II tot opschorting kwam toch «niet onverwacht °arnassos -llaaskwintet —ip hoog niveau In het voetspoor van de dans"een aantrekkelijke lezing discussienota over ontwikkelingen in onderwijs PAG TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 MAART 1979 PAGINA 3 Het Cabaret Marijke en Sieto Hoving treedt morgen op in de Leidse Schouwburg met het programma "Geloof, Hoop en Liefde". Het echtpaar wordt bijgestaan door Ciska Beaudoux en Wicbe Cnossen aan de piano. Aan- vang 20.15 uur. Vrienden van Diogenes De Vereniging van Vrienden van Diogenes houdt 29 maart de zesde algemene ledenvergadering. De vergade ring vindt plaats ten huize van de secretaresse. 4e Bin nenvestgracht 25 en begint om 20.00 uur. Energieke tip (1) Wijkcomité De Kooi beeft bet Leidse gemeentebestuur een paar aardige tips gegegen om zo zuinig mogelijk met energie om te springen. "Het is ons opgevallen", schrijft bet wijkcomité, "dat in het zogenaamde Stads- bouwhuis" aan de Langegracht gedurende de nacht de verlichting volop brandt. Uiteraard hebben we begrip voor het feit, dat om redenen van veiligheid bepaalde maatregelen moeten worden genomen, maar we vragen ons af of andere, wellicht goedkopere en bovenal ener gie-besparende maatregelen hier niet op z'n plaats zou den zijn. Het wil ons voorkomen, dat zeker een gemeen te moet voorgaan in het zinvol omspringen met energie. Ons lijkt bet controleren door de politie op onregelmati ge tijden zuiniger en goedkoper". Energieke tip (2) Het wijkcomité heeft meer noten op haar zang. Bij voorbeeld bet volgende: "Door verbranding bij de ge meentelijke vuilverbranding komt veel energie vrij die nu in de lucht verdwijnt, maar die wellicht tot nut van bet algemeen zou kunnen worden aangewend. Wij den ken met name aan verwarming van openbare gebouwen, ziekenhuizen, bejaardencentra, etc. Wij realiseren ons zeer wel. dat het aanleggen van een buizenstelsel e.d. hoge kosten met zich meebrengt, doch anderzijds zijn wij ervan overtuigd, dat een hoge investering nu, rende ment zal hebben voor de toekomst". Heldere geesten derhalve, die jongens van De Kooi, mensen om moeilijk de kachel eventjes mee aan te maken. Het blijft natuur lijk wel de vraag of de gemeente haar nachtelijk licht over de suggesties zal laten schijnen... Ondemijs in Cuba De afdeling Leiden van Vence Remos", de landelijke vereniging die vriendschappelijke banden tussen Neder land en Cuba onderhoudt, organiseert dinsdag 27 maart een thema-avond gewijd aan "Onderwijs in Cuba". De avond wordt gehouden in het Breehuys aan de Brees- traat 19en begint om 20.00 uur. Chili-collecte Het Chili Front Leiden organiseert in de week van 16 tot en met 21 april weer een jaarlijkse collecte ter ondersteu ning van het verzet in Chili. Ook dit jaar is er weer een dringende behoefte aan nieuwe collectanten voor deze ac tie. Collectanten kunnen zich opgeven bij: Chili Front Leiden, Herensteeg 5, Leiden, telefoon 071-123643, giro 3374086. Inkrimping spreekuren maatschappelijk werk De Stichting Bureau voor Maatschappehjk werk Leiden houdt geen spreekuren meer op maandag- en dinsdaga vond. maar uitsluitend op donderdag van 19.00-20.00 uur. De middagspreekuren blijven ongewijzigd, dagelijks van 14.00-15.00 uur. Nieuwe kraakactie De Leidse krakers hebben weer toegeslagen. Nu is bet pand Vrouwensteeg 5 in gebruik genomen. Het pand, waarvan het bovenhuis al 6 tot 7 jaar leeg zou staan, verkeert in redelijke staat en kan aan zes mensen onder dak verlenen. Mede dankzij de houding van de buurt, is de actie tot een succes geworden. Omwonenden zouden daadwerkelijk aan de kraakactie hebben meegeholpen. Geloof, Hoop en Liefde no 10 30 '3 (SI AVH 1 C7 IDEX' Wat een rijk gevuld palet de komponist ten dien- staat wanneer hij schrijft voor een blaaskwintet bleek SJteravond bij het laatste Rijksdaalderconcert, gegeven door 1 Pamassos-blaaskwintet. De vijf instrumenten: dwarsfluit, 9, klarinet, fagot en hoorn hebben alle een zeer karakte- liek timbre en kombinaties daarvan zijn in staat om kleur- lakeringen van allerlei aard te verklanken, t was een grote verdienste van het PB dat ze in hun igramma-opbouw daar zoveel van lieten horen. Geopend Maalrd met een der voorlopers van de blaaskwintettencomposi- Danzi. Zijn opus 56 was uitstekend geschikt als introduk- omdat het de instrumenten al direkt onderhoudend met aar laat converseren, waarbij de melodische draad steeds >r een andere stem wordt opgenomen. i andere verdienste van het ensemble vonden we de lenig- d waarmee men zich aanpaste (hoorn en fagot) aan de oestiek, en Hindemith's Kammermusik für fünf Blaser was irdoor naar verhouding evenwichtiger. De zo vaak verguis- Hindemith doet meer dan Danzi met de instrumenten af- geiicN 'derlijk, zonder brokkelig te worden, maar wel met enige •go 1 ;Kigheid. de pauze de meesterlijke klassieke harmonieën van Haydn. i hoogtepunt van volstrekte samenklank laat het bekende lante horen uit zijn Divertimento. Speelser en lichter, maar j beluisteren zeker net zo waard zijn de Drei Stücke für die I itenuhr. laatste maar ook de grootste verdienste van het PB is toch de mate van eenheid die men heeft bereikt in klank en Ne^P0 en die niet in de laatste plaats te danken zal zijn aan gezamenlijke spelplezier. Daarmee werd de toehoorder in at geste^ ongestoord de vaak zo verschillende composities hun waarde te schatten. Farkas liet men om zo te zeggen aan het woord in zijn Antieke Hongaarse dansen uit de entiende eeuw: helder in zijn Intrada, donker aanzettend in derde, licht en uitgelaten in het laatste deel. Ibert's Trois de ces brèves tenslotte bekoorden ons minder. Ze klonken wel issani gant Frans en verfijnd, maar hadden verder geen verrassin- lass. i in petto voor het al verwende publiek, dat als toegift de inda 1111 gouc^en eeuw van Sjostakówitsj kreeg. Een humo- top-1 geval, maar dat wel op enigszins obligate wijze. =0: ilslotte een waarderend woord aan de organisator van deze 1 icerten, K O. Zowel in het gebodene als in de kwaliteit hebben de Rijksdaalderconcerten vele kanten van de laten zien- Daarom waren ze voor de geregelde bezoe- een bron van muzikale informatie en luisterplezier. ,r"DE RU. Open dag van dagkliniek Endegeest j LEIDEN „Irene" de dagkliniek van Ende- geest, vierde gisteren j het tweejarig bestaan met een open dag. De i bezoekers werden door I drie gastvrouwen met j koffie en zelfgebakken I cake hartelijk ontvangen. I Het doel van de open j dag was om de dagkll- I niek wat meer bekend- j heid te geven. „We heb- i ben hier zeer positieve ervaringen, dat willen we ook naar buiten brengen, aan onze om- j geving duidelijk maken", vertelt Petra een deel- j neemster aan de dagkli- I niek. Om de kliniek voor deze I1 dag een bijzonder tintje te geven was er een ten toonstelling georgani seerd van werk van Her- man de Voogd met por- tretten van patiënten van Endegeest die hij onge veer dertig jaar geleden heeft gemaakt en die doelloos op de zolders van Endegeest opgesla gen hebben qeleqen. De dagkliniek is een on derdeel van Endegeest waar men met andere vormen van therapie ex perimenteert. De mensen worden niet opgenomen, 18.30 d» JL 5 Tomo kety BI* IDEN Het staforgaan onderwijs in Lei- 11 i heeft een discussienota samengesteld om °Pen bijdrage te leveren aan de reeds binnen Leidse kleuter- en lager onderwijs op "J gpig gekomen ontwikkelingen. In deze nota het staforgaan nog eens op een rijtje wat bedoeling is van de innovatie van het kleuter- en lager onderwijs, zoals laatstelijk is besloten door de ministers Van Kemenade en in het huidige kabinet Pais, een basis school voor kinderen van 4 tot 12. Doel van de nieuwe vorm is het onderwijs zo in te richten dat het rekening houdt met de ontwikkelingsfase waarin het kind verkeert en met de mogelijkheden van het kind in indivi dueel en sociaal opzicht, zoals dat al op de Montessorischolen sinds eind vorige eeuw in praktijk wordt gebracht. In de nota wordt ge sproken over de noodzaak van ouderparticipa tie, het in één gebouw gehuisvest zijn van de kleuter- en lagere school en het vertalen van rapporten in een taal die het kind begrijpt als aanbevelingen om de vernieuwing te bevorde ren. Deze zaken zijn niet nieuw en de nota voegt geen concrete oplossingen toe om dit proces tot stand te brengen of te versnellen, maar geeft een aantal aanbevelingen die hier en daar wat duidelijkheid zouden kunnen scheppen voor degenen die in de praktijk pro beren de ministeriële ideeën uit te werken. Aandacht voor de expositie van Herman de Voogd maar kunnen op vrijwilli ge basis deelnemen aan de therapieën die worden aangeboden. Zij komen 's morgens en gaan 's a- vonds weer naar huis. Petra is nu 17 maanden bezig in de kliniek: „Ik ben begonnen met vijf dagen therapie, maar nu ben ik hier nog maar drie dagen. De rest van de week werk ik weer gewoon als verpleegkun dige. Het is heerlijk om wèer opgenomen te zijn in de maatschappij, weer productief te zijn. On danks alle pijn en moei lijkheden die ik heb ge had, had ik deze erva ring niet willen missen. Het is een soort herge boorte wat ik heb erva ren door het werken in dedagkliniek". De cliënten hebben de open dag op eigen initia tief georganiseerd. In een gezellige sfeer konden ouders, familieleden of vrienden een kijkje ne men in dit deel van hun leven. Er werd van deze mogelijkheid goed ge bruikgemaakt. LEIDEN Rudie van Dant- zig, artistiek leider van het Nationaal Ballet, hield gister avond in de Leidse Schouw burg een lezing over de ge schiedenis van de dans m.b.v. dia's, films en dans. De titel, "In het voetspoor van de dans', dekte mijns inziens de lading niet, omdat dans meer inhoudt dan het klassiek bal let alleen, waarvan Dantzig de ontwikkeling vanaf 1750 tot 1955 toonde. Van Dantzig, vertelde het ver haal met fikse historische simplificaties. Bovendien on derbrak hij dit verhaal door veel anecdotes te vertellen. De illustrerende dia's verdui delijkten niet voldoende het gedeelte over de oorsprong van de dans bij zogenaamde primitieve volkeren en de functie van de dans in de middeleeuwen. De dansers voerden de hoogtepunten uit de periode 1750-1955 ten tone le. Doordat de vrouwen wer den voorgesteld als een soort kokette roze suikerspinnnen die hun kunstjes vertoonden, viel een "Pas de quatre" op, geschreven in 1845 voor vier wereldberoemde ballerina's van die tijd. Leuk als histo risch curiosum, maar meer rueL Een verademing na alle ge kunsteldheid was de dans die de idealen en stijl van Isado ra Duncan trachtte te laten herleven. Eindelijk iemand op zoek naar vrijheid en onge bondenheid. Zij had veel in vloed in Europa, vooral in Rusland. Als voorbeelden van haar invloed werden aange haald "De stervende zwaan" door Anna Pavlova op een originele film uit 1905 - mooi en leuk - en een scène uit Pe- trousjka - het ballet bekend door de vertolking door Nijinski en Nurejev. De impuls van deze spontani teit werd bij Balanchine ("The four temperaments" 1946) tot puur lijnenspel met technisch zeer hoge eisen, waaruit Duncans invloed nau welijks meer blijkt Tenslotte trok Van Dantzig deze lijn van hoogtepunten van het klassiek ballet door tot zijn eerste werk uit 1955: "Nach teiland" als voorbeeld van de ontwikkeling in Nederland. De hele avond gaf de ontwik keling van een beperkt gebied van de dans. het klassiek bal let, een zeer onnatuurlijke vorm. Als lezing was "In het voetspoor van de dans" ge slaagd, maar als voorstelling beslist niet. niet begrijpen" AZL- directeur Verhey: We worden gestraft voor eigen zuinigheid,, trie, afl ght 1 Li,f"' ,EIDEN De opschorting van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis roor de directie niet als een londerslag uit heldere hemel gekomen. Directeur drs. II, B. Verhey: „Ach, wat is ten verrassing. Sedert Be- itek '81 houd je natuurlijk ïoppeïli vel rekening met het een en 55 L« rnder. Maar dat het allemaal Wife). 9.37 iet Elk|Uinister Pais heeft nimmer legen ons gezegd, dat wij iet kalm aan moesten doen. In september hebben wij voor de laatste keer overleg met hem gevoerd. Natuurlijk [ei hij toen iets in de trant „Mijne heren, we leven een tijd van financiële droogte.maar zoiets ver- lelt uiteindelijk elke minis ter die je tegenkomt.,, Iet telegram vanuit China, vaarin de minister de op- jeui chorting gelastte, is bij het Zpra '^Huisbestuur we' erg dpoou iarcl aangekomen. Vooral 9.15 A imdat men binnen enkele s. 19.3 veken de eerste spade voor gestioide nieuwbouw in de grond ia ou steken. Na vele jaren 'an voorbereidingen uiter- lard. Voorbereidingen die in- (19tyniddels al vele tientallen mil- oenen moeten hebben ge- I cost, want de papierbrij vol ilternatieve plannen heeft in- niddels een hoogte van vele lecimeters bereikt. Uiteraard Teest de AZL-directie dat de jeslissing tot opschorting een Eng roorbode is van een nade- ie-Sol -end afstel van de plannen. Pr0<Dp z'n minst vreest men, dat ipnieuw wordt gevraagd te tuderen op alternatieve, en lerhalve goedkopere plannen. :n cynische directeur Ver- ïey daarover: „We hebben de ninister duidelijk gemaakt it we bang zijn dat van uit- itel van het plan afstel komt. Als dat gebeurt dan wachten we wel een aantal schadeclaims die, door de verschillende aannemers met 9.3awie we in zee willen gaan, zullen worden ingediend. Zo- "uun met arc^tect met 45" aannemers waren we wat 13.45 Het uiteindelijke plan voor nieuwbouw van het AZL. Op de voorgrond het Stationsplein met links de Plesmanlaan en rechts de Rijnsburgerweg. dit plan betreft helemaal rond. De architect had de deelopdrachten van de minis ter al gehad. We begrijpen gewoon niet dat het departe ment ons een jaar lang brie ven stuurt dat het plan zon der ^oponthoud door kan gaan.We worden gestraft, zo lijkt het mij, voor onze eigen zuinigheid. In '73 ging het kabinet er nog van uit dat het nieuwe AZL 1200 bedden moest hebben. Wij vonden dat niet nodig en vroegen slechts om 850 bedden. Op het hele plan hebben we zc'n 200 miljoen bespaard des tijds." Depi ressie Directeur Verhey begint lang zamerhand het vermoeden te krijgen dat het AZL door Den Haag de depressie wordt ingedreven. Het is niet de eerste keer dat er vanuit het ziekenhuis in uiterst sombere woorden over de financiële aspecten van dit enorme be drijf gesproken is. In het be gin van dit jaar toonde het AZL met het uitbrengen van een nota „Afstoting Taken" al aan dat ook in de perso nele sfeer de nodige spaan ders moesten vallen. Weder om wasminister Pais hierin de onheilsprofeet die in vage bewoordingen de financiële grenzen voor het AZL-beleid aangaf. Een begroting voor 1979 was er niet en is er nog steeds niet Wat boud gesteld kan men zeggen dat in de Tweede Kamer eigenlijk nie mand te vinden is die weet of er van de door Pais te be steden 20 miljard ook maar één stuiver voor de nieuw bouw van het AZL over blijft." De heer Verhey moet er even om lachen als hij bedenkt dat het telegram van de mi nister vanuit China verzon den is. „Misschien dat hij daar op andere ideeën is ge bracht en ons wil overtuigen van het belang van een spe ciale afdeling voor acu-punc- tuur of Chinese paviljoen vleugeltjes." Luttel" Maar alle gekheid op een stokje, wat is het AZL van te doen tegen de beslissing van de minister? Volgens de heer Verhey slechts erg wei nig. „Tot mei moeten we ge woon maar afwachten. Alle argumenten van het AZL zijn bij het departement be kend. We kunnen op dit mo ment weinig doen. Men weet dat we het niet eens zijn met het besluit, dat we het een voudigweg niet begrijpen. Stel dat we over twee maan den te horen krijgen dat we gewoon verder kunnen met het realiseren van het plan, het graven dus, dan is dat alleen maar zonde van de tijd geweest. Maar als het hele plan afbesteld wordt, dan zijn de gevolgen echt niet leuk. We zijn een pavil joensziekenhuis, waarvan de verschillende afdelingen niet zo goed uitgerust zijn als in een gewoon ziekenhuis. Er moeten hier belangrijke voor zieningen getroffen worden om de patiëntenzorg goed te laten functioneren. Nu is het bijvoorbeeld nog zo dat er over het hele AZL-terrein ambulances van de ene afde ling naar de andere moeten rijden. In de nieuwbouw is daar geen sprake meer van. Die 400 miljoen die geïnves teerd moet worden, hebben wij er in een luttel aantal ja ren zo weer uit. De exploita tie van het ziekenhuis kost jaarlijks 200 miljoen gulden. De invloed die de investering op de exploitatie zou hebben is al belangrijk genoeg, om dat je als het gebouw er staat veel efficiënter kan gaan werken. Maar daar is men in Den Haag nog niet van overtuigd. Men laat ons tien jaar achtereen full-speed plannen maken en als je dan iets voor ze hebt, dan wordt het weer op de lange baan geschoven."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3