EO start in najaar grote hulpverleningsactie voor ongewenst zwangere vrouwen Amerikaanse vrijwilligersleger krijgt steeds meer kritiek MET PRACHTIG SPUL VAN CLOCK HOUSE Vervolging Menten flagrante schending van mensenrechten OOK KOMENDE JAREN WELLICHT AFTOPPING AMBTENARENSALARISSEN ÏP De lieve sterke man van Clock House. Rock Mouse is Ok. Hij heeft een A baljuric van tule met noppen en met m 'n zijdezachte onderjurk. Je weet niet wat je ziet OhRock Mouse wat goed! 3442 98.- DEN HAAG De Evangelische Omroep start in het najaar een grote hulpverleningsactie voor vrouwen die door een (ongewen ste) zwangerschap in nood ver keren. Uit de reacties die de EO krijgt op de serie programma's „Voor het Leven", die in het ac tualiteitenprogramma Tijdsein worden uitgezonden, is de EO gebleken dat duizenden mensen hierbij op enigerlei wijze willen helpen. Hetzij financieel, hetzij daadwerkelijk door zich bijvoor beeld aan te melden als gastge zin waar een vrouw in alle rust haar kind ter wereld kan bren gen. Tegen de tijd dat de hul- verleningsactie van start gaat denkt de EO over een bedrag van één miljoen gulden te be schikken dat door kijkers is overgemaakt. Na de „Voor het Leven"-uitzendingen zijn de EO-telefoonlijnen tot ver na mid dernacht bezet. Niet alleen door -mensen die hulp willen bieden, maar ook door vrouwen die hulp nodig hebben. Een grotere hulpverlening blijkt dan ook hard nodig. Een en ander werd gisteren doordrs. L.P. Dorenbos, directeur van de Evange lische Omroep, meegedeeld tijdens een persconferentie die werd gegeven naar aanleiding van het congres dat de EO aanstaande zaterdag zal houden in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Op dit congres zal de abortusproblema tiek centraal staan. Op het congres zal het woord gevoerd worden door onder anderen mgr. A.J. Simonis (bisschop van Rotterdam), Dr. A.W. Mante (gynaeco loog), prof. jhr. dr. F.A.M. Alting von Geusau (hoogleraar recht internationale organisaties aan de Katholieke Hoge school in Tilburg), prof. Velema (hoogle raar ethiek in Apeldoorn), prof. Struyc- ken (hoogleraar aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen) en dr. M.J.J.A. Im- kamp (voormalige Tweede-Kamerlid voor D'66). Voor het congres hebben politici, artsen, verpleegkundigen, hulpverleners en verantwoordelijke mensen in kerk en samenleving een uitnodiging ontvangen. Van de speeches die op het congres wor den uitgesproken zal een boekje worden samengesteld, dat ondermeer zal worden aangeboden aan het kabinet en aan de leden van Eerste en Tweede Kamer. Een van de aanleidingen om het congres te houden is namelijk het onlangs ingedien de wetsontwerp over abortus. „Het is een slecht wetsontwerp", aldus dr. Imkamp, die gisteren eveneens op de persconferentie aanwezig was. Hij is van mening dat elk wetsontwerp dat abortus, onder welke voorwaarden dan ook, lega liseert een slecht ontwerp is. „Gij zult niet doden", aldus dr, Imkamp, „is een absoluut gebod van God dat op geen en kele plaats, geen enkel tijdstip en onder geen enkel regime geschokt kan wor den". De heer Imkamp vindt het voorlig gende abortuswetsontwerp daarom ook slecht omdat het mede is ontworpen door het CDA. Een christelijke partij dient zich volgens hem tégen legalisering van abortus op te stellen. Op de vraag of het wetsontwerp dat nu op tafel ligt in zijn ogen niet beter is dan een ont werp dat zou worden ingediend door bij voorbeeld zijn oude partij D'66 samen met de WD en de Partij van de Arbeid antwoordde hij: „Een dergelijk wetsont werp zou eigenlijk beter zijn. Het maakt namelijk niet uit of abortus een beetje of helemaal wordt gelegaliseerd. In beide gevallen wordt abortus toegestaan. Maar bij een WD-PvdA-D'66-ontwerp zou in elk geval worden vermeden dat een christelijk partij abortus zou toestaan. Wanneer het huidige CDA-WD-voorstel wordt aangenomen lijkt abortus maat schappelijk veel aanvaardbaarder door dat het door christenen is gesanctio- Voor wat de toekomst betreft zei hij: „Wanneer abortus zou worden gelegali seerd zitten we dichtbij het Eichmann-ef- fect: een man achter een bureau, in dit geval een arts, beschikt over leven of dood van mensen. Met dit verschil dat het doden na de handtekening van Eich- mann een plicht werd en het bij een abortusbriefje nog altijd vrije wil is of de abortus zal worden uitgevoerd". (Van een onzer verslaggevers) ADVOCAAT MR. VAN HEIJNINGEN DEN HAAG „Het vervol gen van Pieter Nieolaas Men- ten (79) wegens in Polen be gane oorlogsmisdaden, on danks het gesloten verklaren van zijn zaak in 1953, is een flagrante schending van het Europees verdrag inzake de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden". Dat betoogde de Haagse advokaat mr. L. van Heijningen giste ren tijdens de behandeling van het cassatieberoep in de zaak Menten dat de officier van justitie mr. Schimmel had ingesteld na het vonnis van de Haagse rechtbank van 4 december 1978, waarbij Menten in vrijheid werd ge steld. In een twee uur durend be toog bestreed mr. Van Heij ningen voor de Hoge Raad op alle punten het beroep van de officier van justitie tegen het voor Menten zo gunstige von- VOOR HOGE RAAD: nis van de Haagse rechtbank. Zowel uit het stelselmatig af wijzen van de Poolse verzoe ken om uitlevering in 1952 en 1953 als uit de mededeling van de toenmalige minister Donker (justitie) dat Menten niet verder zou worden ver volgd, kon en mocht deze naar het oordeel van mr. Van Heijningen opmaken dat zijn zaak voorgoed gesloten was. Verder putte Mentens advo kaat een argument uit het Europees verdrag inzake de mensenrechten dat een straf vervolging binnen een redelij ke termijn op een ingesteld onderzoek moet volgen. Mr. Van Heijningen memo reerde het feit dat ook voor de rechtbank een doorslagge vende reden was om Menten in vrijheid te stellen, nai dat er in feite sinds 1953 nieuwe feiten aan het getreden zijn, strafvervolging toch tot is uitgesteld. Volgens de kaat zijn er geen bels J. aangevoerd die in deze z der zijn dan het belanga£l Menten te mogen afgaaiyet toezeggingen uit het veripjn dat hij niet verder ven^yjt zou worden. In dit verband hekelde Van Heijningen het optr fcrt van de toenmalige ininjjg van justitie Van Agt diej, dracht gaf Menten op te ren met het oog op rechting. „Van Agt had je voor moeten waken da rag| beloften aan Menten ge; werden gedaan", aldusfc raadsman. Van Heijni uitte ook kritiek op de de Kamer die in deze tijjfai duidelijk het „schuldig" zijn cliënt had uitgesprogaa "Daarmee werd hij in vogelvrij verklaard". bet ilcb "Volt (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In het geor ganiseerd overleg met de ambtenarenbonden zal minis ter Wiegel (Binnenlandse Za ken) tegen zijn wil in ook voor 1980 en 1981 moeten praten over aftopping van de prijscompensatie. Een kamer meerderheid van PvdA, D'66, PPR. PSP, CPN, DS'70 en CDA steunde gisteren een motie Jansen (PPR), waarin de regering wordt gevraagd de aftopping van de prijs- eompcnsatie ook voor de ko mende twee jaar aan de orde te stellen. Minister Wiegel heeft steeds te kennen gegeven dat de af topping een eenmalige zaak moest zijn, omdat hij niet drie maal een niet nagevolgd goed voorbeeld wilde geven. Door het tegenstemmen van het CDA haalde een motie Daarin werd gesteld dat het vastgestelde arbeidsvoorwaar^ denbeleid voor het overheids personeel alleen maar voor dit jaar zou gelden. Er zou dan in 1980 en 1981 opnieuw gesproken moeten worden over de trendkortingen. Voor Wiegel was dit een onaan vaardbare zaak omdat daar mee Bestek '81 ondergraven zou kunnen worden, woordvoerder Weijers in een stemverklaring dat fractie de toezegging van nister Wiegel dat er bij we feiten wel opnieuw de kortingen onderh; kan worden, te zien als ondersteuning van het ter van „beleidsvoomeme basisgedachte" dat de C fractie ook aan deze korting wil geven. (Van onze correspondent Dick Toet) Washington De kritiek op het Ameri kaanse vrijwilligersleger wordt steeds heviger. Het leger heeft te weinig man kracht en te weinig hersens, aldus de meestgehoorde klachten. Hoewel een te rugkeer naar de in 1972 afgeschafte dienstplicht in vredes tijd niet onmid dellijk voor de deur staat, stapelen de problemen zich op. Het Congres gaat een serie hoorzittingen aan het pro bleem wijden, die zeker tot enige veran deringen zullen leiden. De cijfers zijn bepaald niet hoopgevend. Voor het eerste zeven jaar dienden zich in het laatste kwartaal van 1978 alle le geronderdelen aanzienlijk minder recru- ten aan dan nodig is voor de gewenste sterkte van circa 2 miljoen man. Gemid deld kwam men 10 procent tekort, tegen drie procent in dezelfde periode van 1977, terwijl er in 1975 nog een over schot was van gemiddeld 5 procent. Veel onrustbarender nog is de ontwikkeling bij de reservisten. Er zijn op dit moment ruim 180.000 direct oproepbare reservis ten. Volgens de legerleiding zal een aan tal van 730.000 gewenst zijn. De toe komst ziet er bovendien weinig rooskleu rig uit Dit jaar is er nog een potentieel van 2,2 miljoen 18-jarige jongemannen voorhanden, in 1986 zullen dat er nog maar 1,8 miljoen zijn. Zo op het oog lijkt het met het intellectuele peil nogal mee te vallen. Trots wordt gemeld, dat 83 procent van de manschappen thans de „highschool" heeft doorlopen. Dat is tweemaal zoveel als in de tweede wereld oorlog. Doordat het steeds ingewikkelder wordende wapentuig aanzienlijk hogere eisen stelt, de waarde van een high- school-opleiding de laatste jaren sterk is gedevalueerd en omdat het leger niet de aller grootste geesten blijkt aan te trek ken, is het in feite erbarmelijk gesteld met het intellectuele peil. Een grote oefe ning met een nieuw zeer accuraat anti tankwapen in 1974 schokte de legerlei ding. „Als we ze de granaten hadden la ten gooien, waren ze dichter bij de doe len gekomen", luidden de onthutsende conclusies. Er werden nieuwe en dure oefenprogramma's geïntroduceerd, maar het eifect bleef uit Bij algemene test in 1976 faalde 80 pro cent Dat laatste- cijfer is door nieuwe in spanningen inmiddels drastisch gewijzigd - bij een recente test slaagde 84 procent - maar die inspanningen zijn er dan ook voornamelijk op gericht geweest de test bijna beledigend eenvoudig te maken. „Van iemand die deze test niet haalt mag men zich in gemoede afvragen of hij ooit het verschil zal leren tussen een tank en een zeilschip", zei een tegenstan der van het vrijwilligersleger onlangs in het Congres. Chefstaf generaal Rogers, die deze zomer generaal Haig gaat ver vangen als NAVOopperbevelhebber, heeft inmiddels opdracht gegeven alle in structies en lesprogramma's af te stem men op het peil van een 13-jarige. Ro gers heeft er inmiddels ook geen geheim van gemaakt voorstander te rijn van herinvoering van de dienstplicht Ge vreesd wordt dat ook bij de allersimpel ste test nog zeker een 27 procent zal fa len. In 1972, op het moment dat de dienstplicht werd afgeschaft zat 26 pro cent van de manschappen in de op een na laagste intelligentieklasse (54), in 1977 was dat bijna de helft (49 procent). De highschool-opleiding (inclusief de ju nior highschool van 12 tot en met 17 jaar) is door op het zichzelf lovenswaar dig streven om zoveel mogelijk jongeren de mogelijkheid te geven tot voortgezet onderwijs, enorm vervlakt Het geldt nauwelijks nog als een intellectuele aan beveling. De discussie om de highschool wat op te krikken is weliswaar op gang gekomen, maar opwindende vorderingen worden niet gemaakt. Slechts in twee van de 50 staten geldt op dit moment een eindexamentest. Een voorstel voor een test in de staat New York onder vindt een zwaar protest vanwege de ver meende hoge moeilijkheidsgraad. Om de gedachte te bepalen: New York over weegt vragen in de geest van „wat is het gemiddelde van 90, 80 en 88: hoeveel maal 2 plus 3 is 11 en als een inch op een kaart 10 mijl vertegenwoordigt, hoe veel inch is 50 mijl". En dat dan in mul tiple choice. Of een inmiddels aanvaarde eindtest in Virginia waarbij het gaat om vragen als: „Hoelang is Jane onderweg als ze 's morgens om 9 uur weggaat en 's middags om 2 uur aankomt Het leger mag dan geestelijk niet met scherp schieten, veel voorstanders van het vrijwilligersleger menen, dat het alle maal wel losloopt. Menige held uit de Tweede Wereldoorlog of van de slagvel den van Korea of Vietnam zou de huidi ge test ook niet hebben gehaald, zo zeg gen ze. Sommigen klampen zich ook vast aan het feit, dat de nieuwe trainingsme thoden voor een belangrijk deel rijn af gekeken van de wijze, waarop MacDo- nald's het jeugdige personeel traint En de Hamburgers vliegen er nog steeds de deur uit. Maar tegenstanders merken dan natuurlijk weer schamper op, dat het beschieten van tanks met Hambur gers misschien wel accuraat kan gebeu ren, maar nooit erg effectief. Het minis terie van Defensie is er echter nog lang niet aan toe het falen van het vrijwilli gersleger als een gegeven te aanvaarden. Hoewel de zorg ook in het Pentagon stijgt, wijst men daar op zaken als een veel betere motivatie, veel minder dsici- plinaire incidenten en nieuwe beroeps mogelijkheden voor vrouwen en minder heidsgroepen. Bij Defensie rekent men erop, dat steeds meer vrouwen de wa penrok zullen aantrekken. Op dit mo ment bedraagt hun aantal 132.000 ofwel 7,5 procent). In 1984 moet dat percentage via indringende campagnes zijn opgelo pen tot circa 12 procent. Er zou echter nog meer moeten veranderen, want ook veel voorstanders van het vrijwilligersle ger zijn het er over eens, dat het toch met geheel aan de verwachtingen heeft voldaan. „De dienstplicht heeft nog veel meer nadelen. We hebben maar een op elke vier jongemannen nodig. Elke alge mene dienstplicht zou dan ook hoogst in effectief en unfair zijn", aldus Les As- pin, een demokratisch lid van het Huis van Afgevaardigden uit Wisconsin. Be halve voorstellen tot betere campagnes, hogere betaling en meer extraatjes lijkt het erop dat een voorstel tot een soort beperkte „vrijwillige dienstplicht" een kans maakt. Aan de basis van die ge dachte ligt het plan tot een verbeterde registratie van alle 18-jarigen. Via een zeer gerichte werving zouden dan jaar lijks zo'n 200.000 jongemannen gevonden moeten worden, die bereid zijn een half jaar te dienen en nog zes jaar lang een jaarlijkse cursus van twee weken te vol gen. Ook veel voorstanders zien wel in, dat het vrijwilligersleger zoals het er nu bijstaat, of ligt, op den duur vrijwel ze ker ten dode is opgeschreven. (van Pussycat) "Beste fijne knuffeldoos van 'n ROCK MOUSE, je begrijpt na tuurlijk dat ik al dagen naar je zit uit te kijken. Wanneer kom je nou eens overvliegen, met schattige, mallige, geestige, vrolijke jurken? Bel je even van te voren, want ik ben nu eenmaal niet elke dag thuis." CSoa ló tocA yhwïdzliaeX. BINNENLAND/BUITENLANDLEtOSE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1979 PAI^f

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6