shockeyers halen Winterspelen WILLEM VAN HANEGEM AAN DE DIJK GEZET Onverantwoord te s Ruud Geels: iÓRT )k Zwitserland omvergeschoten Spelersgroep woedend op Georg Kessler en leiding AZ VIRUS ONDERMIJNT LICHAMELIJKE GESTELDHEID LEIDSE COURANi DINSDAG 20 MAART 1979 PAGINA 13 eker dï ïakeid der Wit irtoch ..angeii [XI De Nederlandse _iloeg heeft zich ge- voor de Winterspelen in Lake Placid. De rers bereikten giste re uitzending door de overwinning in succes je ijdens het toernooi om met So wereldkampioenschap in »roep. Zwitserland werd jen met 5—2 (10, 1—1, nel tussen Nederland en erland stond bol van de r[ng. Pas in de derde pe- viel de beslissing toen '«fyenwicht (2—2) door Ne- werd doorbroken. Pe rk, De Heer en De brachten de eind- op 52. jrland speelde voor zijn t kans om Lake Placid (en. De Zwitsers waren laatste wereldkampioen- stoernooien ook altijd r geweest dan Neder- Dat legde een druk op jderlandse formatie, die de beginfase erg moei- iad met de Zwitserse llen. in een opzicht was land duidelijk beter dan ivitsers. Steeds als de weer in het spel werd •ht, waren Van Wieren i Heer sneller dan de rs bij de face-offs. loor kreeg Nederland ital kansen, waaruit na minuten een doelpunt nd. Van Wieren won De Graauw demonstreerde symbolisch de kracht van het Nederland se team met het laatste doelpunt tegen de Zwitsers. Hij schoot zo hard dat de puck door het net vloog. een tace-off en passte naar Van Soldt, die de sterke doel man Jaggi passeerde: 1—0. De ploeg speelde nadien min der nerveus en dat bleek het duidelijkst kort voor het ein de van de eerste periode toen De Bruyn de eerste straf van de wedstrijd moest uitzitten. De ploeg weerstond de nume rieke overmacht van de Zwit sers door een voortreffelijke „penalty-killing" en voltooide de eerste periode met een kleine, maar kostbare, voor sprong. Nederland begon de tweede periode op de meest ideale wijze. Voor een halve minuut verstreken was, glipte De Heer door de Zwitserse ver dediging, zette Jaggi met een schijnbeweging op de ver keerde schaats en scoorde: 2-4). De Zwitsers profiteerden evenwel gretig van een lichte terugval bij Nederland. Zij kregen daarbij trouwens on gewild hulp van Oranje, dat twee man meer op het ijs had, maar er niet in slaagde te scoren. De rekening daarvoor werd aangeboden toen De Bruyn zijn tweede straf kreeg. Voor vijf minuten moest hij naar de bank. Achtentachtig secon den voor het einde van de tweede periode maakte doel man Göbel zijn eerste foutje. Hij verkeek zich op een af standsschot van Lortscher: 2—1. Göbel revancheerde zich in de vierde minuut van de der de periode voor zijn mis greep. Hij werd winnaar van een penalty-duel met Conté. De gelijkmaker kwam toch, twee minuten later, van de zelfde stick. Göbel werd weer door een schot van af stand gepasseerd. De strijd was weer volledig open. De 3000 toeschouwers waren door het dolle heen. De felle gevechten voor beide doelen werden met een or kaan van lawaai begeleid. Ne derland had het na de Zwi- terse gelijkmaker verschrikke lijk moeilijk, vooral omdat George Peternousek op de strafbank zat. Vandaar echter legde hij de basis voor de Ne derlandse overwinning. De Zwitsers hadden zich onvol doende ingesteld op het einde van Peternouseks strafperio de. Daardoor kon hij op het moment dat de laatste secon de was weggetikt, het ijs op stormen, de puck oppikken en onmiddellijk doorstoten in de richting van Jaggi. Hij scoorde: 32. Zwitserland verzette zich met man en macht tot de 54e mi nuut. Een solo van De Heer zette de Zwitsers weer op twee doelpunten achterstand en drie minuten voor het ein de schoot De Graauw met alle kracht die in hem was - de puck ging door het net - Nederland definitief naar de Winterspelen van Lake Pla cid. I Doelman Göbel heft niet in wanhoop de arm omhoog. Hij plukt de puck uit de lucht. Weer een Zwitserse poging om t Lake Placid te bereiken verijdeld. Die plaats bij de Winterspelen verwierf Nederland. Nederland kreeg 17 strafmi- nuten, Zwitserland 16. Noorwegen won van Japan met 4—3 (0—1, 3—2, 1—0) en De stand in groep B: Roemenië won van Hongarije Nederland 3 3 0 0 6 19—8 met 84 (6—1,1—3,1—0). Noorwegen 3 2 0 1 4 10-12 Zwitserland 3 1 0 2 2 17-13 3 1 0 2 2 9—14 2 0 0 2 0 7—15 drecht moet irtreclame" ven dragen RECHT Het bedrijf sport kleding van FC iccht heeft geleverd en ijn directeur tevens be- beeft bij de club, zal rotest indienen bij de lacht zal zich richten te- handelwijze van Isrechter Severern, die het begin van de wed- Dordrecht—De (schap de spelers van recht verbood shirts te met het beeldmerk de naam van de fabri- bedrijf meent dat er ran willekeur om- andere "beeldmerken" naamvermelding iedere spelers op de Ne velden worden ge il. De importeur is vast lan Dordrecht te houden Ie verplichting de wed en te spelen in de kle- die is overeengekomen iseert zijn houding op de nenten, waarbij welis- shirtreclame is verbo- doch waarbinnen het, november 1974, is toege- namen en beeldmerken lij sportkleding behoren, ren. otserse ectie tegen derland CH De Zwitserse coach Roger Vonlan- heeft negentien spelen ecteerd voor de op 28 t in Eindhoven te spelen land tegen Nederland, deze negentien zullen ipelers afvallen. selectie bevindt zich debutant, de 21-jarige aller van Young Boys, ias Zwahlen. De selectie at uit: doel: Erich Burge- (Lausanne), Karl Engel 'ette); achter: Lucio Bizzi- lervette), Jakob Brechbu- (Young Boys), Pierre-Al- Chapuisat (Zurich), Fran- lontandon en Roger Weh- (beiden Grasshoppers), Trine Hero (Servette); ienveld en aanval: Um- B ar be ris (Servette), Botteron (Zurich), Rudi her (Eintracht Frankfurt), Hermann, André Claudio Sulser, Rai- io Ponte (allen Grasshop- Hansjoerg Pfister, Mare iyder (beiden Servette), tus Tanner (Basel), Tho- Zwahlen (Y oung Boys). yem München ider president 'CHEN Wilhelm Neu- tr is gisteren afgetreden president van de Bunde- Bayern München. vervulde deze functie 17. beb deze beslissing geno- zei Neudecker „in ver met de moeilijkheden bjn ontstaan nadat Max «1 als sporttechnisch ad- hr aan de club werd ver ten. Het elftal heeft zich, "i door aanvoerder Sepp er' tegen Merkel en daar tegen zijn persoon uitge- oken". ALKMAAR Willem van Hanegem moet weg bij AZ'67. Oefenmeester Georg Kessler, gesteund door de gebroeders Molenaar, wil niet doorgaan met De Kromme. Van Hanegem is gisteren te verstaan gege ven, dat hij desnoods dit seizoen mag volmaken, maar dat volgend jaar geen plaats in de selectie meer voor hemv ingeruimd zai worden. Intern was bij AZ al enige tijd geleden beslo ten, dat geprobeerd moest worden om van Van Hane gem af te komen. Kessler wil voorrang geven aan de jeugd. Vandaar dat Van Hanegem moest sneu velen. Een besluit waar de spelersgroep woedend over is. Wim van Hanegem gis teravond: ,Jk ben toch wel erg teleurgesteld. Juist om dat ik van alle kanten hoor, dat ik dit seizoen zo goed speel. Het is me een beetje rauw op mijn dak gevallen. Ik heb bet er ook moeilijk mee". Gisteravond om half acht viel officieel het besluit Dat gebeurde tijdens een onder houd in Zaandam, waar Truus en Willem van Hane gem, geconfronteerd werden met Georg Kessler, Klaas Molenaar en Gerrit Peters. Aanvankelijk heeft de lei ding van AZ nog gepro beerd pas in een later stadi um de plannen met betrek king tot Van Hanegem te ontvouwen. Op aandrang van Truus van Hanegem echter, werd AZ tijdens het gesprek gedwongen opening van zaken te geven. Van Ha negem: „Er werd eerst een beetje om de hele zaak heen gedraaid. Er werd gepro beerd een beslissing zes we ken op te schuiven. Uitein delijk gaf Kessler toe, dat hij me volgend seizoen niet meer kan gebruiken". Wim van Hanegem mag met onmiddellijke ingang bij AZ weg. De Alkmaarse club wil daarmee - „elegante" oplos sing - medewerking verlenen aan een eventueel vertrek naar Amerika, waar de com petitie al over twee weken begint. Van Hanegem heeft overigens al één serieuze aanbieding uit Amerika, want Rinus Michels, de oe fenmeester van de Los An gelos Aztecs, heeft hem al laten weten, dat hij van har te welkom is. Van Hanegem: „Vast staat nog niets. Ik wil graag voetballen, ook in Amerika. AZ verleent alle medewer king. Ik blijf me ook posi tief opstellen. Ik doe mor gen tegen Twente beslist mee. Ik zal de mensen eens laten zien, dat ik nog niet afgeschreven ben". Dat vindt AZ dus wel. In het twee uur durende onder houd is dat Van Hanegem Willem van Hanegem mag het seizoen bij AZ afmaken maar de Alkmaarse leiding en Georg Kes sler zullen er geen traan om laten als hij onmiddellijk vertrekt, gezamenlijk vloerden ze Do Kroro- ook duidelijk gemaakt. Vooral Kessler benadrukte dat doorgaan met Van Ha negem onverantwoord is. De leiding van AZ ontkent met nadruk, dat er een rela tie is tussen de driejarige verbintenis, die John Metgod tekenden het afbreken van de contacten met Van Hene- gem. Bestuurslid Peters: „Het vertrek van Van Hane gem is geen voorwaarde ge weest van Metgod. Die twee hebben hun onderlinge pro blemen uitgesproken". AZ houdt zich overigens vol ledig aan de overeenkomst, die eerder met Van Hane gem gesloten werd. Peters: „Spelen zal Van Hanegem volgend seizoen niet meer bij ons, maar indien hij geen nieuwe club zou kun nen vinden, kan hij nog drie jaar op ons rekenen. We denken dan aan een functie als scout, of de begeleiding van jonge spelers". Wim van Hanegem heeft er bijna drie jaar op zitten bij AZ'67. In totaal heeft hij ne gentien jaar topvoetbal ge speeld. Een maand geleden is hij 35 jaar geworden. Hij behoorde, met Jan Jong bloed en Rinus Israël, tot de drie musketiers uit het be taalde voetbal. Woedend De selectie van AZ'67 is woedend op Georg Kessler. Vrijwel unaniem wijzen de spelers hem aan als de kwa de genius achter het besluit, om de periode-Willem van Hanegem op zo kort moge lijke termijn definitief af te sluiten. Kees Kist: .Meteen nadat ik het hoorde, heb ik Klaas Molenaar gebeld. Hij vertel de me, dat de verantwoor ding voor dit besluit bij Kessler ligt, die vindt dat hij niet langer door kan gaan met Van Hanegem. Onbe grijpelijk, want Willem kan nog gemakkelijk een jaar mee. Er is geen touw aan vast te knopen. De leiding doet maar. Vandaag is die aan de beurt, morgen de an der. Je wordt zo maar met stoffer en blik weggegooid. Ik ben werkelijk diep ge schokt. Zo kan het allemaal niet langer. Bij geen enkele topclub en dat pretendeert AZ toch te zijn, is het zo onrustig als in Alkmaar. Er gebeurt hier doorlopend wat. Ga alleen de afgelopen week maar na: Pfaff, Treytel, Vooys, Metgod, Arntz, Mes- kovic en nu weer Van Hane gem. Maar even zo goed wordt wel verwacht, dat we morgen van Twente winnen en zaterdag van Roda. Maar ook dat houdt eens op. Ik weet wel, dat dit soort za ken tijdens de wedstrijd geen rol mogen spelen, maar je blijft tenslotte mens. De gebeurtenissen in Alkmaar gaan je niet in je kouwe kleren zitten". Oud vuil Vooral voor Hugo Hoven- kamp was het een pijnlijk moment, toen hij hoorde dat Van Hanegem door AZ aan de kant wordt gescho ven. Hovenkamp: „Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg. De tranen staan in mijn ogen. Ik ver lies een vriend, een man, die me door een ellendige periode van mijn leven heeft gesleept. Dit is onbe grijpelijk. Je moet aan Wil lem zelf overlaten, wanneer hij stopt. Nu wordt hij ais oud vuil weggekegeld. Ik heb er geen woorden voor. Het laatste woord Is hier nog niet over gesproken. Vrijwel de gehele groep denkt over Willem zoals ik. Dit kunnen we haast niet pikken. Er zal onmiddellijk met Kessler gesproken moe ten worden. AZ kan zo*n goeie voetballer als Van Hanegem niet missen". Jan Peters: „Ik ben zeer verrast. Het is triest. Na tuurlijk is Willem niet meer een van de jongsten, maar als ik zie wat de jeugd doet, kan hij met zijn inzet nog gemakkelijk een jaartje mee. Dat heeft hijzelf ook steeds gezegd en daar sta ik ach ter". De selectiegroep is onthutst, kan eigenlijk nog nauwelijks geloven, dat het tijdperk- Van Hanegem voorgoed voorbij is. Peter Arntz: "We zullen voor een groots af scheid moeten zorgen. Ik hoop, dat AZ dat doet, zo niet, dan moeten we als spe lers iets voor Willem organi seren. Dat heeft hij ver diend". Hovenkamp: „Vergeet het maar dat Willem een af- scheidswedstrijd wil. Ja, vol gend jaar, aan het eind van het seizoen, dan had hij dit wel gewild. Nu niet. Ik ken Willem daar te goed voor. Wie wil een mooi afscheid, als hij bij AZ weggeschopt ROB HARTOG BRUSSEL Een geheimzinnig vi rus ondermijnt momenteel de li chamelijke gesteldheid van Ruud Geels. De aan het begin van dit voetbalseizoen door Ajax aan An- derlecht verkochte spits speelde jongstleden zaterdag niet in de Brusselse derby tegen RWD Molen beek. Al eerder ondervond Geels hinder van de sluimerende ziekte. De laatste drie wedstrijden im mers had Geels niet meer ge scoord. En langzaam maar zeker waren de kritieken op zijn vaste basisplaats in het elftal los geko men, waarover hij zelf trouwens bijzonder ontstemd is geraakt. „Ze snappen er hier helemaal niets van", aldus Ruud Geels. „Er wordt klakkeloos domme kritiek gespuid zonder even te komen informeren naar de werkelijke achtergronden. De mensen weten niet eens wat er nu precies met mij aan de hand is. Ikzelf trouwens ook niet helemaal. De laatste weken voelde ik me al leen ontzettend slap. Zodra ik een sprintje probeerde te trekken, was ik prompt volkomen buiten adem. Men heeft toen wat bloedproeven genomen. Ik ben zeer benieuwd hoe ernstig het zal zijn. Het kan immers van alles zijn. Voorlopig staan de doktoren ook nog voor een raadsel. Het is in deze toe stand in ieder geval niet verant woord om te spelen. Dat heeft de clubarts me direct afgeraden". Eventueel zal ook de volgende in terland uit de voorronde van het Europees kampioenschap voor lan denteams, op woensdag 28 maart in Eindhoven tegen Zwitserland, voor Geels in gevaar komen. Het Nederlands elftal zal dan opnieuw in de punt van de aanval moeten experimenteren. „Zondag heb ik daar nog een gesprek met bonds coach Jan Zwartkruis over ge voerd. Maar ook hem kon ik in feite weinig verder helpen. We zul len moeten afwachten. Hopelijk ben ik tijdig hersteld om tegen Dekmantel Berichten als zou de virusziekte van Ruud Geels een dekmantel vormen voor minder vriendschap pelijke betrekkingen met Ander- lecht, wijst de topscorer resoluut van de hand. „Ik heb het hier pri ma naar mijn zin. Éénentwintig treffers uit evenzovele wedstrijden is toch geen slecht resultaat. Al leen de laatste weken gaat het wat minder. Ben ik eenmaal gene zen, dan komt de vorm vanzelf wel weer terug. Het liep tot nu toe erg plezierig. Maar zoals het nu ging, kon het echt niet langer". In de Belgische competitie heeft Anderlecht nu al vijf punten ach terstand op de verrassende lijst aanvoerder Beveren. „Geweldig zoals dat elftal zich staande weet te houden", oordeelt Geels compli menteus over de voornaamste ri vaal voor de titel. „Het is absoluut geen wonderploeg, maar de spelers knokken stuk voor stuk als leeu wen. Beveren draait momenteel nog altijd in de Europa Cup mee. eveneens in de Belgische beker competitie en staat bovenaan de ranglijst. Een heel knappe presta tie. Dat had ook in Brussel nie mand verwacht En met nog tien wedstrijden te spelen, zal het bij zonder moeilijk worden om die achterstand nog ongedaan te ma ken". Discipline Ruud Geels kan ren er volgende land bij te zijn. alleen hoop koeste- week tegen Zwitser- Het verzet binnenskamers bij An derlecht tegen trainer Raymond Goethals neemt steeds grotere vor men aan. De oud-bondscoach ligt allerminst lekker in de gToep. „Op zich is Goethals best een aardige man, maar als trainer hebben we niet zo veel aan hem. Anderlecht heeft dit seizoen vooral tegen ogenschijnlijk zwakkere ploegen punten laten liggen. Een kwestie van er vaak te makkelijk over denken, onnodige onderschatting van de tegenstander. Wat Ander lecht duidelijk nodig heeft, is een trainer die de discipline in de spe lersgroep weer snel op peil kan brengen". In dat verband valt steeds vaker de naam van Ernst Happel. Geels: ..Happel is natuurlijk een fantasti sche trainer, maar persoonlijk voel ik er eerlijk gezegd weinig voor om mij steeds weer voor hem uit de naad te gaan lopen op de trai ningen. Dat heb ik er niet meer voor over. Toch zie ik Goethals niet al te lang meer op deze stoel blijven zitten. Wanneer Anderlecht dit jaar geen kampioen wordt, en dat zie ik toch wel bijzonder moei lijk worden, wordt het voor hem ook erg zorgelijk. En dan is de kans dat Ernst Happel zijn opvol ger wordt inderdaad erg groot". DICK KIERS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13