les Alkemadese echtparen louwen eigen woning Leiden ging in '53,,hoog UN OUDE BOCHT IN RIJPWETERING temmi! bekert evento tichtin Leidt ijk ha ng nit rech! Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. TAP/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MAART 1979 PAGINA 5 Kunstwerk op Noord wij ks Rederijkers plein NOORDWIJK Het gemeen tebestuur wil op het Rederij kersplein Boerenburg een kunstwerk plaatsen. Men heeft daarvoor een ontwerp van de jonge kunstenares El- selien van de Graaf op het oog, dat een alledaags gebeu ren weergeeft, namelijk een man, die een hond wegjaagt. Het kunstwerk wordt in brons uitgevoerd. Het is le vensgroot (plm. 1.80 meter) en krijgt een gebroken vorm. Het geheel komt op een sok kel. De kosten zullen onge veer 25.000,- bedragen. Volgens de Noordwijkse beel dende kunstenaar Henny Bal is de prijs beslist aan de lage kant. De opdracht aan Else- lien heeft echter de strekking jonge kunstenaars in de gele genheid te stellen ook eens iets groots te maken. Bij het zoeken naar een passend ob ject viel de aandacht aanvan kelijk op de "twee eendjes", een creatie van bescheiden omvang, die de kustenares in de tuin van de Noordwijkse woning van haar ouders had geplaatst. „Het waren leuke eenden", aldus Bal, „en wij hebben toen gevraagd om die eens te vergroten". Elselien van de Graaf gaf echter de voorkeur aan het thans voor gelegde ontwerp. „Dat ge beurt meer", aldus Henny Bal. Met de opdracht gaat de kunstenaar zich meer bij de zaak betrokken voelen en ook met de plek waar het kunst werk moet komen. Uiteinde lijk gaat-hij dan toch wat an ders maken. Bloemenexpositie RIJNSBURG In de veiling hal van Flora wordt zaterdag 24 maart een grootse bloe mententoonstelling gehouden. Deze bloemententoonstelling wordt georganiseerd door de bloembindcursus Rijnsburg. Vrijdagavond maken de 175 leerlingen van deze bloem bindcursus het eindstuk voor hun examen. Hierna worden ze in de plantenkas gegroe peerd en wordt het geheel aangekleed met andere attri buten zoals auto-onderdelen en wintersportartikelen. Vorig jaar trok deze tentoonstelling duizenden bezoekers. Toen werd het 30-jarig bestaan ge vierd. De tentoonstelling is geopend zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Onderzoek naar financiën Provincies DEN HAAG Staatssecreta ris Koning (Binnenlandse Za ken) heeft het Instituut voor onderzoek van overheidsuit gaven in Den Haag opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de financiën van de provincies. Het resultaat van dit onderzoek zal mede ten grondslag liggen aan een (mogelijke) nieuwe verde lingssleutel voor de verdeling van gelden uit het Provincie fonds. Medio 1980 moet het onder zoek afgerond worden. Het wordt begeleid door een werkgroep die voorgezeten wordt door staatssecretaris Koning. In deze werkgroep hebben ook zitting (o.a.) de gedeputeerden Boone (Zuid- Holland), Van Roekei (Over ijssel) en Spiekhout (Fries-* land). doeling dat de interieurafwerking afzon derlijk wordt gedaan", aldus Leo Jansen. Als alles loopt zoals gepland zijn de wo ningen april volgend jaar gereed voor bewoning. „Dat lijkt misschien wat ver weg. Maar we moeten het natuurlijk hebben vem de avonduren en de wee keinden. Bovendien hebben we allemaal gelijk vakantie opgenomen, zodat we dan het leeuwendeel van het buitenwerk kun nen doen". Om dat al te vieren en het matige begin in de sneeuw te vergeten dronken de zes ondernemende echtparen met wethouder Verhaar gistermiddag na afloop nog ge moedelijk een borreltje in alle rust en kalmte. Iets, dat er waarschijnlijk het komende jaar niet meer van zal komen. de gisteren door wethouder Verhaar ge slagen eerste paal. „Dat is in vogelvlucht zoals het gegaan is. In werkelijkheid kostte het ons ruim een jaar om aan de slag te kunnen", aldus Leo Jansen. Deskundig Ter illustratie van het feit dat de eigen vaardigheden zeker niet worden over schat stelt Leo Jansen. „De grondwerk zaamheden, het heien en het opmetselen van de buitenmuren tot aan het dak la ten we doeh door een aannemingsbedrijf. Alle overige werkzaamheden doen we zelf en met behulp van vrienden, familie en kennissen". Zo behoeft het indelen van de werk zaamheden en het timmeren niet al te veel problemen op te leveren. „Eén van ons is projectleider, de overige vijf zijn werkzaam als timmerman. Wat het dak, de binnenbetimmeringen, de ramen en deuren betreft zitten we dus goed. Voor de electriciteit, gas en water hebben we in onze respectievelijke familie- en ken nissenkringen wel handige lieden". De gezamenlijke werkzaamheden van de zes echtparen valt uiteen in twee delen: het deel waarin met z'n allen zal worden gewerkt aan het vervaardigen van de da ken en het glasdichtmaken van de wo ningen, en het deel waarin ieder voor zich aan de eigen woning zal werken. „Natuurlijk is het niet zo dat we elkaar dan laten vallen. Maar het is wel de be STATIONSPLEIN WERD ONHERKENBAAR IJPWETERING Het is niet te hopen at de uiterst sombere weersomstandig- «fen van gisteren illustratief zullen lijken vor de vorderingen die zes echt- aren uit Rijpwetering, Oud Ade en p oelofarendsveen zullen maken bij de >uw van hun eigen woningen aan de Jhide Bocht in Rijpwetering. Wethouder Chriy.rhaar ,oste gistermiddag om klokke 'er het spreekwoordelijke startschot LJ "or debouw door het slaan van de ,21 erste paal voor de zes te verrijzen premie-koopwoningen". Kit zelfbouwproject van de zes Alkema- ese echtparen is niet volkomen uniek. nfondf®£er al kwam in Rijpwetering zo'n !ge bouwproject succesvol van de grond. w och blijft het immer een opvallend ge- ii#uren als „leken" besluiten zelf een ei- i stulp op te trekken, daarbij slechts n dele gebruik makend van de deskun- 'gheid van vaklieden. ;J ?et grootste voordeel van zelf een wo- |ng bouwen is natuurlijk dat je er bijna Je eigen wensen in kwijt kunt", meent Jansen, woordvoerder van het zelf de °UWenc' twaalftal. „Financieel lijkt het rfoni b^eüjker omdat je een hoop ar- u-^T£ e'dskosten kunt besparen. Maar aan de "dere kant ben je snel geneigd een ti ,°0p extra s aan te brengen, waardoor I041& 1 sa^° bijna net zo duur uit bent meen) wanneer je een kant-en-klaar-woning Vriendschap Het aardige van het van de grond ko men van de bouwplannen is, dat de meesten elkaar voordien nog niet ken den. Bij toeval kwamen de zes echtpa ren, die al langer dan vandaag met dé plannen voor de bouw van een eigen wo ning rondliepen, met elkaar in contact. „Dat contact is inmiddels uitgebouwd tot een hechte vriendschap", meent Leo Jan sen. „En dat moet ook wel want we moeten met z'n allen aan de slag". Toevalligerwijs stuitte de zelfbouwers op het feit dat een stuk grond in de Oude Bocht voorbestemd was voor de bouw van premiekoopwoningen. „We zijn toen naar het gemeentebestuur gestapt met de vraag of we dat konden kopen en er zelf woningen mochten bouwen", stelt Leo Jansen. „Omdat er in Rijpwetering al eerder een zelfbouwproject succesvol was afgerond, hadden de gemeentebes tuurders daar weinig problemen mee en gingen akkoord". En zo verkregen de echtparen Seggelen (tweemaal), Bolle, Dusseldorp, Hoogen- boom en Jansen vergunning voor de ver wezenlijking van hun idealen. Gebroederlijk stapte men naar architekt Van Dongen in Alphen aan den Rijn, die alle woonwensen van de zes echtparen wist te standariseren en in te tekenen. Daarop ging men terug naar het ge meentebestuur om de tekeningen te laten goedkeuren En dat alles mondde uit in wethouder verhaar van Alkemade bedient de hei-installatie terwijl de zes zelfbouwende echtparen nauwlettend toezien igers >ruitgar zal. w Wiom; Het is al weer 25 jaar geleden, dat rond het Leidse Stationsplein met een verleden werd afgerekend. In 1953, halverwege, ging „Leiden hoog"wat wilde zeggen, dat de treinen van een „hoog spoor" gebruik gingen maken. Afgelopen was het met de gelijkvloerse kruisingen. In die contreien was het, dat van elke twaalf u ur de bomen vijf uur dicht waren. De „vrije" kruising bezorgde zowel NS-presiden t-directeur Den Hollander als heidens burgemeester Van Kinschot veel dankbare gevoelens. Een aantal maanden later was de laa tste rest van de vooroorlogse historie van de Leidse bodem verdwenen: het oude station was ten onder gegaan. Sinds 1880 had de rondborstige schepping van architect Margadant op het pad van ontelbare reislustigen gestaan. In '53 stond de schepping van NS- architectir. H. Schelling er, opgetrokken uit veel beton en bakstenen, fris en vrolijk en strak van lijn bij. In die tijd maakte reclameman Bol, van „Studio Bol" in Oegstgeest, veel foto's die de oude tijd hebben vastgelegd. Een paar van die foto's roepen vandaag weer een zee van nostalgie op. Foto boven: Het odue station van Leiden in 1953, ogenschijnlijk vredig naasl zijn opvolger; een curieus plaatje, dat bijna onvoorstelbaar is. Hiernaast: In 1948 werd de oude „loopbrug" over het laagspoor al gebarricadeerd. Zo heeft de zaak er nog jaren bijgestaan. Het was in de tijd, dat een retourtje naar Den Haag nog 65 cent kostte. Foto linksonder: Op de Stationsweg stond in '48 nog dit rondvormige VW- huisje, vlak naast het seinwachtershuisje en met de spoorbomen op de achtergrond. Foto rechtsonders: De tijd ging verder: in 1953 was Leiden „hoog". Eerst nog wat provisorisch via een „noodviaduct", vlak naast het Terweepark. Op de voorgrond links een verkeersagent „oude stijl".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5