Kees Bregman wil in Oranje Publiek ontevreden over produkt betaald voetbal Terugkeer Van der Helm naar Nederland op handen LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 MAART 1979 PAGINA 13 Kees Bregman acht zich ondanks zijn 31 jaar alleszins capabel om in het Nederlands elftal de plaats van libero in te nemen. DUISBURG Een nieuwe kandidaat voor het Nederlandse elftal heeft zich aangemeld. Niet door grootspraak, maar door het leveren van opmerkelijke prestaties. Waar het eens zo rojemruchte Ajax faalde door zich in de dercle ronde van het toernooi om de UEFfC-Bekèr te laten# uitschakelen door het Hongaarse Honved Boedapest, deelde de Westdüitse Bundesliga-club MSV Duisburg de klappen uit. En juist bij die club beleeft de Nederlander Kees Bregman glorietijden. Het Poolse Lech Poznan, het Oostduitse Karl Zeiss Jena, de Franse vertegenwoordi ger Racing Straatsburg en Honved Boeda pest werden zonder pardon aan de kant ge schoven. Kees Bregman daarover: „Ach, we hebben natuurlijk de nodige mazzel gehad, maar voorlopig doen we nog mee in de strijd om de Europese titels en dat kan Ajax niet zeg gen. Overigens moeten we Ajax dankbaar zijn, want aan de hand van door Ruud Krol geleende videobeelden van het duel Hon- veo-Ajax heeft onze trainer Schafstal de strijdwijze bepaald. Voor mij zijn die UEFA-cupduels natuurlijk zeer belangrijk, want tenslotte sta je in die wedstrijden in de etalage. De meeste Neder landers weten niet eens waar Duisburg ligt en ik vraag me af of Zwartkruis het weet. Sinds kort misschien, bij die man moet toch een lichtje zijn opgegaan, nietwaar?" Oranje Kees Bregman wenst er niet omheen te draaien. Op grond van zijn prestaties meent hij recht te hebben op een plaats in de Oranje-selectie en wie de problemen omtrent de libero-plaats in het Nederland se elftal in ogenschouw neemt, zal daar begrip voor kunnen opbrengen. Niet alleen door zijn liesoperatie, maar meer nog door zijn zwakke optreden tegen Italië lijkt PSV- er Adrie van Kraay zichzelf buiten spel te hebben gezet, terwijl vaste man Ruud Krol nog steeds met zijn dijbeenblessure suk kelt. Met het kwalificatieduel voor het Eu ropese kampioenschap tegen Zwitserland (woensdag 28 maart) voor de boeg lijkt Bregman dan ook een bruikbare pion. ontwikkeld tot een libero, die zelfs bij de chauvinistische Duitsers enig aanzien geniet. Met zijn spelinzicht, zijn sterke kopwerk en zijn spijkerharde tackle, heeft hij bij onze oosterburen in vijf turbulente jaren respect afgedwongen. Niet verwonderlijk, want in feite is Bregman de enige Nederlander, die zich in de Bundesliga staande heeft weten te houden. Bregman zelf heeft daar wel een verklaring voor: „Ik kwam hier als een onbekende clown binnenvallen en niemand keek dan ook raar toen ik in het begin niet de ster ren van de hemel speelde. Jongens als Suurbier en Jol daarentegen werden ge kocht als zijnde grote vedetten. Juist dan zijn die Duitsers rotzakken. Ze zien je als concurrent en laten je vervolgens zwemmen. Je krijgt geen bal en zakt steeds verder in' het moeras. Je hebt het kunnen zien aan Kevin Keegan, die pas na de komst van ma nager Günter Netzer bij HSV. Bij mij is het allemaal anders gegaan. Ik heb me heel rustig in het elftal kunnen spelen. Geen ge forceerde toestanden", aldus Kees Bregman, die overigens op een zeer opmerkelijke ma nierzijn intrede deed bij MSV Duisburg. Proefwedstrijd Nadat ras-Amsterdammer Bregman (hij startte zijn loopbaan onder Rinus Michels bij de amateurciub JOS en speelde later voor Haarlem) FC Den Haag de rug toe keerde - „Die mensen waren niet goed bij hun hoofd en wilden me afschepen met een soort pupillencontract" - werd hij door een vriend in contact gebracht met MSV Duisburg. De Westdüitse club was welis waar bijna rond met Theo Husers van FC Amsterdam, maar Bregman moest toch maar even een proefwedstrijd komen spe- „Triest voor Theo", zo vertelt Bregman. „maar ik kon er ook niets aan doen. Ze vonden mij waarschijnlijk beter. Ik kreeg een tweejarig contract. Hoewel ik als spits werd aangetrokken, bombardeerde Otto Knefler (de toenmalige MSV-trainer;red.) me al snel tot libero. Sinds die tijd sta ik te voetballen als een vorst en zo voel ik me ook. Ik heb alle jongens voor me staan en kan op die manier leiding geven aan de ploeg. Niet moeilijk hoor, want Duitsers zijn dom en gewillig. Ze doen precies wat ik zeg en vergeten ze het een keer, dan scheld ik ze de huid vol". Opmerkelijk genoeg wordt de grote mond van Bregman volledig door zijn teamgeno ten geaccepteerd. Hij ligt zelfs goed in de groep, hetgeen de volgende anecdote nog eens benadrukt. Toen de clubleiding Breg man eens zijn aanvoerdersschap ontnam vanwege zijn weinig voorbeeldig gedrag, liet men de spelers een nieuwe aanvoerder kie zen in de veronderstelling, dat de Nederlan der geen schijn van kans zou maken. Prompt werd Bregman unaniem als aanvoer der aangewezen. Later is die zaak weer te ruggedraaid en tegenwoordig draagt B-inter- national Rudi Seliger de band. Toch heeft Bregman in Duitsland ook minder prettige dingen meegemaakt. Zo viel er vorig sei zoen een fikse schaduw over zijn verblijf, toen hij door de Duitse voetbalbond voor liefst negen wedstrijden werd geschorst na dat hij in het duel tegen HSV Hamburg te gen een rode kaart was opgelopen. Even waande Bregman zich toen in een boksring en dat werd hem bijna fataal. Duisburg be gon moeilijk te doen over zijn salaris, wen ste zo'n ongedisciplineerde Hollander niet Ongelegen Voor Bregman kwam dat alles zeer ongele gen. Zijn naam werd genoemd in verband met de lijst van 40 Oranjekandidaten voor het wereldkampioenschap in Argentinië, maar zijn schorsing stond een doorbraak in de weg. Gelukkig voor Bregman had Duisburg zich inmiddels bij de situatie neergelegd. Men liet de libero niet vallen en na zijn schorsing werd hij onmiddellijk weer in de basis opgenomen. De club wil hem nu zelfs niet meer kwijt, al is Breg man er onlangs wel in geslaagd een clau sule (een maximaal transferbedrag van 200.000,-,) in zijn dit seizoen aflopend con tract te laten inbouwen. „Dat bedrag behoeft andere clubs toch niet af te schrikken", meent Bregman. „Oké, ik ben 31, maar dat zegt toch niets. Ik kan nog wel een paar jaar mee op topniveau. Waar dat zal zijn moet.ik afwachten. Duis burg wil me wel houden, maar bij die Duit sers heb ik het zo langzamerhand wel ge zien. Ik heb een prima tijd achter de rug. Laat daar geen misverstand over bestaan. Ik hoop ook dit seizoen met Duisburg nog wat successen te behalen, maar dat ja-en-amen geknik van die Duitsers komt me na vijf jaar wel bijna de strot uit. Ik wil nu wel eens iets anders. Racing Straatsburg heeft belangstelling. Ik heb al een keer met ze gesproken, maar een Nederlandse club lijkt me ook wel wat. En plaats in Oranje schudt de Nederlandse clubs misschien wakker", aldus Bregman. „Komt er trouwens bij Ajax niet een plaatsje vrij?" RON WESTERHOF UIT ONDERZOEK STUDENTEN BLIJKT OPNIEUW: |Van onze sportredactie) HENGELO - Uit het onderzoek, dat Fons liedenbaum (Doetinchem) en Eddy Dau (Amsterdam) de afgelopen maanden heb- fen gehouden, is gebleken dat de voetbal liefhebber allerminst tevreden is over de "Ijze, waarop het produkt betaald voetbal •Joor een eredivisieclub, in dit geval FC Twente, wordt verkocht. Belde studenten, die dit onderzoek als scriptie beschouwen voor hun doctoraal examen economie aan de universiteit van Amsterdam, willen daar mee niet beweren dat FC Twente een on gunstige uitzondering vormt in ons land, "laar zij vinden de Twentse situatie teke nend voor de huidige malaise in het prof voetbal, waarin het hobbyisme de boven toon voert en een bedrijfsmatige aanpak 'en enen male ontbreekt. Liedenbaum leiden dat onder meer a' uit de vrij gebrekkige communicatie met de achterban, waarvan de slechte verstand- Houding met de Vriendenkring van FC Twente een goed voorbeeld is, en de verre van optimaal te noemen samenwerking met de regionale pers, die in de ogen van be stuur en commerciëel directeur Ton van Da- 'en de kritische benadering van het voetbal- Debeuren in het Diekmanstadion wordt ver weten. Hoewel de twee rapporteurs zeggen niet ^n kwalitatief, maar een kwantitatief onder dek onder de voetballiefhebbers te hebben gehouden, merkt Fons Liedenbaum op dat hij na zijn arbeid in de afgelopen maanden wel tot de conclusie gekomen is, dat FC Twente - alle propaganda in een regionaal weekblad ten spijt - er nog te weinig aan doet om zijn imago naar buiten te verbete ren. Wat dat betreft zou het geen kwaad kunnen, aldus Liedenbaum "en Dau in een toelichting op hun onderzoek, dat trainers en spelers van de eredivisieclub meer hun gezicht in de regio, en dan met name bij da vele amateurclubs zouden laten zien, om FC Twente, dat toch bijna 50 procent van zijn aanhang onder de leden van deze vere nigingen vindt, te promoten. Aanvankelijk zou het onderzoek zich ook tot SC Heracles '74, de andere betaald voetba- lorrjanisatie uit Twente, uitstrekken, maar een vluchtig vooronderzoek leerde het twee tal dat deze stichting buiten Almelo nauwe lijks enige weerklank bij de bevolking vindt, waardoor zij hun werk tot het Diekman-sta- dion beperkten. Een stadion, waarover Jan Publiek, en dat was na alle kritiek in de af gelopen jaren geen verrassing, verre van te vreden is. Niet alleen biedt het stadion van wege zijn ongemakkelijke zitplaatsen en de afstand tot het speelveld weinig comfort, maar tevens is het aantal parkeerplaatsen beslist ontoereikend, en laat het openbaar vervoer van en naar de plaats van hande ling veel te wensen over, waardoor niet minder dan 69 procent van de bezoekers er ondanks alle ongemak de voorkeur aan geeft om per auto de thuiswedstrijden van FC Twente te bezoeken. Een stadion, dat naar de mening van datzelfde publiek, voegt Fons Liedenbaum daar aan de hand van het cijfermateriaal aan toe, zich in een grotere publieke belangstelling zou mogen verheu gen, wanneer het stadion op een andere plek in de gemeente Enschede - bijvoor beeld in de buurt van autowegen - zou zijn gelegen, gezien het feit, dat meer dan 50 procent van de toeschouwers buiten En schede woonachtig is. Uit dat aantal met relatief meer bezoekers bezuiden de lijn Al- melo-Hengelo-Enschede dan daar ten noor den van, mag geconcludeerd worden dat FC Twente allerminst als een FC Enschede be schouwd kan worden, hoewel de club naar buiten toe gezien de samenstelling van het bestuur en de forse subsidie van de ge meente Enschede, wel die indruk wekt. Opvallend meer door een speler bij voorkeur uit de grensstreek te contracteren, waardoor de club zich wellicht in de nabije toekomst van een vast contingent Duitsers verzekerd weet. Het publiek geeft er overigens de voorkeur aan, om op zondagmiddag de gang naar het Diekmanstadion te maken, en als de KNVB zoals de plannen zijn, de clubs ertoe verplicht hun competitiewedstrijd op de za terdagen af te werken, vindt de meerderheid dat er om 7 of 8 uur 's avonds gespeeld moet worden. Dat tijdstip zal op 's middags tussen 10 en 4 uur komen te liggen, wan neer de winkelsluiting om 's middags één uur een feit zal zijn. Aanvangstijdstip als zes uur 's avonds, zoals AZ'67 en ook Go Ahead Eagles die in het verleden gehan teerd hebben, zijn bij de Twentse aanhang volledig uit den boze. Opvallend in het onderzoek is voorts nog de volstrekte afwezigheid van oosterburen in het Diekmanstadion. Dau en Lieden baum kwamen tijdens hun enquete onder ruim 200 bezoekers tijdens de competitie wedstrijd FC Twente-AZ'67 op 1 oktober longstleden, slechts één verdwaalde bezoe ker uit Ahaus tegen, en deze bezat nog de Nederlandse nationaliteit ook. Reden voor de studenten om het bestuur van FC Twente te adviseren om zich wat meer op de Duitse markt te richten, onder Redelijk Trouwens het publiek kan zich redelijk ver maken met de wijze, waarop FC Twente speelt, al vindt liefst 83 procent der onder vraagden. dat de ploeg echt wat aanval lender mag voetballen, de risico's van een eventuele nederlaag neemt de aanhang dan maar op de koop toe. De supporters- schare is overigens wel tevreden over de kwaliteit van de selectie die Twente tot zijn beschikking heeft, al moet daarbij wol de kanttekening worden geplaatst dat het onderzoek plaats vond voordat Plet Wild schut en Frans Thijssen hun toevlucht el ders zochten. Interessant was ook de steekproef onder de genen, die vorig seizoen wél. maar dit sei zoen niet een jaarkaart voor zeventien thuis wedstrijden aanschaften. Dat deden ze voor namelijk, omdat de korting voor een derge lijke seizoenkaart niet aantrekkelijk genoeg werd gevonden, en omdat FC Twente in na volging van veel andere eredivisieclubs nog niet de beslissing heeft genomen om zijn thuiswedstrijden op zaterdagavond af te wik kelen. Wel bezoeken de voormalige houders van seizoenkaarten, die ongeveer 25 procent van het huidige aantal uitmaken, ook regel matig de thuiswedstrijden. Dau en Liedenbaum die het onderzoek in overleg met wetenschappelijke medewerkers van de afdeling Marktbeleid en Marktonder zoek van de Universiteit van Amsterdam fielden, zeggen met dit onderzoek voorna melijk de wensen en meningen van de Twentse voetballiefhebbers te hebben willen peilen. Toch zullen zij in een gesprek met de leiding van de eredivisieclub aan de hand van de resultaten van dit uitgebreide onderzoek, dat behalve onder de vaste aan hang en oud-jaarkaarthouders ook onder de leden van Twentse amateurvoetbalclubs en lezers van een regionaal huis-aan-huisblad werd verricht, de nodige adviezen verstrek ken, waarmee FC Twente, dat na een aarze lend begin zijn volledige medewerking aan dit onderzoek verleende, zijn voordeel kan doen. UTRECHT—Bert van der Helm keek zondagmiddag na afloop van het Nederlands kampioenschap tafeltennis de rond hem verzamelde persmensen enigszins verontschuldigend aan. Zijn eerste opmerkingen sloten ook volledig bij die houding aan: „Ja, jongens, ik kan er ook niets aan doen, dat ik hier voor de elfde keer als kampioen van Nederland voor jullie sta. Het zal wel een eentonig verhaal van mijn zijde worden". Inderdaad was zijn verhaal over het binnenhalen van die elfde titel er één, waarvan hij er in zijn carrière meer verteld zal hebben. De tegenstand was weer niet denderend; de finale had hem minder moeite gekost dan verwacht; tja, het was eigenlijk allemaal weer van een leien dakje gegaan. Zijn andere verhaal was interessanter. Dat ging over Duitsland, zijn ambitie en de toekomst. Na het seizoen '77-78 had Bert van der Helm het eigenlijk wel bekeken in Nederland. Nog tijdens déeuropese kampioenschappen in Duisburg kreeg hij van de Duitse topclub Altena een aanbieding om zijn talenten in West- Duitsland te vertonen. Het avontuur trok Van der Helm wel en daarom tekende hij het éénjarige contract. Het verging Bert van der Helm aanvankelijk niet al te best in Altena. „De tegenstand in de Duitse competitie is erg zwaar. Ik was voor het eerste paar gecontracteerd. Speelde daarin met Lieck, een speler van het Duitse team, die ook een hoge klassering op de Europese ranglijst heeft veroverd. In zo'n eerste paar ontmoet je in Duitsland vele Europese toppers. Natuurlijk de Duitsers zelf. maar ook mannen als Desmond Douglas, de Engelse nummer één, en Dragutin Surbek, de Top Twaalf-winnaar uit Joegoslavië. Tegen zoveel klasse had ik niet veel kansen. Bovendien voldeed mijn speelwijze daar in het geheel niet. Ik stond altijd maar te „spinnen" en de fouten van mijn tegenstander af te wachten. Over een echte afmaakslag beschikte ik niet. In de tweede helft van de competitie ben ik dat een beetje aan gaan leren en sindsdien loopt het veel beter". Tegenvaller Beter dan 50 procent kon Bert van der Helm echter niet scoren en dat bleek toch een tegenvaller voor de leiding van de Duitse club, die hogo verwachtingen gekoesterd had van de fanatieke Nederlandse topspeler. De club is dan ook niet voornemens het contract met Bert van der Helm te verlengen. Bert van der Helm nuanceert de geruchten die in het Nederlandse tafeltenniswereldje circuleren. „Altena wil me nog wel een contract aanbieden, maar kan me niet garanderen dat ik in het eerste paar - word opgesteld. In zo'n overeenkomst heb ik geen trek. Ik wil graag in Duitsland blijven spelen, maar dan wel op het hoogste niveau. Anders blijf ik wel in Nederland". In Nederland was de 30-jarige Van der Helm het nu bijna afgelopen seizoen toch al erg veel. Slechts voor de competitiewedstrijden wipte de Amsterdamse gymnastiekleraar even de grens over. Trainen deed hij in Amsterdam bij zijn oude club Tempo Team. Te verwachten valt dan ook dat Bert van der Helm bij het uitblijven van een Duitse verbintenis weer zal tekenen bij zijn oude Amsterdamse club. „Daar bestaat wel een kans toe. De contracten bij Tempo Team van Van Slobbe. Gootzen en Hijne lopen allemaal af. Ik geloof dat men mij wel wil hebben", aldus Bert van der Helm. Met de terugkeer van de nationale kampioen bij Tempo Team zal één van de drie huidige toppers, Hijne, Van Slobbe en Gootzen, overbodig worden. Van Slobbe is in vaste dienst bij het uitzendbureau en zal dus niet verdwijnen. Ook Gootzen, het vorig jaar uit Limburg gehaalde talent, zal niet van de rol raken. De meest voorstelbare kandidaat voor een transfer, bij die eventuele komst van Van der Helm, is derhalve René Hijne. De Amsterdammer heeft zijn studie aan de academie voor lichamelijke opvoeding bijna beëindigd en wil zich volgend jaar weer veel aktiever in de tafeltennissport begeven. Zijn waarschijnlijke vertrek bij Tempo Team heeft al geleid tot de nodige wilde verhalen in de tafeltenniswereld. Hijne zou kandidaat zijn bij De Veluwe, als opvolger van de Engelsman Neale. Ook 't Hooge Huys. één van de drie gesponsorde ereklasseverenigingen in Nederland, zou in de markt zijn voor René Hijne als opvolger van de toch wel tegenvallende Bert Schoofs. Dat volgende seizoen zal één van de laatste actieve jaren van Bert van der Helm worden. Tijdens de nationale kampioenschappen in Utrecht verklaarde hij nog drie jaar aktief te willen blijven op internationaal niveau. „Dan moet het maar voor een paar jaartjes voorbij zijn. Daarna wil ik wel wat in de begeleidings- en trainingssfeer doen. Maar eerst eens een tijdje uit dit toch wel erg kleine wereldje". JOHN VOLKERS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13