AZ'67 ontluisterd door karaktervol FC Twente 8y2% Het NMB spaarpapier aan toonder. Volendam stunt in trilogie tegen Sparta n en Nederland il uit jadminton- strijd •SL ri S! „Ik zou wel eens te duur kunnen worden NMB Feyenoord halve buit Rampwedstrijd voor Vlaardingen ■sport LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 MAART 1979 PAGINA 15 Cf 5 Leeuw ertie tten erd n van erste neer t ■ONDEN Nationaal ampioen Rob Ridder leeft in de eerste ron- |e van de All-England ladmintonkampioen- g chappen de nederlaag tleden, die bij bet be- end worden van de lo ng al vrijwel onaf- lendbaar leek. De :n Flemming Delfs, England-kampioen )e€ü 'SS ui e' D0f en Rob ie erink-| Re Hofland tus-Blai Herm ra Swif KZC- Hornr nhem- heren P0.T« ingslusl m-Mids; tan twee iaar geleden n nu derde geplaatst) ■rsloeg Ridder met 15- 15-3. tweede Nederlandse nJÉeelnemer, Guus van Ier Vlugt, bereikte wel ie tweede ronde. Hij ran met tweemaal 15-6 ran de bekende Brit )avid Eddy, maar werd iaarna uitgeschakeld ioor Liem Swi King tad) met 15-7,15-3. 'an de Nederlandse 'P^lteelneemsters werd o lanke de Kort uitge- hakeld in de eerste inde. Zij verloor met [1-8, 11-7 van de India- ieAmi Ghia. van Beusekom on met 11-5, 11-2 van eresia Widiastudy Indonesië), en werd oen uitgeschakeld door Ie Japanse Yone Kura net 11-8, 11-6, Marjan lidder werd direct toe gelaten tot de tweede 'k onde en won daarin net 11-2, 11-2 van de Iritse Sally Leadbeater. lij verloor in de derde onde van de Japanse liro Yuki met 11-0, 11- .je Am int joke |-H Jij 'en rn tZPC ro, Jerei Hi (Van onze sportredactie) ALKMAAR FC Twente h^eft blijkbaar een stok ach ter de deur nodig om tot zijn betere prestaties te komen. Nu de Enschedese formatie in de competitie een achter stand op de topvier heeft op gelopen, die normaliter te groot moet worden geacht om nog te worden ingehaald, worden de duels in het toer nooi om de nationale voet balbeker erg belangrijk. Toch was het perspectief om dit seizoen verder te reiken dan de kwartfinales na vorige week ook vrij klein, toen AZ '67 in het Enschedese Diek- manstadion de eerste wed strijd wat fortuinlijk met 1 1 afsloot. Op eigen grond moest AZ in staat worden geacht de laat ste hand aan het bereiken van de laatste vier te leggen. AZ werd echter op eigen veld volkomen ontluisterd door een karaktervol FC Twente, dat in tegenstelling tot vele competitieduels ui terst gemotiveerd in het veld kwam. Met 20 zorgden de volgelingen van Jan Morsing voor een onverwachte voort zetting van het bekerayon- tuur. AZ was geen moment zich zelf, mede een gevolg van de problemen rond Wim van Ha- negem, maai- zeker niet alleen daardoor. Daarmee immers zou te veel geweld worden ge daan aan de prestatie van FC Twente, dat zich het beste op zijn gemak voelt wanneer nie mand meer op sterke daden van het team rekent. FC Twente blijkt ook zonder Frans Thijssen en Arnold Mühren wel degelijk in staat Weer Van Gerven, ditmaal sneller dan Peter Ressel. Kees Kist, die evenmin tot scoren kwam, kijkt toe. een tegenstander veel meters te laten lopen zonder dat de bal eenmaal voor vijandelijke voeten komt. AZ, dat geen moment de indruk wekte in zijn, toch grote, kansen te ge loven. slaagde er in de begin fase al amper in enige indruk te maken. Ab Gritter en Hei- ni Otto kregen de eerste mo gelijkheden in het door FC Twente beheerste duel. Pas na een kwartier, maar slechts voor een paar minuten, kreeg AZ enigszins greep op het spel, culminerend in een ver raderlijk afstandsschot van Nygaard en een misser van Kees Kist in riante positie. Uitblinkers Vooral op het middenveld domineerden de gasten, waar bij Heini Otto en Romeo Zondervan zich aandienden als de absolute uitblinkers, maar de meeste ploeggenoten bleven niet ver bij hen ach ter. Otto zorgde voor de ope ningstreffer, die na 34 minu ten FC Twente op winst bracht. Hij leverde zelf het voorbereidende werk door de bal naar Ab Gritter door te sturen, kreeg het leer van de opnieuw ijverige spits terug en kopte onhoudbaar voor doelman Gerrit Vooys raak: 0-1. Jan Morsing later: „We heb ben het spelletje gespeeld zoals vorige week AZ bij ons heeft gedaan. Onze taktiek is helemaal uitgekomen. Dat al les heeft echter wel te maken met motivatie. Wil je winnen, dan zul je hard moeten wer ken en met overtuiging. Al leen dan kan de taktiek sla gen, waarbij in het voetbal dan altijd ook nog eens een geluksfactor zit. Zo'n eerste doelpunt bijvoorbeeld, sterkt je". Laatste man en aanvoerder Epi Drost, foutloos spelend, wat niet van zijn collega Met god gezegd kon worden, moest na de Twentse treffer weliswaar tot tweemaal toe de bal van de doellijn halen, maar voor het overige dreig de AZ zonder werkelijk ge vaarlijk te worden. Ook het eerste kwartier na de rust verliep gunstig voor FC Twente, hoewel de thuisclub toen nog wel even trachtte met de steun van een plotse ling fanatieker publiek de ge lijkmaker te fabriceren. Uittrap De 58ste minuut echter bleek beslissend. André van Ge- rwen verwerkte een schot van Kist met de vuisten, kreeg het leer daarna weer vrij simpel in zijn bezit en trapte direct, en dit keer wel goed, uit. De sprintende Hal var Thoresen was het slapen de centrale duo Metgod-Spel- bos te vlug af en liet ook doelman Vooys geen schijn van kans: 0—2. FC Twente speelde daarna een gewonnen wedstrijd en demonstreerde dat door de bal knap in eigen gelederen te houden. De Enschedeers bleven de beste kansen hou den in het duel, waarin het onmachtige AZ, dat in de tweede helft speelde met Welzl op de plaats van Ressel, alleen nog een keer door Kist gevaarlijk werd. Kist raakte echter naarmate de strijd vor- Met een enorme inzet heeft FC Twente zich naar de halve bekerfi nales gewerkt. De defensie was voor AZ niet te overrompelen. Op de foto probeert een keihard werkende Wim van Hanegem het, maar Van Gerven is hem de baas en Heini Otto gaat in het geweld ten onder. derde ook steeds geïrriteerder over de machteloosheid van zijn eigen ploeg. Heini Otto was aan de andere kant nog dicht bij 03 toen hij zich schitterend langs drie tegen standers werkte, ook Vooys omspeelde, maar de paal raakte. Een knap schot van Ab Gritter en een dito poging van de weer uitstekende Jaap Bos na goed voorbereidend werk van de vijf minuten voor tijd voor de geblesseerde Thoresen in het veld gekomen Manuel Sanchez Torres beslo ten het duel. De meeste aan hangers van de thuisclub wa ren toen al teleurgesteld naar huis. De verliezende coach, Georg Kessler: „FC Twente was veel agressiever dan wij en veel geconcentreerder. Het collectief heeft het laten afwe ten. We zullen ons nu voor honderd procent moeten rich ten op de competitie om toch weer Europees voetbal te kunnen afdwingen. Op de af faire - Van Hanegem wil ik nu niet diep ingaan, dat lijkt me niet verstandig. Ik oordeel over wat ik heb gezien, Twen te werkte harder en ofschoon ook wij kansen hebben ge had, verdient die ploeg het verder te mogen bekeren". Scoreverloop: 34. Otto 0-1, 58. Thoresen 02. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 9.000. AZ '67: Vooys; Amtz, Spelbos, Metgod, Reijnders; Peters, Van Hanegem, Nygaard; Ressel (Welzl). Kist, De Graaf. FC Twente: Van Gerwen; Strijd- veen, Drost, Overweg, Zondervan; Otto, Van der Vall, Pahlplatz; Bos, Gritter, Thoresen (Sanchez Torres). (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Volendam een ronde verder in de strijd om de KNVB-beker en Sparta de twee competitiepunten is de to- taaistand na een trilogie binnen acht da gen. Gisteravond volbracht Volendam an dermaal een stunt in de bekerstrijd. Na Feyenoord werd een tweede Rotterdamse formatie uitgeschakeld. Zonder problemen heeft Volendam zich verzekerd van een plaats in de halve fina le. Sparta leek door de 0—0 van vorige week in Volendam een goede uitgangspo sitie te hebben verworven. Gesterkt door de zege (31) vier dagen later op Volen dam dacht Sparta de manier te hebben gevonden om de minder glad verlopen competitie wat op te fleuren. Deze ver wachtingen werden echter volledig de grond ingeboord door Volendam met doel treffend voetbal. Sparta had geen ant woord op het stugge verdedigen, dat Vo lendam dit keer hanteerde. De zwaar be zette defensie met als regisseur de na een blessure teruggekeerde Fred André gaf to taal geen krimp. Volendam kon zelfs erg eenvoudig op de been blijven. Geen initiatieven luidde het parool bij Vo lendam. Het viermans-middenveld kreeg de opdracht het venijn (Valke, Van Gaal) bij Sparta de voet dwars te zetten. Wim Kwakman en Frank Kramer moesten als stoorzender in de verdediging voor Sparta opereren en indien de mogelijkheid zich voordeed, counteren. Bedenkelijk ?een enkele kleur. Het matig opgekomen publiek kreeg, evenals in Volendam een week geleden, een bedenkelijke wedstrijd te zien. „Maar", zoals trainer Jan Mak na afloop verklaarde, „wij voelden ons niet geroepen het intitiatief te nemen. In een thuiswed strijd hou ik daar rekening mee, maar in Rotterdam heb ik geen verplichtingen." De wedstrijd werd al halverwege de eer ste helft beslist. Een voorzet van Kramer werd doorgekopt door Tuyp, waardoor het koppel Marijt-Balkestein in het centrum van de verdediging voor schut stond. De volkomen vrijstaande Wim Kwakman kon de bal aannemen en inschieten (0—1). Het spel van Sparta was daarna geheel ont daan van intelligente acties. Het opportu nisme in de Rotterdamse gelederen kreeg steeds meer de overhand en dat paste precies in het straatje van Volendam, dat vóór het eerste doelpunt een paar maal in gevaar was gekomen door enkele acties van Bert Jansen, die zelfs eenmaal op de paal schoot na een vrije schop van Van Gaal. Het rechtlijnige spel van Sparta eindigde bijna telkens bij de Engelse doordouwer Sammy Morgan, die echter geen voet aan de grond kreeg bij voorstopper Kees Guyt en ook niet bepaald scheidsrechter Van Swieten op de hand kreeg door enkele wilde acties. Ook via de vleugels wist Sparta de Volendamse afweer niet te ont rafelen. Holverda (tegen Molenaar) en Van Zoest (tegen Dick de Boer) kwamen vrij wel nooit door, terwijl de bediening vanuit het middenveld telkens uitbleef. Sparta liep zich steeds stuk. De definitieve beslissing viel tien minuten voor het ein de. Een fluitsignaal vanuit het publiek deed Sparta een ogenblik twijfelen, waar door Molenaar zijn solo tot de achterlijn kon voortzetten. De scherpe voorzet kwam terecht bij Frank Kramer die via de han den van de verbaasde Doesburg raak schoot (0—2). Scoreverloop: 25. Kwakman 0—1, 88. Kra mer 0—2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 2200. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkestein, Ma- rijt (Stuy van der Herik), Van Tiggelen; De Goey, Van Gaal, Van Zoest; Valke, Morgan, Holverda (Parker). Volendam: Bloem; De Boer, André, Guyt, Braan; Helling, Kramer, Visser; Kwakman (Cees Molenaar), Tuyp, Keje Molenaar. Ruud Geels niet tegen Zwitserland Van onze sportredactie DEN HAAG - Het Neder lands elftal zal het volgen de week woensdag in de wedstrijd tegen Zwitser land zonder Ruud Geels moeten stellen. De spits van Anderlecht heeft giste ren bondscoach Jan Zwart kruis en dr. Frits Kessel van dit besluit op de hoogte gebracht. De ge heimzinnige virusziekte, die de oud-Ajacied onder zijn leden heeft, maakt meespelen in Eindhoven onmogelijk. Geels: „Het is erg jammer want ik had me wel op die interland verheugd. Ik had daarbij wellicht ook weer een beetje zelfvertrouwen kunnen herwinnen. De laatste tijd ging het door al die vermoeidheidsverschijn selen uiteraard allemaal wat minder goed. Maar mijn gezondheid is nu een maal stukken belangrijker. Erg spijtig, maar het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Werkelijk niets aan te doen". „Ze weten nog steed niet wat het precies is. Het is in ieder geval totaal onge vaarlijk. Ik train gewoon anderhalf uur per dag, maar niet voor de volle honderd procent. Maar het kost erg veel moeite omdat ik na ieder sprintje naar adem loop te happen", aldus Geels Wanneer Ruud Geels weer voor Anderlecht uit kan komen, is nog geheel onze ker. Komend weekeinde ligt de Belgische competitie stil in verband met de in terland België-Oostenrijk, evenals Nederland-Zwitser land tellend voor de strijd om het Europees kam pioenschap voor landente ams. Daarna volgt de abso lute topper tussen Ander lecht en lijstaanvoerder Be- veren. „Ik hoop dan weer fit te zijn. We mogen het echter niet overhaasten. De ploeg staat nog een zwaar programma te wachten. Maar ik speel niet eerder dan ik me weer volkomen fit voel". Aanvaller Cruij ff zeven jaar cel BARCELONA Een recht bank in Barcelona heeft Car los Gonzales Voburg veroor deeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar, en vijf maan den wegens de aanslag, die hij een jaar geleden pleegde op Johan Cruijff. Hij slaagde er toen in de wo ning van Cruijff binnen te dringen, gewapend met een geweer met afgezaagde loop. Terwijl hij Cruijff bedreigde, kon diens echtgenote ontsnap pen en alarm slaan. De man vluchtte en werd kort daarop gearresteerd door de politie. fc Vl 01 la nde KANS G ALJE OVER EVENTUEEL VERTREK: (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Hans Galjé, de doelman van FC Den Haag, die hoog genoteerd staat op het verlanglijstje van Ajax en Feyenoord. heeft van beide clubs tot dusver nog niets gehoord. Galjé's naam werd genoemd in de I verwikkelingen rond Eddy TTreijtel van Feyenoord, die een vrije transfer aan het eind van het seizoen zou be ltten om naar AZ '67 te an en werd tevens in ver band gebracht met de uitla tingen van Ajax' voorzitter Harmsen. Deze verklaarde vorige week dat zijn club al in principe rond zou zijn met ïnder meer een jonge doel- erdediger als opvolger van Piet Schrijvers. Op de Neder landse voetbalmarkt komt daar op dit moment eigenlijk alleen Hans Galjé voor in aanmerking, sinds Hans van Breukelen van FC Utrecht zijn contract bij die club met driejaar heeft verlengd. .Er is voorzover mij bekend, nog geen contact geweest tus sen Ajax en/of Feyenoord met Karei Jansen, mijn zaak- ||ee waarnamer." verklaarde Galjé gisteren. „Het is allemaal nog niet verder dan het geruch- [tenstadium." Ook namens Krael Jansen van de WCS werd gezegd dat de Amster damse en Rotterdamse clubs nog rüet hebben geïnformeerd ?>yt naar de doelman van FC Den VJSaas f y Overigens ziet Hans Galjé zich nog niet een-twee-drie [Vertrekken bij FC Den Haag. Hij heeft weliswaar nog geen officiële contractbesprekingen gevoerd, maar al wel uit een paar gesprekjes kunnen aflei den dat hem een stevige sala risverbetering te wachten staat. „Al was het alleen maar om te voorkomen dat ®en andere club me weg loopt," aldus Galjé, die niet Perse weg hoeft bij* zijn huidi- Hans Galjé is een begeerde doelman maar hij wil best in Den Haag blijven. ge club. „Ik heb het hier best naar mijn zin, maar als ik me sportief en financieel goed kan verbeteren, ga ik wel. Een contract bij Ajax zie ik overigens alleen maar zitten als ik op zeer korte termijn kan spelen. Ik heb er geen zin m om twee jaar op de bank te gaan zitten. Desnoods een jaartje wil ik nog wel achter Schrijvers fungeren, je kunt tenslotte in één seizoen veel oefenwedstrijden spelen. Maar langer dan een jaar niet spelen is slecht voor je vorm." Hans Galjé heeft trouwens wel een voorkeur voor een nieuwe club als hij dan toch wordt getransfereerd." Dan ga ik het liefst naar Feye noord, uit nostalgische over wegingen vooral. Maar ook, omdat ik dan niet hoef te verhuizen en tot eind oktober rustig mijn diensttijd in Den Haag kan afmaken. Maar ik moet nog zien of het zo'n vaart loopt. Ik zou wel eens te duur kunnen worden voor een andere club." ADVERTENTIE Spaarwinstbiljet A met vaste looptijd. /C\ Rente tot 0/2 /0 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2 of zes jaar vast met een rente van 81/2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm.Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 iaar te lang, dan is het Premiespaar biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f 1.000.- en wii betalen u terug: f 865,33 f4.326.65 f 612.95 f3.064.73 f 1.000.- f5.000.- f 1.000.- f5.000,- termijn hoofdsom* basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente 4 jaar f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215.51 f 1.276,28 f 55.- f 95,- f 145.- f230.- f 1.157.50 f 1.252,63 f 1.360.51 f 1.506.28 T'j 8 8'/?% De percentages vermeld onder „totale rente 'zijn De NMB denkt met u mee. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcntcuijzigingcn voorbehouden NIJMEGEN - NEC heeft gisteravond Feyenoord in de inhaalwedstrijd aan de rand van een nederlaag gebracht. De Nijmeegse ploeg slaagde er in na de rust een achter stand van 1—0 om te zetten in een voorsprong van 2—1. Pas vijf minuten voor het eindsignaal van scheidsrech ter Mulder bracht Van Til met een fraaie treffer de sco re weer in evenwicht. Daarmee kreeg de vooral in de tweede helft hoogst aan trekkelijke krachtmeting een rechtvaardig einde. In de eer ste helft was Feyenoord wel meer in de aanval, maar door goed storend werk van de thuisclub konden de Rotter dammers niet voor al te veel dreiging zorgen. Feyenoord kreeg in de laatste minuut voor de rust de helpende hand toegestoken van doel man Formanoy, die een sim pele inzet van Peturson liet glippen waardoor Jan Peters eenvoudig kon scoren. NEC legde zich niet neer bij deze stand en zocht massaal de aanval. Met treffers van Strik en Sije Visser vocht de Stand eredivisie: Roda JC Ajax PSV Feyenoord AZ '67 Sparta Twente GA Eagles MW Jan Peters scoort. Feyenoord op 1-0 maar dat veranderde in 1-2 en pas vijf minuten voor tijd konden de Rotterdammers de halve winst meenemen. formatie van Looyen terug. Bijna dreigde Feyenoord zelfs nog een grotere achterstand op te lopen, maar Marijnissen en Ronald Hendriks slaagden er niet in Treytel nogmaals te passeren. De druk van Feyenoord op het Nijmeegse doel werd in de slotfase zo groot, dat de gelijkmaker niet kón uitblij ven. Nadat over en weer en kele kansen onbenut waren gebleven, stelde Van Til ten slotte de gelijke stand voor Feyenoord veilig. Scoreverloop 44. Peters 0—1, 48. Strik 1—1, 55. Sije Visser 2-1. 85. Van Tü 2-2 Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 13.000. Gele kaarten voor Notten en Hiddink (beiden wegens het neerleggen van een tegenstan der). NEC: Formannoy; Sije Visser, Dries Visser, Strik, Ophof; Jos Hendriks, Hiddink, Marij nissen; Heisper (Peter Hen driks). Surau, Ronald Hen driks. Feyenoord: Treytel; Wijnste kers, Stafleu, Van de Korput, Brard; Van Til, Jansen, Not ten (Melis); Budding (Van der Lem), Peters, Peturson. 20 13 6 1 32 38-12 Utrecht 20 7 5 8 19 31—33 19 12 3 4 27 47-19 PEC Zwolle 19 3 10 6 16 17-26 18 11 3 4 25 3413 Haarlem 19 4 8 7 -16 18-35 19 8 9 2 25 2812 NAC 20 3 10 7 16 19-33 19 10 3 6 23 5631 Den Haag 19 4 7 8 15 19-30 20 10 3 7 23 2925 Vitesse 19 4 7 8 15 25-39 2C 6 10 4 22 3022 NEC 19 2 9 8 13 17—30 19 7 7 5 21 2621 Volendam 19 3 4 12 10 23-39 19 6 7 6 19 15_23 VW 19 2 5 12 9 13—42 DEN BOSCH FC Den Bosch en Vlaardin gen hebben eindelijk hun vijf keer uitgestel de wedstrijd uit de eerste divisie kunnen spe len. Voor Vlaardingen is het een „rampwed strijd" geworden. De ploeg nam een voor sprong van 31, maar werd in de laatste vijf minuten nog achterhaald door Den Bosch. Vlaardingen, dat al eerder twee spelers had gewisseld, had toen nog maar negen man in het veld doordat twee spelers geblesseerd wa ren geraakt Het onfortuin van de Vlaardin- gers wordt onderstreept door de manier waar op de laatste twee Bossche treffers tot stand kwamen. Eerst werkte Van Dop de bal in ei gen doel en vervolgens maakte Kamps gelijk van de strafschopstip. Scoreverloop: 28. Tijl 0—1, 52. Schrier 0—2, 55. Van der Ham 1—2. 74. Schrier 1—3, 85 Van Dop (eigen doel) 2—3, 88. Kamps (straf schop) 3—3. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 4000.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15