AMF-woningen in Oegstgeest aan makelaar verkocht Beschikbare bouwgrond bepaalt Noordwij kse woningproblematiek Provincie wil T nood-fietspad H langs Haarlemr mertrekvaart ONZEKERHEID BEWONERS OPGEHEVEN ALDUS WETHOUDER VAN DUYN REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1979 PAGf HEERLEN/OEGSTGEEST Aan de onzekerheid van de bewoners van wo ningen aan de Rozenlaan, Ridderspoor- baan, Akeleilaan, Lelielaan en Anemo- nenlaan in Oegstgeest is gisteren een eind gekomen: hun huizen, die het ei gendom waren van het Algemeen Mijn werkersfonds (AMF) in Heerlen en die werden beheerd door het Administra tiekantoor Zuid-Limburg (AZL) zijn verkocht aan een makelaar. De gehele transactie, die gisteren werd afgerond, is geheel buiten de gemeente Oegstgeest omgegaan. Ook makelaardij Hopman, die tot nu geheel tot tevreden heid als schakel tussen het AZL en de huurders optrad, was van de verkoop niet op de hoogte gesteld. Dé zaak kwam vorige week aan het licht toen huurders van de woningen door een vertegenwoordiger van de makelaar, die de huizen heeft opgekocht, werden be naderd. Zij konden op hun beurt de woningen van de makelaar overnemen. Daarbij zouden zeer hoge prijzen wor den gevraagd. De Raad van Bestuur van het AZL •heeft gisteren definitief besloten om „op de ingeslagen weg voort te gaan", aldus een woordvoerder. Dat betekent dat er over het gehele land verspreid woon- en winkelpanden zijn verkocht en nog verkocht zullen worden. Waar om de woningen niet in eerste instantie aan de huurders zijn aangeboden kon de woordvoerder niet duidelijk vertel len. „Dat hangt af van het object dat verkocht wordt en ook van de markt Behalve de huurders en makelaar Hop man zijn er nog meer gegadigden op de onroerend-goedmarkt". Het Mijnwerker spensioenfonds bezit vele duizenden wo ningen en winkelpanden in ons land. Aan de voormalige mijnwerkers keert het fonds welvaartsvaste pensioenen uit Wanneer het fonds uitgeput dreigt te, raken zouden panden van de hand wor den gedaan om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. De verkoopprijzen zouden tamelijk laag zijn en de beleg- gings-bv's of makelaars die de panden hebben aangekocht zouden de panden weer tegen woekerprijzen te koop aan bieden. Het gemeentebestuur van Oegstgeest is zeer gebelgd over de gang van zaken rond de verkoop. Vorig jaar juni zou de zaak al aan de orde zijn geweest De AZL had toen toegezegd dat moge lijke verkoop tijdig zou worden aange kondigd. Hiervan is niets terecht geko men. Burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest verklaarde gisteren tijdens een persconferentie „verschrikkelijk te leurgesteld" te zijn. In Oegstgeest gaat het om 130 flatwoningen, 28 eengezins woningen en twaalf garages. Wanneer het AZL had laten weten tot verkoop te willen overgaan, had de gemeente graag samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een blok aan kocht. „Dan kun je zo'n zaak rustig af bouwen", aldus de burgemeester. Wie de huidige eigenaar van de woningen is wilde men in Heerlen niet meedelen. Sportieve recreatie in Stompwijkse gymzalen STOMPWIJK - Het Leid- schendamse gemeentebestuur wil in gymnastieklokalen in Stompwijk gelegenheid bie den voor sportieve recreatie. Het bestuur meent, dat de af stand naar het sportcentrum 'De Fluit' voor de Stompwij- kers een hindernis zou kun nen vormen om zich aldaar sportief te ree reeéren. Voor dames wil men een och tend in de week van tien tot twaalf uur een sportinstuif houden. Voor de jeugd zou een dergelijke instuif elke woensdagmidag kunnen plaatsvinden, terwijl op een sportveld of in een gymzaal elke zaterdagmorgen trimac- ties gehouden zouden kunnen worden. De gemeente veron derstelt voor Stompwijk een hulpkracht te moeten inscha kelen. De totale kosten wor den geraamd op vijftien mille per jaar. Overigens zal men eerst overleg plegen met de Stompwijkse sportverenigin gen om te voorkomen, dat het hjkt of men zich in de activi teiten van deze verenigingen zou mengen. NOORDWIJK De Christe lijke MAVO aan de Duinweg houdt woensdag 28 maart tot een met vrijdag 30 maart de jaarlijkse handenarbeidten- toonstelling. In de hal van de school zijn werkstukken van leerlingen uitgestald. Er valt onder meer een nagebouwd Gourounsi-dorp uit Boven- Volta te bezichtigen. De ope ningstijden van de expositie zijn van 19.00 tot 21.30 uur. OEGSTGEEST De provin cie Znid-HolUnd hoopt nog deze week overeenstemming met alle partijen té bereiken over de oplossing van de ver keersproblematiek aan de Haarlemmertrekvaartweg. Op dat moment wordt overwo gen naast de Haarlemmer trekvaart een tijdelijk fiets pad aan te leggen op het ter rein van grondeigenaar Men- ten. Deze alternatieve oplos sing is naar voren gekomen tijdens de laatste besprekin gen met de gemeente Oegst geest, Warmond en Leiden. De weg langs de Haarlem mertrekvaart vormt de ver binding tussen de Bollen streek en het Leidse Houtk wartier. Dagelijks maken dui zenden fietsende scholieren gebruik van de route naar Leidse scholen. Door het me ningsverschil tussen de ge meente Oegstgeest en Leiden over het eigendom en onder houd van het voormalige jaagpad is men aan het aan passen van de weg aan het toenemende gebruik nooit toe gekomen. Naar aanleiding van het grote aantal noodlot tige ongevallen en de protes ten vanuit de Bollenstreek be sloot de provincie tot het af sluiten van de Haarlemmer- trekvaartweg tijdens de zoge naamde „schoolspitsuren". Daarnaast besloot de provin- cie om tussen de beide ge meenten te bemiddelen om een definitieve oplossing voor de verkeersproblematiek te bespoedigen. Nu is echter ge bleken dat de tijdelijke afslui ting niet voldoet Ondanks de talloze bekeuringen die ijveri ge politiemensen uitschreven, bleven fietsers in het nauw gedreven door automobilisten. De gezamenlijke scholen in het Leidse Houtkwartier zijn niet lang geleden een actie begonnen voor een definitieve afsluiting voor autoverkeer. Deze actie werd ondersteund door vele gemeenten en in stanties uit de Leidse regio. Hierop zijn vertegenwoordi gers van de provincie op nieuw met Leiden en Oegst geest gaan praten. Gedacht werd een afsluiting van de weg voor autoverkeer in afwachting van defini |jet maatregelen en aan het i encj len van eenrichtingsvei en£ De totale afsluiting zou e de woonkernen van G -eu geest en Warmond ku onz overbelasten. Hét autove orr zou een andere uitweg zoeken en met name d meente Warmond vreesdi verplaatsing van het prol j( in eigen richting. Aan di dere kant waren alle pai het er over eens dat eei tingsverkeer de veiügheii de fietser niet kan gar a'^ ren. Nu is in principe eenstemming bereikt grondeigenaar Menten de noodaanleg van een pad op zijn grondgebied!^ Zuidhollandse college vai ar' deputeerde Staten wil h<jni tematieve plan zo snel lijk uitvoeren. Eerste palen scholenbouw Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Met het slaan van twee maal een eer ste paal wordt vrijdag 23 maart, de aanzet gegeven tot de bouw van twee nieuwe scholen in Zoeterwoude. Om 14.00 uur zal J. van Leeuwen, tot voor kort voor zitter van het bestuur van de stichting katholieke scholen, in samenwerking met een kleuter de eerste paal voor het nieuwe gebouw van de kleuterschool Hummelhof slaan. Dit gebouw komt naast, de Sjaloomschool en moet het huidige, in slechte staat ver kerende, onderkomen aan de Noordbuurtseweg vervangen. Om 15.00 uur zal wethouder van onderwijs, de heer W. Maan, de eerste paal basis school aan de Westeindseweg slaan. Deze derde R.K. school een geïntegreerde kle en lagere school en mo< ef" ruimtenood van de best.aPab scholen opvangen plus aanbod van het in aanl zijnde plan Westeinde III. Met de bouw van de sd an zal zo veel mogelijk I pn worden gemaakt opdat j vroeg mogelijk in het sctvei •jaar 1979/1980 in gebruüjeh nomen kunnen worden Dur Openbare scholen in de knel WASSENAAR Het teruglo pend aantal leerlingen voor de openbare scholen in Was senaar verduistert de toe komst van de Europaschool en de Van Wassenaer Opdam- school. Dit bleek gisteravond uit de discussie van de Was- senaarse gemeenteraad. Wel licht zal een van beide scho len in de toekomst moeten verdwijnen. Wethouder H.F. Dijkstal was overigens niet zo pessimis tisch. Hij meende dat door in voering van onderwijsvernieu wingen de Europaschool wel kan blijven bestaan. Bij de Opdamschool is de nood wat minder hoog, maar ook hier hoopt men onderwijsvernieu wing te kunnen invoeren. Het raadslid drs R.A. Nieuwenho- ven rekende overigens voor, dat door het teruglopend aan tal leerlingen in de komende vijf jaar tenminste twintig le raren moeten afvloeien. De raad besloot de Kulturele Kern Wassenaar voor de or ganisatie van de 'Kulturele Weken' een subsidie van 22.500 gulden te verstrekken, alsmede een. garantie voor 7.500 gulden. De Kulturele Kern had overigens om dertig mille gevraagd. Informatie avond Ooster- duinsemeer NOORDWIJKERHOUT In café-restaurant Van der Geest aan de Zeestraat is donderdag 5 april een infor matiebijeenkomst over het Oosterduinsemeer van de provinciale raad voor ruimte lijke ordening. Gesproken wordt over de inrichting van de westelijke oever van het meer voor dagrecreatie. Hierbij ligt de nadruk op de gevolgen voor omwonenden en de gevolgen van verdere uitdieping en uitbreiding van het recreatiemeer voor het milieu. Hierbij valt te denken aan grondwaterstand, waterk waliteit en verzilting. Deze aspecten worden toege licht door ir. G.A. Bruggeman van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening en ir. K. Bergen van de Provinciale Planologische Dienst De •Noordwijkerhoutse wethouder P.C. Heemskerk zal de be stuurlijke kant van de zaak uiteen zetten. De bijeenkomst waar gelegenheid is voor dis cussie begint om 20.00 uur. NOORDWIJK - In de afge lopen vijftien jaar zijn er in Noordwijk ongeveer driedui zend huizen gebouwd. Toch vertoont het aantal woning zoekenden een stijgende lijn. Wat is daarvan de oorzaak? Wethouder Cees van Duyn (44), die in het college de portefeuille van openbare werken en ruimtelijke orde ning beheert en als eerste verantwoordelijk is voor al les wat er op het gebied van de woningbouw in de ge meente gebeurt, kent de ma terie als z'n broekzak. Hij raadpleegt nauwelijks de voor hem liggende paperas sen. "Hoe het komt, dat de woningnood in Noordwijk voortduurt en zelfs nog toe neemt? Het is te simpel om te stellen dat er na de oorlog te weinig zou zijn gebouwd", zegt wethouder Van Duyn. "Het gemeentebestuur heeft gewoonweg niet meer moge lijkheden gehad. Alles zit vast aan de beschikbare bouwgrond. Daarbij komt dat de vraag in toenemende zin is gewijzigd. Men trouwt op jongere leeftijd, ouderen blij ven langer zelfstandig wonen, bij echtscheiding zoekt als regel één der partijen weer naar eigen woonruimte, en zo zijn er nog meerdere oorza ken aan te wijzen voor de toeneming van de vraag naar passende huisvesting". "Toch zal er naar mijn gevoel op een gegeven moment een zekere stabilisatie optreden", meent de wethouder, die ook nog wijst op de procedures bij de ontwikkeling van bouwplannen, die ingewikkel der en tijdrovender zijn ge worden. Critici verwijten het gemeentebestuur dat er in Noordwijk, en met name in de badplaats teveel apparte menten worden gebouwd. Zou de gemeente bijvoorbeeld de appartementenbouw van Rem brandt, Huis ter Duin, Heem- borch en aan de Koningin Astrid Boulevard hebben kun nen voorkomen? Van Duyn schat het aantal gebouwde appartementen op circa acht honderd. Voor de Noordwijk- se woningzoekenden acht hij ze van weinig belang. Slechts enkele dorpsgenoten hebben een dergelijk pand betrokken. Dit soort bouw is mogelijk krachtens een bestemmings plan, dat in 1970 door de ge meenteraad is vastgesteld. Hieraan ontlenen de bouwers een recht Appartementen- bouw zou alleen te voorko men zijn door wijziging van het bestemmingsplan en het is de vraag of dit praktisch mogelijk en juridisch haal baar is, meent wethouder Van Noordwijk ten voeten uit. Centraal op de voorgrond de vuurtoren aan de Koningin Wilhelminaboulevard. Linksboven het gebied "De Grashoek", rechtsboven het "Middengebied-Noord". <LC-luchtfoto Frans Rombout) Duyn. De keerzijde van de appartementenproblematiek is namelijk de niet meer flore rende hotellerie. Het hotelbes tand dreigde de verpaupering in te gaan en daarmee was de badplaats helemaal niet gediend. Achteraf beschouwd zijn de appartementengebou wen soms wel wat fors uitge vallen, erkent de wethouder, maar dit valt nu eenmaal niet meer terug te draaien. Wel geeft dit aanleiding tot bijzon dere waakzaamheid. Vrije sector Men zegt dat er Noordwijk teveel gebouwd zou worden in de vrije sector? "Dat valt reuze mee", aldus Van Duyn. "Misschien is het Duinpark een uitschieter, maar dit komt niet tot uitdrukking in de per centages. In het Beeklaan- kwartier werd voor 25% in de vrije sector gebouwd, in Duinpark ook voor 25% en in Boerenburg voor 10 12%. Daartegenover staat echter, dat in de Grashoek, en straks ook in het Middengebied- Noord de vrije-sectorbouw ge heel is geëlimineerd. "Of dit in de toekomst zo zal kunnen blijven, is de vraag", zegt wethouder Van Duyn. "Vein belang is ook wat men onder vrije-sectorbouw verstaat. Huizen van zo'n 150.000 tot 250.000, die zonder premie worden gebouwd, zijn daar mede ineens vrije-sectorwo- ningen, maar in het geheel van het Noordwijkse woning bestand voorzien zij toch wel in een behoefte. Een dergelijk vrije-sectorplan kunnen we misschien voor een deel ver wachten op het terrein van Konijnenburg Mark tussen de Offemweg en de Voor straat. De grond is door Noordwijkse aannemers aan gekocht en ik hoop dat zij daar minstens een aantal goedkopere huizen bouwen, waar de Noordwijkers iets aan hebben. "Overigens ben ik wel van mening, dat geen vrije-sectorbouw moet plaats vinden als een plan voor volkswoningbouw financieel- economisch haalbaar is. Onze eerste zorg gaat uit naar de mensen, die onder de woning nood lijden". Dit brengt het gesprek op het grondaankoopbeleid. Men ver wijt het gemeentebestuur wel eens, dat het niet aktief ge noeg zou zijn. "Deze kritiek kan per se niet slaan op nieu we bestemmingsplannen". Van Duyn fel: "We zijn juist hardstikke aktief! Niet alleen om grond te verwerven in nieuwe projecten als het Mid dengebied-Noord en het Vin- kenveld, maar ook in de be bouwde kom. Een voorbeeld van dit laatste is 't Stille Zuie. Ook de reeds gereali seerde plannen als Duinpark, de Grashoek en Vreewijk to nen het tegendeel van de be weringen aan. De door u be doelde verwijten zullen waar schijnlijk verband houden met de door Noordwijkse aannemers gedane grondtran- sactie in het Vinkenveld. Het betreft agrarische grond en u weet dat de aannemers deze tegen een aanvaardbare prijs aan de gemeente willen ver kopen, voor zover die gron den binnen de woonbestem ming gaan vallen. Leegstand Er wordt nogal agitatie ge voerd tegen de leegstand. Hoeveel huizen staan er in Noordwijk leeg en wat is daarvan de oorzaak? "Buiten de appartementen en de twee de woningen, staan er in de gemeente ongeveer honderd huizen leeg, bewoonbare hui zen althans", deelt de wethou der mede. "Schrikbarend is dit niet. Het verschijnsel be hoort gewoon bij de woning markt. Mensen, die hun huis kwijt willen, slagen er lang niet altijd in om het op slag te verkopen. Het staat dan voor kortere of langere tijd onbewoond. Interessant is nog, dat het allemaal particu liere woningen zijn, die leeg staan". Er is nog een oorzaak aan te wijzen, die aan een langere leegstand bijdraagt. B. en w. hebben met ingang van 1 januari jl. de grens voor een vrije vestiging opge trokken tot 270.000. De be doeling van deze maatregel is zoveel mogelijk goedkopere huizen beschikbaar te houden voor Noordwijkse woningzoe kenden. Als deze huizen op de woningmarkt minder op brengen dan de genoemde li miet, krijgen niet-Noordwij- kers geen vestigingsvergun ning. De huizen kunnen dan alleen aan de eigen inwoners worden verkocht. Grashoek Enthousiast is de wethouder over het effect van de bouw in de Grashoek op doorstro ming. "Dat is een klapper ge weest". Van de 368 mensen, die in dit plan een premie- koopwoning kochten, maak ten er 221 een huurwoning vrij, waarvan 84 eengezins huizen. Samen met Vreewijk en Duinkpark zijn er zeker 300 gevallen, waarbij wonin gen voor andere woningzoe kenden beschikbaar kwamen. "Een resultaat waarop heel wat gemeenten jaloers zijn", zegt Van Duyn. Omtrent de woon verlangens van de één- en tweepersoons huishoudens merkte de wet houder op, dat hij voor oude re alleenstaanden een drieka merwoning redelijk acht. Zij moeten ook eens een logé kunnen ontvangen. Voor de jongeren lijkt hem een wo ning met aparte slaapkamer voldoende. Er staat voor de één- en tweepersoonshuishou dens een bouwplan op stapel op de plaats van de Dr. De Visserschool aan de Huis ter Duinstraat. Ook in het plan Middengebied-Noord is met deze categorie woningzoeken den rekening houden. "Ik vind het terecht, dat men sen die op de stichtingen wer ken, een eerlijk verlangen hebben om niet op het terrein te wonen", verklaart Van Duyn. De wethouder zegt met deze groep rekening te willen houden, al zal het gemeente bestuur niet aan alle verlan gens kunnen voldoen. "We stellen ons voor te zorgen voor een gemêleerd woonge- zelschap in een naar mijn ge voelen aanvaardbare woon vorm". De tehuizen op de stichtingsterreinen acht de wethouder functioneel voor de jongste categorie van het personeel. Wat wethouder Cees van Duyn zich in de ko mende tijd voor ogen stelt: Vol energie doorgaan met het plan Middengebied-Noord, het Vinkenveld en de bouwloca ties in de kommen. "Ik weet wat ik in de komende jaren te doen heb". ZOETERWOUDE De akti- viteitenkommissie van de Een denkooi organiseert vanavond een klaverjasavond. Tegen be taling van 2,50 (65+ twee gulden) kan iedereen meedin gen naar een van de mooie prijzen. VOORHOUT - Het actieco mité van de Stichting Menser in Nood houdt op zaterdag 3* maart de jaarlijkse kledingin- zameling. Gebruikte kleding, schoeisel en dekens kan van 09.00 tot 12.00 uur worden af gegeven op het plein van de Voorhoutse r.k. kerk. Inlich tingen bij: C. Heemskerk, Jo- coba van Beierenweg 5 in Voorhout, tel. 02522-15228. OEGSTGEEST In het Ge meentecentrum aan de Lip weg wordt vrijdag 30 maart een voorlichtingsmiddag ge houden voor oudere wegge bruikers. Het programma dat door Veilig Verkeer Neder land wordt gepresenteerd be staat uit een introductiefilm, een lezing met dia's en een verkeersquiz. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. LISSE In de serie Devu1 KORTWEG concerten wordt zaterdag 24 maart een concert gegeven door het Pamassos Blaask- wintet in de gerestaureerde Hofstede aan de Lissese He«^ reweg. Toegangskaarten voor het concert dat om 20.00 uur begint zijn k 6 gulden ver krijgbaar bij het VW aan de Lissese Grachtweg. LISSE In het kasteel Keu kenhof aan de Stationsweg is van 24 maart tot en met 1 april een antiekbeurs georga niseerd door de verenigde handelaren in antiek en oude kunst. De inzendingen van antiquairs zijn aan een stren ge interne controle onderwor pen zodat het publiek veilig kan kiezen en kopen. De ver koopexpositie is dagelijks geo pend van 14.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag van 11.00 tot 19.00 uur en zondag 25 maart van 11.00 tot 21.00 uur. Op 1 april sluit de beurs om 18.00 uur. LISSE Voor de vierde en laatste keer in dit seizoen zal het Geestgrondtheater een to neelstuk op de planken bren gen. De keus is gevallen op „Acht vrouwen", een komi sche thriller in drie bedrijven van Robert Thomas. Een keu ze die de toneelvereniging noodzaakt het mannelijk ta lent onbenut te laten. i'.--1' Volop feestic bij 1200-jai] bestaan Leiderdorp LEIDERDORP De Ors vereniging Leiderdorp het definitieve gramma samengesteld de viering van het 1200-jft bestaan van Leiderdorp. feestelijkheden beginnen vrijdag 7 september met herdenkingsdienst in Dorpskerk en de Scheppifp kerk. Niet onder auspifp van de Oranjeverenigp! maar wel een hoogtepun de opening van het nie g raadhuis in het Winkelho 21 september door de c jjjj missaris van de Konini mr. M. Vrolijk. Het programma vermeldt grote historische optocht zaterdag 8 september. De ganisatie daarvan is in I den van de camavalsver ging De Rijnschuimers, de neelvereniging Toverlei enn' buurtverenigingen Doesb J en Zijlkwartier. Sportminn .f Leiderdorp is in de twee 3e ken durende feestperiode J zonder actief. Alle sportv e nigingen hebben de eensc. andere wedstrijd of toen3* op zich genomen. Verder worden er in de n' ken verschillende evenen s ten georganiseerd. Zo w< c er een draaiorgelconcours T' houden op het Hubrechtpl De sjezenwedstrijd (ring 5P ken) aanvankelijk gepland het Santhorst wordt nu houden in de Oranjebi Voor de bewoners van de ,.a gelendaalflats, die er in 12 voorlopige draaiboek wat kaaid afkwamen, wordt P1 een puzzeltocht in die uitgezet. Een boze brief de flatcommissie aan seer ris M. Blauw heeft hiei bijgedragen. Kermis aan lc Laan van Ouderzorg en 1 braderie in de Hoofdsti met een demonstratie oude ambachten verhogen feestelijke gebeuren. Een teleurstelling voor der[ ganisatoren is, dat het popT tival dat in de Houtkamp J worden gehouden geen gang kan vinden. Van I kant van de politie werder veel problemen verwar Men heeft er daarom vanr' moeten zien. De viering het 1200-jarig bestaan Leiderdorp wordt op zater| 22 september besloten een grandioos vuurwerk De Houtkamp. Politiek-cafe in Leiderdorc Leiderdorp Het eerstf gende politiek-café-n dat op 29 maart zal worl gehouden, zal geheel gevlr zijn aan de Europese verr' zingen. De uit alle politif" partijen samengestelde missie van voorbereiding ii in geslaagd enkele landej bekende politieke kopstul naar Leiderdorp te Vermoedelijk is dit ook I geval mét CDA-lijsttrekl Beumer. Wie de WD enr PPR zullen afvaardigen P nog niet bekend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4