^Verkeersvliegers isen scherpere ontrole in en )uiten vliegtuig Shell helpt Shell helpt Actie voor olieboycot jaagt Shell in 't harnas Kiesrecht buitenlanders mogelijk al in 1982 NDERS GEEN VLUCHTEN MEER £eidóc@omcmt Kiesrecht voor buitenlanders Botsing tussen egering en foid-Molukkers BEJAARDENOORD fOORDRIE TON OPGELICHT Kleuren als een boeket helianten rpiii BS Sniit-Ivrocs wil opleiding tankwagenchauffeurs 1AART BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1979 PAGINA 13 ISTERDAM (ANP) De intema- Dnale verkeersvliegers dreigen met ties wanneer niet overal ter we id vóór het vertrek van de vlieg- jgen grondig wordt gecontroleerd wel in de vliegtuigen zelf als er- iten. Gebeurt dit niet, dan zullen weigeren te vliegen. De intemati- aale vliegersorganisatie Ifalpa fceft dit tijdens het jaarcongres in nsterdam in een resolutie vastge- gd om vliegtuigkapingen te kun- n voorkomen. ilgens Nederlandse verkeersvliegers kan dit voor het Nederlands binnenlands vliegver- er gevolgen hebben. Bij de NLM bijvoor beeld worden nog niet alle vluchten vóór ver trek gecontroleerd, behalve bij vertrek van Schiphol en Zestienhoven. Op de kleinere vliegvelden zoals Eelde, Twente en Beek ge beurt dit lang niet altijd. De internationale vliegersverenigingen hebben verder vastgesteld, dat „vliegen op zicht" met de huidige straalverkeersvliegtuigen onverant woord is. Dit is opnieuw actueel geworoden tijdens de omwenteling in Iran, toen in het luchtruim boven de Iraanse hoofdstad Tehe ran geruime tijd op zicht gevlogen moest wor den, omdat de verkeersleiders toen hun werk niet meer deden. Prins Bemhard wees tijdens het congres op de noodzaak van het gebruik van één taal in de communicatie in de luchtvaart. De vliegers zelf willen dat hiervoor overal ter wereld het Engels gebruikt wordt Wat u moet weten Shell helpt apartheid - terreur in Zuidelijk Afrika. Wat u moet weten en wat u mag vergeten over de banden onder uw auto. De gewraakte anti-Shell-folder van het Komitee Zuidelijk Afrika links, rechts dp folder zoals Shell die uitbrengt. DÉN HAAG Shell Neder land houdt de mogelijkheid open de komende dagen naar de rechter te stappen om in beslagneming te eisen van het foldermateriaal van de Werkgroep Kairos en het Ko mitee Zuidelijk Afrika die vandaag een grootscheepse campagne begonnen zijn ter ondersteuning van een olie boycot tegen Zuid-Afrika. Dit gebeurt aan de hand van een folder onder de titel „Shell helpt, no 13", waarbij naar vorm en inhoud aansluiting wordt gezocht bij een reeks folders van Shell over servi ce aan de automobilist In de folder wordt de handel en wandel toegelicht van Shell sinds dertien jaar gele den tegen Rhodesië een olie boycot werd ingesteld. Volgens een woordvoerder van Shell zal een proces te gen beide actiegroepen afhan gen van de wijze waarop zij de komende dagen tegen de Shell actie zullen voeren. In een brief aan Kairos en Ko mitee Zuidelijk Afrika schrijft Shell dat de actie „in belang rijke mate indruist tegen de zorgvuldigheid die vereist is in het maatschappelijk ver keer". De organisatoren hebben het in hun campagne voor een al gehele olieboycot tegen Zuid- Afrika gemunt op Shell om dat op basis van het vorig jaar september in Engeland gepubliceerde Bingham-rap- port bewezen wordt geacht dat Shell via omwegen der tien jaar lang olie heeft gele verd aan Rhodesië, waartegen officieel een algehele VN-boy- cot van kracht is. Ook zou Shell op basis van investerin gen het mogelijk maken dat' Zuid-Afrika de gevolgen van een olieboycot op de lange termijn te boven zal kunnen komen. MINISTER Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft gis teren gezegd dat hij alles op alles wil zetten om het kiesrecht voor buitenlanders voor gemeenteraden al in 1982 te laten ingaan. Dat is een bijzonder loffelijk stre ven. Want het moet als onwenselijk worden bestempeld dat in Nederland verblijvende buitenlanders door mid del van een aanvaard wetsontwerp reeds nu het kies recht- in het vooruitzicht wordt gesteld, terwijl het nog tot in 1986 zou duren voordat van dat kiesrecht voor het eerst gebruik zou kunnen worden gemaakt. Dat zou de eventueel aanwezige motivatie bij buitenlanders om bij te dragen aan de lokale democratie bij voorbaat wegnemen. Het is echter sterk de vraag of verwezenlijking van de plannen in 1982 een haalbare kaart zal zijn. Omdat voor het kiesrecht voor buitenlanders een grondwetswij ziging nodig is, moet de Tweede Kamer in twee achter eenvolgende samenstellingen het betreffende wetsont werp goedkeuren. De eerstvolgende kamerontbinding zal pas na de kamerverkiezingen plaatsvinden. Die ver kiezingen zullen de huidige politieke situatie geeft vooralsnog geen aanleiding voor een andere veronder stelling in 1981 worden gehouden. Daarna moet er nog eens een volgend wetsontwerp worden ingediend en in beide kamers worden behandeld over de concrete invulling van het kiesrecht voor buitenlanders (hoe lang moet een kiesgerechtigde buitenlander al in Nederland verblijven, moet hij of zij goed Nederlands kunnen spreken etc. etc.). Die uitvoeringswet moet echter al eind 1981 van kracht zijn, want dan moeten de administratieve voor bereidingen voor de gemeenteraadsverkiezingen weer beginnen. Die verkiezingen vinden in het voorjaar van 1982 plaats. De tijd die in 1981 beschikbaar is, moet dus wel erg krap genoemd worden. Het streven van mi nister Wiegel is toe te juichen, maar we moeten niet verbaasd zijn als straks blijkt dat de buitenlanders in 1982 nog niet naar de stembus kunnen. VER PERMANENTE ADVIESCOMMISSIE (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Het vorige ik gepubliceerde vooront- irp van wet over de instel- van een permanente Mo- se adviescommissie dreigt ileiding te worden tot een uw conflict tussen de re- ing en de Molukse organi- ie. Belangrijke Molukse or- len als de Badan Persatu- (Zuidmolukse eenheidsbe- tjing) en de regering-Manu- hebben zich scherp op- steld tegen de door de Ne- rlandse regering gekozen Kt. vragen om drastische wij- "ingen in het voorontwerp zijn van plan de nieuwe viescommissie te negeren er geen grondige aanpas- g komt. In politieke krin gen in Den Haag heeft men wat verbaasd op de felle Mo lukse uitspraken gereageerd. Men wijst erop dat het nog „maar" om een voorontwerp gaat dat nu in de inspraakfa se vertoeft. Volgqps de Badan Persatuan krijgt de Nederlandse rege- ring teveel invloed op de sa menstelling van de nieuwe adviescommissie, die gehéél uit Molukkers zal bestaan. Zoals gemeld is het de bedoe ling dat viervijfde van de le den door Molukse organisa ties e.d. zal worden voorge dragen en éénvijfde deel door de coördinerend minister (de vice-minister-president). De Badan Persatuan vindt het voorstel getuigen van „be voogding" en van een „koloni ale geest". rRECHT De Utrechtse ficier van justitie mr. T. n Dijk heeft gisteren een vangenisstraf van tien aanden, waarvan zes maan- 'n voorwaardelijk, geëist te il de 38-jarige administra- L. de K. uit Leersum, ervan wordt verdacht in ïle jaren ongeveer drie te hebben verduisterd, et geld, dat hij door het als op maken van kwitan- es verkreeg, was eigendom zijn werkgever, het trechtse bejaardenoord Bar- lolomeus Gasthuis. officier zei er bij zijn eis ikening mee te houden, dat K. inmiddels bezig was ikkoord over iitzend-cao met terugbetaling van het door hem verduisterde be drag. Na verkoop van wo ning, de inboedel, twee dure auto's en een rijpaard en na inlevering vari zijn spaargeld, komt De K. daarvan ongeveer 30.000 gulden tekort. Hij wordt ervan verdacht al sinds 1974 bezig te zijn met het vals opmaken van kwitan ties en het zonder toestem ming verzilveren van cheques. Hij „gebruikte" daarvoor on der andere de groenteman van het bejaardenoord, die regelmatig waren leverde maar slechts zo nu en dan een totaalrekening indiende. De K. maakte echter zeer re gelmatig kwitanties van de groenteman op, en nam het bedrag vervolgens uit de kas. Ook gaf hij een aannemer op papier opdracht tot enkele verbouwingen in het tehuis, waaronder het toegankelijk maken van een toilet voor rolstoelgebruikers. Die ver bouwingen vonden nooit «STERDAM De dien- enbond CNV en de Unie fc.P iebSen,r?e' JÏ MeT Plaats, maar De K. kon via «ene Bond Uitzendbureaus u>9nlu« beginsel overeenstemming "rikt over de cao voor uit- •achten in de kantoor tor. De nieuwe cao gaat in Pl april. P'j het afsluiten van de cao I? het beginsel opgenomen dat bij uitzendarbeid gaat om delijk werk. Het bruto-ga- Jntieloon wordt per 1 juli Pn dit jaar met 2 procent ^getrokken. De regeling van vakantierechten is verbe- terwijl het bestaande sy- m van prijscompensatie fan kracht blijft ter handha- van de koopkracht. Ver- Eer is eveneens een basisak- jord gesloten over een in te teren overlijdensrisicoverze- Ptering. valse kwitanties toch voor on geveer 40.000 gulden uit de kas nemen. De rechtbank doet 3 april uit spraak. Marokkaan Schiedams ongeluk overleden SCHIEDAM In het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis is gisteren de 38-jarige Marok kaan overleden aan de zware verwondingen die hij maan dagochtend heeft opgelopen toen de auto waarin hij mee reed op de rijksweg in Schie dam in frontale botsing kwam met twee vrachtwa gens. Dit gebeurde doordat de auto op de linker weg helft reed. MAXHEYMANS: Voortreffelijke kleuren in beeldige stoffen is de indruk die men overhoudt na het zien van de collectie van Max Ueymans. Het applaus en de enthousiaste kreten schalden gisteren bij bet aanschouwen van dit schoons door zijn Amsterdamse salons, waardoor zijn vertrouwde lady-speaker Lily van Pareren haar stem tot groot volume moest verheffen. Er zijn dan ook diverse begerenswaardige pakjes en ensembles, die menige vrouw flatteren. Ook hier weer is de hoofdkleur wit, soms gecombineerd met marine, maar ook vaak geel in tinten zo warm als een boeket helianten. De pittige pakjes met plooi of broekrok en de mantels gevoerd met de stof van de rok, het is allemaal even verzorgd en flatteus. Evenals de wuivende hoeden en kleine marinedopjes. Max Heymans brengt ook nog enkele broekpakken met brede omslag aan de pijpen, boven hooggehakte schoentjes, maar naar mijn mening zijn de meeste vrouwen hierop toch wel uitgekeken. Vooral bij het zien van al die bewegelijke rokken wint het figuur hierdoor toch verreweg het meest aan gratie en elegance. Zeker ook bij de ijle zomerjurkjes in dunne voile, wuivende organza en crepe georgette van een eenvoud, maar daardoor juist zo geraffineerd zijn. De verbrede schouders zijn ook hier in de hele collectie doorgevoerd, waardoor de mouwloze japonnen iets markants krijgen. Maar van de rechte rok, zoals het modebeeld voorschrijft, heeft Max zich niets aangetrokken. Want de rokken van de japonnen zijn wijder dan ooit Zeker bij zijn enkelvrije avondtoiletten, meteen V-hals tot de taille, wervelen zijn rokken in meerdere lagen tot een lentesvmphonie uiteen. TOSCA LEENDERS Een ruisende japon in „blanc—toujours Ie blanc lü&lüSMtüa Het „sunshine yellow" broekpak van Max oogst de bewondering van de schilder Carel Willink, links van de mannequin Mens en vogel grootste bedreiging voor vliegveiligheid DEN HAAG De mens zelf en de vogels vormden vorig jaar de grootste bedreiging voor de vliegveiligheid bij de luchtmacht. Bij het ontstaan van vliegtuigongelukken heb ben met name die twee fac toren een doorslaggevende rol gespeeld, aldus „Veilig Vliegen", orgaan van de afde- Vorig jaar kwamen bij onge vallen met 7 vliegtuigen 3 vliegers om het leven. Het aantal verloren gegane Star- fighters was hoger dan voor gaande jaren. Daarbij noemt het orgaan het opvallend dat in het totaal van de lucht vaartongevallen de Starfighter ongunstig afsteekt bij de an dere vliegtuigen. In vergelijking met 1977 is het aantal vogelaanvaringen vrijwel gelijk gebleven. Van de 186 aanvaringen waren er 36 met schade. Het aantal weigeringen van remparachu- tes is gedaald van 144 naar 103. WIEGEL: „IK ZET ER VAART ACHTER" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zodra de Eerste Kamer in eerste lezing het wetsontwerp zal hebben aanvaard, waardoor aan niet-Nederlandse in woners van ons land het kiesrecht voor de gemeenteraad mogelijk gemaakt wordt, zal minister van Binnenlandse Zaken Wiegel de Kiesraad vragen deze grondwetswijziging na der uit te werken. De bewindsman deelde dit gisteravond mee bij de behandeling van enkele grond wets wijzi gingsvoorstellen in de Tweede Kamer. Hij nam scherp stelling tegen hen die menen dat de minister het kiesrecht voor buitenlanders op een laag pitje wil zetten waardoor dit mo gelijk pas in 1986 mogelijk wordt „Ik kan de Kiesraad vanzelfsprekend dit ver zoek pas doen nadat de Eerste Kamer zich er in eerste lezing over heeft uitgesproken. Zou ik zolang niet wachten dan zou de Senaat dat terecht incorrect van mij vinden", aldus Wie gel. Op deze wijze wordt het misschien moge lijk dat de betrokken buitenlanders al in 1982 aan de verkiezing van de gemeenteraden gaan deelnemen. Voorwaarde is echter dat na de Kamerverkiezingen van 1981 het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet eerst (in twee de lezing) door de beide Kamers aanvaard wordt De Kamer stemt morgen over de voor stellen tot wijziging van de grondwet Meerderheid Senaat vóór herziening kinderbijslag DEN HAAG Het kabinet Van Agt hoeft zich geen zor gen te maken over de tweede fase van de kinderbijslag-kin- deraftrekoperatie. Tijdens het debat daarover in de Eerste Kamer bleek de aanvankelijk gesignaleerde verdeeldheid binnen de CDA-fractie niet verder te gaan dan dat enke le leden aan hun oordeel van het wetsontwerp de bereid heid van het kabinet verbon den, de algehele herziening nog in deze regeringsperiode te verwezenlijken. De overige CDA-leden en de WD vormen al voldoende meerderheid om tijdens de stemming volgende week ze ker te stellen dat het nieuwe stelsel met ingang van het tweede kwartaal van dit jaar zal gelden. Het betreft de ver schuiving van het recht op meervoudige kinderbijslag voor 16- en 17-jarigen naar de 18-jarige leeftijd. Als compen satie daarvoor komt een stu diekostenvergoeding voor 16- en 17-jarigen tot maximaal 85 procent. 7 jaar Prins Pieter Christiaan, zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, wordt morgen zeven jaar. NOORDWIJK Zaterdag 24 maart houdt de politie weer haar periodieke kijkdag voor hen die in de loop van de laatste maanden een rijwiel of een bromfiets zijn kwijtge raakt. Van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur bestaat er voor ieder gelegenheid om de aan het politiebureau gedeponeer de voorraad fietsen en brom mers te bezichtigen. Men kan zich dan zelf overtuigen of het vermiste vervoermidel er tussen staat. De rijwielen en bromfietsen staan uitgestald voor de politiegarage, te be reiken via het parkeerterrein achter het politiebureau. Zoals bekend wordt na de kijkdag de resterende voor raad verkocht aan de plaatse lijke rijwielhandelaars. WADDINXVEEN Staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft bij de Vaste Vervoerscommissie adviezen gevraagd over de verplichting aan wegchauffeurs voor het bezit van een diploma vervoer gevaarlij ke stoffen. Dit advies wordt binnen enkele weken verwacht. Mr. C. van de Wetering, directeur Algemene Zaken op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, deelde dit gisteren mee op een bij eenkomst in de kazerne van de gemeentelijke brandweer van Waddinxveen. Daar kregen 50 brandweermannen uit 15 gemeenten het ge tuigschrift uitgereikt van een opleiding „ver voer gevaarlijke stoffen over de weg". De opleiding wordt verzorgd en gecoördineerd door de EVO, dé Algemene Verladers en Ei gen Vervoer Organisatie. Tot nu toe zijn onge veer 3000 van deze getuigschriften uitgereikt, waardoor naar schatting de helft van de tank wagenchauffeurs een dergelijke opleiding heeft afgerond. Een depressie, die zich van morgen boven Noordoost-En- geland bevond, trekt vandaar naar het noordelijk deel van de Noordzee. Rond dit slech- tweergebied stroomt koude lucht via de Britse eilanden naar onze omgeving. De vrij zachte lucht, die ons op de eerste lentedag vanuit Frank rijk bereikte, zal vannacht verdreven worden. Morgen bevindt ons land zich in de koude lucht, waarin de mid- dagtemperaturen waarden van omstreeks 6 graden zul len bereiken. Er wordt een wisselende bewolking ver wacht met enkele regen- of natte sneeuwbuien. De wind waait morgen uit richtingen tussen west en noordwest en zal daarbij vrij krachtig zijn. In Noord-Scandinavië komt alweer dagenlang strenge tot zeer strenge vorst voor. 's Nachts daalt de temperatuur daar op veel plaatsen tot meer dan 30 graden beneden het vriespunt. Overdag wordt het er niet warmer dan 10 tot 20 graden beneden nul. Vooruitzichten voor vrijdag: Opklaringen en mogelijk een bui. Middagtemperaturen on geveer 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Minimumtemperatuur: om streeks 3 graden. Maximumtemperatuur: om streeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent WNT Hu Nm*> taap. «lag

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13