Een gang is iet visitekaartje an elke woning Geraffineerd kleurgebruik creëert ruimte Karpet komt weer „over de vloer" BIJ hot begin beginnen I» een good* gewoonte. Een g*woont«, welke vanzelfsprekend ook geldt bl] het Inrichten van een huls. Het begin Is dan natuurlijk de Ingang van da woning, waar Iedere bezoeker een eerst* indruk krijgt van wat hem verder te wachten ataat Veel aanbellers komen niet verder dan de drempel. ZIJ moeten daar hun conclusies al trekken, ledereeen heeft het geheel In eigen hand er voor te zorgen, dat die eerste indruk een goede Is. Helaas hebben veel huizen slechts een smalle gang als entree. Een muur kun je niet op de schouders tillen om hem een beetje op te schuiven, maar je kunt de gang door optisch bedrog wel breder doen lijken door dwarseffecten aan te brengen. Met twee verschillend gekleurde tapijttegels komt u al een heel eind. Het verlagen van een plafond van een smalle entree doet ook wonderen. De ruimte wordt verkleind en daardoor lijkt de gang minder pijpela- achtig. Tegenwoordig zijn er bij elke doe-het-zelf- winkel of in een warenhuis plafond- of kurktegels te krijgen, die later door een verfje (indien gewenst) een fleurig kleurtje kunnen krijgen of die zwart dan wel diep donkerblauw gemaakt kunnen worden. Dit laatste namelijk doet het ook erg goed. Men kan er zelfs kleine zilveren sterren op plakken, wat volgens velen heel origineel staat bij een uni-vloerbedekking van dezelfde kleur (zwart of ,,nacht"blauw). De kleuren van de twee soorten tegels kunnen ook gekozen worden in een lichte en een iets donkerder sable (zand) of licht- en donkergroen. Geraffineerd kleurgebruik creëert ruimte. Om de suggestie van een bredere gang te krijgen, legt u eerst een rij donkere tegels (horizontaal), dan een rij lichte tegels enz. Er ontstaan dan dwarse (zebra)strepen, die ruimte scheppen. Dit kan ook met vinyl, linoleum en vilttapijt, maar losliggende tegels hebben het voordeel dat ze van tijd tot tijd verwisseld kunnen worden bij slijtage op het looppad. Is de gang wat lang dan snijdt het mes aan twee kanten. Door de dwarsstrepen lijkt hij niet alleen breder, maar ook paneel met een spiegel op enige af- de gangmuur te plaatsei is een nisje ~jn ontstaan. Links een dibbelblad met ook handig is voorde telefooi. binnentredende af. Van plint tot plafond In een oud huis zijn de gangen meestal geelwit, in jongere edities zie je vaak schuurwerk. Tegen het laatste is niet veel in te brengen, behalve dat het door het ruwige oppervlak gauw vuil wordt. Door sausen ziet het geheel er wat beter uit, maar het eerst zo leuke effect is veelal meteen weggewerkt. Oplossing hier is wandtextiel, dat in toenemende mate in interieurs wordt gebruikt. Dit textiel moet niet worden verward met het grove soort, waarbij je meer papier dan stof ziet, maar dient gekozen te worden uit een der dichtgeweven kwaliteiten, waar vakmensen graag mee werken. Het is de bedoeling dat het wandtextiel zonder onderbreking van plint tot plafond loopt. Door zo'n bespanning zijn meteen de sporen van wat vroeger misschien een lambrizering moest voorstellen, verdwenen. Letterlijk ,.met de mantel der liefde" bedekt. Wandtextiel is goed schoon te maken door het een paar maal per maand te stofzuigen. Geen bezwaar met de nieuwe handige huishoudhulpen van tegenwoordig. Ook wandtextiel met een geweven rug leent zich voor dit doel, terwijl ook de uitvoeringen met schuimrug niet hoeven te worden versmaad. Die voelen prettig aan en zijn geluiddempend. Al deze materialen zijn ook erg geschikt om ongerechtigheden als scheuren of moeten van spijkers in de pleisterlaag weg te werken. Best mogelijk dat u helemaal niets aan de wanden wilt doen. „leder zijn meug", zei men vroeger. Hang dan een wandkleedje op of....een vloerkleed. Keus is Artistieke wandkleden al dan niet zelf gemaakt- kunnen ook in de gang een lust voor het oog zijn. er te over uit moderne kleden met een rustig dessin in ton sur ton, oosterse of Chinese kleden. Maar ook artistieke wandkleden (al dan niet zelf gemaakt), waar een waterval van roze woldraden komt rollen uit een paars-lila achtergrond met gestileerde bomen en/of bloemen kunnen een lust voor het oog zijn. Een rondgang over een der vele tentoonstellingen van wandkleden geeft ideeën. Misschien ook liefhebbert uw beste vriendin of vriend in het wandkleden maken. De geëmancipeerde man neemt de laatste tijd ook wel eens zo'n wandkleed voor zijn rekening. Het is tenslotte een artistieke creatie... Mat hoort erbij Hoe de grond ook is belegd, een mat hoort erbij. Hij dient zó groot te zijn dat een tweede gast niet buiten moet blijven bivakkeren terwijl de eerste zijn voeten staat te vegen. Een z.g. tweepersoonsmat meet 90 x 150 cm. Hij moet lekker ruig zijn en alle delen van de vloer, die ervoor in aanmerking komen, bedekken. Bekijk even of een bepaald vloerdeel bij de voordeur door inspringing van de mat kan worden bedekt door een wat groter exemplaar te nemen. Ruig geschoren cocosmatten kunnen In elke maat worden geleverd. De tapijttegels mogen natuurlijk niet onder de mat worden gelegd, maar er mooi tegenaan sluiten. Zo'n grote mat is meestal te zwaar om te kloppen, maar een dagelijkse goede zuigbeurt is voldoende. Waar blijven de jassen? Moeizaam punt in de kleine gang is vaak de garderobe. Waar moeten de gasten hun jassen, hoeden, handschoenen en dassen kwijt als er al spullen van de familie hangen? De meubelhandel heeft wel aardige oplossingen. Er is die bekende sta-kapstok met kromme haken uit het bruine café, maar er zijn ook wandcombinaties die dienst kunnen doen als hang-kapstok en zogeheten kleinmeubels als kastjes, lage tafels, wandrekken en meer van die bescheiden toestandjes, die toch bergruimte hebben zonder zelf veel ruimte in te nemen. Als het even kan is een krap gemeten tweezitsbankje van bijvoorbeeld manourotan praktisch. In een oud huis zagen wij in de z.g. „voorgang" een antieke lakenpërs. Een joekel van een ding, maar er kon heel wat op gelegd, gesmeten of neergevlijd worden. Bergen jassen, hoedjes en mutsen, handschoenen, boeken, tassen en alles wat gasten maar bij zich kunnen hebben en tijdelijk kwijt willen. Voor kleinere halletjes is een lakenpers (die ook in kleiner formaat te krijgen is) toch niet het aangewezen meubel. Maar sfeervol staat hij wel. ...en waarde plu? Nog een probleem is de lekkende paraplu, waarmee de beste vrienden voor de deur staan. Of het ding moet ijlings naar de keuken worden gebracht of opgeborgen in een paraplubak. Vroeger had men van die mooie koperen bakken, tegenwoordig is er ruime keuze in standaards. Van ronde kunststof papierbak tot ijzeren krul-standaard, die bijna plat tegen de muur kan worden geschoven. De papierbak kan ook op korte afstand van de vloer aan de garderobewand worden geschroefd. Dan kunnen daaronder altijd nog een paar regen(kap)laarzen worden weggemoffeld. Jalouette geeft planten in de vensterbank meer ruimte Het gordijn, dat toch heel wat meer is dan zo maar een lap stof voor het raam, is verdrongen. Planten, massa's planten en dan liefst nog zo groot mogelijk, zijn de schuldige. Of is het die veel te smalle vensterbank, waarmee alle nieuwbouwwoningen worden verrijkt? Het venster is een stiefkind geworden. Slechts sporadisch is rekening gehouden met jaloezieën die, wanneer ze er eenmaal zijn, toch af en toe neergelaten moeten worden, als het zonnetje wat al te hinderlijk in de kamer schijnt. Normaal varieert de lamelbreedte van jaloezieën van 35 tot 50 millimeter en inderdaad is er dan weinig ruimte over. Het directe gevolg is, dat de huisvrouw telkens weer met alle planten moet gaan slepen. Luxaflex heeft nu een nieuwe zonwering, de Jalouette. op de markt gebracht, welke een uitkomst kan betekenen voor degenen, die niet al te grote planten in de vensterbank hebben staan. Om te beginnen heeft deze raambekleding 25 millimeter smalle lamellen, welke in geopende stand een fijn lijnenspel te zien geven en tevens als een ideale lichtregelaar fungeren. Het uitzicht wordt niet belemmerd en toch is privacy verzekerd. De Jalouette past in elk interieur, mede door de maar liefst 33 kleuren, waarin dit produkt te leveren is. Ook het ladder- en trekkoord zijn uitgevoerd in de kleur van de lamellen, welke met een soort pookje precies op de gewenste stand kunnen worden gezet. De smalle bovenbak hangt nagenoeg tegen het raam, zodat de planten in de meeste gevallen op hun plaats kunnen blijven staan. Ook parket vraagt soms om een verdere aankle ding. Een juist gekozen karpet kan dan de op lossing betekenen. Karpetten raken weer In. Parket, plavuizen, linoleum en vinyl vragen In veel gevallen om verdere aankleding. De vraag naar karpetten Is dan ook de laatste tijd weer gestegen en daarom la het nuttig eens wat zaken nader te bekijken, waarmee men bij de aanschaf rekening moet houden. Keus is er genoeg, van goedkoop tot zeer duur, In wol, In natuurvezels en synthetisch en over smaak valt niet te twisten. Maar het Is een vaststaand feit, dat op welke ondergrond dan ook, zowel een rustiek als een modern karpet volledig tot zijn recht kan komen. Vanzelfsprekend zal de kleur van de vloer, maar ook die van het gehele interieur, bepalend zijn voor de kleurkeus. Verantwoord kopen kunt u echter alleen, wanneer u een of meerdere karpetten bij u thuis laat komen en in alle rust uw beslissing kunt Of u een karpet van dierlijk haar, natuurvezels of synthetisch neemt, blijft een puur persoonlijke zaak. Zowel voor het een als voor het ander zijn voor- en nadelen aan te wijzen. Wol is warm, rijk aan karakter, maar kan vooral in het begin enorm pluizen. Een karpet van natuurvezels vlas. cocos, sisal, jute enz. is in de meeste gevallen geen kostbare zaak. Vooral jonge mensen hebben vaak een voorkeur voor deze alternatieve karpetten. Men moet er echter rekening mee houden, dat bij natuurvezels verkleuringen kunnen optreden, dat vlekken dikwijls moeilijk zijn te verwijderen en dat sommige vezels de baby, die net aan zijn eerste kruipoefeningen bezig is, lelijk kunnen prikken. Synthetische vezels zijn slijtvast en hebben een goed vuilopnemend vermogen, maar kunnen soms een schokeffect geven. De laatste tijd blijken de al of niet echte oosterse karpetten zeer geliefd. Er is keus genoeg in effen of gedessineerd, langharig of kortpolig, naturel of gekleurd, rechthoekig of rond. Maar wat u ook kiest, u moet er altijd rekening mee houden, dat bij toepassing van veel kleuren zo'n tapijt enorm kan domineren. Bij een effen karpet wordt het oog getrokken door de rest van het interieur. Hebt u dus mooie meubelen, eventueel met een gedessineerde bekleding en is de kamer niet al te groot, dan zal een rustig karpet alles beter tot zijn recht laten komen. In grotere ruimten zal dit minder zwaar wegen, omdat u daar alles verder uit elkaar kunt plaatsen. Nog een mogelijkheid is om met meerdere kleine karpetten de woonruimte in afzoriderlijke delen te splitsen. Dikwijls zijn zit- en eethoek in één ruimte geprojecteerd, terwijl ze toch beide een aparte functie hebben. En mocht u een ronde eettafel hebben, dan is een rond karpet aan te raden. Niet alleen zal de tafel dan veel beter uitkomen, maar ook in praktisch opzicht denk maar eens aan de stoelen zal een rond karpet veel functioneler zijn. Let u trouwens altijd even op hoe u de meubels denkt te gaan plaatsen. Hiermee wordt in het algemeen te weinig rekening gehouden en dan blijkt achteraf, dat een maat groter of kleiner eigenlijk veel praktischer geweest zou zijn. Onderhoud Met afgrijzen denken wij terug aan de „klopstok" van oma, waarop elk karpet werd stukgeslagen. Een welgemeend advies: nooit kloppen! Daar kan geen enkel tapijt tegen. Alleen maar stofzuigen met een glad mondstuk en zo luchtig mogelijk. Wees op uw hoede voor aardewerkpotten. Die kunnen vochtvlekken geven, welke nooit meer te verwijderen zijn. En wist u, dat onder zware meubelstukken, welke nooit verplaatst worden, ongedierte kan komen met alle gevolgen vandien. Het beste is een karpet tweemaal per jaar te verleggen. U zult er dan jaren langer plezier aan beleven. Bij ongelijke vloeren kan een ondertapijt uitkomst brengen om slijtage tegen te gaan. Leg een karpet nooit op een vochtige vloer, daar kan de rug niet tegen en schimmel wordt een onzichtbare vernieler. Bij een schoonmaakbeurt met water kunt u gerust een weinig synthetisch wasmiddel aan het water toevoeg en. Dat is er voor wol en ook voor andere vezels. Maar maak het karpet vooral niet te nat, alleen bevochtigen is voldoende. Nog beter is het om een schuimsopje te maken en dat met een spons op te brengen, echter zonder het in te wrijven. Als het schuim volledig is ingedroogd, laat u de stofzuiger de rest doen. Alleen lijkt het ons verstandiger bij sterke verontreiniging een goed tapijtreinigingsbedrijf in te schakelen. Een laatste advies: Koop uw karpet bij de vakman. Hij is een specialist, die u graag met raad en daad terzijde zal staan. Van een goed karpet mag u verwachten, dat het jarenlang mee gaat en een verkeerde keus zal u evenzovele jaren blijven achtervolgen. Een ronde tafel zal beter uitkomen op een rond karpet

Leidse Courant | 1979 | | pagina 27