IJshockevteam geïnspireerd Leidse suprematie op NK tafeltennis Dubbele triomf voor Otti Roethof estberg nog drie aarbondscoach lechvoor uyendijk open, oto bijna vier ton Foutloze Kür Linda Fratianne 5PORTTRIBUNE ROYALE ZEGE TEGEN NOORWEGEN BETTINE VRIESEK00P WEER ONGENAAKBAAR FINSE KARATEKA'S VERRASSEN TIJDENS OPEN KAMPIOENSCHAPPEN Wereldrecords voor familie Heiden Schaakstrijd studie waard LEIDSE COURANT MAANDAG 19 MAART 1979 PAGINA 15 ïdroag n inleg jn eerste 169.555, en vijfd Inrool "ekei GALATI In de tweede wedstrijd voor het Ijshoc- i/toernooi om het wereld- impioenschap in groep B leeft Nederland zaterdag in de Roemeense plaats Galat! wederom met een van de totste concurrenten afge- :end. Werd het een dag eerder tegen Japan verras send 65 voor Nederland, nu moest Noorwegen er zelfs met 81 aan geloven, tder dit seizoen speelde Nederland in Noorwegen twee oefenduels, met als resultaten een gelijkspel van 55 en een overwin ning van 7—4. Het werd za terdag in het ijspaleis Pati- noar een Hollands feest Dummy Smit, directeur sportief van het Nederland se team, bracht het succes aldus onder woorden: „De sfeer in de ploeg is mo menteel fantastisch, leder een pept elkaar op en er Zwolle n dat ÏALATI Hans Westberg zal tenminste nog drie aar coach van de Nederlandse ijshockeybond blij- ien. )e Zweed en de NIJB hebben overeenstemming be- eikt over een verlenging van het contract. ger om spelen ewee: zeker ge tweede een pi de de uit) school ;en ve- Van or Rint geleid ALLELUNGA Arie uyendijk is in de ope ningswedstrijd voor het uropese kampioenschap jrmule 3 renwagens oor pech uitgeschakeld. Ie Nederlander, die op et circuit van Vallelunga ij Rome in een Argo oyota reed, werd in de tiale in zevende positie jdend kort voor het ein- kansloos door een >kke band. si et 26-jarige coureur uit Rosma- werd in zijn heat achtste, at hem op de zestiende plaats de startopstelling bracht. De rwinning was voor de Itali- Ghinzani, die met zijn •ch voor de 102,4 kilometer minuten en 8.3 seconden no- ha.d sche heeft een drievoudige behaald in de vijfuurrace Mugello de tweede wed- njd voor het wereldkampioen- merken. Fitzpatrick. Ihurti en Wollek legden met Loos-Porsche Turbo 138 inden af. Na twee races voert brsche mnet veertig punten de het kampioen- fiapaan. wordt tot het laatst geknokt. Dat komt niet in het minst door de uitstekende manier waarop coach Westberg de jongens in de kleedkamer en tijdens de wedstrijd weet te inspireren. Met deze wedstrijdmentaliteit hoeven we hier voor nie mand bang te zijn". Angst voor Noorwegen was ze ker ongegrond. De tomeloze in zet van Oranje zorgde in de eerste periode voor een voor sprong van 20, een gedegen ruggesteun voor het vervolg van de wedstrijd. Vooral tactisch zat de zaak bij Nederland erg goed in elkaar. Dat moest ook wel om het gebrek aan voorberei ding op dit toernooi enigszins te kunnen maskeren. Ter illus tratie: de Nederlandse selectie kwam voor het vertrek naar Roemenië anderhalve dag in As sen bijeen, de Japanners kon den homogeniteit bereiken in een periode van vijf weken. Tegen Noorwegen moest Neder land een extra handicap over winnen in de figuur van de Ja panse scheidsrechter Tsukumo- to. Deze arbiter was bepaald niet op de hand van Nederland. Zo stuurde hij aan het eind van de tweede periode twee Neder landers naar de strafbank, eerst Bakker en daarna - voor de tweede keer in dit duel - Jans sen. Nederland leidde op dat moment met 41. Juist in die fase van de wedstrijd toonde Nederland karakter. Knap verde digend werd een doelpunt voor komen. De voorsprong in de eerste pe riode was ontstaan door een treffer van Pluimers, die in de tiende minuut doelman Wahl- berg met een schot van de mid denlijn verraste, en een van Van Soldt in de 14e minuut. In het begin van de tweede periode kwam Noorwegen terug door toedoen van Ovstedahl. Het be langrijkste Nederlandse doelpunt viel in de 24e minuut. Noorwe gen ging juist furieus in de aan val, drukte Nederland in de ver dediging en zond de sterkste Piet Nota. nummer vijf. tracht de Noorse doelman Tore Waalberg te passeren. Deze keer lukte het niet, Nederland wist echter toch achtmaal het net te vinden. man. Skaare, herhaaldelijk naar voren. Deze speler kreeg echter geen centimeter ruimte, zoals eerder in de wedstrijd tegen Zwitserland wel het geval was geweest. Terwijl Van de Broek en Myrhene hun zonden twee minuten op de bank zaten te overdenken, ontstond het „gou den" doelpunt van Ron Bede ling. Op aangeven van De Graauw strafte de Amsterdam mer een dekkingsfout van de Noren keurig af (3—1). Vanaf dat moment was Neder land vrijwel zeker van de over winning. Jack de Heer. die we gens darmklachten op halve kracht speelde, zorgde met en kele snelle rushes voor verwar ring in de Noorse defensie. Uit één zo'n solo ontstond de vier de Nederlandse treffer, ditmaal van de stick van Jan Janssen. Nederland liet het daar niet bij. In de derde en laatste periode werden de Scandinaviërs volle dig weggetikt. Met ais uitblin kers Petemousek. De Graauw, Van Wieren en doelman De Bruyn werd het uiteindelijk 8—1. Doelpuntenmakers waren nog achtereenvolgens De Heer. De Cloe(2) en Berteling. Welverdiend kon Nederland zich opmaken voor een ruststag, om zich voor te bereiden op net waarschijnlijk beslissende duel vandaag tegen Zwitserland. Standen: groep A: 1. Oost-Duitsland 4 pnt.. 2. Roeme nië 3. 3. Oostenrijk 3. 4 Hongarije 0. 5. Denemarken 0. 1. Nederland 4 pnt.. 2 japan 2. 3. Zwitserland 2. 4. Noorwegen 2, 5. China 0. UTRECHT Avanti Scy- lla en de Nederlandse tafeltennissport Je ,ou er bijna een boek over kunnen schrijven De bij tertjes uit het Ha ers- woudse kamp met als dependance Leiden te kenen de laatste jaren voor een overheersing in het vaderlandse tafelten nis die ongekend ge noemd mag worden Het afgelopen weekeinde werd er tijdens de Ne derlandse kampioen schappen in de Utrecht se Catharijnehal weder om een hoofdstuk aan dit succesverhaal toege voegd Vooral de dames, waar de coa ches Gerard en Theo Bakker zich mee bezig plegen te hou den. zorgden weer voor een ge weldige aanslag op het ereme taal. Betinne Vriesekoop haalde voor Sandra de Kruijff op routi neuze wijze haar derde enkel- speltitel in successie binnen. Met Sandra de Kruiff was het „goud" in het damesdubbel ook een feit. En het laatste onder deel, waarbij de „zwakkere" sekse aan deel kan nemen, het gemengd dubbel, werd uiteraard ook een prooi voor Hazerswoud- se Bettine. die clubgenoot Theo Louwers op sleeptouw nam. Het meest typerend voor de Ha- zerswoudse-Leidse overheersing in de damescategorie was ech ter de samenstelling van de hal ve finales bij het enkelspel. In het verleden waren er altijd nog wel plaatsen weggelegd voor speelsters van Tempo Team, maar dit keer kenden de stoot troepen van de gebroeders Bak ker geen pardon. Alle vier plaat sen werden bezet door hun pu pillen: Bettine Vriesekoop en Sandra de Kruijff zaten er uiter aard volgens de verwachtingen bij, maar de plaatsing van piep jonge talenten als Brigit Kooten en Steffien van Gennip mocht zeer verrassend genoemd wor den. Sonjavan Weelderen stopt UTRECHT Sonja van Weelderen-Heltzel zal aan het einde van dit seizoen een punt achter haar actieve carrière zet ten. De viervoudige Nederlandse kampioene is ernstig teleurgesteld door de houding van de bond inzake haar geschil met da- mescoach Gerard Bakker. Zij ziet geen mogelijkheden om het conflict te beëindigen en wil daarom haar deelneming in het topsportgebeuren beëindigen. Sonja van Weelderen zal het volgende seizoen de dames van TT Amsterdam als coach be geleiden. Bij de heren lijkt het, op co- ming-man Patrick Swier na, mo menteel een doodgebloede zaak te zijn. Bert van der Helm be haalde zijn elfde nationale titel en trad daarbij, zeer tekenend, in de finale aan tegen een man, die het tafeltennis zuiver voor de lol doet: Hans Lingen. Twee uur per week trainen en dan in de finale van een nationale titel strijd. Het mag verbazingwek kend genoemd worden. Van der Helm had overigens met zijn uitstekende forehand niet al te veel moeite met de door een verkoudheid verzwakte Lingen. die met 30 geklopt werd. Afgeserveerd werd ook een drie tal kandidaten voor de ploeg voor het wereldkampioenschap, die volgende maand naar Korea vertrekt. Nico van Slobbe moest zaterdagmiddag op doktsersad- vies afhaken. Zijn armblessure bleek van te ernstige aard. De tweede afvaller was Han Goot- zen. De Amsterdamse Limburger kan geen ontspanning in zijn manier van spelen brengen en dat breekt hem in de knock-out- confrontaties als een Nederlands Kampioenschap, op. In de eer ste ronde was hij tegen Patrick Swier al niet meer tegen de druk bestand. De derde man, Anne Vlieg, haalde de kwartfina les. maar moest toen tegen Bert van der Helm afhaken. Weinig hoopgevende resultaten voor mannen, die hun in januari afgedwongen selectie bepaald niet waar maakten. Vooral ach ter Gootzen dient een groot vraagteken gezet te worden. Bert Schoofs, de bondscoach, deed dat echter niet: „Hans Gootzen heeft de laatste weken een sterke vorm geëtaleerd. Hier raakte hij er door het knock- out-systeem al na één ronde uit. Dat is pech hebben. Ik blijf mijn vertrouwen in Han echter hou den". Schoofs kan overigens Nniet veel anders. René Hijne, Ronald Rijs- dorp en Theo Lingen zijn om uiteenlopende redenen niet voor de nationale ploeg beschikbaar en daardoor heeft de bonds coach niet al te veel keus. De vier geselecteerde mensen en reserve Jaap van Spanje, die naar Korea gaan. zijn op dit moment echt de best beschikba re mensen. En dat mag een trieste constatering genoemd worden. Bert Schoofs is het daarmee eens. „Ik wou dat er eens meer concurrentie aan het firmanent verscheen", verzuchtte de geplaagde bondscoach giste ren. Gerard Bakker, de damescoach, kon gistermiddag een meer zon nige balans opmaken. Zijn pu pillen zijn in topvorm. Kansen op handhaving tijdens de we reldtitelstrijd in de A-groep lij ken voorhanden. „Maar dan zal er wel geknokt dienen te wor den". aldus Bakker. Bakker ken nende. zal het best in orde ko men. JOHN VOLKERS chtste fe e wiel tonus Bouwhuis in actie met Ronny W. tenrijli ravom 'ASSENAAR Erg veel belangstelling was er zaterdagmiddag an 16 'P Duindigt bij de heropening van de Wassenaarse draf en ren- ski-v aan. De omzet aan de totalisator kwam aan bijna vier ton. Op rereldf [e eerste meeting van het zomerseizoen(l) waren er alleen maar "averijen. Omdat de baan en de volbloeds nog niet in conditie r Sta 'In, blijven de volbloeds nog even op stal. in h| E" recorf ,ok op Duindigt was kampioen Manus Bouwhuis weer goed voor "ee overwinningen,in de openingskoers met Silent Speed en even ater met Ronny W. Beide paarden waren groot favoriet Ook de Perrin 'ud kampioen Jan Wagenaar deed van zich spreken. Met Robin 'uitenzorg zegevierde hij in de Helvoirtprijs op een manier de er '"e schijn van heeft dat de halfbroer van Jojo Buitenzorg de ko- *Jederi nende tijd moeilijk te kloppen is. Majoor Bloemlust kwam op de ren f Weede plaats voor Orson Anjo. I weel 1 internationaal hoofdnummer kwam de dochter van Wagenaar, v°nne.als eerste uit de strijd met Niels Zuidvelde. Nar Buitenzorg het Jan Wagenaar nam met Niels Zuidvelde de leiding, die echter nel werd overgenomen door Kameraad en Speedy Gent met Harry Dortfl °ols. Niels Zuidvelde kon het hoge tempo van het begin niet hele- andei naal aan en zakte wat weg. In de eindstrijd kwam het paard ech- erug. Terwijl Nar Buitenzorg in de middenmoot verdween reeP Niels Zuidvelde met gering verschil de zege voor Speedy Pessfll3en'en Kameraad. DEN HAAG Twee weken va kantie hadden de conditie van 's werelds beste karateka, Otti Roethof, toch wel zodanig on dermijnd, dat zijn optreden in de kwart- en halve finales van de Open Nederlandse Karate- kampioenschappen veel deelne mers in hun geloof sterkte, dat de 29-jarige halfzwaargewicht op zijn retour zou zijn. Twee broodjes kaas en een uur rust bleken zaterdagavond in sport hal Overbosch te Den Haag echter voldoende voor Roethof om twee finales met ruim pun- tenverschil zegevierend af te sluiten. Opvallend waren de twee finaleplaatsen van Rob Poley en de verrasssende con currentie van de Finnen. De derde Open Nederlandse Ka- ratekampioenschappen waren, ondanks de aartwezigheid van zo'n 170 karateka's, nogal gede valueerd doordat veel sterke landen, zoals Duitsland en En geland. nauwelijks vertegen woordigd waren. Na de dubieu ze uitschakeling in de eerste ronde van .de Spaanse zwaarge wicht Carvila. de nummer drie van de wereld, leek het hele maal een Nederlands onderonsje te worden. Onverwachte concur rentie bood zich aan toen de dertien deelnemers van het twee jaar geleden nog zo zwakke Finland de denkbeeldige mat betraden. Het succes van de Finnen, van wie enkelen zich zelfs voor een eindstrijd wisten te plaatsen, is volgens hun coach Stig Kiviharju te danken aan de trainingskampen die Otti Roethof al twee |aar organiseert in Finland. Otti Roethof:..Finland is in mei gastland voor de Eu ropese kampioenschappen. Het is natuurlijk geweldig, dat ze zelf nu ook goed mee kunnen komen. In Helsinki kampioen worden in het halfzwaargewicht en kampioen alle categorieën is nu mijn eerste wens. Daarna hoop ik mijn wereldtitel te pro longeren aan het eind van dit jaar". Van de Nederlandse ploeg Otti Roethof (rechts), hier gemakkelijk winnend van R. Marcus, merkte op:,,In Hel sinki twee Europese titels behalen is mijn eerste wens. Daarna hoop ik mijn we reldtitel te prolongeren". die vorig jaar zo verrassend we reldkampioen werd deden naast Roethof alleen Fred Royers en Raymond Snel mee in Over bosch. De laatste werd in de eerste ronde van zijn gewichts klasse gediskwalificeerd nadat hij zijn tegenstander hard tegen het voorhoofd had getrapt. Een gedeelde derde plaats in de groep alle categorieën was ten slotte zijn troostprijs. De Haagse zwaargewicht Dennis Esajas on derging, onterecht, een soortge lijk lot toen hij door foutief in komen van de tegenstander twee keer diens gezicht raakte. Prestigeslag In de categorie tot 65 kilo diende het Finse verzet zich aan in de persoon van Tuovi- nen. De Amsterdammer Gilbert Balantine wist hem na een fraai gevecht hog net van de titel af te houden. In het half- middengewicht triomfeerde stadgenoot Bonito Freanck te midden van twee Finnen en een Spanjaard. Freanck wist la ter in de klasse alle catego rieën als enige Otti Roethof een verlenging af te dwingen. De twee middengewichten Royers (Arnhem) en Poley (Dordrecht) leverden een regel rechte prestigeslag met als vermoedelijke inzet een plaats in het Nederlands team. De 22-jarige Poley. in 1977 Eu ropees jeugdkampioen en Ne derlands seniorenkampioen, is na een jaar gedwongen afwezig heid sterk aan het terugkomen. De finale Poley-Royers was er helaas een vol bange afwach ting en werd pas in de derde verlenging door Royers met een half punt gewonnen. Otti Roe thof greep na een lastige wed strijd tegen de goed combine rende Fin Kampe, gevolgd door een zege van 2—1/2 op een an dere Fin. Tununen. zijn eerste en volgens velen te kleine beker. Tegen Kampe ontsnapte Roethof aan diskwalificatie na een trap op diens neus. De scheidsrechters hadden goed gezien, dat dit de schuld van Kampe was. Vervolgens coachte hij zijn clubgenoot Danny Soto naar de titel in het zwaarge wicht. Soto, van sportschool Duivendrecht. wist tegen Huy- brechts een achterstand van een vol punt om te zetten in een winst van 2-1 na enkele gewel dige stoten op het hoofd.Voor Otti Roethof, net teruggekeerd van Madeira en ongetraind, was het coachen en het meedoen in twee gewichtsklassen toch wel vermoeiend. Maar het gescan deerde „Otti. Otti" van de over volle tribunes bracht de donkere wereldkampioen in de juiste stemming. In de halve eindstrijd alle categorieën werd Esajas met een nederlaag van 2-0 kansloos naar de kleedkamers gestuurd. Rob Poley was de an dere finalist in de apotheose van het toernooi. Hij dankte dit aan een grandioze zege op de keihard inkomende Spanjaard Carvila. die op zijn beurt Soto had geveld. Het gevecht leverde geen spanning op. maar wel en kele fraaie staaltjes van de snel heid van Otti Roethof. Prachtig uitgevoerde hamerstoten en nek slagen. vaak voorafgegaan door een zogenaamde beenveeg. le verden hem binnen drie minuten de benodigde twee winstpunten op. Poley bleef op nul staan. Volgens bondsarts Ankersmit waren de meeste blessures te verwaarlozen. Enkele gekneusde vingers en tenen en een paar gescheurde wenkbrauwen, zijn inderdaad normale verschijnse len bij karate. Sportiviteit vierde hoogtij in het toernooi, waarvan buitenstaanders onterecht de griezeligste dingen verwachtten. Het toernooi verliep vlot en ken de slechts één incident toen de organisatie er op stond, dat reeds uitgeschakelde deelnemers en zelfs masseurs niet op de spelersbank maar op de tribu nes moesten plaatsnemen, wat evenwel niet tot eenieder door- HERMAN JANSEN WENEN - Een foutloze Kür heeft de 18-jarlge Amerikaanse Linda Fratianne de wereldtitel kunstrijden opgeleverd. Dank zij haar eigen prestatie en het min of meer falen van haar directe concurrenten, de Oost- duitse Anett Pötzsch en de Westduitse Dagmar Lurz kon zij zaterdagavond tot wereldkampi oen gekroond worden. De beide Duitse meisjes vielen ieder twee keer. De Nederlandse Astrid Jansen in de Wal werd in het eindklassement 23ste met plaatscijfer 216 en een punten totaal van 149.18. Eindstand 1. Linda Fratianne (VS) plaatscijfer 11 en 186.62 punten. Z Anetl Pötzsch (Odl) 18 - 184.36 3. Emi Watanabe (Jap.) 31 - 180 52; 4. Dag- mar Lurz (Wdl) 33 - 179.96; 5. Deni- se Bielmann (Zwi) 49 - 177.28; 6. Lisa Marie Allen (VS) 54 - 176.68; 7. Claudia Kristofics (Oos.) 63 - 175.44; 8. Susan Driano (IL) 70 - 173.46; 9. Carola Weiszenberg (Odl) 88 - 170.54; 10. Kristina Wegelius (Fin) 98 -169.26. Spanje in vierde ronde Davis Cup DEN HAAG In het Davis Cup- tennistoernooi plaatsten zich naast Frankrijk. Spanje. Oosten rijk. Roemenië en Zwitserland voor de vierde ronde van de di verse Europese zones. Oosten rijk versloeg Egypte. Roemenië klopte België. Zwitserland ont deed zich van Joegoslavië en Spanje elimineerde Rusland. SAVALLEN Eric Heiden heeft gisteren in Savallen het wereld record op de 3000 meter ge bracht op 4.06.91. Hij verbeter de daarmee zijn eigen record van maart vorig jaar (Inzeil) dat op 4.07.01 stond. Eerder had Heiden zich ook al de sterkste getoond op de 500 en 1500 meter in respectievelijk 38.28 en 1.55.68. Zijn zusje Beth realiseerde oo'k een wereldre cord, maar op de voor dames incourante 5000 meter; 8.06.93. LEEUWARDEN In het toer nooi om het schaakkampioen schap van Nederland heeft ko ploper Gert Ligterink gewonnen van zijn hardnekkigste achter volger Jan Timman. Timman koos zaterdagmiddag voor een wat gedwongen verde diging van het Spaans, waarna hij door middel van een oiffer van zijn koningsvleugelpionnen op ruimtewinst uitging. Ligterink had evenwel zijn totale materi aal gecentraliseerd. De pion-op stoot in het centrum bracht Timman's stand aan het wanke len en leidde tenslotte tot ver lies. Inmiddels is de schaakstrijd en dus ook de ranglijst een studie waard. Vandaag heeft Donner namelijk wit tegen Ligterink. Donner is uitstekend in vorm Hij staat, met Timman. nu an derhalf punt achter op Ligterink. Tussen hen in bevindt zich Ree, die één punt minder heeft dan Ligterink. De verwachting is. dat Donner scherp op winst zal spe len. Vooralsnog heeft toch Lig terink de beste kansen op de ti tel. die nu nog in gezamenlijk bezit is van Timman en Soson- ko. Kansen Hartog door val tenietgedaan SAN CARLOS Wil Hartog is gisteren tijdens de 500 cc-race van de Venezolaanse Grand Prix in San Carlos in leidende positie in de elfde ronde ten val gekomen. De Nederlander had vanaf de start de leiding. De zege was daardoor voor de Brit Barry Sheene. De Italiaan Walter Villa zegevier de in de kwartliterklasse en An gel Nieto uit Spanje in de 125 cc klasse. De Hagenaar Jan Hu berts eindigde op de veertiende plaats. De Venezolaan Carlos Lavado eiste de eerste plaats op in de 350 cc klasse. De Finse wereldkampioen mo torcross. Heikki Mikkola, is gis teren bij een wedstrijd in het Belgische Hoeselt ernstig ge wond geraakt. Mikkola bleef tij dens de wedstrijd met een voet achter een boomstronk haken, kwam ten val en kreeg zijn ma chine op zich. Bij een onder zoek constateerde de ook in Nederland bekende arts Derwe duwen een gebroken botje in het kniegewricht en verekte kniebanden. Gerard Rond heeft gisteren met overmacht de internationale- mo torcross 250 cc van Markelo ge wonnen. Rond. die reed met een Suzuki, zegevierde in beide manches. De Zweed Karlqvist eindigde met Husqvarna op de tweede plaats. Gerrit Wolsink had pech. Hij kwam twee keer

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15