Cao-overleg Hoogovens en Unilever weer afgesprongen ei Bronbeek blijft definitief open B Vissterfte is meegevallen NIEUW ONDERZOEK BIJ AMSTERDAMSE POLITIE Dringend hulp nodig voor 2e generatie buitenlanders binnenland Sterfte rond geboorte kan sterk verminderen Ook zonder indijking waddenzee tweehonderd arbeidsplaatsen Wiegel haalt CDA over de streep LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MAART 1979 PAGINA 15 Bonden maken uiterlijk donderdag acties bekend (Van onze sociaal-economische redactie) den haag/velsen/utrecht/eindho- ven Onderhandelingen voor een nieuwe cao bij Hoogovens (20.000 werknemers) en bij Unilever (9.500 werknemers) zijn gisteren weer stuk gelopen op de eis van de vakbon den tot arbeidstijdverkorting. De industrie bonden nvv en nkv overleggen op het ogenblik welke acties ondernomen moeten worden om hun eisen kracht bij te zetten. Ui terlijk volgende week donderdag zal daarover binnen de toekomstige industriebond fnv, waarin nvv en nkv samengaan, een besluit worden genomen. „We liggen mijlenver uiteen, verder praten heeft geen zin", zei NW-bestuurder Henk Krul, gisteren na het afgebroken overleg bij Hoogovens. We hebben het uiterste gebo den", reageerde Hoogovens-directeur G. Wil mink. De Industriebonden verlangden voor werkers in de ploegendienst acht vrije dagen extra en voor het overige personeel zes. Dit zou resul teren in een gemiddelde werkweek van iets minder dan 39 uur. Hoogovens was uiteinde lijk bereid iedereen één vrije dag extra te ge ven en de ploegenwerkers daar nog eens een extra dag bovenop. De vakbonden wilden voorts de regeling voor vervroegd uittreden, nu geldend voor 63- en 64-jarigen, uitbreiden tot 60-jarigen. Hoogovens bood niet meer aan dan een studie en afhankelijk van de uitkom sten daarvan begin van uitbreiding van de re geling in 1980. De Unie BHLP wil overigens wel doorpraten met Hoogovens. Volgens deze bond is ver vroegde uittreding op het ogenblik belangrij ker dan algemene arbeidstijdverkorting. De aangeboden studie van Hoogovens over dit laatste onderwerp, vond de Unie voldoende om verder te onderhandelen. Bij Unilever bleek volgens vakbondsbestuur Schermer van het NW dat geen enkele vorm van werktijdverkorting bespreekbaar is, ook niet die in de vorm van extra vakantie. Philips heeft inmiddels berekend dat invoe ring van de 35-urige werkweek in het concern ruim 575 miljoen gaat kosten. Dit gegeven werd gistermorgen ingebracht in het cao-over leg met de bonden, dat op 22 maart zal wor den voortgezet. De vakbonden bestrijden Ae berekeningen van Philips, die gebaseerd zou den zijn op te veel vooronderstellineen". 10 <ha YB, JDITI! STAATSSECRETARIS VAN LENT HAALT BAKZEIL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bronbeek blijft toch definitief open. Staatsse cretaris Van Lent (Defensie) heeft zich gisteren uiteindelijk neergelegd bij de uitdrukkelijke wens van alle Kamerfracties dit tehuis voor oud-militairen onder geen beding te sluiten. Ook het museum Bronbeek blijft bestaan. Staatssecretaris Van Lent gaat met zijn CRM-collega Wallis de Vries bekijken of het oude Bronbeek aangepast moet worden aan de eisen die tegenwoordig aan een bejaardenoord worden gesteld, of dat misschien gekozen moet worden voor een heel nieuw Bronbeek op hetzelfde terrein als het door Koning Wil lem III geschonken tehuis voor militairen. Van Lent deelde gisteren mee al door verscheidene instellingen benaderd te zijn lOver een mogelijke modernisering van Bronbeek, maar als erover geen overeenstemming ontstaat zal Defensie zelf de irlieslijdende exploitatie van Bronbeek onder zich houden, staatssecretaris deed gisteren zijn uitspraken in een verga ing met de vaste commissie voor defensie van de Tweede ner. Eerder deze week pleitte Van Lent in een nota nog maals voor sluiting, maar de staatssecretaris zei gisteren dat die interpretatie van zijn nota op ee misverstand berustte. Er zijn al 22 nieuwe aanmeldingen voor plaatsing in Bronbeek binnen sinds de eerste Kamerdebatten over deze zaak. IB, rsui. zti noe n! ONDERZOEK CBS WIJST UIT: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal perinatale sterfgevallen (sterfte voor en vlak na dé geboorte) in ons land kan nog belangrijk worden ver minderd. Dat blijkt uit gege vens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die vergaard zijn na een uitvoeri ge analyse van dex beschik bare cijfers hierover. Er blijkt namelijk volgens hjet CBS een sterk verband te be staan tussen de uitzonderlijk sterke daling van de perina tale sterfte tijdens de laatste decennia en het stijgend aan tal bevallingen in een zieken huis. Tussen 1952 en 1975 is het percentage vrouwen dat hun kind in het ziekenhuis ter wereld bracht gestegen van 22 naar 56 procent Vooral het aantal sterfgeval len door „gevolgen van de ba ring" is zeer sterk gedaald door een belangrijke stijging in het aantal kunstverlossin gen als bijvoorbeeld de kei zersnede. Verrassend is ook dat het aantal perinatale sterfgevallen sinds 1971 's winters 30 tot 50 procent ho ger ligt dan in de zomerperio de. Dat verschijnsel doet zich ook voor in andere Westeuro- pese landen. De sterke daling van het sterftecijfer kan voor een deel ook toegeschreven worden aan de gemiddeld lager ge worden leeftijd, waarop vrou wen een kind krijgen. Geble ken is namelijk dat de dood geboorte bij kinderen van ou dere moeders relatief hoger is. Het aantal bevallingen dat door een vroedvrouw of huis arts wordt geleid is eveneens sterk gedaald. Huisartsen lei den tegenwoordig gemiddeld niet meer dan 8 bevallingen per jaar. In het percentage ziekenhuis bevallingen zijn overigens grote verschillen blijven be staan tussen de verschillende provincies. In 1975 liep dat percentage uiteen van 39 in Drenthe tot ruim 71 procent in Noord-Holland. Recreatie kan natuur een handje helpen NIJMEGEN Het is niet waar dat recreatie in natuur gebieden per definitie schade lijk is voor de natuur. Wan neer het bezoek aan de na tuurgebieden in de hand wordt gehouden kan er zelfs rijkere variatie in de Plantengroei ontstaan. Dat blijkt uit een onderzoek, waarmee drs. C. Blom van daag aan de Nijmeegse Ka tholieke Universiteit promo veert. Hij is als plantkundige verbonden aan het Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Oostvoorne. Verder vindt de onderzoeker dat er te eenzijdig gelet wordt op alleen de nadelige gevol gen van het recreëren. Na tuurbeheer en Natuurbescher ming moeten wat dat betreft dan ook een genuanceerder beleid gaan voeren, vindt Blom. Op paden, in bermen en el ders in het duingebied van Voorne onderzocht Blom de invloed van recreatie op de bestaande plantengroei. bureau militai re zaken in het Groningse stadhuis. Hij vond, dat de marechaussee hem daar maar moest komen halen. Maar dat weigerde de marechaus see. De „ge kooide" dienstweige raar trok daarop met zijn sympathi santen door de stad. Volgens ministerie Landbouw en Visserij AMSTERDAMSE ARTS: UTRECHT Voor de kinderen van buitenlandse werknemers in ons land zijn nog maar bitter weinig hulpmogelijkheden. Dit constateert mevrouw F.I.B. Aalders-Kuiper, schoolarts bij de afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GG en GD in Am sterdam, in het blad „Metamedica". Taal-, aanpassings- en culturele problemen leiden volgens haar bij deze kinderen tot aggressie, apathie, concentratiestoornissen en schoolverzuim en bij de jonge volwassenen tot alcoholisme, delinquent ge drag en soms geslaagde zelfmoordpogingen. Jaarlijks komen er 20.000 buitenlanders bij, voor het meren deel vrouwen en kinderen die in het kader van de gezinshere niging naar ons land komen. De kinderen worden veelal door hun moeders, die „thuis" al zelden op straat kwamen, zoveel mogelijk in huis gehouden. Verder ontdekken ze dat hun va der, in tegenstelling tot in hun eigen land, hier iemand is die erg laag wordt gewaardeerd. Het vrije gedrag op school is in strijd met de strenge opvoeding thuis. Dat kan zelfs tot mis handeling leiden. Bijzonder kwetsbaar zijn volgens dokter Aalders ook de mi grantenkinderen, die twaalf jaar of ouder zijn als ze Neder land binnenkomen:,, Door gebrekkige scholing, conflicten thuis en de grote kans op werkloosheid zien we veel van deze jongeren vluchten in alcoholisme, jeugdbenden en drugge bruik". Een buitenlands meisje heeft het volgens haar nog moeilijker een jongen. Ze moet zich thuis onopvallend gedragen, zorgen voor kinderen en huishouden. Vriendschappen met Hollandse jongens zijn verboden, omdat die haar kansen op een huwelijk verminderen. De resultaten zijn nogal eens strengere regels, mishandeling en scheldpartijen", aldus mevrouw Aalders. FERWERDERADEEL De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft een werkgelegenheidsplan voor Noord-Friesland ui studie waardoor de inpoldering van het buitendijkse Waddengebied tussen Zwarte Haan (Ferwerdera- deel) en Holwerd niet nodig zou zijn. Het gaat hierbij om de ves- DEN HAAG (ANP) De schade die de vorst samen met de sneeuw onder de visstand heeft aangericht valt mee. Met name in de grote en open wateren heeft de vis bijna niet gele den. In deze wateren bleef het zuur stofgehalte op voldoende peil waar door de vissen de winter konden overleven. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van Landbouw en Visserij meegedeeld. Alleen in ondiepe en afgesloten wate ren met een dikke modderlaag is er zoveel vis ingevroren en gestikt dat van Sportvissersfederaties (NWS) be staat er echter nog geen reden om met de handen in het haar te gaan zitten. In samenwerking met het min- maatregelen noodzakelijk zijn. Door sterie gaat de NWS een elektro-visse- de uitzonderlijk slechte weersomstan digheden in Groningen, Friesland en de kop van Noord-Holland is de vis sterfte in deze gebieden het hoogst. Volgens de Nederlandse Vereniging rij-onderzoek houden om na te gaan in hoeverre de visstand heeft geleden. Door het viswater een kleine elektri sche schok toe te dienen, waardoor de vissen naar de oppervlakte komen, kunnen wij nagaan of er nog voldoen de vis aanwezig is, aldus een woord voerster van de NWS. Hoe groot de werkelijke schade onder de vissen is, kan pas worden gecon stateerd wanneer de voorplantingscy clus heeft plaatsgevonden. Het minis terie van Landbouw en Visserij acht het niet ondenkbaar dat dan zal blij ken dat het allemaal nogal meevalt. discoformatie The Village People ontving gistermid dag een gouden plaat voor de ver koop van 86.000 elpees. Van hun single Y.M.C.A. werden in Neder land 190.000 exemplaren ver kocht. Hierdoor ontving de groep niet alleen goud maar ook platina voor deze schijf- De single Y.M.C.A. werd in 11 landen num mer 1 en is in België de best verkochte single aller tijden. Het zal nog tot 1980 duren voordat Vil lage People naar Nederland komt Na een serie van 70 concerten in de VS. wordt er deze zomer een film gemaakt, waarin de levens van The Village People een be langrijke rol zul len spelen. DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat het wetsontwerp (tot wijziging van de Grondwet) dat het mogelijk zal maken dat in Nederland woonachtige buitenlanders het kiesrecht voor de gemeenteraad kunnen krijgen, het in de Tweede Kamer royaal zal halen. De CDA-er Van der Sanden, die aanvankelijk nogal wat be denkingen had laten horen, liet gisteren weten door minister Wiegels klemmende beroep èn zijn motieven overtuigd te zijn. Zijn fractie zal vóór dit voorstel tot grondwetswijziging stem men. De meeste andere fracties zullen het voorstel eveneens steunen. Als ook de Eerste Kamer zich akkoord verklaart en de beide Kamers het voorstel na de Kamerverkiezingen opnieuw zullen goedkeuren zullen de buitenlanders (onder bepaalde voorwaar den) mogelijk in 1982 aan de raadsverkiezingen kunnen deel nemen. Extra personeel voor hartchirurgie DEN HAAG (ANP) Vijf academische ziekenhuizen en het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht mogen in totaal 174 personeelsleden extra in zetten voor open hartchirurgie. Mi nister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) heeft daar gisteren zijn toestemming voor gegeven. De ziekenhuizen krijgen het extra personeel toegewezen op basis van een door de begeleidingscommissie hartchirurgie academische ziekenhuizen uitgebracht advies. Door deze ministeriële goedkeuring zullen de academische zie kenhuizen naar verwachting gezamenlijk reeds in 1979, een jaar eerder dan gepland, het door de regering voor deze zie kenhuizen gewenste aantal van tweeduizend open hartoperaties ruimschoots realiseren. Hierbij is de reactivering van de hart chirurgie in het academisch ziekenhuis in Utrecht nog buiten beschouwing gelaten. tiging in Dokkum van een fabriek voor de produktie van gistingsinstallaties, die mest omzetten in methaangas. Deze fabriek zou tweehonderd ar beidsplaatsen opleveren. De bedoelde gis tingsinstallaties zullen ge bruikt kunnen worden door de grote landbouwbedrijven, die, zoals bekend, enorme mestoverschotten hebben. De Wadden vereniging heeft dit gisteren bekend gemaakt tij dens het werkbezoek van le den van de Tweede Kamer aan het gebied bij de Zwarte Haan. Nijmeegse pschylogen niet betrokken bij selectie gevangenen I O O in Indonesië NIJMEGEN Er bestaan geen aanwijzingen dat Nij meegse psychologen bewust hebben meegewerkt aan het samenstellen van vragenlijs ten, bestemd voor het selecte ren van politieke gevangenen in Indonesië. Dat de Indone- i sische autoriteiten dergelijke lijsten hanteren is zo goed als zeker. Dat is de conclusie van een 1 speciale commissie die in op dracht van het college van bnestuur van de katholieke universiteit van Nijmegen heeft onderzocht wat er waar is van de publicaties over deze kwestie, die vorig jaar mei in diverse binnen- en bui tenlandse bladen zijn versche- Het uitgebrachte onderzoeks rapport is inmiddels van di verse kanten fel bekritiseerd. Studentenorganisaties vinden onder meer dat de opdracht aan de commissie van onder zoek te beperkt was om de kwestie goed uit te zoeken. i AMSTERDAM (ANP) In opdracht van de Amsterdamse hoofdofficier van Justi- tite gaat de rijksrecherche een onder zoek instellen naar het optreden van verschillende politiemannen van het bu reau Warmoesstraat. Dit gebeurt naar aanleiding van een brief van het klach tenbureau „Politieoptreden" op ver zoek van een aan drugs verslaafde Am sterdammer.' Deze zou volgens zijn ver klaringen herhaaldelijk door politieman nen zijn getergd, uitgedaagd en onheus behandeld. De pesterijen begonnen volgens deze man al in de zomer van 1977, toen hij onder invloed van verdovende middelen de ramen van zijn woning insloeg. Daar bij zou een agent van de straat af hem hebben uitgedaagd te springen. De man deed dit en als gevolg van de sprong zou hij volgens het klachtenbureau invalide blijven. In begin 1978 zou de man tijdens een ontmoeting op straat met deze agent opnieuw zijn uitgedaagd en daarna ge fouilleerd. In januari van dit jaar werd de man wederom aangehouden omdat hij zijn hond niet had aangelijnd, maar alleen diens halsband had vastgehouden. Toen hij weigerde zijn naam te noemen werd hij in een politie-auto naar het bu reau Warmoesstraat overgebracht Tij dens deze rit zou de man voor de zoveel ste keer zijn uitgedaagd, maar ook nog mishandeld, aldus de brief van het klachtenbureau. Volgens de chef van het bureau War moesstraat zijn de klachten intern al on derzocht. Daarbij is volgens deze chef niets onrechtmatigs ontdekt. Parlementaire democratie moet worden gekoesterd DEN HAAG Minister-president Van Agt heeft gisteren bij de aanvaarding van het jubileumboek van de Jongerenorgani satie Vrijheid en Democratie (JOVD) gezegd dal de parlemen taire democratie in ons land „gehoed en gekoesterd" moet worden. De premier zette uiteen dat zijn kabinet zeer grote nadruk legt op een goed contact met het parlement. Hij betoogde dat er enkele problemen zijn, zoals de controleerbaarheid van de overheidsmacht. In het boekje van de dertig*' JAVD over de toekomst van de parlementaire demor staan >ijdragen van o.a. minister van staat Drees, T veede-Kam/ voorzitter Vondeling, de Gelderse commissaris dei Konin"4- Jeertsema. de Utrechtse burgemeester Vonhoff, actievoorzitter Lubbers en staatsraad Burger.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15