oslims bedreigen -Russisch bewind Sn Afghanistan deTijd Parlement Israel akkoord met vredesverdrag Dure vergissing met oude en nieuwe francs NIEUWSNET HP 'kS AP "B BRITSE POLITIE SCHIET JONGE KAPER DOOD Rhoodie weigert namen te noemen ?n B 1!5)itenland met pe-Z sche betrokken i ij spionagezaak oren hebben hun zeehonden LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 22 MAART 1979 PAGINA 9 ^respondent Jan Drummen 'ARIJS Twintig jaar na het i voeren van de zogenaamde jeu we franc die honderd oude jertegenwoordigt) blijkt een aan tal personen in Frankrijk nog iteed niet aan de situatie gewend l(e zijn. Een vergissing die bet ge volg daarvan is heeft in Nice tot een proces geleid dat degene die zich vereist heeft in bet ongelijk gesteld beeft, maar deze is in be roep gegaan en de hele aangele genheid lijkt een juridische inge wikkeldheid van de allereerste orde te worden. Een Italiaanse industrieel die in Nice een villa met een park bezit, ontsloeg onlangs zijn tuinman waarbij hij deze de zogenaamde ontslagvergoeding uitkeerde. Deze bedroeg 7.500 francs, ongeveer 3.800 gulden. De Italiaan maakte bij het uitschrijven van de cheque evenwel een vergissing die in zekere zin het gevolg ervan kan zijn dat de meeste personen in Frankrijk tot 10.000 francs in nieuwe francs rekenen, maar van af dit bedrag wordt van miljoe nen gesproken. Dit geldt dan uit eraard oude francs en soms wordt om het duidelijk te maken dan van 1 miljoen centimes ge wag gemaakt. De Italiaanse industrieel schreef op zijn cheque 750.000 francs. De tuinman kreeg dientengevolge van de bank dit bedrag uitgekeerd, dat dus rond 38.000 gulden is. De industrieel diende een klacht te gen de tuinman in, maar het ge vecht sprak deze vrij omdat hij zich aan generlei vervalsing, on eerlijkheid of oplichting schuldig gemaakt had. Zijn voormalige werkgever is nu in beroep ge gaan, maar volgens juridische ex perts zal de aangelegenheid niet eenvoudig blijken en het zal in dien de aanklager uiteindelijk vol doening krijgt heel wat voeten in de gerechtelijke aarde hebben al vorens hij zijn tuinman kan ver plichten het te veel uitgekeerde te restitueren. dit! ieua jenissti li dat erlu zjALPINDI/KABOEL Een groot van de bevolking van Afghanistan regeringstroepen worden in dan de helft van de 29 provincies w nfronteerd met opstandelingen die ls meer terrein winnen in hun stre- de regering van premier Nur Mn- cJ°ed Taraki verdrijvea Dit heeft de So eider van het „Afghaanse nationale eligiea ijdingsfront", Sabatullah Mujaddedi, eren bekendgemaakt, pemers in de Afghaanse hoofdstad oei bevestigen dat de regering Tara- dit moment een kritieke fase door- ct. Men aarzelt niet te beklemtonen 1979 een „vreselijk jaar" voor Afgha- n zal zijn. Het tekort aan graan lijkt groot (ongeveer 6000 ton, bijna de van de volledige consumptie). De lel via Iran stokt wegens de ontwik- ngen die zich in het land hebben 'ei gedaan. De deviezenopbrengsten zijn igd wegens de onveiligheid aan de Pakistaans-Afghaanse grens. Tegenover deze moeilijkheden treedt het bewind met weinig scrupuleuze vastberadenheid op. Naast methoden, die door haar te genstanders als „wreed" en „onmense lijk" worden bestempeld, heeft de rege ring via de pers en via officiële verkla ringen flink uitgehaald naar Iran en Pa kistan. Beslissend zal de houding van het Afghaanse leger en van de Sovjet-Unie zijn om een afloop van een strijd te kun nen bepalen. Tijdens een persconferentie in het Pakistaanse Rawalpindi, meende opstandelingen leider Mujaddedi dat zijn oproep van negen dagen geleden tot een algemene opstand in Afghanistan een „positief" antwoord heeft gekregen. Hij uitte de hoop het regime Taraki „binnen een maand of twee" omver te kunnen werpen. Volgens Mufaddedi hebben ge vechtsvliegtuigen van het Afghaanse le ger de grensstad Herat gebombardeerd in opdracht van premier Taraki. Tot het bombardement werd besloten nadat de opstandelingen communisten gingen do den, zonder dat het leger ingreep. De op standelingen, voornamelijk moslims die zich tegen het linkse beleid van de rege- ring-Taraki verzetten, hebben nu Herat, Afghanistans derde stad, volledig in han den, ondanks voortdurende gevechten met loyalistische troepen, aldus Mujadde di. Naar zijn zeggen bestrijden „patriot ten" nu de regering in 15 van de 29 pro vincies, en zal de gewapende oppositie zich binnen een week tot over 25 provin cies hebben uitgebreid. Naast Herat, schijnt de situatie voor de regering bij zonder ernstig te zijn in nog drie belang rijke steden van Afghanistan. De mo slim-oppositie tegen het bewind in Ka boel, dat elf maanden geleden via een bloedige staatsgreep president Moham med Daoud afzette en doodde, is de laat ste maanden stevig in kracht toegeno men, mede door berichten dat het regi me Taraki 30.000 moslims om het leven heeft gebracht. Afghanistan heeft sinds de coup nauwe banden met de Sowjet- Unie. iro iISBURY Gisteravond kd Brits-Amerikaans team tngekondigd naar Salis- gevlogen in een laatste om het Brits-Ameri- ose plan voor een rege- in Rhodesië te redden en door de huidige overgang lering voorgenomen ver ingen van 20 april .1 rkomen. ninee Sithole verklaarde Jme rezelsi een met lens de overgangsregering deze de gezanten wel zal rangen, doch dat de ver ingen die de overgangsre- '<fng op 20 april zelf wil den zullen doorgaan en niet zullen worden uitge- 1 Hij wilde het zelf... (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN Scherp schutters van de po litie van het Engelse graafschap Essex hebben gisteren een 18-jarige Engelse ka per, die gezegd had er voor te zullen zor gen, dat de politie hem zou doodschie ten, ook inderdaad doodgeschoten. Het drama had plaats in een rustig café te Ramsay, dat door de jongeman in brand was gestoken. De jonge Engelsman, Paul Howe, was af komstig uit Chelm sford. Dinsdagavond, had de politie hem thuis opgezocht om hem te ondervragen over een vrij onbe langrijke zaak. Bij het zien van de agen ten sloeg Howe even wel op de vlucht. Hij was daarbij voorzien van twee karabijnen. In Chelmsford gijzel de Howe één van zijn buren, de 23-jari- ge ontwerp-tekenaar John Ridley en reed met hem weg. In de haven van Har wich tractte Howe een schip te kapen, maar vond nadien een lege arrestanten- wagen van de politie. Howe en zijn gijze laar reden in dit voertuig naar het dorpje Ramsey, waar de kaper de eigenaar en zijn klanten van het café „The Castle" op straat joeg.. Howe stak het café in brand en begon door een raam te schieten op zijn bele geraars. Hij trof een van de agenten. Na verloop van tijd waagde Howe zich naar buiten. Hij richtte een van zijn wapens opnieuw op de politie, maar viel zelf dodelijk getrof fen neer. De brand in het café werd tij dig geblust, maar er was vrij veel schade. Direct na de stemming in de Knesseth mocht premier Begin de felicitaties van parlementsleden in ontvangst nemen. JERUZALEM, CAIRO (AP/AFP) - Het Israë lische parlement heeft vanmorgen vroeg met een grote meerderheid van stemmen van 95 stemmen voor en 18 tegen besloten het vre desverdrag tussen Israël en Egypte goed te keuren. De stemming was de laatste hindernis die ge nomen moest worden voordat aanstaande maandag in Washington het verdrag kan wor den getekend in aanwezigheid van de Ameri kaanse president Jimmy Carter en president Anwar Sadat van Egypte. President Menachem Begin besloot het 28 uren durende debat met een pleidooi voor vrede. Hij verklaarde te verwachten dat de Egyptische president samen met hem in Cairo de arabische tekst van het verdrag zou onder tekenen en de hebreeuwse tekst in Jeruzalem. Begin zal in Washington de ondertekeningsce remonie in het Midden-Oosten nader uitwer ken. De plechtigheid zou wellicht een week na de ondertekening in het Witte Huis plaats hebben. Het Witte Huis gaf onmiddellijk na de de stemming een verklaring uit namens president Carter waarin de beslissing van het Israëlische parlement van historisch belang werd genoemd. De Arabische landen die tegen het verdrag zijn, gaan dinsdag in Bagdad op het vlak van ministers van buitenlandse en economische za ken de uitvoering van de voorgenomen straf maatregelen tegen Egypte bespreken. Diplomaten in Beiroet zeiden gisteren dat het resultaat van de conferentie volgende week grotendeels van Saoedi-Arabië zal afhangen, dat elke regeling heeft verworpen die niet voorziet in terugtrekking in Israëlische terug trekking uit alle Arabische gebieden en zelfbe schikking van de Palestijnen. Overigens blijft de deur naar toenadering op een kier open staan. Het Arabische front tegen Sadat wü de mogelijkheid niet uitsluiten dat Egypte alsnog in de schoot van de Arabische wereld terug keert, aldus het voorlichtingsbureau van de Arabische landen in Beiroet. LONDEN De van oplich ting en bedrog beschuldigde gewezen Zuidafrikaanse pro- pagandachef, dr Esher Rhoo die heeft gisteravond in een exclusief interview met de BBC geen Europese of Ame rikaanse namen genoemd. Rhoodie is sedert drie maan den voortvluchtig. Het is de eerste maal, dat hij openbare verklaringen heeft afgelegd.. Dr. Rhoodie werd geïnter viewd in een geheime Europe se stad, waar hij zich schuil houdt. De gewezen propagan- dachef zegt, dat hij zijn docu mentatie over het werk van het Zuidafrikaanse ministerie van Informatie ergens in Eu ropa verborgen heeft in twee verschillende kluizen. Het Zuidafrikaanse ministerie van Informatie werd toen hij propagandachef was, geleid door minister dr. Connie Mul der. Het beschikte over een speciaal fonds om in Verenig de Staten, Groot Bnttannië, Frankrijk, West- Duitsland en Japan geschikte politici, jour nalisten en vakbondleiders te kunnen uitkiezen voor steek penningen en kosteloze reizen naar Zuid-Afrika. Het was de bedoeling hen gunstig te beïnvloeden ten aanzien van Zuid- Afrika.Hij is daarom niet van plan om onder de gegeven omstandig heden iets wereldkundig te maken. Volgens Rhoodie zou onthul ling van al zijn geheimen ech ter de relaties van Zuid- Afri ka met de westelijke mogend heden ernstig kunnen scha den. Inmiddels heeft de Zuidafri kaanse minister van justitie, Kruger, bekend gemaakt, dat de politie een onderzoek in stelt naar berichten als zou den twee Duitse huurlingen zijn betaald om 16 maanden geleden de vooraanstaande Zuidafrikaanse financier Ro bert Smit en zijn vrouw uit de weg te ruimen. De beide mannen zouden daarvoor ie der 70.000 hebben gekregen. TA.- (Van onze correspondent Jan Schils) ene USSEL In Brussel is gisteren bekend geworden, dat vijf Ant kische militairen, allen officieren, enkele jaren lang, ver- redelijk tot 1975 geheimen van de NAVO hebben verkocht Oostduitse en later aan Sow jet-Russische geheime dien- preni ~i Ho .zaak is al vier jaar in onderzoek, maar wórdt door de [|||J itsveiligheidsdienst angstvallig geheim gehouden, het bericht over het spionage-schandaal werd gisteren ont- ld in het Belgische weekblad Knack. )e staatsveiligheidsdienst heeft desgevraagd meegedeeld over a: zaak niets te kunnen zeggen. Ook het ministerie van stitie zwijgt in alle talen. Vee jaar geleden werd in Brussel bekend, dat de spionage- nsten van het Oostblok ongeveer 200 tot 250 spionnen in lgië hebben werken, met name in Brussel en Antwerpen. In itwerpen worden de havenaktiviteiten in de gaten gehouden stilaan poogt men het scheepsvrachtverkeer in handen te jgen. t is nu in Antwerpen reeds voor 25 procent in handen van ostbloklanden. De spionage in België richt zich verder vooral Brussel, waar de EEG en de NAVO gevestigd zijn. Ook de lustriële spionage staat hoog aangeschreven bij de spionnen mhet Oostblok in België. Johns, Newfoundland De Noorse zeehondenslachters n ooen hun zeehonden binnen: zij hebben er 20.109 afge- s "kt, aldus een Canadese functionaris. d Noorse quotum was 20.000 stuks, maar het tellen is nu na3 rwv>aa* moe^jk, zei hij. De Canadezen, die bij Labrador ini 000 stuks mogen doden, hebben er nu 57.353 omgebracht, w strikte regeringsmaatregelen hebben zij weinig last van «testgroepen gehad. pnieuw onrust in Zuid-Libanon S1ROET Verschillende eenheden van de VN-vredesmacht 0 Zuid-Libanon zijn volgens Unifil-vertegenwoordigers op uit; fuw 8ec°nfronteerd met „gewapende elementen". 1 zouden Nederlandse patrouilles in de nacht van dinsdag op 1 Je«sda? hebben verhinderd dat een christelijke militie het K - e- "ar^ de basis van de Nederlanders - binnendrong, 1 n rwijl in het noordelijk deel van hun gebied Palestijnse parti- kum ,nen °i°esten worden tegengehouden. Ook het Ierse VN-con- aan. beeft de christelijke groeperingen teruggestuurd en een Kenaanse onder-officier, aldus de berichten van Unifil, werd schotenwisseling zwaar gewond. ELSEVIER voorspelt een heet voorjaar met veel arbeidson rust. „De kloof tussen de strijdende partijen is groot Kansen op spoedige compro missen zijn klein, vooral nu het aanvankelijke solo-optre den van Arie Groenevelt vrij onverwacht steun heeft gekre gen van de FNV". Voorts dit commentaar bij het optreden van CDA-er Van Houwelin- gen. „Men gunne hem zijn mening. Maar men gunne hem niet zijn houding. Die is op zijn gunstigst dualistisch; op zijn slechtst verraderlijk. De herinnering dringt zich op aan Jaap Boersma. Maar hij was consequent; hij stapte op. Zou het voor de gemoedsrust vein de heer Van Houwelingen en voor de duidelijkheid in de politiek niet beter zijn als hij dit voorbeeld volgde?" Een interview ook met kroon prins Fahd van Saoedi-Arabië over de vrede tussen Israël en Egypte. „Wat kan zelfbe stuur van de Palestijnen bete kenen9 Alleen maar een dek mantel voor een blijvende Is raëlische bezetting. Daarom moet in dit historisch tijdsbe stek iedere poging worden ge daan om de steun van presi dent Carter te winnen voor een eigen Palestijns thuis land". Tenslotte deze mening over de eerste encycliek van de nieuwe Paus. „Het ge schrift wekt vertrouwen. In concreto mag verwacht wor den dat de komende jaren een doorbraak zullen laten zien in de oecumene, her structurering van de bisschop pensynode, krachtig engage ment met de strijd voor men senrechten en herverdeling van de rijkdom, vernieuwing van het sacramenteel leven, ondersteuning van ons lande lijk pastoraal overleg en her invulling van het Romeinse bestuursapparaat". NIEUWSNET praat met Roe- denko, opperste aanklager van de Sovjet-Unie over Pie- ter Menten. „Hij was geen op zichzelf staand geval, geen solo-moordenaar. Hij was geen geesteszieke maniak. Noch was hij iemand die blindelings bevelen van ande ren uitvoerde. Mensen met Mentens mentaliteit waren de krachten die de fascistische vernietingsmachine op gang hielden. Daarom eisen wij zijn bestraffing". Voorts een somber artikel over onze be volkingsgroei en het uitblijven van maatregelen daartegen. Professor D. van der Kaa: „Wij hebben bijvoorbeeld na druk gelegd op het belang van het voorkomen van onge wenste zwangerschap. We hebben gezegd: er gebeuren nog steeds veel gevallen waarin een vrouw zwanger wordt terwijl ze dat niet wiL We hebben een actieplan daartegen aanbevolen. Tot mijn spijt moet ik constateren dat er niets is gebeurd". Dit vraagteken tenslotte bij de vrede in het Midden-Oos ten. „Geen enkele Israëlische regering zal toestaan dat de Joodse nederzettingen op de Jordaanoever aan het gezag van Arabisch zelfbestuur wor den onderworpen. Egypte ech ter zal nooit toestaan dat de nederzettingen onder Israë lisch gezag blijven". De HAAGSE POST praat met Bouke Beumer, CDA- lijsttrekker voor het Europees Parlement. „Je moet natuur lijk niet als een Don Quichot- te naar dat Europese Parle ment gaan en denken dat je daar breed gebarend met je program beleid zult maken. Dat zal heel gestaag moeten gebeuren, heel hardnekkig. Nou, ik denk dat ik die hard nekkigheid wel heb". Voorts dit commentaar bij de vrede tussen Egypte en Israël. „De laatste kans op de stabilisatie in het Midden-Oosten ligt niet in militaire dreiging, presiden tieel gependel en plaatsver vangende akkoorden met Egy pte over Palestijnse autono mie, maar in direkte onder handelingen tussen Israël en zijn enige direkte tegenstan der: de PLO". Deze kantteke ning tenslotte bij de rel tus sen West-Duitsland en Neder land. „Het staat onomstotelijk vast dat op 14 mei 1940 niet de Nederlandse luchtmacht bijvoorbeeld Hamburg heeft gebombardeerd, maar de Luftwaffe Rotterdam. Dat heb ik zelf nog gezien. De be scheidenheid die alleen al daaruit zou moeten voort vloeien voor de daders en hun medeplichtigen, lijkt mij zo oneindig groot dat iedere eventuele onbeleefdheid on zerzijds tegen dr. Kohl daar bij in het niet verzinkt". De rest van het blad is gewijd aan literatuur. VRIJ NEDERLAND opent met een artikel over „Carter's tijdbom in het Midden-Oos ten". Conclusie: „Wanneer in Israël niet een generatie poli tici opstaat die een even ge wiekste als voorzichtige bui tenlandse politiek weet te voe ren, vooral gericht op verzoe ning met de hele Islamitische wereld, valt voor de toekomst van dit land te vrezen". Voorts aandacht voor de PvdA, die wankelt tussen be stuurlijk denken en aktivisme. „Terecht constateren de Jon ge Socialisten dat buitenparle mentair werk en parlementair handelen niet te scheiden zijn, omdat de mogelijkheden die een socialistische fractie in het parlement heeft, direkt bepaald worden door de ver houdingen buiten het parle ment". Ook een beschouwing over het falende herolnebeleid van Irene Vorrink. „Amster dam moet als de sodemieter met een methadonbus begin nen en een paar logementen afhuren om de jongens onder te brengen. Werk ondertussen aan de nazorg. Dat ze niet weer in dat zwarte gat laze ren". Het kleurenkatern is gewijd aan de mislukte aanslag op Hitler in 1939. DE TIJD praat met de ge schorste Ogem-direkteur ir. F. Sonneveld. „Er zit niet één greintje redelijkheid in deze hele affaire en zeker de her komst van Boersma kan ik dan niet begrijpen". Bij de vrede in het Midden-Oosten het commentaar: „Via autono mie naar een eigen staat, dat kunnen de Palestijnen krijgen en het is genoeg. Maar de PLO is alweer tegen, net als het Israëlische blok der gelo vigen, zodat we moeten vre zen dat opnieuw het gezonde verstand het zal afleggen te gen de redeloosheid van fana tieke Joden en fanatieke Ara bieren". Voorts een uitvoerig portret van Marcel van Dam. „De weerstanden tegen het CDA zijn bij de WD en de PvdA even groot. En dat vind ik nou het treurige van de Nederlandse politiek. Dat al leen door de weerstanden die rechts en links tegen het CDA hebben, door sommige mensen serieus wordt gedacht aan een regeringsvorming van de PvdA en de WD, die ei genlijk een onjuiste weerslag is van de politieke opvattin gen onder het volk". Een in terview tenslotte met Tine Halkes, die een onderzoek doet naar feminisme en chris tendom. „De vrouw is nog al tijd de ander, een object, en de man weet wat zij van God mag en wat niet. Ze wordt niet in staat geacht zelf te vertellen wat ze er vindt, van uit haar eigen ervaringen". HERVORMD NEDERLAND Nederland tekent bij de ency cliek van de Paus aan: „Hij is binnenkerkelijk erg conser vatief, maar op maatschappe lijk gebied valt er met hem te praten. Het Vaticaan als pleit bezorger voor de armen en verdrukten, anders dan met woorden: we hopen dat het er ooit serieus van komt. Maar dan zal het Vaticaan ook moeilijk het Vaticaan kunhen blijven". Een commentaar over de vrede in het Midden- Oosten zegt: „Een eenmaal op gang gebracht vredesproces, hoe gebrekkig ook, kan een eigen leven gaan leiden en de Palestijnen onvermoede kan sen bieden voor de verwezen lijking van een eigen staat in goede harmonie met Israël". Voorts een interview met pa ragnost Gerard Croiset. „Er zijn op aarde punten die in volkomen harmonie zijn: Lourdes, Mecca, Nepal, de Hi malaya. Dat zijn de plaatsen van waaruit het mogelijk zal .worden gemaakt dat er even wicht tussen materie en stof zal komen. Daar liggen dus de werkelijke voedingsvelden voor de mensheid".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9