Behoolroutes in Alphens lidderveld zijn gevaarlijk Ingrijpende wijzigingen in centrum van Sassenheim CRM-ambtenaar Iplaatst vraagtekens Sassenheim tegen afsluiting weg langs Leidsevaart PvdA-Wonbrugge distantieert zich van uitlatingen voorzitter Vos Wiener melange Ook provincie heeft geen geld voor Katwijkse jachthaven .GIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1979 PAGINA 7 ?n, ni is 1953 n het ;h tot ins de n bela deze belai afgaj et v< vei op te eei ng hLPHEN AAN DEN RIJN Drs. G. H. Maatman, se- aa Cretan's van de werkgroep Verkeersveiligheidvan het eri pinisterie van CRM, beeft gisteravond tijdens de pre- n leotatie van bet rapport Veilige Schoolroutes" vraagte kens geplaatst bij bet functioneren van gemeentebestu- e ren. Volgens hem zou bier best wat aan kunnen veran- 1(1 deren. „Waarom moet verkeersveiligheid zo vaak zo no- mu«Iir een onderdeel zijn van „Openbare Werken", zodat Je bet bijna niet meer kunt terugvinden?" vroeg Maatman iicb af. !n Volgens hem zou de behartiging van aangelegenheden die had je verkeersveiligheid betreffen in het gemeentelijke appa- da raat duidelijker aanwijsbaar moeten zijn. Maatman: „Waarom geen speciale gemeenteambtenaar, wethouder of zelfs een radscommissie die de communicatie over ver- ini keersveiligheid met bewoners en bewonersgroepen onder houdt?" t'MMaatman zei ook dat er een landelijke instantie zou moe ten komen waar burgers naar toe zouden moeten kunnen >r« gaan met hun verkeersproblemen indien men meent bij ie eigen gemeente geen of onvoldoende gehoor te krij- gen. „De NVBV zou samen met bijvoorbeeld de ANWB, VVN het actiecomité Stop de Kindermoord" en de ENWB hierover eens na moeten denken. Ze zouden een .Ombudsman Verkeersveiligheid" kunnen oprichten", al dus Maatman. Hij zei ook dat het Alphense gemeentebe stuur aanspreekbaar gesteld mag worden „voor het berei den van oplossing voor de probleemsituatie die in het rapport aan de orde zijn gesteld". aldus Heiji eze i ildig' gespi ij in 'JEUGD SLACHTOFFER VAN EENZIJDIG OPGEZETTE WOONWIJK lat oei de c Br- w ,PHEN AAN DEN RIJN „Uit onderzoek is gebleken, dat er in dderveld 1 nogal wat mankeert aan veilige schoolweg. Het is duide- dat het autogebruik in deze wijk centrale plaats inneemt. De gesig- leerde problemen zijn van dien rd, dat spoedige aanpassingen en beteringen noodzakelijk zijn". Dat de conclusie van het gisteravond in Bron gepresenteerde rapport „Vei- Schooiroutes voor Kinderen in irveld 1", van het Buurtcentrum, rapport is tot stand gekomen in iwerking met de hoofden van 13 [ere scholen en de oudercommissies, NVBV (Nederlandse Vereniging Be- ïerming Voetgangers), Veihg Ver- er Nederland, de ANWB, de Eerste iderlandse Wielrijders Bond, de hoolbegeleidingsdienst, het ministe- van CRM en de funktiegroep Pijkbelangen" van het „Buurtcen- ïm Ridderveld". Het rapport geeft i „globale weergave" van de proble- n en knelpunten die zich voordoen de diverse schoolroutes in Ridder- ld. Het rapport is bedoeld om een nzet te geven tot een discussie, die jet leiden naar een veiliger ver- erssituatie. De hulp van de gemeen- Alphen zal hierbij onontbeerlijk n", aldus het rapport. NVBV vraagt zich in het rapport ider meer af wat belangrijker is: een ilige en leefbare wijk of een vooma- elijk op de auto afgestemde omge- ig. Het is voor de NVBV duidelijk dit laatste het geval is in Ridder- Id, gezien de breed opgezette struc- urwegen met vier rijstroken. „Snel den van boven de 50 kilometer zijn n de orde van de dag en het resul- at is dat voor alle andere gebruikers n de woonomgeving dan de automo- isten er een geweldige barrière ont Jangrijker staat en een (sociale) scheiding tussen de verschillende buurtjes en scholen", aldus de NVBV. De NVBV is ook van mening dat de voetganger in Ridderveld gedwongen wordt naar het inzicht van de ontwer per over te steken op plaatsen die minder voor de hand liggen. Resultaat daarvan is, dat de voetgangers naar eigen inzicht op zoek gaan naar voor hen bruikbare alternatieven, „of ver wacht de ontwerper van dit soort sys temen dat voetgangers via de daar voor geëigende voorzieningen als ver- keerslichtinstallaties al knoppendruk- kend „zijn" weg zal afleggen?", is de vraag die de NVBV hierover opwerpt. „De praktijk leert anders, en daarom kan ook rustig worden gesteld, dat in een woonwijk als Ridderveld alle prio riteit bij het gemotoriseerd verkeer ligt", concludeert de NVBV die de schoolgaande jeugd „het slachtoffer van een té eenzijdig opgezette woon wijk" noemt. Het resultaat van het huidige systeem betitelt de NVBV als „ronduit verbij sterend". „Kinderen die hun vriendjes aan de andere kant van een drukke weg willen opzoeken, mogen dit (te recht) niet van hun ouders. Ouders brengen hun kinderen met de auto naar school en veroorzaken daar met hun auto een onveilige situatie voor de kinderen die niet gebracht worden, waardoor er nog meer ouders beslui ten hun kinderen met de auto naar school te brengen. Het cirkeltje is rond en de chaos compleet", stelt de NVBV verder. Het „middel" van woo nerven vindt de NVBV niet afdoende als er geen aandacht besteed wordt aan de „randen" van de woonerven. dagelijkse gebruikers kunnen aange ven waar de problemen en knelpunten liggen". Als „veel voorkomende pro blemen" noemt de NVBV, de slechte oversteekbaarheid van zowel de vier baanswegen als minder drukke wegen, de parkeer- en verkeerssituaties bij scholen, onoverzichtelijke situaties bij oversteekplaatsen, het ontbreken van voetpaden op essentiële plaatsen, de te grote oversteeklengtes van sommige wegen en verwarrende en onduidelijke situaties voor voetgangers, op tal van plaatsen. Opl ossing De oplossing van de verkeersproble men moet volgens de NVBV structu reel aangepakt worden. Daarbij geeft de voetgangersbond enige mogelijkhe den aan. De barrièrewerking zal tot een minimum teruggebracht moeten worden, evenals de snelheid van het gemotoriseerd verkeer en de zich tbaarheid bij oversteekplaatsen ver groot. „Te denken valt hierbij aan combinaties van maatregelen als drempels, versmallingen, asverschui- vingen, afwijkende openbare verlich ting (in type lichtmast en lichtniveau) en middengeleiders, waarbij de beper king van de zichtlengte effectief is", aldus de NVBV, die daarbij nog aan tekent dat „zo nodig" deze maatrege len aangevuld kunnen worden met het plaatsen van voetgangersverkeerslich ten. Knelpunten Inspraak De NVBV is ook van mening, dat de bewoners van een buurt betrokken moeten worden bij het oplossen van de veiligheidsproblemen „omdat zij als Het aantal gesignaleerde knelpunten in Ridderkerk die in het rapport wor den opgesomd liegen er niet om. Het ontbreken van voet- en/of fietspaden of gedeelten daarvan, werd geconsta teerd bij het Marsdiep, aan de noord zijde van de Diamantstraat en Saffier straat, in de Polluxstraat en bij Hal verwege. Hierbij wordt aangetekend dat de Polluxstraat afgesloten zou moeten worden. Parkeren in de direkte nabijheid van de school, waardoor het zicht van zo wel de schoolgaande jeugd als de au tomobilist belemmerd wordt, gebeurt in het Marsdiep („hier zou een stop verbod moeten worden ingesteld"), aan de Lupinesingel bij de Kennedy- school, op de Planetensingel bij de de pendance van de Vaste Burchtschool („hier zouden parkeerhavens moeten worden aangelegd"), in de Polluxstraat en de Poolsterstraat, aan de oosterzij de van de Vliestroom („ook hier zou den parkeerhavens moeten worden ge creëerd"), in de Serenadestraat bij de Montessorischool, terwijl op de Delft- zichtweg bij het Rijnoordziekenhuis de parkeergelegenheid zou moeten wor den uitgebreid. Volgens het rapport zijn een groot aantal voetgangersoversteekplaatsen niet of onvoldoende beveiligd. Het be treft hier voornamelijk wegen die de Bruins Slotsingel en de Kennedylaan kruisen. Op de kruising Bruins Slot- singel-Saffierstraat is volgens het rap port de „zebra" zelfs aan de verkeer de kant gesitueerd. Verder wordt het uitzicht aan de Lupinesingel bij de Martin Luther Kingschool belemmerd door een te hoge beplanting. De voor rangskruising Veldbloemweg-Lupine- singel zou gewijzigd moeten worden in een „normale kruising". In het rapport worden nog diverse andere mogelijk heden aangedragen, die tot verbete ring van een' „veilige schoolweg" kun nen leiden. „We hopen hiermee een aanzet te hebben gegeven tot funda mentele veranderingen, samenwerking en overleg tussen alle betrokken in stanties en personen", aldus de samen stellers van het rapport. Zij zijn van mening, dat een uitspraak van de ge meenteraad over de „geformuleerde uitgangspunten en aangegeven pro bleemvelden" noodzakelijk is. SASSENHEIM - De actie groep Scholen Houtkwartier heeft een brief aan de ge meenteraad van Sassenheim gestuurd met het verzoek steun te verlenen aan het af sluiten van de Leidse Vaart tussen de Warmonder Tol en de Postbrug. Het college stel de voor dit verzoek niet te ondersteunen omdat per 1 mei 1978 op werkdagen van half acht tot half tien 's och tends en van drie tot vijf uur 's middags deze weg gesloten is voor motorvoertuigen. Vol gens het Sassenheims college is het nog te vroeg om nu al te verklaren dat deze maatre gel niet deugt. Bovendien wordt de bedoelde weg gere construeerd. Mevrouw Van Bruggen (Prog. Sass.) vond de termijn van twee jaar om te bekijken of de tijdelijke afsluiting wel voldoet nogal lang. Ze wilde graag weten wanneer de re constructie, die inhoudt dat de huidige rijweg fietspad wordt en dat er aan nieuwe autoweg zal komen, zal wor den uitgevoerd. Voorts vond ze dat het wel aanbeveling verdient om de zaak helemaal af te sluiten, vooral omdat er de laatste tijd weer enkele ernstige ongevallen zijn ge- Burgemeester Kret antwoord de dat de provincie nog maar weinig ervaring heeft met we gen die op bepaalde uren zijn afgesloten en dat daarom voor de termijn van twee jaar was gekozen. Voorts wees hij erop dat als de Leidse Vaart helemaal afgesloten zal wor den, er gemakkelijk sluipver- keer kan ontstaan door War mond en door de Dorpsstraat van Oegstgeest. Het probleem wordt dan slechts verplaatst. Kret zei verdc*- nog dat de ongelukken die de laatste tijd bij de Leidse Vaart zijn ge beurd niet expliciet aan de si tuatie aldaar geweten mogen worden. WOUBRUGGE De PvdA-afdeling Woubrug- ge/Hoogmade distantieert zich van de onder meer in de raadsvergadering door haar voor zitter gedane uitspraken over abortus. Tijdens commissievergaderingen en in de raadsvergadering van februari stak PvdA- voorzitter I^een Vos niet onder stoelen of ban ken, dat hij tegen abortus is. Op zijn voorstel stemde na diepe discussie de commissie Alge meen Bestuurlijke Zaken van deze gemeente in meerderheid voor een eenmalige subsidie aan de aktie „Stem voor leven". Vos week in zijn mening af van de landelijk lijn van de PvdA. Ook het afdelingsbestuur van Woubrug- ge is niet gelukkig met de stellingname van haar voorzitter. Het meent, dat het abortus vraagstuk geen gemeentelijke aangelegenheid is. Het afdelingsbestuur heeft zich dan ook ge haast mede te delen, dat de heer Vos uitslui tend zijn persoonlijke mening naar buiten heeft gebracht. LEIDEN Het Recreatieschap voor het plassengebied in het noorden van Zuid-Holland is vorige week officieel van start gegaan. Het schap zal de komende twee jaar besteden aan een basisplan voor het recreatiegebeuren rond de watersport. Hierbij zullen vele facetten aandacht krijgen. Niet alleen alles wat met de watersport te maken heeft, maar ook agrarische problemen die zich voordoen bij de ontwikkeling van de recre atie in dit gebied. Het recreatieschap heeft zich al voorzien van allerlei informatiemateriaal om direct concreet aan het basisplan te kunnen gaan werken. Na de twee jaar voorberei ding zal men vervolgens bekijken in hoeverre uitvoering van het plan gerealiseerd kan worden. Twaalf leden van het christelijk gemengd koor 'Looft den Heer' zorgden gisteravond voor een uitstekende vertolking van het toneelspel "Wie ner melange' van R. Veenstra in de jeugdher bergzaal op De Kaag. Het spel was een onder deel van de jaarvergadering van het koor. Re gisseur Jan Bemmelman had de acteurs en ac trices naar een goede prestatie geleid. Morgen avond en vrijdag zijn er reprises. DEN HAAG De kans is gering dat de pro vincie een zeejachthaven in Katwijk zal kun nen financieren. Een verzoek hiertoe is door de gemeente Katwijk aan de provincie ge daan. Na een onderzoek van de gemeente was gebleken dat Katwijk zelf niet de kosten voor een dergelijke jachtha ven kon opbrengen. De provincie had in het streekplan wel de ruimte voor de haven aangegeven, maar het aan geven in een streekplan heeft geen consequenties voor de provincie om de realisering daarvan mogelijk te maken. Wel zullen GS, volgens de heer drs. J. Borgman, binnen drie weken het onderwerp bij het rijk aankaarten om te zien of het rijk voor de benodigde speculanten zou kun nen zorgen. roede vangst politie Was senaar wassenaar Door een toevallige samenloop van om standigheden heeft de Wasse- naarse politie gisteren drie "assenaarse jongemannen aangehouden die inmiddels jnebben bekend verschillende Inbraken te hebben gepleegd 'o Wassenaar. Tevens heeft j'en van de arrestanten be- J^d schuldig te zijn aan de °fand, die in de nacht van 8 |0p 9 maart in een postagent schap in Wassenaar heeft ge- poed. De Wassenaarse politie ont dekte op maandag 19 maart in een langs de Rijksstraat weg onbeheerd staande auto een hoeveelheid zilver, dat la ter van een inbraak afkom stig bleek te zijn. De eigenaar van het voertuig kwam die dag de vermissing van zijn auto aangeven omdat hij meende dat het voertuig was gestolen. De politie had ech ter de wagen in beslag geno men. Na een verhoor door de Wassenaarse politie bleek de man en nog twee anderen schuldig te zijn aan een drie tal inbraken in Wassenaar waar geld. fotocamera's en een portable TV waren ont vreemd. Eén van de mannen bekende 09k de brandstichting in het postagentschap. „Dienstplicht" in Qbus LISSE Vormingscentrum Qbus aan de Lissese Ruis- h 00 ral aan brengt vrijdaga vond 23 maart een tnema- avond over dienstplicht Op de bijeenkomst die be stemd is voor jongeren die binnenkort hun dienstplicht moeten vervullen, wordt on der meer gesproken over dienst weigeren. Op het pro- gramm staat een film over het Nederlandse leger en dis cussie met vertegenwoordigers van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM), de Vereniging Diens tweigeraars (VD) en de Bond van Dienstplichtigen (BVD). De bijeenkost begint om 20.00 KORTWEG ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude gaat een tweetal burgeravonden organi-_ seren. Via doorstroming en -" in niet geringe mate - woning bouw hebben zich tal van nieuwe inwoners in Zoeter woude gevestigd, die er recht op hebben op gepaste wijze te worden verwelkomd. Daar om zal er op 12 april een der gelijke avond in het raadhuis aan de Noordbuurtseweg ge organiseerd worden en op 18 maart een in de Eendenkooi aan de Oranjelaan. Zij, die de afgelopen 2 jaar in de ge meente zijn komen wonen zullen hiervoor worden uitge nodigd. Andere belangstellen den zijn uiteraard ook van harte welkom. De frequentie waarmee in de toekomst bur geravonden dienen te worden gehouden, wil het college van B &W aan een nadere be schouwing onderwerpen. Der gelijke avonden dienen wél de moeite waard te blijven, aldus bic W. SASSENHEIM Het centrum van Sassenheim staat de komende tijd in grijpende veranderingen te wachten. Wie nu door de Hoofdstraat rijdt wordt geconfronteerd met een weinig aantrekkelijk dorpsbeeld. Langs de oostkant van de Hoofdstraat staat een lange houten schutting die het gat dat ontstond na de sloop van een aantal onbewoonbaar verklaarde hui zen, aan het oog moest onttrekken. Het winkelpand aan de Oude Haven dat de laatste jaren voor gemeentelij ke voorlichtingsdoeleinden werd ge bruikt is dichtgetimmerd en zal bin nenkort eveneens tegen de vlakte gaan. De winkel waar vroeger het modezaakje van De Haas zat is ten prooi gevallen aan een grote verbou wing en aan de westkant van de Hoofdstraat staat het voormalige win kelpand van Lascaris leeg. Grote pamfletten op de ramen laten weten dat het pand te koop is. En als klap op de vuurpijl zal het gebouw van Hotel Restaurant „Het Bruine Paard" na de zomervakantie worden gesloopt. Tesamen met het braakliggende ter rein aan de Kerklaan zal de Hoofd straat dan een heel pover centrum van Sassenheim opleveren. Eén en ander heeft zorg gedragen voor een fikse geruchtenstroom in Sassenheim. De meest onwaarschijnlij ke verhalen doen de ronde. En als men al deze verhalen combineert dan zou men gemakkelijk tot de conclusie kunnen komen dat Sassenheim geen één winkel meer overhoudt en dat het centrum één grote kale zandvlakte zal worden. De werkelijkheid valt echter nogal mee. Zo liggen er tal van nieuwbouwplannen gereed. Deels ont wikkeld door de gemeente, zoals in het plan centrum, deels ook door pro jectontwikkelingsmaatschappijen. Het gemeentelijk reconstructieplan „Centrum" omvat in feite niet meer dan de Kerklaan en een klein deel Van de Hoofdstraat. In het plan Cen trum zal binnen enkele weken de eer ste paal geslagen worden voor de nieuwe bibliotheek. De directiekeet voor de coördinatie van de bouwwerk zaamheden staat reeds in het gebied en verwacht wordt dat de eerste paal nog voor pasen kan worden geslagen. De bouw van de A&O supermarkt met woningen erboven is al begonnen en de palen zitten al in de grond. De supermarkt komt te staan op de plaats waar vroeger het aannemersbe drijf van de firma Van Breda was ge vestigd. Wat betreft de Hoofdstraat valt te melden dat op de plaats van Het Bruine Paard een nieuw complex win kels zal verrijzen waarboven in totaal 28 woningen zullen komen. Het betreft hier kleine woningen, specifiek be doeld voor alleenstaanden en tweege- zinshuishoudingen. Degenen die voor deze goedkope koopwoningen in aan-, merking willen komen, behoeven geen huurwoning in Sassenheim achter te laten, maar dienen wel ingeschreven te staan op de lijst van woningzoeken den. Onder deze woningen zullen vijf winkeleenheden komen. Het ter plekke geldende bestemmingsplan laat een goothoogte toe van tien meter en die zal ook worden benut. Tussen de win kels is een passage ontworpen dje op de Hortuslaan uitkomt. Een bouwaan- vrage is bij de gemeente in behande ling. Oude Haven Wat betreft het winkelpand aan de Oude Haven heeft de gemeente een bijzondere truc toegepast. De gemeen te heeft namelijk wel het winkelge deelte van .dit pand ver' acht, maar heeft hieraan het beding gekoppeld dat ze onmiddellijk het achter dit pand gelegen stuk grond kon terugko pen. Dit achterterrein staat namelijk in het bestemmingsplan aangeduid als industrieterrein. Zou in dat stuk ech ter een industrie worden gevestigd, dan is bij voorbaat de ontwikkeling naar een „Winkelerf" in dat deel van de Hoofdstraat uitgesloten. De ge meente zal daarom dat pas verworven stuk grond niet uitgeven. Het winke lerf zou vooral goede kans van slagen maken als de Hoofdstraat wordt afge sloten voor alle verkeer. Op het stuk grond dat wel door de gemeente is verkocht, zullen na afbraak van het oude pand winkels en acht bovenwo ningen verrijzen. In het reconstructie gebied waarbinnen nu alle grond in eigendom van de gemeente is geko men door de aankop van gisteren (Kerklaan) kan na overleg met de middenstandsorganisatie het recon structieplan verder worden ontwik keld. In het centrumgebied van Sassenheim zijn twee architecten bezig. Langs de Hoofdstraat opereert vooral het bu reau Van Manen te Noordwijk, terwijl in het plan Centrum G roosman Part ners uit Rotterdam actief is. Bij het bestuderen van al deze activiteiten dringen zich een tweetal vragen op. Is het, allereerst voor een gemeente nog wel doenlijk om een goed bestuur te voeren als een belangrijk deel van het centrum in handen is van projectont wikkelingsmaatschappijen. En is het, op de tweede plaats, wel zeker dat alle winkelruimte in Sassenheim ook inderdaad benut gaat worden. Met name op de Essenlaan in de Kooi wijk staan al jaren diverse winkels leeg. Burgemeester Kret gelooft niet dat de angst voor het doen en laten van de projectontwikkelaars reëel is. Aller eerst zijn deze maatschappijen strikt gebonden aan hetNèr plaatse geldende bestemmingsplan. Dat van dit pian in derdaad op geen enkele wijze zal wor den afgeweken blijkt uit het feit dat het Hema concern wel belangstelling had voor de te koop staande winkel van Lascaris aan de Hoofdstraat De Hema wilde deze echter uitbreiden, en dat paste niet in het bestemmingsplan. Dus ging de koop niet door. Kret wijst er verder op dal de maatschap pijen die in Sassenheim actief zijn er niet op uit zijn op zuiver geldbeleg ging te bouwen en dat ze de winkel ruimte dus niet leeg willen laten staan. Dat die winkelruimte niet benut gaat worden is trouwens onwaar schijnlijk want het aantal vierkante meter winkelruimte dat in het cen trum aanwezig is, zal door alle nieuw bouw nauwelijks veranderen. Een eventuele uitbreiding van de winkel ruimte zou plaats kunnen vinden op de plaats van Het Bruine Paard, hoe wel het niet onwaarschijnlijk is, dat daar weer een bedrijf met een Horeca bestemming komt Hoofdstraat Over het al dan niet autovrij worden van de Hoofdstraat valt op dit mo ment weinig te zeggen. Feit is dat één en ander zorgvuldig overwogen moet 'worden, omdat er nogal wat financiële consequenties aan vast blijken te zit ten. Zou men er klakkeloos toe over gaan de Hoofdstraat van de provincie te kopen dan is daarmee een bedrag van zeven cijfers gemoeid. En als de Hoofdstraat Sassenheims eigendom is geworden dan duurt het nog twee jaar voordat Sassenheim er wijzigingen in mag aanbrengen. Het maken van een winkelerf van de Hoofdstraat is voor lopig ook nog niet zo aantrekkelijk, omdat door alle bovengenoemde acti viteiten bouwverkeer veelvuldig van deze weg gébruik zal moeten maken*

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7