De Mossad: speerpunt van Israels verdediging Reizen door Oost-lndië met prent en praat INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 22 MAART 1979 PAGINA 7 Volgende week verschiet bij uitgeverijEltnar *De Mossad: de speetaeulaire acties van de Israëlische geheime dienst', in dit boek beschrijven de Israëlische jon rnal isten Cri Dan en Eli Landau van het Israëlische dagblad iia'areiaen de Engelse journalist Dennis Eisenberg een aantal van de nog niet eerder wereldkundig gemaakte stouts van de Joodse Inlichtingendienst. De Mossad wordt na de Russische KGB en de Amerikaanse CIA gekwalificeerd als ,s werelds beste geheime dienst. In bijgaand verslag word t op een aantal van de spektakelstukken van de Mossad nader ingegaan. TRIOMFEN EN NEDERLA GEN VAN DE JOODSE GEHEIME DIENST Een van de meest succesvolle acties die de Mossad organiseerde zou de ontvoe ring zijn van Adolf Eichmann uit Buenos Aires. Eichmann die verantwoordelijk werd gesteld voor de georganiseerde moord op zes miljoen doden tijdens zijn ondervraging in de rechtszaal in Jeruza lem. Militair succes De schrijvers van het boek betogen dat het succes van de Zesdaagse oorlog in juni 1967 niet losgezien kan worden van de belangrijke militaire inlichtingen die de meesterspionnen aan Israels buur landen wisten te ontfutselen. Dit zal on getwijfeld waar zijn, ook al wordt er allerminst een volledig beeld opge bouwd van de voorbereiding op dit mi litaire succes. Daarvoor hebben Eisen berg, Dan en Landau in nog veel te weinig bronnen ter inzage gehad. Waar zij over schrijven vindt iedere keer weer zijn uitgangspunt in die successen en mislukkingen waarmee de Mossad tegen wil en dank de schijnwerpers van de publiciteit op zich gericht heeft. In hun beschrijvingen van de gedurfde staaltjes van de Mossad hebben de drie dan ook niet nagelaten blinde vlekken naar eigen inzichten in te kleuren en er soms vrijelijk op los te romantiseren. Peze Russische MIG-21, die in de eerste helft van de jaren zestig het meest gea vanceerde vliegtuig was waarover de Ara bische landen beschikten, werd in 1966 door de Iraakse piloot Munir Redfa naar Tel-Aviv gevlogen. Aanvankelijk werd de naam van de piloot uit veiligheidsoverwe gingen geheim gehouden. Redfa bleek de hulp te hebben gehad van een Israëli sche MOSSADF-agente die hem zijn vlucht naar Israël hielp voorbereiden. Waarheid en verdichting liggen in het boek vaak dicht naast elkaar, zonder dat het mogelijk is een scherpe grens tussen beiden te trekken. Yom Kippoer-oorlog Terwijl de Mossad voor het gevoel van de Israëliërs het hoogtepunt van zijn roem en kunnen bereikte in de jaren zestig, stelde de publieke opinie de Mossad verantwoordelijk voor het falen tijdens de Yom Kippoer-oorlog in 1973. De Mossad had op dat tijdstip echter stevige concurrentie gekregen van de militaire inlichtingendienst. De militai ren hielden tot op de fatale datum van 6 oktober vast aan een idée-fixe: de Arabieren konden de Israëliërs met aanvallen, omdat ze domweg veel te zwak waren. De Yom Kippoer-oorlog maakte, zoals het Egytische dagblad Al Achram in die dagen schreef, een einde aan een hardnekkige mythe. De Israë liërs bleken niet onoverwinnelijk. Tege lijk bevestigde die oorlog eens te meer Israëls belang bij het hebben van een goede geheime dienst. Wie door de romantisering van dit boek weet heen te kijken zal niet kunnen ontkomen aan een gevoel van bewonde ring voor wat de agenten van de Mos sad in het jongste verleden hebben klaargespeeld. Vaak beten zij de spits af bij de verdediging van hun land. Zij mochten naar de beslissing van Mos- sad-leider Isser Harel geen helden zijn doch slechts strijders en idealisten voor de staat Israël. PAUL VAN VELTHOVEN Dennis Eisenberg, Uri Dan, Eli Lan dau: DE MOSSAD. De spectaculaire acties van de Israëlische geheime dienst. Uitgave Uitgeverij Elmar. Prijs 32,90. DEN HAAG Het jaar 1965 was een dieptepunt in het bestaan van de Isra ëlische Geheime Dienst, de Mossad. In een tijdsbestek van nog geen vijf maanden verloor de Mossad twee van zijn allerbelangrijkste spionnen. Eli Co- hen, „de Mossadagent die bijna Syrisch minister van Defensie was geworden, moest zijn uiterst succesvolle spionage- activiteiten bekopen met de dood door de strop en Wolfgang Lotz, „het oog van Tel-Aviv in Cairo" verdween in een Egyptische gevangenis. Om het lot van Cohen was het meeste te doen. In alle delen van de wereld werden vertwijfelde pogingen aange wend om het leven van deze in Alexan- drië geboren jood te redden. In korte tijd groeide Cohen uit tot een nationale held van Israël waarvoor rabbi's in de straten van Tel Aviv aanhankelijkheids betuigingen organiseerden. Paus Paulus VI. koningin Elisabeth, de koningin- moeder van België, premier Pompidou, de Canadese premier John Diefenbaker, het Internationale Rode Kruis en tal van andere personen en organisaties deden een beroep op de Syrische auto riteiten om genade te tonen. Zelfs van uit communistische kringen bereikte Damascus een bedekt beroep om rede lijk te zijn. Maar in Damascus liet rfien zich niet vermurwen en men leek daar ook alle reden toe te hebben. Deze en andere feiten uit 1965 worden nader beschreven in een boekwerk van een Engelse en twee Israëlische journa listen over Israëls geheime dienst, de Mossad die, ondanks zijn bescheiden middelen, door het Amerikaanse week blad Time gekenschetst is als een van de meest succesvolle en machtigste ge heime diensten na de Amerikaanse CIA en de Russische KGB. Voordat de onder de schuilnaam wer kende spion Cohen in zijn flat te Da mascus op heterdaad betrapt werd bij hët overseinen van zijn informaties naar het hoofdkwartier in Tel Aviv, had hij zich toegang weten te verschaf fen tot een keur van Syrische topfuncti onarissen onder wie president Al-Hafez( van Syrië persoonlijk. Om dat te berei ken had de Mossed Cohen uiterst inge nieus voorbereid. Cohen hield enkele jaren verblijf in Europa en Zuid-Ameri- ka om zijn reputatie van Syrische im migrant op te bouwen. Toen voor de omgeving waarin hij verkeerde zijn Sy rische identiteit absoluut vaststond, „vestigde" Cohen zich als een vooraan staand zakenman in Syrische meubelen in Damascus. Hij wist zich uit te geven als vurige vaderlandslievende persoon lijkheid, richtte in het buitenland een nieuwe afdeling op van de Syrische Baathpartij en won aldus gemakkelijk Een Israëlische soldaat op wacht aan het Suez-kanaal tijdens de Zesdaagse Oorlog in juni 1957. De geslaagde Israëlische overrompelingstactiek die daarin werd toegepast was niet mogelijk geweest zon der de nauwkeurige inlichtingen die de Mossad over de verdediging van het ka naal aan het Israëlische leger had be zorgd. het vertrouwen van de economische en militaire elite van het land. Cohen kon naderhand met eigen ogen kennis ne men van militaire plannen en strategi sche objecten en hoorde van geheime operaties die in voorbereiding waren. Het boek geeft daarvan enkele opmer kelijke voorbeelden alsmede gedetail leerd de werkwijze hoe Cohen aan zijn informatie kwam. De Syriërs hadden ingenieuze plannen ontworpen om de watertoevoer naar de Jordaan waar, Israël voor zijn water voorziening afhankelijk van was, af te snijden. Eli ontdekte de plannen en kon ze met eigen ogen de uivoering ervan waarnemen en doorgeven aan Tel Aviv dat gepaste maatregelen nam. Ook kon hij de geheime installaties op de Golari- hoogvlakten bezoeken, iets dat een ge wone Syrische burger zou moeten beko pen met de kogel. Maar Cohen was een bevoorrecht persoon die na drie jaar verblijf in Damascus tot de hoogste kringen behoorde. Hij voerde een be langrijke verzoeningsmissie uit in het buitenland en werd een potentiële kan didaat voor het ministerie van defensie die op de hoogte werd gehouden van de meeste defensiegeheimen. Toen bij een routine-onderzoek de zen- dactiviteiten van Cohen aan het licht kwamen en hij op 25 januari 1965 als spion door de mand viel, was de ver warring in de hoogste Syrische regio nen compleet. Belangrijke militairen, ministers en de president zelf waren ge compromitteerd. Een uitweg voor Co- hen die niet naar de galg leidde, was niet meer mogelijk, ook niet toen Israël door tussenkomst van een Franse offi cier en vriend van de Syrische presi dent, een miljoen dollar bood voor zijn vrijlating. Het mocht niet baten. Op 18 mei werd Cohen op het El-Margaplein opgehangen en zes uur lang voor een wraaklustige menigte tentoongesteld. Wolfgang Lotz Minder ongelukkig verliep het lot van „Tel Aviv's oog in Cairo": de in Duits land geboren maar reeds vroeg naar Palestina geëmigreerde Wolfgang Lotz. Lotz' alibi werd evenals bij Cohen op gebouwd door een lang verblijf buiten lands totdat hij in 1961 van de Mossad toestemming kreeg zich in Cairo als Duitse paardenfokker te vestigen. Hij bouwde een netwerk van relaties op, hetgeen vergemakkelijkt werd door het niet geringe aantal ex-nazi's dat zich in dienst van Nsser had gesteld om voor hem een ultramodern leger op te bou wen. De angst daarvoor vormde ook de reden waarom de Mossad Lotz naar Cairo had gestuurd. Lotz was in staat door zijn relaties in militaire kringen het thuisfront nauwkeurig op de hoogte houden van de militaire mogelijkheden van Israëls meest geduchte vijand. Lotz werd ook gebruikt om nazi-geleerden, die in Egypte een raketinstallatie wil den opbouwen tegen Israël, te intimide ren met dreig- en bombrieven. Nog voordat de Palestijnen tot dit wapen overgingen, hadden dus de Israëliërs er al de primeur van gehad. Achteraf bleken de gevaren van de door de nazi-Duitsers opgezette raketon derneming overschat te zijn. Het leidde tot de val van de legendarische leider van de Mossad, Isser Harel. Lotz zelf werd net als Cohen bij een routine-on derzoek gepakt, maar slaagde erin door zijn Duitse afkomst en zijn voorgewen de afkeer voor de joden aan de strop te ontkomen. Na de Zesdaagse Oorlog in 1967 werd hij in het diepste geheim uitgewisseld voor krijgsgevangen ge maakte Egyptische generaals. Een proeve van een illustratie in „Reizend door Oost-lndië' In de vorige eeuwen vervulde het geïllustreerde reisverhaal een geheel andere functie dan heden ten dage het geval is. Verre reizen maken en alle ontberingen van dien te door staan, was slechts weggelegd voor heel enkelen; de gewone mens van toen, voor wie een trekschuittocht een compleet avontuur was, kon alleen via het reisverhaal kennis nemen van verre landen en volkeren. Dit tot evenveel lering als ver maak. Tegenwoordig, nu bijna ieder deel van de wereld zon der buitensporige inspanningen bereikbaar is geworden, dient de reisbeschrijving bijna altijd toeristische doeleinden. Niettemin zijn de oude en zeer uitvoerige reisverhalen toch wel boeiende lectuur, zeker als zij gëillustreerd zijn. De illustrator immers kon vrijwel onbeperkt zijn fantasie botvieren en, zo hij lijfelijk bij de geïllustreerde gebeurtenissen was geweest, toch een kern van realiteit handhaven. Dit heeft uitgeverij Het Spec trum uitstekend begrepen en dit begi'ip bovendien gekoppeld aan de weemoedige gevoelens die de voormalige kolonie Ne- derlands-Indië nog steeds in Ne derland oproept en blijft oproe pen. Het resultaat daarvan is neergelegd in een rijk geïllus treerd boekwerk „Reizend door Oost-lndië", samengesteld door Bea Brommer. Het illustratief materiaal is goeddeels afkom stig van het Tropenmuseum in Amsterdam, voorts van het Ko ninklijke Instituut voor Taai- Land- en Volkenkunde in Lei den, het Rijksmuseum Neder lands Scheepvaart Museum in Amsterdam, het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden en de India Office Library and Re cords te Londen. In de begintijd van de Verenig de Oostindische Compagnie be sloeg het toenmalige Batavia uitsluitend het gebied, dat later de „benedenstad" genoemd zou worden. Het was een typisch Hollandse nederzetting met grachten, ophaalbruggetjes en degelijke bouwwerken. Het kli maat was er ongezond: bloed heet en dampig. Oud werd de import-Europeaan er doorgaans niet, want malaria en „rode loop" (dysenterie) maakten veel, zeer veel slachtoffers. Later trokken de Europeanen het veel gezondere binnenland in en zo ontstonden de wijken Rijswijk, Noordwijk, Molenvliet, Mr Cor nells en Weltevreden, met in het midden het imposante Konings plein en het nabijgelegen Water- looplein, het domein van de mi litairen. Het leven van de „oudgast" ver liep zeer feodaal en patriar chaal. Huispersoneel kon men bij opbod kopen op de slaven markt. Deze slaven of slavinnen moesten de heer des huizes hel pen bij het kleden en baden en voortdurend gereed staan om hem een verse sigaar in zijn koloniale toeter te steken, waar toe zij zich bedienden van een brandend stuk touw (tali api). Was een slavin attractief genoeg dan kon zij het brengen tot njai ofwel njahi, wat „oudere zus" betekent. Zij vervulde de rol van moeder de vrouw, want Europese vrouwen waren er nauwelijks, hoewel de VOC ze wel met scheepsladingen uit de Nederlandse weeshuizen heeft gehaald. Niet zelden was er sprake van zeer hechte verbin tenissen tussen njai en huis heer. De slavernij werd overi gens in de tweede helft van de vorige eeuw opgeheven. Het reizen in het negentien- deëeuwse Nederlands-Indië was geen eenvoudige opgave. Er wa ren weinig goede wegen en als ze bestonden dan waren zij in de regentijd vrijwel onbegaan baar. Men was uiteraard, bij af wezigheid van stoomtractie, aangewezen op paard of paard en wagen. Overnachten deed men in de een of andere dessa. Niettemin heeft de vorige eeuw in het teken gestaan van het se rieuze natuuronderzoek. De be faamde plantentuin in Buiten zorg (tegenwoordig Bogor) werd aangelegd en de Duitser Jung- huhn maakte zijn beroemde omzwervingen. Ook het reizen per schip was geen pleziertje. Aftandse barken met een zeer heterogene beman ning verzorgden het intennsu- laire verkeer, hetgeen weer aan leiding gaf tot zeer levendige beschrijvingen en welsprekende illustraties. De verhoudingen op het Ja vaanse platteland en elders wa ren klassiek feodaal. Sultans zwaaiden de skepter over het eenvoudige landvolk en plach ten zich te amuseren met op windende duels tussen tijgers en karbouwen, die meestal ein digden in de ondergang van de tijger. Wellicht is Multatuli door dit tijdverdrijf geïnspireerd ge weest toen hij in „Saidji en Adinda" een soortgelijk duel tussen Saidji's karbouw en een wilde tijger beschreef. De gewo ne Javaanse landman moest met minder genoegen nemen; hij hield het bij hanengevechten en vliegerduels, waarbij er, uit eraard, stevig gegokt werd. Een boek met veel informatie en indrukwekkende illustraties- .Het geeft een goede kijk op het leven in het Oost-lndië van de vorige eeuw. Tegelijk met de presentatie van dit boek is vandaag een pren tententoonstelling onder dezelf de titel in het Tropenmuseum in Amsterdam geopend. T. VAN GRINSVEN Bea Brommer: „Réizend door Oost-lndië"; uitg. Het Spec trum BV; f.34,50. Bloedende Shell-sclielp gewraakt DEN HAAG CDA en WD iben moeite met een afbe- Iding op een affiche van de Nederlandse werkgroep Kai- Daarop staat een bloe ide schelp, het merkteken van de Shell, met de tekst „Shell helpt apartheidsterreur in Zuidelijk Afrika". kamerleden Gualthérie Van Weezei en Waalkens wil len van minister De Koning weten of Kairos voor het ma ken van deze affiche over heidssubsidie heeft gekregen. Men acht het ongewenst dat met overheidsgeld een eenzij- voorsteling van zaken wordt gegeven. ""Kok mogelijk voorzitter Europees vakverbond OSLO/DEN HAAG - Voor ster Wim Kok van de Fede ratie Nederlandse Vakbewe ging maakt een zeer goede tans om voorzitter te worden *n het Europees Verbond r^an Vakvereningen. Op het I EVV-congres dat van 14 tot '8 mei in München wordt ge- I houden zal de verkiezing P'aatsv inden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7