Gevolgen korter werken ernstig alestijnse kogel treft Nederlandse militair KE rsS JAARLIJKS 500 VERKEERS ONGEVALLEN DOOR KALE BANDEN Tkiclae (3owia/nt Lapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mentén: kwartaal ƒ43,05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 20 maart 1979,69e jaargang no. 21302 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 58 miljoen Nederlanders „58 miljoen Nederlanders en de landbouw" op Ned.I om 22.20 uur. Om 20.50 uur „Tijdsein" met het thema „Voor het leven". Ned.II om 20.27 uur „Een groot uur U" om 21.17 uur „Hoe bestaat het" en om 22.20 uur VARA-visie over zenderkleuring. Rustig weer Droog weer met veel bewol king maar af en toe zon. Mid dagtempera turen rond 5 gr. Weinig wind. Morgen zon: 6.42-18.54. Schev. hoogw.: 7.40 en 20.12. Laagw.: 3.15 en 15.47. 1 CENTRAAL PLANBUREAU BEREKENT MOGELUKHEDEN: (Van onze palrementaire redactie) DEN HAAG Het Centraal Planbureau meent dat een geleidelijke verkorting van de werktijd per week tot 35 uur in 1983 alleen tot vergroting van de werk gelegenheid kan leiden, als de werkne mers tegelijkertijd bereid zijn loon in te leveren. Zonder die inlevering kan werktijdverkorting ernstige gevolgen hebben. Het Centraal Planbureau is van plan de berekeningen te publiceren in het Cen traal Economisch Plan dat deze maand aan de regering gepresenteerd zal wor den. Zoals bekend is verkorting van de werk week een van de belangrijkste onderde len van het eisenpakket van de vakbon den./Bij de werknemersorganisaties is tot dusver niet gebleken dat de bereidheid om loon in te leveren in ruil voor ver korting van de arbeidstijd groot is. Wel is het accent in de eisen verlegd van de lonen naar de werktijd. De vakcentrales voeren aan dat werktijdverkorting kan leiden tot vergroting van de werkgele genheid. De uitkomst van de verstgaande bereke ning van het Planbureau (gelijkblijvend weekloon) is dat in dat geval er in 1983 35.000 personen meer werkloos zouden zijn dan als de 40-urige werkweek ge handhaafd zou worden. In de jaren daarna zou de werkgelegenheid nog ver der omlaag gaan. Een andere berekening heeft als uit komst dat, als 2,5 procent loon per jaar wordt ingeleverd, ewr in 1983 45.000 min der werklozen zijn dan bij handhaving van de 40-uren week. Verkorting van de werktijd komt in het algemeen niet ten goede aan de produk- tie. Zij zou in elk geval - aldus het Plan bureau - „aanzienlijke effecten" hebben. Vakcentrales staan achter acties AMSTERDAM-UTRECHT Als de bij de FNV aangesloten bonden tot acties zouden besluiten om de werkgevers te dwingen om althans te onderhandelen over verkorting van de werkweek, dan staat de hele vakcentrale met haar geza menlijke stakingskassen achter hen. Het gaat met name om te verwachten acties van de Dienstenbonden en de Industrie bonden. Het CNV heeft de verantwoor delijkheid voor het mislukken van de onderhandelingen in de metaal volledig bij de werkgevers gelegd en zich geheel achter zijn industriebond gesteld. De verbondsraad vpn het CNV heeft gis teren gesteld, dat zijn industriebond tij dens de onderhandelingen over de me taal-cao het uiterste heeft gedaan om de partijen, die in conflict waren geraakt, weer bijeen te brengen. „Wij zoeken het conflict niet, maar de werkgevers hebben de verantwoordelijkheid genomen voor een verharding van de standpunten. Daardoor zijn zij ook verantwoordelijk' voor de negatieve boodschap, waarmee de onderhandelaars teruggaan naar de achterban". HHHBI Leids meisje vermist Dit is de 16-jarige Christel van de Watering uit Leiden, die sinds 7 februari wordt vermist Een ieder die inlich tingen kan verschaffen over haar verblijfplaats wordt ver zocht contact op te nemen met de kinderpolitie te Lei den, teL 071-149961, toestel 148. Christel van de Watering noemt zich ook wel Christel Schip aan Boord of Christel Groen. Zij is 1.70 m. lang, heeft een mager postuur, gr oen-blauwe ogen en hal flang middelblond haar. Op 7 februari was ze gekleed in een grijze lange winterjas, lichtblauwe lange broek met wijde pijpen, witte trui en lichtbruine laarzen. Christel is op 7 febrauri na schooltijd nog even met een vriendinne tje meegegaan. Na haar ver trek daar is niets meer van haar vernomen. VUURGEVECHT IN ZUID-LIBANON Er w was nst bij tensdijl irs en erzet. iren :oen oor de it Schi onze speciale verslagge ver SJOERD POST) IS De 38-jarige serge- najoor Sietze Hoekstra Assen is in Libanon ge- geraakt toen een groep stijnen het vuur opende en Nederlandse patrouil le beroepsmilitair werd it onderbeen getroffen en pgenomen in het Noorse itaal in Naqoura. Hoek- was samen met een an- caderlid iets voor de Ne- ndse patrouille uitge- teneinde het terrein te 'dennen. Plotseling werd e automatische wapens het op het tweetal geopend, kogel sloeg 10 cm onder echterknie in het scheen- van de sergeant-majoor. nsterda z,ln Vl m it het vuren was beëin- werd door de gewon- bjerzorger, die bij de pa- behoort, eerste hulp lièend. Hoekstra werd daar- R|na tussenkomst van Uni- als desertegenwoordigers, met Palestijns voertuig over- acht naar een Nederland- ibulancewagen, die het iffer naar het Unifil- 'artier in Naqoura iL Hij is geopereerd en ct het goed. Het been is gips gezet en de Asser zal in ieder geval zes uit de roulatie zijn. een voorlichtingsoffi- werd later ook nog een 1 aangetroffen in een le- s, die Hoekstra opgerold ijn rug droeg. Het dikke dkwaï 'nit H '»ir: inl ,ns Sergeant—majoor Hoekstra op gewekt op weg naar zijn pa- trouillegebied, waar hij enkele uren later zou worden neerge schoten pakket heeft letterlijk als ko gelvanger gefungeerd. Het vuurgevecht gebeurde vlakbij het dorpje Haris, waar het Nederlandse hoofdkwartier van Unifil is gevestigd. De echtgenote van Sietze Hoekstra werd zondagavond van het gebeuren op de hoog te gesteld door kapitein Van der Jagt van de militaire soci ale dienst uit Assen. Mevrouw Hoekstra: „Hij zei: ik heb niet zulk prettig nieuws voor u. Ik dacht eerst: Oh God, Sietze is dood, maar het bleek geluk kig wat mee te vallen". Mevrouw Hoekstra heeft de legerleiding gevraagd haar man in het ziekenhuis te mo gen opzoeken. Dat is in eerste instantie afgewezen, omdat al leen bij levensgevaar familie leden op kosten van Defensie worden overgebracht. Me vrouw Hoekstra: „Dat kan me niet schelen. Ik wil het zelf wel betalen. Waar het mij om gaat, is dat ik mijn man eerst wil zien voor ik geloof dat het wel meevalt". Sergeant-majoor Hoekstra dient sinds twintig jaar bij de landmacht en was werkzaam op de afdeling personeelsza ken van het 43ste bataljon uit Assen. Hij heeft zich twee maanden geleden vrijwillig opgegeven om in Libanon te dienen. Hij is een van de vele beroepsonderofficieren, die vanwege een tekort aan in fanteristen ingezet werd voor het lopen van patrouilles. Overigens zal op 30 of 31 maart een groep van 46 mili tairen afreizen naar Libanon. Zij moeten het bataljon, dat nu nog onder de normale sterkte is, op volledige kracht brengen. Het gaat voorname lijk om infanteristen. lipkaart on de dieven, die de tele- ns „lichten", zo te kunnen dlgen. PvdA-Kanierleden: Politie mag buiten dienst geen wapen gebruiken Den Haag De PvdA-Ka- merleden Roethof en Stoffe- len hebben minister De Rui ter (Justitie) gevraagd het ge bruik van wapens door poli tiemensen buiten diensttijd tot het uiterste te beperken. Aanleiding tot dit verzoek is het gedrag van een 19-jarige wachtmeester van de rijkspo litie in Oirschot, die met zijn dienstpistool na diensttijd en in een privé-auto, bij her haling zou hebben geschoten op een medeweggebruiker, die zich hinderlijk zou heb ben gedragen. De beide Kamerleden willen maatregelen, omdat schietpar tijen op burgers, door niet als leden van de politie herken bare figuren, tot allerlei vol strekt onaanvaardbare ver wikkelingen aanleiding kun nen geven' 3IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII(£ H Geen krant ontvan- E gen? Bel tussen E 18.00 en 19.00 uur E E nummer 071 - E S 122244 en per spe- E E ciale koerier wordt, E de krant alsnog E gebracht. E Tijdens het blus sen van een brand In een middelbare school in Beaver- ton (Oregon VS), raakte brandweer man Terry Bow man eveneens in brand. Een colle ga met brandblu- sapparaat snelde hem te hulp, maar kon toch niet meer voorko men, dat Terry met ernstige brandwonden in een ziekenhuis moest worden opgenomen. DEN HAAG Ongeveer zeven procent van de personenauto's in Nederland heeft één of meer banden waarvan de profieldiepte minder is dan 1,6 millime ter. Wanneer die banden worden vervan gen zou dat jaarlijks 500 ernstige onge vallen minder kunnen opleveren- Dat schrijft de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) in haar rapport over een onder zoek naar de profieldiepten van persone nautobanden. De profieldiepte van ban den is volgens de SWOV één van de fac toren die van invloed zijn op mogelijke slippartijen op nat wegdek. Andere be langrijke factoren noemt de SWOV de kwaliteit van het wegdek en de snelheid. Uit het onderzoek blijkt voorts, dat an derhalf procent van de personenauto's tenminste één band heeft met een pro fieldiepte van minder dan één millimeter. Volgens wettelijke richtlijnen moet die diepte minimaal één millimeter bedragen. De SWOV wijst erop dat niet alleen on voldoende profiel op de banden de vei ligheid van de automobilist bedreig, ook te lage bandspanning, verteerde banden, gaten en scheuren, onregelmatige slijtage en het monteren van zowel diagonaal als radiaalbanden onder één auto zijn gevaarlijk. De belangstelling voor de veiling van de garderobe van Mathilde Willink was zo overweldigend, dat voor vele honderden mensen binnen geen plaats meer was. De veilinghouders hadden zoiets nog nooit eerder meegemaakt. Garderobe Mathilde brengt ruim ton op AMSTERDAM De garderobe van wijlen Mathilde Willink die gisteravond bij het Am sterdamse veilingbuis Sotbeby Mak van Waay is geveild, beeft in totaal 106.850 gulden op gebracht. De collectie (43 kledingstukken, waaronder 37 creaties van de Amsterdamse ontwerpster Fong Leng) heeft volgens een woordvoerder van Sotheby een ongekend grote belangstel ling getrokken. Een duizendkoppig publiek verdrong zich tot op de straten voor de vei linghal. Het hoogste bedrag van deze avond werd neergeteld voor een witte nappaleren- mantel, getiteld „Chinese liefdespaar", die 7.200 gulden opbracht Verschillende creaties Een van de couturejurken van de hand van Fong zijn aangekocht door musea, onder meer door Leng wordt in de veilingzaal aan de bezoekers het Amsterdams historisch museum. getoond. TELEFOONMET KNIPKAART IN BELGIË De Belgi sche PTT gaat binnenkort experi menteren met een twintig openbare telefooncellen van waar men kan bel len met een „knip- kaart". De tele foons erin leveren verbinding na het inbrengen van een speciale kaart die op bepaalde adres sen verkrijgbaar zal zijn. Het nieu we systeem is „te- lecard" gedoopt. Als het experiment slaagt zal het sy-, steem worden uit gebreid. Het „tele- card"-experiment wordt uitgevoerd om een aantal re denen. Men denkt er de klant een dienst mee te be wijzen omdat die geen stukken van vijf frank meer op zak hoeft te heb ben. Maar de Bel gische PTT zelf heeft er ook be lang bij. Evenals in ons land name lijk worden jaar lijks tal van open bare telefoons ver nield door dieven die uit zijn op in geworpen munt stukken. Bromfietser geschept door veewagen LEIDEN Een 60-jarige man uit Hazerswoude is vanmor gen in zorgwekkende toestand opgenomen in het Acade misch ziekenhuis, nadat hij erstig was verwond bij een verkeersongeluk. Op het kruispunt Willem de Zwijger- laand/Kooilaan in Leiden werd hij met zijn bromfiets geschept door een veewagen, die richter Leiderdorp reed. De man werd enkele tiental len meters meegesleurd, de bromfiets brandde geheel uit Hot-lijn voor Rotterdamse hartinfarct patiënten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De GGD van Rotterdam stelt binnen enkele maanden een speciaal telefoonnummer beschikbaar voor mensen die met spoed naar een ziekenhuis moeten worden gebracht omdat zij voor de tweede maal een hartinfarct hebben gekregen- Tot nu toe moest eerst de huisarts worden ingeschakeld, hetgeen dikwijls tot fatale vertragingen leidde. Een patient die na een eerste hartinfarct naar huis gaat, krijgt het speciale nummer mee, zodat hij bij herhaling onmiddellijk contact kan op nemen. De GGD voelt ei* niets voor ruime bekendheid aan het speciale nummer te geven omdat dan ook mensen die denken voor de eerste maal door een hartinfarct te worden getroffen gaan bellen, hetgeen tot een niet te ver- werkèn stroom van telefoont jes zou leiden van mensen bij wie geen sprake is van een infarct uj- A) V

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1