VVD-KA M MR. BERKHOUWER ZESTIG JAAR: mm. - J „Een verjaardagsfeest is een trieste bezigheid Demonstratie tegen zeehonden j acht Manifestatie voor uitbreiding ziekenhuispersoneel Weinig kans voor hoger personeel in het noorden pagInNENLAND LEIDSE COURAN MAANDAG 19 MAART 1979 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ,0 Mr. Cornelis Berkhouwer, de Kamerlid voor de WD en vice- itter van het Europese Parlement, Bdaag zestig jaar geworden. „Boe- es" zoals hij wijd en zijd in 1 ltrd-HoIIand en ook daarbuiten be ll 1 rjfcd staat, heft deze dag met lede ogen naderen. Inmiddels ook nog gebukt ide onder de last van het lijsttrek- chap van de WD voor de Europese iezingen heeft Cees het momenteel gemakkelijk. In een poging zijn le- larcomn reconstrueren komt één con- v. «en* je naar voren; Boerenkees wordt - °PDpi Even lijkt het alsof de oude, ver- je man die door zijn huiskamer ipelt, ter aarde zal storten. Zijn aigebogen en steunende lichaam, ge- 'd in slappe trainingsbroek en dito rt, herstelt zich echter, en met een 'P zat pijnlijke grimas op zijn verweer- gelaat verdwijnt het „oude manne- door de deur, uit het gezichtsveld, j wa e vitale man, die de bezoeker zoeven n een uiterst krachtige hand gaf, is in *i- kelijkheid niets anders dan een 'orden lwerkende» overspannen politicus die izar een max"nunl aan krachtsinspan- zijn sportieve image probeert hoog 3en:ï Veel ar. ge edroeg bruto voor orgel maar O] )nder bazar, nten wi tvoorwe lalligr; ds han< Ie minuten eerder was dat nog an- hoe gaat het ermee?" Cornells thouwer, lijsttrekker van de Volks- tij voor Vrijheid en Democratie voor if* Europese verkiezingen, komt met een te grijns en uitgestoken hand op me Zweet parelt van zijn gezicht, zijn glinstert en de glimlach blijft ver- ei aan zijn lippen hangen. Hij maakt uiterst energieke indruk, zoals hij staat, de rug recht, zwetend, zijn in de Amerikaanse crewcut stijl, .is nu een zestiger, maar op dit mo- At, vlak voor zijn boerderij achtige wo naar hüi het centrum van Heiloo, ziet men leeftijd niet aan hem af. huppelt vooruit naar zijn werkkamer, ondertussen verontschuldigend voor kleding. „Moet je luisteren, je vindt toch niet erg als ik eerst even een che pak hè, ik kom namelijk zojuist EN RIJ ïbleven lagavon een ar scha ste het de hai die te g van avon iet Heilooër Bos rennen. de jes voor bezig de Vlii VOO a. '01 is vr. tam ronk tijd wordt benut om geimponeerd te ie verm den door de inrichting van zijn werk- pnieuw Ier Drie hele wanden worden bezet gelegen r boekenkasten Rechtsgelerdheid, gevuld met foto's uit de politieke car- e van deze liberaal. Berkhouwer met koningin, Berkhouwer met de Sjah, khouwer met Giscard d'Estaing en khouwer bij de Paus. Het bureau is ukwekkend antiek, even indrukwek- d als de plavuizen vloer waarop een Dgtal antiek lederen stoelen op rust De ier ademt een sfeer van ouderwets li disme, statig, maar toch ontspannen. mgelui 13 tot ben zati omstree rmoeid f 18 JL later komt de politicus weer bin- Van de energieke, fitte, er op zijn i&jd vitaal uitziende Cornelis van vijf vliegtu iten geleden is niets meer over. Inte- iipeel zelfs, de man die hier staat, is dan zestig, veel ouder. Zijn gelaat én wa^t zich geplooid in onuitwisbare kras- zijn snor hangt droefgeestig naar at er v^den, zijn ogen zijn melancholisch de grond gericht Het plotseling politj» lichaam laat zich zuchtend in een zakken. „Zo, hoe gaat het ermee?" et het nog eens uit zijn mond, daar- uidelijk geen antwoord verwachtend. ïelis Berkhouwer zestig jaar, een iaal zoals dat heet. De een, allang lat hij die leeftijd heeft gehaald, zet om een advertentie in de krant, de laat dat punt liever stilletjes aan voorbijgaan. Cornelis Berkhouwer >ort tot die laatste groep. De woor- komen uiterst moeizaam over zijn en als hij tijdens een telefoongesprek een van zijn boezemvrienden zegt: joh, nee. Ik doe er niets aan, ik het een rotdag. Ik blijf gewoon thuis met mijn vrouw en mijn zoon, ge zellig met z'n drietjes". Even later, tegen mij: „Natuurlijk is het een rotdag. Hoe verder je komt, hoe eer der het tenslotte afloopt. Ik vind het vie ren van verjaardagen een trieste bezig heid. Het vieren van een naamdag is ei genlijk veel leuker. Maar ja, dat doe je ook weer jaarlijks, het komt eigenlijk op hetzelfde neer". Hij zucht eens diep. "Wat is nou een mijlpaal? Een overblijf sel uit de Romeinse tijd. Op elke mijl stond een paal. Daar is niets vrolijks aan. Het is een meetinstrument Voor mij was het vroeger in mijn studenten tijd een afstand die ik graag liep. Ik vind het belangrijker dat ik de mijl loop dan dat ik stilsta bij iedere paal die ik daarbij tegenkom". Plichtmatig Het gesprek moet Cornelis daarom ook wel zwaar vallen. Juist die zestigjarige leeftijd is namelijk de aanleiding tot het gesprek en zoals gezegd vindt hij het weinig aanleiding er vrolijk over te doen. Een terugblik op zijn persoonlijke en po litieke leven, aangemoedigd met vragen als „Wat was u nu voor een jochie vroe ger?" en „Was u ambitieus?" worden met een licht schouderophalen beant woord. Het zijn vragen die op verschil lende manieren kunnen worden opgevat en Cees houdt zich dus liever wat op de vlakte. De terugblik wordt een zuiver chronologische, zonder veel verwijzingen nar de manier waarop hij de dingen heeft beleefd. „Ik ben in 1919 geboren aan het Ver- dronkenoord in Alkmaar, toen het nog een stil grachtje was met prachtige hoge bomen. Ik ben geboren en getogen Noordhollander, mijn voorouders kwa men uit de land-, tuinbouw- en veeteelt- wereld". Er blinkt nog net geen traan in zijn duidelijk ontroerde ogen als hij daaraan toevoegt: „Ik hoop hier altijd te kunnen blijven wonen in deze streek, die mij dierbaar is". Het had de afsluiting van het gesprek kunnen zijn, maar het is pas het begin. „Op mijn zesde jaar ging ik naar de achtste gemeenteschool, zoals dat toen nog heette. Van mijn twaalfde tot mijn achttiende bezocht ik het Alkmaars gym nasium op het Kerkplein, dat was toen een onderdeel van het Landbouwhuis. Het is later allemaal afgebroken. Ik had daar een geweldige rector, dr. Hemelrijk (een in het onderwijs bekende figuur) en een aantal leraren die later allemaal hoogleraar werden". Cees wil toch nog wel iets kwijt over zijn jeugd. „Ik verdiende een zakcentje met het rollen van kazen op de kaas markt in Alkmaar. Een rijksdaalder per maand. Ik heb het niet zo breed gehad in mijn jeugd. Mijn vader had een groentehandel met export op Duitsland, maar dat ging naar de knoppen door Hitier. M'n moeder hield kostgangers om een beetje de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen. Dat kan ik me nog best herinneren, dan bracht ik het eten altijd naar de eerste etage". dereen bereikbaar te zijn. „Wat is het?" roept Cees naar zijn vrouw, een geboren en getogen Francaise. „Ik weet het niet, die mensen spreken ook allemaal zo snel. Ik kan ze amper verstaan". Cees sloft, duidelijk geirriteerd, naar de tele foon, roept na enig luisteren „momentje, even in mijn agenda kijken" en sloft weer terug naar zijn bureau. „Het is elke dag hetzelfde", mompelt hij, „data, af spraken, besprekingen, het gaat maar door". Na een blik in de agenda, een snelle afspraakbevestiging en wat ge grom in de telefoonhoorn neemt Cornelis met een langgerekt „goeoeoeoeoed" en „daaaaaaaaaag" afscheid van de persoon aan de andere kant van de lijn. Zonder enige zichtbare moeite neemt hij de draad van zijn verhaal weer op. „Na mijn eindexamen in '37 ben ik rechten gaan studeren aan de Universiteit van Amsterdam, waarna ik me in '42 als ad vocaat vestigde in Alkmaar. In '46 ben ik gepromoveerd tot doctor in de Rech tsgeleerdheid op het proefschrift „Con versie van nietige rechtshandelingen". Wacht, ik zal alles eventjes voor je op een rijtje zetten". Cees vertelt verder ter wijl hij in chronologische volgorde het een en ander op papier zet, zijn grootste successen uit zijn praktijk als advocaat daarbij natuurlijk niet vergetend. „Als advocaat heb ik in de loop der jaren twee juridische prijsvragen gewonnen, een over de aansprakelijkheid van de medicus voor beroepsfouten, een over de aansprakelijkheid voor ongeoorloofde re- clame". We staan even stil bij de motieven van de jonge jurist Berkhouwer. „Van het begin af aan ben ik gegrepen geweest door het idee advocaat te worden. Waar om? Wegens mijn aard misschien, het in trigeerde me enorm. Je zou me kunnen beschrijven als een jong, slagvaardig ad-, vocaat. In die tijd leefde ik een beetje volgens het olympisch ideaal, een gezon de geest in een gezond lichaam. Ik heb veel strafzaken gedaan. Arme donders heb ik vaak kosteloos terzijde gestaan, die hoefden me niet toegewezen te wor den". Wat hijzelf niet zegt is, dat hij vaak bril jante betogen hield voor diverse rech tbanken. Zo zelfs dat heel wat mensen alleen al om deze betogen rechtszittingen bezochten. Ook op politiek gebied was Cornelis toen al uiterst actief. Hij stond aan de wieg van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. In '45 sloot hij zich direct aan bij de Partij voor de Vrijheid, die in 1948 overging in de WD. „Ik ben altijd een nogal vrije vogel geweest Toen na de oorlog de Partij voor de Vrijheid ont stond, trok me dat gevoelsmatig aan. Ik heb wel contacten gehad met de Partij van de Arbeid, maar dat is nooit iets ge worden omdat ik vond dat die partij toch te veel de overheidskant uitging". Cornelis Berkhouwer kwam in '49 in de gemeenteraad van Alkmaar, in 1956 in de Tweede Kamer, waarna hij nog zo'n vijf jaar lang het raadswerk met het Ka merwerk combineerde. „Een van de din gen die me het meest heeft voldaan was het gemeenteraadswerk. Ik noem de plaatselijke democratie wel eens het hart van de democratie in het algemeen. Het gebeurt in je eigen omgeving en je ziet ook de resultaten van wat je doet Sinds die tijd is zijn politieke carrière al leen nog maar stroomopwaarts gegaan: van '69 tot '73 voorzitter van de liberale fractie in het Europees parlement van '73 tot '75 voorzitter en daarna vice-voor- zitter van dit parlement. En nu, met een zeer lange ervaring in de Europese poli tiek, is Cees dan lijsttrekker van de WD voor het Europees Parlement. IJdelheid Met een overdonderende mate van valse bescheidenheid zegt Cees daarover: ,Jk wil daar niet mee gestreeld zijn in mijn ijdelheid. Het geeft natuurlijk wel een bepaalde mate van voldoening, waarde ring voor het werk wat ik de laatste vijf tien jaar heb gedaan. Ik voel me overi gens meer de aanvoerder dan de lijst trekker. Bij het woord lijsttrekker lijkt het net alsof de rest van het team achter mij aan wordt gesleept, maar zo is het niet Ik voer het team aan, dat is iets heel anders". Cees onderbreekt het gesprek even voor een bezoekje aan zijn buurman, die die week tachtig jaar wordt. Hij duwt mij zijn verkiezingsspeech in handen. „Lees jij dat nu even door, pak er wat punten uit, dan zie ik je zo weer". Als zijn vrouw even later binnenkomt staat ze me vol verbazing aan te kijken. „Waar is mijn man?". Het antwoord doet haar even in de lach schieten. „Dat is nou ty pisch Cees, hè, dat is nou typisch die rare man van mij". Later, als Cees zich, uiterlijk zichtbaar vermoeid, met een plof in zijn stoel laat vallen, geeft hij nog eens büjk van zijn „Angst voor de Ouderdom". Enigszins weemoedig voor zich uitstarend prevelt hij: „Zestig jaar een mijlpaal, hoe halen ze het in hun hoofd...". Twintig rerkers van .Green Peace" mstreerden terdag voorde Canadese injnbassade waar zij met een doodskist te uifnen gaven dat te TA, zij verslagen varen: er wordt og steeds jacht 8 we gemaakt op gehout zeehondjes, 40 volge afwerl ZW! jeuge jzen ui ende ijn bereikt dbogste iterstand van V f, gev< k, 2e olgd RIJ1 elegen n flat tvatero g van w ,e' et aan kon te versteef )e scl DEN HAAG In een symbolische begrafenisstoet zijn zater dagmiddag ongeveer twintig medewerkers van „Greenpeace", de milieubeschermingsorganisatie die ondermeer actie voert tegen de zeehondenjacht, door de Haagse binnenstad getrok ken. Bij de ambassades van Canada en Noorwegen lieten zij span doeken en grafkransen achter. ,Met deze demonstratie laten we zien dat we verslagen zijn. De jacht op zeehonden gaat onverminderd voort", aldus een van de woordvoerders van „Green Peace". De Canadese regering staat toe dat er dit jaar door de ruim vierduizend pelsjagers 195.000 jonge zeehonden worden gedood. Volgens de regering is de jacht onmisbaar voor de economie en brengen de zeehonden schade toe aan de visstand. Volgens „Green Peace" zijn deze gegevens onjuist omdat de zeehondenjacht slechts 0,2 procent van het nationaal inkomen vormt en de zeehonden zich voeden met kleine, voor de visserij onbelangrijke vissen. In Noorwegen hebben de ac ties wel enig resultaat opgeleverd: volgend jaar wordt „Green Peace" ingeschakeld bij het vaststellen van de vangstquota. Eveneens in Den Haag demonstreerden vijftig vrouwen van verschillende organisaties om hun solidariteit te tonen met de vrouwen in Iran. Zij hielden zaterdagochtend een protestwacht voor het ministerie van buitenlandse zaken. De demonstranten steunden „onvoorwaardelijk" de strijd van de Iraanse vrouwen voor gelijke sociale rechten. 1HEM 4Het in de loop de voiige week sterk ge- T peil van het Rijnwater afgelopen zaterdag zijn Ste stand bereikt. Bij Lo- werd een waterstand ge en van 14,73 meter. Rijks- erstaat verwacht vandaag daling van het peil. De rstand gaf nog geen aan- ng tot dijkbewaking, al er wel rekening mee ge len. uiterwaarden langs de Waal en IJssel zijn on- elopen, terwijl de polder zi nerswijk bij Arnhem voor zekerheid onder water gezet om het Rijnwater ruimte te gunnen. Enke ken geleden bereikte de door de invallende dooi 'eens een hoge water- 14,57 meter. De dijken de grote rivieren zijn ïns berekend op een van 15 tot 16 meter bij :h T£ens lith UTRECHT Op 12 mei, de dag der verple ging, wordt in Utrecht een landelijke mani festatie gehouden met als motto „12 mei, meer personeel erbij". Dat is zaterdagmiddag in Utrecht besloten op een bijeenkomst van de actiegroep „COZ, meer personeel rond het bed", waaraan vertegenwoordigers van 50 zie kenhuizen en andere instellingen deelnamen. De drie bonden van overheidspersoneel en personeel in de gezondheidszorg, ABVA, KABO en NCBO, alsmede het Landelijk Ak- tiecomité Gezondheidszorg LAK en „Het be terschap", een organisatie waarbij 20.000 ver pleegkundigen zijn aangesloten, steunen het streven van de actiegroep die in de ziekenhui zen zelf is ontstaan. Eerder deze week konden de ziekenfondsen en de Nationale Ziekenhuisraad het in het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven niet eens worden over normen voor een personeelsuit breiding. De NZR, die er eerst voor 1979 tien duizend verpleegkundigen bij had gevraagd, verlaagde zijn voorstel tot zevenduizend, maar de ziekenfondsen wilden en dan nog onder voorwaarden niet verder gaan dan vierdui zend. Nu het overleg binnen het COZ is mislukt, vindt de actiegroep dat de NZR weer terug moet naar zijn oorspronkelijke voorstel. Zater dag werd in Utrecht ook besloten telegram men te sturen naar staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid en naar de vaste Tweede-Kamercommissie voor volksgezond heid om aan te dringen op een forse perso neelsuitbreiding om de kwaliteit van de zorg op peil te houden en de werkomstandigheden van de verpleegkundigen te verbeteren. GRONINGEN „Voor hoger perso neel is er weinig kans een baan te vinden in het noor den". Dat heeft de heer J.H. Lambers, voorzitter van de Nederlandse Cen trale van Hoger Personeel in Gro ningen gezegd op een forumavond heer VOORZITTER NCHP GRONINGEN Volgens Lambers komt dat door de zogenaam de filialen-econo mie: steeds minder bedrijven hebben hun hoofdvestiging in het noorden. In dit kader pleitte hij voor een snelle overplaatsing van de Centrale Directie van de PTT uit Den Haag naar het noorden. Vijftien jaar voor het overplaatsingsproces vindt hij een te lange ter mijn. Mogelijk aardgas uit Nigeria SCHIPHOL Ni geria kan mogelijk een grote aardga sleverancier voor Nederland worden. Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Water staat ziet openin gen voor onder handelingen hiero ver. Volgens haar liggen er geen harde claims van andere landen bij Nigeria. De staatssecretaris zal hierover contact opnemen met het ministerie van Economische Zaken. Dit verklaarde zij na haar terugkeer op Schiphol van een vijfdaags bezoek aan Nigeria, waar zij op uitnodiging van het staatshoofd generaal Olesegoen Obasanjo verbleef. Nigeria be schikt over zeer grote voorraden aardolie en aardgas en is al een belangrijke leverancier van aardolie aan Nederland. 17 procent van de door ons land ingevoerde aardolie komt uit deze Afrikaanse staat. Na de beperking van de olieproduktie in Iran heeft Nigeria zijn capaciteit verhoogd. De reis van de staatssecretaris had ten doel het bijwonen van de officiële opening van het vliegveld van de hoofdstad Lagos, het grootste en modernste vliegveld van Afrika. De bouw van het vliegveld is vrijwel geheel uitgevoerd onder toezicht van het Nederlandse adviesbureau Naco, terwijl een groot aantal Nederlandse bedrijven aan de bouw hebben meegewerkt. Volgens de staatssecretaris heeft Nederland een goede naam voor wat betreft de bouw van waterwerken en de aanleg van wegen. In dat verband is gesproken over een eventuele Neder landse inbreng bij nieuwe Nigeriaanse projecten, zoals uitbrei ding van de kleinere havens en vliegvelden, het opzetten van communicatiesystemen, bijvoorbeeld ten behoeve van het tele foonverkeer. Nogal kleine slechtweer-gebie- den blijven het weer bij ons een wisselvallig karakter ge ven. Een dergelijke storing trok vannacht via het Arden- nengebiéd naar Midden-Duits- land en bracht in het zuidoos ten van ons land tijdelijk re gen. De meeste regen meldde het vliegveld Zuid-Limburg n.l. 12 mm. Een volgende sto ring, die vanochtend bij Brest was aangekomen zal morgen in de loop van de dag het weer bij ons kunnen beinvloe- den. In Noord-Europa is het nog volop winter. In Noord-Fin- land vroor het vanmorgen op een enkele plaats nog 35 gra den. Vooruitzichten voor woens dag: Af en toe regen of sneeuw, .'s Nachts eerst nog lichte vorst, later minder lage temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: om streeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Z -Limburg

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5