DAVIS CUPDUEL EINDIGT IN EEN ANTI-CLIMAX Johnny Broers verrassing in Zuid- Holland NIEUWE GEZICHTEN VOOROP IN KLASSIEKE SPORTTRIBUME LEIDSE COURANT MAANDAG 19 MAART 1979 PAGINA AMSTERDAM Zelfs een geïnspireerde Tom Okker heeft het Nederlandse ten- nisteam niet kunnen behoeden voor uit schakeling in het Davis Cuptoernooi. Nadat Neerlands beste speler aller tij den zaterdagmiddag het leeuwendeel had bijgèdragen aan een zege in het dubbelspel, waardoor het Oranjeteam een voorsprong van 21 nam, werd de nationale equipe gisteren van een "his torische" triomf afgehouden. Eerst moest Okker ervaren dat zestien jaar leeftijdsverschil van doorslaggevende betekenis kan zijn tegen de achttienjari ge Franse ster Yannick Noah en vervol gens bleek Louk Sanders niet tegen de druk bestand, aisnog de overwinning ze ker te moeten stellen. De Leidenaar werd op een roemloze wijze op een ne derlaag getracteerd door de acht jaar jongere en vijftig plaatsen hoger op de wereldranglijst staande Pascal Portes. Daarmee zag Nederland opnieuw een plaats in de kwartfinales van een Europe se zone van het Davis Cupevenement te loor gaan. En dat. terwijl het er zaterdag middag nog zo florissant had uitgezien. Okker en Thung bleken in de praktijk tot meer in staat dan verwacht, waarbij de laatste zich niet onaanzienlijk kon optrek ken aan het niveau van Okker. die niet voor niets als eerste dubbelspeler ter we reld geldt. Vooral in de laatste set van de ontmoe ting tegen Patrice Dominguez en Gilles Moretton acteerde Okker bijna briljant. Daardoor steeg het duel. dat in het begin nauwelijks vermocht te bekoren, ook uit boven het peil dat in ons land van een Nederlandse combinatie eerder te zien was geweest. Tekenend voor de ferme steun die Thung betekende voor zijn meer gelauwerde landgenoot was het feit. dat hij de enige speler was die zijn op slag niet uit handen behoefde te geven. De zege met 97, 6—6. 62 en 61 voor de Nederlanders leek een uitsteken de basis om op de laatste dag van de landenwedstrijd de triomf compleet te maken. Daarvoor waren twee mogelijkheden, maar beide gingen jammerlijk verloren. Hoewel het er aanvankelijk rooskleurig uitzag, voor zowel Okker als Sanders trouwens. De omstandigheden leken ideaal voor de Nederlandse spelers. Voor het eerst sinds mensenheugenis mochten ze gisteren voor uitverkochte tribunes opereren, het geen dit eerste Davis Cupduel ooit bin nen gespeeld van een extra dimensie voorzag. Bovendien bleek er onder lei ding van Martin Koek een fanclub in het leven te zijn geroepen, die zich zaterdag middag tijdens het gewonnen dubbelspel al hoorbaar en zichtbaar demoraliserend voor de Fransen had gepresenteerd. Gis teren leek dit dertigtal enthousiastelingen van beslissende invloed te worden op de gang van zaken, maar hoe inspirerend het gejuich en gehuil werkte op Tom Ok ker. zo weinig trok Noah zich aan van de voor hem toch verre van optimale om standigheden. Mentaal sterker De jonge Fransman toonde zich mentaal aanzienlijk sterker dan verondersteld, hoewel hij tijdens het duel met Okker diverse keren van emoties blijk gaf. Maar waar een ander wellicht geestelijk zou zijn onderuit gegaan onder de door Noah getoonde boosheid met een aan tal beslissingen en de reacties van de tribunes bleef de nieuwe Franse num mer één knap overeind. Ook nadat Okker de eerste set. die niet minder dan één uur en vijf minuten verg de. met uiteindelijk 108 op zijn naam had gebracht. Een niet geringe prestatie van de Nederlander, die moest ervaren dat de kleurling sinds hij Okker vorig jaar op Wimbledon voor het eerst en laatst ontmoette aanzienlijk aan niveau heeft gewonnen. Zijn opslag is van een vernietigende kracht en zijn loopsnelheid en acrobatische capriolen geven een ex tra verhouding aan zijn zeer reeds com plete slagenarsenaal. Goed gehalte Daarom was de setwinst van Okker van een goed gehalte, maar mede tot stand gehouden door een Ietwat stilvallen van de Franse opslagmachine. Onder gaan deweg sterker wordende bijval van de door de fanclub aangestichte toeschou wers ontsponnen zich boelende slagen- wisselingen, waarin traditiegetrouw door Okker de meeste variatie werd gelegd. Dat leek de enige methode om Noah on der de duim te houden, hoewel de don kere Parijzenaar zelf met een dubbele fout de eerste set afstond. De inspannin gen van de eerste set kregen zijn weer slag voor Okker in de tweede reeks, die hij in ruim twintig minuten met 61 aan Noah moest laten. Hetgeen vooral een gevolg was van agressiever aanvalsspel van de Fransman, die na zijn explosieve opslag onmiddellijk aan het net ver scheen om de zaak af te ronden, iets waarvoor Okker een fase langer voor no dig had. Boeiend De derde set van het inmiddels onge meen boeiend geworden gevecht tussen de gearriveerde en aankomende vedette werd opnieuw dank zij een fortuinlijke klap met het houten frame onttrokken aan een vroegtijdige achterstand van 31 waarna beide spelers elkaar tot 7—7 in evenwicht hielden. Toen beslechtte één van de uiteindelijk elf dubbele fouten van Noah het pleit. Een topspinforehand van Okker, die hij weer vele malen van zijn racket liet ver trekken. bracht de beslissende doorbraak tot stand: 87 voor de Nederlander. On der donderende aanmoedigingen palmde Okker na een zinderende spanning de set op het negende setpunt na 65 mi nuten tenslotte in. Niet voldoende Hoewel Okker zich spoorslags naar de massagetafel spoedde, bleek de pauze van ruim een kwartier niet voldoende om hem Ih staat te stellen de nog zeer fitte Noah voldoende bij te benen. Waar de Nederlander de vermoeidheid in de ledematen voelde vloeien, leek de Fransman nauwelijks aan kracht In de boeten. En net als Sanders vrijdagavond moest Okker voor het serveergeweld capituleren. Twee doorbraken, waarbij de Nederlander op de tweede zelfs geen punt scoorde, betekenden even veel keren setverlies, 63 en 6—4. Alsof hij op het vijfde matchpoint een wereldtitel, voorzien van een fikse ge ldprijs had veroverd, zo reagerde Yannick Noah onmiddellijk na het realiseren van de triomf. Tranen vloeiden rijkelijk ove<r de wangen van de donkere man uit Ka meroen, hetgeen weer eens een heel an dere reactie is na een zege dan men doorgaans gewend is. De rondedans met zijn coach Pierre Darmon. vijfien jaar ge leden nog lid van de Franse ploeg, die toen Nederland (ook met Okker), met 5— 0 versloeg, bleek de inleiding tot de in getogen vreugde na de beslissende over winning daarna van Portes op Sanders. Qie zege kwam zo regelmatig tot stand. 4at het voor het Nederlandse kamp het karakter kreeg van een complete anti-cli max. De gaandeweg leek lopende tribu nes tijdens de partij Sanders-Portes we zen al in die richting. FRANK WERKMAN Uitslagen: Okker/ThungDominquez/Moretton 97. 68, 62. 61; OkkerNoah 108. 1 6. 9—7. 3—6, 4—6; Sanders—Portes 6—6. 4—6. Keetievan t Oosten-Hage nog niet in vorm DEN HAAG Het voorspel van de Ronde van Zuid-Hof land is de Lenterace voor dames over een afstand van 53 kilometers, die verras send werd gewonnen in een uur en 35 minuten door Truus van der Plaat (Gelder- matsen) voor Anne Riemers- ma (Apeldoorn) In dezelfde tijd. De zestienjarige nieuwe ren- ster van de Becksploeg, de Haagse Monique Kaufmann, timmerde snel na de start aan de weg. Ze liep weg van de grote groep en bouwde een voorsprong op van 21 seconden, die evenwel teniet werd gedaan. Halfkoers wa ren Truus van de Plaat en Anne Riemersma weg en na men een voorsprong van 44 seconden. Keetie van Oosten- Hage, die nog niet de goede vorm te pakken heeft, zat daarachter in een groep van veertien, maar kon niets te rug doen. Achter het tweetal ging Marjan Bik (Lekkerkerk) als derde over de eindstreep voor Els van Leeuwen uit Lisse. Beide meisjes waren door enorme samenwerking in de laatste kilometers dicht in de buurt van Truus van der Plaat en Anne Riemers ma gekomen en gingen in dezelfde tijd over de eind streep. Petra de Bruin (Nieuwkoop) werd met een achterstand van 54 seconden vijfde voor Keetie van Oosten-Hage. Mo nique Kaufmann werd acht ste. Yannick Noah laat zijn emoties de vrije loop na zijn knappe zege op Tom Okker. groep uitvallers. Lang bleven de renners, die jacht op de eerste plaatsen maakten, in de kop van het peloton bij elkaar. Na 38 kilometer was er een kopgroep van 43 ren ners, die zeventien seconden voorsprong namen op het peloton. Er waren al enkele kleine ontsnappingen geweest van Gerrit Jan Brokelman( Hardenberg) en Johan Kui ken (Breda) Peer Maas, ook kansrijk in de voorhoede, was door een lekke band achterop geraakt en kon geen enkele rol meer spelen. Na 75 kilometers waren er vier renners met lichte voorsprong: Ton Griep( Spijkenisse). Theo Luyten SteinJ.Johnny Broers en Ad Prin sen. Maar het peloton kwam snel terug en de poging was voor niets geweest. Ontsnapping Na I04 kilometer ontsnapte Prinsen, maar hij kreeg later aan bezoek van Plugers, Mut saars. Broers. Harrie Hofman, Theo Luyten. Dit half dozijn renners bouwde een voor sprong op van anderhalve minuut, met on geveer dertig kilometers voor de eindstreep. Hoewel de grote groep daarachter nog wat tijd terugpakte en dichterbij kwam moest de winnaar toch bij deze zes gezocht worden. Honderd meters voor het eind had Broers twintig meters voorsprong. Daarvan bleef op de eindstreep nog een halve meter over. De dolgelukkige Johnny Broers:,. Ik had nog wat reserves. Ik wil bepaald niet zeg gen dat het zwaar is geweest. Er wa fiw lukkig geen harde wind". Het was eaul juist Johnny Broers die in de kopgroep of zes niet zo erg veel heeft gedaan. k~ vlak in de buurt van de aankomst bij duin wilde de renner uit Maartensdijk va: aan de kop doen. Hans Plugers en Luyten hebben bergen werk verzet, door kwam de nog wat onervaren Lti v die pas voor het tweede seizoen b erz amateurs rijdt net iets te kort voor de He men. Achter Henk Mutsaars uit Schi en< die vorig jaar tweede was in deze R ia werd hij vierde. In de zelfde tijd als dekrl naar gingen Harrie Hofmans Moerg Pa en Ad Prinsen over de finish. ac^ imt l Arie Versluis( Ameide) miste de ontsna en kwam met een achterstand van i conden achter Pim Bosch Gorkun achtste binnen. Eerste Hagenaar was Jouvenaar(tiende) achter de Amsterda Barend Huveneers en voor de Westl 'g Nico Toussaint. Beide renners zijn vs formatie De Markthof zie het dus lanj e^s gek deed in eigen omgeving. Het ploegenklassement werd gewonnenU Driessen Optilon (Plugers, Mutsaards, Bosch) voor Jan van Erp Broers. Aai ijn de Poel). Gazelle Prinsen en Gino AnL___ laan). De Markthof Jouvenaar en saint). De vijfde plaats was voor de |f)|| van Jan Jansen die duidelijk in de op| is en in Stan Snijder uit Zwanenburg een dertiende plaats zijn beste renner had ARTHUR VAN RIJS Johnny Broers gaat als eerste over de eindstreep in Kijkduin met zijn handen omhoog. Hans Plugers komt net iets te kort. DEN HAAG Hans Plugers was In de eerste klassieker, de Ster van Zwolle, de grote verrassing. Zaterdagmiddag, in de Ronde van Zuid Holland, was er plotseling weer een nieuwe smaakmaker te vinden bij de amateurs. De negentienjarige Johnny Broers uit Maartensdijk versloeg In de eindstrijd,, de ontdekking van Zwolle". Weer bleven gevestigde amateurs zoals Jos Lammertink, onze nationale kampioen, eo Arie Hassink aan de kop weg. Vooral bij de laatste was geen centje strijdlust te ontdekken. Jos Lammertink uit Wierden kwam nog op de twaalfde plaats. Het is duidelijk: nieuwe, jeugdige amateurs ma ken op het ogenblik de dienst uiL Voor KNWU coach Rini Wagtmans moet dit zeer prettig zijn. Bijna had Hans Plugers. die dit seizoen al zo'n vijfduizend kilometer in de benen heeft,door training in Zuid Frankrijk zijn tweede klassieker gewonnen. Hij kwam maar een wiel tekort. Niettemin was hij best te vreden. Ik had nooit gedacht zo ver te 'komen. In de finale hield ik het op Ad Prin sen". De oud-prof uit Raamsdonksveer kon echter niet verder komen dan een zesde plaats in dezelfde tijd als de winnaarvier uur, vier minuten en zeventien seconden over de 168 kilometer met start en finish in de badplaats Kijkduin. Ook dit keer kwamen weer vele renners aan de start die het in een criterium leuk doen, maar in een klassieker niets te zoeken heb ben. Daardoor ontstond snel een grote Zware hersenschudding voor Zwitser Mutter SAN REMO De jonge Zwitser Stefen Mutter uit de ploeg van Peter Post kwam zeventig kilo meter voor het einde van MilaanSan Remc ie- lijk ten val. De wedstrijddokter vreesde zelfs een schedelba- sisfractuur. In het ziekenhuis van Pietra Ligure bleek echter dat er van een breuk geen sprake was. Mutter liep een zware hersenschudding op en is voor enkele weken uitgeschakeld. De Vlaeminckin Raas blinkt uit en blundert Milaan-SanRemo SAN REMO Een toevalstreffer. Anders kan de der de overwinning van Roger de Vlaeminck In Mllaan- San Remo niet worden aangemerkt De enige verdien ste van de 31-jarige Belg In de 288 kilometer lange Italiaanse klassieker was zijn perfecte sprint op de Vla Roma In San Remo. De kans op de ook door hem zelf niet verwachte voltooiing van de trilogie was het gevolg van tactisch blunderen door Jan Raas. De kopman van de ploeg Post was een van de uitblin kers in Milaan-San Remo. Hij kwam ook in bijna ideale positie voorop, maar verspeelde zijn kans van vijftig procent door een afwachtende houding. Wat gebeurde er allemaal in de finale? Tot de laatste tien meter voor de eindstreep op de Via Roma werd Roger de Vlae minck in 1973 en 1978 winnaar in elk geval niet gezien. Jan Raas. die de Italiaanse klassieker in 1977 won, mocht zich ook lang uit de harde wind houden. Zijn ploeggenoten deden het zware werk in de finale. Met name Gerrie Knetemann en Henk Lubberding. Kne- temann demarreerde vier keer achter elkaar in de vijf tien kilometers voor Da Poggio bij San Remo. waar de ontknoping met Raas in de hoofdrol moest plaatsvin den. De wereldkampioen, die twee keer werd afgewis seld door Lubberding, scheurde het peloton dat nog vrijwel geheel uit de 264 gestarte renners bestond, uit elkaar. Kort voor de beklimming van de Poggio demarreerde Jan Raas. Hij nam honderd meter voorsprong op de groep, waaruit de Belgen Renier. Van den Broucke en Willems nog ontsnapten. Het drietal achterhaalde Raas. De kopgroep van vier nam tijdens de korte beklimming naar de top een voorsprong van 28 seconden op het legioen Italianen, waarin de vedetten Moser en Saronni er kennelijk vrede mee hadden, dat geen van beiden kon winnen. Ook De Vlaming waande zich op dat mo ment verloren. „De koers was gedaan", meldde hij na afloop. „Raas was een hele domme jongen, dat hij ons de gelegenheid gaf terug te komen". Dat deed Raas inderdaad. De Zeeuw verrichtte namelijk vanaf het moment dat de drie Belgen bij hem kwamen, geen kopwerk meer. Hij liet hun het zware werk op knappen. Raas meende op die manier een betere kans in de sprint te hebben. De afwachtende houding bezoe delde zijn goede naam en gaf het peloton een tweede kans. Het enige dat Raas deed, was via demarrages de kopgroep uitdunnen. Renier sneuvelde bij de eerste, de tweede demarrage hield Frits Pirard, eenzaam op zoek naar de kopgroep, op afstand. Raas liet het zware werk over aan Van den Broucke en Willems. De Waal en De Vlaming werden er zo boos over, dat ook zij de noeste arbeid neerlegden. Boeiend De vluchters werden in de afdaling van de Poggio In gelopen door een omvangrijke groep met alle kop mannen. Met voor iedereen nieuwe mogelijkheden ontwikkelde zich nog een boeiende finale. Oud-wereld kampioen Francesco Moser was daarin de beste. Hij counterde met een snelheid van soms meer dan 70 kilometer per uur alle demarrages. De laatste demar rage van zijn vroegere knecht Mario Beccla leek hem echter te machtig. Beccla reed tot tien meter voor de eindstreep voorop, maar de groep streek toch nog op hem neer. De Vlaeminck kwam gelanceerd uit het wiel van Moser, terwijl hij handig Saronni naast zich hield. Het was een formidabele sprint van De Vlae minck, die volkomen overmand door emoties minuten lang geen woord kon uitbrengen. Tien minuten later was hij bijna somber gestemd. Hij was de eerste om toe te geven dat hij zijn derde zege dankte aan een samenloop van omstandigheden. „Nor maal wordt iemand met 28 seconden voorsprong op de Poggio nooit meer teruggezien. Dat is ideaal. Wie zo'n gaatje met de rest heeft, moet doorzetten. Zeker een vedette als Raas. In deze koers was Raas. wat wij noe men, een kleine renner". Dat wilde Raas niet beamen. „Vorig jaar was er een gelijke situatie", zei hij. „Nota bene met De Vlaeminck eroij. Er was ook een groep van drie weg. Saronni, De Vlaeminck en Antonini. Saronni reed voortdurend op kop en werd in de sprint tweede achter De Vlaeminck, die niets had gedaan". Een waar verhaal van Raas met dit verschil, dat dit jaar in tegenstelling tot Antonini en De Vlaeminck hun deel van het werk wel wilden opknappen. Toen was De Vlaeminck de „kleine ren- Roger de Vlaeminck gooit een bos bloemen in het publiek na zijn fraaie zege. I

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22