c Voor even duizend gulden maakt u zelf een badkamer Voorkomen van regen in huis «w.üy qs\ jfaaa as •4#1 I Op beurzen worden soms de meest luxueuze badkamers getoond. Een oprechte doe-het-zelver lean echter veel gelukkiger zi|n met zijn eigenge maakte badkamer, welke voor zijn gezin Juist dat Wedt, waarnaar ma, pa en de kinderen al zo lang reikhalzend hebben uitgezien. LEI jTb In vele hulzen Is de badkamer verwaarloosd. De ruimte Is vaak te klein en mager of verkeerd Ingericht. Nog altijd bezitten heel wat woningen helemaal geen badkamer. En toch la het aanbod van badkamers onvoorstelbaar groot. Gedeeltelijk komt dat doordat menige leverancier constaterend dat vele mensen hun woning modern en royaal hebben Ingericht tot en met de keuken een nieuw terrein zoekt voor zl|n omzet. Deels ook ontdekken steeds meer mensen de luxe van een mooie en rijk voorziene badkamer, nu hygiëne en lichaamsverzorging meer nadruk krijgen. In talrijke doe-het-zelf-zaken vindt men een ruime uitstalling van badkamers. Ook het aantal speciaalzaken voor badkamers Is groeiend. Er Is keus genoeg, van de allereenvoudigste tot de meest luxueuze badkamer. Wat de laatste betreft, er zijn beurzen waar kamers van 50.000,- worden tentoongesteld. Het kan de moeite waard zijn de niet al te onhandige doe-het-zelver wat nuttige tips te bieden voor het geval hij zelf een badkamer wenst in te bouwen of te verbeteren. Daartoe gaan we uit van een lege ruimte, aangezien dan vrijwel alle onderdelen aan de beurt komen. Wij zeggen met nadruk de niet al te onhandige doe-het-zelver, want wie met twee linkerhanden is geboren, moet zich tot een vakman wenden en de dingen aan hem overlaten. Natuurlijk kost dat extra geld, doch het is zinloos zelf dingen in huis te ondernemen als men er niet van overtuigd is het redelijk goed te kunnen volbrengen. Eventuele fouten of ongelukken moeten immers toch verbeterd worden en dat is duurder dan men denkt. Een verkeerd vervaardigde badkamer kan bovendien leiden tot overstromingen, tot waterdoorslag in muren en zelfs tot dodelijke ongevallen. Voorzichtigheid is dus allerminst overbodig. Wij gaan er dus van uit, dat de doe-het-zel'f-badkamerbouwer wel eens meer iets heeft ongeknapt in huis en met gereedschap weet om te gaan. Een tweede vereiste is, dat hij wil en kan lezen. Dat lijkt een gekke opmerking, maar het blijkt telkens weer dat mensen de gebruiksaanwijzingen niet lezen Eindelijk Is het zo ver. En als zoon- of dochter lief als eerste de nieuwe badkamer mag Inwij den, Is moeder best bereid de helpende hand te bieden. Laat u niet in met leidingen, dat is werk voorde vakman Een bad, een wastafel, een toilet. De houten wand lijkt ons niet zo doelmatig en op de grond hadden wij liever tegels gezien. of menen het zelf beter te weten dan de fabrikant van het geleverde. Als men materiaal koopt, lijm. kit of iets dergelijks, tegels plaatst, schildert, wit en wat al niet, dan vindt men gewoonlijk op de doos, het pak, de tube enz. aanduidingen voor een juist gebruik. Denk dan niet dat u het beter weet, doch volg die aanduidingen letterlijk. En breng voldoende geduld op. Als een verffabrikant zegt dat zijn verf na 24 uur droog is, reken er dan liever drie dagen voor, wantdroog is iets anders dan hard en daar gaat het om. Volg dus altijd de gebruiksaanwijzingen. U zult er later blij om zijn. Lege kamer Stel u voor dat u ergens in huis een leeg vertrekje hebt, waar u een badkamer van wilt maken. Meestal is het een kleine ruimte, zoiets van 2 meter lang en breed of minder. Omdat een bad als regel ongeveer 1.70 meter lang is, hebt u tenminste een binnenmaat van 1,80 nodig. Wanneer de zijde, waaraan u het bad wilt plaatsen, korter is, zult u een bad van geringere afmetingen moeten kopen. Die zijn er wel, maar u kunt er niet languit in liggen. Indien uw ruimte te klein is, kunt u ook overwegen geen bad maar een douche te plaatsen, die slechts zo'n 80 centimeter in het vierkant inneemt. Een douche heeft het voordeel dat u veel minder water per keer gebruikt en dus ook minder gas of stroom voor de verwarming van het water. Een douche is hygiënischer omdat u niet in min of meer vuil water zit of ligt en legt, zoals gezegd, minder beslag op de ruimte. Een nadeel is dat een douche spat, zodat u rondom een scherm moet plaatsen of een gordijn. Verder zijn er in de badkamer nodig: een wastafel (of een dubbele als er ruimte is), een spiegel, een toiletkast en eventueel verdere bergruimte, alsmede verschillende accessoires zoals kranen, handdoekenrek(ken), muurbekleding, wandbekleding, buizen, leidingen, verlichting en ventilatie. Wil men een toilet in de badkamer hebben, dan komt er ook nog een reservoir bij. Natuurlijk moet u ergens heet water vandaan krijgen, meestal van een geiser of boiler. Het is echter aan te bevelen de verwarmingsbron van het water buiten de kleine badkamer te houden, aangezien u anders met een levensgroot ventilatieprobleem zit. Wij stellen ons derhalve een kleine badkamer voor met een ligbad, een wastafel, een wc met stortbak, een spiegel, een toiletkastje en een plastic standaard in een hoek, waarop diverse zaken kunnen worden geborgen, een rekje voor handdoeken, een zeepbakje boven het bad, een los opgehangen wc- papiervoorziening en een lamp. De geiser of boiler is ergens buiten de badkamer geplaatst vanwege de veiligheid. De verwarming van het vertrek zelf is ofwel een verwarmingsradiator of een elektrisch apparaat dat aan muur of plafond kan worden bevestigd. Koop altijd een badkamerkachel en niet zo maar een voordelig verwarmingsapparaatje! Elektriciteit samen met water is dodelijk en u weet nooit waar een straal water eventueel heen kan gaan! Inrichting Wij hebben nog niet gezegd op welke wijze u muren, vloeren plafond kunt bekleden. Een badkamer kan best een stenen wand hebben, afgewerkt met kalk en verf. U moet er echter van uit gaan, dat een badkamer geen gladde wanden behoort te hebben omdat daar het water vanaf loopt en u eeuwig blijft dweilen. Dus geen met harde olieverf beschilderde muren. Laat de stenen muur poreus. Een gewoon gewit plafond is ook het beste, maar u kunt daarin best een tintje aanbrengen als u dat leuk vindt. Vaak tegelt men halve wanden. Tegels kunt u plakken of metselen. Plakken is het handigst voor de doe-het-zelver. Aardige muurtegels kosten u vanaf een gulden of twintig per vierkante meter. In een badkamer van 4 m2 hebt u ongeveer 7 a 8 m2 tegels nodig wanneer u ze tot 1,35 of 1,50 m hoogte zet. Lees goed de gebruiksaanwijzing van de kit en eventueel de tegels en ga vrolijk aan het werk. U kunt in dezelfde zaak plastic hoekjes kopen, die u tussen de vers geplakte tegels duwt, zodat ze op gelijke afstanden blijven zitten en kunnen drogen. Tegels zetten is tegenwoordig kinderspel. Het is ook aardig om achter het bad spiegeltegels te plakken. Ten eerste lijkt uw vertrek er veel groter door en ten tweede wordt uw vrouw als zij voor de wastafel het haar doet. een blik op haar achterhoofd gegund, wat menige dame nodig oordeelt. U kunt natuurlijk ook spiegeltegels op alle wanden aanbrengen. Het plakken van deze tegels is net zo eenvoudig als dat van gewone tegels. Tegels tegen een muur plakken, betekent vaak niet in een hoek beginnen, maar in het midden van de wand, waarop u met behulp van een schietlood volkomen rechte lijnen hebt getekend. De meeste muren zijn immers scheef en vooral de hoeken worden bij de bouw afgerond. Als u dan in een hoek begint, eindigt u gegarandeerd verkeerd. Een schietlood is elk stukje metaal van minstens 100 gram aan een touwtje. Ook de vloer kunt u het best betegelen, uiteraard met goedkopere tegels. Maar er zijn tegenwoordig ook allerlei andere watervaste bedekkingsmaterialen gewoonlijk van plastic, die u in elke goede zaak kunt vinden. Denk er wel aan dat u, bij voorkeur in een hoek, een afvoer nodig hebt om water in te lozen. Als u die afvoer zo dicht mogelijk bij de afvoer van het bad plaatst, kunt u de eerste op de tweede aansluiten. Koop het liefst een wc met een laaggeplaatst waterreservoir, een zogenaamd duobloc. Aan de muur vastgemaakte reservoirs maken een vreselijke herrie. Bovendien houdt u uw muur onbeschadigd. Aan wastafels bestaat een overgrote keus. U kunt een wastafel kiezen meteen bijbehorende zuil. waarachter de leidingen zitten verstopt. Ook kunt u een ombouw maken (laten maken) van hout of met waterdicht materiaal bekleed hout. Als u hout kiest, moet u er op letten dat dit aan alle kanten echt waterdicht is gemaakt, want anders gaat de zaak op den duur rotten. Dat wil zeggen dat u vooral de kopse kanten van het hout met verf moet doordringen, wat betekent dat u dit meestal moet doen voordat u het geheel in elkaar zet, want anders kunt u er niet meer bij. Eén of twee laagjes verf is beslist onvoldoende op ruw hout, dat aan water wordt blootgesteld. De beste volgorde is. eerst uw muren, dan uw vloer. Voeg tegels degeiijk (met b.v. het in de handel verkrijgbare voegwit, dat u gewoon over de hele wand smeert, laai drogen en daarna van de tegels verwijdert). Ook dit staat weer op de gebruiksaanwijzing te lezen. Wanneer u in tegels moet boren, bijvoorbeeld om iets op te hangen of te plaatsen, tik dan eerst met een scherpe spijker en hamer eventjes een heel klein putje in het glazuur en zet daar uw boor in. Dan glijdt de boor niet weg en houdt u de juiste plaats aan. Leidingen Voor de normale doe-het-zelver zijn loodgieterswerk en het leggen van elektrische leidingen niet weggelegd. Het is bovendien verboden, omdat zulke dingen door een erkend installateur moeten worden verricht. Laat dus alle waterleidingen en lichtleidingen door vaklui leggen en pruts er zelf niet aan. Als u ervaring bezit, kunt u wel zelf kranen plaatsen, maar ook dit zouden wij de vakman laten doen. Zelf solderen in uw splinternieuwe badkamer zou heel wat kunnen bederven, en dat is zonde. Kopen of huren? De geiser of boiler kunt u aanschaffen of huren, in de meeste gevallen van de gemeente. Kies een bekend merk en kijk daarbij niet op een tientje meer of minder, want kwaliteit is hier hoofdzaak. Wat u verder wilt kopen, zult u in de meeste doe-het-zelf- zaken of speciaalwinkels vinden. Kies een winkel, waar u ruime informatie krijgt als u daarom vraagt. Als de winkelier weinig vertelt, ga dan ergens anders. Men moet u allerlei uiterst nuttige tips kunnen geven, waar u wellicht zelf nooit aan zou denken. Maar vraag duidelijk wat u wenst te weten en geneer u niet zogenaamd „domme" vragen te stellen. Het gaat om uw goede geld en uw woning en dat is wel iets extra's waard. Kosten Voor menigeen is het erg belangrijk te weten wat een eenvoudige badkamer mag kosten. Wanneer u het allereenvoudigste neemt, moet u in totaal rekenen op iets in de buurt van de 1100 tot 1300 gulden. En wel ongeveer verdeeld als volgt: aanschaf ligbad 120,-; wastafel (inbouw) 70,-; spiegel 30,-; wc met reservoir (duobloc) 250,-; toiletkast 65,-; hoekstandaard 45,-; kranen, rek, enz. 100,-; muurtegels per m2 25,-; vloertegels per m2 20,-; aansluitingen water, licht, afvoer 300,-; hout, verf, enz. 75,-. Ventilatie Tenslotte nog een woordje over de ventilatie van uw badkamer. Het beste is vanzelfsprekend een luchtafvoer in het plafond, direct naar buiten. Maar dat is niet altijd mogelijk, of men vindt lange buizen lelijk. Het is niet uitgesloten de waterdamp naar binnen te lozen, hoewel dat natuurlijk minder prettig is voor het vertrek waar de damp dan naar toe gaat. Neem nooit een bad of douche in een gesloten badkamer, want dat is vragen om moeilijkheden en zelfs verstikkingsgevaar. Als het niet anders kan, laat u gewoon de deur openstaan. In dat geval is het verstandig om rondom bad of douche een gordijn te plaatsen, dat binnen de rand valt. Kies voor een badkamer ook een deur die van onderen iets wijkt, zodat er frisse lucht binnen kan komen, of schaaf er desnoods enkele millimeters vanaf. En laat iemand altijd weten dat men een bad neemt, opdat er op gelet kan worden of men er in goede welstand uitkomt! Mocht iemand onverhoopt toch niet goed worden in bad, dan moet hij onmiddellijk uit de badkamer worden verwijderd. Hij heeft niet alleen snel frisse lucht nodig, maar ook warmte. U kunt hem daartoe het best in een deken wikkelen. Wij wensen u veel plezier, niet alleen met de vervaardiging maar ook daarna, met uw eigengemaakte badkamer. De sneeuw en ijstijd heeft ons weer eens met de neus op één feit gedrukt: een lekkage. Machteloos moest men vaak aanzien hoe een nieuw behangetje plotseling een smerige uitslag kreeg door wateroverlast. Wanneer het vriest wil het zink van de balkonbedekking of dat rond een afwateringsgoot wel eens krimpen zodat kleine scheurtjes ontstaan, waardoor water komt siepelen (of stromen...). En dat heeft menigeen in de voorbije kwade dagen tot zijn grote schrik ondervonden. De loodgieter had niet direct tijd om uit te rukken. Bovendien kon hij bij al die nattigheid niets repareren omdat het dichtingsmateriaal niet „plakte" of „hield" op die vochtige ondergrond. „Eerst moet het warm en droog worden", was steevast het antwoord bij alarm voor niet te omvangrijke schade. Het was daarna wachten geblazen, terwijl er inmiddels veel kwaad kon geschieden. Beter voorkomen dan genezen! Dat dacht ook de fabrikant, steeds in de weer op de doe-het-zelf markt, die op de februaribeurs Karwei (Jaarbeurs te Utrecht) met een paar nieuwe produkten kwam. speciaal voor dichting van daken en goten. „Dakfill" is een waterverdunbare, dikvloeiende verfpasta voor reparatie, renovatie en preventieve bescherming. Ook hierbij is natuurlijk het wachten op een droog dak, c.q. droge zinkondergrond. Het is aan te bevelen de omschrijving „preventief" goed tot Zo wordt dakfill opgebracht, hier met de spuit zich te laten doordringen. Kwetsbare plaatsen kunnen bijvoorbeeld al in droge voorjaars- of zomerperioden bekleed worden met de elastisch blijvende laag. „Dakfill" is ook geschikt voor het waterdicht maken van andere poreuze oppervlakten als flatgalerijen en luifels. „Noxyde" van dezelfde fabrikant (Verffabrieken Marin Mathys, België) is een elastische roestwering, speciaal voor metalen. In deze opsomming mag de reeds twee jaar bestaande maar zeer goede rubbersubstantie „Mastiek", voor bescherming van balkon, goot en dak, niet ontbreken. Het plezierige van dit produkt is dat restanten op de handen zonder mr r onder de kraan kunnen worden afgewassen.„f stiek" dient bij losse ondergrond te worden aanc racht op een transparante „sealer" (verzegelaar), at wordt verkocht in zwart, groen, wit en rood, welke laatste drie kleuren het als vrolijke noot goed doen bij kampeerwagens, tuinhuisjes of schuurtjes. Behalve daken en goten kunnen ook muren en betonoppervlakken scheuren als het met 't weer tegen zit. Nieuw van de Belgische firma om dit te voorkomen of te verhelpen zijn „Murfill", een zachte rubber bekleding voor wanden en lambrizeringen, en de elastisch blijvende voegkit „Fillgom", welke volgens het systeem van tegellijm werkt. De laatste produkten worden evenals „Dakfill" en „Noxyde" geleverd als strijk- en spuitbare, halfvloeiende dispersie in water Zij harden uit tot een door en door op rubber gelijkende massa. De Belgische fabrikant, in ons land vertegenwoordigd onder de naam „Mathys Nederland" (Breda, tel. 076-147351) kent de produkten uitstekende eigenschappen toe, o.a. duurzaamheid, blijvende elasticiteit, chemische resistentie, brandveiligheid, alsmede ongevoeligheid, voor inwerking van UV-straling. Ze bevatten geen teer en bitumineuze stoffen. o# ,0°N it- rO A v

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23