(OS Kamer wil betere controle op KLM Modieuze prijs ti Alcoholgebruik in 25 jaar met 400% gestegen tóór Brokx haalt weer bakzeil mode £eidóe6outti/nt vueer ABVA voelt niets voor andere cao bejaardenhuizen F ennis-huurders geweerd bij huizenveiling vaih ;en ïrij rij Manders plaatst zeer persoonlijke overlijdensadvertentie Spoorstaaf door treincabine Premiewoningen JUJJJ'J Een goede buur \ARTtr NNENLAND LEIDSE COURANT donderdag 22 maart 1979 pagina 13 Amsterdam 'Tussen 1950 en 1975 steeg het ge- ilddelde alcoholgebruik in lederland met maar liefst M) procent In 1975 werd er gaalf maal meer wijn, ze en keer meer bier en ruim n wee maal meer gedistilleerd ~f jj edronken dan in 1950. Ver- Eleken met andere Europese aden is deze snelle toene ming van het consumptieni veau een opmerkelijke ont wikkeling". Dit schrijft de heer J. de Lint verbonden aan de Stichting voor weten schappelijk Onderzoek van Alcohol- en Drugverbruik in Amsterdam in het maart nummer van het tijdschrift voor alcohol en drugs en an dere psychotrope stoffen. Het lijkt hem een riskante zaak voor de overheid nog langer toe te zien, hoe alco holhoudende dranken relatief steeds goedkoper worden. Zonder een geregelde infla tiecorrectie op de accijns, wordt de prijs van alcohol houdende dranken ten op zichte van andere consump tiegoederen en ook van het besteedbare inkomen name lijk steeds lager. Tussen 1969 en 1973 stegen de kosten van het levensonderhoud met 30 procent en de prijs van het bier met maar vijftien pro cent. De heer De Lint meent niet, dat van het alsnog invoeren van beperkende maatregelen in het algemeen en van inde xering van de accijns op al cohol in het bijzonder weinig te verwachten zou zijn. Ten minste niet wanneer deze maatregelen een onderdeel gaan vormen van een veel ruimere preventieve aanpak. "Voor vele alcoholproblemen is maar één haalbare oplos sing en dat is preventie". 1000 udentenstop ior zeker 6 2i! adierich tingen H HAAG Het dagelijks 2C hiur heeft de Academi- 451 Raad voorgesteld stu- 50.05 tens tops aan te vragen r ten minste 6 studierich- n rv len: geneeskunde, tand- j:'® jkunde, diergeneeskunde, |ogie, farmacie en licha- "j lijke opvoeding. er minister Pais niet is toe te stemmen in mn verruiming van de capa- at bij de faculteiten van 2M itsgeleerdheid, dan moet '^daar om een numerus fi- worden verzocht. Moge kan dat tot gevolg heb- dat eveneens stops zullen Q2 gen voor psychologie, ge- 2 02 iedenis en enkele letteren- itingeri. 'andbeveiliging -1 nkencentra et uitputtend 2 °-(Van on2e parlementaire -j redactie) 2 J N HAAG De brandbe- liging in de winkelcentra •7 Lelystad, Alkmaar, Oss, 4Q ilasserdam en het winkel- 1 0Q' tram Mercurius in Assen, i"qq( recent geteisterd werden ir grote branden, was niet S puttend. I» 5.00|t antwoordt minister Wie- (Binnenlandse Zaken) op 5.0diriftelijke vragen van de 25.05 dA-Tweede Kamerleden 5.00 ui en Ri nks. Volgens Wie zijn de gestelde regels in model-brandbevëiligingsve- ing wel voldoende, is bij alle betrokken telcentra gebleken, dat de technische mogelijke hnische voorzieningen, ge- JS i" op de schadepreventie, 100.00 ajje gevallen geen uitput- 2 05 id gebruik is gemaakt. Mi- ter Wiegel kondigt een uwe studiegroep aan bij nationaal brandpreventie- ituut, die zich zal gaan 2 o< Sen over de brandbeveili- ^|Van winkelcentra. 2.00 Ikaa ermeende dader ijgt smartegeld HEM (ANP) - De 28-ja- G. Sterken uit Arnhem jgt 2500 gulden smarte- d, omdat hij volgens een tpraak van de Arnhemse tbtbank vorig jaar door de itie ten onrechte vier da- i is vastgehouden. De poli-, had hem medio vorig jaar imelijk verdacht van het «ien van een benzinebom de slaapkamer van de nhemse burgemeester, idanks zijn bewijzen dat hij het bewuste tijdstip van- ge ziekte niet buiten zijn «ïing had kunnen zijn hield politie hem toch op het reau vast. Hij had bij de htbank een eis tot smarte- d van een ton ingediend ar stelde zich toch tevre- met het toegekende be- sig, omdat hij ook daarmee to llledig gerehabilitreerd werd actief slechtweergebied ssen Schotland en Zuid- lorwegen trekt langzaam lordwaarts weg en neemt in itekenis af. Achter dit ge- fd is koude lucht via de itse eilanden over onze om ving naar Duitsland ge- 'oomd. De scheidingslijn ssen deze koude lucht en de chtere lucht, passeerde gis- middag ons land. Dit ging .veel plaatsen samen met uen, waarvan sommige met iweer. De afgelopen nacht aide de temperatuur bij is tot dichtbij het vriespunt. >k morgén zullen we ons >6 in de koude lucht bevin- n Daar de wind geleidelijk 1 kracht gaat afnemen, kan in de nacht van donder- 'g op vrijdag licht vriezen, 'ven de Golf van Biscaje "nt een rug van hogelucht- Hk tot ontwikkeling, die in richting van ons land zal Onder invloed er de buienaktiviteit afnemen. Voor vrijdag orden dan ook zonnig perio- verwacht en mogelijk nog nbui. Joruitzichten voor zaterdag: erst enkele buien, vooral la- zonnige perioden. Middag- fnperaturen ongeveer 8 gra- eersvooruitzichten in cijfers total uren zon: 2 tot 8 temp.: omstreeks 2 gr. C temp.: omstreeks 9 gr. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil, dat de regering door middel van de Algemene Rekenkamer volledige controle krijgt op de financiën van bedrijven, waarin de staat voor meer dan de helft deelneemt, zoals bij de KLM het geval is. De overgrote meerderheid van de Kamer stel de zich gisteren positief op tegenover een CDA-motie, waarin om een dergelijk contro lesysteem wordt gevraagd. De motie werd door kamerlid Van Zeil ingediend tijdens de afhandeling van het debat naar aanleiding van de financiële praktijken bij de KLM-vesti- ging in New York. Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) beloofde de Kamer, dat zij er bij minister Andriessen (Financiën) op zal aandringen, de motie uit te voeren. Na alles wat er de afgelopen maanden al over de KLM is gezegd en geschreven leverde het debat weinig nieuwe gezichtspunten meer op. Mevrouw Smit-Kroes constateerde, dat de KLM „niet brandschoon is gebleken en niet heilig". Zij voegde daar echter aan toe dat er naar haar mening geen sprake is geweest van slecht en onzorgvuldig beleid en dat evenmin gesteld kan worden, dat de overheid als groot ste aandeelhouder heeft gefaald. Mevrouw Smit-Kroes wees een motie van de PvdA van de hand, waarin wordt gesteld, dat Nederlandse luchtvaartmaatschappijen uitslui tend met goedkeuring van de overheid gratis of uiterst goedkope tickets mogen uitgeven. „Het gaat hier om zaken die de internationale concurrentie betreffen. Daar wil ik geen re gels in stellen. Ik acht die motie onrealistisch en zelfs gevaarlijk", aldus de staatssecretaris. Zij stelde zich eveneens negatief op ten aan zien van een motie van PvdA en D'66, waarin wordt gevraagd om een onderzoek naar de vraag of er regels moeten worden gesteld voor de verstrengeling van Nederlandse lucht vaartmaatschappijen en reisbureaus. ANTI-SPECULATIEBEDING BLIJFT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In afwachting van een algemeen geldende regeling zullen de bestaande anti-speculatiebedingen, die in verschillende gemeenten worden gehanteerd bij de verkoop van met speciale overheidssteun gebouwde pre miekoopwoningen, ongemoeid gelaten worden. Staatssecre taris Brokx (Volkshuisves ting) moest gisteren door de knieën voor een duidelijke kamermeerderheid van PvdA, CDA en D'66. Brokx wilde eigenlijk hele maal van deze privaatrechte lijke bedingen afstappén en ze vervangen door een herzie ning van de Woonruimtewet- 1947, waarbij de gemeenten door middel van een vergun ningenstelsel zouden gaan uit maken wie een premiekoop woning zou mogen betrekken. Zijn gedachten stuitten echter op een muur van kritiek in de Kamer. In plaats daarvan vroeg het CDA in een motie om de mogelijkheid van een algemeen geldend anti-specu- latiebeding te onderzoeken. Die motie kan rekenen op een kamermeerderheid, door steun van de oppositie. Staatssecretaris Brokx kreeg in de Kamer wel brede steun voor zijn voorstel de subsidie regeling bij premiekoopwonin gen meer ai te stemmen op het inkomen van de koper. De Kamerleden Van Dam (PvdA) en Nypels (D'66) pleit ten ervoor jaarlijks of des noods om de twee jaar de verhouding tussen inkomen en subsidie te bezien en de premie dan eventueel bij te stellen. Staatssecretaris Brokx wilde daar gisteren niet aan, maar naar het zich liet aan zien zou vandaag een ruime kamermeerderheid de staats secretaris via een motie van Van Dam zal terugfluiten. Inbraak auto buit: horloge van 13.000 ROTTERDAM - Uit de auto van een 28-jarige directeur uit Vlaardingen werd giste ren een gouden horloge ter waarde van 13.000 gulden ge stolen. De inbreker nam te vens een fototoestel ter waar de van 1.600 gulden mee uit het dashboard-kastje van de wagen die geparkeerd stond aan het Achterwater in Rot terdam. Militair door vrachtwagen overreden EDE (ANP) Op het terrein van de Prins Mauritskazeme in Ede is gistermiddag de dienstplichtige wachtmeester F.K. Molenaar (21) uit Vlaar dingen om het leven geko men. Hij werd door een militaire vrachtwagen overreden die achteruit reed. Hoe het onge luk gebeurde is niet precies duidelijk. De wachtmeester was op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Geheel passend bij zijn levensstijl heeft de gisteren op 65-jarige leeftijd aan ruggemergkanker overleden Kees Manders vanmorgen in een landelijk ochtendblad zijn overlijden persoonlijk aan gekondigd in een grote advertentie, voor zien van foto. De tekst luidt: „Bij deze kondig ik aan dat ik ben overleden. Ik heb een rijk leven ge had met verdrietjes en veel vreugde. Ik heb ook veel verkeerde dingen gedaan en ik hoop dat mijn vijanden mij vergeven zoals ik hen vergeven heb. Kees Manders". Rond de erbij geplaatste foto staan de be roepen vermeld dje Manders heeft uitgeoe fend: boer, stukadoor, straatzanger, schilder, conferencier, humorist, cabaretier, chanson-, schrijver, revue-producent, propagandist, showbusinessmanager, nachtclubeigenaar, auteur, filmproducent, platenproducent, aow- TEXTIELOVERLEG VASTGELOPEN DEN HAAG De Algemene Bond van Ambtenaren voelt er niets voor om met het mi nister Gardeniers te praten over een herziening van de cao voor bejaardentehuizen. „Met het kabinet valt niet te praten over werkgelegenheid, er wordt steeds verwezen naar gebrek aan geld. Dan hoeven wij ook niet aan onze leden te vragen om arbeids plaatsen mee te financieren", aldus de ABVA, die met een definitieve opstelling wil wachten tot dat de officiële uitnodiging voor een gesprek is binnegekomen. Zoals be kend is minister Gardeniers verontrust over de nieuwe cao, omdat daarin niet, zoals de regering graag had gezien, tot loonmatiging wordt over gegaan. In andere sectoren van het bedrijfsleven verlopen de on derhandelingen voor nieuwe arbeidsovereenkomsten door gaans nog steeds stroef, met name omdat de bonden vast houden aan de eis van werk tijdverkorting. In de textiel (40.000) werden de gesprekken gisteren wederom afgebroken. De onderhandelaars van de bonden gaan nu eerst intern bespreken wat er te doen staat De vervoersbonden heb ben kritiek op de Nederland se Spoorwegen, omdat de di rectie daar nee zegt, tegen alle voorstellen die geid kos ten". Bij V &D is wel een ak koord over een nieuwe cao, waarbij vervroegde uittre- deing vanaf 63 jaar is gere geld. De Tweede Kamerfractie van D'66 is tegen een algemene invoering van de 35-urige werkweek op korte termijn en pleit voor een selectieve invoering. D'66 laakt, in een gisteren uitgegeven verkla ring, de houding van de bon den in het overleg voor de qjetaal-cao. De machinist van een intercity-trein, die op weg was van Amers foort naar Enschede kreeg gisteren bij Stroe de schrik van zijn le ven, toen een spoorstaaf dwars door zijn cabine sloeg. De man kwam er zonder kleerscheuren af. Dat gold niet voor de trein, die defect op de baan bleef staan. De gestrande reizigers moesten overstappen op een andere trein. Aan de baan bij Stroe worden momenteel werkzaamheden uitge voerd. Een losse spoorstaaf, die te dicht langs de rails lag werd door de langsrazende trein geschept, klapte omhoog en vloog door de machinistencabine naar binnen. ROTTERDAM De Rot terdamse politie heeft gis termiddag huurders van Fennis-panden tegenge houden die een openbare veiling wilden bezoeken, waar de Westland-Utrecht Hypotheekbank huizen veilde van de Rotterdam se „mammoethuisbaas" H. J.P. Fennis. De Stichting Huurdersbelan- gen, die al jaren actie voert tegen Fennis (hij staat erom bekend de huizen zeer slecht te onderhouden en heeft daardoor de bijnaam „krot- tenkoning" gekregen) heeft bij de gemeente geprotesteerd te gen het politie-optreden. Op de veiling werden door de bank 130 panden aangeboden omdat Fennis niet voldaan heeft aan zijn hypotheek ver plichtingen. Hij verkeert in fi nanciële moeilijkheden. Zijn Handels- en Investeringsmaat schappij heeft surcéance van betaling gekregen tot half april. Op de veiling werden alleen mensen met een gere serveerde plaats toegelaten. Een tiental huurders (afge vaardigden van tweehonderd huurders die naar de veiling zaal waren gekomen) probeer den tevergeefs een protest- verklaring voor te lezen; zij werden door de politie de zaal uitgezet. Overigens was de politie zelf niet zo gelukkig met de zaak en zij heeft de notaris gevraagd de tweede ronde van de veiling (waarbij dezelfde huizen nog een keer bij opbod worden aangebo den) op een andere plaats te houden waar meer ruimte is. Fennis bezit alleen al in Rot terdam ongeveer 4000 panden. Blouson van soepele lichte poplin. Extra modieus door brede platte plooien, it die de rechte belijning accentueren. Kies uit: roest, biscuit, écru, army en zwart. Maten 34 t/m 44. 79- Corduroy blouson met druk knopen en, heel aktueel: heup- en halsriempjes. In de kleuren:biscuit, écru, roest en army. ^7Q Maten 36 t/m 46./ Z7j~ Lelden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). MS maakt mode betaalbaar. Meer dan 50 vestigingen. De zoveelste maal dat staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting bakzeil moest halen (hij mag van de kamer de anti-speculatiebedingen voor premiekoopwo ningen niet afschaffen) dreigt zo zeer de aandacht te krijgen, dat een maatregel waarvoor hij wèl een grote kamermeerderheid achter zich kreeg, over het hoofd zou kunnnen worden gezien. Dat is de koppeling van de hoogte van de rijkspremies bij premiekoopwoningen aan het inkomen van de huizenkoper. Het was de hoogste tijd dat er een zekere relatie tus sen premie en inkomen tot stand kwam. Het feit dat de premie voorheen aan iedereen in gelijke mate werd ge geven, ongeacht hoog of laag inkomen, leidde vaak tot verhoudingen die bij het verstrekken van subsidies uit de rijkspot niet wenselijk zijn. Zo kregen veel huizen kopers rijkspremie, zonder dat zij dat geld echt nodig hadden om de woning te kunnen kopen. Vaak zelfs werden deze wat beter gesalarieerde kopers ook min of meer automatisch uitgeselecteerd, omdat voor de finan ciering van de hypotheek, of voor de gemeentegarantie, wèl een bepaald inkomen werd gevraagd. VOOR staatssecretaris Brokx is het opnieuw jammer, dat de Tweede Kamer ook in dit voorstel toch weer een wezenlijke verandering wil zien. Al is het dan op een detail van de maatregel, toch spreekt er andermaal uit dat de staatssecretaris nog weinig notie heeft hoe het staat met de haalbaarheid en wenselijkheid van de voorstellen die hij aan de Tweede Kamer voorlegt. DEZE keer gaat het om de vraag of in de periode van tien jaar dat de rijkspremie aan de koper wordt uitge keerd, van tijd tot tijd moet worden bekeken of het in komen van de koper niet zodanig is gestegen dat de rijkspremie moet worden gekort, of zelfs moet komen te vervallen. De staatssecretaris wilde dat slechts één maal in die periode van tien jaar doen, aan het einde van het derde jaar. De Tweede Kamer lijkt in meerder heid te neigen naar een meer regelmatige controle. De inkomens van kopers van premiewoningen, veelal jongere gezinnen, plegen in de loop der jaren nogal eens te stijgen. Het is daarom terecht dat de Kamer die stijging in de gaten wil houden, en de rijkspremie even redig wil afbouwen. Het geld dat doordoor vrijkomt kan weer gebruikt worden voor een goede huisvesting van mensen die het geld echt nodig hebben. Ruim 400.000 vreemdelingen in Nederland DEN HAAG - Uit CBS-gege- vens blijkt dat begin 1978 zich 403.000 vreemdelingen in ons land bevonden. Dat is 26.800 meer dan in 1977 en 53.000 meer dan in het jaar daarvoor. Van hen waren De meesten komen uit Euro pa (285.000), waarvan de grootste groep bestaat uit Turken. Sinds Hans zijn fondspatiënten overboord heeft gezet en nog slechts lichamen boven de weistandsgrens reviseert, woont hij in zo'n zwart- geld wijk met te ruime groenstroken en straten, die zo breed zijn, dat je er spontaan pleinvrees van krijgt. Hij bewoont daar een stulp van het soort, dat zaterdags steevast door hartelijke makelaars in de zaterdagkrant wordt aangeprezen. „Riante bungalow op eerste stand met carport en gigantisch zonneterras op het zuiden. Blijvend vrij uitzicht en dat alles voor het weggeef bedragje van 625.000 gulden. Desgevraagd tophypotheek beschikbaar". „Hoe kunnen ze het daar voor doen?", denk ik dan vol bitterheid. Het moet me trouwens van het hart. dat er geen zaterdag voorbij gaat zonder dat ik me een kolossale indigestie aan dergelijke aanbiedingen lees. En terwijl ik naar de droefgeestige klopboor van mijn rechterbuurman luister, die nu al weer zo'n vier jaar bezig is zijn woningwetflat op de meest ingenieuze manieren door te breken, droom ik hardop, dat ik opeens gebeld word door een juffrouw, die met een stem van zoethout verklapt, dat ik de puzzel van het rheumafonds onberispelijk heb opgelost en nu de keuze heb tussen een wereldreis en een patiobungalow in de Gelderse lommer. Maar neem me niet kwalijk: die puzzels worden met de dag ingewikkelder en de herenhuizen met hardstenen stoep en praktijkruimte glijden dan ook al jaren, ver buiten het bereik van mijn grijpgrage vingers, langs als fata-morgana's in een hete woestijn. Hans daarentegen heeft ondertussen voldoende blindedarmpjes gewipt om zijn riante behuizing te kunnen financieren. Ik had hem in jaren niet meer gezien, maar gisteren liepen we elkaar opeens tegen het goeddoorregen welvaartslijf. Nadat we wat kritische kanttekening over de wederzijds voortwoekerende vervetting hadden uitgewisseld, vroeg ik hem langs de neus weg, waar hij tegenwoordig de lijdende mensheid een poot uittrekt. Hij werd op slag doodernstig en mompelde vaag: „Je bedoelt waarschijnlijk, hoe ik woon? Ik moet bekennen, dat het een behoorlijk huis is. Ik heb nu zelfs mijn oudste zuster met haar twee opgroeiende kinderen bij me inwonen. En dat gaat allemaal voortreffelijk. Maar ja". Hij zweeg een wijle bekommerd, nam me daarna vertrouwelijk bij de arm en zei zacht: „Je weet, hoe ik vroeger woonde nietwaar; alle buren op eikaars lip en maar zwaaien en in de weekends eikaars tuinen maaien. Ik geloof, dat we niet eens gordijnen hadden, want die deed je toch nooit dicht. En als we dan 's avonds aan tafel zaten en naar buiten keken dacht ik: „De Miedema's eten er vandaag weer kostelijk van". Ik kon bij wijze van spreken de kruimige piepers op zijn bord zien liggen. En dat schiep onwillekeurig toch een mooie band. Ik herinner me. dat ik vaak vol ongeduld wachtte op zijn toetjes. Zondags was er bij de Miedema's meestal een puddinkje of custardvla. En doordeweeks een appel of wat kersen, als het goede seizoen weer was aangebroken. Maar soms gooiden ze de hele zaak om en was er plotseling op woensdag pudding. Spannende tijden waren dat. En wat heb ik nou? Buren in de verte met van die representatiegezichten en zwaar gerestaureerde dames, die hun enge hondjes met zo'n dekentje om uitlaten. Het sterft in deze buurt van de dierenvrienden. Ik heb het zaakje een maand of twee aan zitten kijken en toen heb ik een verrekijker gekocht. Dat moest wel, want de flats, waar ze de gordijnen wèl open laten, liggen zeker zeshonderd meter van mijn huis. Dat was op een zaterdag. Ik wachtte, totdat het goed donker was en ging daarna vóór mijn raam zitten. En maar kijken jongens. En met volle teugen genieten. Ik had net vastgesteld, dat er nog steeds dezelfde puddinkjes gegeten worden als tien jaar terug, toen ik achter een raam iets zag bewegen. Het was net een grote vleermuis. Ik stelde de kijker wat scherper en zag toen een man zitten. Hij keek door een verrekijker pal in mijn gezicht. We hebben eerst een paar seconden dom tegen mekaar gegrinnikt en toen nog wat gezwaaid. Daarna heb ik mijn kijker opgeborgen en de gordijnen dicht gedaan. Het wordt toch nooit meer als vroeger. ERICSOREL

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13