reen machtswisseling in Ier lijn en Rijnland-Pfalz Onderhandelingen Palestijns zelfbestuur één maand na ondertekening Kekkonen brengt zijn stem uit Nieuwe regels voor rechtsgang in Iran aangekondigd „Zomertijd" in Engeland luidt winterweer in Bankzaken van Carters worden onderzocht Tanzania: langzame opmars naar Kampala Amerikaans congres hekelt Nederlands Navoleger fENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 MAART 1979 PAGINA 9 mze correspondent Ami fee) De parlementsver- ;en in de deelstaten id-Pfalz en Berlijn i gisteren niet tot een ng van de macht ge- n Rijnland-Pfalz blijft aan het bewind, in erlijn de coalitie van democraten en libera- •ndste kenmerken van ykiezingen waren de sterke winstcijfers liberale FDP (die vo- uit de parlementen I ee andere deelstaten werd verwijderd omdat zij niet de benodigde vijf procent van de stemmen kon halen), het vrij grote verlies van de CDU in Rijnland-Pfalz die met een meerderheid van nog maar twee zetels in het parle ment kan rekenen de komen de vier jaar en de opkomst van de „alternatieven" in Ber lijn die het bijna gelukt was een zetel in het Huis van Af gevaardigden te behalen. In Berlijn, waar de animo voor de verkiezingen veel ge ringer was dan in 1975, heeft zich de politieke situatie dui delijk gestabiliseerd. De drie grote partijen, CDU (44,4 pet), SPD (42,6 pet) en FDP (8,1 pet), behielden hun aanhang van 1975. Dat deze stabiliteit ook een zekere verstarring met zich meebrengt bewijst het succes van de „alternatie ven", een partij die voorna melijk bestaat uit jongeren die zoch om welke redenen dan ook (milieubescherming, de belangen van minderhe den, emancipatie, studenten belangen) niet met het beleid van de gevestigde partijen kunnen verenigen. Het bewijst ook dat jonge burgemeester Stobbe (SPD) zich waar heeft kunnen maken. In Rijnland-Pfalz kon de CDU nog op het nippertje haar absolute meerderheid (thans 51 zetels) gehouden. Het effect van de tv-ondervra- ging van Helmut Kohl in Den Haag op het tweede Duitse net die tot veel rumoer en verontwaardiging leidde, en die als verkiezingsargument voor de CDU in de strijd werd geworpen, bleek toch niet zo groot te zijn als velen hadden verwacht. Daarente gen wist de „nieuwkomer" van de SPD, minister Von Dohnanyi, de magische grens van 40 ruimschoots te over schrijden wat ongetwijfeld te maken heeft met het zgn. „kanselierseffect" (de popula riteit van Helmut Schmidt) en de strubbelingen in de top van de CDU. De SPD heeft in Rijnland-Pfalz de grootste aanhang sinds het bestaan van de Bondsrepubliek ver worven. Daarmee acht zij de kans om in april in de deel staat Sleeswijk-Holstein de ui terst geringe meerderheid van de CDU aldaar te doorbreken en samen met de liberalen de regeling over te nemen, dui delijk gestegen. Buitenlanders, die wonen en werken in de Bondsrepubliek hebben de verkiezingen in Berlijn aangegrepen om te betogen tegen het feit, dat zij niet mogen stemmen. Enige demonstranten zijn hier in gesprek met de topkandidaat van de CDU. Richard von Weiszacker. EGYPTE MAAKT DETAILS VREDESVERDRAG BEKEND V Brezinski, adviseur van president Car- dt op het vliegveld van Riaad begeleid jaoedi-Arabische minister van buiten zaken Saoed al-Feisal. Brezinski staat t hoofd van de Amerikaanse delegatie, situatie in het Midden-Oosten met de he leiders bespreekt. CAïRO (RP, AFP) Volgens de Egypti sche premier Moestapha Khalil hebben Is raël en Egypte zich akkoord verklaard éen maand na ondertekening van het vredes verdrag onderhandelingen te beginnen over de vestiging van Palestijns zelfbe stuur op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Deze onderhandelingen mogen ten hoogste één jaar duren. Premier Kha lil sprak op een bijeenkomst van de natio- naal-democratische regeringspartij in Cai ro, die werd bijgewoond door ongeveer driehonderd volksvertegenwoordigers. Naast Khalil voerden de staatssecretaris voor buitenlandse zaken Bouttros Ghali en de chef-staf van het Egyptische leger, Hassan Abou Saada, het woord. Premier Khalil verdedigde het voorgestelde vredesverdrag als zijnde een stap op weg naar een alomvattende regeling voor het midden-oosten. Met deze stap zijn volgens de premier de Palestijnse rechten voor zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook behouden gebleven. Het Egyptische-Israëlische vredesverdrag be staat, zo bleek in Cairo, uit een inleiding, negen artikelen, alsmede drie bijlagen, die gaan over terugtrekking van Israël uit de Sinaï en het normaliseren van de betrek kingen tussen beide landen. Daarnaast is tijdens de reis van de Amerikaanse presi dent Carter, onlangs, naar het Midden-Oos ten, overeenstemming bereikt over de uit wisseling van een aantal brieven, die van evenveel waarde zijn als het vredesver drag. De belangrijkste daarvan behandelt de stappen, die moeten worden onderno men op weg naar Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en de Gazas trook. Israël zal voor het begin van de onderhan delingen enkele maatregelen nemen om het pad voor een eventueel Palestijns zelfbe stuur te effenen, aldus Khalil. Tot die maatregelen behoren de vrijlating van Pa lestijnse gevangenen uit Israëlische gevan genissen, vrijheid van vergadering, het op heffen van reisbeperkingen en het toestaan van de hereniging van families. Onmiddellijk nadat de onderhandelingen afgesloten zullen worden, zullen er verkie zingen worden gehouden. Er zal dan een Palestijnse bestuursmacht ingesteld wor den. Khalil zei dat Jordanië zal worden uitgenodigd deel te nemen aan de onder handelingen met Egypte, Israël en verte genwoordigers van het Palestijnse volk, in clusief Palestijnen die buiten de bezette ge bieden wonen. Als Jordanië weigert aan de onderhandelingen deel te nemen zal Egyp te de volle verantwoordelijkheid op zich nemen aangaande toekomst van de Pales tijnen. Khalil zei ook dat de Verenigde Staten bereid zijn de onderhandelingen bij te wonen als een volwaardige gespreks partner. De Palestijnse bestuursmacht zal, aldus de brief, één maand nadat ze gekozen is in werking treden. Op dat moment zal de overgangsperiode van vijf jaar ingaan. Het Israëlische militaire gezag en zijn vertegen woordigingen zullen worden teruggetrok ken. Het aantal Israëlische militairen zal verminderd worden en worden terugge trokken op een aantal strategische punten, aldus staat in de brief. Volgens Israëlische woordvoerders wijkt de tekst van het vre desverdrag op vele punten af van de Egyptische versie. onze correspondent ;er Simons) )NDEN Groot- [ittannië is gisteren traditionele zo- irtijd begonnen tt bar winterweer, oral Noord-Enge- Qd is daar het ichtoffer van. Sinds terdag zijn daar praktisch alle wegen geblokkeerd. Honder den personen-, vracht- en bestelwa gens zijn onbeheerd achtergelaten. De stad Newcastle is vrijwel volledig geï soleerd. Gespecialiseerde eenheden van het Britse leger heb ben vandaag getracht be paalde wegen berijdbaar te maken voor dringend ver keer. De meeste dorpjes en gehuchten zijn compleet geisoleerd. Men maakt zich ernstig bezorgd over het lot van tienduizenden scha pen, die momenteel moeten lammeren en zich buiten bevinden. Zij zijn verdwe nen onder de sneeuw. YORK (AFP) Het ikaanse ministerie van Ie gaat een speciale offi- van justitie aanwijzen, en onderzoek moet in- a naar de leningen wel- it familiebedrijf van de Ie Carter bij de „Natio- Bank van Georgia" gesloten. Dit heeft de Fork Times zaterdag ge- ^het blad heeft een rder van het minis- estigd, dat ondermi- i Philip Heyman al ver- lene juristen voor deze beeft gepolst. Genoemde stond onder leiding van Lance, voormalig hoofd e begroting van de rege- die is afgetreden [een justitieel onderzoek ns had gezet bij de waarop hij zijn bankza- d gedaan. recteur van de bank, Robert Flynt, een geheimregister bij hield dat niet overeenkomt met de officiële stukken van de bank Volgens de krant heeft Flynt ook, onder druk van bardedirecteur Bert Lan ce, cheques voor aflossingen van leningen, ondertekend door de familie Carter, tegen gehouden omdat het bedrag op de bankrekening van Car ters bedrijf onvoldoende was om de cheques te honoreren. Een eerste onderzoek van de FBI, de federale recherche, zou uitwijzen dat de bank zich aan „technische wetso vertredingen" heeft schuldig gemaakt logingen jen jrtugese lering iBON (Reuter) In bon en andere Portugese hebben zaterdagavond bizenden werknemers logen gehouden tegen «zuinigingsbegroting en beleid ten aanzien van tondbezit van het zaken- let van premier Carlos Pinto. De manifestaties B georganiseerd door «unistische bonden, {rechtse zijde is kritiek resident Ramalho Eanes I omdat hij onder druk de communisten de te- |ye van vijf jaar geleden js'ag genomen landerijen Pe oorspronkelijke eige- I zou tegenwerken en de (maanden oude regering fear lot zou overlaten. De 79-jarige Finse president Urho Kekkonen gisteren tijdens het uitbrengen van zijn stem voor de algeme ne verkiezingen in Finland. Deze verkiezingen nemen twee dagen in beslag. Uit een lijst van 1370 kandida ten moeten 200 leden van het parlement gekozen worden. NAIROBI (UPI) Tanzania heeft gisteren het neerschie ten van drie Oegandese ge vechtsvliegtuigen gemeld. Bo vendien zou de invasiemacht honderden Oegandese militai ren hebben gedood of ver wond. Daarentegen meldde radio-Oe- ganda dat de regeringstroe pen 900 Tanzanianen en Oe gandese ballingen hebben ge dood, terwijl 500 zijn gewond. Uit onafhankelijke diplomatie ke bron in Nairobi is verno men dat is gevochten rond de Zuidoegandese stad Lukaya, maar dat de aantallen slacht offers die door beide partijen worden genoemd, sterk over dreven zijn. Het Tanzaniaanse blad Sunday News meldde dat de stad Lukaya nu vast in handen is van de invasie macht. Hier zou een grote hoeveelheid wapens in beslag zijn genomen, die onlangs per luchtbrug uit Libië was aan gevoerd. Volgens Tanzaniaanse bron nen verloopt de opmars naar de Oegandese hoofdstad Kampala bevredigend, maar langzaam omdat de Tanzania nen onderweg nieuwe Oegan dese recruten opnemen in het anti-regeringsleger. VOLGENS NEW YORK TIMES: DEN HAAG Binnen het Amerikaanse con gres bestaat ernstige kritiek op de gevechts kracht van het Neder landse Leger. De aan staande opperbevelheb ber van de Navostrijd- krachten in Europa, de Amerikaan Bernard Ro gers, zal twee rappor ten van het congres mee naar Europa ne men die vernietigend zouden zijn voor de Ne- i derlanders. PROCES HOVEIDA UITGESTELD TEHERAN (AFP/Rtr) De Iraanse premier Bar- zagan heeft de ayatollah Khomeini zover gekregen dat hij de rechtszaken bij het revolutionaire hof van Teheran heeft opgeschort. Daardoor werd de terdoodveroordeling van de Iraanse oud-premier Hoveida, wiens zaak bij het hof aanhangig is ge maakt, uitgesteld. Voor velen is het een raadsel waarom Hoveida nooit het land verlaten toen hij er nog de kans toe had. Tijdens zijn verdediging heeft Hoveida daar zelf op gewezen. „Ik had nu in New York kunnen zitten, of ergens anders als een vrij man, maar ik verkoos te blijven". Toen de gevangenissen werden opengegooid, gaf Hoveida zich bij de revolutionaire autoriteiten aan. De woordvoerder van de Iraanse regering zei dat het proces opnieuw zal beginnen wanneer er nieu we regels zijn opgesteld. De tot dusver gehouden zitting was slechts een verhoor, aldus woordvoerder Entezam. Hij kon niet verklaren waarom de aan klager in het proces dan al de doodstraf had geëist. Entezam zei dat duizenden brieven uit de gehele wereld waren binnengekomen waarin aange drongen wordt op een eerlijk proces. Ook vier Brit se ex-premiers zijn ten gunste van Hoveyda die vijftien jaar premier was, tussen beide gekomen. De woordvoerder zei ook dat Iran zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van Afghanistan zal mengen. De uitspraak is kennelijk bedoeld om dui delijk te maken dat de verklaring van de ayatollah Chariat Madari, na Khomeini de belangrijkste reli gieure Iraanse leider, in het Westduitse weekblad Der Spiegel over Afghanistan niet het regerings standpunt weergeeft De ayatollah had opgeroepen tot steun aan de Af ghaanse Islamieten, die het slachtoffer zouden zijn van massamoorden door de regering. Radio-Afgha nistan beschuldigde gisteravond prompt Iran ervan duizenden „vermomde" militairen naar Afghanistan te hebben gestuurd met het doel de Russische rege ring in Kaboel ten val te brengen. Reeds geruime tijd ageren belangrijke delen van de Islamieten te gen de Afghaanse regering. Daarbij verloor de Amerikaanse ambassadeur vorige maand het leven. De ayatollah Sjariat-Madari had in hetzelfde inter view met Der Spiegel een lans gebroken voor het houden van meer vrouwen. De 73-jarige geestelijke leider voegde er aan toe dat het gebruik maken van bordelen immers geen fatsoenlijk alternatief De New York Times meldt dat volgens de rapporten door toedoen van het Neder landse leger in de Noordduit- se vlakte sprake is van een toenemende kwetsbaarheid, waardoor de troepen van het oostblok in een keer zouden kunnen doorstoten tot het westen en daarmee de toe voer van materieel naar de Navolegers in Zuid-Duitsland kunnen afsluiten. De geringe gevechtskracht van de gea- Ii eerden zou mede worden veroorzaakt door het feit dat er maar één Nederlands ba taljon in Duitland is gelegerd dat slecht is voorzien van voertuigen voor infanterie en artillerie en ook nog eens voor de helft uit reservisten bestaat die er een maand over doen om op hun post te verschijnen. Daardoor bestaat er volgens de New York Ti mes ter plaatse een overwicht voor de landen van het oost- blok van zeven tegen vier. Op het ministerie van Defensie kon men vanochtend nog geen commentaar leveren op de Amerikaanse kritiek. Vietnam: Chinese troepen nog niet teruggetrokken BANGKOK (Reuter) De terugtrekking van de Chinese troepen uit Vietnam is nog niet voltooid, zo heeft giste ren het Vietnamese partijdag- blad Nhan Dan dat de Chine se leiders uitmaakt voor een stel „Beroepsleugenaars" be richt Volgens het blad handhaven de chinezen nog troepen op Vietnamees grondgebied, en gaan ze door met beschietin gen en plundering van de grensprovincies. Hanoi De Vietnamese rege ring heeft China voorgesteld om nog deze week de onder handelingen te beginnen over het Chinees-Vietnamese gren sprobleem. Productieve zeug. MOSKOU (DPA) - De zeug „Tura" in de Sovchoz „Ri- schanski" in Moldavië, een van de deelrepublieken van de Sovjet-Unie, heeft een zeldzame prestatie geleverd. Zij wierp elf biggen. Niemand was hier verbaasd over. Per slot van rekening hadden an dere zeugen al grotere wor pen gehad, wel tot 20 stuks. Na acht dagen stonden de be woners wel even vreemd te kijken: „Tura" schonk het le ven aan nog eens 17 biggen. Politici VS bepleiten eenwording Ierland WASHINGTON Onder aanvoering van senator Ed ward Kennedy hebben zes Amerikaanse senatoren en ze ven leden van het Huis van Afgevaardigden, onder wie de voorzitter Thomas O'Neill, een verklaring uitgegeven waarin wordt opgeroepen tot de hereniging van Noord-Ier- land met de republiek Ier land. In de verklaring wordt onder meer gesteld dat de belangen van de meerderheid in Noord- Ierland beter behartigd kun nen worden wanneer er ban den zijn met Ierland. De snel le economisch groei van Ier land, aldus de politici, heeft de kloof, die er tussen Noord en Zuid-Ierland bestond, over brugd. Het zou „logisch" zijn wanneer de VS samen met Engeland en de Europese Ge meenschap een verenigd Ier land financiële hulp zouden bieden. Villa minister op Corsica opgeblazen PORTO-VECCHIO Corsi ca an se separatisten hebben gisteravond de vakantiewo ning op Corsica van de Fran se minister van buitenlandse zaken, Jean Francois-Poncet, opgeblazen. Niemand werd gedood of ge wond, maar de schade is groot. Het Nationale Bevrij dingsfront van Corsica heeft laten weten verantwoordelijk voor de aanslag te zijn. Dit front streeft naar onafhanke lijkheid, voor Corsica. Minister Francois-Poncet bevindt zich in Frankrijk. Sovjettoestel bij Moskou neergestort MOSKOU (Reuter) Een Toepolev 104 van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot is zaterdag in de buurt van het vliegveld Vnoe- kovo bij Moskou neergestort. TASS dat dit gisteren meld de, liet weten dat er slachtof fers rijn. Hoeveel werd niet meegedeeld en ook andere bijzonderheden werden niet gegeven. Het toestel was op weg van Moskou naar Odessa. De Toe polev 104 kan 72 passagiers vervoeren. Doorgaans zijn de vliegtuigen op de binnenland se lijnen in de Sovjet-Unie volgèboekt

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9