Mormonen bouwen in Leiden eigen kerk Nieuwe hokken voor Nieuw Leids Dierenasiel ND Grond in Zuid-West zaterdag ingewijd Jan van Hout Penning voor G. J. Philipsen Bureau Huisvesting werkt wel efficiënt ZIJL/LGB. DE RIJN aginISTAD LEIDSE C0URAN1 VRIJDAG 16 MAART 1979 PAGINA 3 •rit, ifllm '-•erlij TV-flta »rle anti, (1958) •t) entarli n) ■o-Celd (S De voor- en achterzijde van de kerk. LEIDEN De Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, beter be kend als de Kerk der Mormo nen zal binnen afzienbare tijd over een eigen kerk in Leiden beschikken. De Mor moonse gemeenschap heeft een stuk grond aangekocht in Leiden Zuid-West, gelegen op de hoek Brahmslaan/Mendels- sohnkade (aan de kant van het water). De president van de Mormonen-Ring Den Haag, de heer Van der Put zal ko- serle mende zaterdag om 15.00 uur de grond waar de kerk op komt te staan inwijden. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen heeft in Nederland on geveer 8000 volgelingen. In Leiden zijn ongeveer 250 Mor monen. De geschiedenis van de Leidse Mormonen gaat te rug tot het begin van deze eeuw. Van 1925 tot 1952 wer den de diensten van de Mor- moonse Kerk gehouden in het Gerechtscentrum. Van 1952 tot 1954 waren er geen dien sten vanwege de grote na-oor- logse emigratie, veel Mormo nen vertrokken toen naar Amerika. Daarna maakte de weer opbloeiende Mormoonse Gemeenschap gebruik van de gastvrijheid van de Leidse Loge van de Vrijmetselaars, die hun pand aan de Steen- schuur 8 ter beschikking stel den. Totdat de kerk in Zuid- West is afgebouwd zullen de Leidse Mormonen deze ruimte blijven gebruiken. De Mormoonse gemeenschap is meer dan tien jaar bezig geweest met het verkrijgen van grond voor de eigen kerk. Verwacht wordt dat de bouw binnenkort zal kunnen beginnen. De werkzaamheden zullen ruim een jaar in beslag nemen. De nieuwe Mormonen-kerk is functioneel opgezet. Het ge bouw zal twee verdiepingen en een torentje omvatten. Op de begane grond bevinden zich onder mee de kerkzaal, kantoor, keuken, toiletten en het zogenaamde doopbassin. Volgens de Mormoonse kerk leer worden de gelovigen na melijk gedoopt door volledige onderdompeling. De kerkzaal loot naar boven door in de eerste verdieping. Op de eer ste verdieping bevinden zich verder drie zaaltjes, die onder meer worden gebruikt voor onderricht. De inwijding van de grond op zaterdag zal ge schieden gedurende een korte plechtigheid. Daarbij is ieder een welkom. LEIDEN „De heer Philip sen en de Sportstichting zijn bijna synoniemen geworden". Dit zei burgemeester Vis gis termiddag tijdens de receptie die gehouden werd ter gele genheid van het afscheid van de heer G. J. Philipsen van de Leidse Sportstichting. Wegens zijn verdiensten voor de ge meente Leiden overhandigde burgemeester Vis hem de Jan van Hout Penning. Burgemeester Vis noemde de heer Philipsen de ideale di recteur voor de Stichting. „Zijn prima contactuele eigen schappen, gecombineerd met enthousiasme en goed leider schap maakten hem tot een uitstekend manager", aldus burgemeester Vis. Wethouder Tesselaar sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop hij met de heer 'Philipsen had kunnen samen werken. De receptie vond plaats in het restaurant van het pas ge opende Vijf Mei-bad, het laat ste project dat onder leiding van de heer Philipsen tot stand was gekomen. De druk bezochte afscheidsreceptie werd besloten door een toe spraak van de heer Philipsen waarin hij iedereen bedankte met wie hij in de loop der ja ren had samengewerkt. Burgemeester Vis (rechts) overhandigt de Jan van Hout Penning aan de heer Philipsen COLLEGE OPVRAGEN SOCIALISTISCH RAADSLID LEIDEN Het college van b. en w. van Leiden is ervan overtuigd, dat het Bureau Huisvesting voldoende aandacht en service besteedt aan alle woningzoekenden. Dit zegt het colle ge in antwoord op vragen van het socialistische raadslid mevr. J. Hes. Volgens het gemeentebestuur vinden afspraken met ambtena- ren van het bureau doorgaans binnen één a twee dagen plaats j en wordt er efficiënt gewerkt. Ook zou er regelmatig ambtena- i renoverleg tussen de verschillende diensten plaatsvinden. Over- I igens is met de ingebruikneming van het Stadsbouwhuis aan I de Langegracht een proef begonnen met het ontvangen van j woningzoekenden op afspraak. Deze maand wordt onder de bezoekers een enquête gehouden over het nieuwe systeem. Het socialistische raadslid meende, dat het heel wat slechter was gesteld met de serviceverlening van het bureau huisves ting. Haar vragen lichtte ze toe met een voorbeeld van een moeder met drie kinderen die op een klein pensionkamertje woont en vaak geprobeerd heeft contact met een ambtenaar van Bureau Huisvesting te krijgen. Zij slaagde er niet in dit contact tot stand te brengen. Ook een gesprek over haar crisissituatie met een maatschappelijk werkster en de wethou der werd telkens op de lange baan geschoven. Het raadslid Hes zei in haar vragen, dat de moeilijkheden die een maat schappelijk werkster bij de sociale dienst had om overleg tot stand te brengen met het Bureau Huisvesting wel eens symp tomatisch zouden kunnen zijn voor de afstand die er tussen beide instellingen zou bestaan. Asiel kon gasten bestaansminimum niet meer garanderen LEIDEN De 24 honden en 19 katten, die op dit moment een tijdelijk onderkomen ge nieten in het Lejdsc streekasiel aan de Be sjeslaan kennen sinds gistermiddag de weel de van een groot aantal nieuwe hokken. Maar 'liefst 15 hokken voor het buitenver blijf en een zelfde aantal hokken voor het binnenverblijf werden deze week door de Kampense kennelbouwer Corton per vracht auto naar Leiden gebracht en in een mum van tijd geïnstalleerd. En dit alles van roest- vrij gegalvaniseerd ijzer, inclusief een uit zo veel delen bestaand hondenservies. Dat was wel weer eens nodig, want de asielhond heeft de laatste jaren aan de Besjeslaan een leventje moeten leiden, dat ver ligt onder het welvaartspeil van Fikkie Modaal. Hondenhokken dus. Een goed hok wil voor een hond ongeveer zoveel zeggen als een warm bed. een speelruimte, een woonkamer, een rommelzolder en een toilet. Dit alles op een paar vierkante meters oppervlakte ineen- geperst. Zo gaat dat in sommige hondenle ventjes. De laatste jaren echter kon het Nieuw Leids Dierenasiel, het grootste streeka siel van de regio, zelfs het uiterste bestaans minimum (een hondenhok) niet voor zijn gas ten garanderen. Weliswaar heeft de familie Tiele, nadat zij ruim twee jaar geleden de lei ding van het asiel heeft overgenomen, werke lijk alles geprobeerd om de beesten in een le venswaardige omgeving onder te brengen, maar meer doen dan roeien met de riemen die men had, zat 'er niet in. Geldproblemen waren er de oorzaak van dat de nodige her stelwerkzaamheden aan de dierenverblijven, waaronder de vernieuwing van het dak. de vervanging van de centrale verwarming steeds maar moesten worden uitgesteld. Er was veel geld nodig om het asiel op te knap pen. Zeker een halve ton voor de vervanging van een aantal hokken plus de bouw van een nieuw dak en indien men het asiel werkelijk als streekasiel voor de hele regio wil laten functioneren dan zou een bedrag van circa anderhalf miljoen gulden opgebracht moeten worden. Dat laatste behoort in ieder geval nog als een utópie te worden beschouwd, maar wat het eerste deel van het wensenlijs-, tje betreft is er sinds gisteren met de bouw van de 30 nieuwe hokken wat schot in de plannenmakerij gekomen. Iedereen die wel eens droomt van het trou wen met een miljonair of het krijgen van een erfenis kan begrijpen hoe opgelucht Wil en Mieke Tiele onlangs waren toen zij via de af deling Leiden van de dierenbescherming op de hoogte werden gesteld van een erfenis, die een oude dame hen had nagelaten. In de we reld van de dierenbescherming is het krijgen van erfenissen en schenkingen overigens niet zo'n unicum. Een groot deel van de inkom sten van de dierenbescherming wordt op deze manier bijeengegaard. Welnu, de installatie van de hondenhokken aan de riant gelegen Besjeslaan in Meerburg heeft circa 20.000 gulden gekost en werd mo gelijk gemaakt door een erfenisje die door de dierenbescherming naar het asiel werd door geschoven. Wil Tiele: „We zijn ontzettend blij met dat geld. Het kwam net op tijd eigenlijk, want de oude hokken hingen met stukjes ij- zerdraad aan elkaar. De deuren sloten niet meer, het laswerk tussen de hokken was los gelaten, zodat er scherpe en dus voor hopden gevaarlijke randen ontstonden en al het me taal was verroest. De firma Corton uit Kam pen heeft een stel schitterende, mobiele ver blijven neergezet. Dus als we nog eens moe ten verhuizen of de boel moeten hergroepe ren dan kunnen we de hokken gewoon zon der veel moeite verplaatsen. Omdat ik zelf de installatie van de 15 binnenhokken verzorg heb ik wat kosten kunnen besparen waardoor ik binnenkort een antwoordapparaat kan be talen. Dat is mooi meegenomen". Samen met een andere erfenis die over een paar weken op de bankrekening van het die renasiel wordt bijgeschreven is er voor het streekasiel een bedrag van ongeveer 70.000 gulden beschikbaar. Hiervan kan misschien ook nog het dak worden vernieuwd en een centrale verwarming worden aangelegd. Wil Tiele heeft voor de reparatie van het dak al een aannemer (Van Riet) in de arm genomen om een prijsopgave te maken, terwijl de fir ma De Nie tegen een schappelijke prijs wel licht bereid gevonden wordt om de verwar ming te installeren. De strenge winter is voor de honden en katten een ramp geweest. De oude verwarming doet het niet meer naar be horen, is zogezegd lek als een zeef en verliest enorm veel energie. Er is niet meer tegenaan te stoken. Tot nu toe is er alleen nog maar gerept over de nodige herstelwerkzaamheden die er in het asiel verricht moeten worden, maar er moet ook eten op tafel komen voor de dieren en natuurlijk ook voor de familie Tiele. Verschillende gemeenten leveren hier met subsidies vaste bijdragen voor. Dat dit geld bij lange na niet genoeg is om het asiel een volledige streekfunctie te laten voeren is na het verhaal over de erfenisjes hopelijk duidelijk geworden. Elke schenking wordt op prijs gesteld. Nog steeds.. Degenen die de Stichting Nieuw Leids Diere nasiel een stapje vooruit wensen te helpen kunnen hun bijdragen storten op gironummer 14650. Peter Viering Voortgezette BOA-actie De BOA (Boycot Outspan Aktie) blijft aktie voeren tegen het bezoek van drie Nederlandse topfunctionarissen aan Zuid-Afrika. De topfunctionarissen, prof. dr. A. R. Bak ker, als computer deskundige verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden, dr. A. van der Werff, hoofd van de stafafdeling beleidsontwikkeling van het Ministe rie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, en dr. M. J. Hartgerink, directeur van het in Leiden gevestigde TNO- instituut voor Preventieve Gezondheidszorg, zullen in Kaapstad, Zuid-Afrika een conferentie bijwonen over computersystemen voor ziekenhuizen. De BOA meent dat zij met hun bijdrage aan het congres een bijdrage leve ren aan de apartheid en niet aan de gezondheidszorg. Op 20 maart verdedigt de BOA deze stelling. Zij draaien een film van Roeland Kerbosch, „Apartheid: Inzicht-Uitzicht" en het thema 'Apartheid of gezondheidszorg wordt door de volgende mensen belicht: Ria Beckers, fractievoorzit ster van de PPR-Tweede Kamerfractie, Patrick Mbatha, een Zuidafrikaanse medicus en voorzitter van het Me disch Comité van het African National Congress (ANC), Kees Vrins, hoofdbestuurder van de ABVA en André van den IJssel, een computerdeskundige. De bijeenkomst vindt plaats in het Antomusclubhuis, Lange Mare 43 in Leiden, aanvang 20.15 uur. Gepromoveerd Aan de Leidse universiteit is deze week de heer A. K C. van der Heijden gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift getiteld „Shortterm vi sual information forgetting or what is forgotten in visual processing research". Promotoren zijn prof. dr. G. B. Flo- res d'Arcais en prof. dr. J. P. van der Geer. Ook promo veerde de heer P. J. F. Verbeek tot doctor in de wis- en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Spin- lattige relaxation in phosphorocent triple state molecu les". Promotord is dr. J. Schmidt. Verzinsels Theater Augustus brengt op zondag 18 maart de kinder voorstelling „Verzinsels" in het LAK-theater aan het Le vendaal 150. Een viertal verhaaltjes (verzinsels), over een professor die wordt achtervolgd door gemaskerde man nen die zijn uitvinding willen stelen, over een prins die in moelijkheden geraakt na een spinaziewedstrijd, over het land Nergens waar de gevaarlijke Handschoenvogels wonen en over de verdwijning van een magische, nood lottige tas. De handeling wordt telkens onverwacht omge bogen zodat de kinderen kunnen meefantaseren. Leeftijd: 6-12 jaar, aanvang 15.00 uur. Bejaardenkoor De repetities van het bejaardenkoor van de afdeling Leiden van de RK Bond van bejaarden en gepensioneer den zulen vanaf maandag 19 maart weer plaatsvinden in de Romanuszaal aan de Mare, te beginnen om 14.00 uur. De eucharistieviering wordt op dinsdag 20 maart om 15.00 uur gehouden in de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk. Ruilbeurs Verzamelaars kunnen op zaterdag 17 maart terecht in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare 43 in Leiden, waar een grote ruilbeurs wordt gehouden. Dat deze beurs in de belangstelling staat blijkt wel uit het feit dat verzamelaars uit het hele land er naar toe komen. Het zijn niet alleen postzegels die er geruild worden, maar ook munten, sigarenbandjes, prentbriefkaarten, lu cifersmerken enz. Informatie over deze beurs is te ver krijgen bij J. G. van der Ende, Sperwerhorst 42, Leiden. Telefoon:f 071-211150. Openingstijd: van 10 tot 16.00 uur. Gouden jubileum Door de plotseling ingevallen ijzel die zondagmorgen 21 januan alle wegen van het land onbegaanbaar maakte, kon de kerkelijke viering van het Gouden Jubileum van pater Han Lohman onmogelijk doorgaan. Het moest noodgedwongen worden verschoven. Zij zal nu plaats vinden op zondagmorgen 18 maart in de Sint Leonardus- kerk aan de Haagweg. De plechtigheid begint om 10.45 uur. Het zangkoor onder leiding van mevrouw G. Am- merlaan zal dan een meerstemmige mis uitvoeren. Economisch wel en wee Aan de Sint Aagtenstraat 4-6, is het automobielbedrijf van A. A. van der Kwast op geheven. De P.S.P. Leiden heeft een onderkomen gekregen in het pand Rijnstraat 8 (eerder fo tostudio Graafland onlangs, vertrokken naar het bedrijf sterrein in Zoeterwoude). Aan het Levendaal 159-161 is in de v.m. winkel van het „Tapijtcentrum", de winkel in Oosterse tapijten en kunstnij- verheidsartikelen van J. Ta- miz, gevestigd. Aan de Haven 38b is in een v.m. levensmiddelenwin kel. T.R. Supermarkt geves tigd. Burgerlijke stand LEIDEN Ondertrouwd: W. B. A. Mullink en E. Kroese- meijer, C. M.A. van Amstel en D. A. van Doom, J. F. Raar en P. A. E. Hasselman, 1 L. M. Komor en L. S. Bar ge, V. L Gijsen en H. P. J M. van Loon. W H. A. Pelmelav en H van Tongeren. J. T de Cock Buning en A M. Jans sen. R. T. Hoogkamer en J. Zirkzeé. R H. W. Brink en J F M Kamphuis. J. C. M. van Deventer en M. T. J Peters. E. K. Dijkstra en M. M. J. Guljé, K. G. Bron en M. L. Penseel. ADVERTENTIE A.S. ZATERDAG WATERPOLO- WEDSTRIJD Advertentie aangeboden door MERCASOL

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3