i In en om het huis schuilen voor het kind overal gevaren eplaatsl tr. 58, )mtr. 430871. STERDAM De mensen verzuchten wel eens: „Ik wou lat ik nog een kind was. Lekker een beschermd leventje inder problemen". Soms ben je geneigd die mensen gelijk OOPF geven. Maar zo'n opmerking slik je ijlings weer in als je 3Eq#oort dat jaarlijks, alleen al door ongelukken in en om het uis, vierhonderd kinderen sterven. En als je daarnaast nog lerneemt dat het aantal ongelukken zonder dodelijke afloop, naar wel met min of meer ernstig lichamelijk letsel (van >en schram tot een ernstige handicap) naar schatting "fionderdvijftig keer zo groot is, dan kun je alleen maar een ucht van verlichting slaken als je die levensfase zonder al i veel kleerscheuren bent doorgekomen. AGES O Op het strand is voortdurende aandacht absoluut noodzakelijk. Ze zijn tussen al die badgasten zo verdwenen en binnen de kortste keren zitten ze bij het water. Doe ze in elk geval zwemvest of een zwemband om. Dat geldt trouwens ook voor oudere kinderen als ze gaan zeilen of waterskiën. Het beste is ook om de kinderen zo snel mogelijk zwemmen te leren, maar wijs ze wel op de gevaren van stromingen in zee, rivieren en kanalen. Wijs ook op mogelijke scheepvaart en vervuiling. O Duiken in onbekend water kan ernstige gevolgen hebben. Vennen en sloten zijn bijna altijd ondiep. Duiken daarin heeft meestal verlammingen tot gevolg. Verstikking Na verdrinking is verstikking de belangrijkste doodsoorzaak. Het kan zijn dat de kinderen stikken in hun eten. in een stukje speelgoed of een knoop, maar ze kunnen zich ook opsluiten in de koelkast. Ook wurging is een bedreiging, vooral voor baby's. Wie zich aan de volgende tips houdt, kan een aantal van die ongelukken wellicht voorkomen. O Plaats een wieg of bedje niet vlakbij loshangende gordijnkoorden en houd ook touw en knotten wol uit de buurt. Let op linten en banden zoals die wel eens aan speelgoed zijn bevestigd. O De bekende tuigjes in de wieg zijn eigenlijk niet zo veiligw Een trappelzak of- laken in combinatie met een ledikantje met een in hoogte verstelbare bodem is veel veiliger. O Knikkers, kralen, losse onderdeeltjes van speelgoed, pinda's, hazelnoten en toverballen zijn voor kleine kinderen uit den boze. O Controleer dagelijks of de ogen van de stoffen dieren er nog goed aan zitten. O Leeggelopen ballonnen zijn levensgevaarlijk. O Neem de tijd om het kind te voeden. Prop het mondje niet vol. O Gebruik in een babybedje geen zacht hoofdkussentje of losse lakentjes. O Pas op met afgedankte koelkasten die als bergruimte worden gebruikt. Kinderen dikwijls slachtoffertjes van het verkeer Opsluiting hierin is dodelijk, want ze kunnen niet van binnenuit geopend worden. Verwondingen Een pijltje in het hoofd kan dodelijk zijn. Dat geldt ook voor het schieten met een katapult, pijl en boog e.d. O Pas op met chemiedozen en losse chemicaliën. Als u zelf niet deskundig bent, overleg dan met de onderwijzer van het kind. Wijs de kinderen op het gevaar van in de natuur gevonden munitie en wapentuig. De vondst niet aanraken, maar melden bij de politie. Verkeer „Dat het verkeer een hoge tol eist in de vorm van dodelijke ongevallen, is u bekend. Dat daarbij ook een groot aantal kinderen betrokken is, wist u ook. Hoe deze ongevallen kunnen worden voorkomen. MOET u weten", aldus het Veiligheidsinstituut. O Kinderen jonger dan zes jaar horen niet alleen op straten met rijdend verkeer. O Bij gebruik van driewielertjes: houd ze op de galerij of houd het tuinhek gesloten. O Breng kinderen al vroeg een goed verkeersgedrag bij. Zijn de kinderen wat ouder en gaan ze naar de grote school, dan verandert er veel in hun wereldje. Het kind krijgt meer vrijheid, komt dagelijks zonder zijn moeder op straat en dus in aanraking met gevaren. Het zal moeten leren het gevaar te herkennen. Dat moet worden geleerd, niet alleen met woorden, maar ook met een goed voorbeeld. O Laat ze pas dan alleen naar school gaan als de route er heen voldoende beveiligd is. Als dat niet het geval is, breng ze dan naar school en doe dat ook als u denkt dat het verkeersinzicht nog onvoldoende is. 9 Zorg dat het tijdig van huis gaat zodat het zich niet hoeft te haasten. Als ze jonger zijn dan negen is het met de fiets naar school gaan overigens niet aan te raden. Als ze wel met de fiets gaan. zorg dan dat die in orde is: goede remmen, een veilig stuur, goede verlichting voor en achter en. ook al is hij nog niet verplicht, de grote reflector aan de bagagedrager. O Zorg voor doelmatige fietskleding. Geen wijde jassen en lange dassen. Er zijn goede regenpakken met reflecterende banden op t mouwen in de handel. O Voor volwassenen geldt: Wie met een fiet brommer, motor of auto door winkel- of woonstraten rijdt moet erop bedacht zijn da' van achter elke auto een kind de straat op kan rennen. Matig dus de snelheid, want. aldus het Veiligheidsinstituut, u heeft ook d< plicht de kinderen van andere ouders te beschermen. LONNEKE VAN K< O Vertel ze over de gevaren van bos-, heide en duinbranden en leg uit hoe ze ontstaan. Elektriciteit Ongelukken met elektriciteit komen niet vaak voor. Maar toch moet er bijzondere zorgvuldigheid in acht-worden genomen. Want gebéurt er iets metelektriciteit, dan is het meestal ook fataal. O Repareer onmiddellijk defecten aan stekkers, stopcontacten, snoertjes, lampen, elektrische huishoudelijke apparaten, hobbygereedschap en alle andere dingen die onder stroom staan. Die reparatie dient uiteraard vakkundig en niet amateuristisch te gebeuren. Doe het dus niet zelf als u niet weet hoe het moet. (En tussen haakjes: wie eerst enige mislukte reparatiepogingen heeft ondernomen en er dan alsnog een vakman bij roept, moet dat wel aan die man vertellen. Anders kan het wel eens gebeuren dat de elektricien voor onaangename verrassingen komt te staan, zoals een onverwachte stroomstoot door een verkeerde aansluiting). O Scherm wandcontactdozen af en houd elektrische bedradingen ver van de box en van kinderbedjes. Let er ook op dat er geen losse bedradingen te vinden zijn op plaatsen waar kinderen spelen. Met een schaar zijn ze makkelijk door te knippen. O Beef kinderen geen speelgoed dat op een spanning van 220 Volt werkt. O Leer oudere kinderen hoe ze moeten omgaan met stekkers en stopcontacten. Pas op voor hamsters en konijnen bij losse snoeren van bijvoorbeeld schemerlampen en de telefoon. O Laat de kinderen niet omgaan met elektrisch tuingereedschap. Daar zijn ze te jong voor. Het heeft al vele malen dodelijke ongelukken tot gevolg gehad. O Maak een kind attent op het gevaar van blikseminslag en leer de kleinen waar ze wel en niet moeten schuilen tijdens een onweersbui. Vergiftiging Volgens het Veiligheidsinstituut komen vergiftigingsongevallen gelukkig weinig voor. Maar toch vereist dit soort ongevallen, evenals die bij elektriciteit veel aandacht omdat ze, als ze gebeuren, een lang genezingsproces vergen en vaak blijvende invaliditeit tot gevolg hebben. Als een kind erop uit was, zou hij talloze vergiftigingsongelukjes kunnen krijgen. Ons huis zit vol met mogelijkheden: schoonmaakmiddelen, medicijnen en vele produkten die de doe-het-zelver gebruikt. Enige tips: Houd alle voor het kind gevaarlijke vloeistoffen in goed afgesloten flessen en achter slot en grendel. Ook als ze in de garage of de schuur worden bewaard. Gevaarlijk zijn vrijwel alle reinigings- en oplosmiddelen, verven, beitsen en verfverdunners. Ook vloeistoffen die in de fotografie worden gebruikt, zoals ontwikkelaar, zijn gevaarlijk. Houd dus ook de doka op slot. En verder: aanmaakblokjes, kamferballetjes, meubelwas, vloerwas enzovoort. Maar laat ook geen sigaretten slingeren. Het oppeuzelen van één sigaret kan voor de kleinsten dodelijk zijn. O Bewaar gevaarlijke vloeistoffen niet in flessen waarin normaal gesproken drank zit. Geen ammonia of zoutzuur dus in een limonade- of bierfles. O Bewaar alle medicijnen in een afgesloten kast, ook al moet u ze er tien keer per dag weer uithalen. Noem medicijnen om het innemen te bevorderen nooit „snoepjes" en geef medicijnen trouwens alleen op advies van de arts. Bewaar poeders, pillen en drankjes in de door de apotheek verschafte verpakking en spoel medicijnen die niet meer nodig zijn door de WC. O Ook in de tuin lopen de kinderen gevaar. Veel heesters en planten bevatten giftige stoffen. Leer kinderen geen bessen te eten van planten in tuin of park, al zjen ze er nog zo lekker uit. Ook paddestoelen kunnen giftig zijn. Babyvoeding in blik kan bedorven zijn. In dat geval staat het blik meestal bol. Beslist niet gebruiken en waarschuw onmiddellijk de leverancier, want de hele partij kan wel bedorven zijn. Verdrinking Voor kinderen beneden de zes jaar is verdrinking de tweede doodsoorzaak (de meeste ongelukken met kinderen gebeuren in het verkeer). O Laat peuters en kleuters nooit alleen baden in de badkuip. Eenklein laagje water is voor de allerkleinsten al genoeg om te verdrinken. Zorg voor een goede afscherming van vijver, zwembad en put en laat ze niet spelen in de buurt van sloten en plassen. De cijfers zijn afkomstig van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. Van de kinderen die jaarlijks bij een dodelijk ongeval betrokken raken, zijn er 250 jonger dan zes jaar. onnig De anderen worden >p). niet ouder dan twaalf ïuiskAjaar. Kwetsbaar als ze mJ^ijn door hun '[afhankelijkheid van de zorg en voorzichtigheid van ouderen, schuilen er voorkinderen ongelukken in vele kleine hoekjes. Bijna al die ongelukken en ongelukjes zouden voorkomen kunnen worden. Reden waarom het Veiligheidsinstituut allerlei folders beschikbaar steit aan hen die geïnteresseerd zijn in een veiliger woonomgeving. Maar omdat het voor de meeste kleuters en peuters ondoenlijk is de folders die hun veiligheid beogen, aan te vragen, volgt hier een greep uit de vele (J tips die men beschikbaar heeft Wie daaraan niet genoeg heeft, kan „Het Groot Kinderveiligheidsboek' kopen. Als 24,50 wordt overgemaakt op giro 66788, ten name van Leef Veilig, Postbus 5665 in Amsterdam, wordt het franco thuisbezorgd. Verbrandingen De kleinste kinderen, zeg tot een jaar of zes, hebben weinig besef van het gevaar om hen heen. Gevaren zoals vuur of hete dingen waarmee ze in aanraking kunnen komen. Elk jaar sterven er kinderen door verbranding. Veel van die ongelukken zijn terug te voeren tot onoplettendheid, onvoldoende vooruitzien of zelfs verregaande zorgeloosheid bij ouders of verzorgers. Maar de gevaren kunnen worden weggenomen. Laat heet water nooit onbeheerd achter. Datzelfde geldt natuurlijk ook voor koffie, thee en andere warme vloeistoffen. Brandbare vloeistoffen horen achter slot en grendel. Controleer ook voor het gebruik douche- of badwater op temperatuur. Zet steelpannetjes niet zo op het fornuis dat kinderen de steel kunnen grijpen. Houd kinderen trouwens zoveel mogelijk uit de .keuken. Want grijpen ze niet naar pannetjes op het fornuis, dan trekken ze wel aan tafelkleedjes, waardoor ze de hele mik-mak die op tafel staat over zich heen kunnen krijgen. Houd lucifers en aanstekers buiten het bereik van peuters en kleuters. Als de kinderen wat ouder worden, leer ze dan omgaan met lucifers, zodat ze niet in een kamertje gaan experimenteren. Wijs ze tijdig op het gevaar van open vuur. lucifers en kaarsen. Houd de kleintjes weg van open haard, kachels, open elektrische verwarmingsapparatuur, radiatoren, broodroosters, bedkruiken, koffiezetapparaten en strijkijzers en pas op met brandende sigaretten en sigaren. Laat kleine kinderen, al is het maar voor een paar minuutjes, nimmer alleen met brandende kaarsen. Houd uw tuin of opslagruimte netjes. Dat voorkomt de neiging tot fikkie stoken. Maak een ontsnappingsplan en leer uw kinderen hoe ze bij brand het huis uit moeten komen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19