r£@4cIac (2oma/nt 8 Olievoorrade^geslcjik^n tot .oncomfortabel' peil Sovjet-Unie wil Menten berechten Groen licht voor gaswinning op Ameland )eze maand indertekening Tedesverdrag sraël—Egypte g. Zwartkruis BROEIENDE BEZORGDHEID IN CABINET OVER ECONOMIE Iraanse revolutie kost Nederland 0,2% economische groei ONRUST OVER WERKGELEGENHEID iet optimistisch 3AGINj| Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) ornementenkwartaal 43.05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. Zaterdag: 17 maart 1979,69e jaargang no. 21300 De stalen illusie Zaterdag: „De stalen illusie", nieuwe vijfdelige serie op Ne- d.II om 20.27 uur. Ned.I om 20.00 uur laatste Mike Burstyn Show. Zondag: Ned.I om 1955 uur „De Oranjerivier". Ned.II om 21.35 uur documen taire „Emma". Koud Veel bewolking en perioden met regen of sneeuw, en in de ochtend hier en daar mist banken. Middagtemperaturen ongeveer 2 graden. Matige wind tussen zuid en oost Morgen zon op 6.50, zon on der 18.49. Scheveningen hoogwater 5.42 en 18.00, laagwater 1.32 en 13.59. Shell-directeur: Te weinig reserve voor volgende winter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland kan de komende winter in ernstige pro blemen geraken met de energie voorziening. Dit omdat het vrijwel onmogelijk is de olievoorraden, die de afgelopen maanden sterk geslonken zijn, weer op een „wat comfortabeler" niveau te brengen. Dat meent Shell-directeur ir. E.C.G. Werner. Voor gewone omstandigheden is er nog voldoende olie(produkt), maar niet in het geval er weer een lang durige vorstperiode komt of een verstoring in de aanvoer uit de produktielanden. Het waren deze twee oorzaken, die er deze winter toe leidden, dat de oliemaatschap pijen een forse aanslag moesten doen op hun reserves, aldus Wer ner. Bij Shell heeft men berekend dat er gedurende sommige perio den niet minder dan zes miljoen vaten (van 159 liter ieder) per dag werd ingeteerd (in de niet-commu- nistische wereld). Werner, die sprak in Middelburg voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel (afde ling Zeeland), wees ook op het ge vaar van de prijsstijgingen op de „vrije" markt. Deze stijgingen noemde hij „ontstellend". De kans is groot, aldus de Shell-directeur, dat de OPEC-landen deze prijzen als maatgevend beschouwen voor wat men in de geindustrialiseerde landen bereid is te betalen en op grond daarvan besluiten tot een al gemene verhoging van de contract prijzen. Daarom ondersteunt Shell ook van harte de aanbeveling van het Internationaal Energie Agent schap om het olieverbruik met vijf procent te verlagen. Daardoor zou de vraag en dus ook de druk op de prijzen afnemen. Politiek ivoor Oud-PPR-voorman De Gaay Fortman hield giste ren zijn boek „De kunst van het ivoordraaien" ten doop. dat handelt over de politiek als am bacht. Het Eerste Kamerlid houdt onder meer een vurig pleidooi voor hernieuwde linkse samenwer- MOSKOU/DEN HAAG Volgens het Russi sche persbureau Tass heeft de Sovjet-Unie bij de Nederlandse ambassade in Moskou een uitleveringsverzoek ingediend voor Pieter Menten (79). Tass meldt dat Rusland vindt dat het bewezen is dat Menten in 1941 heeft deelgenomen aan massamoorden in de dorpen Podhoroce en Uryce. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag was nog niets bekend van het Russische verzoek om uitlevering. De woordvoerder wees er voorts op dat onlangs een ifitleve- ringsverzoek voor Menten, ingediend door Is raël, is afgewezen op grond van het feit dat Nederland zijn staatsburgers niet uitlevert. Pieter Menten werd in 1977 door de Amster damse Rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijftien jaar. De Hoge Raad vernietigde dit vonnis op formele gronden, en verwees de zaak door naar de rechtbank te Den Haag, die vervolgens besliste dat Menten niet vervolgd kon worden. De Blaricummer werd daarop op vrije voeten gesteld. Binnen kort behandelt de Hoge Raad het beroep te gen .de beslissing van de rechtbank te Den Haag. De verblijfplaats van Menten is op het ogenblik onbekend. Kabinet geeft toestemming DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren na langdurige discussies besloten in princi pe gasboring op Ameland mogelijk te maken. Het wijkt met deze uitspraak niet af i het advies van de Raad i State. De concessie voor deze gaswinning was al in 1969 verleend. Het kabinet heeft ook beslo ten de concessie-aanvraag r gaswinning in de Wad denzee (de z.g. Zuidwal bij Terschelling) niét te honore ren. Daar mag, met name uit nlieu-overwegingen géén gas geboord worden. De aanvraag hiervoor dateert van 1972. Wat betreft de gaswinning op Ameland heeft het kabinet uitgesproken dat de Planolo gische Werkcommissie zich nu gaat bezighouden met de voorwaarden waaronder de gaswinning zou kunnen plaatsvinden, „opdat blijvende schade aan natuur en land schap zoveel mogelijk wordt vermeden". Het gaat om een veld van 35 tot 40 miljard ku bieke meter winbaar gas. een hoeveelheid die ongeveer overeenkomt met een jaar Nederlandse consumptie. Tegen de boringen is fel ver zet gerezen van natuurbe schermers, die menen dat het evenwicht in de natuurgebie den ernstig verstoord wordt. Directeur Hoovkaas van de Gasunie zei gisteren tegen ka merleden, die op werkbezoek op Ameland waren, dat gas winning daar 6000 manjaren werk zou opleveren, plus een gering aantal permanente ar beidsplaatsen op het eiland. BRUSSEL De gebeurtenis sen in Iran zullen Nederland dit jaar 0,2 procent economi sche groei kosten. De aange nomen groei van 2,6 procent zal slechts 2,4 procent bedra gen. De directe schade die de Ne derlandse economie zal lijden is overigens niet zo groot. Iran zal dit jaar voor negen miljard dollar minder impor teren dan was voorzien, en het Nederlandse aandeel daarin is honderd miljoen dollar. Maar indirect wordt veel schade geleden omdat ook veel Nederlandse produkten via andere landen naar Iran worden geëxporteerd. DTT A FIT UP Na overname -DJJ ill/1 i rjll door Volkswagen LEIDEN De industriebonden FNV maken zich ernstig on gerust over de positie van de Adler-schrijfmachinefabrieken in Leiden en Cuyk. De toekomst van de 900 werknemers wordt volgens de bonden zeer onduidelijk, nu Volkswagen een meerderheidsbelang van 55 procent in het Triumph-Adler concern heeft verworven. Volkswagen heeft ruim 44 miljoen D-mark neergeteld voor het overnemen van een van de grootste Europese ondernemingen op het gebied van kantoor- en schrijfmachines. Volgens „Ac tie", het blad van de industriebonden, zitten de werknemers met de vraag wat Volkswagen met de schrijfmachines van plan is. Ze vrezen, dat het de autofabrikant niet in de eerste plaats gaat om handhaving van de werkgelegenheid in de diverse ondernemingen. De betrokken districtsbestuurders van de industriebonden zijn kwaad, omdat ze het bericht over de overneming via een simpel telexbericht hebben moeten vernemen. Volgens hen zijn de fusiegedragsregels van de Sociaal-Economische Raad zon der meer geschonden. De bonden gaan nu met de directie van Adler in Leiden over dé vffaire praten. iDAT WIL NIET NAAR TEL AVIV Zondag 18 maart VERONICA DRIVE-IN SHOW Blesse Paard, Stompwijk Aanvang 20.00 uur. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de j§ krant alsnog e gebracht. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiinirË Bij wijze van protest tegen plannen voor opslag van kernafval, dumpten gisteren demonstranten hun afval voor de deur ve in West-Duitsland, onder het motto ,,Als ji poneren, leggen wij ons afval bij jullie neer". AFVAI demonstranten hun afval voor de deur van het ministerie van energievoorziening V /"VU in West-Duitsland, onder het motto ..Als jullie het kernafval voor onze huizen de- SCHIP DOORMIDDEN Een luchtfoto van de deze week nabij New Foundland in tweeën gebroken olietanker Kurdistan. Het dek wordt overspoeld. Alle 41 opvarenden werden gered. ver samenwerking bisschoppen LVERSUM Bisschop irtkruis van Haarlem is t optimistisch gestemd er de toekomstige samen- *king tussen de Nederland- n(tebisschoppen onderling. Dit W/Jkt uit de reactie die hij Jdagavond gaf in het tv- Jframma Brandpunt, aktu- teitenrubriek van de KRO, de encycliek van de Paus. encycliek roept Paus lannes Paulus II op tot een Weviging van de samen- srking tussen de bisschop- L Op de vraag of dit ook Nederland zou lukken, ant- pfdde mgr. Zwartkruis: „Ik hoop het, of het zal lukken weet ik niet. Het zal moeilijk zijn. Als ik eerlijk mijn hart uitspreek, denk ik dat het niet eenvoudig zal zijn". De bisschop zei dat hij bij zonder goede herinneringen had aan de eerste jaren dat hij bisschop was, onder kardi naal Alfrink. Tegenwoordig is de bisschop niet zo opge ruimd als hij terug komt van de bisschoppenvergaderingen- :„Dan ben ik het zat", aldus Zwartkruis. Hij vindt dat de Nederlandse bisschoppen moeten voortgaan op de weg, die zij vroeger zijn gegaan, „tpen wij alles samen deden". 8HINGTONCAIRO—TEL AVIV Het vredesverdrag Israël en Egypte zal op 26 maart in het Witte Huis in hington worden ondertekend door president Carter, presi- Sadat en premier Begin. Dat is in gezaghebbende kring Washington vernomen. Men gaat er daarbij van uit, dat Israëlische parlement de tekst van het verdrag goedkeurt. lent Sadat wil zo snel mogelijk naar de Verenigde Staten het verdrag te tekenen. Tegenover Amerikaanse verslagge- zei hij niets te voelen voor het plan om in Washington een de Engelse tekst van het verdrag te tekenen, en later de ireeuwse en Arabische teksten resp. in Tel Aviv en Cairo, dat wil alle teksten tegelijk ondertekenen. „Jimmy Carter ft het allemaal voor elkaar gekregen en het is zijn show", lis Sadat. In de Verenigde Staten wordt erop gewezen, dat ondertekenen van het verdrag nog even op zich moet laten diten, omdat het Israëlische parlement er nog goedkeuring moet geven, maar ook omdat de details van de verdrag sten nog moeten worden uitgewerkt. Washington circuleerden gisteren enkele details. Het ver- 2 zal geen voorang krijgen boven andere verdragen tot lerzijdse bijstand tussen Egypte en andere Arabische lan- in een begeleidende brief zal worden vastgesteld dat pte olie levert aan Israël; de onderhandelingen over auto- ie van de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in aza moeten binnen een jaar worden afgerond. I-leider Arrafat heeft gisteren plechtig beloofd dat dat hij verhinderen dat president Carter het olierijke Midden in in zijn zak steekt". De sovjet-Unie heeft de reis van naar het Midden-Oosten in de veiligheidsraad sterk ritiseerd. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG „We zitten knap in de [en over 's lands economie". Dit zei ister-president Van Agt vrijdaga- na afloop van de vergadering van linisterraad die bezig is met de op- ling van de een voortgangsnota over - uitvoering van Bestek '81. r de inhoud ervan wilde de premier iagavond niet veel meedelen, ook omdat de discussies in de ministerraad nog lang niet voltooid zijn. Hij zei wel dat er een aantal tegenvallende factoren is. „Zo hadden we bij de opstelling van Bestek '81 gerekend op een positieve be talingsbalans, maar die is nu duidelijk negatief. Een reden tot bezorgdheid is ook dat de inflatie, die tot voor kort af nam zich nu stabiliseert en zelfs een enigszins stijgende tendens vertoont". Er is verder sprake van een loonstijging van zo'n één procent, dus boven de nul. Wel is de „averij" die Bestek '81 tijdens de Kamerdebatten van de afgelopen maanden opgelopen heeft beperkt geble ven. Ook heeft de uitkomst van het over-' leg over de ambtenarensalarissen de re gering „wat blijmoediger" gestemd, maar over het geheel genomen is er reden tot zorg. iflatie neemt weer toe

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1