Nooit zullen wij akkoord gaan met Palestijnse staat Andreotti heeft kabinet rond Ernstig twijfel aan wonder van Sant9 Arpino Rhoodie mag in Londen uit de school klappen Gort-of bloempap halve liter tijdelijk =5 BEGIN IN ISRAËLISCH PARLEMENT: o ESGIBT EINCODEWORT ZUMÖFFNEN HON TRESOREN: MERE. Westduitsers in Oost-Berlijn gearresteerd Rode hond epidemie in België Winst socialisten bij kantonale verkiezingen WEER BESTAND TUSSEN IRAN EN KOERDEN BUITENLANDLEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1979 PAGINA lenj 15 uu «L«CI A v/y JAIRO, JERUZALEM AP/AFP) De Israëlische iremier Menachem begin leeft gisteren in het parle- nent gezworen dat Israël tooit een Palestijnse staat op bezette westelijke Jor- laanoever en de Gaza-strook xal toestaan. Dit zal niet ge in. Wij zullen er nooit !mee akkoord gaan, aldus Be- Zelfbestuur voor de Palestij- nen is een van de belangrijk ste punten van het debat dat ook vandaag zal worden voortgezet. Verwacht wordt dat de Knesset het verdrag met een grote meerderheid al goedkeuren. De uitspraak van Begin duidt erop dat Israël van plan is een strakke controle te hou den op West-Jordanië en de Strook van Gaza, nadat de Arabische bevolking daar in beperkte mate de vrijheid heeft gekregen om haar eigen zaken te leiden. Wij hebben autonomie aangeboden aan de Arabische inwoners van Ju- dea, Samaria en Gaza en daar zullen wij ons aan hou den. Nooit hebben wij inge stemd met autonomie voor de gebieden, maar alleen voor de bewoners. Begin zei dat zijn verwerping van een Palestijnse staat een antwoord was op de verkla ring van de Egyptische pre mier Moestafa Chalil dat Isra ël zich zou moeten terugtrek ken tot de grenzen van voor 1967, Arabisch Jeruzalem zou moeten prijs geven en een Palestijnse staat zou moeten aanvaarden. „Mijn beste heer Khalil, schrijf dit op: Jeruza lem, het ene Jeruzalem zal nooit meer verdeeld worden", aldus Begin. Op de beschuldi ging van een vrouwelijk par lementslid dat zelfbestuur voor de Palestijnen zal leiden tot een Palestijnse staat, ant woordde de premier: „Ik ben een erg oude jood en U zult mij zeker overleven. Maar U zult tijdens uw leven zien en dat zullen uw kleinkinderen ook, dat autonomie niet zal leiden tot een Palestijnse staat" Egypte heeft zich tijdens de vredesonderhandelingen op het standpunt gesteld dat de autonomie in vijf jaar tijd moet leiden tot de stichting van een Palestijnse staat Premier Chalil heeft gisteren scherp gereageerd op de mededeling van de Israëlische premier Begin in het parle ment dat de stad Jeruzalem onverdeeld zal blijven. Dit „verknoeit de sfeer" aldus Chalil rond de ondertekening van het vredesverdrag die nu officieel gepland is op maan dagavond acht uur in Was hington. Het Arabische afwijzingsfront heeft bij monde van Irak voorgesteld een spoedzitting te beleggen van de Arabische Liga om zich te beraden over gezamenlijke actie tegen Egy pte zodra president Sadat een „vredesverdrag tekent met de zionistische vijand". De rege ring van de oliestaat Koeweit heeft richtlijnen bekend ge maakt voor sancties tegen Egypte zodra dat land het vredesverdrag met Israël heeft getekend. Koning Hoes sein is vandaag naar Saoedi- Arabië vertrokken om met de regering van koning Chaled te overleggen over het vredes verdrag. Saoedi-Arabië heeft gisteren nogmaals verklaard dat vrede in het Midden-Oos ten alleen kan worden bereikt door zelfbeschikkingsrecht toe te kennen aan de Palestijnen en een volledige terugtrekking uit alle bezette Arabische ge bieden. Deze poster waarschuwt Westduitse secretaressen bij ministeries en van politici, dat de charmante man, die hen het hof maakt, mogelijk een Oostduitse spion is, die probeert haar te werven als spionne. Op de tekst rechts staat: „Er is een codewoord voor het openen van kluizen: liefde". OOST-BERLLJN (REUTER) Oost-Duitsland heeft gisteren de arrestatie be kendgemaakt van twee Westduitsers wegens spio nage voor de navo. Vol gens een kort bericht van het persbureau ADN was het tweetal, Werner EL en Wolfgang H„ beiden af komstig uit West-Berlijn, zondag op heterdaad be trapt Republiek hebben geduren de het weekeinde een mis dadige aanval voor de in lichtingendienst van de NAVO op de Duitse demo cratische republiek doen mislukken", aldus het be richt. De gearresteerden zouden gedurende een aan tal jaren geheime missies in Oost-Duitsland hebben uitgevoerd. De Westduitse autoriteiten hebben bekendgemaakt dat het jongste spionagegeval uitgelokt is door een „Ro meo". De secretaresse Hei- ga Rödinger, werkzaam voor een adviseur van bondskanselier Helmut Schmidt, is verdwenen en in Bonn wordt vermoed dat zij met haar „Romeo" vertrokken is naar de DDR. De term „Romeo" wordt door de inlichtingen dienst gebruik i voor een Oostduitse geheim agent, die intieme betrekkingen aanknoopt met een secreta resse. Terroristen plegen bankoverval DARMSTADT (AP) De drie bankovervallers die maandag 49.000 mark uit een bank in Darmstadt hebben geroofd zijn hoogstwaarschijnlijk hoofdverdachten in de ont voering ëE moord op de Westduitse industrieel Hans- Martin Schleyer in 1977, zo ia dinsdag door functionarissen van het openbaar ministerie in Darmstadt meegedeeld. De drie overvallers zouden Christian Klar, Silke Maier- Witt en Adelheid Uchulz zijn, die behoren tot de meest ge zochte terroristen in Europa. Van alle drie wordt aangeno men dat ze lid waren van de Baader-Meinhof groep, die verantwoordelijk was voor een golf van moorden en aan slagen die zijn hoogtepunt vond in de moord op Schleyer in oktober 1977. Volgens de politie was het drietal, gewapend met pisto len, een kantoor van de „Bank Für Gemeinwirtschaft" binnengegaan en hadden ze geld geëist. Een van de drie had daarbij een schot gelost en een 60-jarige klant ver wond. ROME Aan de echtheid van bet „ml- racolo" der bloedende beelden van Sant Arpino is ernstige twijfel gerezen. Een laboratoriumonderzoek beeft uitgewezen, dat bet bloed eerst gedroogd is geweest, maar vervolgens opnieuwe vloeibaar is gemaakt en toen op de beelden moet zijn gesmeerd. In bet bloed van bet type „RHO positiefontbreken de witte bloedlichaampjes en dat is volgens des kundigen een ondubbelzinnig bewijs voor bet bovenstaande. Voor de bisschop van Averso, monseig neur Cece, is echter nog niet onomstote lijk bewezen dat er geen sprake zou zijn van een „miracolo Hij heeft gevraagd om het resultaat af te wachten van het onderzoek dat wordt verricht dooreen kerkelijk tribunaal. Intussen heeft de christelijke basisgemeenschap van kri tisch ingestelde jongeren van Sant'Arpi no een lijvig dossier samengesteld met daarin een aantal getuigenverklaringen, alsmede het rapport van het laboratoriu monderzoek en dit overgedragen aan het kantongerecht van het streekcentrum A versa. De basisgemeenschap heeft ge vraagd de plegers van hetgeen volgens hen bedrog is, op te sporen en gerechte lijk te vervolgen. Het is echter de vraag of er juridische termen aanwezig zijn voor een gerechtelijke achtervolging. Als er daders worden gevonden, kan hun wellicht enkel een lichte geldboete wor den opgelegd wegens het besmeuren van andermans eigendom. Mirakel of geen mirakel, de psychose rond de bloedende beelden van Sant' Arpino duurt nog al tijd voort Het afgelopen weekeinde werd het 8000zielen tellende dorp opnieuw overstroomd dóór „pelgrims" van heinde en ver. In het politiek als vuurrood be kend staande Sant'Antimo werden de mensen opgewekt tot een boetetocht De bisschop van Aversa heeft vier bekende kanselredenaars naar SantArpino gedi' rigeerd om er te preken, de biechl te ho ren en missen op te dragen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het ministerie van Volksgezond heid in Brussel heeft gisteren bevestigd dat het aantal gevallen van rode hond in het ge hele land, maar vooral in de provincies Ant werpen en Brabant de laatste dagen zeer aanzienlijk is toegenomen. Het ministerie deelt mee dat gesproken kan worden van een „uitzonderlijk hoog aantal", maar de gezond heidsdiensten in Brabant en Antwerpen spre ken nu reeds van een epidemische toestand om niet te zeggen een regelrechte epidemie. Deze besmettelijke kinderziekte woedt momen teel voornamelijk in kleuterbewaarplaatsen, kleuterklassen en lagere scholen en kan ge vaarlijke gevolgen hebben voor zwangere vrouwen. Volgens recente gegevens van het ministerie van Volksgezondheid in Brussel is 20 procent van de Belgische vrouwen immuun tegen rode hond, ofwel omdat ze niet zijn in geënt ofwel omdat ze als kind nooit rode hond hebben gehad. Zwangere vrouwen die rode hond krijgen lopen de kans een mis kraam te krijgen. In België is men enige tijd geleden reeds begonnen met het inenten van meisjes vanaf het elfde levensjaar tegen rode hond. Over de duur van de immuniteit die de huidige vaccins bieden, bestaat geen zeker heid. Buitenlandse arbeiders moeten uit Iran TEHERAN (AP) Het Ira»n- se ministerie van arbeid heeft gisteren laten weten dat niet -onmisbare buiten landse arbeiders over een maand in twee fasen zullen worden ontslagen. De nieuwe arbeidsmaatregel betreft ongeveer 500.000 bouwvakarbeiders van wie het merendeel afkomstig is uit India, Pakistan, Afghanis tan en de Filippijnen. De werkvergunningen van buitenlanders die lagere en ongeschoolde functies uitoefe nen, zoals chauffeurs en bouwvakkers, zullen op 21 april ongeldig worden, aldus Het ministerie. De vergunnin gen van hoger personeel, zoals managers, onderwijzers en ingenieurs zullen tot 21 juni geldig blijven. Buitenlan ders die voor de Iraanse eco nomie onmisbaar zijn, zullen mogen blijven.' Winston Churchill jr. verdedigt Luns LONDEN (Reuter) Winston Churchill junior, zoon van de grote Churchill, is gisteren in de bres gesprongen voor de «ecretaris-generaal van de NAVO, onze landgenoot mr. Joseph Luns. Boze tonelen deden zich voor toen het socialistische lager huislid Frank Allaun aan drong op het aftreden van Luns omdat deze tussen 1933 en 1936 lid was geweest van de NSB. Churchill jr. sprong overeind en beschuldigde Al laun ervan 'de bescherming van de parlementaire on schendbaarheid te gebruiken 001 een ongefundeerde smeur- cantpagne tegen mr. Luns te tanceren". HASJVANGST BIJ PORT NEWARK Mannen van de Amerikaanse kustwacht onderzoeken een indruk wekkende hoeveelheid plastic zakken vol met hasj. Deze voorraad, voor zover bekend de grootste die ooit in beslag is genomen, werd gevonden aan boord van de Liberiaanse boot Olaug. Acht beman ningsleden zijn gearresteerd. JOHANNESBURG/LONDEN (Renter-Upi) De voorma- I iige minister van voorlichting van Zuid-Afrika, Eschel i Rhoodie, heeft gisteren het groene licht gekregen om de j inhoud te onthullen van 41 geluidsbanden waarop gege- vens staan die verband houden met het project van de Zuidafrikaanse regering om buitenlanders „om te kopen" met het oog op gunstige publiciteit voor het apartheids- i bewind. Het beletsel voor openbaarmaking werd weggenomen toen de zakenman Josias Vanzijl verkaarde dat zijn af- spraak met Rhoodie dat die voor hem zou werken op j voorwaarde dat de inhoud van de banden niet bekend i zou worden, niet langer van kracht was. I Verwacht wordt, dat mogelijk vandaag nog de BBC-tele- j visie de primeur zal hebben. David Dimbleby, een bij de i Britse staatstelevisie werkzame journalist, heeft gisteren i aan journalisten verteld dat dan een fotokopie getoond i zal worden van een document dat de carrière van vele i hooggeplaatste politici in Zuid-Afrika ernstig kan scha- den. Op de vraag of uit het document zou blijken dat Botha, Zuid-Afrika eerste minister als opvolger van John Vorster, van het „smeergeld" op de hoogte was, zei Dim- bleby: „Kijkt u zelf. Overigens zouden we het document niet op film gezet hebben als het waardeloos was". In de Verenigde Staten is een onderzoek-op-laag-niveau begonnen naar het schandaal, voorzover er Amerikanen i j bij betrokken zijn. I Volgens de Rand Daily Mail (Zuidafrikaanse krant) van I gisteren kwamen de namen van president Jimmy Carter en Senator Daniel Moynihan voor op een lijst van politi- i cie die de laatste jaren contant geld hebben ontvangen i van Zuidafrikaanse propagandisten. j Volgens deze krant werden de betalingen geheel volgens j j de regels aangemeld hij het ministerie van justitie. Dit j j zou gebeurd zijn door de Zuidafrikaanse publicist Syd- j riey Baron. Volgens een andere krant, de te Johannesburg verschij- j nende Sunday Times willen twee grote Amerikaanse tele- j j visiemaatschappijen de Rhoodiebanden graag kopen. NIEUWE VERKIEZINGEN VERWACHT (Van onze correspondent) ROME De christen-democratische kabinets formateur Giulio Andreotti heeft gistermiddag zijn nieuwe Italiaanse kabinet gepresenteerd aan president Pertini. Het is het vijfde kabi net onder zijn leiding en het 41ste sinds de afschaffing van de fascistische dictatuur in 1944. Het nieuwe kabinet kan, evenmin als het vori ge, steunen op een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Het is samengesteld uit christen-democraten en leden van de kleine partijen der sociaal-democraten en de republi keinen. De communisten, die de tweede partij van het land vormen met slechts enkele parle mentszetels minder dan de christen-democra ten, alsmede de Italiaanse socialistische partij doen echter niet mee. Tot het laatst heeft An dreotti pogingen gedaan om deze laatsten te bewegen tot deelneming aan zijn nieuwe kabi net, maar secretaris-generaal Craxi heeft steeds betoogd dat de concessies van de chris ten-democraten onvoldoende waren. Met de communisten en de socialisten in de oppositie lijkt het vijfde kabinet Andreotti geen lang leven beschoren. Verwacht wordt dat nog deze week het vertrouwensvotum door het Huis van Afgevaardigden zal worden geweigerd. In dat geval zijn nieuwe verkiezin gen onvermijdelijk. Ofschoon alle partijen tot nu toe hebben betoogd geen vervroegde ver kiezingen te wensen, lijkt de toon die partijlei ders van allerlei kleur aanslaan al veel op verkiezingspropaganda. Craxi's socialisten voe ren al een ware campagne, zogenaamd met het oog op de Europese verkiezingen van 6 juni aanstaande waar toch ook duidelijk ge richt op een intern Italiaans gebruik. Het vorige geheel uit christen-democraten be staande minderheidskabinet Andreotti struikel de op 31 januari j.L Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Frankrijk, en met name bepaalde politieke for maties hebben zich gisteren ontstemd getoond over het feit dat het ministerie van Binnenlandse Zaken bijna zestien uren gewacht heeft met het bekendmaken van de definitieve uitslag van de kantonale verkiezingen. De eerste ronde daarvan werd zondag gehouden en ter wijl globaal van een zekere stabiliteit van het kiezers korps gesproken kan worden is de socialistische partij niet temin de overwinnaar gewor den van deze gewestelijke verkiezingen die op de eerste plaats een lokaal karakter hebben. De heeft van de kan tonale raden wordt om de drie jaren bij verkiezingen vernieuwd en dit jaar moes ten bijna 19 miljoen kiezers uit ruim 7000 kandidaten een keuze maken voor het bezet ten van ongeveer 1850 zetels. Het aantal stemonthoudingen is bij dit soort verkiezingen altijd zeer groot, maar zondag kwam 65 procent van de kie zers hun stem uitbrengen, hetgeen zeer ongewoon is. Zowel de regeringsmeerder heidspartijen als de oppositie maken aanspraak op succes sen, maar de politieke beteke nis van de verkiezingen zal eerst zondagavond na de tweede ronde duidelijk wor den. Bij deze verkiezingen brengen de kiezers veelal hun stem op de eerste plaats uit om per soonlijke en plaatselijke over wegingen en in dat geval ko men de politieke motiveringen op de tweede plaats. De socialisten behaalden 27 procent van de stemmen, te gen 22 procent in dezelfde kantons zes jaar geleden. Vanden Boeynants had gat in zijn hand... (Van onze correspondent JanSchils) BRUSSEL De huidige demissionaire regering- Vanden Boeynants in Bel gië die alleen de lopen de zaken dient te behartigen, heeft in de periode dat het parlement ontbonden was in december de Bel gische bevolking en met name de Vlamingen gran dioos bij de neus geno men. Dat is thans geble ken uit twee vertrouwelij ke nota's van de Nationa le Maatschappij voor Kre diet aan de Nijverheid (NMKN), een staatsbank ten behoeve van de Belgi scheindustrie. Uit electorale overwegin gen drukte de regering Vanden Boeynan ts een week voor de verkiezin gen in december een om vangrijk staalakkoord door voor de redding van de in versukkeling ge raakte Waalse staalindus trie. De vraag hoeveel de sanering aan de Belgische gemeenschap zou gaan kosten, werd wijselijk niet beantwoord. De Vlamin gen in de regering gingen akkoord, onder meer in de hoop de Walen op het gebied van de staatsher vorming tot toegevingen te kunnen bewegen. Dezer dagen is de finan ciële aap uit de mouw ge komen. Gebleken is dat de NMKN 7,3 miljard gul den meer moet uitgeven aan het saneringsplan dan koopman-premier Vanden Boeynants had voorge spiegeld. De helft daarvan moet door de Vlaamse ge meenschap worden opge bracht Tot meer inschik kelijkheid hebben de franstaligen zich tot nu toe tegenover de Vlaamse eisen niet getoond. NOUAKCHOTT, (AP) Ko lonel Moestafa Ould Moha- mend Salek heeft dinsdag persoonlijk al de voornaam ste bevoegdheden van de Mauretanische regering aan zich getrokken „om aan uit zonderlijke situaties het hoofd te kunnen bieden." Hij kondigde in een radiotoes praak ook de oprichting aan van een nationale overle graad. kennelijk een soort voorlopig parlement waarin vertegenwoordigers van ver schillende groeperingen in het land zitting zullen hebben. SANANDAJ/TEHERAN (DPA) De strijdende par tijen in de Iraanse stad Sa nandaj, de provinciale hoofd stad in het Koerden-gebied, zijn het gisteravond weer eens geworden over een staakt het vuren, zo meldt radio-Teheran. Het besluit is bekendgemaakt door de Koerden-leiders sjeik Ezzedin, Hoesseini en Ahmad Moftizadeh via de radio. De invloedrijke geestelijke lei der Taleghani heeft over de radio een dringend beroep ge- rdaan op „dë bevolking, de po litie, gendarmerie en strijd krachten in Sanandaj" de ge vechtshandelingen te staken. Zij zouden zich niet moeten laten ophitsen en zich moeten ontdoen van „een reeks ele menten .die geen verantwoor ding hebben." Er was maan dag al een bestand gesloten, maar dat werd volgens de be richten, verbroken door lege reenheden. Sanandaj is gisteren de ge- heie dag gevochten. Vice-pre mier Amirentezam kondigde Tïver de radio aan dat troe penversterkingen zouden wor den gezonden. Over aantallen slachtoffers lo- pen de berichten uiteen. Vol gens sommige berichten njn meer dan 100 mensen gedood en ruim 200 gewond.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15