hip pische Sportbond, het overkoepelend orgaan in de paardenwereld. Dan starten bijna veertig combinaties, die op de een of andere wijze al van zich hebben la ten horen op belangrijke nationale wedstrijden. Nadat het klassiek springconcours en het jachtspringcon- cours zijn verreden komen de „Amethyst-ridders" weer met hun gevolg het fleurige en spectaculaire rid- dertoernooi uitvoeren, waarna menvereniging *„In 't Gareel" met twintig allerhande sublieme aanspannin gen een flonkerende demonstratie geeft. De tweede Leidse Paardendagen zijn na het debócle van vorig jaar aanzienlijk grootser opgezet. Met de at tracties is gemikt op een groter publiek. Dankzij de vele sponsors is het bovendien mogelijk gebleken de toegangsprijzen redelijk laag te houden. Op donder dagavond zijn de prijzen weliswaar tien en vijf gul den in verband met de kostbare shows, die worden gegeven, maar op de andere dagen bedraagt de toe gangsprijs vijf gulden en twee gulden vijftig. De voor de gemiddelde bezoeker weinig interessante dressuur is voor een belangrijk gedeelte uit het programma ge houden, terwijl de paarden- en ponyveiling als nieuw onderdeel aan de Leidse Paardendagen is toegevoegd. Teneinde het evenement meer niveau te geven is de Nederlandse Hippische Sportbond ingeschakeld, die deconcoursenopdezonda^egeleidt^^^^^^^^^^^^ 11.30 -a )2 (S) LEIDEN -- In het kader van )eg Kt *en soort mini-culturele uit- ass. a wisseling tussen Polen en het nds a LAK, speelde gisteravond de Poolse, studententheatergroep Scena 6 in het LAK "De be zonk handeling", een theaterstuk kestvan een uur, waarin alle aan- pw dacht gericht was op fysiek, 16.001 intentioneel spel en het ge bruik van rekwisieten en an dere theatermiddelen tot een minimum beperkt bleef. Slechts een veranderde op stelling van de stoelen, een Blankier oplopend richting chtkamer, enige grote doe ken en markant lichtgebruik vielen naast het krachtige il op. a éénduidige interpretatie :Van "De behandeling" valt niet te geven. Allereerst is er heil je taalbarrière, maar boven don dien geeft het stuk naast een 9.30 f mogelijk verstandelijk te be grijpen betekenis ook een emotioneel en visueel beeld. rimen4^n ^6 wordt in ieder geval 2oo duidelijk: er is een hogere macht die de aanwezige spe lers manipuleert, intrigeert, hen schijnhulp kan bieden maar ook bedreigend voor hun kan zijn. Die macht is 3) Eiol gelokaliseerd achter de lakens 'VOOJ aan het eind van het plan kier. Soms durft een speler tot de onbekende macht door dringen. Een oplossing geeft zo'n doorbraak evenwel 0 Op Het soort theater dat Scena 6 maakt, is vooral gebaseerd op het door middel van fysieke irjiactie en sterke intenties op- Pu™ roepen van theaterspanning 0t ni/ om deze vervolgens weer te gestn doorbreken en opnieuw te Ujgaan opbouwen. Soms zijn de doorbraken scherp gemar keerd, dan weer gaat het om prikb Wegebben en langzaam opko- men. Het is het theater dat geheel in de traditie staat van de Pool Grotwsky en dat hier in Nederland nauwelijks vaste grond heeft gekregen. De sterke symboliek vindt men ;j po terug, zoals iemand terecht opmerkte, in de films van Wadja en Jancso. Het is alle maal wat zwaar en pathetisch aangezet, maar wel eerlijk in zijn streven alle aandacht op het spel te richten. Daarom geloof ik dat de komst van Scena 6, ondanks de taalbarrière, niet zinloos is. De Hollandse kijker kan nu eens kennismaken met een manier van spelen, die hier ten lande slechts bij kenners bekend is. En al is die ma nier al weer enige jaren oud, een confrontatie met iets dat nauwelijks gekend wordt, is nooit weg. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De mogelijkheid bestaat dat de Leidse jongeren, die in het bezit zijn van een Cultureel Jongerenpaspoort (CJP) niet meer op alle voorstellingen in de Leidse Schouw burg 50 procent korting krijgen. Schouwburg directeur H. van Dam heeft namelijk bere kend dat door de CJP-kortingen de Schouw burg jaarlijks ongeveer 100.000 gulden minder opbrengsten heeft. Een systeem waarbij de CJP-kortingen per voorstelling zouden variëren tot 50 procent van de oorspronkelijke prijs zou de Schouw burg aardig wat aan inkomsten schelen, aldus de heer Van Dam, die te maken heeft met een niet al te rooskleurige financiële situatie voor wat betreft de Schouwburg. „Ik ben het' ermee eens dat je de jeugd naar het theater moet halen, maar ik vind het onzin om bij optredens van Wim Kan, André van Duin en de Mounties kortingen van 12.50 en meer te geven", aldus de heer Van Dam gisteren tij dens een vergadering van de commissie van de schouwburg. De 'regel om bij duurdere voorstellingen een minder hoog percentage korting te geven is in den lande vrij alge meen, aldus Van Dam. „Ik heb niets met een CJP-beleid te maken, ik moet alleen zien te zorgen dat ik die tent vol- krijg zonder al te grote verliezen", aldus de Schouwburg-directeur. De meeste commissiele den hadden nogal wat bedenkingen tegen de plannen van de heer Van Dam. „De Leidse Schowuburg is toch al duur in vergelijking met bijvoorbeeld Den Haag. Hiermee maken we de drempel voor de Leidse jongeren, die we willen stimuleren, weer een stuk hoger", aldus mevrouw M Vos, directrice van voormalige Culturele Raad. De commissiele den Hageman en Hoekema (D'66) zagen m in een systeem met hoge kortingen op lagere rangen. Wethouder Schoute meende dat i herbezinning op het CJP-beleid noodzakelijk is en zegde toe er nog op terug te komen. ZOETERWOUDE Onder luid gejuich van de gehele Zoeterwoudser schooljeugd is gisteren zowel een eerste paal voor een nieuwe kleu terschool als voor een nieuwe basis school geslagen. De heer Van Leeu wen, tot voor kort voorzitter van de stichting r.k. scholen, liet, samen met een kleuter, de eerste paal voor de kleuterschool Hummelhof naast de Sjaloomschool in de grond ver dwijnen. Daarna ging het in een lange optocht, met spandoeken en veel gezang, naar het Westeinde. Hier nam wethouder Maan de eer ste paal voor de derde r.k. basis school voor zijn rekening. De eerste paal voor „Hummelhof". Als deze scholen gebouwd zijn zullen 4 van de 5 Zoe terwoudse scholen een min of meer geïntegreerde bouw hebben, een vorm die volledig beantwoordt aan de hedendaagse op vattingen. De bouw van de kleuterschool hoopt men precies aan het begin van het nieuwe schooljaar af te ronden. Voor de ba sisschool zal dit wel niet lukken, begin september is de streefdatum voor deze schooL LEIMUIDEN De gecombi neerde Technische Dienst van de gemeenten Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuw- veen krijgt een nieuw onder komen in de boerderij aan de Willem van der Veldeweg. Gisteravond besloot de raad in meerderheid tot aankoop van deze fraaie hofstede met circa 4000 m2 erf en land voor 380.000.—. Of de dienst de boerderij ooit zal kunnen betrekken blijft nog de vraag, want de fractie Leimuiden 2000, die tegen de aankoop stemde, heeft al eer der aangekondigd dat zij bij GS in beroep gaat tegen de aankoop omdat deze volgens haar onaanvaardbare wijzigin gen in het bestemmingsplan Dorpskern I met zich mee zou brengen. Mevrouw Van Puffelen-Vos stelde gistera vond dat de Technische Dienst veel beter in de voor malige School met de Bijbel kan worden gehuisvest. Vol gens de woordvoerster van Leimuiden 2000 weet het ge meentebestuur toch niet wat het met dit leegstaande schoolgebouw aan moet. Burgemeester Van der Kroft deelde de raad mee dat hij op korte termijn voorstellen met betrekking tot een nieu we bestemming voor de School met den Bijbel tege moet kan zien. Hij was niet met mevrouw Van Puffe- len eens dat alleen de verko per, de N.V. Levensverzeke ring Maatschappij „Utrecht" bevoordeeld zal worden door de aankoop van de boerderij. „We kunnen hiermee voorko men dat de boerderij in han den komt van een of andere geldmagnaat. Als gemeente kunnen we nu des te beter voorkomen dat er ongewenste ontwikkelingen ontstaan", al dus Leimuidens eerste burger. Voorts was het volgens hem van groot belang dat de boer derij de mogelijkheid biedt om zowel de binnen- als bui tendienst van de Technische dienst in een gebouw te huis vesten, waardoor in de toe komst efficiënter kan worden gewerkt. De WD-fractie stemde tegen het voorstel tot aankoop van de boerderij over te gaan om dat zij cijfers over de exploi tatie, over de te plegen ver bouwingen en over het te ver wachten renteverlies miste. KOUDEKERK Door een aanvaring met een zandschip zal de Koudekerkse brug over de Rijn de eerste twee weken niet gebruikt kunnen worden. Maandag wordt de brug gelicht en zullen auto mobilisten om moeten rijden over Leiderdorp of Alphen. Voor voetgangers en fietsers wordt een pontveer ingezet nabij het gemeentehuis van Koudekerk. De aanvaring gebeurde don-" derdagavond doordat de brug niet snel genoeg open kon voor het naderende zand schip. De schipper van dit vaartuig heeft dit te laat op gemerkt en ramde de hoofd legger, die hierdoor zwaar be schadigd raakte. Voorts is het wegdek in de brug 10 centi meter verschoven en uit zijn LEIDEN - Veertig leerlin gen en enkele Ieraren van het United World College of the Atlantic uit Engeland treden vanavond op iu de foyer van de Stadsgehoorzaal. Het koor, het Atlantic Colle ge Choir brengt onder leiding van de Engelse componist John Metcalf volksliedjes uit onder meer Tibet, Kenya, In donesië en Amerika. Tevens brengt het koor een selectie uit zijn madrigalenrepertoire, enkele negro spirituals, een gitaarsolo, een stuk voor vier blokfluiten en twee motetten ten gehore. Het United World College of the Atlantic heeft als doel om jonge mensen van verschillen de nationaliteiten en rassen bijeen te brengen. De voertaal is Engels, maar iedere leer ling is verplicht om ook eind examen in zijn (of haar) moe dertaal te doen, aangezien wordt verwacht dat hij (of zij) weer naar zijn land terug gaat. Behalve in Engeland is er in Singapore en in Van couver in Canada ook een dergelijke school. Tot nu toe hebben ongeveer honderd Ne derlanders op een van deze scholen gezeten. De meesten met een beurs van de rege ring. Hofstads Jeugdorkest uitstekend op dreef LEIDEN Het Hofstads Jeugdorkest concerteerde gis teravond in een behoorlijk gevulde Stadsgehoorzaal. On der de inspirerende leiding van de jonge dirigent Lex Veelo kwam het tot voortref felijke prestaties in werken die technisch en muzikaal hoge eisen stellen. Al in de ouverture „Chante der" van H. Andriessen, spe ciaal voor het HJO geschre ven, bleek de prachtige een heid van het orkest, de zorg vuldigheid tot in de details en vooral de overtuigende muzi kaliteit. Deze goede indruk werd ge vestigd in „Variation Sympho- nique's" van C. Franck. De moeilijke orkestpartij werd met een volkomen beheersing en helderheid gespeeld. Enke le oneffenheden bij de inzet waren dan ook van onder schikt belang. De soliste, Juli- anne van den Wijngaard, speelde haar partij rustig en met een mooie intensiteit Hoewel haar spel soms wat zwak klonk ten opzichte van het orkest, waren beiden in het algemeen uitstekend op elkaar afgestemd. Ook in Tschaikowsky's „Ro meo en Julia" bleef het hoge niveau gehandhaafd. Speciaal het koper, dat daar een be langrijke partij heeft, mag met ere worden genoemd. Nergens overheerste het te sterk. Ook hier was de uit voering zeer evenwichtig en beheerst, zonder iets aan mu zikale expressie te missen. De weergave tenslotte, van de Falla's ballet, bewees wat al vanaf het begin te horen was: het HJO musiceert op be roepsniveau. Een toegift voor het publiek, dat zich terecht de hele avond zeer enthousi ast toonde, besloot een uitste kend geslaagd concert DIRKVOOREN vergrendeling gerukt Tot maandag zal de brug niet ge opend kunnen worden voor" schepen op de Rijn. De be schadigingen worden zo ern stig genoemd dat het onver-- antwoordelijk is om later dan maandag aan het karwei te beginnen. De te hulp geroe pen specialisten verwachten over veertien dagen klaar te zijn met het karwei.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3